Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 121

Tema: Marina Abramović

  1. #1
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno Marina Abramović

    Velika je se prasina digla ovih dana u Srbiji (ali i regiji) oko izlozbe svjetski poznate umjetnice Marine Abramovic.

    Jeste li upoznati sa njezinim likom i djelom? Jeste li mozda citali njezinu biografiju "Prolazim kroz zidove"? Smatrate li da se njezini performansi mogu nazvati umjetnoscu i je li opravdano da vlada jedne relativno siromasne drzave kao sto je Srbija izdvoji tolike novce za njezinu izlozbu i kontroverznu (po nekima i upitnu) umjetnost kakvu ona izvodi?

  2. #2
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    nisam nikakav povjesničar umjetnosti, jako sam daleko od te struke
    mislim da Marina Abramović jeste umjetnica i da je njeno djelo umjetnost, bez obzira na to sviđa li mi se ili ne.
    Isto tako, mislim da se neke stvari (osobito umjetnički performansi) moraju doživjeti iskustveno i osobno i da bismo tek tada mogli razgovarati o tome je li nešto dovoljno vrijedno da se zove umjetničkim djelom.

    Nisam čitala njenu biografiju, ali sam gledala onaj dokumentarac o njoj. Mislim da je bio o onom performansu The artist is present, ali se dotakao i drugih djela, ako se dobro sjećam. Osobito mi je upečatljiv bio jedan njen rani performans u kojem je publika bila pozvana da iskoristi predmete u sobi na njoj. Završilo je njenim ozljeđivanjem. Evo to djelo npr smatram i vrhunskom umjetnošću i društvenim komentarom bez ijedne izgovorene riječi.

  3. #3
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Joj, Marina Abramović.

    Vrsta umjetnosti kakvu ona izvodi dijeli ljude. Obično su u pitanju dvije skupine. Prva skupina ne vidi ništa umjetnički, kreativno i zanimljivo u tome pa ih se prozove konzervativcima za koje je umjetnost preuzvišen pojam da bi razumjeli, a druga skupina razumije takvu umjetnost, voli je i podržava i oni su dakako, liberalni i napredni. Ja sam u prvoj skupini.

    Iako se o ukusima ne raspravlja, moram reći zašto sam u prvoj skupini. Dakle, jednostavno zato što ne bih mogla uživati u takvim performansima, poput onoga kad je testirala vlastitu izdržljivost, čini mi se u New Yorku, pa ju je publika rezala po tijelu i kidala joj odjeću. Za mene je umjetnost stvaranje. Dopustiti da ti netko reže tijelo nije stvaranje, nego razaranje.

    Što se tiče prašine koja se digla, mislim da se trebala dizati i jače jer ako vlada troši tolike novce za njenu izložbu, onda bi se trebali trošiti novci na sve umjetnike i one koji se tako nazivaju.. Što naravno nije slučaj.

  4. #4
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    ako vlada troši tolike novce za njenu izložbu, onda bi se trebali trošiti novci na sve umjetnike i one koji se tako nazivaju.. Što naravno nije slučaj.
    Zasto mislis da bi trebalo tako biti? Kakvu dodatnu vrijednost Srbiji moze donijeti no name slikar sa trece godine akademije u usporedbi sa Marinom Abramovic i svime sto je dosad u svijetu postigla? Mislim da nekakav kriterij vrednovanja ipak mora postojati.

  5. #5
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto mislis da bi trebalo tako biti? Kakvu dodatnu vrijednost Srbiji moze donijeti no name slikar sa trece godine akademije u usporedbi sa Marinom Abramovic i svime sto je dosad u svijetu postigla? Mislim da nekakav kriterij vrednovanja ipak mora postojati.
    Naravno da bi trebali postojati kriteriji, slažem se. Ali nije istina da je Marina Abramović jedina umjetnica koju Srbija ima, a koja je nešto postigla. Zašto se na nju troše milijuni, a kad se radi o drugim umjetnicima, onda se vlada složi da umjetnost ne bi trebala biti na državnoj sisi?

  6. #6
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Performans kao umjetnicku formu sam skuzila tek pojavom Sinise Labrovica, njegovog realitija s ovcama, prematanjem miniranog partizanskog spomenika palom borcu i sl. Umjetnost ne mora biti lijepa tvorevina. MA je carica performansa koji ljude izbacuje iz cipela, radi to tako vjesto i promisljeno da ne mogu nego divit se.

  7. #7
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Pa ja stvarno ne znam na koga bi se trebali trošiti novci ako ne na nju.
    Ja nisam umjetnički tip, pogotovo se ne bih svrstala u obožavatelje (ni razumitelje) moderne umjetnosti, ali njeno je stvaralaštvo toliko dugovječno, poznato i priznato da me zapravo čudi pitanje “smatramo li mi to umjetnošću”, mislila sam da se to podrazumijeva. Moja prijateljica umjetnica se sprda sa mnom “aha, OK, čula si za Marinu Abramović. Ooo, i za Vlastu Delimar, bogati” kao, to je već odavno mainstream.
    Kakogod, meni je ona super.

  8. #8
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Riri, ovo je taj performans o kokem obje govorimo https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rhythm_0
    To u New yorku je bila retrospektiva. I ovo u beogradu je retrospektiva.
    Ne znam. Sasvim je legitimno da se nekome njeno djelo ne sviđa ali osporavati samo postojanje umjetnosti u djelima zene koja je izlagala u Gugenheimu, Momi, dobitnica je zlatnog lava na venecijanskom bijenalu mi je pretjerano.
    I sasvim je legitimno preferirati akvarele i pejsaze nad necim sto provocira i neugodno je.
    A umjetnost nije samo stvaranje, pa evo Banskyev nedavni performans je bio upravo razaranje.

  9. #9
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ja stvarno ne znam na koga bi se trebali trošiti novci ako ne na nju.
    Ja nisam umjetnički tip, pogotovo se ne bih svrstala u obožavatelje (ni razumitelje) moderne umjetnosti, ali njeno je stvaralaštvo toliko dugovječno, poznato i priznato da me zapravo čudi pitanje “smatramo li mi to umjetnošću”, mislila sam da se to podrazumijeva. Moja prijateljica umjetnica se sprda sa mnom “aha, OK, čula si za Marinu Abramović. Ooo, i za Vlastu Delimar, bogati” kao, to je već odavno mainstream.
    Kakogod, meni je ona super.
    Da, osjecam se vrlo hoh dok pricam o abramovicki i banksyu

  10. #10
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Riri, ovo je taj performans o kokem obje govorimo https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rhythm_0
    To u New yorku je bila retrospektiva. I ovo u beogradu je retrospektiva.
    Ne znam. Sasvim je legitimno da se nekome njeno djelo ne sviđa ali osporavati samo postojanje umjetnosti u djelima zene koja je izlagala u Gugenheimu, Momi, dobitnica je zlatnog lava na venecijanskom bijenalu mi je pretjerano.
    I sasvim je legitimno preferirati akvarele i pejsaze nad necim sto provocira i neugodno je.
    A umjetnost nije samo stvaranje, pa evo Banskyev nedavni performans je bio upravo razaranje.
    E to, nisam vidjela tvoj post kad sam svoj pisala.

    Ali da, možda sam se pregrubo izrazila. Uglavnom, mislim da ona odlično radi to što radi, što se pokazuje i time koliko je poznata i uspješna. Samo sam htjela reći da za mene to nije umjetnost, ali ja ionako nisam neki autoritet u umjetnosti da bi bilo bitno što je za mene umjetnost, a što ne.

    I da razumijem zašto se tolika buka digla oko nje. Da je to išlo iz njenog džepa, uvjerena sam da ne bi bilo toliko negativnih komentara. Ali da država iz proračuna potroši 100 000 eura da dobije pravo prikazivanja njenog performansa.. Performans koji je zapravo video od sat vremena u kojem ona cijelo vrijeme bleji u magarca.
    A ne znam, meni je to pomalo provokacija zdrave pameti, a mogu misliti kolika je tek provokacija za bolesne, nemoćne, siromašne itd. koji stvarno trebaju novac od države.

  11. #11
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    Stvarno bih željela otići na izložbu sad kad nije daleko i doživjeti ju. Za mene je to prilika iskusiti poznato umjetničko djelo, kao npr.otići u Firenzu i stajati u redu da bih vidjela Davida. Općenito, vjerujem da nema smisla komentirati sliku, predstavu i sl. koju nisi vidjela,p kao i politički govor koji nisi čula npr.

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Marina je svjetska faca, ne kuzim zapravo u cemu je stos tj pitanje - jel bolje da su novci isli nekom neafirmiranom umjetniku u srbiji ili zasto novci za umjetnost uopce il kuzite li modernu umjetnost? Meni je upitnije svako izdavanje siromasnih drzava za natjecateljski sport, vise od financiranja umjetnosti. Ok, ako je na vagi bolnica il marina, glasam za bolnicu. Mislim da srbija moze bit sretna sto se moze brendirat uz pomoc marine. Samo pitnje jel opravdano...mene nuka da odgovorim jest, tj da se oko toga raspravlja (ne znam kolika je lova u pitanju) Vec mi je to simptomaticno. Zena je svjetaki priznata moderna umjetnica. Il su svi oni sto su studirali umjetnost i kustosi mome luzeri? Uvijek na kraju test vremena pokaze koji umjetnik ce prezivjet stoljeca, al to pak danas ne mozemo znat niti za nekog neafirmiranog pa da kazemo -ne, trebao je.dobit taj i taj neki drugi.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.09.2019. at 19:38

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ko su ti 'neki' kojima je njena umjetnost upitna? Neki svjetski autoriteti za modernu umjetnost, neki lokalni umjetnik koji bi da se na njega lova skrenula ili sprskp javno mijenje?

  14. #14
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A bolesni i nemocni su zrtvenog jarca bas u njoj nasli, svi drugi eventovi su super i ne provociraju ih? Nogometasi il sportasi - za njih se to ziher ne izdvaja? Umjetnost odgaja duse. Citirat cu torjanca, probat cu ga na netu naci, super je primjenjiv na stav da je ovako nesto nepristojno visavis starih i nemocnih.

  15. #15

  16. #16
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Marina je svjetska faca, ne kuzim zapravo u cemu je stos tj pitanje - jel bolje da su novci isli nekom neafirmiranom umjetniku u srbiji ili zasto novci za umjetnost uopce il kuzite li modernu umjetnost? Meni je upitnije svako izdavanje siromasnih drzava za natjecateljski sport, vise od financiranja umjetnosti. Ok, ako je na vagi bolnica il marina, glasam za bolnicu. Mislim da srbija moze bit sretna sto se moze brendirat uz pomoc marine. Samo pitnje jel opravdano...mene nuka da odgovorim jest, tj da se oko toga raspravlja (ne znam kolika je lova u pitanju) Vec mi je to simptomaticno. Zena je svjetaki priznata moderna umjetnica. Il su svi oni sto su studirali umjetnost i kustosi mome luzeri? Uvijek na kraju test vremena pokaze koji umjetnik ce prezivjet stoljeca, al to pak danas ne mozemo znat niti za nekog neafirmiranog pa da kazemo -ne, trebao je.dobit taj i taj neki drugi.
    100 000 eura za pravo na magarca i 650 000 eura izložba.

  17. #17
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    S koliko eur srbija financira reprezentaciju?

    Koliko kosta upad na njenu izlozbu?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.09.2019. at 20:04

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Gore je krivi link, evo clnka o banalizaciji javnog sadrzaja:

    https://www.jutarnji.hr/kultura/kaza...-broz/8010923/

  19. #19
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    S koliko eur srbija financira reprezentaciju?
    Ne znam, vjerojatno puno. Ali promašila si totalno moj stav. Ja uopće ne tvrdim da se iznad Marine Abramović treba financirati sport, odnosno bilo koja reprezentacija. Samo tvrdim da, ako financiramo umjetnost, onda je financiramo. Ne Marinu Abramović, nego umjetnost u cjelini. Ali ako ćemo kao vlada reći da umjetnost silazi sa državne sise, a onda od novaca građana financirati njeno gledanje u magarca, e pa oprosti, ali itekako je tu bitno što kaže javno mnijenje Srbije. Čak i ako ta javnost nisu umjetnici. Ili nek joj i novac onda ubuduće daju samo umjetnici.

    Sport mi uopće ne ulazi u istu kategoriju zato što se sport općenito financira. Ne sportski pojedinac, kao što je to ovdje slučaj.
    Posljednje uređivanje od Riri92 : 27.09.2019. at 20:11

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Samo sam guglala 'Koliko je vlada srbije dala novaca', pa evo za gladne i siromsne:

    https://www.istinomer.rs/analize/naj...-vlade-srbije/

  21. #21
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Apsolutno se ne slazem s tvojim misljenjem da javno mnijenje ima kreirati kulturnu politiku zemlje jer bi dovelo do oteze banalizacije kulture, to je otezi populizam, javno mnijeje se odgaja, a to je ulog kulturnjka. Svi argumenti zasto to nije dobro su u torjancevom.tekstu. Mozda dodjemo u bg na izlozbu .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.09.2019. at 20:18

  22. #22
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I u tom clanku je kontraargument stava da umjetnost sasvim izadje na trziste. Drzave neke srvari financiraju s razlogom, dok god ne postanemo svi globalcorp.com kao u romanu Circle.

  23. #23
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Apsolutno se ne slazem s tvojim misljenjem da javno mnijenje ima kreirati kulturnu politiku zemlje jer bi dovelo do oteze banalizacije kulture, to je otezi populizam, javno mnijeje se odgaja, a to je ulog kulturnjka. Svi argumenti zasto to nije dobro su u torjancevom.tekstu. Mozda dodjemo u bg na izlozbu .
    Oo pa ne cijelu kulturnu politiku zemlje. Samo ovaj dio koji ja spominjem. I da se razumijemo, ne bih im ja dala ni da toliko na avione troše. Dođite u Bg, napravit ću vam kolače.

  24. #24
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I facijalni makeover, nadam se )). A ja zavidna srbiji sto su pozvali abramovicku, plus sretna zbog nje, ono konacno malo priznanja doma dok je jos ziva, al jok k, nema sanse, nikad priznanja na domacem terenu. Ja cu je lipo pomazit dok gleda magarcica.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.09.2019. at 20:25

  25. #25
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    I facijalni makeover, nadam se )). A ja zavidna srbiji sto su pozvali abramovicku, plus sretna zbog nje, ono konacno malo priznanja doma dok je jos ziva, al jok k, nema sanse, nikad priznanja na domacem terenu. Ja cu je lipo pomazit dok gleda magarcica.
    Može!

    Haha ma ajde, ne žali je.. Ionako je govorila da se ne osjeća kao Srpkinja, što će joj onda priznanje ovdje

  26. #26
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja se ne sjećam da je ijedan kulturni događaj u Srbiji digao ovoliku prašinu, prema tome, već se isplatilo.
    I ne bih se čudila da su i barem neka od ovih protivljenja inscenirana u svrhu marketinga.

  27. #27
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku

    Sport mi uopće ne ulazi u istu kategoriju zato što se sport općenito financira. Ne sportski pojedinac, kao što je to ovdje slučaj.
    Kako to misliš, sport se općenito financira? Što je s individualnom sportovima? Financiramo li mi Sandru Perković jer je uspješna, ili zato jer smo uvijek isto para ulagali u bacanje ženskog diska?

  28. #28
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Kako to misliš, sport se općenito financira? Što je s individualnom sportovima? Financiramo li mi Sandru Perković jer je uspješna, ili zato jer smo uvijek isto para ulagali u bacanje ženskog diska?
    Htjedoh reći, financiraju se reprezentacije, ne samo određeni ljudi iz reprezentacije. I klubovi isto dobivaju neke novce. Naravno da se Sandra Perković financira jer je uspješna, ali tu ću opet ponoviti što sam već pisala, Marina Abramović nije jedina uspješna srpska umjetnica.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Marina Abramović gleda Bracu sa Srebrnjaka, i on gleda nju.

    Balkan infinity loop.

  30. #30
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Pa Marina je u svakom slučaju institucija kad je riječ o umjetnosti performansa.
    Nama se to može sviđati ili ne sviđati, možemo biti oduševljeni ili nam pak može biti bez veze, može nam biti fenomenalno ili beskrajno glupo, ali činjenica je da je Marina svjetska faca.
    Činjenica je i da je rođena u Beogradu (ne znam je l' si to uzima kao prednost ili nedostatak), a činjenica je da i država Srbija odlučila ulupati pola milijuna eura u njenu izložbu.
    Mi opet možemo o tome i 'vako i 'nako, al' tko nas pita...

    A priznanje (struke, kritike, javnog mnijenja itd.) ponekad dolazi i sa zadrškom od niza godina. Uzmite Van Gogha kao primjer.

    Ja bih, osobno, rado otišla pogledati izložbu .

  31. #31
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Htjedoh reći, financiraju se reprezentacije, ne samo određeni ljudi iz reprezentacije. I klubovi isto dobivaju neke novce. Naravno da se Sandra Perković financira jer je uspješna, ali tu ću opet ponoviti što sam već pisala, Marina Abramović nije jedina uspješna srpska umjetnica.
    A gle, nije jedina ali je trenutno najpoznatija i time najzanimljivija i to će, i ako ne bude financijski isplativo, na duže staze donijeti neke benefite Srbiji.
    Potpuno irelevantno onome što si ti primijetila “da se ona ne osjeća Srpkinjom” pa da zato nije ni zaslužila priznanje otadžbine (na stranu i “predrasuda” da su umjetnici često anacionalni).

    Dakle, to svakako jest investicija.
    Sportaša ću se zasad okanuti, svakako smatram korisnijim dati pola miliona evra Marini nego, primjerice...80 Crkvi

  32. #32
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    A gle, nije jedina ali je trenutno najpoznatija i time najzanimljivija i to će, i ako ne bude financijski isplativo, na duže staze donijeti neke benefite Srbiji.
    Potpuno irelevantno onome što si ti primijetila “da se ona ne osjeća Srpkinjom” pa da zato nije ni zaslužila priznanje otadžbine (na stranu i “predrasuda” da su umjetnici često anacionalni).

    Dakle, to svakako jest investicija.
    Sportaša ću se zasad okanuti, svakako smatram korisnijim dati pola miliona evra Marini nego, primjerice...80 Crkvi
    Hahaha pa Ini sam odgovarala.. Ne da ne zaslužuje, nego ne mislim da joj to išta znači. Možda i griješim.
    Pa naravno, i ja. Od crkve ništa, Marina će ih nadam se barem udvostručiti.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja sam izuzetno neupućena u umetnost Marine Abramović, ali kada bi nam pare ulupane u nju bile jedini problem u državi, ja bih bila tako srećna da bih joj poklonila još toliko od čiste sreće što nam je država tako sjajna!
    Od mora srpskih "investicija" i pranje novca na 1001 način, totalno mi je nebitno da li baš ona zaslužuje ili ne zaslužuje toliko...

  34. #34
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Ako sam dobro shvatila Riri, ti nemas nista protiv da se financira umjetnost, ali imas problem da je to Marina Abramovic jer ti se njena umjetnost ne sviđa, pa onda dizes taj argument na generalnu razinu tvrdeci da se trebaju jednako financirati svi umjetnici (a ne samo MA) ili nitko? Jesam li dobro shvatila?

    Mislim da je financiranje te izlozbe odlican odlican financijski potez, radi se o svjetski priznatoj umjetnici, izlozba ce sigurno biti vrlo posjecena, isplatit ce ulozeno, postoje ljudi koji ce samo zbog izlozbe doci u Beograd, generirat ce druge ekonomske ucinke, doista ne vidim problem da se ljudima omoguci da plate da gledaju marinu kako gleda magarca. Meni je to win-win.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 27.09.2019. at 23:10

  35. #35
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ne, Betty. Nije uopće važno sviđa li se meni umjetnost MA ili ne. Ali ne znam na koji bih način više objasnila svoje mišljenje.

    Dakle, rekoh već da ja nisam nikakav autoritet da bi bilo važno sviđa li mi se to ili ne. Pisala sam da mi se ne sviđa kao odgovor na početni post, a ne generalno kao argument zašto sam protiv financiranja njene izložbe državnim novcima. Iako, i dalje mislim da ako je odlučeno ne financirati umjetnost, nema smisla financirati jednog umjetnika. Ima da, ekonomskog smisla i s te strane je to u redu. Eto i sama kažeš doći će ljudi, izložba će biti posjećena itd. Ali u Srbiji postoje i drugi umjetnici koje ljudi žele gledati pa se financiraju sami iz svog džepa ili ih financiraju neke agencije i slično.

    Zaključno, nemam problem da je to MA jer mi se ona eto ne sviđa, imam problem da mi je to nepravedno. A što se ljudi tiče, nek oni slobodno gledaju nju kako gleda magarca, to što meni to nema smisla, ne znači da imam nešto protiv toga da drugima ima smisla i da to plate.

  36. #36
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Marina Abramović gleda Bracu sa Srebrnjaka, i on gleda nju.

    Balkan infinity loop.
    Umirem ))).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.09.2019. at 23:22

  37. #37
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo jos nesto relevantno za temu - autorica se smije svemu sto se ne smije. Vjerojatno se ne smije biti financijski uspjesna i drzati cijenu svoje umjetnosti, mislim da to nisu nabrojile.

    http://booksa.hr/kolumne/cetvrtkom-u...uMaBIhE0Ww-HcK

    Riri, ne kuzim tvoj argument nepravednosti.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 27.09.2019. at 23:26

  38. #38
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo jos nesto relevantno za temu - autorica se smije svemu sto se ne smije. Vjerojatno se ne smije biti financijski uspjesna i drzati cijenu svoje umjetnosti, mislim da to nisu nabrojile.

    http://booksa.hr/kolumne/cetvrtkom-u...uMaBIhE0Ww-HcK

    Riri, ne kuzim tvoj argument nepravednosti.
    Pa tko kaže da ne smije biti financijski uspješna? Ja? Ma daj, neka njoj njene pare, ja imam svoje.

    Kako ne kužiš? Kad neki drugi umjetnik organizira nešto što se dolazi gledati, njega za to ne plati država. Nju je platila. Meni je to nepravedno i što ja sad tu mogu. Nepravedno mi je. Šta da vam ja radim ako vama nije.

  39. #39
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    I evo potrudila sam se, stvarno jesam.. I pokušala pročitati koji članak o njoj sa najumjetničkijim očima koje posjedujem. I vidjela njen performans crtanja po zidu sa krvi zaklane svinje. Džaba mi umjetnički pogled, ja tu gospođu zaista ne razumijem. Ako mi netko želi objasniti potrebu/značenje/razum, slobodno, rado ću pročitati.

  40. #40
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Zar Srbija placa samo Marinu Abramovic? Je li pravedno ako drzava placa samo npr 10 umjetnika ili 1000 umjetnika iako u Srbiji postoji mnogo veci broj umjetnika? Treba li ih placati sve?
    Nemam pojma kako u Srbiji funkcionira financiranje umjetnika, ali ako je kao u Hrvatskoj, onda vjerojatno postoje natjecaji, projekti, mecene, galerije itd itd, dakle i javni i privatni novac. Ali to u kontekstu marine abramovic uopce nije vazno, jer ona ne djeluje odavno u Srbiji, niti promice srpsku umjetnost. To je transakcija, odnosno investicija. Sigurna sam da Srbija investira i u druge umjetnike, a ne samo MA. Pa svaki koncert kojeg je platila drzava, svaka slika koju je platila drzava, da ne nabrajam dalje je investiranje drzave u umjetnost.
    Ja doista ne mislim da bi drazava trebala platiti svaku crckariju nekog tko se osjeca umjetnikom da bi pravda bila zadovoljena.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 28.09.2019. at 01:45

  41. #41
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Zar Srbija placa samo Marinu Abramovic? Je li pravedno ako drzava placa samo npr 10 umjetnika ili 1000 umjetnika iako u Srbiji postoji mnogo veci broj umjetnika? Treba li ih placati sve?
    Nemam pojma kako u Srbiji funkcionira financiranje umjetnika, ali ako je kao u Hrvatskoj, onda vjerojatno postoje natjecaji, projekti, mecene, galerije itd itd, dakle i javni i privatni novac. Ali to u kontekstu marine abramovic uopce nije vazno, jer ona ne djeluje odavno u Srbiji, niti promice srpsku umjetnost. To je transakcija, odnosno investicija. Sigurna sam da Srbija investira i u druge umjetnike, a ne samo MA. Pa svaki koncert kojeg je platila drzava, svaka slika koju je platila drzava, da ne nabrajam dalje je investiranje drzave u umjetnost.
    Ja doista ne mislim da bi drazava trebala platiti svaku crckariju nekog tko se osjeca umjetnikom da bi pravda bila zadovoljena.
    Nigdje ja nisam rekla da bi država trebala platiti svaku črčkariju, ne razumijem jel namjerno izvrneš da bude teatralnije ili me stvarno ne kužiš?

    Evo upravo sam našla informaciju da Srbija sufinancira godišnje programe galerija i izlagačkih prostora sa 500 000 dinara. To je cca 30 000 kn. 30 000 kn za godišnje programe galerija i izlagačkih prostora s jedne strane, a s druge strane 700 000 eura za MA.

    Ali dobro, sad kad sam malo čitala i o ostalim performansima, ja stvarno, ali stvarno više nemam što reći o toj ženi. U biti mogla bih se raspisati što mislim o njenim obredima sa upotrebom krvi za šaranje po zidu, ali neću. Samo ću reći da mi je žao što ispada da je to umjetnost i što sam u ogromnoj manjini ovdje sa ovakvim mišljenjem o takvoj vrsti umjetničkih aktivnosti.

  42. #42
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Nisam u tijeku ,ne.pratim ni sto.se dogadja u RH a jos manje u Srbiji. Pratim samo EU zbog posla, od svih me.glava zaboli,pa izbjegavam.

    Salim se malo.

    Kad uhvatim vremena danas, zavirim po srpskim portalima, pa javim svoje vidjenje.

    Nekakvog magarca spominjete...sta li je to...bas me zanima.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.09.2019. at 07:14

  43. #43
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    A cime se bavi ministarstvo kulture u Srbiji? Moje pitanje nije provokacija, nego pitanje. Ne znam ni ja sve detalje rashoda hrvatskog MK, a o srpskom tek nista ne znam. Ako je doista situacija takva da je drzava digla ruke od svakog oblika investiranja u umjetnost, onda donekle mogu razumjeti ogorcenje javnosti da sva jaja odu jednoj osobi. Ali i dalje ne vidim da to ogorcenje za argument koristi propitivanje umjetnicke kvalitete.
    Ne znam, postoji mnogo umjetnivkih djela koja se meni ne sviđaju. Ne mislim da su stoga ta djela manje umjetnicka. Mozda je umjetnkst bas ta odbojnost koju u u meni izaziva, jer je djelo ocito izazvalo neku reakciju, nisam indiferentna. Mozda se trebam zapitati zasto mi je odbojno, zasto me uzrujava.
    Ja nazalost nisam izlozena toj vrsti kulture, jednostavnije (i poznatije i sigurnije) mi je uroniti u neki (pa cak i art) film nego hodati po izlozbama, stoga ce primjer biti iz svijeta filma. Postoji gomila filmova ili knjiga koje su me strasno uzrujale. Lobster npr. To je iznimno kvalitetan film koji je mene do te mjere unezvjerio da vise ne mogu gledati nista od tog rezisera. Ili, jos bolji primjer, Lars von Trier. Ja Antikrista nikad isam pogledala jer znam da bi me tema satrala. To ne znaci da oni nisu kvalitetni umjetnici i ne znaci da bi filmska industrija trebala ulagati samo u nastavke Hangovera.

  44. #44
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    https://www.portalnovosti.com/neprij...ca-je-pristala

    Evo Boris Postnukov na temu. Ja stvarno ne pratim rad srpskih ministarstava, no ako srpska vlada poziva kontinuirano na to da se umjetnici maknu s proracuna, a onda anemicna premijerka upotrijebi moc svoje pozicije da dovede Abramovicku, onda to definitivno ukazuje na kaos, samovolju i ego ispunjenja aktera- a ne na promisljenu stratrgiju ulaganja u kulturnu politiku i promodzbu zemlje. Abramovicka me inace fascinira- no ovo nema veze s tim kolika je ona umjetnica.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  45. #45
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ni ja ne znam ništa o tome na koji način to srpska vlada kontinuirano poziva da se umjetnici skinu s proračuna (koji dio vlade? premijerka? ministar kulture..?), svakako se apsolutno ne slažem s tom idejom- mislim, u kojoj su to zemlji kulturnjaci i umjetnici samoodrživi i profitabilni.
    Ali sam prilično sigurna da bi ovakav manevar (u regionu praktički uobičajen)
    prošao uz puno manje prašine da nije u pitanju baš ovakve akterice. I gay premijerka Hrvatica i kontroverzna moderna umjetnica.

  46. #46
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Betty, misliš da se stvarno trebam zapitati zašto me uzrujava klanje svinje da bi se njena krva iskoristila za crtanje? Ja se iskreno nadam da sve moje sugovornike ovdje na forumu to uzrujava jer mislim da ste normalni, jel. Ajmo samo okrenuti tezu. Da se, recimo, ne radi o nekome tko je završio Akademiju i da to napravi, što bismo mislili o njemu? Ja bih to nazvala sotonističkim obredom. Vjerujem da bih imala mnogo istomišljenika. I prijavila bih to policiji, a nadam se i drugi ljudi. Ali dakako, kad imaš pečat, onda je to umjetnost.

    Vezano za financiranje mogu samo potpisati Sašu, a članak koji je napisao BP je odličan, nema se što dodati.

    Argente, nikoga nije briga ni što je Ana Brnabić gay, a ni što ima hrvatske korijene. A i sve njene izjave su totalno ubile svaki hrvatski korijen, pa nije ni bitno, bolje bi bilo da se to ne naglašava.

  47. #47
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Nemam nikakvu namjeru tumaciti umjetnicka djela, niti diskurs koji nastaje oko njih. Sasvim je ok da ti MA nije ok.

  48. #48
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Argente, nikoga nije briga ni što je Ana Brnabić gay, a ni što ima hrvatske korijene. A i sve njene izjave su totalno ubile svaki hrvatski korijen, pa nije ni bitno, bolje bi bilo da se to ne naglašava.
    Ajde. Onda su Srbi puno liberalniji, tolerantniji i širih vidika nego Hrvati. Jer mi se nekako čini da bi to ovdje bio big deal.
    Doduše, kad zaguglaš “srpska premijerka” prvi rezultati su o njenom gay roditeljstvu i sl., ali to je onda bit će do mene, jer Google izbacuje rezultate prema prethodnim pretragama i interesima

  49. #49
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ajde. Onda su Srbi puno liberalniji, tolerantniji i širih vidika nego Hrvati. Jer mi se nekako čini da bi to ovdje bio big deal.
    Doduše, kad zaguglaš “srpska premijerka” prvi rezultati su o njenom gay roditeljstvu i sl., ali to je onda bit će do mene, jer Google izbacuje rezultate prema prethodnim pretragama i interesima
    Pa ne znam Argente što da zaključim ako mom mužu izgrebu auto svaki put kad dođe u Zg, a na mene se u Bg (s obzirom na naglasak) nitko ne osvrće. Ne znam eto. Ali neću širiti raspravu na tu temu jer je nebitna za ovo o čemu smo počeli, a i vjerujem da sam ja samo imala sreću, a on samo nesreću da naleti na takve pojedince. Ne mislim ja ni da su Srbi širih vidika, ni da su Hrvati širih vidika. Ni jedni ni drugi na tu temu se nemamo baš čime pohvaliti.

    Ja sam samo htjela reći da je problem koji ljudi ovdje imaju s njom ipak puno širi od toga što ti navodiš, a ako te zanima generalni problem ljudi sa predsjednikom i vladom ovdje, guglaj 1 od 5 miliona, a ne srpsku premijerku.

  50. #50
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Da dodam jos malo detalja u temu -citala sam, naime, njezinu biografiju i takodjer me fascinira njezina licnost i umjetnicki put, iako mi se ne svidjaju svi njezini dijelovi niti stvari za koje je smatrala da ih mora uciniti kako bi ostala umjetnica u pravom smislu te rijeci.

    Dakle, u knjizi stoji da su pravi novac i popularnost dosli tek sa prikazivanjem njezinog performansa u seriji Seks i Grad. Nastavno na postove od Riri - u potrazi za inspiracijom, zavrsila je cak i na jednoj crnoj misi, ali sama priznaje da joj je to bilo "too much", nije to mogla podnijeti i otisla je sa tog cina. (Na temi o religiji bi se sigurno dalo raspravljati o tome i je li taj dogadjaj ipak imao utjecaja na njezinu umjetnost i pojedine zivotne odluke).

    Poprilicno ju je povrijedilo kada je Crna Gora odbila da ih predstavlja sa svojim performansom u Veneciji na Bijenalu. Opcenito, cini mi se da nikada nije emotivno rascistila sa svojim vezama sa obitelji i bivsom Jugoslavijom - ne bih je nikako opisala kao anacionalnu. Pretpostavljam da iz tih razloga nije na poziv Ane Brnabic gledala na nacin na koji to opisuje Sasa. Sigurna sam da je u njoj ipak ostala jaka zelja da postane prihvacena u vlastitoj drzavi, unatoc svoj svjetskoj slavi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •