Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 202

Tema: živjeti ekološki

  1. #101
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Točno kako Peterlin kaže, ali taj Zeleni odred je isto jako problematična skupina sa svojim ciljevima. Potpuno ignoriraju stručna mišljenja i forsiraju hajku, čak i šire fake news i to već dugo, predugo

    A što se tiče ilegalne sječe, ona nažalost u Hrvatskoj postoji - u privatnim šumama za koje bi trebali brinuti njihovi vlasnici, a oni najčešće i ne žive u RH što kradljivci dobro znaju...

  2. #102

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    240

    Početno

    Jednostavno se ne mogu sloziti s tim. Ono sto vidim golim okom,laicki, jednostavno mi ne drzi vodu da nadlezne sluzbe i institucije stite i dobro gospodare sumama. Bar zadnje 3-4 godine u koje je nestala gotovo cijela suma u mom malom mjestu u Slavoniji, a navodno je pro forme posadjeno nesto sitno.. Sljeme.. golim okom sa zapadnog dijela grada se vide opustosene povrsine. A nije da zivimo u podrucju gdje puse bura ili orkanski vjetrovi..ma masu toga sam dosad vidjela i cula i pratim.eto,voljela bih dobiti dokaz da se u hr dobro gospodari sumama. Jer na stranici Hrvatske sume d.o.o. ona predivna statistika mi nema nekako veze s onim sto vidim.

  3. #103
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj AmaranthQuinoia prvotno napisa Vidi poruku
    Jednostavno se ne mogu sloziti s tim. Ono sto vidim golim okom,laicki, jednostavno mi ne drzi vodu da nadlezne sluzbe i institucije stite i dobro gospodare sumama. Bar zadnje 3-4 godine u koje je nestala gotovo cijela suma u mom malom mjestu u Slavoniji, a navodno je pro forme posadjeno nesto sitno.. Sljeme.. golim okom sa zapadnog dijela grada se vide opustosene povrsine. A nije da zivimo u podrucju gdje puse bura ili orkanski vjetrovi..ma masu toga sam dosad vidjela i cula i pratim.eto,voljela bih dobiti dokaz da se u hr dobro gospodari sumama. Jer na stranici Hrvatske sume d.o.o. ona predivna statistika mi nema nekako veze s onim sto vidim.
    Nisam stručnjak, ali evo - na internetu svatko može naći linkove koji potvrđuju njegovo mišljenje. Ja našla ovaj: https://www.agrobiz.hr/agrovijesti/p...17-posto-12641

    Glede u svezi Sljemena, puno me više smeta skijalište (dodavanje raznih kemikalija da bi se snijeg održao na visokim temperaturama - čime se bave političari, da ne kažem gradonačelnik - golim okom se vidi kako je šuma uz stazu žuta, a o travi da i ne govorimo... a te kemikalije odu u tlo i vodovod...) nego gospodarenje šumama, čime se ipak bave stručnjaci.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.09.2019. at 13:25

  4. #104
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zg je zadnji par godina izlozen nevjerojatnim vjetrovima iza kojih ostaju razvaline. I to govorim ko dalmosica naviknuta na buretine. Kamenje u crnogoricu iz kmena nece vjetar razvalit, bjelogrica na sljemenu na toj mrkoj zemljici od jedne oluje masovno popadala.

  5. #105
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Tih vjetrova nije bilo ranije?

    U međuvremenu, zgodno za znat:
    https://m.facebook.com/photo.php?fbi...3780&source=48

  6. #106

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    a kaj se može napraviti s vrećicama za dreke od pesa?

    gledam svoje frendice koje su eko-osviještene i ne kupuju vrećice kad idu u dućan, nose platnene...i onda uredno kad idu s pesekima u šetnju imaju one male plastične vrećice ...

    bas me zanima kak se bu to riješilo kad se vrećice ukinu...

    jel netko već sad od vas koje imate pese ima rješenje?

  7. #107
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ima razgradivih vrecica, ili nosi mali skartoc

  8. #108
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Imaš skuplje kompostabilne vreće za pseći drek.

  9. #109
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    ima razgradivih vrecica, ili nosi mali skartoc
    I gdje ih baciti? Meni je to najveći problem
    Mislim, savjeti poput bacite u wc ili zakopajte su mi totalno neupotrebljivi.
    Sa škartocom se mogu slikati, al opet ostane problem odlaganja.
    Najsretnija sam kada ode u neku visoku, zapuštenu travu.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    a kaj mislite koliko % koji kupuju vrećice za pasji otpad kupuju eko-vrećice?

    moja nijedna frendica....

  11. #111
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kladim se da moje prijateljice nemaju pojma kakve vrećice kupujem za pesji drek

    Sent from my SM-A405FN using Tapatalk

  12. #112
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

  13. #113
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    A sta nije kod nas obavezno uz pesa nositi vrecke?

  14. #114
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    daj naziv, link ne vodi nigdje

  15. #115
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A sta nije kod nas obavezno uz pesa nositi vrecke?
    Nije obvezno nositi vrećice, obvezno je pokupiti kakicu.

    Da smo u Njemačkoj, imali bi posebne kontejnere za to - ovako nešto: https://www.alamy.com/hundekot-tonne...243676863.html

  16. #116
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    daj naziv, link ne vodi nigdje
    Ja mogu otvoriti - na slici su "kliješta" za pobiranje kakice bez saginjanja.

  17. #117
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    i mene to muci
    je li bolje, kad se zasere na travi, a to nije neka djecja livada, to govno ostaviti da gnoji tlo ili ga skupiti vrecicom
    ja ga skupljam, al muka mi je od te plastike
    naravno kad je na betonu, asfaltu, nema dileme
    ne mogu ga skupljati papirom, maramicom, bas mi se prsti ne uvaljuju u pseci drek

  18. #118
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    U dubojoj travi i na zapuštenim livadama/šumi ne skupljam.

  19. #119
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Obavezno je imati vrećicu, dapače dvije.

  20. #120
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mogu otvoriti - na slici su "kliješta" za pobiranje kakice bez saginjanja.
    I sto sa sadržajem kliješta? To je pitanje

  21. #121
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Nastavak priče o fatbergu: https://www.theguardian.com/environm...nd-false-teeth

    Otkrili su da nastanak gromade ne mogu pripisati nekoj industriji, već običnom otpadu kućanstava - dakle, zajednica je to napravila, a ne neki zao kapitalist. Zrno po zrno - pogača.

  22. #122
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    I sto sa sadržajem kliješta? To je pitanje
    Trebalo bi imati ovo: http://www.solin-live.com/index.php/...a-pseci-izmet/

    Ja u Zagrebu nisam vidjela ni jedan. Nije da sam gledala, ali nisam toga baš vidjela...

  23. #123
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ima toga, rijetko ali se naleti

  24. #124
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    U dubojoj travi i na zapuštenim livadama/šumi ne skupljam.
    isto. na javnim gradskim livadama obavezno pokupim. ne zelim u igri s pesom ugazit u to. a niti da moj pes u to ugazi, srecom ne jede tudi drek, ali ima i takvih

  25. #125
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Trebalo bi imati ovo: http://www.solin-live.com/index.php/...a-pseci-izmet/

    Ja u Zagrebu nisam vidjela ni jedan. Nije da sam gledala, ali nisam toga baš vidjela...
    To je tako spoadično postavljeno... Meni je najbliži 7 km udaljen

  26. #126
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    isto. na javnim gradskim livadama obavezno pokupim. ne zelim u igri s pesom ugazit u to. a niti da moj pes u to ugazi, srecom ne jede tudi drek, ali ima i takvih
    A ne zele ni drugi ugazit u govanca tudjeg psa

    Meni je koma.kod nas u kvartu zimi, nitko ne.kupi za svojim.ljubimcem kao.zapada snijeg pa se ne.vidi,a kad se.krene otapat katastrofa...a jos imamo pp.kvartu te kante za pseci izmet, imamo i park za pse al dzabe...

  27. #127
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    A kak se cesto ti drekeci ciste ne valjda jednom mjesecno?

  28. #128
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Tu nema puno pomoći, ako ćemo kupit, moramo s nekom plastikom. Ja ne kupujem posebne za psa, nego one obične za zamrzavanje iz dm-a. Nije ekološki, ali je osnova normalnog ponašanja. Iza psa se kupi. Ekološki bi bilo pustit da se samo razgradi u prirodi. Ali onda ćemo gazit po govnima. I sad na sve strane govna od pasa, samo gledam gdje će mi mala uzgazit. Već je neko rekao, nadam se da će u visoku travu na zapuštenoj livadi, tu ne kupim.

  29. #129
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Zasto je nastala plasticna vrecica:

    https://www.bbc.com/news/av/science-...ave-the-planet

  30. #130
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ina, odlična reportaža. Dobra ideja, no loša provedba zbog lijenosti, kažu oni.
    U stvari kad bi svatko na svijetu postupao racionalno sa svime , ne bi bilo problema. No, ni pola ljudi to ne radi. Da pola! Uvijek sam optimistična.

  31. #131
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ovo jest zanimljivo, i mislim da je poruka na kraju vrijedna i adekvatna. Koju god imaš, koristi nju, koristi je dugo, popravi je ako možeš. I dodala bih: onda to preslikaj na baš sve predmete u svom životu.
    Međutim, nije mi baš čisto ovo uspoređivanje plastične/papirnate/platnene vrećice. Prvo, ne vidim baš kako, pored sve odjeće koju nosimo, jedna platnena vreća koja će trajati godinama (sigurno puno više od onih 130 i nešto upotreba) može biti razmatrana kao neki značajan ekološki problem. Onda, papirnate ne valjaju zbog sječe. Sječa stabala može biti planirana. Može li biti održiva sadnja i sječa za proizvodnju papirnatih vrećica? Problem sječe je drugačiji problem od problema zagađenja plastikom, iako oba spadaju pod probleme zaštite okoliša. Koji je lakše rješiv? Ne znam. Spominju recikliranje plastičnih vrećica (kao da se i tekstil i papir ne mogu reciklirati?) Koliko ja znam, plastika se može reciklirati određeni, mali broj puta. Svaki put se dobije plastika lošije kvalitete, pogodna za manji broj proizvoda, i mislim da već nakon drugog, trećeg puta reciklaža više nije moguća.
    Problemi okoliša obuhvaćaju toliko puno različitih područja i utjecaja, vrlo je teško tu pojednostavniti stvari. Mislim da nema neke sreće od izabiranja pojedinih objekata pa piljenja po njima (vrećice, ili po novome u Americi slamke i save the turtles).

  32. #132
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ista stvar sa tekstilom i papirom. Može se reciklirati samo određen broj puta. Za proizvodnju jedne platnene vrećice ako sam razumjela ode više resursa jer je pamuk težak za okoliš, a sama proizvodnja plastičnih nije.

  33. #133
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Nisam pogledala reportažu, pa možda lupetam već rečeno, ali što se tiče reusabilitya platnenih vs. plastičnih vrećica, rekla bih da se značajan dio nalazi u percepciji potrošača gdje je nešto platneno višekratno a plastično je jednokratno

    polazim od sebe koja sam prije 5-6 godina bacala svaku jednom korištenu plastičnu vrećicu ili vrećicu za zamrzavanje i pri tome sebe oholo nazivala minimalistom i organiziranom
    Posljednje uređivanje od betty blue : 21.10.2019. at 14:30

  34. #134
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa za ponovnu upotrebu plastične vrećice koje su u opticaju zaista nisu pogodne. Mahom su toliko tanke da se brzo razbiju, a uopće ih nije jednostavno oprat i osušit. Dok onu jagodu i balancanu iz DM-a i Spara mogu prat koliko me volja i traju mi već godinama.

  35. #135
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa za ponovnu upotrebu plastične vrećice koje su u opticaju zaista nisu pogodne. Mahom su toliko tanke da se brzo razbiju, a uopće ih nije jednostavno oprat i osušit. Dok onu jagodu i balancanu iz DM-a i Spara mogu prat koliko me volja i traju mi već godinama.
    Da, istina. Kad je krenula hajka u EU protiv tih tankih vrećica, onda su se naši jako borili protiv toga, jer je većina naših prerađivača proizvodila tanke vrećice i propali bi da je došlo do zabrane kod nas. To su sve male tvrtke i ne bi mogle amortizirati takav udarac. Pa se provlačilo da nam je industrija ionako u banani i da ovo malo treba čuvati da posluje. To su tvrtke po selima koje su zapošljavale lokalno stanovništvo. Ne znam kako je sada, da li se ipak polako prebacuju na preradu debljih folija.

    Ja one ikeine vrećice za zamrzavanje s "patentom" za zatvaranje koristim za voće u parku pa ih isto perem. MM nosi kutijice, meni se ne da.

  36. #136
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ja u torbi imam 4 vrećice s ručkama i jednu za voće. Ni to mi ne pomaže da nismo zatrpani malim vrećicama. A svaki dan jednu neekološki pitrišim za čišćenje mačjeg wc-a.

  37. #137
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Da, istina. Kad je krenula hajka u EU protiv tih tankih vrećica, onda su se naši jako borili protiv toga, jer je većina naših prerađivača proizvodila tanke vrećice i propali bi da je došlo do zabrane kod nas. To su sve male tvrtke i ne bi mogle amortizirati takav udarac. Pa se provlačilo da nam je industrija ionako u banani i da ovo malo treba čuvati da posluje. To su tvrtke po selima koje su zapošljavale lokalno stanovništvo. Ne znam kako je sada, da li se ipak polako prebacuju na preradu debljih folija.

    Ja one ikeine vrećice za zamrzavanje s "patentom" za zatvaranje koristim za voće u parku pa ih isto perem. MM nosi kutijice, meni se ne da.
    Mi svi nosimo kutijice. Evo, stariji sin je sada brucoš. Kad je krenuo u srednju školu, kupila sam garnituru kutijica za užinu (6 kom) u Sparu. Od toga su četiri još uvijek na životu, ostale su popucale, kutije ili poklopci. Kad se izračuna broj radnih dana x broj vrećica, nemam što drugo reći nego "živjele kutijice".

  38. #138
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Betty blue, minimalist i organizator uopce ne skuplja plast.vrecice, ne unosi ih u svoj stamb.prostor nego koristi platnene vrece ili svoje cekere.

    Peterlin, meni je za obroke mrak ona kutijica za hranu s odjeljcima, da mi se ne mijesaju namirnice,a imam i onu full prakticnu torbicu od Ikee koja fiksira kutiju da se nista ne prospe. Torbica prakticna za nosit,a kad je prazna, fino se slozi u formu nesesera. Precool stvarcica

    Kao i Jelena, najnormalnije perem one Ikeine vrecice s patentom.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 22.10.2019. at 23:15

  39. #139
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Pa za ponovnu upotrebu plastične vrećice koje su u opticaju zaista nisu pogodne. Mahom su toliko tanke da se brzo razbiju, a uopće ih nije jednostavno oprat i osušit. Dok onu jagodu i balancanu iz DM-a i Spara mogu prat koliko me volja i traju mi već godinama.
    Neki dan sam zakljucila da imam u svakodnevnom koristenju platnenu vrecicu c&a koju sam kupila prije 11 godina .

  40. #140
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Meni je najveci problem plac- imam osjecaj da se svaki put vratim s tonon vrecica. Inace ih uopce ne koristim- nego samo platnene torbe, ali na placu uzas. Sad sam rijesila i narucila s ebaya ovo https://m.alibaba.com/product/622415...6d1f1d24IxK3jH

    Pa racunam da cu s tim rijesiti problem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  41. #141
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je najveci problem plac- imam osjecaj da se svaki put vratim s tonon vrecica. Inace ih uopce ne koristim- nego samo platnene torbe, ali na placu uzas. Sad sam rijesila i narucila s ebaya ovo https://m.alibaba.com/product/622415...6d1f1d24IxK3jH

    Pa racunam da cu s tim rijesiti problem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Budes. Imat takve i ovu subotu sam dosla s placa samo sa jednom plasticnom vrecicom u kojoj je bilo meso.
    Sve ostalo je bilo u takvim ili platnenim.

  42. #142
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je najveci problem plac- imam osjecaj da se svaki put vratim s tonon vrecica. Inace ih uopce ne koristim- nego samo platnene torbe, ali na placu uzas. Sad sam rijesila i narucila s ebaya ovo https://m.alibaba.com/product/622415...6d1f1d24IxK3jH

    Pa racunam da cu s tim rijesiti problem.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Možda. ja sam kupila dvije one veće u Sparu (imaju pakete po dve i po 4) - ali i dalje s placa idem s vrećicama (imam min 4 platnene). Te riba curi, pa treba dvije vrećice, isto je s mesom. Čvrsto voće i povrće mi je najmanji problem. Sir i vrhnje - za vrnju ima staklenku, a za sir mi nit jedna baš nije dobra. Pa ne znam kud bih sa salatom jer ju užasno namoče. Pa je krumpir zmazan. Uz sav trud, s placa se ipak vratim s kojom vrećicom

  43. #143
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Nano, za salatu imam jednu duplu plasticnu vrecu s vezicom koju sam dobila za stvari na jednoj trci. Odlicna je.

  44. #144
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,501

    Početno

    i salata se ne usafta u tome. jel poslije pereš vrečicu

  45. #145
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    i salata se ne usafta u tome. jel poslije pereš vrečicu
    Ne perem. Koristim je vec godinu i.po bez pranja.

  46. #146
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Možda. ja sam kupila dvije one veće u Sparu (imaju pakete po dve i po 4) - ali i dalje s placa idem s vrećicama (imam min 4 platnene). Te riba curi, pa treba dvije vrećice, isto je s mesom. Čvrsto voće i povrće mi je najmanji problem. Sir i vrhnje - za vrnju ima staklenku, a za sir mi nit jedna baš nije dobra. Pa ne znam kud bih sa salatom jer ju užasno namoče. Pa je krumpir zmazan. Uz sav trud, s placa se ipak vratim s kojom vrećicom
    Isto ovako, ali da se razumijemo - ako se potrošnja vrećica smanji na pola, to je već napredak.

    Za sir imam namjensku posudu, za vrhnje staklenku. Za meso imam frižider - torbu, ali meso je unutra ipak u vrećici, kao i riba.

  47. #147
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Ja sam ljuta na sebe što se kad idem na plac većinom ne sjetim ponijeti vrećice od kuće. Tamo mi daju vrećicu - birajte si, nema razloga da ne izvućem svoju od prošlog tjedna, osim što zaboravim u 2 od 3 puta. Moram se tu disciplinirati. Jedno vrijeme sam bila super, i opet u žurbi, ponesem platnene, al dobijem barem 3 plastične. Meso i riba su druga stvar. Salata je ionako prljava od zemlje. Ne može moja vrećica biti puno gora. Ja si i puževe doma donesem sa salatom

    Imamo mi zgodnu kutijicu s pregradama, i mala vilica je u setu, na poklopcu omiljena ekipa iz crtića, ali je meni prevelika za moj mali ruksak. Kad idemo autom nekamo, stavim svašta unutra. Uvijek sam gledala svoje njemačke prijatelje kako predivne gablece slažu djeci u te kutijice djeci za školu. (Ja sa svojim traumama s neplodnošću sva procvatem kad i ja slažem tu kutijicu ili kad pogledam da je i u mom autu autosjedalica za dijete )

  48. #148
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Ma ja idem na plac skoro svaki dan. I baš uvijek nemam dovoljno platnenih vrećica i posudica sa sobom. Ja bih na placu sve kupila, pa uvijek iskrsne nekaj neplanirano.

    No trudim se.

    I onda ode MM - i zatrpa nas vrećicama

  49. #149

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Ja uvijek i posvuda sa sobom nosim platnene i ove koje sam već linkala, slične ovima koje je sasa linkala. Da se nađe, jedna od svake, da ne zafali ako spontano nešto kupim. Za sir i šunku ponesem posudice, bilo kakve, pa mi u to stave. Za meso i ribu se ovdje isto mogu ponijeti svoje posude.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 23.10.2019. at 19:23

  50. #150
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Vidjela sam da onaj Bojan iz Nizozemske opet želi loviti plastiku, ali ovaj put po rijekama, prije nego završi i moru i to uz pomoć nekih filtera. Kako sam išla čitati o tome, naletila sam na par crtica koje su meni bile zanimljive:

    Vezano uz lov plastike:
    Die ersten zwei Schiffe seien bereits in Indonesien und Malaysia im Einsatz, das dritte soll im Mekong-Delta in Vietnam, das vierte in der Dominikanischen Republik eingesetzt werden.
    Znači, dva su broda već u funkciji, i dva će biti.

    Eksperti govore da je to beznačajno:
    I dalje je najbolje izbjegavati plastiku (ja dodajem i sve drugo), reciklirati i ne ostavljati oko.
    Ako pogledate graf odakle dolazi mikroplastika, vidi se kako nema korelacije između količine plastičnog otpada (žuti stupci) i količine mikroplastike (crveni stupci). Odmah slijedi graf odakle potječe mikroplastika, pa se vidi da je tu veliki problem automobilskih guma, cesta, sportskih terena, džonova od cipela, ulica (bitumen), tekstila...
    Problem kod prozirne plastike (misle na folije koje su u pravilu višeslojne) kod ambalaže je što nije reciklična, morala bi biti od jedne vrste plastike, a to baš i ne ide.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •