Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 278

Tema: Škola za život

  1. #101

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Izbor ravnatelja je rijesen kako je gore opisano.
    Moji, iz mog predmeta, su udzbenici digitalni takvi da mozes samo citati papirnato ali uz to ima niz kvizova, animacija, dosta zanimljivo. Meni su ti dodatni sadrzaji upitni samo u izvedbi, odnosno neki od njih mi se zasad cine nedovoljno uskladeni s ocekivanim sposobnostima ucenika. Ilitiga da su brzopleto napravljeni. Naravno, tek kad se pocnu primjenjivati, vidjet cu jesam li u pravu.
    Visina uciteljske place i u krajevima gdje je ista visoka i dalje je nedovoljna da u struku privuce najsposobnije. Inace, nikakav papir ne moze izbrojati niti zajamciti ljubav za zvanje ucitelja. To ili imas ili nemas. Meni je osobno to prvenstveni motiv, ali mislim da sustav ne moze ocito pocivati na tom entuzijazmu, vec da je potrebno stvoriti preduvjete da entuzijazam bude samo neki dodatak... Matematicara i jezicara nedostaje sve vise, jer su u skoli uvijek potplaceni u usporedbi s privatnim sektorom. Predaje nestrucni kadar i iako sam i sama kao nestrucna drzala nastavu na zamjeni s mnogo entuzijazma i truda te postigla i nekakve uspjehe s ucenicima bas iz predmeta za koji sam nestrucan kadar, ipak, cvrsto vjerujem da bi strucan kadar s istim entuzijazmom radio bolje i postigao vise. Da su djeca, i ta nadarena i manje nadarena, bila zakinuta mojom nestrucnoscu. Nemam nikakvu vezu i vec godinama trazim posao u skoli i primljena sam jer nije bilo nikoga tko je strucan i radio bi. O tom problemu u reformi nema govora. U malim skolama, bar u mom kraju, stem podrucje vec sad radi polovica nestrucnog kadra, a u jezicima je sve ucestaliji.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Postavila sam pitanje na drugom topicu ali vidim da više paše ovdje pa ga ponavljam:

    Znam da se reforma uvodi od 1. i 5. razreda OŠ i od 1. razreda srednje ali me zanima dali se išta mijenja za ove ostale razrede koji ne počinju po školi za život?
    Čitam po portalima o novom načinu ocjenjivanja, vrednovanja znanja, pa me zanima odnosi li se to na svu djecu ili samo na ove razrede obuhvaćene reformom?
    zapravo, ako ima išta dobroga od ove reforme, dali će se to odnositi samo na 1. i 5. razred ili će barem nešto profitirati i ovi ostali? Znali tko malo više?

  3. #103
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Imaju oni svoju web stranicu - jesi li zavirila ovdje? https://skolazazivot.hr/sve-sto-ste-...vot-23-8-2019/

  4. #104
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Koliko ja znam, u nezahvaćenim razredima se ništa ne mijenja.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Jesam, čitala sam tu stranicu ali koliko shvaćam to se odnosi sve na školu za život. Ovi drugi nemaju apsolutno nikakve veze s tim. Dakle ako ima nesto pozitivno, drugi su prikraćeni za isto... bezveze mi je to.. ja sam se nadala barem nekoj dobrobiti za sve...
    Čitala sam kurikulum za prvi razred hrvatskog jezika, ono što čitam mi se svidja, naglasak na vlastitom promišljanju, prepričavanju... znači moj koji je drugi razred nema koristi od toga.

  6. #106
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Profesori ne mogu preuzeti novi kurikul ako nisu u zadanim razredima, ali mogu AKO ŽELE koristiti "nove" metode rada i SVI MORAJU raditi novo vrednovanje (ocjenjivanja). Preporučam svima da pročitaju novi Pravilnik, ponešto se promijenilo
    https://www.ucenici.com/pravilnik-o-...uLR8FENioSe7vY
    Posljednje uređivanje od čokolada : 09.09.2019. at 14:12

  7. #107
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Nemojte se zanositi da su promjene u 1. i 5. r. revolucionarne. Sve je to dobar učitelj radio i ranije. Reklo bi se: nije šija, nego vrat.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Čokolada hvala. Nisam ja ni gajila iluzije da je to nešto revolucionarno, ali barem mali pomak na bolje. naglasak je na onome da je to dobar učitelj radio i ranije. ALi kad učitelj nije dobar, onda ništa...
    Idem sad čitati pravilnik koji si linkala

  9. #109
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Ukida se vremenik i sad svala pisana provjera i provjerica koja rezultira ocjenom mora biti upisana u e-dnevnik. Dakle nema više 3 ocjene iz blic testova pa da se izvuče srednja ocjena.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Osim toga, ne vidim ništa previše drugačije. Ovo vrednovanje kao učenje i za učenje, pa i prije su morali dati neku povratnu informaciju o nekoj ocjeni...

  11. #111
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Pa kao to formativno vrednovanje (sumativno su testovi) zapravo je praćenje i davanje povratne informacije, ali na kraju naravno i to utječe na konačnu ocjenu.
    Npr. formativno je vrednovanje kada se obradi lekcija na satu i kad prof. potkraj sata okolo propita koliko je tko shvatio i zapamtio. Ili im zadnjih 10 min. da par pitanja napismeno u istu svrhu. Učenik vidi je li shvatio, a prof. to negdje u tekicu zabilježi.

  12. #112
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Naravno, nemam pojma o detaljima, ovo sam polovila čitajući okolo.

  13. #113
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Ministričine priče kako su dosad morali znati izračunati stranicu trokuta pomoću Pitagorinog poučka, a odsad neće računati stranicu trokuta, nego kosu gredu krovišta, ubrajam u ovu šija-vrat priču. Naravno da su i dosad imali hrpu zadataka "iz života".
    Mogu samo količinu takvih zadataka povećati, odnosno smanjiti šablonizirane zbirke zadataka i ubaciti više "logičkih".
    Posljednje uređivanje od čokolada : 09.09.2019. at 14:51

  14. #114
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ministričine priče kako su dosad morali znati izračunati stranicu trokuta pomoću Pitagorinog poučka, a odsad neće računati stranicu trokuta, nego kosu gredu krovišta, ubrajam u ovu šija-vrat priču. Naravno da su i dosad imali hrpu zadataka "iz života".
    Mogu samo količinu takvih zadataka povećati, odnosno smanjiti šablonizirane zbirke zadataka i ubaciti više "logičkih".
    A ovi koji su po starom će i dalje računati stranicu trokuta. Ma, iskreno sve je meni ovo blago rečeno katastrofa. Ispada da će jedni dobiti više i bolje od ovih drugih. Jedni će navodno promišljati i razmišljati a ovi drugi neće (teoretski) tj. od sada će jedni promišljati a do sada nisu.
    Naravno da je bespredmetno raspravljati da dobar učitelj ili profesor to radi i bez reforme, ali ovo mi je sve skupa žalosno.

  15. #115
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Ma nitko nece dobiti nista.
    Uopce ne ulazem nadu u bilo sto.

  16. #116

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Meni je bezveze što se svugdje ističu prednosti te škole za život (mada nigdje da uhvatim suštinu, ispada da je sve u tim tabletima na kraju) i kako će sad sve biti "bolje" , a onda ovi koji nisu zahvaceni reformom dobiju šipak od svega toga. Zar nebi bilo bolje da se promjene uvedu svima, da svi promišljaju i razmišljaju. Ovako ispada neki će razmišljati i promišljati a neki i dalje bubati .
    Mada, jedan profesor iz jedne gimnazije na moje pitanje u čemu će se sastojati reforma za 1. razrede SŠ škole, rekao je doslovno u nicemu, sve je isto, samo ljepše zvuči

  17. #117
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Mada, jedan profesor iz jedne gimnazije na moje pitanje u čemu će se sastojati reforma za 1. razrede SŠ škole, rekao je doslovno u nicemu, sve je isto, samo ljepše zvuči
    Pa da, upravo tako neće biti ništa puno drugačije, ali se toliko busaju u prsa koliko će sad to biti nešto spektakularno a samim tim onda pljuju na školovanje ovih koji ne idu po tom programu. Da nije žalosno bilo bi smješno.
    Kako je Čokolada rekla, nije šija nego vrat, ali ovima sa šijom će biti fenomenalno a ovi s vratom su u banani.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    https://www.index.hr/vijesti/clanak/...e/2114518.aspx
    Evo jedan u nizu članaka na tu temu...

    sad to biti nešto spektakularno a samim tim onda pljuju na školovanje ovih koji ne idu po tom programu
    E baš u ovom je bit onoga što hoću reći. POd uvjetom da reforma donese stvarno neko poboljšanje (ovo što piše ne zvuči loše barem čitajući), ispada da je dobar dio djece zakinut i da oni nemaju nikakve koristi od te reforme... ono tipa tako ti je grah pao.

  19. #119
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Ne znam dovoljno o kvaliteti programa, ali znam da se reforma uvodi kroz tri godine, tj. da bi do 2022 svi razredi trebali biti obuhvaćeni reformom https://skolazazivot.hr/najcesca-pitanja-i-odgovori/

  20. #120
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    meni je žao što ova reforma ne ide paralelno s nekim ozbiljnijim analizama školstva, kao npr. infrastrukturna pitanja (raspadajuće učionice, (ne)poštovanje svih sigurnosnih protokola (npr požarne stube)), kapacitiranost škola, bolje konsolidacija na razini ministarstvo-osnivač škole po pitanju organizacije rada, mogućnosti ulaganja u proširenje škola ili izgradnju novih, mogućnost boravka (gomila gradova i mjesta u RH uopće nemaju organiziran boravak) i boravak do 4. razreda osnovne škole itd itd
    Nije uvođenje digitalnih sadržaja i novih IKT u metodologiju poučavanja i vrednovanja jedino što muči hrvatsko školstvo, to je cijeli splet problema

  21. #121
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Ja sam upravo saznala da skola za zivot izgleda uopce nije predvidjela posebne udzbenike i radne biljeznice za djecu koja koja imaju posebnu prilagodbu (PP, ne IP) .
    Sto bi znacilo da je apsolutni sve prepusteno dobroj volji profesora koji treba ( ako je raspolozen) pripremiti potpuni prilagodene kompletne materijale za svaki sat plus testovi. Sto bi otprilike znacilo da su djeca i roditelji prepustena dobroj volji profesora. I lako sto sam ja to saznala tek sad. Strucna sluzba i profesori su to ocito saznali nakon mene.

  22. #122
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    Ili od tebe
    Uvojek neki cirkus
    Ajde imas i ti uvid u cem je razlika od pred 5-6 godina

  23. #123

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ja sam prije jedno dva sata prošla kraj televozora na kojem je bila kao neka emisija u kojoj je bila i ministrica i jedna crvenokosa teta i kunem se da sam čula da je osobita pažnja bila na djecu s posebnim potrebama...programom...tako nešto


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #124
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,372

    Početno

    Citiraj angelina1505 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam prije jedno dva sata prošla kraj televozora na kojem je bila kao neka emisija u kojoj je bila i ministrica i jedna crvenokosa teta i kunem se da sam čula da je osobita pažnja bila na djecu s posebnim potrebama...programom...tako nešto


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Aha, svima su puna usta posebne paznje...

  25. #125
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Eh, kad cilj nije stvarno nešto promijeniti i poboljšati, nego dobiti političke bodove...

  26. #126

  27. #127
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ljuta sam kao pas zbog ovoga!
    i prošle godine je ista stvar biala jednom djevojčicom, ona je ostala u sred školskog hola - ničija
    uh uh uh
    ne mogu ni pisati,guši me
    stvarno me zanima kada će se snositi odgovornost za neobavljeni posao?

  28. #128
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Ma cijeli taj sustav je nakaradan, bez obzira jesmo li izvana ili iznutra. Gle ovo: https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...do-12/9337493/

  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Jel zna netko koliko su učitelji više plaćeni ako imaju u razredu dijete sa PP?

  30. #130
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Jel zna netko koliko su učitelji više plaćeni ako imaju u razredu dijete sa PP?
    Nije svejedno da li je dijete/djeca s individualizacijom ili prilagođenim programom, nije svejedno koliko ih je u razredu u odnosu na ukupan broj učenika, a ako ih ima - postoji ograničenje koliko ih ukupno smije biti (sjećam se toga još iz vremena dok sam sjedila u vijeću roditelja, ali to nisu friške informacije).

    Evo, imaš ovdje nešto, ali to je samo prezentacija iz 2018 (treba voditi računa je li bilo promjena u zakonu i kolektivnom ugovoru, pa treba čitati te dokumente, kao i pravilnik o školovanju učenika s pp - uvijek zadnju verziju):
    https://www.poslovni-edukator.hr/ind...a-placu-1/file

  31. #131

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Hvala peterlin

  32. #132
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala peterlin
    Malo sam pronjušila tražeći nove informacije i našla na ovo tumačenje kolektivnog ugovora (AZOO), pa zaviri, možda nađeš podatke koje tražiš: https://www.azoo.hr/userfiles/dokume...je_ugovora.pdf

  33. #133

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mrvicu vise, otprilike toliko da je razlika dovoljna za prilagodbu jednog testa u godini na trzistu privatnih skola. Tako da u slucaju problema s neprovodenjem ip ili pp, najtoplije preporucam ne pozivati se na novce.

  34. #134
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,978

    Početno

    Samo se PP financira s par kuna, cifra je doslovno smiješna.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Hvala cure svima. Vidjela sam na kraju, radi se o smješnih par kuna za koje se ne isplati ništa napraviti nažalost. Opet ostaje na dobroj volji i empatiji učiteljice. Nije za mene, za jedan slučaj iz razreda je, gdje mi je na kraju žao svih aktera u priči. Nemogu u detalje jer se ne radi o nama.

  36. #136
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala cure svima. Vidjela sam na kraju, radi se o smješnih par kuna za koje se ne isplati ništa napraviti nažalost. Opet ostaje na dobroj volji i empatiji učiteljice. Nije za mene, za jedan slučaj iz razreda je, gdje mi je na kraju žao svih aktera u priči. Nemogu u detalje jer se ne radi o nama.
    Ali na neki način to i jest za tebe, odnosno za tvoje dijete...

    Ako je u razredu dijete (ili više njih) s posebnim obrazovnim potrebama (IP/PP) to utječe na dinamiku cijelog razreda. Jako puno ovisi i o sastavu ostatka razreda. Nije to lako, ali ako učitelj napravi najbolje što može za takvo dijete, time je puno napravio i za sve ostale učenike u razredu.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    6

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam upravo saznala da skola za zivot izgleda uopce nije predvidjela posebne udzbenike i radne biljeznice za djecu koja koja imaju posebnu prilagodbu (PP, ne IP) .
    Sto bi znacilo da je apsolutni sve prepusteno dobroj volji profesora koji treba ( ako je raspolozen) pripremiti potpuni prilagodene kompletne materijale za svaki sat plus testovi. Sto bi otprilike znacilo da su djeca i roditelji prepustena dobroj volji profesora. I lako sto sam ja to saznala tek sad. Strucna sluzba i profesori su to ocito saznali nakon mene.
    ALFA ima posebne udžbenike za PP

  38. #138
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj manchild prvotno napisa Vidi poruku
    ALFA ima posebne udžbenike za PP
    Pa nema samo Alfa posebne udžbenike za djecu s PP, ima i Školska knjiga cijelu lepezu udžbenika Vesne Đurek - https://shop.skolskaknjiga.hr/catalo...sna+%C4%90urek

    Vjerojatno imaju i drugi izdavači. Ima literature i to nije problem. Veći je problem ono što je sirius napomenula - Škola za život ne pokriva taj dio.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Samo bih napomenula da nije stvar u dobroj volji nastavnika... kad nastavnik ima dobru volju, opet nema knowhow...jer o tome na faksu nije ni slova procitao, jer u edukacijama za Šzž nije bilo govora, jer ni na stručnim skupovima se o tome ne govori i jer cesto i strucna sluzba ili ne zna ili nema vremena za pravu pomoc nastavniku. Ljudi koji rade u skolama najcesce nisu neosjetljivi vec jednostavno ne znaju. I medu najvecim nedostacima edukacija za Šzž na drugom mjestu su nastavnici u Hrvatskoj nabrojali bas rad po ip ili pp, tako da ocito postoji svijest i zelja kod nastavnika da taj dio rade kvalitetnije, cak i zatih par kuna vise.

  40. #140
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Samo bih napomenula da nije stvar u dobroj volji nastavnika... kad nastavnik ima dobru volju, opet nema knowhow...jer o tome na faksu nije ni slova procitao, jer u edukacijama za Šzž nije bilo govora, jer ni na stručnim skupovima se o tome ne govori i jer cesto i strucna sluzba ili ne zna ili nema vremena za pravu pomoc nastavniku. Ljudi koji rade u skolama najcesce nisu neosjetljivi vec jednostavno ne znaju. I medu najvecim nedostacima edukacija za Šzž na drugom mjestu su nastavnici u Hrvatskoj nabrojali bas rad po ip ili pp, tako da ocito postoji svijest i zelja kod nastavnika da taj dio rade kvalitetnije, cak i zatih par kuna vise.

  41. #141
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    izbacili su vremenike, što je po meni bezveze
    i prosjeke ocjena ili je to do e-dnevnika

  42. #142

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    jelena, evo ovdje možeš pročitati :

    https://www.srednja.hr/zbornica/nast...olskoj-godini/
    Posljednje uređivanje od larmama : 12.09.2019. at 10:18

  43. #143

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Ali na neki način to i jest za tebe, odnosno za tvoje dijete...

    Ako je u razredu dijete (ili više njih) s posebnim obrazovnim potrebama (IP/PP) to utječe na dinamiku cijelog razreda. Jako puno ovisi i o sastavu ostatka razreda. Nije to lako, ali ako učitelj napravi najbolje što može za takvo dijete, time je puno napravio i za sve ostale učenike u razredu.
    Kad sam rekla da se ne tiče nas, mislila sam da ne pitam za moje dijete jer ono ne treba ni PP ni IP, mada je spor, o tome sam pisala već, pa imamo i mi problema druge vrste.
    Ali ima jedno dijete koje ima PP i treba asistenta pa slušam i vidim, pa eto dodje mi žao... ma pisala bi rado više ali bed mi pisati o tudjem djetetu.
    A sa ovom drugom rečenicom se slažem... samo eto nije se napravilo niti za to dijete sa PP a kamoli ono koje nema PP samo iskače malo iz okvira

  44. #144

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    a da se nadovežem malo na školu za život u prvom srednje, kćer mi kaže da će biti puno manje testova nego što je bilo u OŠ. I manje usmenih ispitivanja a više zajedničkog rada na projektima, prezntacija, eseja...
    E sad možda je to dvosjekli mač, ako će više gradiva će biti zgurano u jedan test onda na kraju dodje na isto...ali eto vidjet ćemo. Ovo sa više zajedničkog rada, prezentacija, eseja mi se svidja

  45. #145
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    koja škola?

  46. #146
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sam rekla da se ne tiče nas, mislila sam da ne pitam za moje dijete jer ono ne treba ni PP ni IP, mada je spor, o tome sam pisala već, pa imamo i mi problema druge vrste.
    Ali ima jedno dijete koje ima PP i treba asistenta pa slušam i vidim, pa eto dodje mi žao... ma pisala bi rado više ali bed mi pisati o tudjem djetetu.
    A sa ovom drugom rečenicom se slažem... samo eto nije se napravilo niti za to dijete sa PP a kamoli ono koje nema PP samo iskače malo iz okvira
    Da, to je tako, ali možda se i sredi s vremenom... Možeš pitati na roditeljskom sastanku kako se planiraju pokriti različite potrebe djece (kako za darovitu djecu, tako i za one koji trebaju IP ili PP). Iz mog iskustva - nekim učiteljima ne treba ništa o tome govoriti, sve rade sami, iako ponekad u početku škg treba uhodavanja. Daj im malo vremena.... S druge strane, ima i školskog osoblja kojem je uzalud govoriti - ne napravi se ništa usprkos brojnim intervencijama.

    Evo, da se malo zafrkavamo - sad mi je jasno zašto se ovaj program zove "Škola za život" - budući da ima raznoraznih prepreka i problema, gdje ćeš bolju pripremu za stvarni život od deficitarnog školskog sustava??? A sad ozbiljno - moj mlađi sin je to upravo tako iskusio. Njemu je razredni terorizam bio odlična priprema da se nauči izboriti za sebe, nositi s nasilnicima, isturiti laktove i snaći se kako zna i umije. Odahnuli smo kad je krenuo u srednju školu jer nikad do tad nije iskusio boravak u razredu bez ometača.

  47. #147
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    ...Ovo sa više zajedničkog rada, prezentacija, eseja mi se svidja
    "Grupni rad u školi me je manje naučio o korisnosti timskog rada, a puno više o beskorisnosti većine članova tima"
    Ovo sam našla negdje na netu i zorno ocrtava iskustvo moje kćeri.
    Ako hoće peticu mora nadgledati i ispravljati. Pa onda navikne druge da to dako funkcionira i eto ti začaranog kruga.

  48. #148

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    "Grupni rad u školi me je manje naučio o korisnosti timskog rada, a puno više o beskorisnosti većine članova tima"
    Ovo sam našla negdje na netu i zorno ocrtava iskustvo moje kćeri.
    Ako hoće peticu mora nadgledati i ispravljati. Pa onda navikne druge da to dako funkcionira i eto ti začaranog kruga.
    E točno to! Takvo je i moje iskustvo grupnog rada u školi, srećom, u moje vrijeme se to nije prečesto prakticiralo.
    Nije ni kod mog sina u OŠ, a kad jest, funkcioniralo je točno ovako kako je opisano.

  49. #149
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    "Grupni rad u školi me je manje naučio o korisnosti timskog rada, a puno više o beskorisnosti većine članova tima"
    Ovo sam našla negdje na netu i zorno ocrtava iskustvo moje kćeri.
    Ako hoće peticu mora nadgledati i ispravljati. Pa onda navikne druge da to dako funkcionira i eto ti začaranog kruga.
    Ovako je bilo i mojoj djeci u osnovnoj školi. U srednjoj kod starijeg - druga priča. Oni su vrlo uspješno savladali timski rad, delegiranje radnih zadataka tako da nikome nije bilo previše, a svatko je radio ono što mu je najbolje odgovaralo. Čovječe, čak su imali razrađen i dogovoren sustav tko piše domaću zadaću za predmete gdje su profesori dozvoljavali da se javljaju oni koji žele da im se DZ pregleda (štajaznam - etika, filozofija i sl. - naravno da nije tako bilo s matematikom, hehehe).

    Kod mlađega timski rad je bio rjeđi, ali i oni su to dosta bolje koordinirali u srednjoj, nego u osnovnoj školi.

    Meni se čini da je to zato jer su u srednjoj bili višemanje izjednačenih vještina, nitko nije jako odskakao. U osnovnoj je bilo puno više onih koji su se šlepali na tuđem radu.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Kod nas u OŠ je bila mala količina tog grupnog rada, iskreno neznam ni kako je funkcioniralo. Ali obično su po dvoje radili na nečemu pa je bila i manja mogućnost šlepanja.
    Sad u srednjoj, nadam se upravo ovom što Peterlin kaže, da su tu djeca s sličnim interesima pa se nadam da neće biti tako kako kažete.

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •