Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 75 od 75

Tema: Zero waste u svakodnevnom životu

  1. #51
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    U subotu sam pregledavala smece (to je dan kad dolazi cistoca) i otkrila sam stvari s kojim nema pomoci -npr.maciji pijesak i kosti od mesa i riba, ali i stvari za koje nisam sigurna. Npr.ako imam jako prljavu krpu od pranja balkona - bacila sam ju umjesto oprala pa nosila reciklirati. Hrckove ostatke piljevine s kakicom sam bacila umjesto da izvadim kakicu a piljevinu bacim u kompost. Priznajem da sam lijena iako imam dobre namjere i velike planove.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Riblje ostatke u AT mogu ići u bio otpad, za RH nisam sigurna, trebalo bi provjerit. Krpe perem na 60, isto kao i spužvice. Za piljevinu imaš pravo, može u bio otpad. Samo hrabro naprijed, super je što razmišljaš o tome što gdje ide i kako, to je već veliki korak u pravom smjeru.

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj mamitzi prvotno napisa Vidi poruku
    U subotu sam pregledavala smece (to je dan kad dolazi cistoca) i otkrila sam stvari s kojim nema pomoci -npr.maciji pijesak i kosti od mesa i riba, ali i stvari za koje nisam sigurna. Npr.ako imam jako prljavu krpu od pranja balkona - bacila sam ju umjesto oprala pa nosila reciklirati. Hrckove ostatke piljevine s kakicom sam bacila umjesto da izvadim kakicu a piljevinu bacim u kompost. Priznajem da sam lijena iako imam dobre namjere i velike planove.
    Meni se ne čini da je to tako veliko odstupanje... Bitno je izdvojiti plastiku, papir, staklo - ono što se može reciklirati, a ako piljevina bude u običnom smeću - to nije problem. Veći je problem ako je vrećica ili plastična boca u biootpadu.

  4. #54
    Vlattka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2015
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    435

    Početno

    Kupila u Mülleru brijac na obicne zilete, ne onaj cijeli metalni,nego neki Wilkinson koji je kombinacija metala i plastike. Kosta 35 kuna pa mi je to bio glavni kriterij. Nadam.se da ce potrajati.

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk

  5. #55
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Vlattka prvotno napisa Vidi poruku
    Kupila u Mülleru brijac na obicne zilete, ne onaj cijeli metalni,nego neki Wilkinson koji je kombinacija metala i plastike. Kosta 35 kuna pa mi je to bio glavni kriterij. Nadam.se da ce potrajati.

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
    Ja sam Wilkinson klasični brijač sa žiletima vidjela neki dan u Pevecu na blagajni, 29 kn. Nisam uzela (već smo prošli blagajnu kad sam ga spazila) ali mislim da ću idući put uzeti, da probam.

  6. #56
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,088

    Početno

    http://tris.com.hr/2020/02/nova-prav...tQ4QH-h2s9p05Y

    Opet nas ta grozna Europska Unija gnjavi novim propisima i testiranjima

  7. #57
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Bas su zli.

  8. #58
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    vracaju nas skoro u kameno doba

  9. #59
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    vracaju nas skoro u kameno doba
    Eh, to je očekivano... Uostalom, ako upropastimo okoliš i nastane neka globalna ekološka katastrofa, vratit ćemo se u kameno doba silom prilika... Rado bih stavila neki smajlić, ali jedino mi paše ovaj

  10. #60
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    U mom kraju vec godinama uspjesno odvajamo otpad. Plastiku, papir, bio otpad-radiko kompost u vrtu...itd. ali ono što me jako brine je što na dan odvoza papira i plastike sve ide u isti kamion...navodno oni to jos sortiraju iako sumnjam jer poznanik radi na sortiranju otpada i kaze nema toga bas...

  11. #61
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    U mom kraju vec godinama uspjesno odvajamo otpad. Plastiku, papir, bio otpad-radiko kompost u vrtu...itd. ali ono što me jako brine je što na dan odvoza papira i plastike sve ide u isti kamion...navodno oni to jos sortiraju iako sumnjam jer poznanik radi na sortiranju otpada i kaze nema toga bas...
    Ja sam vidjela prošlog ljeta u Koprivnici da stvarno tako rade - dovezli kamion u odlagalište, a tamo se fakat dodatno razdvajalo - ovdje: https://www.google.com/maps/uv?hl=hr...oiowCnoECBEQBg.
    Imaju oni osim reciklažnog dvorišta još dva odlagališta, da sad ne tražim slike...
    U Zagrebu nisam vidjela, ali nisam ni gledala.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.02.2020. at 10:27

  12. #62
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Kod nas u Metkoviću sve ide zajedno na smetlišta, đaba mi odvajali. I sve se lipo zajedno zatrpa zemljom pa se vi mislite. Uredno oni kupe odvojeno u posebne kante jer moraju, al nema reciklažnog dvorišta i sve ide zajedno.

  13. #63
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Nema ni kod nas reciklaznog dvorista. Šutu, stari namjestaj i sanitarije ljudi odvoze u obližnju stoljetnu šumu prestrašno kako se uništila priroda. A nadležni odmahuju rukom ne rade po tom pitanju ništa

  14. #64

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    58

    Početno

    Pomalo gubim strpljenje i volju za odvajanjem otpada. Sad sam krenula bacati ambalažu od pršuta, ok ide u plastiku, ali su na ambalaži dvije naljepnice koje bi trebale u papir, a ne mogu se odlijepiti nego se trgaju milimetar po milimetar. Ista stvar s ambalažom od šampinjona. Mogu li sve skupa baciti u plastiku?
    Slično je i s posudama od vrhnja i slično, ima li smisla to prati, trošiti vodu na pranje tih posudica? Za sad samo pređem s listićem wc papira da pokupim ostatke hrane.

  15. #65
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Oni to u najboljem slučaju pakiraju i odvoze na spaljivanje, a u najgorem čekaju da se samo zapali na odlagalištu. Tako da, nema smisla prati čaše, ali ako ih držiš neoprane u stanu onda će ti smrditi.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Sad vidim da imamo i za to temu. Pa ponavljam...
    Nije da mi treba hitno, al kad ću idući put dolazit, da znam..Jel zna itko jel u Konzumu na Črnomercu ima kukuruza kokičara u rinfuzi (ponijela bi svoje posude) i čega još ima u rinfuzi osim sušenog voća, oraščića i graha?
    Hvala
    P.S. Može i ista info za veliki Konzum u Gajnicama.

  17. #67
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Sad vidim da imamo i za to temu. Pa ponavljam...
    Nije da mi treba hitno, al kad ću idući put dolazit, da znam..Jel zna itko jel u Konzumu na Črnomercu ima kukuruza kokičara u rinfuzi (ponijela bi svoje posude) i čega još ima u rinfuzi osim sušenog voća, oraščića i graha?
    Hvala
    P.S. Može i ista info za veliki Konzum u Gajnicama.
    U Superkonzumu na Vukovarskoj ima, a vidjela sam da ima i u Intersparu. Za ove lokacije na zapadnom dijelu grada ne znam, ali lako moguće da imaju i oni.

    Hvala na podsjećanju, dugo nismo pekli kokice.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Interspar ima u rinfuzi? Super, hvala ti za info.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,059

    Početno

    U Dubravi ima u rinfuzi.

  20. #70
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Sad vidim da imamo i za to temu. Pa ponavljam...
    Nije da mi treba hitno, al kad ću idući put dolazit, da znam..Jel zna itko jel u Konzumu na Črnomercu ima kukuruza kokičara u rinfuzi (ponijela bi svoje posude) i čega još ima u rinfuzi osim sušenog voća, oraščića i graha?
    Hvala
    P.S. Može i ista info za veliki Konzum u Gajnicama.
    Nama je dobar iz Plodina, dobro je pucao.
    Jedino kod njih me smeta što je i posuda u kojoj je vagano uračunata u cijenu. Nije kao recimo u Kauflandu nulirana tara. Jer trenutno možeš kupovati samo već vagano, koliko mi se čini.
    Posljednje uređivanje od Cathy : 07.01.2021. at 17:40

  21. #71

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Koja glupost, da, treba uvijek bit tara prvo. Ja sam i u Billi (u AT) pitala da mi stave taru za nesto sto se inače puni u plastične vrećice jer sam ih htjela izbjeći.
    Navodno onaj Konzum na Črnomercu ima bolji sistem, s ručicom koja se potegne, tako da ću tamo probat kad dođemo (kad će Corona dozvoljavat). Pa ću uzet odmah par kila kukuruza, kod nas se to dosta brzo potroši.

  22. #72
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    To s ručicom ima i u velikom Španskom,a možda i u gajničkom novom

    Mada su meni bolje kokice s placa recimo Dolac od međimurke ili od jedne s Španskog
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 07.01.2021. at 18:41

  23. #73
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa Vidi poruku
    Koja glupost, da, treba uvijek bit tara prvo. Ja sam i u Billi (u AT) pitala da mi stave taru za nesto sto se inače puni u plastične vrećice jer sam ih htjela izbjeći.
    Navodno onaj Konzum na Črnomercu ima bolji sistem, s ručicom koja se potegne, tako da ću tamo probat kad dođemo (kad će Corona dozvoljavat). Pa ću uzet odmah par kila kukuruza, kod nas se to dosta brzo potroši.
    Trenutno nema te opcije koliko se sjećam, sve je u vrečicama već izvagano. Zbog korone.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Negde daleko
    Postovi
    202

    Početno

    Super tema, pazim da živim što više zero waste, koliko mogu

    Odpad uredno odvajam (papir, plastika i staklo).

  25. #75
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Nije otpad samo ono što vidimo. Zanimljiv prilog o informacijskom otpadu i CO2eq koji generira: https://zg-magazin.com.hr/utjecaj-interneta-na-okolis/

    Procijenjeno je da je Internet odgovoran za 300 miljuna tona CO2 godišnje (ekvivalent).

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •