Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 202

Tema: živjeti ekološki

  1. #1
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno živjeti ekološki

    gledam na netu slike i snimke uništene prirode
    gori sibir
    gori amazona
    nitko više o tom ni ne piše previše, kao da nije važno
    mora se guše u plastici
    uništavamo taj naš planet

    može li se išta više napraviti ili smo prešli granicu i više nema povratka?

    je li dovoljno da se utječe na našu savjest da koristimo što manje recimo plastičnih vrećica?
    ili bi sve vlade svijeta to trebale zabraniti?
    nema plastičnih vrećica i gotovo
    hoće li to išta promjeniti?

    može li se išta napraviti za spas zemlje dok se razmnožavamo ovom brzinom?

    bi li trebalo ograničiti razmnožavanje?
    provesti kinesku politiku jednog djeteta?
    bi li pristali na to za spas zemlje?

    ako da, je li pravedno da to vrijedi za sve?
    ili bi zemlje sa negativnim prirodnim prirastom poput rh trebale biti iz toga izostavljene?

    što se toga tiče ja sam za, treba pod hitno zaustaviti rast broja stanovnika, a potom i dovesti do smanjenja

    ali kako to provesti?

    što je ekološko ponašanje?
    je li npr. ekološki za brisanje koristiti papirnate ručnike?
    ili krpe koje se poslije peru i troši se detergent koji zagađuje rijeke, i voda
    što je manja šteta?

    što se dobiva razdvajanjem smeća?

    je li to samo da mislimo da nešto radimo, a rezultat toga je upitan?


    ali baš gledam mamu
    ona pere čašice od jogurta, kiselog vrhnja
    i drugu plastičnu ambalažu
    topla voda i detergent
    i odlaže u plastiku
    to radi jako predano i savjesno
    napravi li više štete sa potrošnjom vode i detergenta?
    ili čini dobro?


    sad sam nadrobila svega tu, nepovezanog i nečitkog
    ali baš me muči u zadnje vrijeme odnos čovjeka prema prirodi
    ta beskrajna sebičnost i totalno nepoštovanje biljnog i životinjskog svijeta
    i stvarno mislim da bi nas trebalo biti puno manje
    da se priroda malo vrati u ravnotežu

    da bi to puno više vrijedilo nego razdvajanje otpada

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Prije cc 35 godina pocela sam razmisljati o ekologiji. Onda su neki puno manji problemi bili u igri. Nisu se stvari toliko razmahale. Danas mislim da je sve to pokusaj zaustavljanja nezaustavljivog i da civilizacija kakvu poznajemo ide svome kraju.

  3. #3
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ja sam baš sa mužem sinoć komentirala plastične vrećice pa smo zaključili da platnene nikad neće postati prvi izbor dok se zakonom ne zabrani proizvodnja plastičnih. Ništa od savjesti, da ima nešto od nje onda bi ih prestali koristiti sa prvim slikama jadnih riba koje gutaju plastiku u moru.

    Ne bih pristala na politiku jednog djeteta. Mislim, ne bi se mene ni pitalo jel pristajem da je uvedu ali kad bih mogla odlučiti ne bih pristala. Ne bi to bilo fer jer bi to značilo da moram nečije stare dugove otplaćivati. Generacije koje su starije od mene su zagađivale 20-30-40-50 godina duže nego ja i imali koliko hoće djece, a sad bih ja trebala pristati na uvođenje granice jer je netko prije mene sve zasrao, e ne može.

    I inače ne mislim da je problem u tome što se neki ljudi odlučuju za više djece. Problem je ne naučiti djecu ništa o odnosu prema prirodi. Tko zna, možda će se svih 4-5 djece neke brojne obitelji baviti zaštitom okoliša i napraviti velike stvari u tom području.

    Kako je princ Harry rekao nekidan, ne želi imati više od dvoje djece da bi sačuvao planet. Ma daj. Bitno da se gospodin voza tamo vamo privatnim avionima i da za svako izlaženje na balkon kraljevska obitelj mora imati drugu odjeću. Da, djeca su tu problem, on nije uopće.

    Ne znam što je bolje što se tiče ekološkog pristupa, ali mislim da se i s tim podacima dosta manipulira. Pa ćemo jedne godine na temelju onoga što nam je servirano misliti da je bolje koristiti papirnate ručnike, a druge godine ćemo prati krpe. Treće godine ćemo zaključiti da je ipak najbolja samo voda, pa ćemo četvrte godine shvatiti da na taj način trošimo previše vode. Ne znamo što je bolje i dokle god se cijeli svijet vrti oko novaca i moći, nećemo moći ni saznati.

  4. #4
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Casice za reciklazu se ne moraju prati deterdzentom, dovoljna je voda, ne mora cak ni biti topla, nasipas hladnu, kad se razmoci istrljas, i to je to.
    Svatko radi po svom nahodjenju i savjesti, no nekog znacajnog pomaka nece biti dok se ne dodje do nekog globalnog usuglasavanja i dok se prijestupnike ne opali po dzepu.. a kako ces ga opaliti kad Trump kaze "ja se vise necu igrati, za mene ne vrijedi".
    Nema tu spasa, this the road to nowhere.

  5. #5
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    usmrdi se
    moja mama zivi sama
    dok ona skupi vrecu plastike traje
    pogotovo po ljeti
    to bi se usmrdilo i muhe navuklo

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    A jel ima kontejnere da sva dva tri dana prosece njih i baci?
    Jucer ispred zgrade vidim par velikih flasa od vode.
    Ljudi svasta bacaju u bio u biti nema to veze s bio

  7. #7
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Razdvajam smeće.
    U kuhinji i na balkonu imam reciklažno dvorište.
    Vozim se javnim prijevozom koji je poluprazan i pješačim, a ne jedan auto- jedan putnik što gledam svako jutro kad u koloni gmižem za Zagreb.
    Imam jedno dijete jer nisam htjela rađati sirotinju.
    Po plažama skupljam smeće i čikove i teglim to u vreći do kontejnera dok se drugi kupaju, promatraju me ispod oka i cerekaju se jer misle da sam luda.
    Skupljam napuštene pse s ulice koje su “vlasnici” ostavili kad su im dosadili.
    Borim se i izborila sam se u Poglavarstvu za ugovor s Veterinarskom stanicom Jastrebarsko da preuzimaju pse u azil i udomljavaju što odlično rade. (Kontroliram ih pa znam)
    Skupljam ptice poispadale iz gnijezda poslije oluje i smještam u azil za divlje ptice.
    I tako....
    Puno posla za mene samu.
    Dok drugi spavaju.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ako govorimo o ambalaži, razdvajanje nije točka rješavanja. Jedino što se može učiniti je intervencija na točki proizvodnje - štajaznam, celofan umjesto najlona, povratna ambalaža umjesto jednokratne itd... ali dok je ovako kako je - nema šanse. I meni se čini da je to proces koji je teško zaustaviti osim nasilno, kad se izvori iscrpe do kraja, a tada ćemo u step-funkciji natrag u kameno doba.

    Ima ona Kunstlerova knjiga (mislim da je samo ta prevedena kod nas, iako tip piše i dalje i ima svoj blog). Zove se Trajna uzbuna - ovo: https://mozaik-knjiga.hr/proizvod/trajna-uzbuna/

    Evo, koga zanima kako ljudi promišljaju: https://kunstler.com/

    Inače, on je Amerikanac, a tamo su stvari još debelo gore nego kod nas, ako se to uopće može reći kad smo svi mi žabe u istoj bari... Amerika nikad nije prihvatila Kyoto sporazum i njegove dodatke, kao da se to njih ne tiče. Drugi problem je Kina... Ne da mi se sad pretraživati po internetu, ovo je samo brzinski iz rukava.

    Jučer i ja na balkonu pokušavam posložiti Bandićeve vreće - biološki otpad u kantu, vreća za plastiku i metal, PET ambalažu odvajamo godinama, kao i staklo i papir i staru odjeću, ali malo to vrijedi.

    Teško je tu primijeniti princip "prvo počisti pred vlastitim vratima" jer uzalud mi odvajamo, kad sve završi na istom smetlištu. Gledam jutros susjednu ulicu - oko kontejnera za plastiku je brdo žutih vreća koje nitko ne odvozi danima. A kad ih i pokupe, opet ih odvezu na isto smetlište. Tamo pak (a ista je stvar u Puli, Splitu, Zadru, Rijeci i brojnim manjim gradovima...) kad hrpa dosegne preveliku visinu, netko potpali "spontani požar" i smeće se lijepo zbrine u atmosferu. Uobičajena praksa. Samo treba pratiti vijesti, lako je uočiti obrazac. Nije drugačije ni na globalnoj razini. Uzrok požara u Sibiru i Amazoni nije ništa drugo nego klimatske promjene, koje nastupaju postupno, ali ih ne možemo zanemariti.

    Nije to prvi put u povijesti - sjetite se Londona pedesetih godina, a i prije toga - engleskih i velških rudnika s početka stoljeća... Uostalom, ja se sjećam kako se nekad ložilo na drva i ugljen iz domaćih rudnika (Istra - Raša i Labin, Zagorje - Konjščina, ima ih još, Podravina - Bilogorski rudnici na Bregima i Glogovcu...) Nije to bio visokokvalitetni ugljen, nego lignit, ali tako se živjelo. Istarski ugljen je tako pun sumpora, da nije upotrebljiv za termoelektrane. Ima toga koliko hoćete... Ali da bi se to riješilo, treba se pozabaviti ekologijom na daleko višoj razini od odvajanja otpada. Tu se trebaju uključiti stručnjaci (kemičari, energetičari, ekolozi) a ne svjetske multikompanije, koje zanima samo profit.

    S druge strane, da se vratim na vlastiti prag - ja svoju djecu doma naganjam da ne provode pol sata pod tušem nego samo toliko koliko treba da se operu, prala sam im mozak da ne trebaju pustiti vodu da teče dok četkaju zube, a opet - presvlačimo se svakodnevno, perem svakako više nego bi bilo nužno (veš, posuđe, prozori...younameit) i tako dalje. Ne bih se baš odrekla luksuza centralnog grijanja, nisam sigurna da bi mi bilo ugodno živjeti bez klima-uređaja ljeti, vozim auto s motorom s unutarnjim sagorijevanjem itd.

    Kad smo kod vozila - ljudi misle da su električna vozila ekološka, ali brus - takvo vozilo ekološko je upravo toliko, koliko je zelena energija sustava. Ako struju dobivate iz termoelektrane na naftu ili ugljen, veliko je pitanje koliko je ekološki tu struju trošiti na pogon motornih vozila, a korak dalje - koliko je opravdano tako struju proizvoditi? Biste li se vratili u doba bez tople vode, struje, mobitela, računala, interneta??? A nije to tako daleko - dvije do maksimalno tri generacije.

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    meni je stvarno bilo muka na jugu HR pa se tamo nist ne odvaja, tj. nema se kud posebno staviti.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Eh, da - devedesetih godina (mislim da je to bilo 1994) putovala sam avionom preko Arapskog poluotoka - nebo je bilo crno od dima, a gorjeli su izvori nafte. Jesu li se slučajno zapalili? Pojma nemam. To je doba Zaljevskog rata, odnosno rat je valjda tada bio pri kraju. Užasno je izgledalo to spaljivanje nafte, a radilo se o dvostrukoj šteti - izvori energije direktno su sagorijevali u atmosferu. Ni danas nisam sigurna da se to baš tako slučajno zapalilo. Što je bio uzrok - cijene energenata, rat, nešto treće - nemam pojma. Pojedinac ne može to dokučiti.

    Inače, nekoliko godina ranije - početkom devedesetih, bila sam u Londonu kada je započeo kuvajtski rat. Tjedan dana nakon izbijanja rata u novinama su osvanuli oglasi s pozivima na gradnju i obnovu, kao da je netko samo čekao (ili unaprijed izrežirao, držeći projekte obnove u stolu) pravi trenutak.

    Ako hoćete dalje - Meksiko nedavno, Venezuela - sve je to isti obrazac. Siromašne zemlje koje imaju energente. Ne znam.... Nije mi se sviđalo onda, ne sviđa mi se ni sada.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Kad smo spomenuli požare, evo i Australije: https://www.index.hr/vijesti/clanak/...a/2114755.aspx

  12. #12
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ima ispod tema u kojoj je odgovoreno već na neka od pitanja. Npr. plastika, ako je manje kupujemo onda i manje treba oprati. To su dvije muhe jednim udarcem.

    Slavuj isto daje odgovore na neka od pitanja
    https://www.independent.co.uk/voices...a9091966.html?

    Kaj se tiče populacije, ljudi u najmnogobrojnijim zemljama svijeta imaju manji otisak od onih u zapadnim. Nije do populacije koliko do životnih navika. Meni je bio šok kad se rođak jedne kolegice iz Floride tuširao punih 40 minuta. Voda je gotovo cijelo vrijeme šikljala na najjače.

    Kao pesimist mislim da je gotovo, ali ja sam iz ove grupe koju Slavuj opisuje koji će se hvatati za najmanje slamke i mijenjati što mogu kod sebe, iako to ima gotovo nikakav efekt. Opterećujem se zbog mog otiska, a tamo netko spali smeće i pusti u atmosferu onoliko koliko sam ja uštedjela kroz par godina.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 09.09.2019. at 10:39

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    40 minuta to spada u kupanje

    zašto ogranićavati djecu, nek ima svatko kolko hoće

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ima ispod tema u kojoj je odgovoreno već na neka od pitanja. Npr. plastika, ako je manje kupujemo onda i manje treba oprati. To su dvije muhe jednim udarcem.

    Slavuj isto daje odgovore na neka od pitanja
    https://www.independent.co.uk/voices...a9091966.html?

    Kaj se tiče populacije, ljudi u najmnogobrojnijim zemljama svijeta imaju manji otisak od onih u zapadnim. Nije do populacije koliko do životnih navika. Meni je bio šok kad se rođak jedne kolegice iz Floride tuširao punih 40 minuta. Voda je gotovo cijelo vrijeme šikljala na najjače.

    Kao pesimist mislim da je gotovo, ali ja sam iz ove grupe koju Slavuj opisuje koji će se hvatati za najmanje slamke i mijenjati što mogu kod sebe, iako to ima gotovo nikakav efekt. Opterećujem se zbog mog otiska, a tamo netko spali smeće i pusti u atmosferu onoliko koliko sam ja uštedjela kroz par godina.
    Da, možda bi se mogle spojiti teme....

  15. #15
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku

    zašto ogranićavati djecu, nek ima svatko kolko hoće
    Upravo zbog naše djece trebamo ograničiti. Meni je doduše kasno.

  16. #16
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj se tiče populacije, ljudi u najmnogobrojnijim zemljama svijeta imaju manji otisak od onih u zapadnim. Nije do populacije koliko do životnih navika. Meni je bio šok kad se rođak jedne kolegice iz Floride tuširao punih 40 minuta. Voda je gotovo cijelo vrijeme šikljala na najjače.
    imaju manji otisak zbog manje kupovne moći, zbog manje dostupnosti konzumerističkih jednokratnih proizvoda itd
    dostupnost proizvoda i visoka kupovna moć sa sobom nose i više otpada
    npr Norveška i Švicarska proizvode najviše otpada
    ali sad, pitanje je jel taj podatak odražava činjenicu da se u tim zemljama otpada najviše i razdvaja, a samim time imaju i bolje mehanizme mjerenja količine

    mene ta tema toliko uzrujava da sam postala kao ona djevojčica od Laure Dern u Big little lies, imam napade panike zbog klimatskih promjena. Bojim se što će biti s hranom, hoće li mi djeca i njihova djeca (ako ih bude) imati što za jesti, koliko će se čovjek evolucijski moći prilagoditi novonastalim okolnostima i znači li to onda da smo žohari ovog planeta....

    inače, jednom sam negdje pročitala da se (apstraktna, hipotetska) briga za iduće generacije proteže tek do unuka, valjda je ovo dalje predalek rod da bi nas bilo briga

  17. #17
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Prije cc 35 godina pocela sam razmisljati o ekologiji. Onda su neki puno manji problemi bili u igri. Nisu se stvari toliko razmahale. Danas mislim da je sve to pokusaj zaustavljanja nezaustavljivog i da civilizacija kakvu poznajemo ide svome kraju.
    U dlaku isto...
    Mislim da smo nepovratno zeznuli stvar. Sve su mi bliskiji scenariji iz apokaliptičnih i antiutopijskih filmova
    Čovjek je dozvolio da novac zavlada svijetom, ljudi su pohlepni do krajnjih granica - pri tom čak i ne mislim na sve ljude, nego na one koji su na čelu industrija i koji se po cijenu propasti svijeta ne žele odreći svojih profita da bi proizvodili na ekološkiji način.

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Tko može svakako bi trebao raditi zalihe. Zovu ih na eng. preppers.

  19. #19
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    Razdvajanje otpada i nekoristenje jednokratne plastike je najmanje sto mozemo uciniti za okolis u kojem zivimo. Svatko od nas utjece na globalno zatopljenje, ali daleko najveci carbon footprint ostavljamo jeduci meso zivotinja uzgojenih intenzivnim stocarstvom. Velike poljoprivredne povrsine potrebne da bi se sva stoka nahranila (radi se o mnogo vecim povrsinama nego za proizvodnju hrane za ljude), velika potrosnja vode (pranje casica plastike je stvarno zanemarivo u odnosu na potrosnju u stocarstvu), staklenicki plinovi, transport...
    Stocarska industrija je daalekoo najveci zagadjivac pa ako zelite dati svoj obol, smanjite konzumaciju mesa i mesnih preradjevina proizvedenih intenzivnim nacinom (i opcenito konzumaciju mesa ) i kupujte ono pasnih zivotinja.

  20. #20
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Ljudski se rod kroz povijest prilagodio na najrazličitije promjene i preživio i napredovao, tako da za ljudski rod nema straha.
    Naravno, najjači će najsigurnije preživjeti. Evolucija i prirodna selekcija su uvijek stand by.

    Moram se jako pobuniti protiv pisanja o mogućnosti ograničavanja broja djece ili, još gore, pisanja o rađanju siromaha. Moji troje su daleko od siromaha i da sam ih uspjela roditi još toliko, isti bi bili.
    Moje je da brinem o planeti koliko god znam i umijem, a da svi oni, koji su na položajima na kojima odlučuju o planeti, brinu toliko, živjeli bi u nirvani.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 09.09.2019. at 11:06

  21. #21
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Nisam bas optimisticna kap Puljak: https://www.slobodnadalmacija.hr/nov...skolske-godine

    Al opet mi je blizu njegov pogled od ovih apokalipticnih.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku

    Moram se jako pobuniti protiv pisanja o mogućnosti ograničavanja broja djece ili, još gore, pisanja o rađanju siromaha. Moji troje su daleko od siromaha i da sam ih uspjela roditi još toliko, isti bi bili.
    Pretpostavljam da se ovdje referiraš na Tančin post, ali kolko sam ju shvatila (a mislim da sam ju dobro shvatila), ona je ovdje pisala za svoj osobni slučaj - svjesna da, rađajući više od jednog djeteta, ne bi imala financijskih mogućnosti za njih.

  23. #23
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Zakoni se moraju mijenjati, u našoj drzavi i ostatku svijeta. Oni koji vladaju ništa ne rade po tom pitanju...a na kraju priče novac je razlog. Do tada mi možemo radi sebe samih raditi nešto, ali moram priznati frustrirajuće je kad gledaš oko sebe. Npr.na placu svi dijele plastične vrećice. Lidl bojkotiram jer dođem doma sa hrpom plastike...sve se nudi u plastici..voće..mliječni..suhomesnati...itd itd. Ok znam da ne moram to uzeti..ali...
    Spar ima npr biorazgradivu vrećicu za povrće, ima i još neke da kupiš pa imaš...to mi se sviđa..barem neki korak i ne tjeraju me da koristim ove tanašne vrećice..
    Na tv u sam gledala jedan naš otočić..svi uveli papir i platno..NEMA u ponudi drugačije...
    TU JE CAKA... moraju se zakoni mijenjati da se sve ograniči odnosno izbaci..sve ostalo je uzalud.

  24. #24
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku



    bi li trebalo ograničiti razmnožavanje?
    provesti kinesku politiku jednog djeteta?
    bi li pristali na to za spas zemlje?

    ako da, je li pravedno da to vrijedi za sve?
    ili bi zemlje sa negativnim prirodnim prirastom poput rh trebale biti iz toga izostavljene?

    što se toga tiče ja sam za, treba pod hitno zaustaviti rast broja stanovnika, a potom i dovesti do smanjenja
    Činjenica je da nas je na planetu previše, i činjenica je da bez obzira na nacionalne granice svi živimo na istom "otoku", tako da je sasvim svejedno, u jednu ruku.
    A činjenica je da su civilizacije propadale i do sada, samo svijet nije bio tako globalno povezan pa se nije baš ni znalo za sve što se događa negdje drugdje....

    a što se plastike tiče, svi su zapeli za vrećice, a meni je gore vidjeti svu onu ambalažu u dm-u i mülleru, sva se naježim od te količine plastike, o tome naravno nitko ne priča, kao i kod svih velikih oglašivača, njihovo zadnje dođe na red, ako ikad....

  25. #25
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    I da, omoti za knjige, evo baš me to danas posebno muči. Sve će to završiti u morima i šumama....

  26. #26
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Spar ima npr biorazgradivu vrećicu za povrće, ima i još neke da kupiš pa imaš...to mi se sviđa..barem neki korak i ne tjeraju me da koristim ove tanašne vrećice.
    Fun fact, zapravo nisu razgradive, osim ako nisu u posebnim uvjetima, u kojima se nikad zapravo ne nađu jednom kad su bačene.

  27. #27
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Jedna koju smo našli zaostalu u nekoj torbi se raspada u komadiće čim je takneš. Možda ipak jesu :D

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Onda su kompostabilne.

  29. #29
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    To ne znam. U kompost ide ono što treba biljkama.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja bih valjda trebala da znam odgovore na sve ove probleme, jer sam, kao, biolog. Ali ne znam. Mislim da je daleko prekasno.
    Ja sam roditelj i biolog u vreme šestog globalnog izumiranja živog sveta na planeti, kojem su uzrok ljudi. I šta god ja kao jedna od milijardi ljudi radila, nema nazad. Kakva mi osećanja izazivaju te činjenice, lako je zaključiti...
    Što ne znači da neću razmišljati, brinuti, reciklirati, razdvajati, kompostirati, itd, itd, i savetovati druge da rade isto ako mogu. Ali kada me neko pita da li je bolje ovo ili ono, ovako ili onako, ja zaista ne znam... Složena je to tema, svi faktori se jedva mogu sagledati.
    Pojedinačno, imam mišljenje o ovom ili onom, ali ne znam koliko je tačno, i verovatno mnogi ekološki osvešćeni pojedinci barataju pojedinačnim podacima bolje nego ja.

    Recimo, ograničavanje mesa. Globalno, verovatno, da.
    Lokalno: naša četvoročlana porodica, po mojim proračunima, pojede godišnje jato od oko 50 pilića, jedno nedeljno, nekad preskočimo. Možda desetak riba godišnje, retko su na meniju jer se teško nalaze sveže, a pristupačne cene. Jednu ugojenu svinju od cca 100kg godišnje. Mleka i mlečnih proizvoda koliko bi se dobilo mužom jedne niskomlečne krave, još bismo i delili drugima. Govedine, ovčetine, junetine, zečetine, ostalih vrsta mesa jedemo povremeno i zanemarljivo.

    Da li su jedna pojedena omanja svinja, jedna živa muzna krava, nekoliko riba i zečeva, sporadična čast drugim mesom, jato kokica i njihovih jaja, na godišnjem nivou, neka posebna egzotika koju naši dedovi i očevi nisu imali i nisu mogli sebi da priušte? I da li su te životinje zaista takvo ekološko opterećenje da je bolje bez njih? Ne znam, meni se čini da se na godišnjem nivou hranim slično kao moji preci, kada je sve još bilo održivo. Kako sam pisala na drugim temama, meni se taj smer zaštite životne sredine čini promašen u mom mikrosvemiru.
    Sa druge strane, živim u najnepošumljenijem delu naše ravnice. I dok se na državnom nivou seku poslednji ostaci drva a ne sade nova, šta ja tu mogu promeniti? Drva koja posadi obična građanska inicijativa, poseče opština. I tako...
    Nije problem u našoj brojnosti, nego u odnosu ka staništu.

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Tko može svakako bi trebao raditi zalihe. Zovu ih na eng. preppers.
    To je samo dio priče.

    Dok je bio rat, ja sam imala torbu za nedajbože, a unutra presvlaka, boca vode, tablete za pročišćavanje vode, konzervirana hrana, šibice i upaljač, vjetrovka i tanka deka.

    Treba voditi brigu da se ne izgube neka ranije općepoznata znanja, npr. kako pročistiti vodu, kako zapaliti vatru, kako napraviti sklonište od priručnih materijala, kako prepoznati otrovne i jestive biljke, a za dulje razdoblje kako uzgojiti hranu, kako osigurati vodu i slično... Dok su moja djeca bila mala, to nam je u vikendici bila zabava. Stariji sin dobro se snalazi s improviziranjem i korištenjem alata, a mlađi je vještiji u razlikovanju bilja, opskrbi vode (radili smo ugljeni filter) i tako... Ne bi čovjek vjerovao koliko malo gradske djece danas zna te stvari. nisam ja svoje to učila zbog neke panike i paranoje, nego mi se činilo zgodno i zabavno, a usput i korisno. Kome se ne da ili nema uvjete, može upisati djecu u izviđače.

  32. #32
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Peterlin ti bi svugdje preživjela tako spretna, bravoo!!! i meni je važno da djeca znaju takve stvari. Na jesen kreću u izviđače

  33. #33
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    koliko god nekad nekome sa strane izgleda besmisleno i smiješno, te mikro količine koje ja recikliram, ne mogu prestati, jednostavno ne mogu u komunalni otpad baciti plastičnu flašu npr
    to je jače od mene , moram odvojiti. godine indoktrinacije valjda rade svoje
    osim toga, živim u gradu u kojem se mora odvajati, plaćamo to i komunalac neće odvesti ako je krivi otpad u vreći


    već sam na onoj drugoj temi komentirala, ja ću raditi ono što ja mogu, to neće spasiti svijet, ali ako će svakim danom biti nas takvih sve više, onda će to sigurno učiniti razliku
    da smatram da je besmisleno i da ne vidim nikakve svrhe, ne bih to radila, sigurno

  34. #34
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    usmrdi se
    moja mama zivi sama
    dok ona skupi vrecu plastike traje
    pogotovo po ljeti
    to bi se usmrdilo i muhe navuklo
    ne bi se usmrdilo, dovoljno je oprati vodom i rukom ako nije nešto baš jako masno ili ima ostatke po stijenkama.
    nama odvoze plastiku jednom mjesečno, uvijek operem, nema šanse da bih prljavo stavila u vreću i tako držala mjesec dana (gadi mi se, a i smrdilo bi, plus razne gljive koje bi sigurno narasle u međuvremenu)
    podloške od mesa nekad operem spužvicom i deterdžentom, i to je to. ostalo vodom, ili stavim u suđericu skupa s ostalim suđem.

  35. #35
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    već sam na onoj drugoj temi komentirala, ja ću raditi ono što ja mogu, to neće spasiti svijet, ali ako će svakim danom biti nas takvih sve više, onda će to sigurno učiniti razliku
    da smatram da je besmisleno i da ne vidim nikakve svrhe, ne bih to radila, sigurno
    i ja tako radim, bez obzira što mislim i da smo na putu bez povratka, ali svejedno radim sve što mogu jer mi savjest ne bi dala drukčije.
    a i bitno je stvarati navike, opet bez obzira što dalje komunalac radi s tim otpadom...

    ali učinci svega toga su minorni dok veliki industrijski zagađivači ne promijene svoje djelovanje...

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin ti bi svugdje preživjela tako spretna, bravoo!!! i meni je važno da djeca znaju takve stvari. Na jesen kreću u izviđače
    Ma figa, ja sam samo zabavljala svoju djecu - učili smo ih kako napraviti kompas, kako na druge načine prepoznati strane svijeta, kako češer možemo koristiti kao indikator vlage u zraku http://www.gradjevinarstvo.rs/ckfind...cladding-5.jpg itd. Imam još negdje doma tu knjigu koju su moja djeca obožavala. Na isti način smo ih polako upućivali kako razvrstavati otpad (zapravo, u vrtiću su krenuli s tim - mi smo se doma samo prikrpali) i nekako to ide. Njima to ide bolje nego meni, ja ponekad one male papiriće (8x8 cm, s bilješkama/popisom za plac) bacim u obično smeće, a onda me sinovi špotaju da je to papir i da ga treba odlagati s ostalim papirima.

    Natrag na temu - možemo mi svaki mali papirić baciti u kontejner za papir, ali pomak će biti značajan tek kad se na globalnoj razini naprave smjernice - kad npr. voćni sokovi jednostavno neće biti dostupni u jednokratnoj ambalaži i slično. Ali vjerojatno sam naivna. Nemam pojma... Danas sam ipak kupila djeci 2x1 plastičnu bocu izotoničnog pića, jer su otišli na put. A kad smo bili na moru, gazdarica je u apartmanu uredno imala separirane kante za smeće, a kad sam pitala kako se odlaže - odgovor je bio "sve u istu kantu". Pa si ti sad misli...

  37. #37
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Joj na moru... u kampu imaju veliki žuti kontejner za PET ali na njemu piše "Samo boce kupljene u HR" - jasno je zašto, jer ih netko prodaje. One druge sve idu u istu kantu
    Meni je baš bilo koma to neodvajanje, teško mi je bacit plastiku u obično smeće no s druge strane uopće ne vjerujem da ZG Čistoća to stvarno reciklira što skuplja razdvojeno, jer ni druge stvari s njima ne funkcioniraju...

    Što se tiče novca - odavno je on vladar svijeta, kako bi onda inače postojala transatlanska trgovina robljem da se sjetimo samo prvog dokaza. Prema tome, vjerujem da je jedino rješenje u zakonskoj regulativi (znači zabrane) plus novčani poticaji za recikliranje (one fore doneseš stari mobitel i dobiješ popust 100kn i sl). I prebaciti na proizvodjaca trošak zbrinjavanja otpada a ne na društvo u cjelini - pa kad npr Loreal bude morao primiti nazad sve prazne bočice kozmetike i još dati 0,50kn naknade za to, možda počnu optimalnije raditi ambalažu s materijalima koji se mogu reciklirati. Tu je opet ključna regulativa...

    Do tad možemo samo individualno truditi se ostavljati minimalni ekološki foofprint. I da, ne vjerujem u te priče o groznoj štetnosti stočarstva, jer su i priče o monokulturnim nasadima se pokazale jednako štetnim za okoliš (nasadi palmi zbog pomame za palminim uljem na primjer, koliko je to uništilo dzungli u JI Aziji i staništa životinja?) Na sakupljace/lovce se sigurno nećemo vratiti kao društvo... ostaje jedino smanjenje stanovnistva, a to ce se mislim i desiti, samo traje dok Afrika i jos neki krajevi uhvate korak sa zapadnim svijetom kad su u pitanju trendovi smanjivanja stopa nataliteta i u konacnici neizbjezno ukupne populacije na Zemlji. Ekonomija ce se vec sama nekako prilagoditi novim paradigmama gdje nema uvijek sve vise i vise potrosnje i potrosaca...

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Slažem se .... Mi tu skupljamo papiriće i odvajamo mrvice, a najveću ekološku štetu napravili su npr. nuklearni pokusi u visokoj atmosferi, u moru i slično - za neke se zna, za mnoge se ni ne zna...

    I onda nas straše sa nesrećama tipa Fukushima i slično (a to je stvarno bila nesreća, ništa zločesto), a od ovoga ne možeš uteći. Trebao bi nam neki James Bond da nas spasi. Čovječe, kao da nismo svi na istom grumenu zemlje...

  39. #39
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    ne bi se usmrdilo, dovoljno je oprati vodom i rukom ako nije nešto baš jako masno ili ima ostatke po stijenkama.
    nama odvoze plastiku jednom mjesečno, uvijek operem, nema šanse da bih prljavo stavila u vreću i tako držala mjesec dana (gadi mi se, a i smrdilo bi, plus razne gljive koje bi sigurno narasle u međuvremenu)
    podloške od mesa nekad operem spužvicom i deterdžentom, i to je to. ostalo vodom, ili stavim u suđericu skupa s ostalim suđem.
    Nama još ne odvoze, ali ja skupljam pa jednom u deset dana odnesem u žuti kontejner na otok ili u reciklažno dvorište.
    Isperem i ništa ne smrdi.

  40. #40
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kad sam prvi put otvorila topic, raznijezila sam se i nasmijala malo jer je u stilu branimira bilica i jer taj put misli odlicno razumijem. Koji put i ja upadnem u to raspolozenje Na kraju, stvarno djelovat mozes samo na osobnoj razini-manjom kupnjom, recikliranjem, biranjem politicara koji su makar nominalno zeleni. Ne razmisljat previse kamo sve to vodi i jel prekasno za promjenu smjera.Ionako nema alternative - obican gradjanin ipak nema scenarij b tipa put na mars. Ima nas previse definitivno, al opet sam ja isla na ivf i trcim u likara cim me nesto zugne, mozda bi odgovorno bilo da se, ko u japanu, pristojno povucem u planinu i ne dam da me mecu u neke kapsile i u beton, nego da zagnojim koje drvo. Opet, vjer to necu ucinit, veselit cu se ako docekam unuke, ljutit ako mi dr-ovi a konto starosti uskrate pomoc u ime manje ljudi na svijetu, kupit neku novu stvar itd. Zivimo od svakodnevice, iako filozofsko pitanje kamo idemo i cemu i mene koji put pritisne jako - i to je za ljude .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.09.2019. at 13:10

  41. #41
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Tj nije toliko stvar u tome da nas ima, mislim da insekata ima.vise, problem je sto smo invazivna vrsta i sto bi trebali promijenit svoje ponasanje i vjer. cijeli sustav, od politickog, do vrjednosnog.

  42. #42
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    trcim u likara cim me nesto zugne, mozda bi odgovorno bilo da se, ko u japanu, pristojno povucem u planinu i ne dam da me mecu u neke kapsile i u beton, nego da zagnojim koje drvo.

  43. #43
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Kad sam prvi put otvorila topic, raznijezila sam se i nasmijala malo jer je u stilu branimira bilica i jer taj put misli odlicno razumijem. Koji put i ja upadnem u to raspolozenje Na kraju, stvarno djelovat mozes samo na osobnoj razini-manjom kupnjom, recikliranjem, biranjem politicara koji su makar nominalno zeleni. Ne razmisljat previse kamo sve to vodi i jel prekasno za promjenu smjera.Ionako nema alternative - obican gradjanin ipak nema scenarij b tipa put na mars. Ima nas previse definitivno, al opet sam ja isla na ivf i trcim u likara cim me nesto zugne, mozda bi odgovorno bilo da se, ko u japanu, pristojno povucem u planinu i ne dam da me mecu u neke kapsile i u beton, nego da zagnojim koje drvo. Opet, vjer to necu ucinit, veselit cu se ako docekam unuke, ljutit ako mi dr-ovi a konto starosti uskrate pomoc u ime manje ljudi na svijetu, kupit neku novu stvar itd. Zivimo od svakodnevice, iako filozofsko pitanje kamo idemo i cemu i mene koji put pritisne jako - i to je za ljude .
    mogla si sve reć, al nemoj branimira bilića
    nema dosadnijeg stvorenja na ovom svijetu



    tako meni došla jedna gospođa
    75-80
    boli koljeno
    nema više snage kao nekada
    brže se umara
    bole leđa
    ne zna zašto
    a ja onako s osmjehom, a gospođo, pa to su godine
    a ona me pogleda kao da smrdim: a lijepo ste vi to meni objasnili

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Svi smo mi koji put branimir bilic. I ja imam slicne osjecaje prema njemu. a mozda i on, bidan, ventilira.

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Svi smo mi koji put branimir bilic. I ja imam slicne osjecaje prema njemu. a mozda i on, bidan, ventilira.
    X

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Kad smo već kod ekologije, baš sam zaključila da u kući imamo jedan televizor previše. Iako imamo samo taj jedan. Nitko bratemili više ne gleda tv. Imamo ga (čini mi se) samo za skupljanje prašine.

    A sad ozbiljno - fakat provodimo puno manje vremena pred televizorom. Ne kažem da je to općenito manje vremena pred elektronikom, jer nije, ali internet je uzeo danak. Sad svatko doma ima svoj laptop ili mobitel ili čitač, a zajedničko gledanje televizije je češće iznimka nego pravilo, pa čemu onda služi taj aparat???

  47. #47
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Za drzavu i pretplatu . Pa ce onda drzava usmjerit na zdarvstvo, nadajmo se .

  48. #48
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    pa čemu onda služi taj aparat???
    pa za izlaganje hekleraja
    Posljednje uređivanje od spajalica : 10.09.2019. at 15:42

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Bingo!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    koliko god nekad nekome sa strane izgleda besmisleno i smiješno, te mikro količine koje ja recikliram, ne mogu prestati, jednostavno ne mogu u komunalni otpad baciti plastičnu flašu npr
    to je jače od mene , moram odvojiti. godine indoktrinacije valjda rade svoje
    osim toga, živim u gradu u kojem se mora odvajati, plaćamo to i komunalac neće odvesti ako je krivi otpad u vreći


    već sam na onoj drugoj temi komentirala, ja ću raditi ono što ja mogu, to neće spasiti svijet, ali ako će svakim danom biti nas takvih sve više, onda će to sigurno učiniti razliku
    da smatram da je besmisleno i da ne vidim nikakve svrhe, ne bih to radila, sigurno
    Molim te nastavi tako razmišljati! Ja svakim danom nalazim nove alternative za plastične proizvode i pokušavam smanjiti otpad što više mogu. Trebamo više takvih kao ti, gdje god da jesi.

    You cannot do all the good that the world needs, but the world needs all the good that you can do.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •