Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 121 od 121

Tema: Alexa -amazon echo dot

  1. #101
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ono sto hoću reci, jasno da je glavni cilj svih tih velikih igaraca samo i isključivo profit. No da bi ga i dalje ostvarivali moraju zadržati/opravdati povjerenje korisnika/klijenata pa valjda misle na “te sitnice”. I valjda biti u granicama nekog zakonodavstva.
    ja sam kao Sillyme, tj. nisam stručnjak, nisam čak ni po prirodi paranoična, ali činjenica je da se tim "sitnicama" ne zamara gotov nitko jer svi razmišljaju kao ti i ja - nemam vremena biti paranoična oko toga. Korisnici će uvijek ići za vlastitom ugodom - polazim od sebe - na uštrb sigurnosti jer svi vjeruju da se neće baš njima dogoditi taj peh.
    Jedini način sprečavanja zlouporabe podataka bi bila potpuna transparentnost vlasnika tih baza podataka - što rade s podacima, u koje svrhe ih koriste, komu ih prodaju, jesu li imali cyber napada i kada, itd itd, a zakonodavstvo je jako sporo u hvatanju koraka s tako brzorastućom branšom. Naša osvještenost o tom problemu može potaknuti malo brže i transparentnije djelovanje.

  2. #102
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ne znam ima li tu među forumskom populacijom nekoga tko se osjeća stručnim za to. Ni ja nisam paranoična, ali mi ne pada na pamet da sudjelujem u nagradnim igrama gdje dajem svoje podatke, nemam FB (MM ima, da možemo do nekih informacija, ali nema prijatelja na FB, a vidljiv je samo prijateljima, navodno), često ako mi je nebitno odbijem cookies i odustanem od neke web stranice, ali znam da mi nema zaštite i dok god sam potpuno nezanimljiva svemiru, mirna sam. Imam nekoliko web adresa za različite skupine, iako mi je na kraju poslovna e-mail adresa najslabija karika, tu ima najviše napada. Isto tako na nekim mojim poslovima je često bilo računala koja nisu smjela uopće ići na mrežu, zbog krađe podataka. Uglavnom, ne ponašam se kao da je to baš nevažno, ali ne mogu reći da mi to određuje život u bilo kojem smislu.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ma ne mislim ja da je najveća opasnost da mi stignu trenirke, već da u svijetu u kojem sve očito pišemo na javnom forumu ne razumijem kako se istodobno možemo bojati prisluškuje li netko aleksu. Ja ju nemam. I možda zato ne razumijem, ali iz moje pozicije, sve ovdje očito koristimo internet i više nego je nužno zbog posla pa ako nas nije strah izlagati svašta potpunim strancima javno, čemu strah od možebitnog prisluškivanja alekse. Nekako, onaj tko se boji, ne forumira.

  4. #104
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, slažem se - onaj tko se boji, ne forumira, ne bi trebao imati ni mobitel ni računalo ni interaktivni pristup internetu.

    Ali to ne znači da elektroničke naprave ove vrste smatram potrebnima. Meni nisu potrebni, što ne znači da ih moja djeca ne bi rado imala i znala bolje koristiti nego ja. Ne možemo uteći od vremena u kojem smo se rodili. Ni oni.

  5. #105
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    pa ne bih baš rekla da je ista stvar pisati na forumu stvari koje odlučiš, i kada neki uređaj bilježi stvari koje govoriš u svojoj kući u opuštenim razgovorima

    ne bih rekla da se nešto puno bojim, ali da mi stvori nelagodu kad mi mobitel ponudi reklamu za nešto što sam komentirala u razgovoru, bome stvori
    još ajde kad ti po lokaciji nudi (probajte se vozit kroz Hrvatsku pred lokalne izbore, svako 30 kilometara nudi vam drugog gradonačelnika), ali iz razgovora..

  6. #106
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    jasno je valjda da je za onoga tko se boji najbolje da se sakrije u mišju rupu
    ali forumiranje nikad ne bih usporedila s tim
    forumiranje je nešto što radimo svojevoljno, sami određujemo sadržaj postova i koliko osobnih podataka ćemo podijeliti sa čitateljima
    prikupljanje podataka koje ti softveri rade se ne može usporediti sa sadržajem forumskog posta, osim ako netko jasno i glasno u postu napiše svoje ime i prezime, kućnu IP adresu i poslovnu IP adresu, dapače, IP adresu svakog mjesta s kojeg se ikad ulogirao na forum, imena, prezimena, oibe i fotografije djece, imena njihovih teta/učiteljica, imena i osobne podatke o vlastitoj majci, ocu, bratu, sestri, sestrični, baki, tetki, stricu, svaku online kupnju koju smo ikad obavili, svaki razgovor koji je snimljen jer se "slučajno" uključio mikrofon, svaki nalaz koji smo zaprimili mailom, da ne govorim o svim sadržajima koje IKAD objavili na internetu, svu komunikaciju koju smo objavili na internetu (čega je forumski post samo jedan mizerni mali dio za koji smo uvjereni da kontroliramo).

    Opet ponavljam, uopće mi nije namjera širiti paranoju. Ali ustezanjem od forumiranja će se količina podataka koju "oni" imaju o nama smanjiti za ravno 0,1%.
    A razlog zašto uopće pišem o ovom nije zbog paranoje nego zbog potrebe za informiranosti. Mene su iskreno iznenadili članci poput ovoga: https://www.cnet.com/how-to/amazon-a...-what-we-know/
    Zapravo je sve logično kad razmisliš. I vjerojatno piše negdje u onim Terms and conditions koje smo svi slagali da smo pročitali.

  7. #107
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja ne razmišljam na način "ne brine me sve to, pa neće se valjda meni desiti"... sve opisane zlonamjerne situacije mi zvuče realno... no, ono u što ne mogu povjerovati, ili stvoriti paranoju je da bi google/apple/amazon svjesno i namjerno radio nešto što se može na bilo koji način staviti pod bilo koji kišobran zvan "zlouporaba" - što mislite s koliko bi to sudskih tužbi i odšteta završilo? Želim vjerovati da živim u svijetu u kojem "službeni" kanali ne bi sudjelovali u takvim masovnim obmanama... evo lijepo u ovom tekstu objašnjavaju da slušaju samo 0.2% razgovora isključivo da unaprijede sustav. I ja tome vjerujem .
    Jasno je svakome da su moguće svakakve zlouporabe svega, propusti u sustavu, napadi hakera i slično, ali na stranu te zlouporabe, u ostalome nekako ne vidim da bi takvi divovi sudjelovali u nečemu oko čega bi trebala biti zabrinuta.

    To mi je isto kao da optužim cijeli bankarski sustav da je kriv jer je jedan njihov zaposlenih ukrao novce ljudima s tekućeg računa.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Potpisujem bubilo. Naravno da nije isto forumirati i razgovarati s mužem. Moja poanta je bila da onaj koji strahuje valjda ne posta od kuće ili s radnog mjesta, ne kako ne bi iznio vlastiti stav, već kako ne bi otkrio vlastitu IP adresu, lokaciju, računalo kao takvo. Da se bojim prisluškivanja, ili da mi stvara nelagodu nuđenje gradonačelnika, ne bih koristila mob ili komp za zabavu.
    I najiskrenije, ja uistinu ne znam što to u kući govorim što ne bih mogla potpisati na sudu... Ne vidim kao ometanje vlastite privatnosti goste koji virkaju u moj stan par mjeseci godišnje iz susjedne kuće, pa tako mi je i s tim prisluškivanjem. Mogu kupiti zavjese, ali eto ne volim ih i nemam. A tko me gleda ili ne, ne stvara mi nelagodu.

  9. #109
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Evo jednog sudskog epiloga kako nas štite "giganti"
    https://www.cnet.com/news/facebook-a...ing-liability/

  10. #110
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    U pravu si. Slažem se, grozni su svi... industrija, i giganti i države... ima toga koliko hoćeš...

    https://www.tportal.hr/tehno/clanak/...6c9272854c723f

    Ali ih otkrivaju, kažnjavaju...

    A ja sam ko u onoj epizodi Simpsona kad Lisa otkrije neki politički skandal, pa dok o tome priča u dvorani, netko u pozadini na telefon govori: “little girl is losing faith in democracy”, i do kraja epizode se sve riješi, a ona oduševljeno zaključi da “ipak radi”.

    Imam u vezi ovoga ružičaste naočale da me se ni Lili ne bi posramila .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 01.11.2019. at 10:07

  11. #111
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    BB ponosna na tebe

    Ni ja nemam i ne zelim imat paranoje. Briga mi jel me netko prisluskuje, al ce se okoristit tim informacijama

  12. #112

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Hehehe


    https://www.index.hr/mobile/clanak.a...zin&id=2130586



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. #113
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    u mene bi svako malo dostavljali čokoladu i WC papir. Nevjerojatno je kojom brzinom to nestaje i koliko se doma o tome razgovara.

  14. #114
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    S obzirom da piše u članku da

    Najbolje je na uređaju isključiti glasovne opcije za kupnju ili barem postaviti lozinku koju morate ukucati prije kupnje.
    ako to ne znaju napraviti onda stvarno bolje da ne uzimaju taj uređaj

  15. #115
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    u mene bi svako malo dostavljali čokoladu i WC papir. Nevjerojatno je kojom brzinom to nestaje i koliko se doma o tome razgovara.
    Isto ovako...

    Osim toga, dostavili bi nam brdo elektronike (senzori, elektroničke komponente vrsta raznih, a možda i nešto od alata) za sinove i eventualno poneko pivo za mene i muža. Kad je čokolada u pitanju, mm je definitivno najveći potrošač, ali o tome ne govori - samo u Lidlu trpa u košaru, a ja se onda zabezeknem na blagajni...

  16. #116
    stazica5 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2019
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6

    Početno

    Kako se obraćate Alexi i ostalim sličnim robot glasovima? Čitala sam jedan članak u kojem se postavilo pitanje treba li djecu učiti da se pristojno ponašaju prema tim spravicama, odnosno da govore "please" i "thank you" kada nešto pitaju jer tako uče recimo pravilnu komunikaciju, dok ako samo izdavaju naredbe i postavljaju recimo nepristojna pitanja, tada se uče da je na taj način uredu razgovarati i s pravim ljudima. Pazite li kako razgovarate s Alexom pred klincima? Jeste vidjeli kakav utjecaj na klince? Čudno mi je reći "hvala" robotu, ali ono... nepristojnost očito može imati neočekivane posljedice :D

  17. #117
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ne razgovaram s istom, ali joj ne zahvaljujemo

  18. #118
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Stigla alexa, ima vec dva tjedna. Deckima prije svega sluzi za zafrkanciju i slusanje glazbe. Ja imam tri liste, i zasada je to to.
    Zvucnik vise nego solidan, super je usetati u sobu i zadati joj, onako usput da svira nesto.
    Mi zadovoljni.

  19. #119
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nemam Alexu, ali zato uvijek zahvalim Siri kad mi odgovori na pitanje . Pristojnost nikada nije naodmet, tako radim, tako ih učim.
    U Italiji već nude Alexu kao poklon uz mobilnu pretplatu. Malo-pomalo i postat će dio naših života, sve mi se čini. Big brother na veliko.
    PS ima li to čudo kameru?

  20. #120
    Dilek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Malmo
    Postovi
    140

    Početno

    Imamo Google Home vec 2 godine (ne zivim u Hrvatskoj) i kad nismo doma, bas mi fali. Uglavnom nam sluzi kao zvucnik i alarm za kuhanje. Ujutro dok kuham kavu procita mi vremensku prognozu, kaze temperaturu i koliko mi treba do posla (ima real-time update prometa). Ako trebam provjeriti do kad mi radi knjiznica ili neki lokalni ducan, lakse mi je pitati google nego tipkati po mobitelu.
    Najbolja stvar kod Google Homea mi je sto mi je spojen na Spotify racun i kad god mi se slusa neka pjesma, cujem je u roku od 2 sekunde. Isto tako slusam podcaste i audio knjige.

    A to, koliko nas preko pametnih zvucnika slusaju - apsolutno nas slusaju, al slusaju nas i preko mobitela i racunala vec godinama. Bas me briga. Preporucam odlicnu autobiografiju Edwarda Snowdena za one koji zele znati vise.

  21. #121
    Bodulica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    1,993

    Početno


Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •