Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 201

Tema: Bezpelenastvo - za kasnije pocetnike (od 6. mj. pa nadalje)

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno Bezpelenastvo - za kasnije pocetnike (od 6. mj. pa nadalje)

    Ovaj topic je namjenjen za roditelje koji zele poceti sa metodom bezpelenastva kod svoje djece koja imaju 6 mjeseci ili vise. Tekstovi su uzeti iz knjige Infant Potty Basic od Laurie Boucke. Vjerojatno ce biti malo rascjepkano, tj. u epizodama jer prevodim dok mi sin spava. Necu prevodtiti doslovno sve (za to si kupite knjigu ), vec samo bitne stvari, dakle konkretne savjete i ono sto je bitno radi boljeg razumijevenja cijele stvari. Pocinjemo! I sretno!


    Za one koji se brinu o tome da li je moguce poceti kasnije (6. mj i vise), odgovor je: MOGUCE JE, koristeci blago modificiranu metodu. Jednom kada djeca produ prvi "prozor" mogucnosti oko 4-5 mjeseca, neka ostaju i dalje prihvatljiva kroz neko vrijeme. Druga se "zatvore" i onda se ponovo "otvore", iako ne postoji nacin da se sazna kada bi se to tocno moglo dogoditi. Postoji mogucnost i da su neka djeca konstantno u fazi spremnosti ili "otvorenosti". Njihovo se ponasanje more pogresno protumaciti kao dijete koje "puno trazi", "zahtjevno je", i sl. U meduvremenu, jedino sto ona mogu jeste cekati dan kada ce njihove majkle napokon odgovoriti na njihove potrebe za eliminacijom. Nerijetko se cuje sljedece, "Moje dijete je skinulo pelene za samo par dana!" Mozda bi se ista stvar mogla reci mnogo mjeseci pa cak i par godina ranije.

    KAKO ZAPOCETI
    Ako je vse dijete staro 6. mjeseci ili vise, morate uciniti dvije stvari: (1) napraviti neke blage promjene metodi IPT (Infant Potty Technique) i (2) dodati neke tradicionalne tehnike ucenja odvikavanja od pelena u vasem pristupu. Sve to trebate prilagoditi vasem djetetu, obitelji i vasoj situaciji. Neka djeca skuze odmah, a za druge treba malo vise vremena.

    STAV RODITELJA
    Budite opusteni, njezni i strpljivi. Prihvatite i uzivajte u tome dok gledate kako vase dijete uci. Izbjegavajte svaki i bilo kakav pritisak, ljutnju, kaznjavanje i druge negativne emocije, rijeci, intonaciju i djela.

    1. KORAK: Izaberite vas glavni znak (Basic Signal)
    Uvedite zvuk ili rijec koju vi i vase dijete povezujete sa eliminacijom. "Sssssss" zvuk je popularan u mnogim kulturama, ili mozete jednostavno reci "Pi-pi" dok vase dijete piski ili kada mislite da bi trebalo piskiti. Ako je vase dijete "u sred akcije" i vi ste u blizini, ucinite taj zvuk kako bi mu pomogli da poveze eliminaciju sa onim sto se zbiva u njegovom tijelu. Mozete korisiti isti zvucni poticaj (ili dva razlicita) za kakanje i pisanje.

    2. KORAK: Timing i eliminacijski obrazac
    Naucite kada se vase dijete eliminira i njegov obrazac u relaciji sa obrocima i budenjem iz sna, i tada mu ponudite da piski (ili kaka) u po vama najlogicnije vrijeme. Npr., vecina djece moraju piskiti ujutro dok se bude ili nakon dnevnih odmora. Nakon toga vjerojatno moraju piskiti svakih 30-60 min jos dva do stri puta. Zatim se vrijeme moze povecati i do sat vremena. Sa druge strane, neke 6-9 mjesecne bebe jos uvijek pisaju u intervalima od 15-20 minuta. Ako vase dijete jede krutu hranu, ono ce mozda morati "ici" u sred obroka, odmah nakon obroka ili 15-30 min nakon jela. Upoznavanje sa tipom obrazca vaseg djeteta je vrlo korisno.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    3. KORAK: Odabiranje mjesta
    Ako je vase dijete vrlo malo, mozda cete ga zeljeti drzati u rukama dok se eliminira (in-arms potting). Medutim vecina kasnijih pocetnika su spremna za sjedenje na kahlici (tuti) ili wc-u. Gdje drzite kahlicu ovisi cisto o vama. Mozete poceti drzanjem kahlice na jednom mjestu, iako vecina roditelja kaze da premjestanjem kahlice tamo gdje se i dijete nalazi iz sobe u sobu, ili postavljanjem nekoliko kahlica na razlicitim mjestima po kuci, dozvoljava brzi pristup i manje nezgoda. Moze vam se ciniti zgodno da i vase dijete koristi toalet. Mozete zajedno s njim sjesti na toalet, ili mu dati da koristi djecju dasku koja se montira na skoljku, ili jednostavno mu dozvoliti da samostalno sjedi dok ste vi u njegovoj blizini i nadgledate da.
    Ako zelite da je vase dijete bez pelena u meduvremenu od posjeta wc-u, najbolje mjesto za to je izvan kuce po toplom vremenu, ili u sobi bez tepiha. Mnogo je lakse otkriti i pocistiti nezgode ako u to nisu upleteni tepisi.

    4. KORAK: Polozaj
    Pokusajte nekoliko razlicitih polozaja dok ne pronadete onaj koji je najudobniji i najuvjerljiviji za oboje, i za vas i za dijete. Za manju djecu mozete pokusati neke od polozaja u rukama koja se koriste i za bebe. Za samostalniju i pokretniju djecu polozaji u rukama mozda nece odgovarati. Potrazite kahlicu koja odgovara vasem djetetu. U suprotnom, mozete koristiti toalet kao sto je gore i opisano. Djecaci cesto vole stajati. Neka djeca vole cucati na dasci za wc.

    5. KORAK: Znakovi (Signals and Cues)
    Otkrijte i naucite prirodni govor tijela vezan za eliminaciju kod svog djeteta. Svako dijete ima ili nauci svoj posebni skup znakova. Neki su ekstremno "njezni" i tesko ih se prepoznaje, dok su drugi ociti.
    Pokusajte sa jezikom gluhonijemih (sign language) ili bilo kojim znakom ruke koji vam se svida. To je posebno korisno kod preverbalne djece, sto im takoder omogucuje da komuniciraju svoje potrebe prije nego sto progovore. Jednom kada dijete pocne svjesno koristiti svuk i rijec, dodajte verbalnu komunikaciju na vasu listu znakova za eliminaciju. Ne zaboravite da u pocetku vase dijete moze koristiti "pi-pi" za obje radnje (pisanje i kakanje) i obrnuto, a isto tako i objaviti tek kada je vec to obavilo.

    6. KORAK: Razumijevanje i posvecenje
    Jednom kada ste dobro razumjeli kako Infant Potting djeluje, nalazite se na vaznom krizanju. Ako zelite nastaviti, trebat cete se obavezati i posvetiti vrijeme u tom pravcu. Pokusajte nekoliko tjedana i onda se posvetite tome ako zelite nastaviti.
    Ako vas dijete to brzo skuzi, sigurno ce vas to dodatno ohrabriti da nastavite. Ako nema nikakvih rezultata nakon 2-4 tjedna, mozete jednostavno ili nastaviti ili pauzirati i pokusati ponovo nakon 2-4 tjedna. Iako vam se cini da vase dijete ne zna sto se dogada, u redu je nastaviti ovu metodu dokle god ste oboje sretni i osjecate se dobro zbog toga. Neka djecica razviju znacajnu kontrolu nad sfinkterom prilicno brzo, vec nakon nekoliko dana ili tjedana, ali je nemoguce znati unaprijed kada ce se to dogoditi. Takoder imajte na umu da sto vise vase dijete prakticira metodu, prije ce nauciti kontrolirati sfinkter i usavrsiti svoje toaletne vjestine.
    Iako vam se ucini da je to previse za vas i odustanete u jednom trenutku, vas trud nije uzaludan. Istrazivanja su pokazala da mnoga djeca ne zaboravljaju nauceno, pa cak i kada roditelji u nekom trenutku odustanu, ona kasnije pokazuju te vjestine samostalno. skidanje pelena kod djece je brze i lakse kod one djece koja su imala neko iskustvo sa "infant elimination training".

  3. #3

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    emy,kako si ti vrijedna curica(tapsh tapsh po glavici)

    nego, da se nadovezem..
    mi smo za bezpelenastvo saznali sa elijevih 4mjeseca,od tada smo poceli kakati nad lavorcetom.. i mozda se do sada 1-2 pokakao u hlace/tj. pelenu(no to je bio rezultat pocetka dohrane -nesto ga je protjeralo).
    bas sam si nekidan razmisljala kako bih voljela mamama malo pribliziti ovaj nacin praznjenja jer dosta je gadno imati ukakanu guzu -a i dosta zeznuto za koku i pishu).
    mi nismo sveudilj bez pelena,no prekrasno je to sto je pelena uvijek samo zapiskena..a naviknuti dijete da kaka nad nonom/lavorcetom je super stvar sto moze mama uciniti za dijete-da ne govorimo o situaciji kada dijete teze kaka pa mu sam taj polozaj u kom ga mama drzi olaksava kakanje.
    joj da samo znate kako je to lako za usvojiti!a navuci cete se 100%
    kad se samo sjetim kako je taj sadrzaj mirishao kad bi dosao u pelenu-djecji izmet doista gadno smrdi kada se nadje u peleni-tj. kada se otpuste sve one kemikalije koje su sadrzane u peleni.Dok,kada djete kaka nad lavorcetom,to je sasvim prihvatiljiv miris,barem meni koja obozavam sve Elijevo

    oprosti emy ako je malo off topic,no mozda se nadju mame koje zanima ovaj dio bezpelenastva.

  4. #4
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    emy,

    puno ti hvala na ovom tekstu.
    zadnjih dana sam pročitala sve što ste pisali na temi "Od rođenja bez pelena", i zadivljena sam. pogledati ću u Algoritmu imaju li knjige "Infant Potty Basic" & "Diaper free", pa ih pročitati.

    moja kćerkica ima 6mj, i cijelo vrijeme je na adaptiranom mlijeku. pretpostavljam da joj se zbog toga i ritam pišanja i kakanja možda razlikuje od onog dojene djece.
    pokušala sam danas "hvatati" signale (mada ih primjećujem i inače), i "uhvatiti" njen ritam. zbunila sam ju skroz sa "stavljanjem" na wc, al se tamo do kraja jednom pokakala i usput popiškila. baš sam bila ponosna na nju.
    bila bi super zadovoljna da za početak smanjimo broj kakanja (ima i i po 5-6 dnevno) u pelenu (koristimo platnene), kako joj koža ne bi bila iziritirana. pa onda malim koracima dalje..

  5. #5
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno pitanja

    Diana sad ima skoro 16 mjeseci ima li smisla sada pocinjati? I kako vi uspijevate u tome s a davanjem signala - da li ste uvijek uz dijete, mislim ja Dianicu nekad ostavim s tatom ili kod mojih staraca na par sati - da li ju onda mogu staviti upelenu na par sati ili ce je to zbuniti? Stariji Dominik je skuzio wc sa 2g i 4 mj i to upravo tako za par dana, ali ja sam mirovala trudnocu pa sam prije toga bila "lijena" za to. Dominikova prabaka je šuškala šššš i pokušavala u par navrata sad kad sam procitala ovo vase- mozda je upravo to bilo kljucno za tako lako skidanje pelena, a i mi smo ga znali po ljeti puno pustat golceka?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Cure moje, samo vi pisite ovdje svoja iskustva, bitno je samo da ulazite u tu grupu starijih pocetnika (mislim vasa djeca). Sigurna sam da ce biti korisno to izmjenjivanje iskustva, a s obzirom da je malo drugacije nego kod bebica koje pocnu odmah od rodenja ili do 4-5 mjeseca, ovdje cete imati svoj prostor i konkretne primjere i savjete jedne od drugih.

    Pikula, ja mislim da i vi mozete pokusati. Mozda ce ti i Diana isto tako brzo skuziti sto se to i kako radi, kao sto ti je i Dominik skuzio. Svaka pohvala za prabaku koja je suskala, vidi se za zena ima svog iskustva sa time. To je jako pozitivno.
    Ako Diana nije cijelo vrijeme uz tebe, mozes ili nauciti muza i svoje starce kako da se ukljuce u "akciju", ili joj stavi pelene, pa cete to prakticirati onda kada je sa tobom. Kvaka je samo u tome da si ti prilagodis kako vasoj trenutnoj situaciji bolje odgovara. I samo lagano i mirno. Najbolje bi bilo naravno da se pelene skroz skinu, tako da ne zbunjuju Dianu, ali ako je to neizvedivo onda barem neka provodi sto vise vremena bez njih. Uskoro cu pisati i o tome.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    696

    Početno

    Mogu li i ja napisati svoja negativna iskustva, pa da vidimo u čemu je bila greška i ovaj put radimo ispravno.
    Starijem sinu sam skidala pelenu kad je bio oko 7 mjeseci i pokušavala uhvatiti barem stolicu. Rezultat je bio da sam mu poremetila dnevnu rutinu pražnjena crijeva. Nisam čitala nikakvu literaturu o tome, nego sam samo htjela pratiti njegov ritam. Na kraju se svelo na to da sam ga stalno skidala i nudila (šuškala i imitirala napinjanje) a bez ikakvog rezultata.
    Voljela bih ovaj put sve napraviti ispravno, jer je bilo grozna gledati kako beba pokušava isprazniti crijeva a kad ugleda mene prestane.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    OBLACENJE
    Pokusajte potpuno izbaciti pelene ili sto je to vise moguce, da bi pomogli djetetu da se odvikne od prijasnjih uvjeta. To ne znaci da cete pustiti dijete da vam piski i kaki po cijeloj kuci. Upotrijebite zdravi razum! Iako glavni uvijet nije da vam dijete bude golisavo, ono ipak povecava svjesnost o eliminaciji i ubrzava proces ucenja (ponekad vrlo jako). Djeca tako trenutacno dozivljavaju uzrok i posljedicu. Pronadine nacin da u toku dana dijete bude nekoliko sati bez pelene kada je to pogodno i kada nece prouzrokovati stres. Npr., ako ste u kuci bez pelena, da se ne bi brinuli, stavite pelenu kada izlazite van.
    Ako koristite jednokratne pelene, pokusajte se prebaciti na platnene barem neko vrijeme. Sa pamucnim pelenama bez zastitne plastike odgore znet cete istog trenutka kada je vase dijete obavilo nuzdu. Na taj nacin mozete poceti prepoznavati i upoznavati timing svog djeteta i njegov obrazac praznjenja. Istovremeno, morate promijeniti dijete odmah nakon eliminacije da ga ne bi ohrabrivali i ucili kako je u redu biti u vlaznoj i mokroj peleni.
    Pokusajte sa nekoliko gacica za probu, pa ako odgovaraju investirajte u jos gacica. One su mnogo lakse za oblacenje i skidanje od pelena. Uz to upijaju mnogo manje a stite uzurbanu bebinu guzu i genitalije.

  9. #9
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Emy, bas lijepo da si sve ovako pregledno stavila na forum!

    I zbilja je sve tocno sto pise u toj knjizi.
    Ja ju nisam imala, ali smo uspjeli. Valjda instinktivno.
    Maleni je veliku nuzdu obavljao od 6. mjeseca u odredjeno vrijeme na otvorenu pelenu, a cim je poceo sjediti (8.mjesec) je poceo kakiti na kahlicu, i od tada se nije ukakio u pelenu.

    Sabaleta, nije stvar u skidanju pelene, vec u pracenju znakova kada maleni zeli kakiti - on ce kakit kad hoce, a ne kad mu mama kaze. Tvoja je samo zadaca da ga u tome podupres i ulovis trenutak na vrijeme.
    Skidanje pelene ne smije predstavljati nikakvo opterecenje, cak ni ono skriveno, koje bebice tako lako otkriju. Onda moze pomisliti kako se nesto od njega ocekuje i kako ga se sili na nesto.
    Mi smo kakanje u pocetku svodili na poluigru u krevetu, jer je kakio u lezecem polozaju s otvorenom pelenom. Kasnije se sjedenje na kahlici svodilo na citanje knjiga, dok nije ulovio ritam.
    Ni na sto ga nisam silila niti davala neke znakove da pomisli to.

    Sretno!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    OBLACENJE (nastavak)
    Ako vam se cini da je dijete spremno, pokusajte sa ovicnim gacama. Lijepe gacice mogu biti poticaj koji motivira djevojcice da ostanu ciste i suhe. Djecaci ce biti inspirirani da ocuvaju suhe svoje najdraze gace.
    Koristite hlace koje se lako skidaju. Mozete same sasiti male hlacice i kratke hlacice (bokserice) koristeci zadnjicu pidzame sa gumicom u struku kao bazu kroja. Ovakve hlacice su jako zgodne za przo skidanje i oblacenje u zurbi. Koristite bilo koji materijal koji vam se svida, bazirajte se na ugodnosti, klimatskim uvjetima, buzdetu i drugim relevantnim faktorima.
    Mozda bi kineske "otvorene" (open-crotch) hlacice mogle odgovarati vasem djetetu. One omogucuju djetetu da se popiski ili pokaki ako samo cucne ili sjedne a da se pritom ne isprljaju. To smanjuje brigu u vezi oblacenja i skidanja i uklanja vremensko odlaganje i nezgode. Ako je hladnije vrijeme kineske hlacice je dobro napraviti od toplijeg materijala.


    KOMBINIRANJE KONVENCIONALNE TEHNIKE I BEZPELENASTVO OD RODENJA

    TAKTIKA...
    Ucinite da vrijeme koje dijete provodi u svojoj eliminaciji bude vrijeme igre. Cirajte knjige sa djetetom, ukljucujuci i knjige o odvikavanju od pelena. Dozvolite mu da se igra sa svojom najdrazom igrackom.
    Ako i kada je vase dijete dovoljno veliko povedite ga sa sobom u shopping i dozvolite mu da samo izabere kahlicu. Uplitanjem na ovaj nacin ono ce vjerojatno radije koristiti kahlicu.
    Koristie lukavstvo "otvorenih vrata" i dopustite vasem djetetu da vas prati na wc, ili tatu (ocevi su posebno korisni sa sinovima) ili starijeg brata ili sestru. Neka vas i/ili clanove obitelji dijete promatra kako koristite toalet i govorite mu i objasnjavajte upotrebu toaleta. Mozete staviti i prilagodljivu malu dasku za wc posebno za dijete. Uceci iz primjera i promatrajuci moze mnogoj djeci pomoci, ali nemojte od toga praviti veliku stvar. Ako je vase dijete radoznalo, ono ce promatrati i uciti.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Sa djecacima pokusajte prakticirati gadanje u metu tako sto cete svog sina navesti da cilja u nesto sto pluta u wc-u (npr. komadici toaletnog papira ili kupljene mete koje su samo za tu svrhu), ili ako ste vani odabetite njegovu najdrazu metu (npr. drvo ili kamen na kojem mozete i doslovno naslikati metu). Djete se takoder moze zabavljati crtajuci likove u prasini, na zemlji ili u snijegu, igrati se tko ce dalje piskiti, ili ukrstavati mlazeve sa tatom ili bratom.
    Sto se tice pohvale i hvaljenja, ucinite kako mislite da je ispravno, normalno i prirodno za vas i vase dijete. Ako se osjecate da zelite pohvaliti, pohvalite. Ako ne vjerujete u pohvalu, jednostvno izjavite ili objasnite sto se dogada kada se dijete eliminira.
    Korisite pokusaj i pogresku da otkrijete sto kod vas funkcionira, uvijek imajuci na umu da je svako dijete i svaka obiteljska situacija razlicita.
    Ako vase dijete odbija kahlicu ili toalet, pokusajte ga smiriti i opustiti (npr. dajte mu nesto da pije), i onda ponudite ponovo.
    Za roditelje koji zapocinju sa djecom koja vec hodaju, svaki put kada vase dijete napravi nuzdu na pod ili u odjecu, recite mu tada sto je ucinio i da to pripada u kahlicu ili wc. Pocistite nered i zajedno sa svojim djetetom odnesite to u kahlicu ili wc ili u korpu za prljav ves. Objasnite ponovo da je najbolje da mokraca i kakica idu u kahlicu ili wc. Ucinite tako svaki put kada se dogodi nezgoda.
    Ocekujte neki otpor i glupiranje od malo starije bebe (jednogodisnjaka). Npr. kada prolaze kroz fazu "Ne!", njihovo "NE" ne znaci uvijek negaciju. Ukratko, ako pitate svoje dijete da li treba piskiti/kakati, i dobijete "NE" kao odgovor, to vrlo cesto ima veze sa nacinom na koje ste postavili pitanje. Ovo sve ima veze sa ucenjem i razumijevanjem na koji nacin vase dijete komunicira.
    Odgovoriteuvijek na svako pitanje koje vam dijetre moze postaviti u vezi pisanja/kakanja, pa cak i akoste to vec puno puta objasnili.
    Ponekad nudenje drugog izbora isto dobro funkcionira. Ako vase dijete vristi ili se zadrzava, a vi na neki drugi nacin znate da je vrijeme da piski/kaka, pitajte da li bi htio piskiti/kakati i upotrijebite kahlicu koju cete ili donjeti njemu, ili dijete odvesti u wc. Neka dijete samo izabere.
    Konstantno objasnjavajte sto se dogada i sto vi radite. Pokusajte ukljuciti dijete u razgovor postavljajuci mu pitanja kao: Lej mi ti to govoris da trebas piskiti/kakiti?, TRebas li piskiti/kakiti?, Hocemo pokusati ici na wc?.Ako je dijete u fazi da svemu govori NE, sve odbija i loseg je raspolozanja, koristite "ne pitaj, nego govori" pristup, "Mislim da trebas piskiti. Ajmo zajdeno procitati knjigicu dok pokusavas."
    Ako vase dijete ne voli podsjecanje i pricanje o eliminaciji, nemojte govoriti nista o pisanju i kakanju, kahlici i wc-u. Umjesto toga, svaki sat ili tako recite na glas (tako da vas ono cuje) tako zaita morate ici na wc, i onda odite tamo. Ako vas bude pratilo i jednog dana upotrijebi svoju kahlicu, nemojte komentirati niti hvaliti ga osim ako ne osjetite da ce on to dobro prihvatit.
    Potrazite knjige o roditeljstvu i trazite nove ideje. Citajte pozitivne natuknice i savjete koje se nude za konvencionalno odvikavanje od pelena, i pokusajte ih koristiti da vidite da li ona mozda dobro funkcioniraju kod vaseg djeteta.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    BRACA I SESTRE...
    Braca i sestre mogu biti od velike pomoci. Ona mogu poucavati primjerom, inspirirati, zabavljati i sudjelovati na mnogo nacina. Ponekad su braca i sestre bolja u "citanju" svojeg mladeg brata ili sestre od odraslih.
    Mnoge obitelji koje koriste ovu metodu, na kraju zavrse sa vise djece koja sva odjednom napuste pelene: blizanci, beba i malo dijete, ili cak dva mala djeteta. Roditelji sa dvoje male djece mogu istovremeno uciti oboje, dokle god imaju strpljenja.Nemojte imati ocekivanja koja bi mogla dovesti do negativnih osjecaja ili reakcija, i postujte /prihvatite njihov individualni ritam razvoja.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    STO (NE)MOZETE OCEKIVATI...
    Bit ce dobrih i losih dana, nevjerojatnih uspjeha i neizostvnih prepreka. Ocekujte jedan korak unazad za svaka tri koraka unaprijed. Mala djeca su veoma vrijedna u ucenju novih vjestina i postizanju prekretnica (miljokaza), kao i prolazenja kroz povremene neugodnosti kao sto je nicanje zuba ili bolest. Mnoge stvari (ukljucujuci putovanje ili goste) moze ometati njihovo ucenje eliminacije ali samo privremeno, ali ce se vratiti na stari put ako im za to pruzite uvjete.
    Nemojte ocekivati trenutni ili nagli rezultat kroz par mjeseci. Ne postoji odredena tablica vemena za ucenje. Mnogi roditelji se osjecaju frustrirano ako njihovo dijete jednostvno ne mari da bude suho, zaboravljajuci da su ga prvenstveno ucili da piski u pelenu. Vecini djece treba dosta vremena da se oduce od toga. Dajte vase djetetu vremena da poveze te stvari i da se prebaci na novo.
    Nikad ne usporezujte uspjeh vaseg djeteta sa drugom djecom u netjecateljskom ili osudivackom duhu.
    Neki roditelji nema problema sa privikavanjem djeteta da piski u kahlicu, ali ne mogu ga nikako privoljeti da tako i kaki, ili obrnuto. Ne brinite! I to ce proci.
    Prilagodite se prirodnom tijeku procesa ucenja vaseg djeteta. Uobicajeni scenarij vaseg malog djeteta je da vas obavijesti nakon sto je vec obavilo stvar na pod ili u pelenu ili gace. To je dio procesa ucenja, i vase ce dijete s vremeno nauciti da vas zove prije toga.

    STAV...
    Budite pozitivni - nikad negativni, bez kaznjavanja ili prisile. Ne vrsite nikakav pritisak na svoje dijete.
    Ako mislite da je eliminacija FUJ (najcesci zapadnjacki osjecaj zbog kojeg se zaobilazi u velikom luku kada se mora doci u kontakt sa izlucevinama kod promjene pelena), borite se protiv tog osjecaja. Ovo je trenutak kada ce se djeca nauciti kontrolirati ili ce postati tvrdoglava i nepopustljiva, ako znaju da vas to smeta. U mnogim ne zapadnjackim drustvima, majke se samo nasmiju nezgodama i pociste, bez negativne reakcije.
    Slusajte unutarnji glas, vjerujte intuiciji, vjerujte u sebe, opustite se i uzivajte.
    Budite kreativne. Prihvatite moto "bilo sto funkcionira" (Whatever Works) i nastavite otvorenog uma.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    PREPREKE NA KOJE MOZETE NAICI

    Najcesce je (ali ne i uvijek) teze poceti sa pokretnim djetetom koje je bilo "trenirano" da piski/kaki u pelenu, ili koje nosi jednokratne pelene pa nepovezuje osjecaj vlaznosti sa eliminacijom. Ovdje su navedeni glavni razlozi zbog kojih moze biti tesko kada se pocinje sa 6 mjeseci ili kasnije:
    -dijete je naucilo da se eliminira u pelenu
    -dijete je izgubilo osjecaj zaeliminacijsku funkciju
    -roditelji nisu odgovarali naeliminacijsku komunikaciju u prvom osjetljivom periodu
    -dijete je razvilo ego i svoju volju
    -dijete je pokretno i aktivno. Kada uci puzati i/ili hodati ono ce prirodno htjeti istraziti svoje okruzenje, igrati se i fokusirati svoju paznju na nove i uzbudljive stvari. Ako nije naviklo da provodi vrijeme na kahlici za vrijeme eliminacije, i ako nije svjesno svojih "eliminacijskih misica", ono nece razumjeti zasto je zadrzano na kahlici sto znaci da nece htjeti niti biti tamo.


    ODLUKA JE NA VAMA!

    Jasno, roditelji bi trebali donjeti osobnu i informiranu odluku o svojoj povlastenoj metodi odvikavanja od pelena, a iskrena i primjerena informacija bi trebala biti pristupna u tu svrhu. Kao sto je ranije bilo naglaseno, nitko ne tvrdi da je IPT (Infant Potty Technique) prava metoda za sve obitelji, ali je zasigurno najbolja za mnoge.
    Ako preferiratedati djetetu mogucnost da ide na wc, kahlicu ili da to obavlja na drugaciji nacin a ne u svoju odjecu, imate podrsku. Ako vam se svida ideja djeteta koje je bez pelena samo djelomicno ili cijelo vrijeme, a radije bi koristili pelenu na podu nego na vasem djetetu za povremene nezgode, ili ako bi radije da pocistite povremene nezgode i borite se sa pelenama, samo naprijed!


    Cica mica, gotova prica!

  15. #15
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    hvala, emy!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Bilo mi je zadovoljstvo!

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    bas ti hvala za prijevode...
    ima zgodnih ideja iako neke od njih vec radim i sama...
    zao mi je luku drzati u pelenama otkad je zatoplilo pa smo ih jednostavno-skinuli... i vecinu vremena je bez njih-po doma i na plazi jezera... a tako namjeravam cijelo ljeto...
    'ka-ka' mu govorim vec dugo dok kaka...
    sada pocinjem sa 'pishshsh'...
    vec neko vrijeme me slijedi na dovratak wc-a dok ja idem... sada sam pocela za sebe raditi zvuk pshshsh i reci 'mama piski'... a i inace ne zatvaramo vrata kupaone osim za veliku nuzdu...
    tutica mu je kupljena ali na nju cu jos pricekati... jer nakon jednog pokusaja stavljanja-cini mi se da mu je velika tlaka sjesti na nju... odnosno, sjesti na bilo sto osim moje krilo, kolica ili pod... pogotovo zato sto jos mislim da ne zna sto tocno radi... a inace kaki cetveronoske (u pelenama ili bez njih) a ne sjedecki i ne zelim mu to mjenjati ako mu pase.... znaci - tuta- nema sanse jos neko vrijeme...
    i za neke brze odlaske u grad ili za put do plaze cu mu stavljati tetra pelenu... vani ionako nikad ne kaki (samo doma)...

    znaci, ovo ljeto se igramo sa znakovima za obavljanje nuzde... (danas mi je vec jednom rekao 'pshshs' NAKON sto se popiskio )...
    ako do kraja ljeta objavi par puta PRIJE piskenja -super...
    ako ne-isto super...

  18. #18
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    emy svaka čast!!!

  19. #19
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Mi zadnjih par dana pokušavamo sitnim koracima ukinuti pelene (ili bar smanjiti). Nađalost, malecka se prehladila i sad se stalno napinje jer teško diše, pa mi je teško skužiti jel bi kakala ili je samo muči nosić.

    Kakanja uglavnom "uhvatim", pa odemo sjesti na wc.. i sve super obavimo, ali ne kužim kad će piškiti.. i kad god čekam, malo izgubim pažnju, ona piški.. al ne čini mi se da ikakav znak daje.
    Dok sjedimo na wc-u, govorim joj ka-ka..
    sve si mislim da bi možda bilo jednostavnije da je isti "simbol" i za piškiti.
    Budemo vidjele..

    Uglavnom, ja zadovoljna.. nabaviti ćemo par gaćica, i probati dalje.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    I mi smo tek počeli,danas smo cijelo popodne bili bez pelena. Jako mu se sviđalo.Nisam ništa uhvatila. Kužim kad bi kakao,ali tad to već obavlja pa ne stignem,al piškenje ne mogu skužit.
    Potrudit ćemo se,pogotovo kad je ovih dana tak vruće i može biti bez gaća.

  21. #21
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Cure divim vam se! Mene mama nagovara da i mi probamo bez pelena, ona je nas od rodjenja bez pelena. Sa oko godinu smo bile samostalne. Mene nekako 'panika' hvata pri samoj pomisli. :/

  22. #22
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Citiraj Mejra's mommy prvotno napisa
    Cure divim vam se! Mene mama nagovara da i mi probamo bez pelena, ona je nas od rodjenja bez pelena. Sa oko godinu smo bile samostalne. Mene nekako 'panika' hvata pri samoj pomisli. :/
    Menaš kaj paničariti.. probaš jedan dan kad ste obje dobre volje na par sati. Najgore što ti se može desiti je da "izvrtiš" mašinu veša više, i opereš pod.
    Mene fascinira kako je beb sva sretna kad se pokaka u wc (sjedimo zajedno), onak.. sva je ponosna. Ali piškenje još nismo uhvatili (trenutno se i ne trudim pretjerano, već tu i tamo..).

  23. #23
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Mejra's mommy prvotno napisa
    Cure divim vam se! Mene mama nagovara da i mi probamo bez pelena, ona je nas od rodjenja bez pelena. Sa oko godinu smo bile samostalne. Mene nekako 'panika' hvata pri samoj pomisli. :/
    Sto ces dulje odgadjat pocetak to ce ti biti veca panika

    Istina je ovo sto sanja kaze - nema ti se sto dogoditi, osim da zavrtis masinu i operes pod

  24. #24

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    514

    Početno

    mejras,nema ti tu mjesta panici,a ni toga sto ti se najbolje/najgore moze desiti..hocu reci,takav nacin razmisljanja nece uroditi nekim posebnim plodom jer,veoma je bitno u ovomu pozitivan stav,otvorenost i spremnost na sve.
    ako toga nema,veoma lako ces se naci razocarana i iznervirana.a to je zadnje sto se ovim nacinom njegovanja djecjih eliminac. potreba zeli postici.
    a ako te je nesto zaskakljalo vezano za ovu temu,pa vidi koliko si spremna .tvoj maleni bi lako mogao se navici kakati u lavorce(tutu ili sl) i to bi vam bilo obostrano zadovoljstvo,a nije tesko .mogla bi ga probati i po budjenju stavljati u poziciju za piskenje,i to je veoma jednostavno..
    ne moras skinuti pelenu i sveudilj brisati pod za svojim popisancem,probaj mozda ovako kako napisah,pa korak po korak..

  25. #25
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    ajd škicnite na http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=501025#501025 pa se upišite.. 8)

  26. #26
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Na vrijeme sam iskopala ovaj topik, imamo 4i pol mjeseca i taman cu sve prouciti do 6 mjeseci!

  27. #27
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Citiraj mina30 prvotno napisa
    Na vrijeme sam iskopala ovaj topik, imamo 4i pol mjeseca i taman cu sve prouciti do 6 mjeseci!
    a možeš i početi odmah http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...994&highlight=

  28. #28
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    odmah :D

    lakse je nego sto se cini

  29. #29
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    pročitala!!

  30. #30
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    Pozdrav svim mamama malih bezpelenasa . Prvo da kazem, prije nekoliko mjeseci mi nije bilo ni na kraj pameti da bih ja mogla pisati na ovom topicu, al eto, nikad ne reci nikad.
    Moje dijete ima 7 i pol mjeseci i vec 3 mjeseca kaka u otvorenu pelenu na znak. To je doslo nekako spontano, pogotovo kad je krenula dohrana i kad sam je pocela drzati iznad pelene jer sam kuzila da joj je tako lakse. U zadnje vrijeme je pocela i piskiti u toj pozi, a gotovo sam uvjerena da po noci nemirno spava i budi se jer pisa. E, sad, imam pitanje za iskusne. Ako budem ignorirala to budjenje po noci, hoce li se ona nakon nekog vremena prestati buditi i samo ce pisati u pelenu bez najavljivanja? Kako da je stavljam na pisanje po noci? Cini mi se da cu je probuditi dok joj skinem pidjamicu, pa raskopcam bodic, pa razmotam pelenu... pa dok je u polusnu namjestim za pisanje...Ako se i ne probudi strah me je da ce se popisati dok ja sve to napravim. I skidanje pelene po noci ne dolazi u obzir jer smo (recimo) podstanari i ne smijemo zaflekati krevet. Glupo, znam.
    Pitanje je dakle, kako vi oblacite djecu po noci i kako ih stavljate na pisanje? Da koristim neku posudu ili sto? Cekaju li bebe dovoljno dugo nakon sto najave pisanje? HOce li ona i dalje nastaviti davati znakove iako je drzim u peleni po noci? Ovo mi je inace prilicno cudno jer mi po danu ne daje gotovo nikakve znakove za pisanje, pa ni za kakanje, al obavlja na znak.
    Eto, hvala unaprijed.

  31. #31
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Bok

    Nocna piskenja su laksa za skuziti jer se dogadjaju rjedje i beba je obicno nemirna pri tome - ne bi smjela piskiti u dubokom snu.
    Ukoliko zelis probati bezpelenastvno po noci makni joj pelenicu jer ce tako i njoj i tebi biti lakse (ja sam prvi mjesec kombinirala s pelenama - prevelika je sansa da ces ju probuditi). Ukoliko te strah za krevet mozes nabaviti gumirano platno ili staviti deblji rucnik ispod nje. Oblacenje - samo majica i hlacice - obavezno siroke koje se lako skidaju.
    A tehnika stavljanja u nocnu pozu za piskenje je raznolika. Meni i Maji odgovara kad ju drzim u narucju, ona sise, a ja stavim kanticu ispod guze i kazem psss psss. Obicno se popiski pri kraju sisanja (dvije do tri minute aktivnog sisanja) i nakon toga odmah dalje zaspi. Kad je bila stara 8 mjeseci piskila bi svaki put nakon sisanja - cak do 5 puta po noci. Sad sa skoro godinu dana piski oko ponoci i obicno je mirna do jutra (uvijek postoje i iznimke).

    Probaj ju par dana drzati bez pelena i po danu mozda signalizira vise nego sto ocekujes .

  32. #32
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Citiraj titimita prvotno napisa
    Cekaju li bebe dovoljno dugo nakon sto najave pisanje?
    Da imas otprilike milisekundu za reakciju

  33. #33
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    Drzala sam je bez pelene po kuci skoro cijelo ljeto i svejedno nisam uspjela pohvatati znakove :/ , zbilja ne znam jesam li ja nesposobna ili su ti njeni znakovi tako jako suptilni da mi jednostavno promaknu. BIla bi uglavnom gola na onoj jednokratnoj podlozi za prematanje na krevetu ili u gymu jer je tad jos uvijek ostajala na istom mjestu na kojem bih ju spustila. Tu i tamo bi mi se ucinilo da se pocinjemo kuziti ali to bi uglavnom bilo kratkog vijeka. I najcesce mi se dogadjalo da ona "da znak" kad je vec krenula pisati ili kad je vec gotovo. Cini mi se da sam procitala da je to normalno. Je l se moze bebe nekako nauciti da daju znak prije akcije?
    Sad sam nekako prelijena za bezpelenastvo po danu jer mi se ne da stalno ju presvlaciti i navlacit + ona se jaaako buni kad ju presvlacim i oblacim. Kakanje obavlja na moj poticaj, a i pocela je pisati isto tako, dakle jos uvijek ja ne kontam njene znakove vec ona moje.
    Bezpelenastvo po noci bih probala cisto da vidim hoce li spavati mirnije. Stvarno sam uvjerena da joj smeta pisanje, tj. sto trpi neko vrijeme i onda napuni pelenu. Recimo, neku noc je pocela kenjkati u snu i naravno ja vadim sisu, nece, premjestam je , okrecem, pokusavam skuzit sto je, na kraju je stavim na sebe potrbuske i ona se blazeno smiri a ja osjetim kako pelena postaje sve toplija i toplija. Kako noc odmice tako ta budjenja postaju cesca, tj. smanjuje se razmak izmedju njih, a ona postaje sve nervoznija, tj. zeli spavati samo na meni, sto je prilicno iscrpljujuce za moja ledja. Sad me u biti strah da ona ne shvati to podizanje i stavljanje potrbuske kao znak da pisa?
    Btw, Ariens hvala na brzom odgovoru.

  34. #34
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Vec neko vrijeme pokusavam maloga staviti na tutu barem dok kaka. Ja kuzim kad mi mali pocne tiskati ali cim ga uzmem u ruke prekinem ga u poslu? Sta da radim?

  35. #35
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    jel daje kakav znak prije tiskanja, da se umiri, ili uznemiri, napravi bespomocnu facu.. bilo sta?

  36. #36
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    jel daje kakav znak prije tiskanja, da se umiri, ili uznemiri, napravi bespomocnu facu.. bilo sta?
    pa umiri se, ali umiri se i kad nadje neke zice, uticnicu, cd-e i sve sto mu je zabranjeno.

  37. #37
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    jel se pokaki i kad se igra s tim zabranjenim stvarima? ako se umiri sam od sebe, bez igracaka i ne igracaka, mozda je to znak. ako ces mu prilikom kakanja govoriti da kaki i pokazati mu sto je obavio nakon toga, skuzit ce prije ili kasnije. koliko on sad ima?

  38. #38
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    jel se pokaki i kad se igra s tim zabranjenim stvarima? ako se umiri sam od sebe, bez igracaka i ne igracaka, mozda je to znak. ako ces mu prilikom kakanja govoriti da kaki i pokazati mu sto je obavio nakon toga, skuzit ce prije ili kasnije. koliko on sad ima?
    Ima 9 mjeseci, probat cu ovo pratiti, pa se javim .

  39. #39
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    ako ces mu prilikom kakanja govoriti da kaki i pokazati mu sto je obavio nakon toga, skuzit ce prije ili kasnije. koliko on sad ima?
    I moja ima 9 mjeseci i gotovo oduvijek joj govorim "kaka" kada skužim da kaka. Malo smo se igrali s bezpelenaštvom ovo ljeto, ali s jeseni su nam stigle i druge obaveze, pa se jednostavno nisam uspjela organizirati tako da nastavimo bez pelena.
    Sada više ne mogu uopće prepoznati znak kada piški i kada je posve gola, a i s kakanjem je slična stvar. Dakle, na početku smo, osim što joj još uvijek govorim "kaka" kada je uhvatim.
    Pitanje o pokazivanju "djela": koliko brzo nakon kakanja mora vidjeti svoj učinak da bi imalo efekta?
    I još nešto. Pokušavam je staviti na kahlicu ujutro nakon buđenja kada znam da puuuno piški, ali ona sjedi na kahlici i zabavlja se, a kada joj je dosta siđe i popiša se na pod?! Kako da joj objasnim da je kahlica sigurno mjesto za pišanje? Primjerom?

  40. #40
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Da primjerom
    Stavi neku lutkicu na tuticu i govori joj kako lutka kaka (nama kaka medo i pingvin i autic, uostalom bilo sto pronadje - ponekad i slikovnica). Ja stavim komadic papira ili vate u tuticu i onda se cudimo kako se medo pokakao. To joj je super zabavna igra.
    Kad je bila tako mala nije joj bilo zabavno sjediti na tutici pa bi se dizala za 5 sekundi - to sam rijesila tako da sam joj pokazivala slikovnicu. To bi je zaokupilo dovoljno dugo da se popiski (30 sekundi). Sad mi ta pomagala vise nisu potrebna iako se M. sama voli poigrati s lutkicama koje kakaju.

    Eh da kod nas je kaka i piskenje. Ne zeli reci pipi. Uvijek je sve kaka.

  41. #41
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Jos nesto - meni osobno je najgore razdoblje bilo izmedju 9-og i 12-og mjeseca. Najvise zato sto je prohodavala pa je jako bila koncentrirana na to (a pipi i kaka u drugom planu). Na kraju tog razdoblja je dosao jedan strajk od 10ak dana :shock:
    Kad je i to proslo M. je odlicna. Svako piskenje i kakanje najavi, nezgoda uopce nema... savrsenstvo.

  42. #42
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    Ja imitiram kako se kaka, znaci moram proizvoditi zvukove kao ona kad kaka i napinjati se u licu, onda mi se nasmije kad skuzi sto radim i pokaka se , slicno radim i za piskenje.

  43. #43
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Da to je jedno vrijeme i kod nas tako funkcioniralo

  44. #44
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj Ariens prvotno napisa
    M. je odlicna. Svako piskenje i kakanje najavi, nezgoda uopce nema... savrsenstvo.
    Ajme!!!
    mali

    (pripremite se ipak na pokoje nazadovanje ako se razboli ili slično, da vas ne iznenadi..)

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    36

    Početno

    super mi je ova tema

  46. #46

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    223

    Početno

    evo da se javimo da smo danas poceli sa bezpelenastvom
    tacnije, skinuli smo jednokratne (jupi!) i zamotali se u obicnu tetra pelenu (dok ne nadjemo neke odgovarajuce gacice) i pantalonice...
    uspeli smo da uhvatimo vise puta piskenje, kakicu skoro svaki put (samo se dojimo i jos uvek kaki retko)... a par puta smo to obavili u razmotanu pelenicu...
    za sad koristimo lavorcic, ali mi se cini da to njemu ne odgovara i da se nakon nekog vremena otima i pocinje da protestvuje, iako nije zavrsio... sutra cemo nabaviti nosu pa cemo probati sa njom...
    uglavno je bio veseo celog dana, jedino se nakon obavljenog posla kad bi trebalo da ga zamotam u tetru uvek buni a sad pred vece je poceo i da place i to bas neutesno... e sad, nije mi jasno sta to znaci... da li negoduje jer bi voleo da bude golisav ili ga ipak sve ovo malo zbunjuje i ne dopada mu se... kakva su vasa iskustva iz prvih dana? sta sve da ocekujem i je l imate neki savet kako da se nosim sa tim...

  47. #47
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    Moguce da je nervozniji navecer pa mu sve smeta, a isto tako je moguce da se buni jer mu stavljas pelenu. I moja mala u zadnje vrijeme grozno place i otima se kad joj pokusam staviti pelenu, pogotovo navecer. Morat cu se uskoro odvaziti za nocno bezpelenastvo. Po danu nam ide super al ko ce se ustajti po noci, uh...

  48. #48
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ne moras ustajati

    ja sam vec vise puta opisala super pozu za "bezbolno" nocno pisanje, samo treba sjesti u krevetu jer lezecki bas i neide , i trebas imati pokoju plasticnu posudu koja ce ti sluziti za to

  49. #49
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ne moras ni sjediti ako imas sina 8)
    jer pisonju mozes naciljati u casu. lezecki
    iako, sad kad je veci, piski na tutu jer nam tako vise pase. ranije se jako bunio na bilo kakvo podizanje iz kreveta dok spava.

  50. #50
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    Felix kako ste onda to rjesavali? I moja mala se bas jako bunila kad sam nesto pokusavala u snu napraviti :/

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •