Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 278 od 278

Tema: Škola za život

  1. #251
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Jedina pritužba koju zasad imam je kvaliteta papira udžbenika - podere se samo dok ga krivo pogledaš to je valjda ono 30%-tno olakšanje školskih torbi...
    Pa sad, meni se čini da je papir i prethodnih godina bio traljave kvalitete, samo deblji. Ja sam to uvijek umatala u samoljepivu foliju, samo zato da se knjige ne raspadnu u prva dva tjedna. Još je dobro ako je dijete prva generacija, ali ako dobije rabljeni udžbenik, to zna biti koma... Iznimka su bili udžbenici engleskog jezika, ti su bili malo kvalitetniji, ako dobro pamtim, ali to je Oxfordovo izdanje.

  2. #252
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    moj jezične knjige latinski, njemački i engleski dobi svake dve godine nove komplete. jer se u sve kod njih piše i sad me čudi kakva je to knjiga u miocu u koju se ne piše

  3. #253
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    moj jezične knjige latinski, njemački i engleski dobi svake dve godine nove komplete. jer se u sve kod njih piše i sad me čudi kakva je to knjiga u miocu u koju se ne piše
    Nisam rekla da se u te knjige ne piše, nego da se ne raspadnu jer su bolje kvalitete od domaćih udžbenika. To jesu radni udžbenici i piše se u njih.

  4. #254

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ove godine su 1. razredi (koji idu u reformu) dobili sve nove udžbenike. Nove novcate. Neki su radni i ne vraćaju se, neki se vraćaju (nisam zapamtila koji su koji, mislim da je engleski i dalje taj radni u koji se piše).
    Na što će te knjige ličiti sljedeće godine, i one godine iza, ne bih htjela zamišljati. Vidim da su vrlo lako poderive

  5. #255
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    mojem se još ništ nije raspalo, da ne ureknem a on je 2.ili 3. generacija knjiga, prošle godine je dobio komplet potpuno obućen, sve od istog dečka čak je i razred pasao

  6. #256
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ove godine su 1. razredi (koji idu u reformu) dobili sve nove udžbenike. Nove novcate. Neki su radni i ne vraćaju se, neki se vraćaju (nisam zapamtila koji su koji, mislim da je engleski i dalje taj radni u koji se piše).
    Na što će te knjige ličiti sljedeće godine, i one godine iza, ne bih htjela zamišljati. Vidim da su vrlo lako poderive
    Eh, tako su proizvođači doskočili zahtjevu da knjige budu tanje, a istovremeno si osigurali tržište za svaku godinu, jer do sada je bilo (čini mi se, bez provjere) da se svaki udžbenik koji plaća lokalna samouprava mora koristiti 4 godine, ukoliko se ne raspadne. Ovako su osigurali potrebu za svakogodišnjom zamjenom

    Valjda se netko potrudio napraviti kalkulaciju - izdavaču su isplativije jeftinije knjige (koje nisu 1/4 cijene dosadašnjih) koje su tanje, lakše, ali i poderive.

  7. #257
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Radni udžbenici smiju biti samo u razrednoj nastavi i za strani jezik.

  8. #258
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Radni udžbenici smiju biti samo u razrednoj nastavi i za strani jezik.
    A matematika? Sto je sve predvideno za prepisivanje?

  9. #259
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    A matematika? Sto je sve predvideno za prepisivanje?
    tiskani udžbenik može biti radnog karaktera odnosno oblikovan na način da omogućuje upisivanje rješenja ili odgovora u razrednoj nastavi osnovne škole, i to samo za razrede i predmete utvrđene pravilnikom iz stavka 6. ovoga članka te za strane jezike u svim razredima osnovne i srednje škole. Udžbenici prilagođeni za učenike s teškoćama također mogu biti radnog karaktera.
    https://www.zakon.hr/z/1747/Zakon-o-...nju-%C5%A1kolu

  10. #260
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja od škole za život zasad prijavljujem Mašu Kolanović (Sloboština Barbie)

  11. #261

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja najiskrenije ne vidim tu razliku izmedu reformskih i nereformskih udzbenika. Moja djeca su rijetko imala nove udzbenike, osim radnih. I ne bih se mogla nego nacuditi da djeca iduce godine nece moci uciti iz udzbenika koji su koristeni. Udzbenici ce biti pregledavani i oni neupotrebljivi se nece ponovno dijeliti. Naravno, usi i zaokruzeni domaci u mom svijetu ne smetaju novom uceniku da bude odlican. Zapravo, traziti zamjerke u kvaliteti papira s obzirom na nacin uvodenja reforme mi se cini salom.

  12. #262
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Pa i nije sala ako jesalata ili ako je slucajno nesto taokruzeno pa brisano pa se izdere papir.ali takve knjige idu u sturc

  13. #263
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja nisam vidjela nereformske ali ovom reformskom od Alfe iz matematike se ne mogu načuditi. Zar je to prošlo ikakvu recenziju?

    Udžbenik koji bi se trebao nasljedjivati a SVI zadaci su tipa "oboji, oznaci, napisi na crtu, ispuni križaljku..." i onda djeca naravno ne pišu u njega ali 1/4 knjige su mjesta za rješenja koja nitko ne smije upisivati. A slova su mjestimicno minijatura i tanka.
    Metodicki je koma, bar ovaj dio s algebrom na kojem je dijete sad - tema je linearna jednadzba a oni u uvodu, znači PRVI susret djeteta s linearnim jednadzbama daju kao primjer neku nebulozu tipa 2(x-17) +5 =y, kaže moja meni da ne razumije, ja joj kažem - i ne moraš zanemari... Sto nisu mogli dati primjer broja krava i broja nogu?!

    Bitno da su uveli pojmove varijabla, konstanta, koeficijent i nepoznanica u istoj lekciju a nisu ih uopće kako spada razjasnili, tak da su mojoj to sve samo "slova". Uglavnom mislim da ćemo se s matematikom družiti ona i ja još godinama....
    Posljednje uređivanje od sillyme : 18.10.2019. at 08:53

  14. #264
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Ne znam kako im je to prošlo. U predmetnoj nastavi radni udžbenici smiju biti samo iz stranog jezika.

  15. #265
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    I u starima iz matke bar kod profila je bilo za ispunjavanje nesto to su prepisivali u biljeznicu

  16. #266
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Moja cura nikad nije vraćala udžbenik iz matematike.

  17. #267
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    moji jesu

  18. #268
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moja cura nikad nije vraćala udžbenik iz matematike.
    I moja vraća već dvije godine.
    Posljednje uređivanje od Cubana : 18.10.2019. at 16:21

  19. #269
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Moja cura nikad nije vraćala udžbenik iz matematike.
    Imate sreće...

    Ja sam svojim sinovima kupovala Elementova izdanja zato da im ostanu, jer su knjige u srednjoj školi u pravilu vraćali. Ono što im je ostalo je engleski jezik.

  20. #270

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Ni u našoj školi se ne vraća ništa u sto je pisano/u sto se može pisati.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  21. #271

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kod mog se u visim razredima u udzbenike ne pise.

  22. #272
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Sad se ne sjećam više točno, ali čini mi se da im je profa matematike čak i sugerirala da ne vraćaju udžbenik tj. poticala ih je da ga zadrže da imaju otkud ponoviti kad zaborave. Nisu vraćali ni jezični udžbenik hrvatskog iako se u njega ništa nije pisalo.

  23. #273

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

  24. #274
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Tanja_b zanimljiv članak.

    Mi srećom imamo vrlo zahtjevnu profu iz matematike koja će djecu fakat naučiti, al neće baš imat neke ocjene, no imat će znanje.
    Naša škola razvaljuje na matematičkim natjecanjima zahvaljujući njoj.

    Ima izrazito visoke standarde, ja sam jako sretna zbog toga jer smo obiteljski svi matematički nabrijani i matka nam je vrlo važan predmet.

    No s druge strane, postavlja se pitanja jel normalno da u 5-om razredu samo jedno dijete (moja ljubilica ) dosad ima prosjek ocjena za 5 od njih 27??
    Meni osobno to nije normalno.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.02.2020. at 10:48

  25. #275

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ali upravo o tome i jest članak. Ne radi se o tome hoće li moje ili tvoje dijete imati dovoljno znanja kad izađe iz škole. Nego hoće li znanje preneseno na adekvatan način biti dostupno svoj djeci, ili barem većini njih.
    A članak između ostalog govori o neusklađenim kriterijima ocjenjivanja i površnom provođenju "reforme" instant-digitalizacijom. Jako mi je drago da spominje knjigu Manfreda Spitzera, trebalo bi tog autora i šire citirati jer ukazuje upravo na ono što će s vremenom postati globalni problem.
    Uspjesi na natjecanjima (domaćim ili međunarodnim) nisu i ne mogu biti kriterij jer se odnose na malen postotak učenika koji bi bili uspješni u svakom sustavu. Tj. radi se o djeci (i ponekim profesorima) koja uspijevaju usprkos sustavu

  26. #276
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ali upravo o tome i jest članak. Ne radi se o tome hoće li moje ili tvoje dijete imati dovoljno znanja kad izađe iz škole. Nego hoće li znanje preneseno na adekvatan način biti dostupno svoj djeci, ili barem većini njih.
    A članak između ostalog govori o neusklađenim kriterijima ocjenjivanja i površnom provođenju "reforme" instant-digitalizacijom. Jako mi je drago da spominje knjigu Manfreda Spitzera, trebalo bi tog autora i šire citirati jer ukazuje upravo na ono što će s vremenom postati globalni problem.
    Uspjesi na natjecanjima (domaćim ili međunarodnim) nisu i ne mogu biti kriterij jer se odnose na malen postotak učenika koji bi bili uspješni u svakom sustavu. Tj. radi se o djeci (i ponekim profesorima) koja uspijevaju usprkos sustavu
    potpisujem
    sjećam se prvog srednje u gimnaziji, i prve jedinice u životu iz matematike
    polinome uopće nisam razumjela
    otišla sam JEDNOM na instrukcije, gdje mi je profa objasnila na način da razumijem
    nakon toga sam na natjecanja išla
    dakle od jedinice do natjecanja u roku par mjeseci

    a što se tiče provedbe reforme bez ikakve svrhe i cilja, bez definiranja trenutnog stanja i stanja koje se želi postići (mjerljivi ciljevi), tomu svakodnevno svjedočim, u svim sferama doticanja s državnim aparatom, a bome ga se dotičem.

  27. #277
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ali upravo o tome i jest članak. Ne radi se o tome hoće li moje ili tvoje dijete imati dovoljno znanja kad izađe iz škole. Nego hoće li znanje preneseno na adekvatan način biti dostupno svoj djeci, ili barem većini njih.
    A članak između ostalog govori o neusklađenim kriterijima ocjenjivanja i površnom provođenju "reforme" instant-digitalizacijom. Jako mi je drago da spominje knjigu Manfreda Spitzera, trebalo bi tog autora i šire citirati jer ukazuje upravo na ono što će s vremenom postati globalni problem.
    Uspjesi na natjecanjima (domaćim ili međunarodnim) nisu i ne mogu biti kriterij jer se odnose na malen postotak učenika koji bi bili uspješni u svakom sustavu. Tj. radi se o djeci (i ponekim profesorima) koja uspijevaju usprkos sustavu
    Da, posve razumijem i slažem se.

  28. #278

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    6

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja najiskrenije ne vidim tu razliku izmedu reformskih i nereformskih udzbenika. Moja djeca su rijetko imala nove udzbenike, osim radnih. I ne bih se mogla nego nacuditi da djeca iduce godine nece moci uciti iz udzbenika koji su koristeni. Udzbenici ce biti pregledavani i oni neupotrebljivi se nece ponovno dijeliti. Naravno, usi i zaokruzeni domaci u mom svijetu ne smetaju novom uceniku da bude odlican. Zapravo, traziti zamjerke u kvaliteti papira s obzirom na nacin uvodenja reforme mi se cini salom.
    kemija je slična, priroda i biologija imaju totalno novi program, tako da su stari udžbenici neupotrebljivi

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Sad se ne sjećam više točno, ali čini mi se da im je profa matematike čak i sugerirala da ne vraćaju udžbenik tj. poticala ih je da ga zadrže da imaju otkud ponoviti kad zaborave. Nisu vraćali ni jezični udžbenik hrvatskog iako se u njega ništa nije pisalo.
    bravo, točno to i ja kažem! pogotovo za mature će im trebati i HR i MAT udžbenici
    Posljednje uređivanje od spajalica : 30.03.2020. at 09:44

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •