Pokazuje rezultate 1 do 28 od 28

Tema: Kiretaza - da ili ne?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    28

    Početno Kiretaza - da ili ne?

    Drage moje, trebam savjet. Prije 18 dana bila sam na redovnom gin. pregledu i od tad krvarim. Papa uredan, ultrazvuk 7 mm endometrij i cista funkcionalna na jajniku. Najprije je bila krv, pa smedji iscjedak, pa mi je dr kad sam ponovo došla prepisao Proveru (prethodno je utvrdio da je krvarenje vjerojatno iz maternice a ne cerviksa). Kad sam počela piti Proveru (trebala sam je piti 8 dana) taj smedji iscjedak počeo se povećavati i nije mi stao!Nakon šeste tablete odjednom sam prokrvarila no to nije imalo veze s mengom. Odmah sam ih prestala piti. Sada zadnja tri dana curim osrednje, sa ugruscima. Dr veli ako ne stane do ponedjeljka onda kiretaza.

    Inače, već godinu i pol menstruacije dobijam uz pomoć Duphastona. Imam poprilično velik estrogen zbog ovih cista koje mi se stvaraju jer nemam ovulacije. Endometrij mi je u zadnja tri pregleda uvijek 7 mm sto mi je malo čudno... samo prošle godine kad sam pila kontraceptive radi zaustavljanja još jednog krvarenja on se stanjio na 4 mm a ciste su nestale.

    Je li normalno radit kiretazu na 7 mm endometrij? Drage moje bojim se i zahvata ali i toga da ovo neće stati. Krvarim već 18 dana!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Da ti postavim pitanje, je li normalno krvariti 18 il isad već 20 dana bez prestanka ? ako nisu lohije nakon poroda.

    Nije.

    Kiretaža je zahvat kao i svaki drugi, boli i neugodno je .

    I uz lokalniu anesteziju , tako da to nećeš izbjeći.

    I još nešto povećan estrogen mi se, kao laiku, ne sviđa. To bi se trebalo riješavati.

    Sretno

  3. #3
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja sam išla 2x radi polipa, makli su i polip i napravili kiretažu, jednom na endometrij 5,6mm, drugi put na 9mm (sad sam pogledala otpusno). Ne znam je li drugačije kad razlog nije polip nego nešto drugo. Kakogod, ja bih išla ako bi mi tako savjetovali.
    To ti ionako neće raditi tvoj opći gin, nego u bolnici, pa ćeš na taj način dobiti i drugo mišljenje (nećeš ići na zahvat bez prethodnog pregleda s njihove strane).
    Svakako to moraš riješiti čim prije jer ćeš si još svraba navući. Sa mnom u sobi je bila jedna gospođa koja je krvarila tipa 40-50 dana i bome je na transfuziji završila.
    I ako ideš u riječku bolnicu dobit ćeš opću, valjda ima još neka gdje daju, raspitaj se. Teško je reći hoće li te boljeti i koliko, zavisi o više faktora, mene npr. nije bolilo ništa više nego recimo prvi dan stvari. Sretno!

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Svakako obavi kiretažu ako su ti je preporučili, da se ta zadebljana sluznica ne okrene na nešto zločesto... I sama sam imala više kiretaža zbog hormonske neravnoteže. Kad je sluznica bila zadebljana, dobila sam terapiju (Provera - nije mi odgovaralo, Duphaston je bio bolji...) Jednom sam jako dugo krvarila (cca 2 tjedna) završila na hitnoj. Godinama sam zbog obilnih krvarenja imala problema s anemijama i željezom. Imala sam i polip koji mi nisu uspjeli otkloniti u jednoj kiretaži, nego sam išla iduće godine ponovno na ciljanu histeroskopiju i to je riješilo problem. Što se tiče zadebljane sluznice, spasila sam se s Mirenom koju sam imala sedam godina. Iako to nije univerzalno rješenje i nije primjenjivo za svaku ženu, za mene je to bilo najbolje rješenje.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    28

    Početno

    Pa išla sam kod dva Dr sa tim nalazom hormona, i svi su samo odmahnuli rukom i da se ne brinem jer je to zbog izostanka ovulacije... hormone redovno kontroliram zbog nefunkcionalnog adenoma hipofize.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    28

    Početno

    Inace na kiretazu bih išla privatno, imam losa iskustva sa bolnicom u mom gradu... je li to ok obaviti privatno? Žene drage bas sam uplašena. Oprostite na zbrkanim pitanjima.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj ver prvotno napisa Vidi poruku
    Inace na kiretazu bih išla privatno, imam losa iskustva sa bolnicom u mom gradu... je li to ok obaviti privatno? Žene drage bas sam uplašena. Oprostite na zbrkanim pitanjima.
    Ne znam, tuđe iskustvo nije tu od velike pomoći. Ja idem ginekologu privatno već dulje od 25 godina, ali na kiretažu i druge invazivne zahvate dr. me svaki put slala u bolnicu - konkretno, na Sv.duh. Meni su to radili i u lokalnoj anesteziji i u općoj anesteziji - svaki put u bolnici, ali nije mi nitko nudio izbor. Uglavnom nije bilo bolno (osim jednom, ali to je više iznimka nego pravilo), ali nisu mi uklonili polip, pa sam morala ići još jednom. Puno manja trauma bila mi je histeroskopija u općoj anesteziji, ali mislim da opća anestezija za ambulante nije - ne znam da li to uopće rade (ovisi o ordinaciji, vjerojatno neki imaju uvjete).

    Najbolje je da se raspitaš tamo gdje planiraš ići na zahvat - sve će ti objasniti.

  8. #8
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    X na Peterlin. Osobno bih se bojala ići na takav zahvat privatno, em što najvjerojatnije nemaju uvjeta za opću anesteziju (osim klinika tipa Podobnik), em što ako dođe do neke komplikacije (tipa perforacija maternice), bolje da si u bolnici gdje je sva dostupna pomoć sekundama udaljena.
    Ali ja imam dobro iskustvo sa svojom lokalnom bolnicom pa...

  9. #9
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja sam nedavno odradila krvarenje od 33 dana, nakon ciklusa od 80 i kusur. Nisu predlagali kiretazu, vec sam dobila kontracepciju, ali krvarenje je prestalo prije nego sam pocela s hormonima. Trazila bih drugo misljenje prije kiretaze.

  10. #10
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Meni se isto zadnji ciklus prolongirao na 70 dana, i onda produženo krvarenje, 14. dan sam otišla kod ginekologa, inače bi mi prepisao Duphaston , ali progesteron ne smijem iz drugih zdravstvenih razloga,rekao je ako za 3 dana ne prestane da ću morati na kiretažu, sva sreća 16.dan je konačno prestalo. Ovaj put sam se izvukla od kiretaže, slijedeći tko zna...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    28

    Početno

    Ja sam bila na kiretazi. Sad strepim od nalaza. Dr smatra da mi perzistentni folikul pravi nevolje (45 godina). Zanima me je li ok imati smedji iscjedak 4 dana poslije. Čitam da žene uglavnom lagano krvare (i ja sam do jučer) ali ne znam je li iscjedak ok?
    Posljednje uređivanje od ver : 21.09.2019. at 17:09 Razlog: Zaboravila sam nešto napisati

  12. #12
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    i ja sam jučer bila na kiretaži. obavljena je pod lokalnom anestezijom i nije bilo ništa strašno. kod mene se radilo o dosta zadebljanom endometriju i dugotrajnom krvarenju. uz to mi je i miom narastao skoro za duplo u odnosu na prije dvije godine kad su ga prvi put uočili, ali dr kaže da on nije uzrok tom krvarenju već taj zadebljan endometrij. imala sam takve poteškoće unazad 3 godine, ali su mi hormonalnom terapijom to rješavali. ovaj put je liječnica rekla da je kiretaža najbolji izbor. e sad opet tu nastupa moja anksioznost i jako me je strah nalaza, a biti će gotovi tek za mjesec dana. izluditi ću i sebe i druge do tada svojim crnjačenjem...

    pokušavam biti što pozitivnija, ali ne ide mi baš. evo sam cijelo jutro provela guglajući i samo mi naravno najgori scenariji ostaju u mozgu... bolje bi bilo da mi njega ovako munjenoga ostružu

  13. #13
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    inaače, 47 godina mi je sada. znam da sam u predmenopauzi i da su neki problemi očekivani, ali za svaki problem u životu meni razum gotovo nestane i nastupaju te prisilne misli i anksioznost koji me baš iscrpe. ne znam što bi bilo da nisam pod redovitom terapijom ad... mogu samo nagađati.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Za koju godinu dio problema riješit će se spontano, jer će se smanjiti utjecaj hormona na miom, a uz malo sreće ni sluznice više neće biti toliko debela. Mirno pricekaj nalaz. Velika je vjerojatnost da tu nema ničega spomena vrijednog. Samo su hormoni neuravnoteženi u toj dobi. Proći će. To je dobra vijest. U međuvremenu ćeš ostariti još malo, a to je druga strana medalje. Meni osobno je menopauza donijela olakšanje. Sretno i tebi!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 25.09.2019. at 13:57

  15. #15
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    a ja sam se izgleda prerano poveselila, nakon 5 dana mira opet krvarenje, doduše zasad slabo, slijedeći tj kontrola kod ginekologa, uglavnom ako ne stane vjerojatno kiretaža, inače blizu 46. godine, to je ta dob...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    28

    Početno

    Meni su nalazi došli i Dr kaže da su uredni. Dakle i kiretaza ok i Papa test. Ali 13 dan kiretaze krenuo opet smedji iscjedak, kao neka atrofirana krv, težina oko lijevog jajnika i to se pojačavalo. Cisti nemam. Dr mi je prepisala oralne kontraceptive, pijem evo 2 dana o još i dalje traje, to smedje. Ukupno se patim mjesec dana. Na izmaku sam snaga, svakakve bolesti mi padaju na um. Ako itko ima kakav savjet...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    28

    Početno

    Noćas sam završila na Hitnoj zbog teškog povraćanja izazvanog kontraceptivima. Zar je moguće da ću zauvijek krvariti??? Razmišljam o histerektomiji

  18. #18
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj ver prvotno napisa Vidi poruku
    Noćas sam završila na Hitnoj zbog teškog povraćanja izazvanog kontraceptivima. Zar je moguće da ću zauvijek krvariti??? Razmišljam o histerektomiji
    Ne znam ništa o tvojoj situaciji, ali imala sam sličnih problema. Rješenje mi je bila Mirena. Spasila mi je nekoliko godina života, doslovce. Ali treba se konzultirati s liječnikom - nije to prikladno za svakoga.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    28

    Početno

    Ja ju ne smijem koristiti.

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj ver prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ju ne smijem koristiti.
    Ali vidim na drugom topicu da su ti predložili ablaciju endometrija. Zašto ne bi prije to pokušala? Uvijek stigneš na histerektomiju ako se više ne bude ništa drugo dalo poduzeti.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    28

    Početno

    Imam tumor hipofize pa zbog toga ne smijem

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Poslušaj ono što ti liječnik predloži. Nije ni histerektomija tragedija. Sve je bolje od beskonačnih krvarenja. Sretno.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    28

    Početno

    Da ne otvaram novi topic i ne dupliram teme može li mi tko objasnit ovaj phd nalaz: “fragmenti endometrija cije su žlijezde u iscrpljenoj sekrecija a stroma je predecidualno promijenjena te mjestimice dislocirana krvlju i granulocitima.”

    Upućuje li ovo na upalu?

    Pitam zato jer unatoč tome sto doktor kaže da je nalaz ok ja neprekidno imam smedji iscjedak i nelagodu u području maternice. A znam da su granulociti bijela krvna zrnca.

  24. #24
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno

    evo, prošlo je više od dva mj nakon kiretaže i ja svoj nalaz još nemam.

    razlog je ovaj... http://www.057info.hr/vijesti/2019-1...Uga9FPknXvgykc

    preko nekakve veze sam saznala da je nalaz gotov, ali ga nema tko očitati

    za malo više od mjesec dana bih trebala na malo dalji put i neće me biti par mjeseci u državi. smijem li ja taj nalaz prije toga uzeti i odnijeti ga nekom privatniku da mi ga očita ili bubam gluposti ? :D

    prije svega ovoga sam mislila pa tko bi blesav taj zahvat radio privatno kad su mi ga u bolnici izveli stvarno brzo i gotovo bezbolno, a sad mi je žao što nisam platila tih 5oo kuna i bila bih već mirna... ili možda i privatnici uzorke šalju u bolnicu?

    što bi vi na mom mjestu?

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Uzela nalaz i osla privatniku. Kako mislis da ne smijes uzet nalaz? Mislim da smijes, to je tvoj nalaz, nisi ga radila da ukrasava bolnicu, nego da bi znala sfo dalje, ako ista. O tebo se radi.

  26. #26
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Frigaj ga, vrijeme je novac. Ako zelis ocitanje u neko normalno vrijeme, ocito jr da moras platiti. Sig ce ti naplatit manje nego i.da su zahvat radili.

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Na najmanje probl kod izdavanja tvog nalaza, zatrazila bih da ti pisano potvrde da ti nalaz ne mogu fizicki dati (il te pustit da ga pofotkas) i me bih osla il bez nalaza il bez takvog pisanog ocitovanja.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.11.2019. at 14:08

  28. #28
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Priv. su sig nasli zaobilazni put, tj ako nr radi bolnica a, salju negdje drugo. Oni si ne mogu priustit dvomjesecni zastoj jer ne bi bilo drzave da im isplati place, oni vrlo neposredno zive od love koju dobijaju izravno od pacijenta.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •