Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 229 od 229

Tema: Današnja omladina i svi ostali...

  1. #201

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    S obzirom da nam se zadnjih godina trgovački centri i teleoperateri obraćaju s "ti" u reklamama koje vrište sa svih strana, to što se starija gospođa u tramvaju mladoj djevojci obratila s "ti" ne bih smatrala problematičnim

  2. #202
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    naravno da je, ali imam ženskasti bicikl s košarom za shopping i zaista se ne vozim brzo pa nemam potrebu za kacigom, bilo bi mi čudno da do dućana sporo milim s kacigom na glavi
    Da, al, ako se vozis prema propisima, vozis se ili po biciklistickoj stazi ili po kolniku, gdje se ocito krecu mnogo brzi vozaco od tebe. Slabo ce te zastitit tvoja sporost, ako te netko udari. Isto tako, kad padas s biciklom, ne mozes se bas jednostavno docekat na ruke kao kad padas bez bicikle, tako da ti je tu dodatna ugroza za glavu.

    Ja isto mislim da bi kacige za bicikliste trebale bit obavezne.

    I kacige su obavezne i u British Columbiji (mozda nisu u cijeloj Kanadi) i policija vrlo uredno naplacuje kaznu, ako te zatekne bez kacige. Uglavnom, po mom sjecanju, velika vecina je nosi.

  3. #203
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Pokušavam te zamislit i ja imam takav bajk, to bi bila rikavela
    Nemaš što zamišljati, evo ovako nekako

    Mi smo imali sudar pred par godina. Skretali smo lijevo, pješacima na cesti na koju smo skretali je bilo crveno. Naišao polako tip od nekih 65-70 godina biciklom i naprosto nije stao na crvenom. MM zakočio i žena iza se zabila u nas. Deda je nastavio, ne osvrnuvši se. Žena je jedini krivac ispala. A i nije mi jasno kako nije zakočila, svi smo tek kretali kroz semafor, sporo smo vozili. Nikom ništa, ali gnjavaža.

  4. #204
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,692

    Početno

    svašta, sad bi trebali i curkama od 15 g. govoriti Vi?

    ja se još uvijek svaki put stiltam kad mi kažu: "Gospođo" (jel to samo meni uvredljivo?!? )

  5. #205
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,975

    Početno

    Školski primjer vrlo česte obrnute situacije:
    razgrćući sve oko sebe, u bus je uletjela gospođa (65-70g.), sjela na sjedalo, tj. na jedno od ona četiri koja su u paru (dva i dva) okrenuti jedni prema drugima. Na susjedni je odložila tri vrećice, na onaj dijagonalno od nje još dvije, a onda je nogama zagradila i stolac preko puta sebe da joj tko ne bi sjeo .
    Na primjedbe ljudi, uz puno uzdaha i komentara, pripustila je neku ženu da sjedne na nasuprotno sjedalo...

  6. #206
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    O da. To je česta situacija na busevima s Britanca.
    Sva četiri sjedala okupira ili s plac torbom zagradi jedna osoba, a djeca koja idu u Nazorovu ili Goljak na terapije stoje.
    Joj, čula sam jučer dobru foru pri izlasku s busa. Isto na Britancu.
    Pri izlasku s busa kaže starija gospođa jednom gospodinu od cca 50 godina:” budete mi odnijeli vrećice dolje” a on njoj- ne bum. Nek ti ih nosi onaj kome si kuću prepisala. [emoji41]



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #207
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    svašta, sad bi trebali i curkama od 15 g. govoriti Vi?

    ja se još uvijek svaki put stiltam kad mi kažu: "Gospođo" (jel to samo meni uvredljivo?!? )
    Nažalost, nije. Vec smo imali raspravu o tome. Ima jos onih kojima ne smeta procjenjivanje jesu li udane ili nisu, a opravdanje je da vise vole da ih procjenjuju jesu li stare ili mlade. Meni je to jako ponizavajuce za ženu. Ali sam cak i na ovom forumu u manjini, cini mi se.

    Miss i Fräulein nisu vise uobicajene, kod nas zene jos vole da ih se zove gospodicna.

  8. #208
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Opravdanje? Svašta. Pred kime?
    Koliko nas je sudjelovalu u toj raspravi, otprilike tri četiri osobe, pa da su zaključci univerzalni?
    Ja sam napisala da se ne sjecam kad mi je netko procjenjivao bračno stanje i da se to gospođa i gospođica danas koristi vise prema dobi. Kao sto je i moj sin npr konobarima momak, a njegov tata im je gospodin.
    A inace, zelja za mladošću je apsolutno univerzalna. Uostalom, ako je nešto stereotip, onda je to muškarac koji u srednjim godinama prošvika zbog straha od starenja.

  9. #209
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,167

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    ja se još uvijek svaki put stiltam kad mi kažu: "Gospođo" (jel to samo meni uvredljivo?!? )
    Ja se stiltam kad mi se obrate s ti ili gospođice jer misle da sam student i dijete. A ovo gospođo mi je standardni način obraćanja svim ženama koje mi djeluju starije od 25.

  10. #210
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Ja želim da mi se svi obraćaju s “ti”.
    Stari zato što sam mlada, a mladi zato što sam, iako stara, dovoljno kul da budem jedna od njih

  11. #211
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Ardji, legendo

  12. #212
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,205

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ja želim da mi se svi obraćaju s “ti”.
    Stari zato što sam mlada, a mladi zato što sam, iako stara, dovoljno kul da budem jedna od njih
    Isto ja, isto
    Presretna sam kad mi se mladi obračaju s "ti".
    A kad mi se netko obrati s "gospođo", još se okrećem koga to trebaju a ja sam odavno u "gospođa" godinama.

  13. #213
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Willow prvotno napisa Vidi poruku
    svašta, sad bi trebali i curkama od 15 g. govoriti Vi?

    ja se još uvijek svaki put stiltam kad mi kažu: "Gospođo" (jel to samo meni uvredljivo?!? )


    Ne bih se uvrijedila na 'gospođo', ali bih se iznenadila jer mi nikad nitko tako ne kaže haha.

    Inače mi većinom ljudi krenu na 'ti' i uopće mi to ne smeta, bilo bi mi smiješno da meni starija osoba govori 'vi'.
    Ne smeta mi ni ti ni vi ako mi se osoba normalno obrati, sasvim svejedno. Ako mi se nenormalno obrati onda mi smeta i ti i vi i osoba i njeno postojanje blizu mene.

  14. #214

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Išla sam autobusom prema Mirogoju, oko pola 2 kad ima najviše učenika i studenata, ušla sam na zadnja vrata i onda išla do automata poništiti kartu, kako sam prošla cijeli autobus, i radim s tom populacijom utvrdila sam da svi koji sjede imaju manje od 25 godina.

    Naravno nitko od njih me nije doživio, no bilo je još jedno sjedeće mjesto.

    Sjednem ja , i evo neke žene, starije od mene i od svih njih krene meni držati govor da joj se moram dići.

    Nije dobro prošla.

    Ja se, naravno, nisam htjela ustati, a ona je digla nekog od mlađarije.
    Posljednje uređivanje od maria71 : 21.12.2019. at 21:35

  15. #215

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Išla sam autobusom prema Mirogoju, oko pola 2 kad ima najviše učenika i studenata, ušla sam na zadnja vrata i onda išla do automata poništiti kartu, kako sam prošla cijeli autobus, i radim s tom populacijom utvrdila sam da svi koji sjede imaju manje od 25 godina.

    Naravno nitko od njih me nije doživio, no bilo je još jedno sjedeće mjesto.

    Sjednem ja , i evo neke žene, starije od mene i od svih njih krene meni držati govor da joj se moram dići.

    Nije dobro prošla.

    Ja se, naravno, nisam htjela ustati, a ona je digla nekog od mlađarije.
    U tom autobusu ("plavom lijesu" ) doživjela sam mnoge živopisne situacije između mlađarije i staraca. U svakom slučaju, tamo nikad nije dosadno!

  16. #216
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Baš sad razmišljam, provela sam puno vremena po javnom prijevozu i u Zagrebu i u Splitu. U Splitu nema toliko tih pasivno i aktivno agresivnih starijih ljudi, oni su stvarno iznimka. Ali sjećam se kad sam se nakon 7 godina u Zagrebu vratila ovamo, bila sam šokirana što se vozači pod normalno starijim osobama obraćaju sa ti, ono "dokle ćeš, baba?"
    Općenito bih rekla da su najbezobraznije osobe u ovdašnjim autobusima uglavnom vozači

  17. #217
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Meni je apsolutno nepojmljivo da ikome se nepoznatome obraćam sa ti. Osim maloj djeci.
    Zašto ne tinejdžeru reći vi?
    To je znak poštovanja i kulturnog komuniciranja.
    Isto tako očekujem da i meni svi nepoznati govore vi.
    nema to veze s mladošću ili starošću.
    Samo, isključivo i jedino s odgojem.
    Ja sam tako odgojena i tako odgajam svoje dijete.
    I nedozvoljavam drugačije.
    Hoće li me netko osloviti s gospođa ili gospodična mi je nebitno, ali ne dozvoljvam da me itko zove teta (osim nećaka) i baba. To još nitko nije pokušao, ali ne bi se dobro proveo da pokuša.
    Da, ljudi iz Bosne i Splita svima govore ti, a Zagorci pak, svima vi.
    No, opravdanja nema. Svakoga upozorim da mi se kulturno obraća.

  18. #218
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Išla sam autobusom prema Mirogoju, oko pola 2 kad ima najviše učenika i studenata, ušla sam na zadnja vrata i onda išla do automata poništiti kartu, kako sam prošla cijeli autobus, i radim s tom populacijom utvrdila sam da svi koji sjede imaju manje od 25 godina.

    Naravno nitko od njih me nije doživio, no bilo je još jedno sjedeće mjesto.

    Sjednem ja , i evo neke žene, starije od mene i od svih njih krene meni držati govor da joj se moram dići.

    Nije dobro prošla.

    Ja se, naravno, nisam htjela ustati, a ona je digla nekog od mlađarije.
    Taj bus je uvijek krcat sa studentarijom i bakicama koje idu na Mirogoj.
    Taj bus polazi svakih 20 minuta i ta gospođa je uredno mogla pričekati i sljedeći bus i sjesti.
    Ne vjerujem da bi igdje zakasnila.
    Ali, neee, ona se morala ugurati u puni bus i gnjaviti putnike.
    Isto tako je mogla uzeti taxi i sjediti do Mirogoja.
    Ali taxi mora platiti 10-20 kuna, a bus joj je Bandić badava dao jer mu je ona s ostalim penzićima glavni glas na izborima.
    Studenti svoju kartu plaćaju itekako. Nema besplatne opcije za studente.
    Penzić koji ima 3200 penzije u Zagrebu ima pravo na besplatni pokaz, ali student od majke koja radi u Inovinama za 2600 kn nema pravo na besplatni pokaz. Taj pokaz majka mora kupiti od svoje bijedne plaće. Isto tako je taj student možda doputovao iz Zeline, Varaždina, Karlovca, Zaprešića...i ustao u 5 ujutro da bi stigao do faksa na vrijeme, a dotična gospođa najvjerojatnije stanuje tri ulice dalje.
    Itd....

  19. #219
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Adje, budite malo realni nekim babcima je tesko stajat 20 min..Evo, meni je, a rosni sam pupoljak u 50. Jest da ne bih dosla do druge 50-togodisnjakinje da je dizem .
    Posljednje uređivanje od ina33 : 22.12.2019. at 13:22

  20. #220
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Nova prodajna 'kultura' ikea itd. je obracanje sa 'hej! i 'ti' . Ja sretna dok god mi stave u vokativu zarez, i dekliniraju ime. Dakle npr ne 'Hej Maja!', nego 'Hej, Majo!'. Znam da se u zg vokativi ne dekliniraju, al to je nepravilno. Gospodicne i sinjorine..prvo su me nervirale, al u 50-toj zabavljaju.

  21. #221

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Taj bus je uvijek krcat sa studentarijom i bakicama koje idu na Mirogoj.
    Taj bus polazi svakih 20 minuta i ta gospođa je uredno mogla pričekati i sljedeći bus i sjesti.
    Ne vjerujem da bi igdje zakasnila.
    Ali, neee, ona se morala ugurati u puni bus i gnjaviti putnike.
    Isto tako je mogla uzeti taxi i sjediti do Mirogoja.
    Ali taxi mora platiti 10-20 kuna, a bus joj je Bandić badava dao jer mu je ona s ostalim penzićima glavni glas na izborima.
    Studenti svoju kartu plaćaju itekako. Nema besplatne opcije za studente.
    Penzić koji ima 3200 penzije u Zagrebu ima pravo na besplatni pokaz, ali student od majke koja radi u Inovinama za 2600 kn nema pravo na besplatni pokaz. Taj pokaz majka mora kupiti od svoje bijedne plaće. Isto tako je taj student možda doputovao iz Zeline, Varaždina, Karlovca, Zaprešića...i ustao u 5 ujutro da bi stigao do faksa na vrijeme, a dotična gospođa najvjerojatnije stanuje tri ulice dalje.
    Itd....
    Umjesto sipanja žuči na bakice koje idu na Mirogoj (mnogima je to smisao života, ne mora nam svima to biti shvatljivo, nije ni meni, ali to ne poriče činjenicu da ih ima puno takvih), i pogađanja stanuju li tri ulice ili tri kilometra dalje, bolje bi bilo zapitati se zašto je ZET još prije dosta godina prorijedio taj isti autobus koji je vječito prenatrpan. Nekad je vozio svakih 15 minuta, sad svakih 20. Čini se da nije velika razlika, ali jest. Nadalje, s Kaptola kreću tri autobusne linije u istom smjeru, dvije od njih voze do Mirogoja, i vrlo često kreću u isto vrijeme, da bi nakon toga uslijedila rupa od 20 minuta u kojoj nema ničega. Svojedobno sam se žalila ZETu zbog toga, nikakav odgovor nisam dobila. Eto, tu leži problem, a ne u bakici koja se usudila gurati u busu sa studentima.
    Osim toga, ZETov prijevoz nije besplatan za sve penziće, postoji dohodovni cenzus.
    Taj autobus je problematičan iz više razloga, gore su i dvije srednje škole, jedna osnovna, nekoliko fakulteta, dva instituta i groblje. Gužva je kronična i svatko misli da je njegovo pravo da stigne na cilj prije prava ostalih. Malo empatije ponekad ne bi škodilo. I meni mnogi ljudi u tramvaju idu na živce, ali opet - svatko od njih ima neki svoj razlog zašto se tako ponaša, vjerojatno i ja mnogima idem na živce a da toga nisam ni svjesna.
    Inače, za studente i sve voljne hodanju, postoje i vrlo efikasni alternativni pravci stizanja na brijeg koji ne uključuju taj autobus

  22. #222

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Boli mene briga , sorry.

    Prošla tri abdominalne operacije i tri operacije noge.

    Ne dižem se nikom, ako ulovim mjesto.

    Ako ne ulovim, stisnem zube i izdržim.

  23. #223
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,641

    Početno

    tanja_b, lijepo si to sročila i potpisujem te. Iako se ne vozim busom, nisam znala da je i tamo taj nelogični vozni red.
    To rade s tramvajima koji kreću a istog okretišta i ZETov odgovor na to je da tako putnik bira kojim će tramvajem.
    To što je već na prvoj sljedećoj stanici tramvaj koji je prvi krenuo krcat, drugi već poluprazan, tramvaji zbog semafora naprave "krkljanac" i samo gmižu.
    Meni bi bilo logičnije da ih "puštaju" s par minuta razmaka

  24. #224
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,959

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Ja želim da mi se svi obraćaju s “ti”.
    Stari zato što sam mlada, a mladi zato što sam, iako stara, dovoljno kul da budem jedna od njih
    E, ovako i ja .

  25. #225
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,117

    Početno

    Vozim se neki dan autom, kisa pada, pjesak se jako zuri bez kisobrana i naglo skrene na zebru. Ja zakocim naglo i sretna sto su mi kocnice odlicne rukom mahnem u smislu - izvolite! Bila sam dobre volje, osmjeh lebdi na licu.
    Kad li mladić počne meni ljutito mlatit rukama je l ne vidim da je to zebra zasto li mu masem.

    Ja mislim da je on mislio da se ja ljutim jer mi je iskocio pod kotace, da nije ni skuzio moju batlersku kretnju.

    Sad on doma prica kako mu je baba za volanom mahala na zebri
    Posljednje uređivanje od Jelena : 22.12.2019. at 23:24

  26. #226
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,452

    Početno

    Jelena.

  27. #227
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    nikad ne nosim kacigu kad sam na biciklu, sama sebi bih bila smiješna. obavezna je samo za djecu do 16 godina.
    Uopće nije važno je li zakonom propisana ili ne...

    Ja sam se osvijestila nakon druge godine faksa (godina 1982.) kad sam skoro poginula jer me frajer srušio s bicikla. Nisam brzo vozila, a ni on. Sletjela sam s bicikla i udarila glavom o rubni kamen, završila u bolnici na šivanju i s ne baš bezazlenim potresom mozga usred ljetnog ispitnog roka. Što reći? Pala sam godinu, jer se nisam uspjela oporaviti na vrijeme da položim sve ispite - nije to bitno, aliii od tada nema ŠANSE da se po prometnici vozim bez kacige. Ne možeš ti ići tako polako da te netko drugi pokupi. Nikad nisam tužila frajera, jer u malom gradu se svi poznaju - to je bio tatin poznanik, a ja sam se glupača osjećala krivom, iako ništa nisam napravila - nije on vidio mene, kao ni ja njega. Nema veze - glava mi je na ramenu, ali ovakve izjave da je kaciga obveezna za mlađe od 16 godina su u najmanju ruku neozbiljne, da ne kažem nešto teže.

    Uostalom, izgleda da oni koji prozivaju bicikliste zbog načina vožnje ovdje nisu dobrodošli. Ni to nema veze. Ja bih da se i njih, kao i vozače i pješake, dosljedno kažnjava zbog nepridržavanja prometnih propisa. Nemaš svjetla u mraku - plati kaznu. Imaš slušalice - plati kaznu... Ne razumijem dokle će se nastavljati taj trend gledanja kroz prste. Jer svi koji sudjeluju u prometu mogu odgovarati za sebe, ali teško mogu odgovarati za neodgovornost drugih koji ih dovode u opasnost.

  28. #228
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    slobodno upotrijebi teške riječi, činjenica je da u zakonu stoji da je kaciga obavezna za mlađe od 16 godina. kad bude obavezna za sve, nosit ću kacigu
    ne prozivaju se samo biciklisti, prozivaju se općenito bezobrazni ljudi. doživjela sam puno više kretena među vozačima nego biciklistima jer ih je u prometu daleko više

  29. #229
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Pa dobro - svatko zna svoje. Nema to veze s teškim riječima, nego teškim iskustvima. Pa kome milo, kome krivo. Neki moraju naučiti na teži način. A ja ne bih da za takve moram odgovarati.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •