Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 145

Tema: Autizam, pomoć i iskustva

  1. #1
    FerralTri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    14

    Početno Autizam, pomoć i iskustva

    Prije svega pozdrav svima.
    Prije ovog posta sam dosta čitala i infomirala se, kako na ovom forumu tako i na drugim stranicama.
    Naime, majka sam dječaka od 17 mjeseci i primjetila sam u zadnje vrijeme kako se ne odaziva na ime. Iskreno, do sada to nisam primjećivala, vjerojatno nisam obazirala pažnju ali sad me već hvata panika. Ponekad se javi, ali nisam sigurna da li se odaziva na svoje ime ili samo zato što čuje poznati glas.
    Također još uvijek ne priča, ima ponekad neke svoje riječi ali bez značenja, kad je jako raspoložen nešto brblja, mmm, tatata, bababa, ima ponekad i drugih glasova (sve bez nekog značenja), ali to je to. Uglavnom komuniciramo neverbalno, preko gesti, kad nešto želi s dvije ruke traži da ga dignemo onda pokazuje rukom (manje prstom) što želi. Voli se igrati, pa kad nešto ne može dohvatiti pokazuje prstom da mu se doda.
    Inače je jako umiljat, ima dobar kontakt očima, bez ikakvih problema gleda u oči i mene i supruga i šire. Drugu djecu promatra ali ne pokazuje interes za zajedničku igru, možda je to "paralelna igra"?
    Voli se maziti. Puno razumije. Voli se igrati igračkama, nisam primjetila neka odstupanja, voli vrtiti kotače, dirati etikete i pritiskati gumbe, ali ništa opsesivno, dosadi mu to kroz 30ak sekundi do minutu. Inače normalno autiće gura, loptu baca, gura guralicu.
    Do sada nismo s njim imali nikakvih problema ali me ovo jako sada brine, pa vas molim vaša iskustva i preporuke. Više me brine to što mi se neće odazvati na ime nego izostanak prvih riječi. Što da radim, ako ima problem, želim mu pomoći.

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Meni se čini kao normalno dijete. Neodazivanje je prilično uobičajeno kod male djece kada im nešto drugo zaokupi pažnju ili kad shvate da ga roditelj cima bezveze, sory. Možeš ići na provjere, rane intervencije i oni će dijete pogledati i bit ćeš mirnija.

  3. #3
    FerralTri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    14

    Početno

    Slažem se donekle, ponekad mislim a je sve uredu a nekad me uhvati panika. Međutim on me ne želi pogledati uopće kad ga zovem, ni mene ni supruga. Kad je zaokupljen nečim, a stalno je zaokupljen, npr. gleda TV ja ga zovem, on ništa, da se na trepavice nasadim ništa, stanem mu ispred lica, rukom ga dodirujem one neće da me pogleda, samo se pomakne da nastavi raditi to što radi u tom trenutku. A nije da ima problema s kontaktom očima, inače me gleda u oči bez problema, pogotovo ako nešto treba.
    To se obično smatra RED FLAGom, a kad to stavim u kontekst njegovim potpuno izostalim verbalnim načinom komunikacije zabrinem se jako.
    Da li je netko imao slična iskustva?

    Ja se iskreno nadam da sam u krivu, jednostavno mu želim sve najbolje.

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Po opisu je to sasvim dobro razvijeno dijete za svoju dob.

  5. #5
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Cim on pokazuje sto zeli i opcenito s vama komunicira pa taman i neverbalno, ne bih to svrstavala u kojekakve poremecaje. Takodjer i cinjrnica da se voli maziti i da razumije, ne znam, po meni, nije alarmantno.

  6. #6
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    S obzirom na moje osobno iskustvo, ja bih na tvome mjestu dijete odvela logopedu koji se bavi komunikacijom djece rane dobi (ako si iz ZG, npr. logopedski kabineti “Kod logopeda”, “Ružičasti oblak”) gdje možeš sa stručnjacima podijeliti svoju zabrinutost i dobiti konkretne savjete kako poricati komunikaciju i govorno-jezični razvoj kod djeteta.
    Ukoliko govor kasni ne znaci odmah da se radi o autizmu. No, dijete s 1,5 godinu bi trebalo imati cca 50-tak rijeci, dok bi se s 2 godine trebala javiti prva rečenica. Još važnije od toga je komunikacija. U dobi tvoga sina bi trebala biti prisutna združena pažnja, sustavno odazivanje na ime, komunikacija u deklarativne svrhe (dijeli s tobom doživljaje, npr pokazuje prstićem kad vidi psa ili nešto sto mu se sviđa pa želi pokazati i tebi), a ne samo u imperativne svrhe (npr. kad je žedan pa pokazuje na času ili kada mu treba nešto dohvatiti). Pokazivanje prstićem i provjeravanje pogledom jesu li osobe iz okoline vidjele sto dijete pokazuje je jako važno u ovoj dobi i značajka je urednog komunikacijskog obrasca. Tu bi još trebalo biti i oponašanje (npr. Kad ti plješćeš, plješće i dijete, ili kad ti digneš ruke, digne i dijete). U to doba se javljaju i prve geste, npr mahanje pa-pa, slanje puse i sl. Dijete u ovoj fazi počinje i provjeravati reakcije okoline i u skladu s njima se i ponaša. Npr. ako radi nešto sto zna da ne smije ili sto vas ljuti, pogledava kako ćete reagirati ili kada se ljudi oko njega smiju i on se počne smješkati. Također, počinju se javljati i prvi znaci simboličke igre (uzme neki predmet, stavi na uho i pravi se da telefonira ili sl). Iako još nema prave suradničke igre s drugom djecom, pocinje se zanimati za djecu, promatra ih, oponaša u igri.
    Ukoliko dijete ima nezreliji komunikacijski obrazac važno ga je sto ranije početi poticati jer je upravo to temelj za pojavu prvih rijeci sa značenjem (one ne moraju biti pravilno izgovorene, no moraju se konkretno odnositi na neki predmet, osobu ili radnju). Spomenula si da ima neke glasove, brbljanje, važno je obratiti pozornost kad brblja tipa mamamamama doziva li tebe ili je to samo brbljanje bez svrhe.
    Nevezano na tvoj upit, nego na komentar ispod da maženje ne upućuje da je nešto alarmantno bih samo htjela reci da je velika zabluda da se djeca iz autističnog spektra ne vole maziti. Ona često imaju poteškoća sa senzornom integracijom. Dakle, po pitanju taktilnosti i propriocepcije (ta dva sustava su vezana uz maženje) mogu biti hipo i hiper reaktibilna. Upravo ona koja su hiporeaktibilna traže puno dodirivanja, dubokih dodira, sudaranja s predmetima i dr djecom. Dok ona koja su hiperrealtibilna će biti osjetljiva na dodire, neke teksture, odjeću, etikete i sl.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Potpisujem prethodni post.
    Iz iskustva, uopce nije vazno je li dijagnosticki utvrdeno ili nije do kraja, vazno je radit na onim odstupanjima koje dijete ima. Krenut strucnjaku kad dijete kasni u govorno- jezicnom razvoju je ocekivano i pozeljno. Rekla bi moja baka: Tamo neces nista loseg cuti.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem prethodni post.
    Iz iskustva, uopce nije vazno je li dijagnosticki utvrdeno ili nije do kraja, vazno je radit na onim odstupanjima koje dijete ima. Krenut strucnjaku kad dijete kasni u govorno- jezicnom razvoju je ocekivano i pozeljno. Rekla bi moja baka: Tamo neces nista loseg cuti.
    Ferral, i ja potpisujem ono što su forumašice odgovorile. Ako dijete odvedeš na obradu i logopedu, to mu može samo dobro doći. Neće biti nikakvih loših posljedica.
    Imam još samo jednu napomenu: dijete koje možda ima komunikacijske ili senzorne poteškoće treba ŠTO MANJE izlagati ekranima svih vrsta, jer im oni vežu pažnju na takav način da ometaju govorno jezični razvoj. A savjeti logopeda bit će svakako dobrodošli, koliko djetetu toliko i roditeljima. Govorim iz iskustva,. Oba sina su mi godinama u Suvagu, što je pomoglo da prerastu i prevladaju svoje rane smetnje. Sretno!

  9. #9
    FerralTri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    14

    Početno

    Hvala vam na pomoći, budemo se onda sljedeći tjedan naručili kod defektologa da vidimo sto i kako dalje, ne bih si mogla oprostiti da mu nisam pomogla na vrijeme. Definitivno malo kasni jezično, mozda nije nista opasno ali dobro je da mu pomognemo.

  10. #10
    FerralTri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    14

    Početno

    Da li je netko od forumaša slucajno imao slična iskustva, kako je završila priča na kraju? Ovo isčekivanje stvara tjeskobu, umjesto da uživam u djetinjstvu svoga djeteta.

  11. #11
    FerralTri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    14

    Početno

    Hvala na savjetu. Budemo se uskoro naručili defektologu, nemamo što izgubiti.
    Da li netko ima slična iskustva za podijeliti, i kako je priča završila? Najteže je ovo isčekivanje...

  12. #12
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Moj stariji sin nije pokazivao prstom do godinu i pol, otprilike tada je i rekao “mama”, progovorio tek s 2,2 god., ostala komunikacija uredna, kasnije sve u savršenom redu.
    Mlađi ima sada 22 mj., počeo pokazivati prstom pred valjda 2 mj., govori samo “mama, tata, nana, gol”.
    Očekujem da će i s njim sve bit OK jer se ponavlja gotovo identičan obrazac kao sa starijim.
    Ignorirali me nisu ekstremno, ali ja sam ih (pogotovo prvog) i jako klonila ekrana, a i teško im je ičim zaokupiti pažnju (osim ekranima ). Nismo bili ni u kakvoj obradi.

  13. #13
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Narucite se logopedu i to ne bilo kojem, nego onome koji se bavi ranom komunikacijom kod djece. Preko uputnice se jako dugo ceka, mjesecima i godinama ponegdje, pa vam je mozda dok cekate preko uputnice, najbolje otici na prvu procjenu i savjetovanje privatno. Kasnije cete vidjeti treba li se dijete ukljuciti i u tretman defektologa.
    Moje dijete ima komunikacijske teskoce. Od godine dana je bio u intenzivnoj ranoj intervenciji. Sada ima 7 godina. Sumnjivo mi je bilo vec od njegovog 5.-6. mjeseca da nesto nije u redu, a kada je imao 10/11 mjeseci i nije se odazivao na ime intenzivno smo krenuli. Njegove teskoce su sada vrlo, vrlo blage. Ne znam dal zato jer se vrlo rano i na vrijeme pocelo raditi ili zato jer je imao dobar potencijal da se izvuce iz svega.
    Razvoj djeteta je jako nepredvidiva kategorija i nitko vam ne moze sa sigurnoscu reci hoce li i kada ce neke stvari kod djeteta kliknuti. Po mome iskustvu, terapije su jako vazne, no ono sto je presudno u ovoj ranoj dobi je potiacnje djeteta od strane bliskih osoba, tj onih s kojima je vecinu vremena. Dakle, poticanje komunikacije i govora zahtjeva promjenu zivotnog stila obitelji. Znaci svi sve podredjuju poticanju komunikacije kako bi se stvorilo sto poticajnije i bogatije okruzenje. Vas govor mora biti teatralan, privlacan, pun gesta, mimike kako bi djetetu bio atraktivan. Stalno lovite pogled djeteta. Nastojte kroz dan imati sto vise komunikacijskih obrata. Npr. kako dijete ne govori, to mozete postici u igri: vi nesto napravite pa dijete ponovi i obrnuto, vi stavite jednu kockicu pa dijete pa vi itd. Zeljene predmete stavite izvan djetetovog dohvata, ali na vidljivo mjesto da vas mora traziti. Ako vas vuce za ruku i gleda u predmet pokusajte da uspostavi kontakt s ocima s vama pa onda pogled prema predmetu pa onda prema vama (zdruzena paznja) - mora uciti da mu vi (vase oci) “daju” predmet. Upotrebljavajte puno gesti - stalno upotrebljavajte prst kada mu na nesto pokazujete (vazno je da ne gleda u prst - to je najcesce kod teskoca, nego u predmet, tj treba shvatiti da je prst samo sredstvo). Ucite ga funkciji predmeta (spomenuli ste da vrti kotacice na autu). Dakle, nije funkcija autica da ga drzi i vrti kotacice (to vjer radi jer se vizualno stimulira), nego kotacici sluze da bi se auto mogao voziti. Budite kraj njega, vozite autic i govorite brm, brm. Pokusajte privuci njegovu paznju da vas pocne oponasati.
    Ono sto je Peterlin spomenula, minimalno smanjite gledanje u ekrane. O tome postaju doslovno ovisni i jos manje imaju potrebu za komunikacijom. Obicno slijedi da se prve rijeci javljaju na engleskom jer su pjesmice s youtubea audio-vizualno jako privlacne da upijaju, a engl fonoloski laksi. Puno je toga jos... ugl. najtopliji savjet je da odete logopedu.

  14. #14
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Ne mogu vise editirati. Ugl htjela sam reci maksimalno smanjite gledanje u ekrane, a ne minimalno...

  15. #15
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Ovo je link na jednu korisnu brosuru kako kvalitetno poticati komunikaciju i govorno-jezicni razvoj kod djece rane dobi:
    http://www.ranaintervencija.org/Podr...%20Bromley.pdf

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Jesam da idete logopedu ili defektologu
    Ali mi nije jasno zasto bi dete moralo pricati do 2 godine.moji veliki su poceli pricati s dvije,a klinac skoro s 3 .svi su imali isti ili slican obrazac razvoja

  17. #17
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    A isto zašto bi npr trebalo hodati do 18 mj...jer je to uredan razvoj?

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam da idete logopedu ili defektologu
    Ali mi nije jasno zasto bi dete moralo pricati do 2 godine.moji veliki su poceli pricati s dvije,a klinac skoro s 3 .svi su imali isti ili slican obrazac razvoja
    Ne mora, ali po tome se ravnaju ima li dijete uredan ili neuredan razvoj. Ovo što idnom navodi da dijete treba s 1.5 g govoriti 50 riječi, a sa 2 g složiti rečenicu je korak u razvoju (milestone?), ali čitala sam upravo u knjižici Poticanje ranog govorno-jezičnog razvoja da se svakom tom koraku doda još šest mjeseci i da to sve spada u uredan razvoj. Tako je moja najstarija sa ravno dvije godine (pisala sam na papir) izgovarala 50 riječi i to ako je tražim da kaže, ali sa dvije godine i dva tri mjeseca je složila rečenicu od par riječi, ubrzo nakon toga ponavljala pjesmice iz slikovnice.

    Ona nikad neće biti velik brbljavac, ali govori sada kako treba kada treba.

  19. #19
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Upravo to, to su neka okvirna ocekivanja za dob. Tako npr imamo ocekivanja i za motoricki razvoj pa ocekujemo da dijete s 1-2 mj drzi glavicu, sa 6 mj sjedi, a s 12 da hoda. Ukoliko pedijatar primjeti da kasni posalje kod fizijatra na procjenu sto ne znaci odmah da dijete odmah ima cerebralnu paralizu. Ali uz vjezbe ce dijete najcesce “uhvatiti” korak s vrsnjacima. Tako je i s govorom... ponekad se sve samo po sebi poslozi, ali sto ako ne...

  20. #20
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj FerralTri prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je netko od forumaša slucajno imao slična iskustva, kako je završila priča na kraju? Ovo isčekivanje stvara tjeskobu, umjesto da uživam u djetinjstvu svoga djeteta.
    Zašto, ali zašto tražiti bolest gdje je nema?
    17 mjeseci ima, ne treba pričati ništa. Ima potpuno pravo da se razvija svojim tempom, a ne prema maminim očekivanjima.
    Uživajte u djetetu kakvo je, a ne kakvo bi (po tko zna kojim kriterijima) trebalo biti.

  21. #21
    FerralTri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    14

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto, ali zašto tražiti bolest gdje je nema?
    17 mjeseci ima, ne treba pričati ništa. Ima potpuno pravo da se razvija svojim tempom, a ne prema maminim očekivanjima.
    Uživajte u djetetu kakvo je, a ne kakvo bi (po tko zna kojim kriterijima) trebalo biti.
    Nije mi problem samo negovorenje, jer mislim da ostvarujemo solidnu komunikaciju putem geste (imperativno zasad), ali me muči što se ne odaziva na ime. Želim mu samo pomoći, a nekako mi bude lakše kad pročitam da i drugi imaju isti/sličan problem i da su ga uspijeli riješiti.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Jako je tesko ovako ocijeniti je li to razvoj u granicama. Dijete se nekad odaziva, ali kad je zaokupljen necime sto je uvijek ne odaziva se. Sad, neki roditelji traze problem i tamo gdje da nema, pa normalno da se tako malo dijete ne odaziva bas uvijek, a neki roditelji poljuljani brigom traze slamke spasa, kao ne odaziva se jer je jako zaokupljen necime uvijek. Bila sam i u prvoj i u drugoj grupi. I posjetit strucnjaka je uvijek kvalitetnije nego ne posjetit.

  23. #23
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Meni isto dijete zvuci sasvim ok i kao da se normalno razvija. Al isto tako od posjete strucnjaku zaista nema stete. Ili ce vas umirit pa cete prestat brinit ili ce vam dat savjet kako da radite s djetetom. I jedno i drugo je dobro.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 01.09.2019. at 10:24

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj FerralTri prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na savjetu. Budemo se uskoro naručili defektologu, nemamo što izgubiti.
    Da li netko ima slična iskustva za podijeliti, i kako je priča završila? Najteže je ovo isčekivanje...
    Predlažem i da djetetu provjerite sluh. Moj stariji je patio od teške nagluhosti. Imao je on i drugih problema, ne iz spektra nego kašnjenje u razvoju neurološkog sustava, ali imao je slične početne simptome.

    Bio je u Suvagu na dijagnostici u trećoj godini, od četvrte do dvanaeste logopedska terapija 2x tjedno. Ono što tebe zanima: netko tko nije poznavao našeg sina u sasvim ranoj dobi, nije uopće mogao pojmiti kakve su bile njegove rane smetnje. Imao je individualizirani pristup u školi od prvog dana do mature, ali je odlikaš tijekom čitavog školovanja, završio mat.gimnaziju i upisao fakultet koji je htio. Rana intervencija mu je sigurno bila od koristi.

    S druge strane, nitko ne može predvidjeti kako će se odvijati razvoj djeteta. Naša je odgovornost da damo sve od sebe kako bi dijete ostvarilo svoj maksimalni potencijal.

  25. #25
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto, ali zašto tražiti bolest gdje je nema?
    17 mjeseci ima, ne treba pričati ništa. Ima potpuno pravo da se razvija svojim tempom, a ne prema maminim očekivanjima.
    Uživajte u djetetu kakvo je, a ne kakvo bi (po tko zna kojim kriterijima) trebalo biti.
    Beti3 jako si hrabra
    koliko znam (a možda se varam, ne poznajemo se) to nije tvoja struka
    a i da je
    davati takve paušalne ocjene preko foruma

    i ja nekako mislim da je tu sve ok
    i da je to mamina briga
    ljudi nisu cigle
    svatko ima svoj ritam razvoja

    ali bolje provjeriti
    parsto kuna nije neka cijena za svoj mir
    ne tražimo bolest
    samo je želimo isključiti
    i na vrijeme intervenirati ako treba

    i svakako poslušati što su cure rekle
    maknuti ekrane
    u potpunosti
    djetetu od 17 mj ekrani ne trebaju

  26. #26
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Pa, zar ne idu sva djeca na sistematski ptegled?
    Zar ne bi pedijatar vidio odstupanja?
    Zar treba ići specijalistu, ako djetetov pedijatar smatra da ne treba?
    Svejedno je meni, ali davati prijedloge za posjetu raznim specijalistima iznad pedijatra mi je malo neodgovorno.

  27. #27
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ne znam koliko ću vas "smiriti" jer u našem slučaju se pokazalo da ipak je autizam. Objasnite sve pedijatru, on će Vam dati odgovarajuće uputnice. U moje vrijeme, prije 10-tak godina, svi su kretali od Suvaga jer se uvijek radilo o regresu u govoru ili izostanku govora pa je to bila prva stanica. Druga je ERF. Koliko znam liste čekanja su danas strašno duge, ali ima preko nekoliko privatnih kabineta koji će Vam napraviti obradu. Radi Vašeg mira. Većina djece iz spektra ne pokazuje uopće prstom nego vuku vašu ruku do predmeta koji žele.

  28. #28
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Beti ne slazem se. Pa sta pedijatar moze skuzit u tom brzinskom pregledu?! A mama je s djetetom 24h na dan i itekako ima dobar uvid. A o maminom instinktu da ne govorim.

    Ja bih svakako otisla na pretrage ako nista drugo da umirim sebe i pravodobno pomognem djetetu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.09.2019. at 12:29

  29. #29
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Ja ozbiljno sumnjam da moj necak koji ima 2 godine ima neke razvojne poteskoce. Znala sam to nakon nekoliko sati boravka s njim ( nisam ga vidjela godinu dana jer zive u drugoj zemlji). Uglavnom ima gotovo sve crvene zastavice koje se navode u razvojnim koracima za neka podrucja. Imao je kasnjenja i prosle godine u nekim drugim podrucjima, ali to sam tada pripisivala nedovoljno stimulativnoj okolini. Razgovarala sam s bratom i predlozila da ga odvedu na procjenu. Nije ga to odusevilo. Dijete je njihovo. Neka rade ( ili ne rade) sto misle da treba.

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    l
    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto, ali zašto tražiti bolest gdje je nema?
    17 mjeseci ima, ne treba pričati ništa. Ima potpuno pravo da se razvija svojim tempom, a ne prema maminim očekivanjima.
    Uživajte u djetetu kakvo je, a ne kakvo bi (po tko zna kojim kriterijima) trebalo biti.
    Ma slažem se da treba uživati u djetetu kakvo jest, aliii to ne isključuje eventualne konzultacije sa stručnjacima ako nam se učini da nešto nije kako treba. Ja sam više puta tražila pedijatricu uputnice (moj stariji ne samo da je bio nagluh zbog suženja zvukovoda, nego ima ambliopiju i strabizam...). Nije htjela dati, godinu dana smo se natezale, jer se njoj dijete činilo ok u onih 2 minute 1x mjesečno kad smo dolazili na preglede. Ja sam sama dogovorila i centar za strabizam i Suvag (na nagluhost nam je ukazala iskusna odgajateljica, a ne pedijatar). U centru za strabizam rekli su nam da smo mogli doći i ranije, pa siti sad misli.... Teatar apsurda: kad je moj stariji dorastao do osnovne škole, ista pedijatrica ga je htjela poslati u Suvagvu školu, iako je dijete tada već jako napredovalo. Nisam pristala. Pokazalo se da mu je u kvartovskoj školi bilo ok, iako je još dugo išao logopedu u Suvag, a na kontrole sve do mature. Dobri su nam bili. Sigurno bi mi kod njih završili i kasnije, ali ako dijete ima bilo kakve razvojne smetnje - što ranije se krene s dijagnostikom i terapijama, to su veće šanse da se problemi riješe u potpunosti.

  31. #31
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Za roditelja nema goreg pitanja od onog - A gdje ste dosad bili?
    Zato treba provjeriti.

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Bas tako
    I kak peterlin kaze ponekad se moras natezati s pedijatrom,ponekad znati i puno vise stvari nego pedijatar moze predvidjeti.
    Trazi obradu i vidi gdje ces moci dobiti preglede. Moj je veliki krenuo o goljaka jer njehova pedijatrica je bila foboljno hrabra da trazi dijagnozu specijalista.na svoju ruku ga nije htjela ni cjepiti dok nije dobila papire od neuropedijatra.oni imaju konzilijarnu dijagnostiku

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još malo o negativnom utjecaju ekrana na dječji mozak (ovo je prezentacija koju smo dobili na Vijeću roditelja prije par godina): Tamna strana informacijskih tehnologija - ppt: https://we.tl/t-VsHMgulg55

    Link će trajati par dana, pa ako kasnije bude nekome trebalo - nek se javi, da pošaljem ponovno.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    11

    Početno

    Pozdrav! Pisla sam vec i na drugim temama ali nitko mi nista ne odgovara. Malo ce biti duzi post pa ako nije problem nekome tko ima iskustva da mi pomogne. Imam djecaka koji sada ima 2 godine i 2 mjeseca. Sa 21 mjesec sam pocela ozbiljno se brinuti zbog njegovog ponasanja. Nije se uvijek odazivao na ime, nista nije pricao osim sto je znao kako se glasaju neke zivotinje, i opcenito je uvijek bio mirna beba, ali veseo i umiljat, voli se maziti, voli jesti svakakvu hranu ali ugl, ga ja hranim. Mjesec dana prije 2. rođendana smo dobili termin kod psihologa, te je psihologinja smatrala da je sve u redu s njegovim razvojem. Mjesec dana nakon toga otisli smo kod logopeda, ona je dala dijagnozu kasnjenja u jezicno govornom razvoju, jedino je kao bio problem sto ne pokaziva prsticem. Kod neuropedijatra smo obavili EEG i kontrolu krvi i to je sve u redu bilo. Svi oni su rekli da nema govora o autizmu, ali mene to brine svejedno, nisam se uopce umirila nakon tih pregleda. Vidim napredak u smislu da se sada odaziva na ime, mozda ne bas kad je zaigran s necim, ali to je sada puno bolje, poceo je pokazivati prstom u slikovnicama i onda me pogleda(kontakt ocima je uvijek imao) pa kao pita nesto na svom jeziku (i to je poceo u zadnje vrijeme pricati na kineskom) i ja mu odgovorim pa on lista dalje. Ali kad ja njega pitam gdje je macka npr nece da pokaze nego lista dalje i opet on mene ispituje, kao da me ne razumije uvijek. Razumije samo osnovne svakodnevne stvari, tipa idemo jesti (govori am am), idemo pa pa(mase rukicom) i takve stvari. Sad je tek poceo imitirati kad pjevamo kad si sretan ili slicno. Narucili smo se u jednu udrugu koja radi s takvom djecom i imaju razne terapije pa se nadam da ce nas uključiti jer nemogu samo cekati a nista ne poduzeti, iako mi svi govore da se previse brinem, da nekom treba vise vremena i takve stvari. Logopedica i ostali su savjetovali da ga ukljucim u vrtic ali nismo uspjeli upasti, i da onda dođemo na kontrolu, ali nitko mi nista konkretno nije objasnio kako raditi s njim. Posudila sam i knjigu dijete s posebnim potrebama od Greenspana, jako mi se svidjela i sada pokusavam raditi po tome. Evo, mene zanimaju iskustva drugih mama, sto jos mogu napraviti? Da li je imao netko slicno iskustvo a da je na kraju sve ispalo dobro? evo to trebam cuti, da me malo motivira, jer sam jos uvijek izvan sebe. Hvala unaprijed

  35. #35
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Floortime ti je odličan, kad si već spomenula Greenspana,ali ne znam ti reći tko se time bavi.

  36. #36
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Sandra, da, moja je isto takva. Kasnila je s govorom.
    Za utjehu, kažu da je Angela Merkel isto kasnila s govorom.

  37. #37
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, zar ne idu sva djeca na sistematski ptegled?
    Zar ne bi pedijatar vidio odstupanja?
    Zar treba ići specijalistu, ako djetetov pedijatar smatra da ne treba?
    Svejedno je meni, ali davati prijedloge za posjetu raznim specijalistima iznad pedijatra mi je malo neodgovorno.
    Zašto? Nismo svi isti, ako su roditelji uznemireni i muči ih, zašto ne posjetiti specijalista i biti miran.
    I naša je pedijatrica tvrdila da dijete nije alergično, da sasvim uredno čuje i odbijala dati uputnice, a ja sam eto smatrala kao mama koja cijelu noć probdije s njom zbog kašlja i kao mama koja mora vrlo glasno pričati čak vikati jer joj dijete govori..štooo si reklaaa smatrala da je pedijatrica u krivu. Pokazalo se na specijalističkim pregledima do kojih smo došli tako da smo preselili pedijatrici koja je htjela dati uputnice da smo mi roditelji bili u pravu.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    11

    Početno

    Zutaminuta, a koja je vasa dijagnoza?

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    A nekad je lijepo i biti u krivu. Samo sto to nije zgodno na teret javnog zdravstva. Nadam se da pokretacica teme nakon posjeta strucnjaku ce moci ponosno napisati: Mama ne zna najbolje i s djetetom je sve u redu ...

  40. #40
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto? Nismo svi isti, ako su roditelji uznemireni i muči ih, zašto ne posjetiti specijalista i biti miran.
    I naša je pedijatrica tvrdila da dijete nije alergično, da sasvim uredno čuje i odbijala dati uputnice, a ja sam eto smatrala kao mama koja cijelu noć probdije s njom zbog kašlja i kao mama koja mora vrlo glasno pričati čak vikati jer joj dijete govori..štooo si reklaaa smatrala da je pedijatrica u krivu. Pokazalo se na specijalističkim pregledima do kojih smo došli tako da smo preselili pedijatrici koja je htjela dati uputnice da smo mi roditelji bili u pravu.
    joj slično i meni bilo s klincem, pedijatrica je vodila i klinku koja jeimala iste simptome, ajasam samo po sličnosti simptoma odmah znala da sam u pravu, nažalost bila sam, ali nisam sve pogodila.

  41. #41
    Zelena vila avatar
    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    142

    Početno

    moj drugi dečkić osim par riječi nije pričao sve dok nije napunio tri godine i dva, tri mjeseca... i svi su se iz obitelji oko tog brinuli osim mene.. ja sam jednostavno znala da će on početi pričati kad to sam odluči.. i tako je i bilo.. kad je krenuo pričati nije više stao.. bez problema izgovara i meni teške riječi...
    mislim da treba slušati svoju intuiciju ali i odmaknuti se od tih silnih nametnutih pravila do koje dobi bi dijete trebalo postići ili raditi to i to...
    nadam se da će primjer mog malca bar nekog utješiti

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Nije problem ako dijete kasni s govorom ako ima dosegnute ostale parametre govornog i socijalnog razvoja primjereno dobi.
    Jasno da se svatko razvija svojim tempom, ali ako ne postoje sve predradnje koje ocekujeml prije govora tada se treba brinuti.

  43. #43
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Citiraj Sandra90 prvotno napisa Vidi poruku
    Zutaminuta, a koja je vasa dijagnoza?
    Nema je. Samo je kasnila s govorom i motorikom.

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nema je. Samo je kasnila s govorom i motorikom.
    Nije joj se dalo

    A sad ozbiljno - kao što sva djeca ne prohodaju istovremeno, tako ni ne progovore. Neka su bliže granici očekivanog razvoja, a neka ju malo i prekorače... Moj stariji je iz te vreće.

  45. #45
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam pisala o Luni na raznim temama, ali evo i ovde da kaze: netipican razvoj govora cesto uzrokuje obrasce ponasanja koji 'lice' na ponasanja dece koja jesu u spektru. Ako postoji sumnja, def. bolje proveriti. Ja nisam sumnjala na autizam, ali se jesam osecala nesigurno kao njen roditelj u tom periodu, i pomoglo mi je sto smo (2 puta) isli na testiranje gde je utvrdjeno da nema autizam. Mi jos uvek osecamo poneku posledicu zakasnelog i atipicnog razvoja govora, ali sve manje. Talenti su joj u matematici i vizuelnom izrazavanju. Ona je tek nakon treceg rodjendana pocela da izbacuje gibberish i da govori ponesto na 'obicnom' jeziku. Do 4. rodjendana sam morala ljudima da govorim da ima kasnjenje, s 5 i 6 smo ispravljali krive drine u ponasanju nastale zaostatkom u govoru, a od tad je sve uglavnom uobicajeno blesavo kao i za bilo koje drugo dete.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Bolje provjeriti i ispasti naporna mama, nego ignorirati .

  47. #47
    FerralTri avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    14

    Početno

    Hvala vam svima na pomoći i na podršci, puno znači kad možeš nešto pročitati o iskustvima drugih. Bili smo prije par dana kod logopeda, on smatra da se radi samo o kašnjenju. Bio je jako dobar kod njega na promatranju, promatrao ga pogledom, malo sramežljiv u početku, vrlo dobar i čest "eye-check", pokazivao mu prstom što želi, igrao se, smijao, čak se i odazivao na ime. Logoped smatra da, vezano za neodazivanje, da je on toliko okupiran procesiranjem vizualnih informacija da ne može odgovoriti na poziv u tom trenutku, i zbilja, trenutci kad ne odgovara su uvijek kad je zaokupljen nekim vizualnim kretanjima, bilo na TVu (koji je sada maksimalno reduciran) ili u vožnji.
    Ići ćemo sada svaka 3,4 tjedna na kontrole da ispratimo taj njegov jezični razvoj, da ne ostanemo samo na tome.
    Što je uopće ta floor-time terapija, koliko to traje, koliko često?

    Ne znam kako je bilo kod vaše djece, ali on još ne izgovara ni jednu riječ!
    Druga stvar koju sam primjetila da je dosta nespretan s prstima, ima pincetni hvat, ali je dosta nespretan, onda kada se igra ako mu nešto ne ide (npr. stavlja drvene kocke jednu na drugu) odmah se naljuti i sve baci. Možda je to sve normalno, nisam stručnjakinja, kakva bi trebala biti spretnost kod djeteta te dobi?.
    Što vi mislite, jel trebamo ići kod nekoga još? Nekako mi je laknulo nakon ovoga, pa bi mi ponovne provjere nekako stvorile novi grč.

    Druga stvar, on razumije dosta (bar ono što mi u obitelji koristimo u govoru), dal to ujedno znači da je sa slušne strane sve OK? Čitala sam na ovom forumu da su neke mame tek kasno u Suvagu otkrile da su im djeca imala ustvari problema sa sluhom (pretpostavljam da se radilo o nagluhosti a ne gluhoći), dal bi bilo pametno da provjerimo i ORL?

    Također, uskoro krećemo na prilagodbu u vrtić pa smo pod velikim stresom svi, što mislite, hoće li vrtić okruženost vršnjacima pomoći u ovom govorno-jezičnom razvoju?


    Puno pitanja, nadam se da vas sve nisam ugnjavila previše, ipak nam je prvo dijete pa ne znam puno. Još jednom hvala svima.

  48. #48
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Ako tiho šapućeš njemu iza leđa dva tri metra najdražu stvar tipa "čokoladni keksi su na stolu", pa se dijete okrene, onda je sluh vjerojatno u redu.

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ako tiho šapućeš njemu iza leđa dva tri metra najdražu stvar tipa "čokoladni keksi su na stolu", pa se dijete okrene, onda je sluh vjerojatno u redu.
    Hehehe, dobra fora, ali samo za djecu koja razumiju govor.

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj FerralTri prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala vam svima na pomoći i na podršci, puno znači kad možeš nešto pročitati o iskustvima drugih. Bili smo prije par dana kod logopeda, on smatra da se radi samo o kašnjenju. Bio je jako dobar kod njega na promatranju, promatrao ga pogledom, malo sramežljiv u početku, vrlo dobar i čest "eye-check", pokazivao mu prstom što želi, igrao se, smijao, čak se i odazivao na ime. Logoped smatra da, vezano za neodazivanje, da je on toliko okupiran procesiranjem vizualnih informacija da ne može odgovoriti na poziv u tom trenutku, i zbilja, trenutci kad ne odgovara su uvijek kad je zaokupljen nekim vizualnim kretanjima, bilo na TVu (koji je sada maksimalno reduciran) ili u vožnji.
    Ići ćemo sada svaka 3,4 tjedna na kontrole da ispratimo taj njegov jezični razvoj, da ne ostanemo samo na tome.
    Što je uopće ta floor-time terapija, koliko to traje, koliko često?

    Ne znam kako je bilo kod vaše djece, ali on još ne izgovara ni jednu riječ!
    Druga stvar koju sam primjetila da je dosta nespretan s prstima, ima pincetni hvat, ali je dosta nespretan, onda kada se igra ako mu nešto ne ide (npr. stavlja drvene kocke jednu na drugu) odmah se naljuti i sve baci. Možda je to sve normalno, nisam stručnjakinja, kakva bi trebala biti spretnost kod djeteta te dobi?.
    Što vi mislite, jel trebamo ići kod nekoga još? Nekako mi je laknulo nakon ovoga, pa bi mi ponovne provjere nekako stvorile novi grč.

    Druga stvar, on razumije dosta (bar ono što mi u obitelji koristimo u govoru), dal to ujedno znači da je sa slušne strane sve OK? Čitala sam na ovom forumu da su neke mame tek kasno u Suvagu otkrile da su im djeca imala ustvari problema sa sluhom (pretpostavljam da se radilo o nagluhosti a ne gluhoći), dal bi bilo pametno da provjerimo i ORL?

    Također, uskoro krećemo na prilagodbu u vrtić pa smo pod velikim stresom svi, što mislite, hoće li vrtić okruženost vršnjacima pomoći u ovom govorno-jezičnom razvoju?


    Puno pitanja, nadam se da vas sve nisam ugnjavila previše, ipak nam je prvo dijete pa ne znam puno. Još jednom hvala svima.
    Moji sinovi su već punoljetni, a dok su bili mali, nije baš bilo puno literature o poticanju govornog razvoja. Bilo je logopedskih kabineta, državnih i privatnih. Ja sam informacije skupljala kako sam znala i umjela.

    E, ovako.... Ne kanim prosipati pamet, ali imam nekoliko prijedloga. Budući da je logoped rekao da je sve ok (da se radi samo o kašnjenju, jer dijete se odaziva na ime, pokazuje prstom, RAZUMIJE GOVOR (to je jako važno) i uglavnom nije tako strašno. To je dobro.

    Dakle, kako možete doma potaknuti govorno-jezični razvoj... Tu dolazi u obzir floor-time, ne kao terapija, nego kao način komunikacije s djetetom - trajno i u svakom trenutku. Moraš se truditi privlačiti njegovu pažnju. Floor-time podrazumijeva da se dječja pažnja najlakše privuče ako doslovce sjedneš s njim na pod, osiguraš neko vrijeme neometano samo za to (ugasiš tv, makneš sve ekrane koji i inače trebaju biti daleko od malog djeteta jer je dokazano da usporavaju govorno-jezični razvoj), tražiš njegov pogled, postavljaš mu pitanja - kratka, na koja može najprije odgovoriti pomoću jedne riječi, a kasnije širiš priču...

    Jeste li se već igrali igre prepoznavanja dijelova tijela? Gdje ti je oko, gdje je mamino oko, što je ovo (pokažeš prstom...).
    Koristite li pjesmice i brojalice?
    Igrate li taktilne igre, kao što su ove za malu djecu:

    Priča za 5 prstiju 1

    Palac: ovaj ide u lov
    Kažiprst: ovaj ide za njim
    Srednji prst: ovaj kuću čuva
    Prstenjak: ovaj papicu kuha
    Mali prst: ovaj plače jer mora sam musti kravu – muzu muzu muzu (prstić potegnuti nekoliko puta)

    Priča za 5 prstiju 2
    Palac: ja sam palac, glavni prst – delija sam jak i čvrst
    Kažiprst: prepoznat me može svak jer sam spretan, brz i lak
    Srednji prst: poštujte me redom svi jer sam od vas najveći
    Prstenjak: vredniji sam od svih vas jer ja imam zlatan pâs
    Mali prst: to već znade cijeli svijet – bez mene vas nema pet!

    Priča za 5 prstiju 3
    Stari palac kruha prosi
    Kažiprst ga kući nosi
    Srednjak šuti pa se ljuti
    Što prstenjak sve pojeda
    A mezimac samo gleda


    Kriš-kraš-matijaš

    Kriš-kraš-matijaš (prstom crtati križić po dječjem dlanu nekoliko puta – stimulacija osjeta dodira)
    Kaj mi daš – dam ti POČ (udariti dlanom o dječji dlan)
    Kam ideš? V Stari Grad, kobile klat! Vrta vrta vrta vrta (prstom kružiti po dječjem dlanu)

    Biba leze (za sasvim malu djecu)
    Biba leze, torbu nosi, kuda ide – tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra, tu nutra!
    (Hodati sa dva prsta po djetetovom tijelu, a na kraju završiti u pazuhu ili u ovratniku košulje!)
    LICE I GLAVA: Šećer, kava…(za sasvim malu djecu)
    Šećer (dotaknuti čelo)
    kava (dotaknuti bradu)
    Čaj (dotaknuti lijevi obraz)
    Rum (dotaknuti desni obraz)
    BUM! (šakom lagano udariti u nos!)

    Stara istarska (za sasvim malu djecu)
    Oltarić (prstom djetetu dotaknuti čelo)
    Dvi svićice (pokazati oči)
    Dva kušinca (prstima dotaknuti obraze)
    Kapelan (dotaknuti bradu)
    Bilim, bilim, bilam (uhvatiti dijete za nos i “pozvoniti”)

    Tip tip tip...(taktilna stimulacija)
    Prstićima tip-tip-tip (kažiprste u križ)

    Glavicom pak nik-nik-nik (klimnuti glavom)
    Ručicama klop-klop-klop (pljesak)
    Nožicama top-top-top (udarac nogama o pod)
    Naokolo jedan-dva (okrenuti se oko sebe za 360 stupnjeva)
    Pa je igra gotova.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •