Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 209

Tema: Božićni kolači 2019.

  1. #51
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Hvala vertex, javim rezultate kad (ako) isprobam

  2. #52
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ja već par godina naručim kolače koji su kao domaći. Ispečem 2 vrste doma zbog J. Htjeli smo i sad naručiti ali su zatvorili narudžbe.
    Ima li netko preporuku kakvu?

  3. #53

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Ja već par godina naručim kolače koji su kao domaći. Ispečem 2 vrste doma zbog J. Htjeli smo i sad naručiti ali su zatvorili narudžbe.
    Ima li netko preporuku kakvu?
    Probaj hotel 'Maroon', na Samoborskoj cesti.

    Imaju velik izbor i fine kolače.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Ja sam u potrazi za provjerenim receptom za čupavce, a da biskvit nije na 6 jaja, pa ako neko ima...I lambadu kolač za manji protvan, tj. onaj klasični...Ja imam za onaj najveći od rola pa ne znam kako ga točno prilagoditi manjem protvanu, a i po tom receptu mi je bijela krema ispala ful tanko, a ona sa sokom prst debela, ne znam da li tako obično bude, ali meni osobno to nekako nije odgovaralo...

  5. #55
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam u potrazi za provjerenim receptom za čupavce, a da biskvit nije na 6 jaja, pa ako neko ima...I lambadu kolač za manji protvan, tj. onaj klasični...Ja imam za onaj najveći od rola pa ne znam kako ga točno prilagoditi manjem protvanu, a i po tom receptu mi je bijela krema ispala ful tanko, a ona sa sokom prst debela, ne znam da li tako obično bude, ali meni osobno to nekako nije odgovaralo...
    Izračunaj volumen tog velikog protvana i podijeli ga s volumenom malog protvana. Brojem koji dobiješ dijeli količine sastojaka za kolač.
    Volumen protvana računaš tako da pomnožiš duljinu, širinu i visinu protvana.

  6. #56
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Bravo, Enela! Da ovo čita ministrica Divjak, ne bi branila Školu za život popločavanjem kupaonice, nego prilagodbom recepata protvanima!

  7. #57
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Izračunaj volumen tog velikog protvana i podijeli ga s volumenom malog protvana. Brojem koji dobiješ dijeli količine sastojaka za kolač.
    Volumen protvana računaš tako da pomnožiš duljinu, širinu i visinu protvana.

  8. #58
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Imam ja odličan za čupavce biskvit i čoko umak. Ne raspada se biskvit, upije taman koliko treba i ne mrve se čupavci kasnije. Javim sutra ne znam napamet.

  9. #59
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Imam ja odličan za čupavce biskvit i čoko umak. Ne raspada se biskvit, upije taman koliko treba i ne mrve se čupavci kasnije. Javim sutra ne znam napamet.
    budem i ja napisala mamin
    nama je, naravno, taj najbolji
    i čupavci su mali, za dva griza

  10. #60
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Razmišljam da ovaj viked napravim da se riješim dijela pa da zamrznem, ali nikad nisam kolače zamrzavala. Preporučujete li to i koje vrste ili svejedno Može npr medena, mađarica i suhi? I na koji način odnosno kako se odmrzavaju, samo stavim na sobnu temperaturu?
    Posljednje uređivanje od oka : 13.12.2019. at 07:38

  11. #61
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    O, ne!
    Zamrzavanje opet

  12. #62
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Jurana svake godine na ovim temama neko otkrije zamrzivac.

    dakle rezime:
    kolaci se mogu zamrznuti. mogu se normalno konzumirati nakon odmrzavanja. nista im ne bude. ali miris istih ovisi o sadrzaju zamrzivaca (isuse kako je ovo u HR sad dobilo potpuno drugo znacenje ). ako imas pecene paprike u njemu mogu povuci miris.

    znamo i forumasicu koja u skrinji ima samo kolace ili bar je nekad imala.

  13. #63
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Sad i meni dođe da napravim čupavce ?? A to su mi inače najgori kolači.

  14. #64
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ma dajte..već ste znači prošle sito i rešeto s tom temom, idem onda tražit . A neću stići sve najednom pa bi se poslužila zamrzivačem. Evo otkrila ga pred Božić
    Posljednje uređivanje od oka : 13.12.2019. at 08:59

  15. #65
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    ma samo ih smrzni. nemas sta proucavati. odmrznes na sobonoj., idu svi. i kremasti i suhi.....

  16. #66
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Možeš malo omotati kutije prozirnom folijom da ih zaštitiš od ostalih mirisa u zamrzivaču

  17. #67
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Meni čupavci nikad ne uspiju - isto nemam dobar recept. A baš ih volimo. I onda ih kupim u Lidlu, kaj je najgore, nisu ni loši, al su debelo preslatki

  18. #68
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Evo i ja kupila čupavce u Lidlu. Na akciji su!

  19. #69
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Evo super recept za čupavce. Bitno je da su svi sastojci sobne temperature.

    ČUPAVCI

    Biskvit: 3 jaja i 20dkg šećera (ja stavim 10dkg sasvim je dovoljno) i 1 vanilin šećer miksati da postane gusto i pjenasto
    Dodati 1 dcl ulja i 1 dcl mlijeka te 25dkg glatkog brašna pomiješanog sa 1 praškom za pecivo. Miksati da se svi sastojci izjednače.

    Peći na 180 stupnjeva cca 40 min kad po vrhu počne smeđiti.

    Umak: 30dkg čokolade za kuhanje 24 dkg maslaca i 9 žlica vode rastopiti na pari.

    Kad se tijesto dobro ohladi (ja ga pečem dan ili dva prije umakanja)narezati na kocke i umakati u čokoladu pa kokos.

    Tijesto možete piknuti u sredinu čačkalicom pred kraj pečenja i provjeriti da li je gotovo.

    Nekad u pola smjese stavim kakao ili malo rastopljene čokolade da dobijem šareni biskvit lijepo izgleda.

    Dobar tek!

  20. #70
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Vidjela sam amarette Gorana Skoka na 24kitchen i strašno mi nedostaju breskvice, a treba ponoviti i čokoladne kuglice iz prošlogodišnje teme.

    Okušala bih se i u šapicama. Sve su to kolači koje nekad kao dijete ne bih mogla ni zamisliti da stavim u usta.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 13.12.2019. at 22:32

  21. #71
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Sve su to kolači koje nekad kao dijete ne bih mogla ni zamisliti da stavim u usta.
    Šuti, dobro si prosla. U zadnjoj trudnoci meni se jelo prisiljeno zelje. I istovremeno mi se rigalo na pomisao jer sam to istinski i strasno mrzila u djetinjstvu. I onda sam se tome opirala neko vrijeme. Pa sam posustala, skuhala loncinu i pojela, sve nevjerujuci sto radim. Imalo je isti onaj okus koji mrzim.

  22. #72
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Hahahahah

  23. #73
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Šuti, dobro si prosla. U zadnjoj trudnoci meni se jelo prisiljeno zelje. I istovremeno mi se rigalo na pomisao jer sam to istinski i strasno mrzila u djetinjstvu. I onda sam se tome opirala neko vrijeme. Pa sam posustala, skuhala loncinu i pojela, sve nevjerujuci sto radim. Imalo je isti onaj okus koji mrzim.
    O da, i ja sam imala u trudnoći manevre sa zeljem. Kiselim. I toliko sam ga pojela da mi je muka kad se sjetim. I zavoljela sam ga. Ljubav traje i dalje. Jučer sam u 21 došla iz teretane gladna ko vuk i išla dinstati kiselo zelje.

  24. #74
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Bravo, Enela! Da ovo čita ministrica Divjak, ne bi branila Školu za život popločavanjem kupaonice, nego prilagodbom recepata protvanima!

    Realno, veći postotak naših učenika će raditi kolače nego popločavati kupaone.

    Ne volim raditi sitne kolače, pa za Božić ne radim neke velike količine (ako se nekad zaigram, ostane nam hrpa kolača koje na kraju ne pojedemo).
    Sigurno radim:
    Voćni engleski kolač (hrpa suhog i kandiranog voća, oraščića, par jaja, višnjevac i koja žlica gustina) - našla prije dosta godina recept tu na furumu, mislim da je Maxi stavila
    Čoko - espresso budniće
    Prhke orehnjače (samo s pekmezom)

  25. #75

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Ja bih provjereni recept za šapice, ako netko ima.
    Tnx.

  26. #76
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Imam ja odličan za čupavce biskvit i čoko umak. Ne raspada se biskvit, upije taman koliko treba i ne mrve se čupavci kasnije. Javim sutra ne znam napamet.
    Isto - ide 2 jaja i 250 g brašna, a za ostale omjere ipak moram pogledati u bilježnicu.

  27. #77
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

  28. #78
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Potvrđujem da je odličan recept. S maslacem, ne s mašću.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    hvala ti, probat ću

  30. #80
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,133

    Početno

    Mi smo napravili onaj naopaki kolac od jabuka i kiflice/keksice. Prvi smo pojeli
    Ostalo cemo pomalo. Narucivati necu. Ne moramo imati 10 vrsta. Kao sto rekoh - pomalo.

  31. #81
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    mi smo napravili speculaas i pola pojeli
    mogla sam doduše stavit malo više šećera, ali inače su baš fino prhki

  32. #82
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    U pracne umjesto orasastog može i kokos?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 16.12.2019. at 14:18

  33. #83
    Dilek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Malmo
    Postovi
    140

    Početno

    Ove godine radim domaci panettone, vec sam zazalila. Od ostalog, ici ce 3 vrste suhih kolacica i orehnjaca.

  34. #84
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    U pracne umjesto orasastog može i kokos?
    Ne bih rekla. Nije dovoljno masan.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ja baš nisam stručnjak za kekse. Našla sam jedan zgodan recept ali u tijesto ide samo putar, brašno i šećer. Nema jaja. To tako može?
    Da može. Moja mama radi takve kekse, a idu još i bademi ili orasi. Davim se u njima koliko su mi fini.

  36. #86
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Molila bih od iskusnih domaćica recept za makovnjaču.. nije mi problem u filu ali tijesto mi nikada ne ispadne kako bih ja htjela.

  37. #87
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Tijesto Radim po amalteinom receptu

  38. #88
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Molila bih od iskusnih domaćica recept za makovnjaču.. nije mi problem u filu ali tijesto mi nikada ne ispadne kako bih ja htjela.
    A kako bi htjela?

    U tijesto se može staviti jaje, ali i ne mora.

    Za dizana tijesta nema egzaktnog recepta, nego moraš gledati kako se tijesto ponaša. Ja stavljam jaje, s tim da od tog jajeta/žumanjka oduzmem 1-2 čajne žlice, da imam za premazivanje. Dodam tome 2x toliko mlijeka i izmutim.

    Za mali pleh meni treba pol kile brašna, 1 vrećica suhog aktivnog kvasca koji ne umiješam u brašno, nego potopim u mlijeko.

    BITNO: Svi sastojci moraju biti na sobnoj temperaturi. Ostaviti u kuhinji dan ranije. Ako je brašno iz špajze, a jaja iz frižidera, ne ispadne dobro.
    Evo, idem redom:
    0,5 kg brašna glatkog, T-550 ili namjenskog za dizana tijesta - dobro ga je prosijati, da uđe zrak
    prstohvat soli
    3 žlice šećera (jušne)
    ribana limunova korica (1 žličica, ne pretjerivati)
    To se sve stavi u plastičnu zdjelu za dizanje i promiješa viljuškom.

    0,25 l toplog mlijeka + 1 jušna žlica šećera - u to razmutiti 1 vrećicu suhog aktivnog kvasca i ostaviti da se diže na toplom
    U tijestu napraviti udubinu u koju se stavi 1 jaje i 1 dl ulja ili 10 dag omekšalog (ne otopljenog) maslaca
    Kad se kvasac u mlijeku naklobuči (paziti da ne ide prenaglo, jer gljivice pokrepaju), ubaciti u brašno i sve izmiješati mikserom pomoću onih svrdlastih nastavaka za tijesto.
    Dodavati vode po potrebi - obično treba pola šalice (1,25 dl) i mora biti mlaka.
    Tijesto je dobro kad se počne oblikovati u kuglu - ne mrvi se, ali ni ne lijepi. To znači da je gotovo. Štajaznam-mlatim ga mikserom 2-3 minute, a ako radim duplu smjesu, malo dulje.

    Eh sada - dizanje: Zdjelu poklopiti i ostaviti na toplom mjestu BEZ PROPUHA.

    (Dok se diže - napravi se fila, ali rekla si da ti to ne treba... Mi volimo nadjev od rogača - samo pomiješam pola vrećice mljevenog rogača (125 g) sa toliko pekmeza ili džema koliko treba - ako je rijedak, omjer je 1:1. Ako je pekmez gust, može ga se staviti i više (2 udjela pekmeza na 1 udio rogača). Pekmez treba dodavati pomalo. Ideju o količini stekneš praksom. )

    Dalje o dizanju tijesta:
    Ja sam lijena i uvijek mi se žuri, pa obično uronim zdjelu u veliku rajnglu tople vode, tako da se dizanje sa 45 minuta skrati na 15-20 minuta. Isto treba paziti da ne utekne. Gotovo je kad se volumen udvostruči.
    Kad je dignuto, može se premijesiti i ponoviti postupak. Meni se to ne da. Ja samo iskrenem kuglu tijesta na pobrašnjeni stol, podijelim na pola, oblikujem u 2 manje kugle i onda razvaljam i filam prvo jednu, pa drugu. Kad se smjesti u pleh, treba odozgo izbušiti nožem ili viljuškom, da plinovi mogu izlaziti, a da ne odvale gornju koru. Pleh je pametno obložiti pek-papirom, da se kolač lakše izvadi. Treba ga ostaviti još neko vrijeme da se digne - cca dvadesetak minuta. Ako je vani, pokriti duplom krpom. Umjesto toga, može se staviti i u nezagrijanu pećnicu i staviti na 50 oC bez ventilatora, dok se ne digne, a nakon toga peći prvo na donjem grijaču štajaznam 15 min, pa na oba još 2x toliko. Kad počne dobivati rumenu boju, premažeš kistom onom otopinom jaja i mlijeka, da dobije glatku koricu.

    Kad je gotovo, ne izvadiš iz pećnice odmah, nego ju ugasiš i pritvoriš vrata (uglaviš krpu ili kuhaču) da ne sjedne prenaglo.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 17.12.2019. at 08:33

  39. #89
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Nisam napisala - za veliki pravokutni pleh treba kila brašna, a za manji treba pol kile. Ne znam napamet da li je moj mali pleh 28 ili 30 cm, ali veliki je 35 cm i proporcionalno širi.

  40. #90
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Hvala Peterlin

  41. #91
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala Peterlin
    Nema na čemu. Nadam se da ćeš uspjeti, ali samo vježba čini majstora. S vremenom prilagodiš količine (tijesta i nadjeva) upravo svojem posuđu, pa radiš "napamet".

  42. #92

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    A kako bi htjela?

    U tijesto se može staviti jaje, ali i ne mora.

    Za dizana tijesta nema egzaktnog recepta, nego moraš gledati kako se tijesto ponaša. Ja stavljam jaje, s tim da od tog jajeta/žumanjka oduzmem 1-2 čajne žlice, da imam za premazivanje. Dodam tome 2x toliko mlijeka i izmutim.

    Za mali pleh meni treba pol kile brašna, 1 vrećica suhog aktivnog kvasca koji ne umiješam u brašno, nego potopim u mlijeko.

    BITNO: Svi sastojci moraju biti na sobnoj temperaturi. Ostaviti u kuhinji dan ranije. Ako je brašno iz špajze, a jaja iz frižidera, ne ispadne dobro.
    Evo, idem redom:
    0,5 kg brašna glatkog, T-550 ili namjenskog za dizana tijesta - dobro ga je prosijati, da uđe zrak
    prstohvat soli
    3 žlice šećera (jušne)
    ribana limunova korica (1 žličica, ne pretjerivati)
    To se sve stavi u plastičnu zdjelu za dizanje i promiješa viljuškom.

    0,25 l toplog mlijeka + 1 jušna žlica šećera - u to razmutiti 1 vrećicu suhog aktivnog kvasca i ostaviti da se diže na toplom
    U tijestu napraviti udubinu u koju se stavi 1 jaje i 1 dl ulja ili 10 dag omekšalog (ne otopljenog) maslaca
    Kad se kvasac u mlijeku naklobuči (paziti da ne ide prenaglo, jer gljivice pokrepaju), ubaciti u brašno i sve izmiješati mikserom pomoću onih svrdlastih nastavaka za tijesto.
    Dodavati vode po potrebi - obično treba pola šalice (1,25 dl) i mora biti mlaka.
    Tijesto je dobro kad se počne oblikovati u kuglu - ne mrvi se, ali ni ne lijepi. To znači da je gotovo. Štajaznam-mlatim ga mikserom 2-3 minute, a ako radim duplu smjesu, malo dulje.

    Eh sada - dizanje: Zdjelu poklopiti i ostaviti na toplom mjestu BEZ PROPUHA.

    (Dok se diže - napravi se fila, ali rekla si da ti to ne treba... Mi volimo nadjev od rogača - samo pomiješam pola vrećice mljevenog rogača (125 g) sa toliko pekmeza ili džema koliko treba - ako je rijedak, omjer je 1:1. Ako je pekmez gust, može ga se staviti i više (2 udjela pekmeza na 1 udio rogača). Pekmez treba dodavati pomalo. Ideju o količini stekneš praksom. )

    Dalje o dizanju tijesta:
    Ja sam lijena i uvijek mi se žuri, pa obično uronim zdjelu u veliku rajnglu tople vode, tako da se dizanje sa 45 minuta skrati na 15-20 minuta. Isto treba paziti da ne utekne. Gotovo je kad se volumen udvostruči.
    Kad je dignuto, može se premijesiti i ponoviti postupak. Meni se to ne da. Ja samo iskrenem kuglu tijesta na pobrašnjeni stol, podijelim na pola, oblikujem u 2 manje kugle i onda razvaljam i filam prvo jednu, pa drugu. Kad se smjesti u pleh, treba odozgo izbušiti nožem ili viljuškom, da plinovi mogu izlaziti, a da ne odvale gornju koru. Pleh je pametno obložiti pek-papirom, da se kolač lakše izvadi. Treba ga ostaviti još neko vrijeme da se digne - cca dvadesetak minuta. Ako je vani, pokriti duplom krpom. Umjesto toga, može se staviti i u nezagrijanu pećnicu i staviti na 50 oC bez ventilatora, dok se ne digne, a nakon toga peći prvo na donjem grijaču štajaznam 15 min, pa na oba još 2x toliko. Kad počne dobivati rumenu boju, premažeš kistom onom otopinom jaja i mlijeka, da dobije glatku koricu.

    Kad je gotovo, ne izvadiš iz pećnice odmah, nego ju ugasiš i pritvoriš vrata (uglaviš krpu ili kuhaču) da ne sjedne prenaglo.
    Zvuči korisno! Inače mi dizano tijesto uspijeva bez problema za klipiće, pincu i sl., ali s orehnjačom mi se redovito dešava da mi fila iscuri van tijesta pa to izgleda svakako (nije loše za jesti, ali nije za pokazivanje ). Možda je štos u ovom bušenju nafilanog tijesta viljuškom prije pečenja?

  43. #93
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Evo recepta za čupavce - 2 jaja:

    2 cijela jaja
    2 žlice tople vode
    250 g šećera (može se smanjiti na 150)
    1 prašak za pecivo
    prstohvat soli
    2 dl mlijeka
    250 g brašna - po mogućnosti pola oštrog, pola glatkog ili sve glatko - nikako ne stavljati samo oštro

    Pećnicu uključiti da se ugrije na 175 oC.
    Zamutiti biskvit redom kako je napisano (sve mutiti najvećom brzinom, osim brašna koje treba umiješati najmanjom brzinom i kratko). Pleh premazati uljem i posipati oštrim brašnom ili prezlima, da se biskvit lakše vadi.
    Peći samo na donjem grijaču i ventilatoru 10 minuta, a onda smanjiti temperaturu na 150, uključiti oba grijača i ventilator i peći još 10-15 minuta. Gotovo je kad se rubovi počnu odvajati od posude.

    Krema za umakanje:
    - 10 žlica kristal šećera
    - 10 žlica vode (jušnih velikih) - to meni ispadne oko 1,5 dl
    - 1 cijeli margarin (ili pol maslaca, pol margarina)
    - 4 rebra (100 g) čokolade za kuhanje
    - 1 velika jušna žlica gorkog kakao praha
    - 1 žlica ruma

    Sve se otopi na laganoj vatri, da se sastojci izjednače.

    Treba još 250 g kokos brašna, ali dobro ga je imati u pričuvi i više, jer količina potrošenog brašna ovisi o veličini kocaka. Ja izrežem 28 ili 32 komada, kako ispadne.

    Kocke umačem u toplu čokoladnu kremu i onda "paniram" u kokos brašno, pa odlažem na pladanj obložen pek-papirom, da mi se topla krema ne zalijepi. Ako se krema krene zgušnjavati, može ju se još malo dogrijati. Ako se čini prerijetka, treba dodati još kakao praha.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 17.12.2019. at 10:49

  44. #94

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    112

    Početno

    Molim pomoć! U kojoj dimenziji protvana se radi bajadera od Apricot? Hvala

  45. #95
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    pa koliko ju ja znam, Apricot nije nesto velika, mislim da ce sati u protvan od pecnice ako ju malo jace naguras

  46. #96

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    112

    Početno

    Onda moram prepoloviti količinu

  47. #97

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Peterlin, hvala na receptu za čupavce, sigurno ću ga isprobati...

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    112

    Početno

    Hvala (obrisalo mi pola posta)

  49. #99
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Molim provjereni recept za husarske poljupce
    hvala

  50. #100
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj pepi prvotno napisa Vidi poruku
    Molim provjereni recept za husarske poljupce
    hvala
    ja radim po ovome, kad radim duplu dozu smanjim šećer https://www.coolinarika.com/recept/milijun-komada/
    nikad još nisu bili manje od fenomenalni, a tako jednostavni...

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •