Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 145 od 145

Tema: Autizam, pomoć i iskustva

  1. #101
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Toma, zao mi je zbog situacije u kojoj se nalazite, a najvise zbog gubitka druge bebe. Nema razloga za osudjivanje, dogodilo se sto se dogodilo, a ti si napravila sto i kako si najbolje znala. Sad mozes jedino naprijed, a trazenje pomoci je svakako odlican korak.

    Pusti doktor Google-a na miru, iako je stvarno tesko ignorirati informacije koje mozemo sami naci i pripisati tko zna kakvim situacijama. Napravi sto je rekla fizijatrica, a i razgovaraj s djetetovim pedijatrom. Ima i druge obrade od fizijatrijske, a i vjezbi i lijecnika koji nisu samo vezani uz defektologiju.

    Potrazi pomoc i za sebe. Osim stravicnog stresa i traume, ovo sto opisujes zvuci i kao postporodjajna depresija koju svakako treba lijeciti.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Da
    To ste u pravu, doktor google i nije baš najbolji prijatelj.
    Ali evo sutra smo naručeni kod pedijatrice koja će nas uputiti dalje, kod defektologa definitivno idemo, pa ćemo vjerovatno tamo dobiti više informacija.
    Samo naprijed sada!!!!

  3. #103

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    A za sebe sam zapravo pronašla pomoć u vidu jedne majke koja je proživjela istu situaciju kao ja.
    Dosta pričamo i osjećam se dosta lakše zadnjih dva tri tjedna.
    Evo, pa barem nešto u ova luda vremena.

  4. #104
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Toma1 prvotno napisa Vidi poruku
    Da
    To ste u pravu, doktor google i nije baš najbolji prijatelj.
    Ali evo sutra smo naručeni kod pedijatrice koja će nas uputiti dalje, kod defektologa definitivno idemo, pa ćemo vjerovatno tamo dobiti više informacija.
    Samo naprijed sada!!!!
    Žao mi je što si imala takvo teško iskustvo...

    S druge strane, tvoje dijete te treba. Ne boj se defektologa i drugih stručnjaka. Bitno je utvrditi u čemu je problem i po mogućnosti dobiti upute za dalje - da ti netko kaže što će pomoći tvom djetetu da "uhvati korak". Meni se čini da je 15 mjeseci prerano da bi se dijagnosticirala komunikacijska smetnja (spektar i slično), ali stručnjaci će reći svoje. Nije prerano za vježbanje po uputama, za razne vrste poticanja motoričkog razvoja i govorno-jezičnog razvoja. Rijetki su roditelji koji to ne iskuse na neki način dok su im djeca u ranoj dobi. Mnoga djeca, pogotovo muška, lijena su za komunikaciju u ranoj dobi, pa ih treba malo "pogurati".

    Vjerojatno već znaš što tvoje dijete voli. Od toga počni graditi. Ako voli pjesmice - pjevaj mu čak i kad ti se ne pjeva. Ako voli tjelesni kontakt, masiraj ga i mazi... igraj se buc-buc, ku-kuc i slično. Nemoj odustati čak i ako ne vidiš rezultat istog trenutka. MAKNI EKRANE OD DJETETA! Televizija i druga elektronika loše utječu u ovoj dobi i mogu izazvati upravo takve smetnje koje opisuješ. Makni ekrane i pričekaj tjedan-dva, a umjesto ekrana djetetu pruži kontakt žive osobe. Igraj se s njim čak i kad ti je teško. Nadam se da će to pomoći i tebi i njemu.

    Sretno!

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Hvala na utješnim riječima
    I ja se nadam da ga je tv usporio zapravo.
    Ali evo, od petka smo ograničili televiziju na točno 30 minuta dnevno jer je gospodin bio malo razdražljiv bez svoje doze crtića, pa to planiramo postepeno skroz ukinuti.
    Makli smo dosta stvari sa stola, autiće i slične stvari koje može vrtiti.
    Danas već mi se čini malo staloženiji bez tv-a, jedino što ga ne mogu baš zinteresirati za neke druge igračke koje se ne vrte, on je dosta živahan i brz momak, pa ga uglavnom hvatam po kući dok on bezglavo luta po kući dira sve i sve stavlja u usta.
    Napravio je i par koraka samostalno
    Možda je stvarno televizija bila izvor naših problema.

  6. #106
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Vrlo vjerojatno pretjerano gledanje televizije i jest uzrok poteškoća.

    Nisam se ja toga sama sjetila. Davno sam dobila upute od logopeda (moj stariji sin je imao poteškoće u govorno-jezičnom razvoju). U osnovnoj školi također smo dobivali informacije o štetnosti televizije i drugih elektroničkih medija u ranoj dobi.

    Evo, našla sam na svom starom hard disku prezentaciju Tamna strana informacijskih tehnologija: https://we.tl/t-kGarerImLd

    ***
    Iz roditeljskog iskustva znam da djeca nakon puno vremena provodenog pred ekranima (recimo u zimskim i kišnim mjesecima) to nadoknađuju brzinom i hiperaktivnošću.
    Promjena načina aktivnosti sigurno će donijeti poboljšanje. Ja se dobro sjećam da su moja djeca dobivala grozni "zombi izgled" kad su u ranoj dobi gledali televiziju. Treba se toga riješiti.
    Pokušat ću pronaći svoje stare bilješke o tome. Možda bi mogle poslužiti kao smjernica.

  7. #107
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Toma1 prvotno napisa Vidi poruku
    Makli smo dosta stvari sa stola, autiće i slične stvari koje može vrtiti.
    Danas već mi se čini malo staloženiji bez tv-a, jedino što ga ne mogu baš zinteresirati za neke druge igračke koje se ne vrte, on je dosta živahan i brz momak, pa ga uglavnom hvatam po kući dok on bezglavo luta po kući dira sve i sve stavlja u usta.
    Napravio je i par koraka samostalno
    oprosti, nisam shvatila zašto treba maknuti autiće koje može vrtiti?
    inače ovo "bezglavo" lutanje po kući i diranje svega mi se čini kao vrlo tipično ponašanje za 15-mjesečno dijete, mi smo to zvali istraživanje

    Jako mi žao zbog svega što si prošla, htjela bih ti reći da ne mučiš sama sebe pitanjem jesam li bila loša majka. Super da si našla podršku u obliku druge majke, ali ako opet dođu faze očaja, nemoj se ustručavati potražiti i stručnu pomoć.

  8. #108
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    oprosti, nisam shvatila zašto treba maknuti autiće koje može vrtiti?
    inače ovo "bezglavo" lutanje po kući i diranje svega mi se čini kao vrlo tipično ponašanje za 15-mjesečno dijete, mi smo to zvali istraživanje

    Jako mi žao zbog svega što si prošla, htjela bih ti reći da ne mučiš sama sebe pitanjem jesam li bila loša majka. Super da si našla podršku u obliku druge majke, ali ako opet dođu faze očaja, nemoj se ustručavati potražiti i stručnu pomoć.
    I mi smo to radili. Ima više razloga... Prvo, autići imaju puno sitnih dijelova... Ne radi se o micanju autića, nego o uklanjanju objekata koji pretjerano vežu pažnju (kao televizija). Nije to uklesano u kamen, ali ako vidiš da neki objekt tako djeluje na dijete (i time sprečava učenje o drugim stvarima) to makneš na neko vrijeme.

  9. #109

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Toma1, izadjite vani, sto vise. Bez plana i obaveza, samo bauljanje vec pomaze, pogotovo u toj dobi.
    I meni se cesto tesko natjerati, ali dobro je i za dijete i za roditelje, i taj se efekt odmah vidi. Pred ekranom smo svi razdrazljivi i autisticni, puno ces jasniju sliku dobiti u prirodnom okruzenju.

  10. #110
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Toma1, izadjite vani, sto vise. Bez plana i obaveza, samo bauljanje vec pomaze, pogotovo u toj dobi.
    I meni se cesto tesko natjerati, ali dobro je i za dijete i za roditelje, i taj se efekt odmah vidi. Pred ekranom smo svi razdrazljivi i autisticni, puno ces jasniju sliku dobiti u prirodnom okruzenju.
    Da, svakako. Debeli potpis!

  11. #111

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Vrlo vjerojatno pretjerano gledanje televizije i jest uzrok poteškoća.

    Nisam se ja toga sama sjetila. Davno sam dobila upute od logopeda (moj stariji sin je imao poteškoće u govorno-jezičnom razvoju). U osnovnoj školi također smo dobivali informacije o štetnosti televizije i drugih elektroničkih medija u ranoj dobi.

    Evo, našla sam na svom starom hard disku prezentaciju Tamna strana informacijskih tehnologija: https://we.tl/t-kGarerImLd

    ***
    Iz roditeljskog iskustva znam da djeca nakon puno vremena provodenog pred ekranima (recimo u zimskim i kišnim mjesecima) to nadoknađuju brzinom i hiperaktivnošću.
    Promjena načina aktivnosti sigurno će donijeti poboljšanje. Ja se dobro sjećam da su moja djeca dobivala grozni "zombi izgled" kad su u ranoj dobi gledali televiziju. Treba se toga riješiti.
    Pokušat ću pronaći svoje stare bilješke o tome. Možda bi mogle poslužiti kao smjernica.
    Da da
    Nadam se da je stvarno televizija,
    I to ste baš dobro rekli “zombi izgled”, izgubljeni pogled, i nema nikoga i ništa okolo.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    I hval na prezentaciji peterlin, već sam je prolistala, sve stoji.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    oprosti, nisam shvatila zašto treba maknuti autiće koje može vrtiti?
    inače ovo "bezglavo" lutanje po kući i diranje svega mi se čini kao vrlo tipično ponašanje za 15-mjesečno dijete, mi smo to zvali istraživanje

    Jako mi žao zbog svega što si prošla, htjela bih ti reći da ne mučiš sama sebe pitanjem jesam li bila loša majka. Super da si našla podršku u obliku druge majke, ali ako opet dođu faze očaja, nemoj se ustručavati potražiti i stručnu pomoć.
    Autiće smo uklonili jer je malac samo okretao kotačiće i to je sve, nakon par minuta bi mu i to dosadilo, pa bi ga krenuo bacati na pod s ciljem da ga rastavi.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    I evo
    Još sam htjela spomenuti vezano za bezglavo lutanje po stanu,
    Naš malac voli par mjesta u stanu, kraj ormarića s hrpom kabela (ne može doći do njih, ali je uporan u pokušajima), u kuhinji se trudi doći do pećnice i pokušava vrtiti djelove, i do one kao sigurnosne ogradice gdje voli vrtiti šarafe.
    I zapravo, sve što on istražuje će prvo staviti u usta, što mi je jasno, sestra i ja smo voljele stavljati kamenja s plaže u usta :D
    Međutim, nakon što je stavio u usta taj neki predmet kojeg se uhvatio on ga uvijek pokušava zavrtiti.
    I evo, ti pokušaji vrtnje svega šta uzme u ruku me jako muče.

  15. #115

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Toma1, izadjite vani, sto vise. Bez plana i obaveza, samo bauljanje vec pomaze, pogotovo u toj dobi.
    I meni se cesto tesko natjerati, ali dobro je i za dijete i za roditelje, i taj se efekt odmah vidi. Pred ekranom smo svi razdrazljivi i autisticni, puno ces jasniju sliku dobiti u prirodnom okruzenju.
    Pa evo
    Otkako sam se uključila u ovaj forum, bili smo vani svaki dan, svaki dan u drugom parkiću.
    Ljuljali smo se, puzali po mokrom podu, dirali stabla, gurali vrtuljke.

    I evo još sam htjela dopisati za “eye kontakt”, ne znam hoće li ovo biti glupo pitanje, ali ja ću svejedno pitati.
    U kolikoj mjeri izostaje eye contact kod autistične djece?
    Jer smo i suprug i ja počeli to ozbiljno sad pratiti.
    Npr. mjenjam mu pelenu, brbljam nešto, pokušavam ga natjerati da me pogleda, ništa, međutim, čim mu uhvatim stopalo i kažem nešto kao da ću mu pojesti nožice, odmah me krene gledati i umirati od smijeha,
    Dok klopamo, nekad me gleda kao da mi on mene pojeo, a nekad me ne obadaje dva posto.
    I sve u svemu, on zapravo reagira najviše kad se glupiramo, ali ono baš glupiramo, dok ja izmjenim glas i tipa na sve četri ga lovam po stanu, i naravno kad ide dirati nešto što ne smije, poput tih glupih kabela, onda se okrene i na svoje ime, i zna da je NE ne.

  16. #116
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja i dalje ne vidim zašto je vrtenje problematično, ja bih to shvatila isto kao dio istraživanja, promatranje kako se vrti, kako se kreće..
    znam da je i moj od rane dobi bio fasciniran autićima i svime na kotačiće, ja sam mu kao bebi uzimala "rodno neutralne" igračke pa se autića nisam ni sjetila, i na nekom igralištu kad je ugledao kod nekog dječaka autić imao je tako fasciniran pogled da sam odmah otišla u prvu samoposlugu i kupila mu par autića
    ta je ljubav dugo trajala, jedna od prvih riječi bio je brm brm, odlazili smo u šetnje gledat prave aute i autobuse, vozao je svašta posvuda po kući.. poznajem stvarno puno takvih dječaka,zato sam zbunjena

    što se tiče eye contacta, on je jako bitan, ali to svakako ne znači da će dijete uvijek reagirat kad ti poželiš. Pogotovo kad se mi namjestimo da ih testiramo. Ako reagira na škakljanje i glupiranje i tada te gleda u oči, to je bitno. Okretanje na svoje ime, razumijevanje riječi ne, to su sve odlični znaci. Da li nešto pokazuje ili zna donijet ako spomeneš?

  17. #117

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja i dalje ne vidim zašto je vrtenje problematično, ja bih to shvatila isto kao dio istraživanja, promatranje kako se vrti, kako se kreće..
    znam da je i moj od rane dobi bio fasciniran autićima i svime na kotačiće, ja sam mu kao bebi uzimala "rodno neutralne" igračke pa se autića nisam ni sjetila, i na nekom igralištu kad je ugledao kod nekog dječaka autić imao je tako fasciniran pogled da sam odmah otišla u prvu samoposlugu i kupila mu par autića
    ta je ljubav dugo trajala, jedna od prvih riječi bio je brm brm, odlazili smo u šetnje gledat prave aute i autobuse, vozao je svašta posvuda po kući.. poznajem stvarno puno takvih dječaka,zato sam zbunjena

    što se tiče eye contacta, on je jako bitan, ali to svakako ne znači da će dijete uvijek reagirat kad ti poželiš. Pogotovo kad se mi namjestimo da ih testiramo. Ako reagira na škakljanje i glupiranje i tada te gleda u oči, to je bitno. Okretanje na svoje ime, razumijevanje riječi ne, to su sve odlični znaci. Da li nešto pokazuje ili zna donijet ako spomeneš?
    Joj
    Znam da sam dosadna s tom vrtnjom svega, ali glupi google..
    Evo samo to, negdje sam pročitala da autistični malci vole vrtiti predmete, i sad sam se uhvatila toga kao pijan plota, mslm, ne vrti ovaj moj mangup te kotače satima, da ga ne mogu izbit iz toga, uzme autić, okrene ga, zavrti kotače, minuta dvije, već on odlazi negdje drugdje, nije da se igra autićem kao brrm brrm ide autić.

    Što se pokazivanja tiče, to ništa, evo, od petka smo odlučili aktivno prstom pokazivati u sve, pa je sinoć dok ga je suprug držao, podigao ručicu put lustera i počeo vikat: gooo gooo
    Što smo mi protumačili kao da želi dotaknuti luster, ispalo je da smo u pravu.
    Daleko smo mi od toga da on meni donese nešto..

  18. #118
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    toma, meni to sve zvuči dosta dobro

    moji sa 15 mjeseci nisu ni hodali ni govorili, ne sjećam se sad više kad su počeli pokazivat
    a urednog su razvoja

    super što ste se aktivirali malo više u smjeru poticanja razvoja, to je uvijek odlično, samo te želim ohrabrit da manje googlaš i manje brineš, pogotovo što ste već i pod okom stručnjaka što svakako povećava šansu da se eventualni problem uoči na vrijeme

  19. #119

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    I da, još ovo, dok ga držiimo u rukama, NIIIKAD nas ne gleda, nego negdje okolo, doslovno mogu počet lajati, on me neće pogledati.
    Ali npr.ako ga drži tata dok se njemu ne da biti kod tate, onda mene gleda, i obrnuto ako ga ja držim.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Tangerina
    Jesu li vaš klinci rođeni u terminu?

    Da, evo baš ovaj petak smo odlučili se 24h zabavljati s našim mališem, tipa jučer i evo danas nismo upalili ni radio koji inače slušamo preko tv-a, vidim da mu nedostaje buljenje u ekran, pa stalno pokušava ući u sobu gdje nam je radno računalo, uhvatiti mobitel, tablet..

    A internet.. ma koliko je super što imaš dostupne informacije i sve, toliko je to i loše, dvosjekli mač!

  21. #121
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Toma1 prvotno napisa Vidi poruku
    I da, još ovo, dok ga držiimo u rukama, NIIIKAD nas ne gleda, nego negdje okolo, doslovno mogu počet lajati, on me neće pogledati.
    Ali npr.ako ga drži tata dok se njemu ne da biti kod tate, onda mene gleda, i obrnuto ako ga ja držim.
    Mala djeca su prirodno dalekovidna i ne mogu postići fokus. Ako tome dodaš mogućnost da ima neku smetnju vida i da će kasnije trebati naočale, eto još jednog problema. Ali ne treba se toga bojati. Moj stariji ima ambliopiju i strabizam. Ima naočale, kao mali nosio je okluzije i išao na vježbe, a sad ide u auto školu. Dakle, vid mu nije savršen i kao mali nije mogao uspostaviti kontakt očima ako smo bili preblizu, a i udarao je u namještaj dok je prohodavao. Dobio je naočale u trećoj godini.

    To je samo jedna mogućnost. Provjerite polako sve, a dobar pedijatar će te savjetovati što je u granicama, a za što trebaš uoutnicu za specijalistički pregled.

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Tangerina, još malo o autićima... Nisu problem autići i kotači kao takvi. Problem je opsjednutost jednim predmetom koja ometa proces učenja. Kod mojih su problem bile plišane igračke koje su služile za uspavljivanje, prilagodbu na jaslice i općenito kao utjeha u stresnim situacijama. Polako smo ih odviknuli. U vrtić ih nisu smjeli nositi. A odvikavanje je išlo jednostavno, ponudiš im nešto drugo. Skreneš pažnju.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Mala djeca su prirodno dalekovidna i ne mogu postići fokus. Ako tome dodaš mogućnost da ima neku smetnju vida i da će kasnije trebati naočale, eto još jednog problema. Ali ne treba se toga bojati. Moj stariji ima ambliopiju i strabizam. Ima naočale, kao mali nosio je okluzije i išao na vježbe, a sad ide u auto školu. Dakle, vid mu nije savršen i kao mali nije mogao uspostaviti kontakt očima ako smo bili preblizu, a i udarao je u namještaj dok je prohodavao. Dobio je naočale u trećoj godini.

    To je samo jedna mogućnost. Provjerite polako sve, a dobar pedijatar će te savjetovati što je u granicama, a za što trebaš uoutnicu za specijalistički pregled.
    Joj pa da
    To mi uopće nije palo na pamet..
    Jer dok smo na daljini nas lijepo gleda, evo sad maloprije sam izvirila iza ormara na dobrih tri metra udaljenosti, odmah me pogledao i počeo se smijati.

    Može li se ovako malom momku uopće provjeriti vid?

    Ovo nam je prvo djete, unuk, nećak u obitelji, a prijatelji nam još uvijek nemaju djecu, ja doslovno nemam koga pitati za savjet.

  24. #124

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Tangerina, još malo o autićima... Nisu problem autići i kotači kao takvi. Problem je opsjednutost jednim predmetom koja ometa proces učenja. Kod mojih su problem bile plišane igračke koje su služile za uspavljivanje, prilagodbu na jaslice i općenito kao utjeha u stresnim situacijama. Polako smo ih odviknuli. U vrtić ih nisu smjeli nositi. A odvikavanje je išlo jednostavno, ponudiš im nešto drugo. Skreneš pažnju.
    Moj samo voli kotače od autića, nije bitno koji je autić, samo da se vrti.

  25. #125
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Toma1 prvotno napisa Vidi poruku
    Joj pa da
    To mi uopće nije palo na pamet..
    Jer dok smo na daljini nas lijepo gleda, evo sad maloprije sam izvirila iza ormara na dobrih tri metra udaljenosti, odmah me pogledao i počeo se smijati.

    Može li se ovako malom momku uopće provjeriti vid?

    Ovo nam je prvo djete, unuk, nećak u obitelji, a prijatelji nam još uvijek nemaju djecu, ja doslovno nemam koga pitati za savjet.
    Da. Može se. Možda ne odmah sve, ali neke smetnje vida se mogu otkriti i korigirati. Mom sinu je jedno oko bježalo prema van. Vježbanje je to gotovo u potpunosti riješilo, ali dioptrijske naočale on nosi godinama. Kao i ja, uostalom

  26. #126

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da. Može se. Možda ne odmah sve, ali neke smetnje vida se mogu otkriti i korigirati. Mom sinu je jedno oko bježalo prema van. Vježbanje je to gotovo u potpunosti riješilo, ali dioptrijske naočale on nosi godinama. Kao i ja, uostalom
    Da, pročitala sam u vašim prijašnjim objavama da vam je sin imao problema s vidom i da ste to uspješno rješili.
    Popratit ću sad i to u narednim danima.

  27. #127
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Toma1 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, pročitala sam u vašim prijašnjim objavama da vam je sin imao problema s vidom i da ste to uspješno rješili.
    Popratit ću sad i to u narednim danima.
    Riješilo se koliko se moglo. Naočale nosi i danas. Na kontrole na Rebro ide i danas. Za autoškolu je morao imati papir od njih. Ali moje dijete ima kompliciranu dioptriju i druge smetnje (vid, ali i sluh i motorika) zbog neurološke falinge. Naučio je skočiti sunožno tek oko pete godine. Nije bitno za priču, jer ovo nije tipičan slučaj. Htjela sam samo reći da se puno ranih smetnji može uspješno riješiti.

    Što se tiče nesavršenog vida malog djeteta - u većini slučajeva to se spontano preraste. Rastom glavice smanjuje se urođena dalekovidnost i poboljšava fokus. Za djecu koja nisu obuhvaćena probirom na drugačiji način kontrola vida obavlja se prije polaska u školu. Tada je i moj mlađi sin dobio naočale, ali on je samo kratkovidan, nema kompliciranu situaciju kao stariji. Probir na ambliopiju tj. slabovidnost (to je imao moj stariji) radi se najkasnije do treće godine, jer se to otklanja vježbama i bitno je rano početi.

    Vodili smo mi i mlađeg sina na kontrolu oko treće godine, radi vlastitog mira, ali je dr. rekla da on nije njezina mušterija Rekla je samo da čuvamo taj nalaz do polaska u školu. Tako je i bilo.

  28. #128
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Da se vratim na temu komunikacije, jer zabrazdili smo s vidom...

    Kako poboljšati komunikacijske vještine malog djeteta - pisala sam već o tome na forumu. Pokušat ću potražiti i staviti ovdje link na stare topice.

    Igre prstima - v post #39 na ovoj temi: http://forum.roda.hr/threads/50393-p...i-orijentirane

    Ima još topica s pjesmicama: http://forum.roda.hr/threads/89123-P...-djecu-s-rimom - na tom topicu ima mojih starih postova. Iako se odnose na rješavanje smetnji sluha, dobre su za svu djecu.

    Od literature - možda Stanley Greenspan - bilo koja knjiga https://www.superknjizara.hr/hr/stanley-i-greenspan

    Moji su sinovi godinama bili u Suvagu, pa znam kako izgleda njihova literatura:
    Renata Rade: https://www.foma.hr/prirucnici-za-ro...icnog-razvoja/
    Od iste autorice postoji i knjiga o komunikacijskim teškoćama, ali ne treba trčati pred rudo. To ćeš čitati ako baš bude trebalo, ali prema opisu (dijete se smije kad te vidi s tri metra udaljenosti), nemaš

    Moji sinovi su voljeli pjesmice i recitacije iz knjige Kućica u gljivi: http://library.foi.hr/lib/knjiga.php...lid=20&B=20&H=

  29. #129
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Toma1 prvotno napisa Vidi poruku
    I evo
    Još sam htjela spomenuti vezano za bezglavo lutanje po stanu,
    Naš malac voli par mjesta u stanu, kraj ormarića s hrpom kabela (ne može doći do njih, ali je uporan u pokušajima), u kuhinji se trudi doći do pećnice i pokušava vrtiti djelove, i do one kao sigurnosne ogradice gdje voli vrtiti šarafe.
    I zapravo, sve što on istražuje će prvo staviti u usta, što mi je jasno, sestra i ja smo voljele stavljati kamenja s plaže u usta :D
    Međutim, nakon što je stavio u usta taj neki predmet kojeg se uhvatio on ga uvijek pokušava zavrtiti.
    I evo, ti pokušaji vrtnje svega šta uzme u ruku me jako muče.
    Jao, ovo sam previdjela - kao da čitam o svom starijem sinu, a ni mlađi nije daleko... Imat ćeš inženjera !

    Kabeli, odnosno KABEJI (kako je on govorio) bili su u našoj kući najmilija igračka godinama... Lampice za bor i kuglice, stari telefon, nikakve igračke nego samo prave stvari, čak i ako su furda.

    Od malena je stariji razvlačio produžne kabele, razmontirao je bakin stari video u dobi od nekih 4-5 godina itd. Batina ima i drugu stranu - pri upisu u jaslice u dobi od dvije godine i četiri mjeseca govorio valjda samo dvadesetak riječi. Što da kažem? Imali smo nekoliko izazovnih godina, ali sad je ok. Nije znao zavezati cipele, ali je znao upogoniti digitalnu kameru bolje nego ja. Taj ni danas ne govori puno, ali ima kliker za matematiku i tehniku. Eno ga na drugoj godini FER-a, kabele razvlači i dan danas

    Moj mlađi je radioamater - obojica su se našli u tehnici. Dok su bili sasvim mali, to se isto dobro vidjelo.

  30. #130

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Da se vratim na temu komunikacije, jer zabrazdili smo s vidom...

    Kako poboljšati komunikacijske vještine malog djeteta - pisala sam već o tome na forumu. Pokušat ću potražiti i staviti ovdje link na stare topice.

    Igre prstima - v post #39 na ovoj temi: http://forum.roda.hr/threads/50393-p...i-orijentirane

    Ima još topica s pjesmicama: http://forum.roda.hr/threads/89123-P...-djecu-s-rimom - na tom topicu ima mojih starih postova. Iako se odnose na rješavanje smetnji sluha, dobre su za svu djecu.

    Od literature - možda Stanley Greenspan - bilo koja knjiga https://www.superknjizara.hr/hr/stanley-i-greenspan

    Moji su sinovi godinama bili u Suvagu, pa znam kako izgleda njihova literatura:
    Renata Rade: https://www.foma.hr/prirucnici-za-ro...icnog-razvoja/
    Od iste autorice postoji i knjiga o komunikacijskim teškoćama, ali ne treba trčati pred rudo. To ćeš čitati ako baš bude trebalo, ali prema opisu (dijete se smije kad te vidi s tri metra udaljenosti), nemaš

    Moji sinovi su voljeli pjesmice i recitacije iz knjige Kućica u gljivi: http://library.foi.hr/lib/knjiga.php...lid=20&B=20&H=
    Hvala vam peterlin,
    Baš ste ZAKON!!
    ❤️

  31. #131

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Jao, ovo sam previdjela - kao da čitam o svom starijem sinu, a ni mlađi nije daleko... Imat ćeš inženjera !

    Kabeli, odnosno KABEJI (kako je on govorio) bili su u našoj kući najmilija igračka godinama... Lampice za bor i kuglice, stari telefon, nikakve igračke nego samo prave stvari, čak i ako su furda.

    Od malena je stariji razvlačio produžne kabele, razmontirao je bakin stari video u dobi od nekih 4-5 godina itd. Batina ima i drugu stranu - pri upisu u jaslice u dobi od dvije godine i četiri mjeseca govorio valjda samo dvadesetak riječi. Što da kažem? Imali smo nekoliko izazovnih godina, ali sad je ok. Nije znao zavezati cipele, ali je znao upogoniti digitalnu kameru bolje nego ja. Taj ni danas ne govori puno, ali ima kliker za matematiku i tehniku. Eno ga na drugoj godini FER-a, kabele razvlači i dan danas

    Moj mlađi je radioamater - obojica su se našli u tehnici. Dok su bili sasvim mali, to se isto dobro vidjelo.
    Hahahaha
    Super!!!
    Baš ste me nasmijali!!!
    Idem ja naći starih kabela, pa ćemo vidjeti što će biti dok se probudimo iz popodnevnog spavanca

    I hvala još jednom na linkovima !

  32. #132
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Dobru zabavu, samo pazi da se ne ozlijedi. Moji su se smjeli igrati s tim i s pravim alatom samo uz nadzor. Tipična rečenica iz tih vremena je KO ME BU GLEDAAAL? Alat i kabeli nisu se smjeli dirati bez nadzora.

    Moj mlađi se jednom uštipnuo kliještima do krvi, za obraz... i šutio je, jer je znao da se alat ne smije dirati dok ga nitko ne gleda, a on je to radio dok je tata zadrijemao. Ja dođem doma, njemu krv curi niz lice, a nije ni pisnuo da mu tata ne uzme alat...

    Ima takvih situacija cijela hrpa.

    Pouka priče: probaj naći neku zanimljivu aktivnost za dijete, ali ga odmah usput pouči ako je nešto opasno i kako se zaštititi od opasnosti. Klinci uživaju kad s njima razgovaramo kao s odraslima i razumiju puno više nego mi očekujemo.

  33. #133
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Toma, ali ako se tvoj dječak voli igrati autićma, zašto ga ne pustiš da se igra autićima? Zašto je za njega bolje da se igra kabelima koji su zanimali sina jedne od forumašica?
    Koliko si napisala, kola mu nisu nikakav opsesija, malo se poigra i ide dalje. Ničega lošeg tu nema. Skoro svaka dječja igračka, od onih koje se montiraju na kolica pa nadalje ima te elemente koji se vrte, djeca to vole, pogotovo neka, i dobri im je za finu motoriku.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Ma zapravo on želi doći do kabela iza jednog ormara, ali evo sad kad je dobio kabel, malo ga je pokušao zavrtiti, dosadio mu je nakon 10ak minuta.
    A autiće ćemo ipak malo maknuti iz igre, jer bismo ipak htjeli da “proširi vidike” i na druge načine igranja.

    I evo, javili smo se na ERF, termin ćemo dobiti sad ovih dana pretpostavljam, ali su nam rekli da postoji mogućnost da ćemo doći na red tek kroz pola godine.

    Ima li tko kakvih iskustava s ABC-om.
    Pokušati ćemo ga tamo odvesti na procjenu.

    Probali smo na goljak, ali za odlazak kod njih bismo trebali biti njihov pacijent :/

  35. #135

    Datum pristupanja
    Jan 2021
    Postovi
    19

    Početno

    Mene i dalje brine što on mene ne gleda tako često
    Ni mene, ni supruga, a ni druge ljude.

  36. #136

    Datum pristupanja
    Mar 2021
    Postovi
    6

    Početno

    Vidim da je ova tema ziva, pa sam dosla pokupit malo snage. Imam djecaka od 15 mjeseci koji kasni u razvoju, a uz to ima genetski ostecen sluh od rodjenja. Nekako, ostecenje sluha sam probavila, ali ovo njegovo kasnjenje me izludjuje. Mislim se ponekad hoce li ikad ovaj rad prestati, hocu li ikad provesti normalno i opusteni dan? Zapravo trenutno on ima siromasne obrasce igre, tj. ne zna se funkcionalno igrati s predmetima, vise ih proucava, nema pokaznu gestu, kontakt ociju mu je sad dosta bolji nego prije, motoricki je dosta napredan, ali nekako taj motoricki razvoj bas ne prati psihomotorika. Ne razumije puno, zna da za njam njam treba ici jesti, zna znakovati svjetlo kad ga pitas, tu i tamo mahne za hej, hej, emotovno je toplo dijete, voli se mazit, citat price, vozit u kamionu, kolicima. Nesto malo sam vozi autice, pali one igracke na sviranje, ali slabo emitira kopira, sve neki sitni pomaci. Radimo dosta vec 6 mjeseci i bas sam iscrpljenja. Sve je podredjeno tome. Ako ne radim osjecam griznju savjesti, a kad radim i ne vidim rezultate svako malo padam ko kruska. Za sada svi govore da je on u nekim sirim rasponima normale, da poticemo i bla..bla... Vidim ovdje da je bilo svakakvih prica, dakle drage majke kako ste izdrzale?

  37. #137
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj stellesel prvotno napisa Vidi poruku
    Vidim da je ova tema ziva, pa sam dosla pokupit malo snage. Imam djecaka od 15 mjeseci koji kasni u razvoju, a uz to ima genetski ostecen sluh od rodjenja. Nekako, ostecenje sluha sam probavila, ali ovo njegovo kasnjenje me izludjuje. Mislim se ponekad hoce li ikad ovaj rad prestati, hocu li ikad provesti normalno i opusteni dan? Zapravo trenutno on ima siromasne obrasce igre, tj. ne zna se funkcionalno igrati s predmetima, vise ih proucava, nema pokaznu gestu, kontakt ociju mu je sad dosta bolji nego prije, motoricki je dosta napredan, ali nekako taj motoricki razvoj bas ne prati psihomotorika. Ne razumije puno, zna da za njam njam treba ici jesti, zna znakovati svjetlo kad ga pitas, tu i tamo mahne za hej, hej, emotovno je toplo dijete, voli se mazit, citat price, vozit u kamionu, kolicima. Nesto malo sam vozi autice, pali one igracke na sviranje, ali slabo emitira kopira, sve neki sitni pomaci. Radimo dosta vec 6 mjeseci i bas sam iscrpljenja. Sve je podredjeno tome. Ako ne radim osjecam griznju savjesti, a kad radim i ne vidim rezultate svako malo padam ko kruska. Za sada svi govore da je on u nekim sirim rasponima normale, da poticemo i bla..bla... Vidim ovdje da je bilo svakakvih prica, dakle drage majke kako ste izdrzale?
    Ovo je tema o autizmu, pa možda moderatori presele i pitanje i odgovor. Jeste li dobili dijagnozu autizma? Nije neobično da dijete s teškoćama slušanja ima malo sporiji razvoj, jer ima smanjenu količinu ulaznih informacija. Mislim da se to zove slušna deprivacija, ali nisam stručnjak, pa oprosti ako sam napisala glupost. Dakle - mozak ne dobiva poticaj osjetila sluha ili ga ne dobiva u dovoljnoj mjeri, pa je zakinut za taj dio informacija. To je moguć uzrok kašnjenja u komunikacijskom razvoju (namjerno ne pišem govornom razvoju, jer za djecu s oštećenjem sluha nisu ista očekivanja kao i za djecu bez smetnji). Vjerujem da je ovo dijete već uključeno u neki program rehabilitacije (slušni aparatići i slično, vježbe... ).

    Evo odgovora na tvoje pitanje - roditelj sve izdrži kad mora. Neke teškoće su rješive, a one koje nisu rješive moramo prihvatiti. Dijete nauči živjeti s tim. Kad dijete ima teškoće, roditelj se silom prilika tome mora prilagoditi - život se ne dijeli na vježbanje/odmor, nego je kompletna dnevna rutina podređena tome da se dijete stimulira na odgovarajući način. Jednostavno sve organiziraš tako da bude u funkciji poticanja razvoja. Eh sad - kako - to ovisi o teškoćama. Nema nekog univerzalnog rješenja, osim što stalno treba imati na prvom mjestu potrebe djeteta. Osim toga, standardne razvojne tablice za takvu djecu ne vrijede. Treba pitati stručnjake koji prate razvoj kakav je NAPREDAK, a ne kakav je status u odnosu na djecu bez teškoća. Treba pitati i što možemo i trebamo očekivati + što trebamo raditi da potaknemo razvoj.

    Moj stariji je imao usporen neurološki razvoj od rođenja i to je izazvalo kašnjenje u razvoju motorike i govora. Imao je sužene zvukovode i tešku nagluhost, pa je s dvije i pol godine imao fond od dvadesetak riječi i to iskrivljeno, onako kako je čuo. Dodaj tu još probleme s vidom (ambliopija, strabizam), kasno prohodavanje, motoričku nespretnost itd. Mi smo proveli puno godina kod fizijatra / otorinca / logopeda / oftalmologa u centru za strabizam. Uz to, doma se nije samo vježbalo, nego se živjelo na način koji je osiguravao odgovarajuće poticaje. Rezultat - nagluhost je riješena rastom glave, kako je otorinac i najavio - zvukovodi su se proširili i nakon njegove desete godine više nismo morali ići svaka dva-tri mjeseca na ispiranje i propuhivanje. Dijete je sa 7,5 godina upisano u redovnu školu uz IP, iako je pedijatrica smatrala da treba ići u Suvagovu. Logoped je dao odobrenje da može u redovnu i tako je i bilo. S redovnom logopedskom terapijom završio je negdje do kraja nižih razreda OŠ, a na kontrole neurologu, psihologu i po potrebi logopedu išao je do mature.
    Tijekom godina išao je na plivanje, gimnastiku, atletiku - bez pritiska, onako za razgibavanje i održavanje koordinacije. Smetnje sluha su relativno dobro riješene, osim problema koji su neurološki, a koji se odražavaju na sluh, vid i motoriku. To je ostalo (blaga govorna smetnja, kratak interval slušne i vidne pažnje, relativno loša motorika ruku zbog čega ima prilično ružan rukopis, nosi naočale i kontrolira vid) ali je sve to prilično dobro kompenzirano. Što da kažem - eno ga, trenutno ide u autoškolu i redovni je student druge godine fakulteta koji je odabrao. Koliko mi se čini, za sada je postizao sve što je poželio.

    ***
    Kolega ima djevojčicu sa kohlearnim implantatom. Sad je negdje u dobi za školu, ali mislim da su dobili odgodu. Pamtim što je rekao: Moja kćer će postići u životu sve što će moći, kao i svatko od nas.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Mar 2021
    Postovi
    6

    Početno

    Peterlin,lijepo si to srocila, no cini mi se puno teze to ciniti nego to izgleda kako je napisano. Ne nema dijagnozu, iako kako kazem ne briljira, razlicita su misljenja strucnjaka, no niko se ne nece konkretno izjasniti do 3 godine. Pogotovo za gluho dijete, gdje kako si rekla moze biti i jezicna deprivacija. Medjutim, neovisno o tome gluhi dobro komuniciraju neverbalno, pa eto tu zbilja postoji zabrinutost da ima jos koju teskocu, sto je meni samo po sebi tesko za prihvatiti jer ja uvijek gledam u neku buducnost koja je nepredvidiva, zamaram se njegovim nedostacima, a ne uzivam u njegovim mogucnostima. Imam osjecaj da svaki dan nalazim na neke bombe, nove izazove koji su mi nepoznati, kojima nisam dorasla, i da mi se cili zivot vrti oko toga da on bude sretan na ustrp cijele obitelji. Neke stvari koje smo prije radili, tipa setat besciljno po gradu ili slicno ne mozemo vise raditi jer stalno nad glavom visi to nisi s njime danas radio to i to. To me uzasno opterecuje, pogotovo jer vidim da su ti pomaci milimetarski. Nekad razmisljam sto ako nikad ne bude razumio, di idemo, sto radimo i slicno, a da ne kazem da cemo ga mozda morat drilati oko jednostavnih stvarcica. Kazem sad to izgleda zbilja zabrinjavajuce, mozda cu dogodine u ovo vrime bit mirnija ili barem prihvatit, al nekako ne vidim kako zadrzati sebe u tome svemu.

  39. #139
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Prestani sve raditi i budi -mama.
    Ako ti se baulja po gradu s djetetom-bauljaj. Odmori. Radi ono sto bi radila da dijete nema poteskoce. Nadi nekog da radi terapiju, a ti probaj biti samo mama. Plati ako treba.
    I ne radi dugorocne planove i prognoze . Biti ce sto bude.

  40. #140
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj stellesel prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin,lijepo si to srocila, no cini mi se puno teze to ciniti nego to izgleda kako je napisano. Ne nema dijagnozu, iako kako kazem ne briljira, razlicita su misljenja strucnjaka, no niko se ne nece konkretno izjasniti do 3 godine. Pogotovo za gluho dijete, gdje kako si rekla moze biti i jezicna deprivacija. Medjutim, neovisno o tome gluhi dobro komuniciraju neverbalno, pa eto tu zbilja postoji zabrinutost da ima jos koju teskocu, sto je meni samo po sebi tesko za prihvatiti jer ja uvijek gledam u neku buducnost koja je nepredvidiva, zamaram se njegovim nedostacima, a ne uzivam u njegovim mogucnostima. Imam osjecaj da svaki dan nalazim na neke bombe, nove izazove koji su mi nepoznati, kojima nisam dorasla, i da mi se cili zivot vrti oko toga da on bude sretan na ustrp cijele obitelji. Neke stvari koje smo prije radili, tipa setat besciljno po gradu ili slicno ne mozemo vise raditi jer stalno nad glavom visi to nisi s njime danas radio to i to. To me uzasno opterecuje, pogotovo jer vidim da su ti pomaci milimetarski. Nekad razmisljam sto ako nikad ne bude razumio, di idemo, sto radimo i slicno, a da ne kazem da cemo ga mozda morat drilati oko jednostavnih stvarcica. Kazem sad to izgleda zbilja zabrinjavajuce, mozda cu dogodine u ovo vrime bit mirnija ili barem prihvatit, al nekako ne vidim kako zadrzati sebe u tome svemu.
    Poslušaj sirius i probaj se opustiti. Dijete ima tek 15 mjeseci. Stignete sve.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Mar 2021
    Postovi
    6

    Početno

    Ma hodamo na 4 terapije tjedno, al ono kako kazu sve je u ovoj dobi na vama. Volila bih biti mama, al onda on pobaca sve igracke meni isred nosa bez da uopce pokusa napraviti bilo sto sto bi dijete te dobi napravilo. Frustrira, na najjace...

  42. #142
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    "Mislim se ponekad hoce li ikad ovaj rad prestati, hocu li ikad provesti normalno i opusteni dan?"
    Kao majka djeteta s autizmom najiskrenije savjetujem da ne postavljate ovakva pitanja. Vjerujte da ne želite čuti iskreni odgovor.

    "
    Vidim ovdje da je bilo svakakvih prica, dakle drage majke kako ste izdrzale?"
    Moje dijete ima 15 godina. Ne mogu reći da sam izdržala jer rad i borba su i dalje svakodnevni. Što mi je pomoglo? Crni humor i zajednica roditelja koje sam upoznala po raznim Forumima i na FB koji se nalaze u istoj situaciji i razumiju svakodnevne probleme s kojima se suočavam.

  43. #143
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj stellesel prvotno napisa Vidi poruku
    Ma hodamo na 4 terapije tjedno, al ono kako kazu sve je u ovoj dobi na vama. Volila bih biti mama, al onda on pobaca sve igracke meni isred nosa bez da uopce pokusa napraviti bilo sto sto bi dijete te dobi napravilo. Frustrira, na najjace...
    Moraš naći nešto što dijete voli raditi i što mu zaokuplja pažnju. Od toga počinješ, a ne od onoga čemu dijete pruža otpor.

    Za dijete sa smetnjama sluha preporučujem literaturu koju smo i sami koristili dok nam je dijete bilo mlađe od 3 godine, ali sam je proslijedila dalje kad nam više nije trebala.
    Tri su knjige u kompletu, a serija se zove PROGOVORI http://www.knjigolov.hr/katalog/Ivan...ovori-1-3/6115
    Nisam sigurna ima li toga sada za kupiti, ali vidim je u katalogu Knjižnica grada Zagreba: https://katalog.kgz.hr/pagesResults/...ctedId=5000224

    Osim toga, sad sam na internetu pronašla i ovu brošuru za čujuće roditelje djece sa slušnim teškoćama, pa vidi ima li tu kakvih korisnih savjeta: http://www.dodir.hr/images/content/u...0igru%20sm.pdf

    Što se tiče tvojih frustracija, možda ne bi škodilo kako MBee kaže - potražiti informacije u udrugama roditelja djece sa sličnim problemima. Samo da napomenem, frustracije su sastavni dio roditeljstva, bez obzira ima li dijete teškoće ili nema. Mi odgajamo dijete, ali isto tako i dijete odgaja nas
    Sretno!

  44. #144

    Datum pristupanja
    Mar 2021
    Postovi
    6

    Početno

    Pel i MBee hvala. Narucila sam neku knjigu na tu temu. Upravo citam Djecaka koji je volio prozore. Ko da sam ga ja pisala u ovom pocetku, ne po tome kako moje dijete napreduje nego kakvi me osjecaji drze. Vjerovali ili ne, kontaktirala sam vise udruga u svom podrucju i fakat nema niti jedne koja organizira grupne podrske roditeljima, nesto malo psihiloga koje i imaju vise su za djecu ili su mladi i neiskusni pa drze neke teoretske radionice. U glavi mi uglavnom odzvanja "Nisi sam", a fakat si sam uz poneke dobre ljude koje sam iskopas.

  45. #145

    Datum pristupanja
    Aug 2019
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Da.
    Citiraj FerralTri prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima još jednom. Javljam vam se nakon proteklih vise mjeseci. I dalje sam zabrinuta na neki način jer on još uvijek ne priča, zna proći i par dana da uopće ništa ne kaže. Znao je govoriti mamama i nene, al sve češće niti to. Inače osim toga nemamo nekih problema, komuniciramo gestom, i ako nesto treba odvede nas za ruku. Slikovnicu i dalje lista, al neće pokazivati. Vozanje autića mu je glavna preokupacija. Logoped kaže da osim kašnjenja u govoru nema nikakvih elemenata pervazivnog, savjetovao nam je pregled sluha. Ne znam kako to može pomoći, on uglavnom čuje, odaziva se i razumije dosta toga (ono što mu odgovara). Bliži nam se drugi rodjendan, pa sam sve više zabrinuta, sto nam je činiti?
    Mogu pitati nakon čitanja postova kako napreduje dijete???? Imam isti slučaj sad sa mojim sa 17 mj pa sam zabrinuta

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •