Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 332

Tema: U boj protiv hodalica i jumpera!

  1. #51
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    apri, tu sam

  2. #52

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    narednice,
    generacije su prohodavale u hodalicama - i nije im ništa.
    generacije su se hranile adaptiranim - i nije im ništa.
    generacije su se vozile bez autosjedalica - i nije im ništa.
    generacije su ostajale u bolnicama bez roditelja - i nije im ništa.

    ali to sve ne znači da danas nismo svjesni kako bi alternativno rješenje bilo (ili jest`) bolje, i to ne znači da MI nismo ti koji će nekim svojim saznanjima i iskustvima drugima pokušati "nametnuti" takvo rješenje.
    Ovo bas i nije odgovor,pitala sam da mi objasnite sto je lose u hodalici ,ako djete nije dugo u njoj i prerano??

  3. #53
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Evo ja ću ti iskopirati tekst doktorice Polovina o hodalici, mislim da je sjajno objašnjeno zašto je hodalica loša.

    - ako je hodalica bebi previsoka,beba se neće oslanjati na cijela stopala, već na nožne prstiće i na nepuna stopala
    - u hodalici će početi 'hodati' odmah prema naprijed a prirodni tijek razvoja hoda je prvo hod u stranu pa potom naprijed i to jednostavno 'ne treba dirati' jer je u našoj shemi razvoja to tako 'ucrtano'
    - hodalice su na kotačićima, dijete u hodalici 'leti' amo-tamo, te je to neka vrsta pokretanja na mahove, a ono motorički za to nije sposobno i zbog toga razvija kompenzacijske mehanizme čija shema ovisi o djetetovom razvojnom nivou, tj. njegovim stvarnim motoričkim sposobnostima. U svakom slučaju kompenzacijski mehanizmi su jedna nadogradnja motornog razvoja koja narušava normalni, idealni tijek razvoja djeteta.
    - Povećana je mogućnost pojave nespretnosti jer je manje ili više narušen razvoj obrambenih reakcija
    - U slučaju da dijete ima smetnje u razvoju, posebno cerebralne poremetnje kretanja, tada ga se nikako ne smije 'na svoju ruku' stavljati u hodalicu jer se time pospješuje razvoj patološke nadogradnje osnovnog oboljenja. To je razvoj pogrešnih kompenzacijskih mehanizama koji su zapravo nenormalni obrasci položaja i pokreta što znatno otežava cijelu situaciju, a mogu biti teži od osnovnog oboljenja.

  4. #54
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    hvala, mima...

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    kakvo je to hodanje u stranu?jel to onak kao da hoda uz namještaj(kad se vuće jedna nogica) ?

  6. #56
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    da

  7. #57

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Hvala mima!

  8. #58

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Tako sad Maureno hoda,a onda kad se zalaufa hoda kao pačić,i danas mi veli susjeda kako nije dobro da tako vuče nogu i da će trebat puno vježbat sa njim,i danas sam rekla mm da idemo na kontrolu da vidimo kaj je :/ sva sreća da sam naletila na topic

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    275

    Početno

    ...šta bi mi bez "pametnih" susjeda

  10. #60
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    poslala sam inicijalni mail na zainteresirane, ali mi nedostaju adrese:

    AnaDelVito
    dorotea24
    seni
    cicos macos
    svizac

    Javite se bilo kojoj od cura koje su se prijavile, pa će vas ubaciti.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ja se takoder prijavljujem!!

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Imate moju punu podršku, budući da trenutno nemam vremena - priključujem se umom, ali ako stignem nakon g.o. - javljam se na posao!

  13. #63
    lara01 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,734

    Početno

    joj, sada kada sam preblizu termina i kada ću na jesen imati pune ruke posla sa bebom, Apri pokrenula nešto tako dobro.
    Računaj na mene koliko god budem mogla.

    Preko foruma sam saznala i naučila koliku su hodalice štetne i to još prije nego sam ostala trudna i onda se prije par mjeseci/tjedana počinje pričati među rodbinom i prijateljima šta nam treba i šta da nam kupe za prinovu.
    Nećete vjerovati, ali 90% prijedloga je bilo "mi ćemo hodalicu!!! to je tako slatko! kako je moja/moj xyz bio sladak u tome...." i slične budalaštine.
    I onda MM i ja objašnjavamo zašto ne želimo to čudo i da naše dijete neće niti blizu hodalici, pa nas svi gledaju kao čudake u stilu "ako su mogla naša djeca zašto ne bi i vaše???"
    Jedino kada sam spomenula zabranu u Kanadi su me počeli obziljnije slušati. I iz tog iskustva mislim da je edukacija definitivno potrebna, ali da bi tek zabrana imala pravi efekt.

  14. #64

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Računajte i na mene. Tu sam, kontaktirajte, pa ćemo se dogovorit što i kako možemo učinit.
    Ćao

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Djiiiii, Apri ti si zbilja superwoman! Svaka ti dala! 8)
    I ja bih vam se pridruzila u 9-om mj.

  16. #66
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    I ja se javljam.
    Javi što trebam raditi.

  17. #67

  18. #68
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Honey, super tekst!

  19. #69
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    momze, skupljaš?

  20. #70
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    ne brini, sve skupljam i stavljam u jedan e-mail - pa cu onda proslijediti svima nama. tak da znamo tko sta prevodi, tko je sto nasao - da se ne dupliramo.

  21. #71
    snoopygirl avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1,201

    Početno

    Mogu i ja dobiti mail, neću ništa obećavat, ali ću se potrudit da i ja nekako pridonesem!

  22. #72

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ovo treba (kad ces vec napisati neki dopis) definitivno proslijediti kao zahtjev i Drustvu potrosaca! Cujem da oni vole podrzati ovakve akcije!

  23. #73
    Ivček avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trešnjevka
    Postovi
    380

    Početno

    Da se i ja prijavim ako ikako mogu pridonijeti. MM-u sam danas pričala o hodalici i on je odmah išao zvati moju sveki da ju pita je li on bio u hodalici (naravno, je) i sad mu je bed.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    Moji roditelji su kupili dvije hodalice ( imam sestru blizanku ), ali mi nismo htjele biti u njoj

  25. #75

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Ja sam znala svojoj prijateljici/susjedi reci da ih ne koristi.. jos prije koju godinu, a njen je odgovor bio da je to jedini način da ona nešto stigne napraviti jer se dijete lijepo zabavi, a i ne koristi je (kao) previse. Kako protiv toga? Česti argumenti za nedojenje, za neigranje, za neposvecivanje su da ne bi stigli nista da rade to sve tako (kao ja). :/

    Just a thought..

    Upravo zato je bitno da ih ljudi nemaju niti gdje za kupiti.... to sto nazalost moja sveki u podrumu drzi hodalicu jos od tko zna kad... i sto se to izmjenjuje po obitelji... to se ne moze spriječiti. I upravo zato treba raditi i na informiranju javnosti i na ukidanju mogucnosti kupovine tog proizvoda.

  26. #76
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Moze li neko nabavit ovaj text na engleski? Pokusavam mojim konama amerikankama dogovoriti ali ne slusaju. Vjerovatno misle glupa, primitivna stranjkinja. Najzalije je kada vidim bumbo sjedalicu i dijete od 6 sedmica. A glavica onako jadno vjesi na stranu. :shock:

  27. #77
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    E nesto sam pretrazivala. Spominju 'exersaucer' kao dobru alternativu holdalici. Sta to nje isti koncept, naravno hodalicu je moguce pokrenuti a 'exersaucer' je fixan?

  28. #78
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Mejra's mommy, mislim da 'exersaucer' uopce nije alternativa hodalici. A svojim americkim prijateljicama reci da si pogledaju preporuku Americkog pedijatrijskog drustva (Amercan Academy of Pediatricians) o stetnosti hodalica.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,198

    Početno

    evo i ja se prijavljujem ako ikako budem mogla pomoći i to radim najviše zbog moje sestre koja je svoje blizanke stalno trpala u njih i moje obitelji koji su me bezuspješno pokušavali natjerat da F stavim u nju i iako je imam doma u ormaru, nikad je nisam izvadila
    :D za mene

  30. #80
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj Mejra's mommy prvotno napisa
    Pokusavam mojim konama amerikankama dogovoriti ali ne slusaju. Vjerovatno misle glupa, primitivna stranjkinja.
    Evo upravo ovdje Americka akademija pedijatara poziva na ukidanje hodalica:
    http://www.aap.org/advocacy/washing/...by_walkers.htm

    A njihovi susjedi u Kanadi su već zabranili. Što im još više treba od toga? Doduše, većina Amera nema neko mišljenje ni o Kanađanima


    Mislim da bi trebalo kao prvi korak baš zabraniti uvoz i prodaju hodalica i sl., pa će onda i ljudi koji ih imaju doma malko promisliti prije nego ih stave u upotrebu. Sad svi, baš svi s kojima pričam o tome imaju stav: "Ako se prodaje u trgovinama, sigurno nije opasno!"

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    138

    Početno


    Najzalije je kada vidim bumbo sjedalicu i dijete od 6 sedmica. A glavica onako jadno vjesi na stranu. :shock:
    Ne mogu vjerovati

  32. #82
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa
    Mejra's mommy, mislim da 'exersaucer' uopce nije alternativa hodalici. A svojim americkim prijateljicama reci da si pogledaju preporuku Americkog pedijatrijskog drustva (Amercan Academy of Pediatricians) o stetnosti hodalica.
    Instead of wheeled baby walkers, the AAP encourages parents to use safer alternatives such as stationary activity centers

    ovo je citat iz texta navedenog. spominju ukidanje hodalica radi padova. jos niti jedan clanak nisam nasla na engleskom da spominje koristenje hodalica i ometanje normalnog motornog razvoja.

  33. #83
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    ovaj AAP clanak kao sto reko ne spoominje zdrav razvoj djeteta i ukidanje hodalica radi toga, nego zbog padova. Ali kako da konama obrazlozim bumbo sjedalice, jumpere, i one fixne 'stajaljke' jer upravo ove 'stajaljke' APP preporucuje.

  34. #84

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Jesam li dobro shvatila da ako dijete stoji u hodalici koja je fiksirana-tj.bez kotačića onda je to u redu???
    Pliz odgovorite, da znam zašto. Čisto me zanima. Ja sam naime bila načula da hodalice nisu baš dobre, da su djeca u njima prebrza, a na mojoj poklonjenoj je pisalo NIKAKO dulje od 20 min dnevno. Iz toga sam došla na vlastitu verziju-nikad nisam montirala kotačiće pa je i moja hodalica postala "fiksna" i služila je max 10-15 min dnevno da mogu poć u WC. Sad bi me baš razveselilo da ako sam već imala tu napravu da sam iz nje izvukla bar nešto pozitivno. Aj obradujte me

  35. #85
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kotačići, nekotačići...
    ako dijete samostalno ne stoji bez ikakvog pomaganja... sve što podržava "umjetno" stajanje je - štetno.

  36. #86

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Šmrc.
    Hvala apri. Vrijeme ne mogu vratiti , al mogu naučiti

  37. #87
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    što je 'exersaucer'?

  38. #88
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Effects of Baby Walkers on Motor and Mental Development in Human Infants. Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics. 20(5):355-361, October 1999.
    Siegel, Andrea C. Ph.D.; Burton, Roger V. Ph.D.

    Abstract:
    Because baby walkers enable precocious locomotion in very young, otherwise prelocomotor infants, walker experience might be conceptualized in terms of early enrichment. However, walker devices prevent visual access to the moving limbs by design. Therefore, prelocomotor walker experience may be conceptualized in terms of early deprivation, reminiscent of that created in a classic series of animal experiments on the critical role of visual feedback in developing motor systems. This study analyzed motor and mental development in 109 human infants, with and without walker experience, between the ages of 6 and 15 months. Walker-experienced infants sat, crawled, and walked later than no-walker controls, and they scored lower on Bayley scales of mental and motor development. Significant effects of walker type, frequency, and timing of walker exposure were observed. Considering the injury data along with the developmental data, the authors conclude that the risks of walker use outweigh the benefits.
    Effects of Baby Walkers on Motor and Mental Development in Human Infants
    [/b]
    Momze stavila hyperlink

  39. #89
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    što je 'exersaucer'?
    exersaucer
    Momze stavila hyperlink
    Dakle bez kotaca je.

  40. #90
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Trazim dupetu cepa, ALI sta baby bjorn i marame nemaju isti ucinak kao i hodaljke, jumperi na bebinu kicmu!?

  41. #91

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj Mejra's mommy prvotno napisa
    Trazim dupetu cepa, ALI sta baby bjorn i marame nemaju isti ucinak kao i hodaljke, jumperi na bebinu kicmu!?
    Klokanice da (ne znam da li je baby bjorn mozda iznimka jer nisam je imala prilike probati), marame ne ako se djetetu marama lijepo rasporedi odnosno povuce sve do njegovih rupa u koljenima! Tada je dijete pridrzano u 4 tocke (koljena, guza, ledja) i ne opterecuje se kraljeznica! Nije usporedivo. Ovdje dijete doslovce visi tezinom na svojim testisima (kod deckica) ili na pubicnim kostima (djevojcice)... U marami ima spread squash polozaj (zabasti)...

  42. #92
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    I mene jako zanima utjecaj hodalica na motoricki razvoj, pa sam isla prekopati PubMed i Google scholar ne bih li pronasla znanstvene radove na tu temu. Zapravo ih nema puno, odn. ocekivala sam puno vise (kao sto je mony primijetila daleko je vise radova o ozljedama uzrokovanim hodalicama).
    Listu citata i sazetaka poslat cu Apricot, pa neka odluci sto je tu korisno.

    Sto se akcije tice, jos sam malo neodlucna, jos bi me malo trebalo uvjeriti da su hodalice zaista takvo veliko zlo.

    Mogu navesti i osobna iskustva, ako nekog zanima:
    Antun je od rodjenja bio dijete koje nije voljelo tzv. tummy time (koji je zapravo kljucan za motoricki razvoj), zelio se iskljucivo nositi na rukama, kad god je bio budan (tad jos nisam imala maramu). Ponekad sam bila zabrinuta da i samo nosenje u tolikim kolicinama moze lose djelovati na motoriku. S otprilike 9 mj (nije puzao) "za probu" smo ga stavili u hodalicu i odusevio se. Od tad ju je koristio svakodnevno, ali u kratkim periodima. Takodjer je volio "hodati" uz nasu pomoc. Zapravo sam i tad znala da to nije bas zdravo, ali sam mi je vise znacilo to sto je on bio u to vrijeme zadovoljan, i sto mu je to omogucilo ipak nekakvo kretanje u prostoru i istrazivanje. Propuzao nije nikad. Prohodao je relativno rano (s 12 mj.), ali vrlo nespretno, uz puno padova. Osim toga, naucio je hodati prije nego sto je naucio ustati iz sjedeceg polozaja.
    Za razliku od njega, Tonka od prvog dana uziva provoditi vrijeme na ravnoj podlozi, na trbuhu, brzo se pocela "rolati", propuzala sa 7-8 mj. i prohodala spretno i bez icije pomoci. Nikad i nisam dosla u iskusenje da je stavim u hodalicu.

  43. #93
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    a zakaj, sama si si odgovorila na pitanje: zasto su hodalice stetne.
    Toncek je prije prohodao nego se naucio dizati --> preokrenuo je slijed motorickog razvoja; dosta je padao kad je prohodao --> u hodalici je naucio hodati na potpuno drukciji nacin neprilagodjen pravom hodanju. Hodalica daje djetetovom mozgu totalno krive inpute i dijete se ne razvija po onoj shemi koja je prirodno predvidjena.
    A s Tonkicom je sve islo ko po spagi, cim nije provodila vrijeme u hodalici.

  44. #94
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    mony, ovo kako ti rezoniras sigurno nije pogresno, ali nije ni skroz precizno.
    Njegov motoricki razvoj je i prije hodalice zapinjao, nije pokazivao nikakve naznake da ce propuzati i ta nepokretnost ga je frustrirala (tako se bar meni cinilo), zato sam i dosla u iskusenje da ga stavim u hodalicu. Time mu sasvim sigurno nisam pomogla na motorickom planu, ali sam imala dojam da sam mu na emocionalnom i kognitivnom to kompenzirala. Ali tesko mi je to sada unatrag procijeniti, zato i zelim o toj temi nauciti vise.

  45. #95
    Ivček avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trešnjevka
    Postovi
    380

    Početno

    Dok nisam naišla na ovaj topic, mislila sam da se hodalice danas i ne koriste puno kao npr. kad sam ja bila mala i nisam primjećivala da se baš reklamiraju. I danas dobijem katalog jednog našeg dućana dječje opreme i nađem reklame za 11 hodalica na 4 stranice, a u prošlogodišnjem broju na jednoj stranici 7 modela, znači da je još i povećan uvoz hodalica. A imam što i pročitati: Vrijeme provedeno u hodalici ne smije biti duže od 30 min (prošle godine je bilo 15 :? ). U prošlogodišnjem još i stoji: Zahvaljujući kotačima koji se okrećuu svim smjerovima dijete će vas s lakoćom moći pratiti ma gdje krenuli. Još piše da se hodalice koriste od 6 mjeseci. A najgorii dio mi je: "Ako ste ikad pokušali skuhati ručak dok zaigrana beba puzi oko vas tražeći pažnju, znat ćete koje su velike prednosti ovih pomagala- nazvali smo ih - extra par ruku.

  46. #96

  47. #97
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Mony, hvala, podsjeti me da ovo usporedimo - trenutno plivamo od posla...

  48. #98
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Apri, neke od linkova koje je Mony stavila vec imamo, a ostale cemo si "prisvojiti". Hvala Mony.

  49. #99
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Jel trebate pomoc?
    Mogla bih uskocit, ko sto sam rekla na pocetku topica

  50. #100
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Mony, poslat cu ti e-mail.

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •