Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 72

Tema: Nesanica

  1. #1
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno Nesanica

    Zadnjih godinu dana imam problema sa spavanjem, ali sad sam već došla do toga da svaki tjedan imam po jednu do dvije noći koje potpuno probdijem. Ne pomaže ni Normabel ni tablete za spavanje (Lunata), koje istinabog izbjegavam jer se stalno nadam da ću ipak sama zaspati, a onda oko 2 kad skužim da se to ipak neće dogoditi, kasno mi ih je uzeti s obzirom da mi budilica zvoni u 6, radno vrijeme od 7.
    Problemi su počeli zbog nekih stresnih situacija na poslu, ali sad više nema veze s tim, sad ne spavam i kad je situacija mirna. Ne mogu više ovako funkcionirati, baš sam koma. Čula sam da pomaže i B vitamin, pijem ga već neko vrijeme ali još ne vidim neku razliku... Ima li tko kakav savjet?

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Piješ li kavu?

  3. #3
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Pijem je oduvijek, ali ne iza 5 poslije podne.

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I ja oduvijek pijem kavu, a pila sam doduše i iza pet popodne. Isto sam iskusila povremene nesanice u zadnje vrijeme, pa sam izbacila tu popodnevnu kavu, i od tada nisam imala problema (kuc kuc u drvo).
    Nus pojava je što mi se cijelo popodne spava.

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    btw bila sam kupila i kapi Valerijane - nula bodova

  6. #6
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ma sad sam u toj fazi da je kava totalno nebitan faktor, jer stvarno pazim da zadnju popijem još na poslu, oko 14h... Imam osjećaj da se moja psiha bori protiv sna, čak i protiv hipnotika kad sam par puta probala tu Lunatu iz spektra lijekova hipnotika.

  7. #7
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma sad sam u toj fazi da je kava totalno nebitan faktor, jer stvarno pazim da zadnju popijem još na poslu, oko 14h... Imam osjećaj da se moja psiha bori protiv sna, čak i protiv hipnotika kad sam par puta probala tu Lunatu iz spektra lijekova hipnotika.
    jesi li probala neke tehnike opuštanja?

    smanjiti aktivnosti 2 sata prije spavanja, maknuti ekrane, umiriti se, raditi ono što te inače opušta
    tuširanje ili kupka, neki topli napitak, pročitati koju stranicu neke dosadne knjige , meditacija ili molitva
    biti u miru i tišini, poslušati neku umirujuću glazbu

    eventualno se raspitati kod nekog terapeuta, psihologa, možda čak na uputnicu
    možda bi ti i dr opće prakse mogla preporučiti

  8. #8
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    ja sam imala problema na poslu. nisam spavala, odnosno jako lose sam spavala neko vrijeme. uplela sam se u zacarani krug, kad ne mozes zaspat jer ti se previse spava itd.
    kavu nikad ne pijem, jer mi kofein jako smeta.
    smanjila sam secer, tusirala se obavezno toplom (MM bi rekao skoro vrelom vodom), a intenzivirala sam vjezbanje.
    meni je pomoglo, e sad pomaze li i drugim ne znam.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 07.11.2019. at 12:45

  9. #9
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Imam i ja povremeno taj problem, ali ne uzimam ništa. Jedino što sigurno ne smijem popiti kavu iza 13h. Ni kolu (neki dan sam se zeznula, uopće ju ne volim). Ja se onda s TV-om uspavljujem, ima par emisija uz koje dobro zaspem: Barnaby, Poirot, Pregled tjedna s J. Oliverom... Ali bude to možda 4 sata ukupno. Bolje išta nego ništa. Godine su to, hormoni i brige.

  10. #10
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ja sam u taj začarani krug nespavanja od previše umora upala na faksu. Pomoglo mi je slušanje delta valova. Legnem, stavim slušalice i zaspem uz to.

    https://www.youtube.com/watch?v=xQ6xgDI7Whc

  11. #11
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Čula sam da može biti i zbog disbalansa hormona, probat cu i njih izvaditi pa da vidimo...

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Zadnjih godinu dana imam problema sa spavanjem, ali sad sam već došla do toga da svaki tjedan imam po jednu do dvije noći koje potpuno probdijem. Ne pomaže ni Normabel ni tablete za spavanje (Lunata), koje istinabog izbjegavam jer se stalno nadam da ću ipak sama zaspati, a onda oko 2 kad skužim da se to ipak neće dogoditi, kasno mi ih je uzeti s obzirom da mi budilica zvoni u 6, radno vrijeme od 7.
    Problemi su počeli zbog nekih stresnih situacija na poslu, ali sad više nema veze s tim, sad ne spavam i kad je situacija mirna. Ne mogu više ovako funkcionirati, baš sam koma. Čula sam da pomaže i B vitamin, pijem ga već neko vrijeme ali još ne vidim neku razliku... Ima li tko kakav savjet?
    Iz iskustva - više je razloga...

    - godina proizvodnje (mene je ovo satrlo negdje nakon 45. godine života, a nakon 55. je već dosta popustilo) - pomaže čaj od kadulje, čak od đumibira, a kažu da pomaže i macina trava, ali nisam probala (baš bih mogla, vidjela u dm-u da imaju).
    - preokretanje sata zimsko/ljetno računanje vremena je redovito pogoršavalo stvari - pomaže postupna prilagodba, ali treba vremena
    - prehrana (meso i slatko navečer) kod mene pogoršava situaciju - pomaže ako ne jedem nakon 19h i ako biram što ću jesti (žitarice, povrće i fermentirani mliječni proizvodi su se pokazali ok)
    - televizija navečer je isto koma, a slabije vidim na umjetnom svjetlu - pomogao je čitač
    - pretopli pokrivač
    - neodgovarajući jastuk (imam anatomski tanki, dugo mi je trebalo da nađem neki koji mi paše)

    Smeta mi ako kavu popijem nakon pet sati popodne, pa to izbjegavamo otkad se pomaknuo sat na zimsko računanje vremena.

    Kao i kad su mi djeca bila manja - njih sam stavljala na spavanje ranije ako su se noću budili - meni isto odgovara da legnem ranije, odnosno točno u trenutku kad osjetim prvu pospanost, bez obzira na to koliko je sati. Ako to preskočim ili zanemarim, moram računati na nesanicu ili barem isprekidani san.

    Eto - nadam se da ti je malo pomoglo...

    Kolegica koja je imala iizrazito stresni period (bolest i smrt muža) spasila se s kapsulama melatonina. Pitat ću je za detalje.

  13. #13
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    meni isto odgovara da legnem ranije, odnosno točno u trenutku kad osjetim prvu pospanost, bez obzira na to koliko je sati. Ako to preskočim ili zanemarim, moram računati na nesanicu ili barem isprekidani san.
    E ovo je baš važno, a ja sam tu loša za sebe.

  14. #14
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    Žao mi je da se tako mučiš.

    Meni je također spavanje sve lošije kako odmiču godine, ali ne toliko izraženo kao tebi.
    Ja lako zaspim, ali nakon tog prvog sna, često se budim. Problem pojačava što se noću nekoliko puta ustajem na WC, a ne zaspim ponovo nakon svakog puta.

    I za prvi san sam rob rituala - uvijek nešto zapišem pa onda čitam. Ako propustim ovo, treba mi dugo da se isključim. Također loše spavam one dane kad nisam dovoljno hodala i bila na zraku. Iza 5 popodne nastojim smanjiti intelektualnu aktivnost (osim čitanja) i ne idem na internet.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Pratim temu. Imam sezonski problem nesanice - samo ljeti, i to zadnje 2 godine. Ljetos je bilo neizdrživo, mislila sam da ću poludjeti - budila bih se u 2, 3, 4 h i nisam više mogla spavati (naravno da umjetno zamračenje i do kraja spuštene rolete nisu pomagale). Kako su se dani skratili, problem je nestao sam od sebe. Pretpostavljam da će se na proljeće opet pojaviti.
    Ono što sigurno pomaže je smanjenje ekrana navečer, i to prvenstveno kompjutora i mobitela (pred televizorom zaspim bez problema ).

  16. #16
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ja sam sad naglo uletjela u menopauzu zbog lijekova i odmah su krenuli problemi sa spavanjem.
    zaspem ja, ali se non stop budim i znam se ustat u 4, jer mi se ne da više vrtit po krevetu.
    ako se desi da se ni jednom ne probudim po noći, čak se znam u 4 ustat i donekle naspavana.
    tako da, ne bi bilo loše provjeriti hormone.

    inače moj kum ima problema s nesanicom otkad ga znam, a to je ohoho.
    jedino što mu pomaže je da legne jako rano, ali baš jako rano tipa pola 9,
    isto se probudi u sred noći, ali bar odspava par sati.

  17. #17
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Angie,

    Ja sam imala fazu lakog sna pred zoru spavam a svjesna sam da lezim i spavam

    To mi se dogadja pred promjene vremena, meteopat sam. Izludjivalo me jer se nisam kvalitetno naspavala.

    Kod mene pali obavezno lijeganje u 22h i drzanje rutine, ako nekad zabrazdim navecer, ujutro navijem sat jos ranije :mrgrewn: da navecer opet osjetim potrebu za spavanjem.
    Ekrane maknem.

    Imam svoj caj od trava za umirivanje organizma. Ako sam preumorna od posla, pa ne mogu zaspat od umora ili stresa, ponekad uzmem normabel (to samo u zadnje vrijeme jer smo u velikom projektu na poslu).Inace izbjegavam farmu u širokom luku. Al mislim da je bolje uz normabel nego nikako ne spavat, san je strasno bitna stavka za zdravlje svake osobe.

    Mislim da mi takodjer intenzivna fizicka aktivnost i treninzi pomazu kvaliteti sna.

    Evo zbog jako ranog leta jutros, spavala sam nekih cca 3h nocas sto je meni groznoooo (najvise mi odgovara 9h sna 22h-7h), zasad se osjecam ok al iza 17h cu se pocet gasiti. Radni dan ce potrajat puno duze od 17h, nadam se veceras odspavat da sve nadoknadim.

    Eh da i meni svaki sat spavanja prije ponoci vrijedi dvostruko vise nego sati nakon ponoci.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 07.11.2019. at 14:01

  18. #18
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,503

    Početno

    Ako se radi o dugotrajnoj nesanici možda da napraviš obradu u Centru za poremećaje spavanja u bolnici Vrapče

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo - info o melatonin kapsulama: https://biljna-ljekarna.com/melatoni...rodan-san.html

    Nabaviti se može u Zagrebu u Calfit trgovini u Bednjanskoj. Vjerojatno ima i drugdje i od drugih proizvođača. Kaže kolegica da treba jedno godišnje doba (to je otprilike to - 180 kapsula) za oporavak. Drugo je pitanje da li bi se situacija popravila i bez toga.... ali njoj je pomoglo.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 07.11.2019. at 15:08

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja se povremeno borim s nesanicom i moj savjet je fizička aktivnost par sati prije odlaska na spavanje. Žustra šetnja po kvartu dok te ne zabole noge.

  21. #21
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    MM je okorjeli insomničar koji tvrdi da mu pomaže isključivo žestoka fizička aktivnost (trening...)
    Doduše, ništa drugo nije ni probao.

  22. #22
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Ja sam tek povremeno imala tih problema, uglavnom bi bilo uzrokovano anksioznošću.
    Osim uobičajenih savjeta (filtar plavog svjetla, izbjegavanje ekrana prije spavanja, tjelesna aktivnost, izbjegavanje kofeina i teina, uspostavljanje rutine) ono što bi mene uspjelo uspavati bi se moglo nazvati nekom vrstom mentalne vježbe.
    Najvažnije u spavanju je otpuštanje očekivanja. Ja sam znala krenuti na spavanje u strahu da neću moći zaspati (a važno mi je zaspati i dovoljno odspavati) i taj strah bi me gurnuo u anksioznost i onda je gotovo sa spavanjem. Dakle, potrebno je osvijestiti strahove i pustiti ih. Pustiti očekivanja koja imamo od sna, kao da nije važno hoćeš li zaspati ili ne.
    To nije tako lako za postići, pa bih često pribjegavala nekoj mješavini sanjarenja i meditacije da zavaram mozak i preusmjerim fokus dalje od izvora frustracije. To sanjarenje/meditacija bi uključivalo npr. maštanje o nekom cilju kojeg želim postići ili nekoj želji koju imam. Npr. želim novi stan i onda zamišljam kakav raspored želim, koje bih pločice stavila u kupatilo, a koje u kuhinju, bih li imala 5 plamenika ili bih stavila i indukciju, koje bih cvijeće imala, boju i oblik kauča, zavjese itd itd. Važno je uključiti što više (nevažnih) detalja jer se na taj način mozak umori.
    Ponekad bih neku sanjariju do te mjere izvježbala da bih ju krenula automatski zamišljati čim legnem i onda zaspem u roku jedne minute.

  23. #23
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Najvažnije u spavanju je otpuštanje očekivanja. Ja sam znala krenuti na spavanje u strahu da neću moći zaspati (a važno mi je zaspati i dovoljno odspavati) i taj strah bi me gurnuo u anksioznost i onda je gotovo sa spavanjem. Dakle, potrebno je osvijestiti strahove i pustiti ih. Pustiti očekivanja koja imamo od sna, kao da nije važno hoćeš li zaspati ili ne.
    Da, to je to. Legnem u strahu i nakon 10 minuta mi je jasno da stvarno i neću zaspati, i ta anksioznost me totalno zezne, čak ni normabel ne pomaže... Jučer sam zato poduzela sve živo da zaspem, ali ne mogu tako stalno, onda pak ni doma nemaju ništa od mene - otišla na trening, nakon njega skuhala čaj od valeriane i zatim popila tabletu za spavanje. U 9 i nešto sam zaspala, u 6 jedva ustala kad je sat zazvonio.

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Angie, dok su moja djeca bila mala, koristili smo "ulje za spavanje", odnosno lavandino ulje bi im nakapala na blazinicu i ostavila pored jastuka. Odrasli mogu tim eteričnim uljem namazati prostor ispod nosa. Možeš ga staviti i u mirisnu lampu.

  25. #25
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Probaj trening ubacit odmah nakon posla ili predvece ili prije posla (iako jutro mi se cini da ti nije opcija, ovisi sta treniras).

    Tako ces imat vrijeme za djecu u komadu bez sjeckanja. A sebi osigurat adekvatno vrijeme za pocinak.

    Drz se!

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    angie, dok su moja djeca bila mala, koristili smo "ulje za spavanje", odnosno lavandino ulje bi im nakapala na blazinicu i ostavila pored jastuka. Odrasli mogu tim eteričnim uljem namazati prostor ispod nosa. Možeš ga staviti i u mirisnu lampu.
    kod mene to ne funkcionira, tj. Ne zan mene

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Pa šetati treba s djecom... Ako su tako mala da ih nosiš dio puta, znači da ćeš brže doći do faze umorankopas, a ako su dovoljno velika da te prate, imaš priliku provesti s njima vrijeme kad se samo njima baviš... Tako ja radim kad me ulovi ta nesanica.

  28. #28
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Casa nema tako malu djecu, ima.djecu koja treniraju i imaju svoje aktivnosti.
    Vjerujem da nisu bas ludi za setnjama s mamom po noci po Zg jer mrak padne cim.se vratimo s posla.

  29. #29
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Casa, nema A. tako malu djecu, ima djecu koja treniraju i imaju svoje aktivnosti.

    Vjerujem da nisu bas ludi za setnjama s mamom po noci (kisi, hladnoci) u Zg jer mrak padne cim se vratimo s posla.

    Iako slazem se, setnja po friskom zraku iscjeljuje i zasigurno pomaze boljem snu.
    Ja obozavam setnje po snijegu
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.11.2019. at 00:00

  30. #30
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,306

    Početno

    Stres i još neke stvari...unazad nekoliko mjeseci. Pomazu mi Bachove kapi...uzimala sam ih i radi jos nekih stbari odlične su mi se pokazale. Budim se ujutro kad je vrijeme za posao, a ne kao prije sat, dva ranije ili u 1,2 ujutro...

  31. #31
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Od ovog ljeta mi se slično znalo desiti, prije na sreću, nikada. Imam uvijek u kući čaj matičnjaka baš iz biljne ljekarne i čim dođem doma, ako sam imalo napeta (radim stresan posao sa specifičnom i rizičnom skupinom) odmah si kuham vrč čaja. Zadnju šalicu popijem prije spavanja, s medom.

  32. #32
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    A i taj čaj mi zna biti problem, jer se onda obavezno dižem na wc po noći. Gaaaaaah, nema mi spasa

  33. #33
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Trazi u apoteci Rodiolu.
    Mm-a je to spasilo.
    .

  34. #34
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Znam neke kojima je pomogao Melatonin.
    Nesanice sam imala prije 20-25 g. kad sam radila dva posla, javno nastupala i živjela očajno stresno. Užas. Smanjila sam posao, nije bilo vrijedno toga.
    Kasnije nesanice počele su s naglom prijevremenom menopauzom, nisam znala za sebe skoro godinu dana, zato vidi kako stojiš s hormonima.

  35. #35
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mene je mučila nesanica zbog stresa i problema, zaspala bi premorena rano (ili ne bi isla spavati do kasno zbog stresnog dogadjaja) i probudila se kasnije u noći i onda više ne bi mogla zaspati. Pa bi satima bila budna prije nego zaspim. I bila sam grozno premorena. Iduća faza je bila da sam se počela panično bojati tog noćnog buđenja, dovoljno bi bilo da makar u polusnu pomislim da sam se probudila iduća misao je bila da sad bi se neću moć zaspati i od te misli bi se odmah razbudila i stvarno više ne bi mogla zaspati.

    Dugo sam tražila.rjesenje, pisala što me.muci na papir pa onda ponekad mogla zaspati ali nisam to uvijek mogla. Onda sam znala gledati tv ali nije mi sve odgovaralo, ponekad bi me program držao još dulje budnom. No shvatila sam.da me neke serije uspavljuju. Ali ako bi me uspavljivale s druge strane bile smetalo svjetlo od tv za zaspati. A i nisam htjela.spavati pred tv već u krevetu. Onda sam se dosjetila i počela si puštati samo audio tih serija koje me uspavljuju na slušalice, i tad sam napokon nasla rješenje za moju nesanicu. Slušanje bi mi lagano blokiralo misli koje su me opterećivale, opustila bi se i zaspala.
    Sad kad znam da mogu zaspati mi je nastao strah od toga da ću imati nesanicu i neću se moc naspavati pa ako se po noći i probudim obično mogu odmah zaspati. A ako ne - pustim si seriju pa zaspim. Jedino sam se morala naviknuti na slušalice, trajalo je neko vrijeme ali sad me više ne smetaju...

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Koju?

  37. #37
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Koju?
    Meni pomažu lagani poznati sitcomi. Neke možda opuštaju dokumentarci, vidim da netko si pušta bijeli šum itd - mislim da svatko mora naći za sebe da li mu to pomaže i što. Recimo mene dokumentarci nisu opuštali.

    Nekad mi je znalo pomagati i metoda od Betty blue ali je s godinama popustila efikasnost, jednostavno to što me mučilo je bilo previše intenzivno i nisam se mogla fokusirati na “lijepa” i opuštajuća sanjarenja. To je stvar vlastitog uvjerenja, ako vjerujem da ću uz nešto zaspati odmah sam opuštenija pa i manje anksiozna da neću zaspati pa onda brže zaspim - i stvara se pozitivan krug. Otkada sam našla rješenje napokon sam naspavana u svim situacijama gdje sam prije imala velikih problema sa spavanjem i posljedično bila užasno umorna, živčana i zombijasta...

  38. #38
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    I bitno je otprilike ići spavati u isto vrijeme. Meni to isto pomažeda u taj tren kad mi je unutarnji sat namješten na spavanje meni se spava odem spavati. Čitala sam i o onome da u principu je jedan ciklus sna 1,5h pa pokušavam si “namjestiti” da idem spavati 7,5-8h prije nego se trebam probuditi (da si dam 15-ak min opuštenog ležanja u krevetu prije nego zaspim) i trenutno mi to uspijeva, zaspim i probudim se doslovce 5min prije alarma. Prije mi je to bio SF.

  39. #39
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Otpustanje ocekivanja.je.za mene broj jedan. I za mene nikakvo vjezbanje koje bi trajalo iza 21 h. I ne ekrani, ne nervirajuce talk show ili.druge emisije na tv-u (nr raspudic, ne jurnjava po ulicama la, ne akcici, tj ako.muz zo gleda mora bit zvuk jako stisan). Opcenito, iza 22 h svi ukucani moraju smanjot zvukove koje slusaju il proizvode, smanjit svjetlost. Ako je frka il treci dan nesanice, onda 2 normabela od po 2 mg al pola sata prije spavanja, tempirano tako da otp pola.satq nakon ja lijezem i krevet. Ako je kasnije il ako sam jako ekscitirana-ne djeluje. Od tv-a national geographic i priroda. Pokusat ic lec u isto doba. Proci ce, sretno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 10.11.2019. at 11:55

  40. #40
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    [QUOTE=Lili75;3131907]Probaj trening ubacit odmah nakon posla ili predvece/QUOTE]
    Ovako ja, doslovno u robi od posla uradjim djir prije ulaska u kucu.

  41. #41
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Ina to je super tko se tako moze organizirat i onda dodjes doma a svoje si vec obavio.
    Milina

    Ja tako nosim robu za trcanje na posao da se nadje pa trcim s posla.doma, dodjem prije nego javn.prijevozom.

    Al kako me kisa zna ometat ovih dana, da ne omanem sutra s treningom idem na cross fit vec u 6:30h ujutro,a na poslu sam u 8:10h. Zivio vlak! Onda sam mirna, pa nek pada kisa.

    Odo spat,rekle ste bez ekrana,vec je prekasno. Krevetac zove
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 10.11.2019. at 23:49

  42. #42
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    02.15
    Insomnia i ja brojimo li brojimo, ali ništa od spavanja.
    Ni bijeli šum ne pomaže ( muž diše pokraj mene
    Kavu nisam pila, brige su rješive. Pogledala sam Poirota, pročitala ovdje nove postove, odigrala par levela.
    I ništa od sna.
    Oči širom zatvorene ili tako nekako.
    Idemo nas dvije opet brojiti ovce

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    I bitno je otprilike ići spavati u isto vrijeme. Meni to isto pomažeda u taj tren kad mi je unutarnji sat namješten na spavanje meni se spava odem spavati. Čitala sam i o onome da u principu je jedan ciklus sna 1,5h pa pokušavam si “namjestiti” da idem spavati 7,5-8h prije nego se trebam probuditi (da si dam 15-ak min opuštenog ležanja u krevetu prije nego zaspim) i trenutno mi to uspijeva, zaspim i probudim se doslovce 5min prije alarma. Prije mi je to bio SF.
    Ovako i ja funkcioniram... Moram imati "obrazac". Znale su me iz cipela izbaciti stresne situacije (npr. promjena posla i slično) ali najgore mi je bilo na samom početku klimakterija. Užas... Tada sam si smislila način kako se uspavati. Kad legnem, svjesno se prisjećam što je sve bilo dobro u tom danu i općenito, što je sve dobro u mom životu. U većini slučajeva upali. Ponekad mi ni ne treba, pa preskočim. Primijetila sam da mi je prije nekoliko godina bilo teže, a sad je ipak bolje.

    Ovaj vikend moj stariji je imao brucošijadu. Ostavila sam auto ispred zgrade, očekujući da će me zvati (bio je dogovor da dođe gradskim prijevozom ili taksijem, a da me zove samo u slučaju hude sile) pa da ne moram izvlačiti auto iz garaže... U 10 navečer sam ga odvezla tamo, a on se vratio tramvajem u neko doba. Bit stvari - kad sam trebala biti budna ili spavati s pol guzice, ja sam u 10:30 otišla u krpe i zaspala "ko zaklana". Sva sreća da me nije zvao. Čula sam ga kad je stigao, ali da sam trebala ustati, ne znam kako bi to išlo... Eto - od svih noći kad se znam buditi bzvz i imati razdoblje nespavanja, uhvatilo me spavanje baš kad nije trebalo

  44. #44
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    To nije tako lako za postići, pa bih često pribjegavala nekoj mješavini sanjarenja i meditacije da zavaram mozak i preusmjerim fokus dalje od izvora frustracije. To sanjarenje/meditacija bi uključivalo npr. maštanje o nekom cilju kojeg želim postići ili nekoj želji koju imam. Npr. želim novi stan i onda zamišljam kakav raspored želim, koje bih pločice stavila u kupatilo, a koje u kuhinju, bih li imala 5 plamenika ili bih stavila i indukciju, koje bih cvijeće imala, boju i oblik kauča, zavjese itd itd. Važno je uključiti što više (nevažnih) detalja jer se na taj način mozak umori.
    Ponekad bih neku sanjariju do te mjere izvježbala da bih ju krenula automatski zamišljati čim legnem i onda zaspem u roku jedne minute.
    Ovo ja radim isto, zamišljam kako radim neku aktivnost koja me inače opušta, tipa da kitim bor ili da presađujem neki cvijet, i u što više detalja. ustvari, zamišljam se da snimam youtube video o tome

  45. #45
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Da, i moj muž tako zida li zida, to ga opušta

    ja se nažalost u tome nisam još izvještila...

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Još jedan trik za bolje spavanje je topla kupka, a u vodu treba staviti dooosta sode bikarbone (onu vrećicu od 250 g) i par kapi eteričnog ulja lavande i žlicu mlijeka, da se to ulje lijepo rasprši. U vodi treba ostati dovoljno dugo za opuštanje, a najdulje toliko dok se temperatura vode ne izjednači s temperaturom tijela.

  47. #47
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Oko tih maštarija ja ne mislim da se mozak umori nego se makne fokus s onog što ga muči na nešto što ga ne muči i tijelo se automatski opusti. Plus, jednostavno svaki put kad te nešto uspješno uspava samim vjerovanjem da će to djelovati si odmah puno opušteniji i djeluje još bolje i brže. Zato mislim da treba naći to nešto što blokira nemir i onda to koristiti svakodnevno, dok doslovce ko pavlovljev refleks ne uvježbaš mozak da praktično čim počneš odmah zaspiš Ali nekako svatko treba naći svoj način, tuđa iskustva su mislim samo ideje koje se mogu probati. Osim naravno ako ima i nekih fizičkih uzročnika (no ja bi prvo isključila ove psihološke, a čini mi se da Angie ima taj slučaj jer je počelo od stresa i onda uslijedio strah od nesanice, a ništa čovjeka ne razbudi kao pomisao da neće moć zaspati, bar je tako meni)

  48. #48
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Tako je, poanta tih maštanja je upravo izbjegavanje tog loopa straha od nesanice

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Meni ta opuštamsemastanja jednostavno ne idu kad sam pod stresom... I zato mi je pojačanje fizičke aktivnosti na zraku lakše. Fizički umor učini svoje. Buđenja usred noći mi rijetko poremete san, jer se godinama budim zbog djece.

  50. #50
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,120

    Početno

    Ja sam bila trenirala timski sport i ljeti smo znali imati baš duge treninge. I onda sam shvatila da nakon toga ne mogu zaspati. Sad idem dvaput tjedno na rekreaciju i teže zaspem nakon rekreacije.

    Meni je teta prodala neki "trik" da se legnem pravilno na leđa i zamišljam da vodom guram boli, brige i sve loše po obrisu tijela od tjemena prema vratu, pa preko ramena, ruke, torza, noge.. obrubim cijelo tijelo, sporo. To je nekad radilo, ali isto više ne.

    A meni 2mg normabela djeluje od večeri do podne idući dan. Ja sam dobila jednu kutiju prije 10tak godina, vezano uz želudac, s uputom jedan ujutro i jedan navečer. Uzimala sam pola navečer. Ne znam zbilja kako bih išla na posao nakon normabela. Sad bi mi dobro došla kutija da povremeno nadoknadim duboki san s 1 mg, ali me sram pitati za recept, kao da tražimi morfij

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •