Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Problemi sa senzorikom

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    11

    Početno Problemi sa senzorikom

    Pozdrav! Moj sin ima 2 godine i 5 mjeseci, nedavno smo krenuli na terapiju privatno kod defektologa zbog njegovog kasnjenja u jezicno govornom razvoju. Tamo smo dobili savjet da bi trebali krenuti sa vjezbama senzorike. Naime, defektolog misli, a i ja tako mislim da je moj sin nedovoljno osjetljiv na zvuk i dodir. On ima kratkotrajnu paznju i tesko se igrati s njim jer stalno prelazi s jedne stvari na drugu. Voli stalno trcati i ako padne ne place bas puno. Poceo je pricati, jos ne spaja bas recenice,ali brblja stalno. Zanima me, ima li netko iskustva s time? Jer sto god sam procitala uglavnom se radi o preosjetljivosti, ovo je valjda rjeđe.? Moze li mi netko reci da li se to moze ispraviti ili je to trajno? Evo, htjela bi malo informacija prije nego krenemo na te terapije.

  2. #2
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,086

    Početno

    U knjizi Zahtjevna djeca Stanley Greenspan opisuje 5 skupina zahtjevne djece, od kojih su jedna skupina preosjetljiva djeca, a jedna skupina djece opisana su kao upravo suprotna ovoj skupini preosjetljivih. On ih naziva samozaokupljena djeca (ili slično). Mogu preporučiti ovu knjigu i vjerujem da bi ti se isplatilo potražiti je.

    Moj je preosjetljivi i nijedna mi knjiga nije pomogla u razumijevanju njegovog ponašanja kao ova (a otkrila sam da i sama spadam u ovu skupinu).

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2017
    Postovi
    233

    Početno

    Sandra90 pokusavam Vam poslati privatnu poruku Ali nemogu. Neznam zašto?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2020
    Postovi
    7

    Početno

    Pozdrav Sandra90,
    Kako napredujete, da li ima neku dijagnozu?
    kod nas je slicno ponasanje kao kod vaseg sina...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2019
    Postovi
    11

    Početno

    Pozdrav! Moj sin je sada star 3 godine i 9 mjeseci. Puno smo napredovali od tada. Paznja je odlična, u skladu s dobi, sada reagira na sve zvukove, odaziva se na ime, igra se s drugom djecom, poslusan je i zeli sudjelovati u svim aktivnostima s terapeutima. Najveći problem trenutno je govor. On govori u recenicama od 3, 4 rijeci ali je agramatican. I problem nam je slinjenje zbog slabih misica u ustima, pa to sad radi s logopedom. Nismo isli na terapije senzorike, idemo kod logopeda, defektologa i radnog terapeuta i radimo kuci. Dijagnoza je ista, kasnjenje u jezicno govornom razvoju. Ako vas nesto jos zanima slobodno pitajte, ako mogu pomoći tu sam.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2022
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav,moj sin ima 2 godine i 3mjeseca.Ide u jaslice 7 mjeseci i ovdje ću navesti par stvari što sam primjetila da kasni za drugom djecom svog uzrasta,i zamolila bi da mi se neko javi ko je imao slično iskustvo ili zna malo više o tome.On se ne odaziva uvijek na ime,ekrane sam mu skroz ugasila.Sto se tice govora samo govori mama.Nisam sigurna koliko on razumije kad vježbam snjim naredbe,jer nekad rado sudjeluje nekad ne,nisam sigurna je li ne razumije ili nekad jednostavno nije raspoložen za to.Imamo problem i sa hranom uglavnom hoce miksanu hranu i neće da žvače komade kao da mu se gadi,čak zna i gurati prst u usta da povrati ako ja uspijem da mu stavim zalogaj u usta to nigdje nisam uspjela naći da dijete to radi,počela sam intenzivnije vježbati snjim,sam drzi kasiku i počeo je jesti bananu u kolutovima a ne zgnječenu.Gleda u oci smije se,nema nikakve ponavljajuće radnje i nije osjetljiv na buku,ali nema pokazivanja prsticem,kad se igramo zna uzeti moju ruku "da nešto obavi".Živimo u Njemačkoj i kući pričamo naš jezik a on svakodnevno sluša i njemački.Imamo provjeru tek u 4mj sljedeće godine.Tad smo uspjeli dobiti termin.Cesto imamo sastanke u vrtiću i pedagogica i pedijatrica su rekle da on kasni u razvoju,počeli su u jaslicama da rade snjim na ovim poljima.Sto se tice druženja sa drugom djecom on kao da je nezainteresiran za to i za zajedničke aktivnosti,npr sva djeca sjede u krugu i slušaju pjesmice on uopće ne bude tu snjima.Predlozili su mi da ga upišem u jaslice za djecu sa poteskocama,ali ne znam koliko je to pametno s obzirom da moje dijete još nema dijagnozu.Nemamo još nikakve terapije osim pedagogice koja radi snjim jednom tjedno.Kod kuće je situacija bolja,on stalno od mene traži pažnju,želi da se mazi,voli se igrati samnom,lista slikovnice,obraca mi se na nekom svom jeziku,vidim da želi da uspostavi razgovor.Trudim se da radim snjim i da se što bolje informirani.

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Mamiii14, dvojezična okolina prilično često izaziva ovakve poteškoće. Dijete jednostavno ima puno informacija koje treba obraditi, pa to ide malo sporije. Da si u Zagrebu, preporučila bih da se javiš u Suvag. Tamo imaju radne terapeute koji se uspješno bave ovakvim smetnjama, pa se često do škole puno toga riješi. Bilo koji logoped do kojeg možeš doći bit će od pomoći.

    Od literature mogu preporučiti dvije knjige prof. Renate Rade (ona je u Suvagu radni terapeut, a o svom radu napisala je knjige):
    Malo dijete i prostor - igra bez igračaka https://www.foma.hr/proizvod/malo-di...-bez-igracaka/
    Malo dijete s komunikacijskim teškoćama https://www.foma.hr/proizvod/mala-dj...m-teskocama-1/

    Nešto od metoda poticanja govorno-jezičnog razvoja našla sam ovdje, na web stranici vrtića Šumska Jagoda:
    https://vrtic-sumskajagoda.zagreb.hr...%20slikama.pdf

    Za sada kroz igru i zabavu pokušaj potaknuti dijete da se bolje izrazi. Inače, što se tiče igranja s drugom djecim - ne brini, do toga tek treba dorasti. Veliki broj prosječne djece (bez teškoća) uopće nije zainteresiran za to prije treće godine, a nekima treba i dulje... Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.12.2022. at 14:59

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •