Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 55

Tema: Gripa kod djece

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno Gripa kod djece

    Ako netko ima frisko iskustvo, kako se manifestira, koji su simptomi prisutni? Moj D. je mao tri dana povremeno temp., bez ikakvih drugih tegoba sem male grlobolje...Kaze dr. da je to gripa i da ce kroz dva dana nastupiti curenje nosa i nadrazajni kasalj...Danas je bez temp. , uobicejeno se ponasa, kaze nista ga ne boli, apetit je imao normalan svo vrijeme...Sad me kopka to iscekivanje, hoce li se doista obistiniti dr. prognoze, jel moguce da se simptomi javljaju tako s odmakom, a ne svi odjednom..

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Moguce je da nije bila gripa. Dr. je dala dijagnozu obzirom na stanje i kruzenje virusa u populaciji. Ali sigurnost u dijagnozu se moze dobiti jedino sa lab. testovima.
    Ako je opce stanje dobro i nema pogosanja bolest prolazi.
    Posljednje uređivanje od sirius : 05.02.2020. at 19:46

  3. #3
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ja sam možda krivo u uvjerenju da ne možeš fulati dali imaš gripu. Imala sam ju jednom i zapamtila za cijeli život a J. je imala prošle godine.
    Temperatura je došla naglo i jako visoka, 39 pa do 40. Ona je ležala u krevetu nije se mogla pomaknuti. Jela nije ništa, jedva smo ju tjerali da pije. 5. Dan smo ju morali nositi na wc, kad sam vidjela da 5. dan ne može ni sjesti u krevetu otišli smo na hitnu,, potvrđena gripa, dobila 2 boce infuzije. Nije bilo nekih posebnih simptoma, bolila ju je glava i cijelo tijelo i taj izraziti osjećaj nemoći.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 05.02.2020. at 20:35

  4. #4
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Da nadodam, dođe strahovito naglo. Bila je dobro, došla iz škole veselo zdravo dijete. Rekla u jednom trenutku da se ne osjeća dobro u drugom temperatura 39.5, legla i nije se digla 6 dana.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Dr. je spomenula tip A i B, nisam se raspitivala koja je razlika, u onoj guzvi samo sam htjela otici sto prije...

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Gripa je ozbiljna bolest, ali ne mora nužno biti da kod svakoga ima tako ozbiljan tijek kao što mitovski opisuje. Ima i raznih sojeva, B tip ima i slabije simptome. I stvarno kreće s visokom temperaturom i grloboljom, a respiratorni simptomi dođu kasnije.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Cappy, ovo što ti opisuješ djeluje kao gripalni infekt, ne prava gripa. Manji je imao gripu prije dva tjedna, tri dana temp preko 40, 36 sati u komadu visoka uz paracetamol i ibuprofen. Vadili krv.
    Od četvrtog dana niža temp i bolje opće stanje. Jeo je vrlo slabo, al naravno puno bitnija je tekućina i to sam mu stalno nudila i dobro je pio. Puno spavao.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 06.02.2020. at 21:21

  8. #8
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Moja se proslu ned.ustala i zalila da joj je muka,sve ju boli.Temp.je krenula vrlo brzo do 39.
    U pon.smo bili kod dr.kks,crp i bris.Gripa tip A.
    Temperatura do 39,5.Mucnina,bolovi.U sri.joj je bilo malo bolje tj.veci razmak medu temp.i mislili smo kraj i od cet.popodne.opet do 39.5.
    Povracala 2 puta.
    Petak bili kod dr.opet,crp,kks i dalje ok.
    Dobila bocu infuzije.
    Subota i proljev(valjda od silinih sirupa za temp.)
    Jucer nakon punih 7 dana konacno temp.pala oko 37.5.i danas je bez.
    Plus nos se puni jako i kaslje.
    Ped.sad bas za sve govore gripa.A nisu bas svi u gripi.
    Moja ima skoro 6 god.i nikad nije bila ovako bolesna....uzas

  9. #9

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Jucer, 8.dan nakon prestanka temp.maleni se budi uz grlobolju, kasalj i temp. do 39, 3...Spusti se od sirupa te po predvidenom roku djelovanja opet raste...Po simptomima rekla bih da je ovo gripa, a ne ono od proslog tjedna...Sad se pitam jesam trebala ici kod dr.ali kako nemam obicaj juriti odma pogotovo sad dok su ludnice po domovima zdravlja, nismo otisli.Iscjedak iz nosa je proziran...Inace je dobrog stanja sve dok nije bas skroz visoka i puno pije...

  10. #10
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Jucer, 8.dan nakon prestanka temp.maleni se budi uz grlobolju, kasalj i temp. do 39, 3...Spusti se od sirupa te po predvidenom roku djelovanja opet raste...Po simptomima rekla bih da je ovo gripa, a ne ono od proslog tjedna...Sad se pitam jesam trebala ici kod dr.ali kako nemam obicaj juriti odma pogotovo sad dok su ludnice po domovima zdravlja, nismo otisli.Iscjedak iz nosa je proziran...Inace je dobrog stanja sve dok nije bas skroz visoka i puno pije...
    Od puno roditelja sam čula upravo ovo. Par dana nakon prestanka simptoma kreće opet.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Ne znam jel ima veze, ali kod svog malenog vidim da roditelji dovode bolesnu djecu u skolu, ono dijete ima temp. ili povraca ali slijedeci dan je u skoli...Ja to ne mogu shvatiti, mislim da to svakako pogoduje ovakvim recidivima...Pa i zbog vlastotog djeteta je bolje da malo ojaca prije povratka u skolske klupe, a i zbog zaraze drugih...
    Posljednje uređivanje od cappy : 14.02.2020. at 20:01

  12. #12
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Imali smo prije nekoliko godina oboje gripu i bilo je strašno. Na putu do posla me ulovila nemoć, jedva sam se popela uz stepenice i vratila kući. Bolovi u mišićima i opća slabost tijela, visoka temperatura, a sutradan je pokupio i vilenjak. Kako piše mitovski, nismo se danima mogli pomaknuti. Ja 7, on 5. Visoka temperatura, nismo mogli jesti, hibernirali smo danima.

  13. #13
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Sin prosli petak dobio gripu, danas prvi dan bez temperature. I dalje onemoćao pa odmara, konačno počeo jesti.
    Jučer svi mi ostali ukućani dobili temperaturu i prema svemu sudeći isto je gripa.
    Ako je isti soj, postoji li mogućnost da on sad ponovno od nas dobije? Pazimo na higijenu, ali neke stvari su neizbjezbne...

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Sin ne moze ponoviti gripu, ali moze razviti neku komplikaciju nakon gripe ( koja nema veze sa ostalim ukucanima ako je kod njih u pitanju gripa).

  15. #15
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Da, nece dobiti isti tip gripe, ali moze u istoj sezoni dobiti prvo jedan, pa drugi (A, pa B, ili obratno. Ili H1N1... ili sto vec). Nije nimalo neobicno, pogotovo kod rizicnijih skupina.

    Mislim da je najveci problem oko gripe u HR to sto je procijepljenost mala, a testiranje potencijalno oboljelih jos manje. Od nove godine do proslog tjedna sam se bas naslusala i nagledala prica oko potencijalnih netestiranih bolesti u obitelji moje sestre. Trebalo im je preko mjesec dana da im napokon dijagnosticiraju sto bi ovdje dobili u prvom posjetu lijecniku. Najgore od svega je sto je najmladjem samo 12 mjeseci.

  16. #16
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Da, nece dobiti isti tip gripe, ali moze u istoj sezoni dobiti prvo jedan, pa drugi (A, pa B, ili obratno. Ili H1N1... ili sto vec). Nije nimalo neobicno, pogotovo kod rizicnijih skupina.

    Mislim da je najveci problem oko gripe u HR to sto je procijepljenost mala, a testiranje potencijalno oboljelih jos manje. Od nove godine do proslog tjedna sam se bas naslusala i nagledala prica oko potencijalnih netestiranih bolesti u obitelji moje sestre. Trebalo im je preko mjesec dana da im napokon dijagnosticiraju sto bi ovdje dobili u prvom posjetu lijecniku. Najgore od svega je sto je najmladjem samo 12 mjeseci.
    kako su se testirali na kraju
    i što su zapravo dobili time da su nešto dokazali?

  17. #17
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    kako su se testirali na kraju
    i što su zapravo dobili time da su nešto dokazali?
    Privatno u Breyeru, na strep. Dobio je antibiotik sa zakasnjenjem od recimo 7 dana. Imao je klasican sarlah osip (gatalajaizamerike po slikama i iskustvu ), ali slali su ga doma jer, eto, grlo mu nije crveno (redovna pedijatrica, pedijatrica na zamjeni, Klaiceva). Paralelno s tim, otac mu je bio na antibioticima zbog - streptokoknog grla (potvrdjenog brisom, cak nisu ni gatali iz kave). Naravno da su to rekli u svakom hodocascu. Od nalaza u Breyeru do antibiotika je opet proslo X dana jer Breyer ne moze prepisati antibiotik, a ovi sto mogu su rekli da to nije nis', sigurno je samo kliconosa. Napokon su mu nesto dali kad je dobio temperaturu 39+ po tisucuiosamstoti put. Jedino sto su svaki put radili je vadjenje krvi, valjda iz ljubavi prema brojanju krvnih zrnaca. :/

    Na pola puta do izljecenja od streptokoka, sestra (ne moja; njegova) dobila gripu... koju su njoj izgatali iz kave (ali ajde, izgleda da su pogodili). Mali je opet dobio temperaturu 39, opet povracanje, opet ovo ono. Opet pedijatru, bas im je zao sto mu je lose. No ovaj put su uspjeli dobiti uputnicu za kompletnu obradu na zaraznoj jer je mali oborio valjda sve rekorde povracanja, osipanja, temperature, kaslja, cureceg nosa, pa opet sve ispocetka, s obzirom da je to trajalo nekih 30+ dana.

    I nasli mu tamo, napokon, influenzu B koju bi vjerojatno izbjegao, ili bi bila blaza da su mu pomogli oko streptokoka.


    Dokazivanjem su dobili malo mira--valjda kad znas sto je, znas i sto mozes ocekivati, a i kako se lijeci.

    Mislim, bez ikakve zezancije, tu nema nikakve sanse da ti netko upise u karton da imas gripu/streptokok/kozu u stali, a da nisu provjerili dostupnim testovima. Sa stajalista razmazenosti Amerikom, zapravo mi nije jasno ni kako Zavodu za javno zdravstvo (ako vec nikom drugom) nije bitno prebrojati identificirane slucajeve gripe, smrtnost, zarazu, djelotvornost cjepiva, sto god. Na kraju krajeva, sto rade rizicne skupine, ako nemaju pojma tko ima, na primjer, gripu? Sumnjam da je bas svima moguce presjediti cijelu sezonu bolesti na bolovanju. Ovaj moj kucni bolesnik bi vjerojatno otegnuo papke. :/

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Kad sam ja prošle godine imala gripu, a vjerujem i klinci onda isto, držala nas je visoka temperatura tri dana, nakon toga je uslijedila i crijevna viroza, ali drugih komplikacija nije bilo.

  19. #19
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    kaae, mi nemamo novaca za sve to
    ali slažem se da je djetetu, koje kuri, a kom otac ima dokazanog bhs, trebalo uzeti bris ždrijela
    a u klaićevoj se brzi bris dobije rezultat za 15 min
    Posljednje uređivanje od aleksandra70vanja : 16.02.2020. at 10:41

  20. #20
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Meni moja pedijatrica ponudi bris za streptokok ako sumnja na njega. Gotov za 5 min jedino kaj se plaća 100 kn.


    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  21. #21
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    oprosti kaae, ti kao da nikakvih doticaja s hrvatskom nemas. u zemlji gdje je zdravstvo u kolapsu, gdje tek cetvrtina stanovnistva izdvaja za zdravstvo, a polovica ne izdvaja i ne placa apsolutno nista, svi imaju pravo na sve, e u toj zemlji je testiranje na gripu apsolutno preskupo i, po meni, bespotrebno

  22. #22
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sigurno je preskupo u takvim uvjetima, ali mozda bi barem mogli testirati na strep, s obzirom da za to postoji antibiotik? :/

    S druge strane, ta ista cetvrtina financira gluparije poput vadjenja krvi svaki put kad se pojavis, ili raznorazne preglede koji ne trebaju ni bogu ni ljudima, a na zahtjev pacijenta. O bolovanjima da ne pricam.

    Koliko kosta bris na gripu ili strep (ovo drugo je stotinjak kuna, koliko sam pohvatala)? Vadjenje krvi je manje? Cak i kad ti izvade 4-5 puta, trazeci ne znam sto?

    Kuzim/znam da je zdravstvo u rasulu, ali to me stvarno ne sprjecava da vidim apsurde. Ako ih nema nikakvog smisla spominjati, onda niti jedna rasprava o bilo cemu u zemlji takodjer nije potrebna.

  23. #23
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da ti sestra baš i nema sreće s dječjim doktorom, doktorica moje kćeri je isto imala brzi bris na streptkok u ambulanti (koji se posebno plaćao), ali je slala i u laboratorij bez problema.
    Streptokoknu upalu grla se većinom može ustanoviti i običnim pregledom.
    Druga je stvar što pedijatri 'ne vole' dati terapiju ako je dijete samo kliconoša, mi smo imali i tu situaciju kad je ķći bila kliconoša a ja sam dobivala upalu jednu za drugom. Tu pedijatrica nije baš bila oduševljena da kći dobije antibiotik, ali je svejedno slala i u labos i dala terapiju.
    Za gripu isto ne vidim smisla u testiranju.

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Kaee, u Americi ne vade krv jer je to skupo , komplicirano i nosi odredene rizike. Brzi brisevi su manje agresivni , pa zbog toga.
    Nikako zbog toga sto je to bolja i pouzdanija metoda.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.02.2020. at 17:12

  25. #25
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Inace, u svakom sustavu klinicki pregled i klinicka slika je osnova. Onda epidemioloska slika. I tek onda pretrage koje su samo pomoc uz sve to.
    Nikad u zivotu mi djeca nisu radila brzi bris na streprokoka. U odredenim situacijama su radili obicni bris kao potvrdu, ali slika je bila prilicno jasna i bez toga.
    Sto se tice krvi ...ako vec vadim vlastitoj djeci kod nejasne klinicke slike tada preferiram posteno vadenje krvi iz vene za vise upalnih parametara ( barem kks i crp) . Samo leukociti iz prstica najcesece bas i nisu neki putokaz. Svasta moze promaknuti.
    Inace, dva puta sam dijagnosticirala sarlah djeci samo na osnovu klinicke slike. Tako da vjerujem da to moze napraviti i svaki iskusniji lijecnik u vecini slucajeva.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.02.2020. at 17:22

  26. #26
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ne tvrdim da ne moze, ali svakako nije. Vidjeli su ga bolesnog, temperatura do preko 39, tri ili vise puta. Ali prstic je rekao da je on sasvim ok.

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Ne znam sto bih ti rekla. Nedavno sam necaku postavila dijagnozu sarlaha na osnovu fotke i klinicke slike. Jasno, pedijatar je to isto potvrdio drugo jutro.
    On je imao klasicnu klinicku sliku.
    E. Je imala samo bolove u trbuhu, malo crveni jezik i osip po zglobovima ( bez temperature) i sumnjala sam na sarlah . Sto se potrvrdilo na pregledu i par dana kasnije klasicnim brisom.
    Pa bih rekla da bas niste imali srece.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.02.2020. at 19:26

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Iskreno mi nije jasno da netko nije djetetu uzeo postenu anamnezu. Pogotovo ako je netko u kuci vec imao streptok, a majka je to spomenula.
    Kao sto rekoh u prstic ne vjerujem. Pogotovo ako se samo traze leukociti.

  29. #29
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa bih rekla da bas niste imali srece.
    ili nije bila klasična klinička slika

    kad bi baš sve bilo by the book život bi bio puno lakši
    i pacijentima i zdravstvenim radnicima

    da, svakako visoko febrilno dijete s bhs u obitelji treba obrađivati u tom smjeru

  30. #30
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ok, sad stignem tipkati... malo smo isprobavali americko zdravstvo, voznju hitnom itakoto :doh:

    Skroz je bezveze sto ga nisu ispregledali bolje, ali sto je tu je. Popio je antibiotik, rijesio se streptokoka, a i influenze B s vremenom. Vjerojatno bi sve skupa trajalo krace od mjesec dana da su htjeli poslusati sto su im govorili, ali eto. Odlucili su da ce u buducnosti voditi djecu privatno jer ovo nema smisla (tim vise sto ih je otpilio cijeli niz lijecnika).


    Za briseve i ostalo, to je tocno sto kaze sirius. Tu vrijeme/ruke kostaju vise od testova. Rapid test je, kod sumnjive klinicke slike, uvijek prva linija obrane, a onda se radi i kultura (pa zovu s rezultatima kroz 24-36 sati, a ponekad i puno, puno brze). Mi osobno nikad nismo imali problema s doktorima koji ovlas prepisuju terapiju (7 i 4 godine, nula antibiotika i drugih lijekova... mi samo udaramo po osiguranju s epipenom). Bris na influenzu A/B/H1N1... je prakticki obavezan u sezoni gripe, izmedju ostalog i zbog statistike. CDC se voli baviti brojkama. Plus, kod djece odmah testiraju i na RSV kad vec guraju stapic u nos. Rekoh, mi smo navikli, a i nama je bitno, s obzirom na situaciju doma. Znam da se vecina ljudi oporavi sasvim ok (i mi smo u toj skupini, barem za sad - uz tip A u 2016-oj, a onda B u 2017, 2018, 2019-oj), ali kod nas se ovo redovito cita: https://www.health.state.mn.us/disea...ats/index.html

  31. #31
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Bris na influenzu A/B/H1N1... je prakticki obavezan u sezoni gripe, izmedju ostalog i zbog statistike.
    bris na gripu služi samo za statistiku
    nitko nije i neće brže ozdraviti ako se gripa potvrdi, niti će se prenijeti bolje/lošije

  32. #32
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa tu gdje se nudi Tamiflu i Xofluza, nekima je bitno znati imaju li gripu ili ne, odnosno jesu li bili u dodiru s nekim tko ju ima ili je imao. Ja nisam probala, ali D tvrdi da prolazi brze. On uzima i kao profilaksu.

  33. #33
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Kod mene tek ove godine počeli malo više propisivati djeci tamiflu.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Pa tu gdje se nudi Tamiflu i Xofluza, nekima je bitno znati imaju li gripu ili ne, odnosno jesu li bili u dodiru s nekim tko ju ima ili je imao. Ja nisam probala, ali D tvrdi da prolazi brze. On uzima i kao profilaksu.
    Pa i kod nas se nudi Tamiflu vec neko vrijeme rizicnim.skupinama . Njima se radi i bris.
    Ali koliko mi je poznato brisu treba par dana, a tamiflu je preporuka uzeti sto prije.

  35. #35
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja nisam znala da može biti i blaža gripa, jednom je sin imao (mislim da nisu potvrdili testom nego po simptomima u Klaićevoj) - uglavnom 7 dana grozno visoke temperature, samo spavao po cijele dane, ništa jeo (ionako bi povratio sve što bi pojeo), na jedvite jade nešto pio, oporavak još 7 dana ali bez kašlja ili curenja nosa, samo je prespavao to vrijeme.
    Ove godine je isto krenuo s visokom temperaturom ali je trajala puno kraće (2-3 dana i onda jos jedan dan povišena), no uz kašalj i curenje nosa. Nismo ni išli doktoru, vratio se u školu za 5 dana (jer se srećom poklopilo da je u ta 5 dana bio i vikend). Kći slično, niža temperatura isto ali je usput pokupila upalu uha

    To bi bila ova tip B? Ja sam bila mislila da je samo neka jača viroza. Ni mm ni ja se nismo zarazili...
    Ali generalno, ne sjećam se neke godine da je toliko djece bolesno u školi, baš mi se čini ova godina posebno intenzivnom, razredi su prepolovljeni pa i gore...

  36. #36
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Rezultate brisa cekamo 5-15 minuta. Najduze je bilo pola sata, ali taj put smo cekali da doktor odobri unos u online karton.

    Tu se Tamiflu teoretski nudi svima. Neki ga preporucuju cesce, neki bas i ne. Mi nismo probali, a D pozoba kutiju, dvije po sezoni. On je probao i neka cudesa iz Japana.

  37. #37
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    U razredu moje kceri u jednom ih je trenu bilo samo troje, svi troje cijepljeni protiv gripe. Zakljucak se sam namece. Ja sam cijepila sve u kuci, osim psa.

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Moj mlađi je ove godine baš nadrapao - eno ga doma, od četvrtka je bolestan, visoka temperatura itd...

    Nije ostalo samo na gripi, okrenulo je na bronhitis i sad je na antibioticima. Žao mi je što ga nisam natjerala da se ide cijepiti. S druge strane, nije godinama bilo problema. Mi ostali nismo stradali, što ne znači da i nećemo...

  39. #39
    broculla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    151

    Početno

    Mi smo se cijepili kao i svake godine do sada i jako smo sretni da smo to napravili kad vidimo kako su ove godine djeca nesrazmjerno desetkovana... Vrtići i škole prazni...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Sin i ja smo se ove godine prvi put cijepili, iako nitko od nas nije sklon gripi.
    Zimske praznike sin je preležao s upalom pluća. Tad sam se smijala sama sebi koji smo pehisti - cijepim ga protiv gripe da izbjegne bolovanje za praznike (kao prošle dvije zime), a on zaradi upalu pluća ipak, on je to odležao, sumamed je svoje odradio, iz škole nije izostao ni dana, a sad kad vidim koliko je gripoznih oko njega u školi, drago mi je da je ipak cijepljen. Računam da ove sezone neće više ni dobiti ništa gore od obične prehlade.

  41. #41
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sin i ja smo se ove godine prvi put cijepili, iako nitko od nas nije sklon gripi.
    Zimske praznike sin je preležao s upalom pluća. Tad sam se smijala sama sebi koji smo pehisti - cijepim ga protiv gripe da izbjegne bolovanje za praznike (kao prošle dvije zime), a on zaradi upalu pluća ipak, on je to odležao, sumamed je svoje odradio, iz škole nije izostao ni dana, a sad kad vidim koliko je gripoznih oko njega u školi, drago mi je da je ipak cijepljen. Računam da ove sezone neće više ni dobiti ništa gore od obične prehlade.
    al tvoj sin nije imao gripu
    to što je imao nema veze s gripom i cijepljenjem

    mada cijepljenje nije garancija da se gripa neće dobiti

  42. #42
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Klinac imao dva dana temperaturu do 38,5. Danas dobila klinka. Viroza?

  43. #43
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    mada cijepljenje nije garancija da se gripa neće dobiti
    Mi se svi cijepimo, svake godine pocetkom listopada, a gripu dobijemo obicno krajem ozujka, pocetkom travnja. U pravilu izbjegnemo svaki put epidemije u vrticu i skoli i razbolimo se par mjeseci kasnije. Zapravo, otkako je situacija takva da nam je cjepivo bitno i otkako idemo na bris kod bilo kakvog znaka respiratorne bolesti uz temepraturu visu od 37.5, gripu imamo prakticki svake godine. Da nam nije bitno testiranje, ne bismo nikad znali da je gripa. Cjepivo je super. :mujica:

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Sin i ja smo se ove godine prvi put cijepili, iako nitko od nas nije sklon gripi.
    Zimske praznike sin je preležao s upalom pluća. Tad sam se smijala sama sebi koji smo pehisti - cijepim ga protiv gripe da izbjegne bolovanje za praznike (kao prošle dvije zime), a on zaradi upalu pluća ipak, on je to odležao, sumamed je svoje odradio, iz škole nije izostao ni dana, a sad kad vidim koliko je gripoznih oko njega u školi, drago mi je da je ipak cijepljen. Računam da ove sezone neće više ni dobiti ništa gore od obične prehlade.
    U ovoj fazi je sad moj mlađi sin - nije dogurao do upale pluća, ali možda i bi da nisam na kraju ja s njim otišla doktorici (iako je punoljetan, to je muško dijete i on samo tamo stoji i ništa ne govori). Problem je u tome da stalno imamo zamjene jer je naša liječnica na specijalizaciji, pa svaki put naiđemo na novu osobu i moramo pričati priču od nule. Noću se davio od šlajma, izvukla sam njegove lijekove za astmu i bilo je malo bolje, ali nije bilo dovoljno. Temperatura nije padala. Daklem - ja sam na kraju otišla s njim i rekla da je on astmatičar i da nek mu odmah posluša pluća. Dobio je azitromicin 3 dana i tek tada je krenuo oporavak. Da je otišao sam - taj se ne bi žalio niti bi rekao da ga boli u prsima niti da je imao temperaturu, nego bi samo uzeo ispričnicu za 2 dana, umjesto za 7 dana, kako je sad ispalo. (Offt. A on sanja o upisu na vojno učilište.... uffff....)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.02.2020. at 08:01

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Mojem ni doktorica nije postavila dijagnozu. Jer se nije ništa čulo na slušalice, poslala ga je vaditi krv i nalaz je, naravno, bio uredan (osim CRP koji je bio neznatno povišen). I još je on tvrdio da mu je dobro, iako je kašljao kao slon, a svako popodne mu je temperatura skakala na 38-39.
    Prekipjelo mi je za dugi vikend pa sam ga unatoč protestima odvela u Zaraznu. Tamo su odmah znali što treba gledati i poslali ga na rentgen. Imao je atipičnu upalu pluća koja se ne čuje stetoskopom i ne vidi iz krvne slike. Nakon sumameda temperatura mu više nijednom nije skočila.
    Evo, pišem to radi podjele iskustva - inače, u Zaraznoj su nam rekli da je ove zime epidemija atipičnih pneumonija baš među adolescentskom populacijom (škole, učenički domovi...). Da nije bio cijepljen protiv gripe, bila bih uvjerena da i on ima gripu.

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Hvala na info - imat ću to na umu ako nam još koji put bude trebala pomoć. Naime, moj sin je odnedavno punoljetan - ne možemo više na Srebrnjak, a na Jordanovcu ćemo čekati prvi pregled do sredine travnja (nije to predugo, ali trenutno nam nije dostupno, osim na hitnoj).

  47. #47
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Što da kažem moj veliki je zadnjih par godina preležao cijele zimske praznike od prvog do zadnjeg dana
    Jednom imao i upalu pluća,koja se vidla tek na rengenu

  48. #48
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Mala mi je imala pred par dana temperaturu dva dana. To je prošlo. Cijelo vrijeme kašlje i ne dozvoljava očistiti nos, ako se odlučim privatno vaditi krv da li su kks i crp dovoljno? Ili treba i još nešto drugo da se vidi jel bakterija ili virus. Ima tri i pol godine.

  49. #49
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,373

    Početno

    Treba klinicki pregled i slusanje pluca uz to .

  50. #50
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Treba klinicki pregled i slusanje pluca uz to .
    Onda znači na hitnu. Veselo...
    A koliko da čekam?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •