Prije svega pozdrav svima.
Prije ovog posta sam dosta čitala i infomirala se, kako na ovom forumu tako i na drugim stranicama.
Naime, majka sam dječaka od 17 mjeseci i primjetila sam u zadnje vrijeme kako se ne odaziva na ime. Iskreno, do sada to nisam primjećivala, vjerojatno nisam obazirala pažnju ali sad me već hvata panika. Ponekad se javi, ali nisam sigurna da li se odaziva na svoje ime ili samo zato što čuje poznati glas.
Također još uvijek ne priča, ima ponekad neke svoje riječi ali bez značenja, kad je jako raspoložen nešto brblja, mmm, tatata, bababa, ima ponekad i drugih glasova (sve bez nekog značenja), ali to je to. Uglavnom komuniciramo neverbalno, preko gesti, kad nešto želi s dvije ruke traži da ga dignemo onda pokazuje rukom (manje prstom) što želi. Voli se igrati, pa kad nešto ne može dohvatiti pokazuje prstom da mu se doda.
Inače je jako umiljat, ima dobar kontakt očima, bez ikakvih problema gleda u oči i mene i supruga i šire. Drugu djecu promatra ali ne pokazuje interes za zajedničku igru, možda je to "paralelna igra"?
Voli se maziti. Puno razumije. Voli se igrati igračkama, nisam primjetila neka odstupanja, voli vrtiti kotače, dirati etikete i pritiskati gumbe, ali ništa opsesivno, dosadi mu to kroz 30ak sekundi do minutu. Inače normalno autiće gura, loptu baca, gura guralicu.
Do sada nismo s njim imali nikakvih problema ali me ovo jako sada brine, pa vas molim vaša iskustva i preporuke. Više me brine to što mi se neće odazvati na ime nego izostanak prvih riječi. Što da radim, ako ima problem, želim mu pomoći.