Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 332

Tema: U boj protiv hodalica i jumpera!

  1. #1
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno



    Nećete vjerovati, spremam se na borbu protiv hodalica/ljuljalica/budalaština na nivou države: tražit ću zabranu uvoza i distribucije.
    Tko će sa mnom?

    (Očekujem od mama malih nematematičara da se prijave u rat).

  2. #2
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    uf, opasno! ak ces stvarno nesto tako raditi, racunaj na mene. a kako ti zamisljas taj "pohod na drzavu"?

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Krenuti prikupljati "dokaze" iz stranih i naših publikacija.
    Kontaktirati eminentne stručnjake.
    Pisati Ministarstvu zdravstva.
    Pa vidjeti odgovor.

    Onda sve to proslijediti velikim uvoznicima, distributerima i trgovcima.
    Pa opet čekati odgovor...

  4. #4
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    a edukacija??

    ako su mame dobro educirane - one će bojkotirati trgovce (distributere, uvoznike), pa im ne trebaš ništa pisati.

    ja ko maksim po trnju : zabrane ne rješavaju problem!

  5. #5
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    sorciere, edukacija je isto dobra no ne vjerujem da je tako dalekosezna kao ovo o cemu Apricot govori. a i nije tako jednostavno iskorijeniti staro, uvrijezeno misljenje "pa, ako smo mi u tome bili i nist nam ne fali, zasto bi to bilo stetno za nasu djecu."

    i am in!

  6. #6
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Definitivno sam protiv zabrana, ali mislim da su tu efikasnije nego edukacija.
    Kako provesti edukaciju na nivou države?
    Može se educirati nekoliko stotina mama koje su na forumu, ali kako provesti nacionalnu kampanju?
    Ovako ako se uspije u zabrani te stvari neće biti dostupne i gotovo.
    I uz zabranu bi trebalo obavijestiti javnost zašto je nešto zabranjeno, jer će još dugo biti tih hodalica koje se dobivaju od roda, susjeda i prijatelja.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    svi kojima sam rekla da ne kupuju to svojoj djeci su poslušali

    kaskadna edukacija

  8. #8
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Koliko sam ja informirana u nekim zemljama su hodalice i zabranjene, a čim je nešto zabranjeno roditelj odmah ozbiljnije shvati "poruku" i naravno da neće ići nabavljati hodalicu na crno osim ako stvarno nije neki fanatik. Čak mislim da bi sama zabrana bila najbolja edukacija, bolja od djeljenja letaka i uvjeravanja jer iza zabrane stoji neki zakon, a taj zakon ipak stvaraju ljudi koji su autoriteti, a autoritetima se najviše vjeruje. Inače svaka čast na pokretanju akcije. Velika većina ljudi uopće nema pojma da bi hodalica mogla predstavljati nešto štetno kao što to nisam ni ja znala dok nisam pročitala na Rodi i u časopisu Sunce.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    258

    Početno

    ja sam za akciju i mislim da je da svaka podvala profita neukima zavrjeđuje burnu reakciju. koliko će biti efikasna to nikad ne znamo unaprijed. ako ćemo pustiti da nas pojedu beskrupulozni proizvođači štetne hrane, štetnih igračaka i slični, napravit ćemo najgluplju stvar koju možemo.

  10. #10
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Samo da napomenem da ova akcija nema veze s Udrugom i da će to biti moja osobna bitka.
    Roda će me podržati, ali trenutno nemamo ljudskih resursa i za to.

    A meni je to prevažno...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    258

    Početno

    ja mogu pomoći oko medija, ali računaj na jesen jer ljeto je vrijeme kiselih krastavaca, ovo vrijeme iskoristi i prikupi što više podataka.

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mogu tek poslije 10.9. - do tada radim jedan ogroman projekt za Rodu i cijelo ljeto će biti luđačko.
    Ana, hvala na pomoći; kad krenem, javit ću se na ovaj topic i organizirati radnu grupu njudi koji bi bili spremni raditi: prikupljati tekstove, stvarati baze podataka, prevoditi... svašta.

    Lut, pliz, nemoj nas brisati dok se ne organiziramo.

  13. #13
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Apricot ako možemo pomoći novčano mogla bi dati kakav račun na koji možemo uplatiti novac. Ja ne mogu puno dati, ali kuna po kuna pa se skupi. Eto možda možemo i na taj način malo pripomoći

  14. #14
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Hvala, novac nam ne treba, čuvajte ga za potrebnije stvari.
    Prevodilice, istražilice... tražite strane tekstove o tome, pogotovo o toj kanadskoj zabrani...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    309

    Početno

    i ja cu rado pomoci njuskanjem po netu 8) i prevodjenjm

  16. #16
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    evo za pocetak, mozemo poceti ovdje (ili u dogovoru sa Lutonjicom i Apricot) mozemo negdje otvoriti novi topic i stavljati linkove. evo 2 linka:

    1. zabrana uvozenja hodalica kanadskog potrosackog drustva
    2.sluzbeni glasnik Kanade (zabrana uvozenja hodalica)

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ako Lutonjica i anchie dopuste, možemo ostati ovdje, ako ne, možemo na mailing listu.

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ipak idemo u "back-stage", za sada nam ne treba masovnost.

    tko hoće u "radnu grupu", molim da mi mailove pošaljete na
    mirela_bl@yahoo.com

  19. #19
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Svaka čast na akciji! Nas uskoro očekuje stres zbog mog povratka na posao pa ne znam hoću li moći pomoći. Ali imam jedno pitanje.
    Jesu li na crnoj listi i obična ljuljačka (ne jumper!) i vozila poput biciklića kao npr. http://www.gepetto-schaukeltiere.de/s/index.htm ? To mi se jako svidjelo, a trgovac nam je objasnio da je dobro za razvoj ravnoteže te nije štetno poput hodalice jer dijete sve radi samo svojim tijelom. Ipak se nisam usudila to kupiti dok još malo ne provjerim...

  20. #20
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    tek sad vidim
    dogovarajte se, i ja hoću u radnu grupu.
    otvaram novi topik

  21. #21
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    odgovore na berlinkino pitanje sam kopirala na topik o štetnosti ljuljalice, kako bismo se ovdje isključivo dogovarali o akciji

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    OGULIN
    Postovi
    157

    Početno

    i ja se pridružijem.
    Imam u kanadi rodbine pa ču ih zamoliti da mi pošalju što potrebnih materijala protiv hodalica

  23. #23
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Podrzavam vas, ali se slazem sa Sorci. Puno je mocnije (iako teze) mijenjati svijest i educirati ljude... dugorocno je puno, puno ucinkovitije.

  24. #24
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Gle, još jedno virtualno pleme :D
    Apri, imaš moju podršku skroz/naskroz, ali ću za sada ipak ruke držati na leđima - imam momentalno nekih drugih briga.

  25. #25
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    evo i mene, ali od 20.08.
    do ljeta sam skroz pokrivena.

  26. #26
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    kad završim osobnu bitku za uređenje parka na križanju vojnovićeve i martićeve, priključujem se u vaš tim

  27. #27
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    podrška s istoka !

  28. #28
    ninni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    386

    Početno

    baš neki dan gledam te hodalice u TL-u i mislim - pa zar to više itko kupuje???
    ja isto mislim da je ishođenje zabrane čisti SF, ali dovoljno agresivna medijska kampanja o štetnosti hodalica bi sigurno educirala i velik broj onih roditelja koji još uvijek misle da je to super za klince...
    moglo bi se, kad prikupite dovoljno "dokaza", angažirat nekog od saborskih zastupnika/ca, pa eventualno preko njih tražit izmjene zakona(kojeg već, ne znam) i zabranu...i premda vjerojatno od zabrane ne bi bilo ništa, na ovaj način bi se dobilo dosta medijskog prostora, pa eto edukacije...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Nisam neki fajter po prirodi, ali ako bude što trebalo prevesti, tu sam!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    pa cinjenica jest da drzava trosi jako puno novaca na neurorizicnu djecu. kad se sjetim kako smo sa zapravo zdravim djetetom cesto isli na goljak na kvalitetne preglede i terapije...
    mislim kad izracunas jedan takav mali pacijent jaaako puno kosta drzavu. stoga bi mozda i njima bilo u interesu da financiraju neki program edukacije putem letaka, kroz medije i sl. o hodalicama i ostalim stvarima koje mogu stetiti motorickom razvoju djeteta.
    samo kad bi se to lijepo srocilo da i oni ugledaju neki svoj interes u tome.

  31. #31
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Kako napisah, do 10.9. radim jedan jako veliko projekt i neću se moći ovime baviti intenzivno - prikupljat ćemo materijal, a na jesen idemo agresivnije.

    I ja bih rado na edukaciju, ali za to nemam snage...
    Možemo educirati cure sa foruma, prijatelje... ali tu sve staje...

    Hvala vam svima koji ste se javili na mail, sutra ću vas sve skupiti, a kako imamo i ovaj topic, možemo nešto i ovdje.

  32. #32
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Samo da nesto napisem u prilog ovom "pohodu" na hodalice :
    ako ce se pozivati na Kanadu - hodalice su u njoj zabranjene zbog toga sto je previse djece padalo niz stepenice, sto su djeca padala preko hodalice jer su je prebrzo vozila i sl, a ne zbog toga kako utjecu na neuroloski razvoj djeteta.
    Bar sam ja dosla do takvih linkova dok sam surfala ne bih li nasla ono cemu hodalice takodjer stete - mozgu.
    Isto, jako malo (neuro)pedijatara u svijetu (cije je misljenje objavljeno na netu) smatra da one stete razvoju djeteta na neuro bazi. A i jako je malo istrazivanja (objavljeno na netu) radjeno u svezi s time.
    Ovo pisem limitirana dakle na virtualne izvore, znaci, ono sto sam uspjela naci preko neta.
    Bilo bi dobro kada bi se netko od domacih uglednih neuropedijatara usudio izreci svoje misljenje.
    Zasad sam i ja za, nadam se da mi do pocetka "akcije" nece nista uletit.
    Mrzim hodalice, bas zato sto sam na trenutak zabrazdila misleci kako nisu valjda tooolko stetne kad se na svakom uglu prodaju

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    AT
    Postovi
    1,317

    Početno

    i ja podrzavam 8)
    jel trebam da ti se javljam i na mail?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    :D
    tu sam

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    kad završim osobnu bitku za uređenje parka na križanju vojnovićeve i martićeve, priključujem se u vaš tim

    a ja jučer rekla MM-u kako danas krećem u akciju za naš parkić :D

    poslat ću ti pp da vidim kako si krenula

  36. #36
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    može, tu sam ako ikako mogu pomoći
    za naš portal na www.mama-mami.com sam napisala odavno članak o štetnosti hodalica i inih sličnih gluposti

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    I ja bih rado na edukaciju, ali za to nemam snage...
    Možemo educirati cure sa foruma, prijatelje... ali tu sve staje...
    mislila sam na edukaciju u vidu letaka koje bi stampalo ministarstvo zdravstva, a koje bi se distribuiralo po domovima zdravlja, rodilistima, bolnicama, ducanima s djecjom opremom...
    tako sam vidjela da rade u velikoj britaniji. NHS stampa razne brosure o dojenju i slicnim stvarima i onda se to dijeli na raznim mjestima.
    shvatila sam da to oni financiraju zato sto im se vjerojatno isplati, odnosno vidjeli su svoj interes u tome. sto vise zena doji, to manje posjeta pedijatrima.
    na istu foru i ovo: sto manje djece u hodalicama, to manje djece u fizijatrijskim ordinacijama zbog problema s hodanjem i motorikom.
    nadam se da sam dobro objasnila...

  38. #38
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    ako ce se pozivati na Kanadu - hodalice su u njoj zabranjene zbog toga sto je previse djece padalo niz stepenice, sto su djeca padala preko hodalice jer su je prebrzo vozila i sl, a ne zbog toga kako utjecu na neuroloski razvoj djeteta.
    Mony, pa sta i to nije dovoljan razlog za njihovo nekoristenje?
    Ideja da netko od nasih uglednih neuropedijatara iznese svoje osobno vidjenje hodalica, ti je jako dobra. Samo da ih jos ubijedimo...

  39. #39
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dovoljna je, u Kanadi, gdje je bilo puno takvih nezgoda. Ali nema nikakve veze sa neurorizičnom djecom. Što se tiče naših doktora, dr. Polovina je napisala predobar članak u besplatnom časopisu Sunce. Koji se, btw., distribuira po pedijatrijskim čekaonicama, ljekarnama i sličnim mjestima.

  40. #40
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj momze prvotno napisa
    Citiraj Mony prvotno napisa
    ako ce se pozivati na Kanadu - hodalice su u njoj zabranjene zbog toga sto je previse djece padalo niz stepenice, sto su djeca padala preko hodalice jer su je prebrzo vozila i sl, a ne zbog toga kako utjecu na neuroloski razvoj djeteta.
    Mony, pa sta i to nije dovoljan razlog za njihovo nekoristenje?
    Ideja da netko od nasih uglednih neuropedijatara iznese svoje osobno vidjenje hodalica, ti je jako dobra. Samo da ih jos ubijedimo...
    Bez daljnjega je dovoljan razlog, ali po meni je jos veci razlog na koji nacin hoadalice i sl. utjecu na neuroloski razvoj djeteta, na njegovo prohodavanje i ostalo, a ko sto rekoh, prema onom sto sam uspjela naci na netu, nije bilo dovoljno istrazivanja u tom pogledu.
    A sto se padanja tice, iole zainteresiran roditelj za hodalicu moze naci svakakva opravdanja njenog koristenja, tipa: zivimo u stanu pa nemamo stepenice, nemamo pragova preko kojih ce se dijetet srusiti, dijete ce se stalno nadgledavati i sl.
    A kad sazna kako hodalica utjece na mozak u smislu prohodavanja i zapravo generalnog motorickog razvoja, drukcije ce na to gledati.
    Ne zelim ubiti spirit, no ne znam hocemo li ista uspjeti postici u doslovnom smislu zabrane, ali edukacije, definitivno. :D

  41. #41
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    da, u pravu si. no zato treba traziti i pokusavati... evo, na primjer, gledaj sta kaze taj zakon o zabrani hodalica objavljen u kanadskom sluzbenom listu:

    "Many people purchase baby walkers under the belief that it fosters a child's development, however, this is false, as baby walkers encourage children to use the muscles in the back of their legs and toes, instead of both the back and front muscles that walking requires."

    dakle, ne govori samo o tome da je hodalica opasna zbog padova, vec da lose utice i na motoricki razvoj.

  42. #42

    Početno

    Tu sam. Sve nakon 10. 9. mi je super!

  43. #43
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Na to bi se definitivno trebalo ici.
    No, smatram kako nema zabrane s tog aspekta dok svi pedijatri i oni na visim instancama u Ministarstvu nisu slozni s cinjenicom da su one doista stetne. A nisu.
    Zato Kanada i je isla na ovaj statisticki mjerljiv aspekt o tome koliko se djece ozljedilo u hodalici. Jer je lakse provediv i utemeljen na brojcanim podacima.
    No, i dalje mislim da smo na jako dobrom putu jako pojacanoj edukaciji, sto je isto izvrsno.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Ja sam jedna od onih koja je koristila hodalicu za sve troje djece.Prohodali su samostalno sa 13 mjeseci,a koristila sam je od 8 mjeseca po 10min.pa do pola sata kad su imale godinu.Nije mi bas jasno u cemu je problem? Ako se djete ne stavlja prerano i ne ostaje dugo....???

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    199

    Početno

    Ja sam jedna od onih koja je koristila hodalicu za sve troje djece.Prohodali su samostalno sa 13 mjeseci,a koristila sam je od 8 mjeseca po 10min.pa do pola sata kad su imale godinu.Nije mi bas jasno u cemu je problem? Ako se djete ne stavlja prerano i ne ostaje dugo....???

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    138

    Početno

    Računajte na nas...

  47. #47
    svizac avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Samobor/Zagreb
    Postovi
    382

    Početno

    I mi se prikljucujemo.

  48. #48
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    svizac, cicos macos, mony... javite mi se na mail.
    nećemo raditi javno, spominjat će se neka imena...

    ovaj topic je tragger, a u "offu" - crnčenje

    narednice,
    generacije su prohodavale u hodalicama - i nije im ništa.
    generacije su se hranile adaptiranim - i nije im ništa.
    generacije su se vozile bez autosjedalica - i nije im ništa.
    generacije su ostajale u bolnicama bez roditelja - i nije im ništa.

    ali to sve ne znači da danas nismo svjesni kako bi alternativno rješenje bilo (ili jest`) bolje, i to ne znači da MI nismo ti koji će nekim svojim saznanjima i iskustvima drugima pokušati "nametnuti" takvo rješenje.

    Hvala svima koji ste se javili, moćna smo gomilica!

  49. #49
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    apri, park je krenuo u rekonstrukciju, još samo moram iskemijati ležeće policajce i vertikalnu signalizaciju (moram pronaći tko je za to zadužen) i priključujem se tvom timu.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    357

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa


    Nećete vjerovati, spremam se na borbu protiv hodalica/ljuljalica/budalaština na nivou države: tražit ću zabranu uvoza i distribucije.
    Tko će sa mnom?

    (Očekujem od mama malih nematematičara da se prijave u rat).
    Apri, ako nije kasno ja se prijavljujem. Osobno sam jako protiv tih cuda. Nisam svaki dan na netu jer se druzimo s tatom, ali pokusat cu biti u tijeku.

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •