Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: Otvaranje rodiljnog nakon roditeljskog dopusta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Postovi
    5

    Početno Otvaranje rodiljnog nakon roditeljskog dopusta

    Poštovani, molim pomoć, naime 5 godina nakon rođenja trećeg djeteta aktivirala sam
    neiskorišteni roditeljski dopust u ukupnom trajanju od 2,5 godine, znači prvi dio u iznosu naknade od cca 3990 kn do 20.09.2019. i preostale dvije god u iznosu od cca 2600 kn. Eh sad, dogodila se trudnoća , neplanirana, ali željena

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Postovi
    5

    Početno

    Iz nekog razloga post nije prikazan u cjelosti. Uglavnom, termin poroda je 28.01.2020. Kolika će biti naknada rodiljnog dopusta? Definitivno planiram odlazak na HZZO po konkretne informacije, ali zabrinuta sam po pitanju financijske konstrukcije pa bi mi puno značilo da netko uskoči informacijama, savjetom i prije. Unaprijed mnog hvala!

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Imas li sto godisnjeg iz 2018 i 2019?
    Racunaj da 45 dana proje termina mozes otvoriti porodiljni
    Ako imas dvije isplate placa prije mjeseca u kojem otvaras porodiljni onda imas sanse da dobis veci rodiljni

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Postovi
    5

    Početno

    Na žalost nemam, iskoristila sam novi GO prije aktiviranja roditeljskog dopusta (RD od 20.03.2019). Da li otprilike znate koliki bi trebao biti iznos naknade za novi rodiljni dopust?

  5. #5
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    U pravilu ako ideš sa porodiljnog na porodiljni, naknada ostaje kao na prvom porodiljnom.
    Znači da bi u praksi trebala biti cijela tvoja plaća prvih 6 mjeseci i dalje koliko bude, jer se mijenja na više iduće godine.
    No, morat ćeš pitati na HZZO, sigurno nisi prva u toj situaciji, znaju oni.

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Ona je na roditeljskom a ne na porodiljnom. Znam da zvuci kao igra rijeci ali treba citati sta pise u tom slucaju.

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Da, porodiljni dopust ima dva dijela, rodiljni i roditeljski, sa različitim naknadama. No, ustalio se stari naziv: porodiljni, kao što se za bolovanje u trudnoći kaže: komplikacije.
    Uglavnom svi bolje shvate ako upotrijebim uobičajene nazive umjesto preciznih, pa tako i napišem.

    Da, ako se sa bilo kojeg dijela porodiljnog dopusta (onih 45 dana prije poroda, rodiljnog ili roditeljskog) ide na novi porodiljni, najvjerojatnije na onih 45 dana prije poroda, gleda se 6 platnih lista prije prethodnog porodiljnog.

    Ako se sa bilo kojeg dijela porodiljnog(najčešće roditeljskog) ide na bolovanje, naknada pada na onih 830 i nešto sitno kuna.

    Kome je sve jasno, neka digne ruku
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 10.08.2019. at 18:48

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Postovi
    5

    Početno

    850 kuna ?! To znači da mi ne preostaje drugo nego da se vratim na posao. I to samo u slučaju da se posteljica ipak povuče s obzirom da je sada preko ušća .

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Ako imas nekog da ti pricuva a pod uvjet9om da stanujes blizu posla mozda bi ti bilo solucija skraceno radno vrijeme
    I kolko dumam jel stvarno ovo najmlade djete mlade od 6 mjeseci
    Sve sto ti je visak mozes prebaciti na oca djeteta ili osta

  10. #10
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Koja glupost. Znaci, zato sto ces dobit cetvrto dijete drzava ce te kaznit smanjenjem naknade sa 2600 na 850 kn :/ A jel moguce ikako ostat na roditeljskom za tretje dijete, a ne otvarat novi rodiljni? Vjerojatno nije.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Ok skuzila najmlade ima 5 godina ali nisi bas koristila rodilnji porodiljni prije
    Svakak pitaj mjerodavne ali u praksi je to isti rodiljni ko i prethodni

  12. #12
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Jadranka na zalost je tako. Da bi na porodiljnom dopustu imala punu placu moras imati najmanje dvije isplate place. Koliko se ja sjecam.
    Isto kao sto u jednoj godini mozes imati najvise dvije promjene statusa u vezi dopusta. Tako da pokretacica teme je vec jednu iskotistila. Za drugu mora se jako dobro raspitati i napraviti ono sto joj najbolje odgovara.

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    A kolikiti je prosjekbioprije ozujka

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Postovi
    5

    Početno

    Prosjek prije ožujk, znači plaća bez dodataka 5000 kn. Ne preostaje mi drugo nego da se nadam najboljem, da će se posteljica smjestiti kako treba i da mogu raditi. Moram priznati da sam baš razočarana, zadnje tri trudnoće odradila do zadnjeg, s trećim se vratila nakon 6 mj, ukupno 15 godina radnog staža, ovo je pljuska samo takva. U svakom slučaju hvala vam puno!

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ali, ti možeš biti na roditeljskom dopustu koji ti je aktiviran sve do stupanja na novi porodiljski koji ti počinje 45 dana prije poroda.
    U tom slučaju će ti se (valjda) računati 6 lista plaća dok si još radila, znači onih 5000 kn prosjek.
    Nadam se da će ti oni izračunati sve kako treba.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    po ovome ispada oko 5000 kn sto i nije lose
    Ali pitaj pomjestu stanovanja nekog ko se bavi s time
    Bilo je svakakvih promjena u meduvremenu
    Sretno

  17. #17
    Mia_Lena avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    125

    Početno

    Ja sam išla s roditeljskog na rodiljni dopust. Isto četvrta beba.
    Računao mi je prosjek plaće koji sam imala prije treće.
    Čak nisam ni predavala novu listu jer imaju staru u sustavu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    5

    Početno

    Pitanje ako sam trenutno na komplikacijama koje financira hzzo. Bez obzira sto mi je ugovor istekao 1.5. Da li je moguce dan dva prije isteka komplikacija i pocetka rodiljne naonade da me netko prijavi ne bih li mogla ostvarivati pravo na vecu rodiljnu naknadu od minimalca. Hvala.lp

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Lid prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje ako sam trenutno na komplikacijama koje financira hzzo. Bez obzira sto mi je ugovor istekao 1.5. Da li je moguce dan dva prije isteka komplikacija i pocetka rodiljne naonade da me netko prijavi ne bih li mogla ostvarivati pravo na vecu rodiljnu naknadu od minimalca. Hvala.lp
    Da , moguce je. Onaj kod koga ti istice ugovor i kod koga si treutno zaposlena.
    Sve ostalo je prilicno jasno muljanje podlozno kontroli i kasnije gubitku svega sto si dobila isplaceno.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Pa sad tebi je davno istekom ugovor
    Ali možda sad u ovoj zbirci se može štošta napraviti a možda i ne može

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    U biti zar ne treba imati cijelo vrijeme ugovor ako si na komplikacijama?

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    5

    Početno

    ne ne treba , ako otvoris pod ugovorom do isteka komplikacija si pod bolovanjem koje financira hzzo, ono što mene zanima je s obzirom da mi komplikacije istjecu 45 dana prije poroda realno ja sam tada do poroda ne zaposlena i mogu se realno opet kod nekoga prijaviti i otvoriti rodilni dopust..

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    A zašto ne pitati tog poslodavca da te zadrži
    Ipak čovek ne gubi ništa

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    5

    Početno

    pa jer sam tamo bila na probnom radu i ostala trudna nakon 3tj..pa ga bas to i ne mogu pitati :D

  25. #25
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Lid prvotno napisa Vidi poruku
    ne ne treba , ako otvoris pod ugovorom do isteka komplikacija si pod bolovanjem koje financira hzzo, ono što mene zanima je s obzirom da mi komplikacije istjecu 45 dana prije poroda realno ja sam tada do poroda ne zaposlena i mogu se realno opet kod nekoga prijaviti i otvoriti rodilni dopust..
    Realno možeš se prijaviti 45 dana prije poroda i biti zaposlena do 28 dana prije poroda jer nakon toga je obavezan porodiljni.
    No, vjerojatno će u HZZOu kontrolirati. Vjerojatno će pogledati i dijagnozu zbog koje si bila na trudničkom bolovanju. I mogli bi pitati kako si mogla ići raditi nakon takve dijagnoze.
    Ustvari sve ovisi o sreći i revnosti službenika u HZZO. Ne vjerujem da im zazvoni komp i prijavi fiktivno zaposlenje.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Citiraj Lid prvotno napisa Vidi poruku
    pa jer sam tamo bila na probnom radu i ostala trudna nakon 3tj..pa ga bas to i ne mogu pitati :D
    Zašto on ne gubi ništa?

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    5

    Početno

    e pa to i pitam, moji bi me prijavili kao da pomazem kod njih

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Možda na neko skraćeno to ide

    Nazovi u HZZO prema mjestu stanovanja,pravnu službu

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    5

    Početno

    Pozdrav, ukoliko sa komplikacija idem na rodiljni da li sve ide automatizmom ili se ponovno radi novi izracun naknade ? Sto ako me poslodavac odjavi za vrijeme dok sam nam rodiljnom, da li mi naknada i dalje vrijedi kao u slucaju komplikacija? Barem za tih prvih 6mj
    Hvala lp

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    S zašto bi te odjavio ako si na komplikacijama ,porodiljnom
    On tu ništ ne gubi,ok mi ne dobiva

    Jesi li uopće tješila prvotno problem?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 22.07.2020. at 12:08

  31. #31
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ja sam s roditeljskog za 2. dijete išla na ostatak roditeljskog za 1. dijete. Išao je prvo izračun naknade i ponovno potvrde o suglasnosti od poslodavca i izlist plaće zadnjih 6 mjeseci. Objašnjenje je da su to 2 razlicita upravna postupka. Pretpostavljam da će i kod tebe biti isto ponovno skupljanje papira.

  32. #32
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Lid prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav, ukoliko sa komplikacija idem na rodiljni da li sve ide automatizmom ili se ponovno radi novi izracun naknade ? Sto ako me poslodavac odjavi za vrijeme dok sam nam rodiljnom, da li mi naknada i dalje vrijedi kao u slucaju komplikacija? Barem za tih prvih 6mj
    Hvala lp
    Kad se ide s bolovanja zbog komplikacija u trudnoći na rodiljni, ne treba ponovi izračun. Ide sve po onome od prije.
    Ako dođe do kraja ugovor o radu i poslodavac ga ne produži, ostaje se na istoj naknadi do kraja tog dijela. Znači, ako je kraj ugovora na rodiljnom dopustu, ostaje ista naknada do 6 mjeseci djeteta. Treba se odmah po prestanku ugovora javiti na HZZO, da se sredi zdravstveno osiguranje i naknada.
    Nakon prestanka rodiljnog, slijedi roditeljdki kao nezaposlena.

  33. #33
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    U principu da

  34. #34

    Datum pristupanja
    Dec 2020
    Postovi
    1

    Početno

    molim ako netko zna, buduci da niti jedna radnica hzzo-a mi ne zna reci, a pricala sam ih sa bar 10...ako aktiviram roditeljski dopust iz 2016.godine, koji je uvjet da primam punu naknadu od cca 5600 kn? Tj koliko isplacenih placa se gleda... Netko spominje 6, netko 2, netko 3...

  35. #35
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Gleda se 6 ako ideš na porodiljni iz radnog odnosa.
    Samo ako se ide s porodiljnog na trudničko bolovanje onda trebaju minimalno 2 liste kroz 3 mjeseca.

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Nisam sigurna da ćeš dobiti 5000 kuna možda ipaktreba po onom iz 2016

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •