Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 121

Tema: Alexa -amazon echo dot

  1. #51
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ste rekle tehnologija je tu da nam pomogne.
    Uzet cemo manju, nije ona puno skuplja od boljeg radija.
    Ajde baš napiši onda kratku recenziju ako stigneš.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  2. #52
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    Normalno mi je da npr.ako pijem lijekove navijem alarm na mobitelu da me podsjeti, al ne treba nam bas alarm za, sad banaliziram, da mi kaze digni se iz kreveta, operi zube,umij se, skini pidzamu, presvuci se, uci hrv,...MENI je to sve too much.
    Potpis.
    Moja kći ima u iPhoneu trajni alarm za lijekove jer mora piti točno u sekundu i to tako funkcionira.
    Kako si vodi ostale obaveze, ne znam.
    I ne zanima me.
    Ja svoje pamtim, rijetko zapišem.
    Kako muž prati i pamti svoje obaveze, ne znam.
    I ne zanima me.
    Roombu sam poklonila jer mi je išla na živce i nervirala psa.
    A da me netko i snimi, bome bi imao što vidjeti. Stesala sam tijelo u teretani skoro do savršenstva pa neka gledaju.

  3. #53
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    A zasto je ok imati podsjetnik za lijekove, a za odlazak zubaru nije?
    Pa nije bas da ce ih svaki dan podsjecati na pisanje redovite zadace ili recimo mene da moram skuhati ili otici na posao.

  4. #54
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kosjenka zato sto se lijekove pije par puta dnevno i iznimno je bitan tajming.

    Naravno u situaciji u kojoj se nalazis s obzirom na stres i rastresenost, koristit ces sve sto ti pomaze.

    Moje misljenje je samo da dugorocno gledajuci takvi gadgeti odmazu jer "prestanemo" misiti o obvezama i njihovom planiranju, ocekujemo da netko drugi to odradi i najavi nam iste.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 27.10.2019. at 17:49

  5. #55
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Pricam o djeci.
    Ukoliko im to radi netko umjesto njih.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ako će ti olakšati, dati ti osjećaj veće kontrole, kupi... Tvoja situacija nije ona u kojoj se može razmišljati o dugoročnim i filozofskim pitanjima treba li ti ili ne. Želim ti da pronađeš način kakavgod da olakšaš sebi i djeci tešku situaciju i da ona ubrzo bude iza vas.

  7. #57
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Koliko gramaticki treba pricati
    Naglasci

  8. #58
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Alexa...ne. Ajmo se pouzdati da će nam Alexa sve reć i na sve nas podsjetit pa uskoro ne moramo uopće razmišljati. A kaj je s papirom i olovkom? Umjesto da sve utipkam, napišem na papir, stavim na mega vidljivo mjesto i to je to. Moraju sami znati koji su im zadaci i što trebaju radit, u suprotnom ne vidim kako će postati samostalniji.
    P.S. Oni se mogu cijeli dan i zabavljat s Alexom slično kao i s mobitelom, tako da ne znam koliko ti je to sretno riješenje.
    Ovako je i kod nas - i danas je papir i olovka zakon, aliiiii da su mi djeca 10 godina mlađa, nisam sigurna da ne bi i oni imali Alexu umjesto papira i olovke. Na isto dođe.

    Evo iz iskustva - papir i olovka ima isti nedostatak kao i Alexa - moji sinovi su navikli oslanjati se na to (na moju pamet) i ako npr. ne napišem da uz ručak (varivo od leće, pečeno meso) ima još i zdjela cikle u frižideru, uredno će to preskočiti. Sad sam prestala svakodnevno pisati, pišem samo kad je bitno. Stekli su naviku čitanja s papira umjesto da promisle svojom glavom.

  9. #59
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Na zadnju recenicu-sto zapravo nije dobro

    Peterlin, jedna od tvojih osobina zbog kojih si mi posebno draga je tvoja iskrenost bilo da se radi o necem dobrom ili losem

    Ja sam za pristup od annie84.

  10. #60
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    A zasto je ok imati podsjetnik za lijekove, a za odlazak zubaru nije?
    Pa nije bas da ce ih svaki dan podsjecati na pisanje redovite zadace ili recimo mene da moram skuhati ili otici na posao.
    Ma naravno da je u biti isto, kao što je i rokovnik ili ploča s napisanim zadacima isto što i alexa - netko je zapisao da ne zaboravi kad i što ima za zadatak
    Kako ono ide - pametni pišu a glupi pamte (ili tako nekako su mene učili)
    Osim naravno što ako ti imaš rokovnik kod sebe i nešto "uleti" ili se sjetiš, a nisi doma nego si 250km dalje, ne možeš im napisati na njihovu ploču, ali možeš upisati u alexu. I to je otprilike to.

    Tko hoće vježbati pamćenje nek baci sva pomagala (i rokovnike i alarme na mobitelima) i oslanja se na njega. Sigurna sam da će se poboljšati.
    Ili npr nek ne koristi spellchecker u wordu nego fino svaku riječ provjeriti u riječniku.
    Ujutro ni slučajno pogledati računalno kreiranu prognozu vremena nego pogled na barometar, u nebo i zaklučiti sam jel će kiša ili ne.
    Itd...
    Sve je to isti koš, samo ljudi vole ono što koriste od tehnologije misliti da je "pametno i korisno" a ono što ne koriste drugima objašnjavati da im ne treba jer se trebaju osloniti na vlastitu pamet. Ja brdo toga ne koristim pa ne mislim da je glupo i nepotrebno ako drugi koriste.

  11. #61
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Ja zelim hodati ali iz vlastite komicije na posao idem autom ili javnim prijevozom. Jer tako usparam vrijeme. To mi je jako razumno objasnjenje zasto ne hodam
    Koshenka ima svoje razloge. Zeli si usparati vrijeme i zivce. Sjeti se neceg ona ce to dati Alexi kao info a beki ce tu zapisati u svetu knjizicu.
    Jutros sam ja otvorila balkonska vrata i osjecala hel vani hladno ili toplo. MM je pitao Alexu. Ja sam se ohaldila za cas uz balkonska vrata a in je lezao pod dekicom. Dosli smo do iste spoznaje. Samo on na laksi i ugodniji nacin od mene "klasicarke"

  12. #62
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Evo slili i ja isto mislimo

  13. #63
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Sve je to isti koš, samo ljudi vole ono što koriste od tehnologije misliti da je "pametno i korisno" a ono što ne koriste drugima objašnjavati da im ne treba jer se trebaju osloniti na vlastitu pamet. Ja brdo toga ne koristim pa ne mislim da je glupo i nepotrebno ako drugi koriste.
    slažem se
    ja zapravo gomilu te nove tehnologije ne koristim jer mi je "ulazak" preskup - nekad financijski a najčešće vremenski
    pa tako imam smartphone, ali ne koristim gomilu potencijala koje moj telefon ima jer to znači da trebam sjesti i nešto naučiti o tome, a lijena sam ili nemam vremena ili me ne zanima dovoljno

    ja sam također razmišljala o Alexi, ali me strah tog konstantnog prisluškivanja. Nisam često paranoična, čak nisam ni zaljepila trakicu preko kamere na laptopu ali me to slušanje i snimanje čini nervoznom.

  14. #64
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naravno da je u biti isto, kao što je i rokovnik ili ploča s napisanim zadacima isto što i alexa - netko je zapisao da ne zaboravi kad i što ima za zadatak
    Kako ono ide - pametni pišu a glupi pamte (ili tako nekako su mene učili)
    Sillyme, ti si jedna pametna ženska i sigurna sam da ti je prilično jasno da je kvaka u ovome NETKO.

    Da taj netko nije roditelj koji sve odrađuje za svoje dijete. Hoće li si dijete zapisati na papir, naviti alarm na mobu, korsiti alexu ili šta god već, meni je svejedno sve dok dijete samo vodi računa o svojim obvezama i radi si podsjetnike.

    Eh da stara poslovica, kod nas je bila: Budala pamti, pametan piše.


    Kod mene doma je situacija kao kod spajke, ja ći izaći na balkon da osjetim jel mi hladno, MM će zavirit na mob da vidi temp.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 28.10.2019. at 09:49

  15. #65
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se
    ja zapravo gomilu te nove tehnologije ne koristim jer mi je "ulazak" preskup - nekad financijski a najčešće vremenski
    pa tako imam smartphone, ali ne koristim gomilu potencijala koje moj telefon ima jer to znači da trebam sjesti i nešto naučiti o tome, a lijena sam ili nemam vremena ili me ne zanima dovoljno

    ja sam također razmišljala o Alexi, ali me strah tog konstantnog prisluškivanja. Nisam često paranoična, čak nisam ni zaljepila trakicu preko kamere na laptopu ali me to slušanje i snimanje čini nervoznom.
    Sve slično, brdo toga ne koristim jer mi se neda učiti / ne zanima me... Za alexu inače piše da se mikrofon može isključiti (da fizički ne radi) - ali onda naravno je ne možeš ništa pitati nego ti ostaje google (koji isto prima voice naredbe i možda isto prisluškuje... ne znam, previše toga je u igri na sve strane, ako te već ne prisluškuje alexa obično imaš bar 4-5 drugih uređaja u blizini koji to mogu. Ja sam odustala od paranoje na prisluškivanje jer je mogućnost sveprisutna - više imam paranoju na neke aplikacije pa ne koristim npr ni FB, ni Instagram, ni Whapp, ni Viber ni... dosta toga )
    Posljednje uređivanje od sillyme : 28.10.2019. at 09:59

  16. #66

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Peterlin, ja i jesam za to da si sami pišu i sami pamte i sami si pakiraju kofer itd...Inače će se uvijek oslanjat na nekog drugog pa će otići na utakmicu bez nogometnih cipela recimo, jer im je uvijek mama sve spremala i stavila u ruke. Ponekad ih podsjetit, može, nema ništa loše u tome, ali trebaju i sami znat koje su im obaveze.

  17. #67
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    A što se brinete ako nas prisluškuju? Koga briga... nemam pojma što žele i mogu čuti, osim da snime moje prehrambeno / higijensko / tehnološke / free time navike pa mi onda uvaljuju proizvode. Nisam ubrala koji je smisao tih prisluškivanja, osim ciljanog marketinga. A, ako je marketing pao na te grane, neka mu. Bas bih voljela vidjeti to radno mjesto gdje se transkribiraju ili sto već ti skupljeni materijali od prisluškivanja pa ti u mozgu zazvoni “kupi prasak/uloške/peglu/putovanje”. Meni je to više zabavno nego što me uzrujava. Ne doživljavam da čovjek danas bas ima previše slobodne volje i izbora, sva naša stremljenja su već lijepo oblikovana i usmjerena modernim dobom i skroz mi je svejedno na koji način će mi sljedeći put htjeti uvaliti prasak za veš. Cilj mi je zapravo oko svega toga trošiti minimalno truda kod donošenja odluka pa ako se neko lijepo potrudio da me prisluškuje i još mi na ekranu iskoči što mi točno treba, di ćeš bolje?

  18. #68
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pogledaj Brexit film, baš je bio neki dan na HBO, osim što je zanimljiva sama tema ima i dio oko korištenja Cambridge Analytice za načine prikupljanja informacija prko FB (social engeneering) te big data analizu i modeliranje kampanje da potiče strahove i na kraju leave rezultat. Stvar nije fiksna kao prije da uzmu neku ciljnu skupinu i prilagode poruku nego konstantno prilagođavaju poruku u ovisnosti o odgovorima, napredni alat svakako... U konačnici naravno neće ti prodati detergent ako ga ne trebaš no ako ga trebaš tko uloži u prave digitalne alate ima veću šansu da ti proda baš svoj detergent ako si bar malo neodlučna... I još puno toga.

  19. #69
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    pa ako se skuplja, znači i da se pohranjuje negdje
    ne radi se o tome da strahujem da će mi uvaliti deterdžent koji mi ne treba, nego me plaši količina podataka koje neki tamo softver ima o meni
    a softver ima samo toliko dobre namjere koliko ih imaju oni koji njime upravljaju
    a Alexa zvuči kao da je stvore isključivo za to
    da se razumijemo, apsolutno sam svjesna da me slušaju uvijek i svugdje
    evo neki dan sam u faking Ljubljani prvi put u životu naručila viski i već mi iskaču reklame za čaše za viski
    ne, nisam guglala, samo sam "oralno" naručila

  20. #70
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    ma daj?

  21. #71
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Da slusaju nas. Ja sam sa sinom isla u kupnju novog bicikla. Pri tome nisam imala svoj mobitel jer sam ga zaboravila. Ali svejedno sad mi iskacu reklame za bicikl. U jednu ruku mi je drago jer mi tenisice ne iskacu al ovo mi je bas sablasno.

  22. #72
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    wow, spajka, tvoje je baš napredno, njegov mobitel je rekao tvom mobitelu!

    meni su prije par godina dizali obrve kad sam tvrdila da nas mobiteli slušaju, ali u međuvremenu su mnogi skupili pokoje takvo iskustvo
    moje prvo je bilo da smo muži ja pričali o mogućnosti da odemo za vikend u Šibenik, nakon pola sata na fejsu reklame: restorani u Šibeniku, posjetite to i to u Šibeniku...

  23. #73
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    al s druge strane! recimo kupujem madrac, googlam madrace, naravno iskaču mi madraci posvuda
    odem u dućan i kupim ga, e to nije čuo! i dalje mi iskaču madraci tjednima, i onda se moram pitat jesam li pogriješila u kupnji, je li ovaj bolji i povoljniji..

  24. #74
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Pa pricali smo ujutro o odlasku kao i na sto treba obrariti paznju. Al me iznenadlio kako su mebi reklame iskocile.
    Googlala nisam. Niti sam gledala cijenu bicikla ni na svom mobu kao ni radna vremena ducana.
    Mislim da je slusanje u pitanju a ne prenos s jednog na drugi mob.
    Ali opet kazem sablasno mi je.

  25. #75
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    al s druge strane! recimo kupujem madrac, googlam madrace, naravno iskaču mi madraci posvuda
    odem u dućan i kupim ga, e to nije čuo! i dalje mi iskaču madraci tjednima, i onda se moram pitat jesam li pogriješila u kupnji, je li ovaj bolji i povoljniji..
    najgore je kad vidiš da je taman nakon te tvoje kupnje bilo neko sniženje

    ne znam, da živim u nekoj naprednijoj državi, bila bih ozbiljno zabrinuta koliko tih podataka je vlada (ili vladine agencije ili šta ja znam) kupila od Amazona ili od Googlea ili Applea
    mislim da nema straha da naša SOA gleda naše dick pics i nude selfies , ali nikad ne znaš...

  26. #76
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Da lako kad koriste za marketing, ali koristi se i za druge stvari. Ja sam malo naivna pa jednostavno ne dam permission za pristup mikrofonu i nadam se da to sprečava većinu nadobudnih aplikacija. A velim FB, Wapp, Instagram i sl ni nemam instalirano. Google je ako imaš android nemoguće izbjeći no oni su bar koliko-toliko otvoreni o tome što znaju o tebi, samo treba pogledati :D Možeš i obrisati, onda ne znaju da si to ti (pa ne iskacu madraci nakon sto si ih kupio) ali naravno znaju neki anonimni statistički podatak što osobe poput mene surfaju, pretražuju, kupuju (npr kroz gmail mail na koji mi stiže racun) i sl...

  27. #77
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Da lako kad koriste za marketing, ali koristi se i za druge stvari. Ja sam malo naivna pa jednostavno ne dam permission za pristup mikrofonu i nadam se da to sprečava većinu nadobudnih aplikacija. A velim FB, Wapp, Instagram i sl ni nemam instalirano. Google je ako imaš android nemoguće izbjeći no oni su bar koliko-toliko otvoreni o tome što znaju o tebi, samo treba pogledati :D Možeš i obrisati, onda ne znaju da si to ti (pa ne iskacu madraci nakon sto si ih kupio) ali naravno znaju neki anonimni statistički podatak što osobe poput mene surfaju, pretražuju, kupuju (npr kroz gmail mail na koji mi stiže racun) i sl...
    istina
    nedavno sam naletila na neki thread na redditu gdje su ljudi pisali što su sve otkrili da Google ima snimljeno o njima
    ne radi se samo o guglanju nego totalno random stvari, izbrisane fotografije, dopisivanja, snimke razgovora
    i da ne bude sve tako crno, javila se neka žena, udovica koja je preko te opcije uspjela doći do snimki glasa pokojnog muža, pa je bila sva sretna i dirnuta da Google ipak snima jer može opet čuti njegov glas

  28. #78

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja kao bubilo...ne smeta mi ako me prisluškuju ne bi li mi štogod prodali. Voljela bih da mi i donesu.. zamisli da ne moram kupovati donje dijelove dječjih trenirki ili recimo hranu, već da mi potrebno stigne samo u kuću.
    Posljednje uređivanje od casa : 29.10.2019. at 10:28

  29. #79
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Upravo tako Caso, ako ti danas ne stignu 4 komada trenirki odgovarajućih veličina, nisu ništa napravili s prisluškivanjem i analizom podataka s interneta!

    I ovo mi je genijalno .

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    al s druge strane! recimo kupujem madrac, googlam madrace, naravno iskaču mi madraci posvuda
    odem u dućan i kupim ga, e to nije čuo! i dalje mi iskaču madraci tjednima, i onda se moram pitat jesam li pogriješila u kupnji, je li ovaj bolji i povoljniji..

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Pogledaj Brexit film, baš je bio neki dan na HBO, osim što je zanimljiva sama tema ima i dio oko korištenja Cambridge Analytice za načine prikupljanja informacija prko FB (social engeneering) te big data analizu i modeliranje kampanje da potiče strahove i na kraju leave rezultat. Stvar nije fiksna kao prije da uzmu neku ciljnu skupinu i prilagode poruku nego konstantno prilagođavaju poruku u ovisnosti o odgovorima, napredni alat svakako... U konačnici naravno neće ti prodati detergent ako ga ne trebaš no ako ga trebaš tko uloži u prave digitalne alate ima veću šansu da ti proda baš svoj detergent ako si bar malo neodlučna... I još puno toga.
    Pa ako sam bar malo neodlučna, a baš trebam detergent, onda mi je zbilja svejedno koji je to detergent, dokle god on ispunjava svoju svrhu. I ako se netko toliko više potrudio da mi proda baš svoj, super za njega. Jer iskreno, nemam pojma tko je i kad utjecao na mene da kupujem detergent koji sam počela kupovati prije prisluškivanja, ali sam sigurna da iza toga stoji cijela jedna vojska truda i uloženih novaca.
    Mogu zamisliti svakakve gadne stvari koje se na taj način mogu zloupotrebljavati za političke, propagadne i slične svrhe. No takve stvari postoje otkad je svijeta i vijeka, radili su to i prije moderne tehnologije. A očito kad žele mogu upotrijebiti bilo koji kanal za takve ciljeve (facebook npr.). Ali dokle god vjerujem da postoji ljudski razum i good guys koji će pobijediti bad guys, ne uzrujava me zlouporaba tehnologije. Ne možeš zaustaviti napredak, zar ne?

  30. #80
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Sad sam i ja poparanoila.
    Imam app snimač razgovora (radi nekih neugodnih "nismo vam tako rekli" - situacija).
    Pohranjuje li se to još negdje i ako obrišem snimku?

  31. #81
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    A od čega te paranoja? Ako to npr. Google pohranjuje i koristi za neke tipa marketinške svrhe - da vidi pričaš li anonimna ti o nekim proizvodima ili uslugama pa ti to poslije prodaje lijepo upakirano - oko čega imamo paranoju?

    Ako se to koristi za neke državne, protudržavne, vladine, političke, propagandne i druge svrhe - tek tu ne mogu ništa, pa čemu paranoja.

    Ako google iskoristi moju snimku s Perom da bi ju dao Marku koji bi masno platio za tu snimku, onda je zbilja obavio dobar posao ako zna točno locirati tog Marka. I može se igrati s tim samo neko kratko vrijeme dok mu ne sjedne neko opako zakonodavstvo i tužbe za vrat. Što su napravili s GDPR-om da se svatko (veliki igrači) boji prdnuti zbog straha od kazni i tužbi. Pa ne kužim ispod kojeg radara bi ovo prošlo.

    Možda sam ja blesava, ali zbilja ne vidim oko čega bi imala paranoju.

  32. #82
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku

    Možda sam ja blesava, ali zbilja ne vidim oko čega bi imala paranoju.
    x

  33. #83
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam i ja poparanoila.
    Imam app snimač razgovora (radi nekih neugodnih "nismo vam tako rekli" - situacija).
    Pohranjuje li se to još negdje i ako obrišem snimku?
    Zavisi, da li si u aplikaciji definirala da se backupira sadržaj i ne, da li imaš backup cijelog mobitela u cloudu i opet koje su postavke tog backup, da li backupira slike/video/zvuk ili ne, sto je stavljeno u slucaju brisanja, da li se automatski brise ili nakon nekog vremena. Načelno su takve snimke obično uključene u neki backup no opet ovisi o proizvodjaci mobitela, što koristis za snimanje (native aplikaciju mobitela, neke dodatne) , kako ti je mob podesen... Trebala bi otići u postavke same aplikacije za snimanje i u postavke mobitela, backup dio, da vidiš što imaš podešeno.

  34. #84
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ni ja nemam uopće te paranoje koje navodite, a imam What's up, Viber, Facebook.

    Fakat ne znam u koje svrhe bi to moglo biti iskorišteno da se nekome "naudi".

    Jedino što ne volim je kad negdje u inozemstvu sjednem u neki kafić/restoran i pita me mob za recenziju istoga.
    Onak: Ej ti blesavko od uređaja kako znaš di sam ja sada? A ko mi kriv kad mi je ostala upaljena lokacija.

  35. #85
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Mene moj pita za sve sto nije moja primarna adresa

  36. #86

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja i dalje čekam trenirke... Dakle, bilo koje boje...

  37. #87
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno



    A jesi li razgovarala na glas o veličinama?

  38. #88
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja na žalost mogu zamisliti jako puno loših scenarija s tim prikupljenim podacima... tko želi nek čita što već ima danas, a budućnost donosi još puno toga.

  39. #89
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Daj neki link pliz.

  40. #90
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Ajde oko hlaca moj veliki nosi iz ca odredene hlace.i sad ja kupim bez njega hlace istog broja i naravno ne stane u njih

  41. #91
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa generalno svaki osobni podatak u krivim rukama povecava mogucnost personaliziranog social engineering napada, a time i da je uspjesniji. Prije sam dobivala fishing mailove od nepoznatih US banaka, danas stizu kao da su od moje banke, puno je veca sansa da netko nasjedne ako piše da mail salje njegova banka nego neka nepoznata banka. Bolje djeluje mail s tvojim passwordom da imaju dokaz da si gledao pornografiju i da platis ako ne zelis da to proslijede tvojim kontaktima (pa lista tvojih kontakata) nego neki genericki "znamo da si gledao porn plati nam" mail (dovoljno je pogledati statistike koliko korisnika interneta gleda pornografiju, i stid povezan s tim u konzervativnom drustvima). I sl...

    A to je još najmanje kompleksni tip napada, preko maila, koriste se razni vektori napada i što napadač ima više tvojih osobnih podataka to je veca šansa da napad uspije. Poseban fokus je naravno na napade i iskorištavanje korporativnih resursa jer je tu novac puno veći.

  42. #92
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ali to su hakeri, kriminal, bad guys. Razumijem da je to sve vrlo moguće.

    Ali ne razumijem na koji način bi Google, iPhone, Amazon... sudjelovali u tome? Ne bi li nas u osnovi oni trebali štititi od toga? Ako nas uređaji prisluškuju, koja je osnova toga? I ako je to nešto kriminalno, zašto se tome ne staje na kraj sustavno umjesto da smo prepušteni sami sebi koliko razumijemo ili ne razumijemo tehnologiju. Ne mogu baš pohvatati konce.

  43. #93
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Bome i ja mogu hrpu scenarija zamisliti. Npr. firme u USA vecinom nemaju vise osobne interviewe za posao, nego racunalo i monitor s programima za prepoznavanje grimasa lica. To onda uparuju s vasim osobnim podacima s profila koje imate. Nije za ocekivati da ce kod nas sutra tako biti, ali moze biti za 20 godina kad nasa djeca budu trazila posao. Mogu onda povezivati i s obiteljskom anamnezom.

    Znam da su govorili da jedan manji udio stanovništva nema karakteristicne grimase, pa ne mogu nikako proci te interviewe. Nikog nije briga za to. Isto tako ako bude dovoljno velik pool ljudi zainteresiran za nesto, mogu na temelju pedigrea birati.

    Slicno je za ocekivati od zdravstvnog osiguranja i opcenito od banaka i osiguravajucih kuća. Onih koji imaju dovoljno novca da plate osobne podatke.

  44. #94
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    A ovo za porno sadrzaje sam i ja dobivala mailove da znaju da sam u radno vrijeme gledala porno programe i da ce proslijediti mom sefu. Ja nit sam gledala, nit imam sefa kojem bi to mogli poslati pa mi je bilo smiješno.

  45. #95
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Dobivala sam i da me prate preko kamere na racunalu. A ja niti nemam kameru. Nemam ni zvucnike, ni mikrofon. Samo neke potrgane slusalice koje mi povremeno zatrebaju za skype konferencije i webinare.

  46. #96
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ne razumijem na koji način bi Google, iPhone, Amazon... sudjelovali u tome? Ne bi li nas u osnovi oni trebali štititi od toga?
    Jedina svrha postojanja Googla, Applea, Amazona, Facebooka itd je stjecanje profita, bez obzira na sav shit koji napišu u svojoj misiji.
    Raspolažu ogromnom količinom podataka o cijeloj zemaljskoj populaciji koja posjeduje neki tehnološki uređaj. Vjerojatno znaju više o nama od nas samih.

    Nije pitanje što će Google s našim podacima nego kome će Google prodati naše podatke i što će onda taj entitet s time napraviti.

    Pa onda ono testiranje DNK gdje ti kažu tko su t preci. Pošalješ uzorak i onda ga analiziraju. I vjerojatno pohrane. Meni je to zvučalo simpatično dok nisam shvatila da će netko tamo posjedovati moju DNK. Nemam pojma što bi mogli s njom napraviti ali moje neznanje njih ne absolvira.

    Mislim, ja imam instalirane sve moguće aplikacije i dajem dozvole za sve živo ali sam isto tako svjesna ne znam šta sutra nosi.

  47. #97
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Čitala sam jednom u novinama da je neki lik u velikoj banci dizao novce s računa klijenata i prebacivao novac na svoj račun i tako ukrao x tisuća/stotina tisuca kuna. A ja i dalje imam tekući račun u toj banci .

    Sve ja razumijem sto vi pričate, ali opet ne mogu hodati po svijetu brinući hoće li mi se desiti neki od tih scenarija. Imam dovoljno i postojećih izazova .

  48. #98
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Prvo, svakako nisam stručnjak za temu. Tako da ne želim previše pisati.
    Ali svatko tko ima bazu informacija o nama ima "asset" koji nešto vrijedi. Može ga sam koristiti, može ga nekome prodati, a može mu ga i netko ukrasti.
    (Zlo)upotreba ovisi o ciljevima, kreativnosti i tehničkim znanjima.

    I iako naravno i google i apple provjeravaju aplikacije koje se nude u storeu - ne znači da se ne provuku i neke maliciozne. Kojima date pristup svim vašim podacima na mobitelu. A podataka je puno... Ljudi se boje npr na plaži da netko ne slika im djecu za pedofilske svrhe - a ne shvaćaju da sami imaju tisuće slika koje se mogu zloupotrijebiti za te svrhe a ponekad daju pristup svim slikama kojekakvim aplikacijama a da uopće nisu pročitali što ih se pita. No nekako taj digitalni pristup u naš život ljudi ne doživljavaju jednako stvarnim kao u fizičkom svijetu. Neću više širiti paranoju, ali nije sigurno bezopasno i nije da se ne radi na zakonima i da se ne bori protiv toga, samo borba nije nimalo lagana.

  49. #99
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ono sto hoću reci, jasno da je glavni cilj svih tih velikih igaraca samo i isključivo profit. No da bi ga i dalje ostvarivali moraju zadržati/opravdati povjerenje korisnika/klijenata pa valjda misle na “te sitnice”. I valjda biti u granicama nekog zakonodavstva.

  50. #100
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    A gle, ako netko misli da je najgore što se može desiti reklama za detergent za rublje ili da dobije trenirku za djecu - ok.
    Ili da ga štite velike kompanije i zakondavstvo...

    Ja sam puno sumnjičavija i skeptičnija...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •