Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: kako izliječiti rasizam u predškolaraca

  1. #1
    broculla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    151

    Početno kako izliječiti rasizam u predškolaraca

    Jučer sam bila jako neugodno iznenađena kada je moja šestogodišnjakinja rekla da u igri "Pogodi tko" ne želi biti Sally jer je ona crna.

    Na pitanje zašto, odgovorila je da su crnci manje vrijedni od bijelaca.

    I da je jedna crna djevojčica iz vrtića zla jer je crna. Užasnuta sam.

    Navodno je to čula od prijateljice iz vrtića, a pitanje je odakle je ona to čula. Zvala sam vrtić i obavijestila prijateljičinu mamu.

    Stvarno mi nije jasdno odakle to, kada doma tako nešto nije mogla čuti, igrala se s crnom djevojčicom iz vrtića (nikad nisam tu djevojčicu pred njom kvalificirala kao crnu).

    Pretražujem forume o suzbijanju rasizma kod djece. Danas ćemo razgovarati o robovlasništvu i nepravdi kojoj su izložena djeca koja nisu bijela, odnosno sva djeca koja su drugačija.

    Ako imate kakav prijedlog, bila bih vam zahvalna...
    Posljednje uređivanje od broculla : 18.02.2020. at 14:29

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Pa moze biti da je cula od prijateljice. Ima svakakvih roditelja sa raznim stavovima koji to prenose djeci.
    Iskreno , ne bih oko toga radila dramu. Mogla je reci i da su homoseksualci bolesni , da je jedina prava vjera katolicka i da su cajke odlicna vrsta glazbe.
    Bez puno drame objasnis sto je zapravo rekla i sto to zapravo znaci , te da kakav je stav u vasoj obitelji.
    Nema potrebe to napuhavati do nevidenih proporcija dijete vjerojatni uopce nema pojma sto je reklo.
    Biti ce toga jos. Ovo je tek pocetak.

  3. #3
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Iz vrtića se često donesu i stavovi roditelja druge djece i ono što se priča u drugim kućama. Tvoje dijete to ne misli, samo je prenijelo što je netko rekao.
    Liječi se razgovorom i primjerima, kao i sve ostalo.
    Igricama tipa: zamisli sebe
    ... da si crna pa drugi misle da si manje vrijedna
    ... da nosiš naočale pa ti se drugi rugaju
    ... da imaš kratku kosu pa te zezaju da si dečko
    ... da se nitko ne želi s tobom igrati jer govoriš drugim naglaskom

    Ja ne bi pričala o robovlasništvu, izrabljivanju djece i sličnim i nama odraslima dosta apstraktnim temema, kamoli jednoj vrtićanki. Objasni joj na primjerima s kojima se ona može poistovjetiti, a branje pamuka to sigurno nije.

  4. #4
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    slažem se sa sirius, imam neke traume s mojom nadobudnom mamom
    jednom sam 2(sa 13-14 godina) za stolom rekla "peder" u podrugljivom kontekstu, pa se ona šokirala i napala me, sjećam se kako sam mislila "dobro, ok ti je poruka, ali mogla si mi to i normalnije reći, nisam razmišljala uopće o tome, ono daj mi malo kredita"

    a moj muž se još uvijek zeza sa epizodom dok je M. imao cca 2 godine, kupila mu baka malu crnu bebu, igrao se s njom i još jednom, i pokaže u crnu i kaže "fuj". Moja mama šok i nevjerica, kako smo to odgojili dijete, dok nisam ugledala da se bebina glava bila zaprljala.


    Pričati o tome: apsolutno da. Ili kreneš u razgovor sam po sebi, ili kroz slikovnice..
    Šokirati se otkud to sad pa kako zar moje dijete.. nema potrebe

    iskoristit ću priliku da preporučim Rodinu slikovnicu Boje mojega doma, koja približava temu djece izbjeglica, jako je mila i tako predivno oslikana da bih je najradije na zid stavila

  5. #5
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    To zvanje u vrtić čini mi se s dužnim poštovanjem pretjerano.
    Dijete je već dovoljno veliko da se s njim može razgovarati na "dječjem jeziku" i s pitanjima koje potpisuje Barbi.
    Osobno ne bih radila takvu dramu oko toga. Ono, nije nitko nikoga udario ili da je nešto slomljeno, razgovor s djetetom puno znači.

  6. #6
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    U zemlji u kojoj ima valjda 100 ljudi druge boje koze stvarno je nepotrebno ovo nazivati rasizmom i suzbijanjem istog.
    Treba se puno vise brinuti oko prihvacanja Roma, siromasne djece ili jos nekih drugih ugrozenih skupina koje su puni cesece i prema kojima ovo drustvo ima predrasude.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.02.2020. at 15:04

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj broculla prvotno napisa Vidi poruku
    Jučer sam bila jako neugodno iznenađena kada je moja šestogodišnjakinja rekla da u igri "Pogodi tko" ne želi biti Sally jer je ona crna.

    Na pitanje zašto, odgovorila je da su crnci manje vrijedni od bijelaca.

    I da je jedna crna djevojčica iz vrtića zla jer je crna. Užasnuta sam.

    Navodno je to čula od prijateljice iz vrtića, a pitanje je odakle je ona to čula. Zvala sam vrtić i obavijestila prijateljičinu mamu.

    Stvarno mi nije jasdno odakle to, kada doma tako nešto nije mogla čuti, igrala se s crnom djevojčicom iz vrtića (nikad nisam tu djevojčicu pred njom kvalificirala kao crnu).

    Pretražujem forume o suzbijanju rasizma kod djece. Danas ćemo razgovarati o robovlasništvu i nepravdi kojoj su izložena djeca koja nisu bijela, odnosno sva djeca koja su drugačija.

    Ako imate kakav prijedlog, bila bih vam zahvalna...
    Kupi djetetu lutku crnkinju - ovako nešto: https://www.grafocentar-kz.hr/lutka-...86440/product/

  8. #8
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    To zvanje u vrtić čini mi se s dužnim poštovanjem pretjerano.
    Dijete je već dovoljno veliko da se s njim može razgovarati na "dječjem jeziku" i s pitanjima koje potpisuje Barbi.
    Osobno ne bih radila takvu dramu oko toga. Ono, nije nitko nikoga udario ili da je nešto slomljeno, razgovor s djetetom puno znači.

    s ovim se ne slažem, ja bih isto upozorila tete da znaju i da kroz igru, pričice, malo zahvate taj dio različitosti i slično
    nije točno da je drama samo kad je netko nekoga udario, i izoliranje, vrijeđanje, ogovaranje spada u bullying
    ali samo ako je opetovano, trajno, protiv neke osobe
    u toj dobi se vjerojatno radi o tome da se jedna djevojčica na drugu naljutila pa je gledala šta bi joj mogla spočitnuti
    pa bi je trebalo naučiti da kada se ljuti na tu djevojčicu, kaže joj kao drugima da je glupa ili "mala beba", a ne da je zla jer je crnkinja

  9. #9
    broculla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    151

    Početno

    Moje iskustvo je da psihičko zlostavljanje i izloliranje dovode do velikih povreda kod djece.
    Mene su u osnovnoj školi zvali masna i svinjogojstvo. U vrtiću su mi se rugali zbog naočala i specifičnog oblika prstiju.
    Mojoj djeci nisu dali da peru ruke s njima jer su vegetarijanci. (to su mi sada priznali, kao odrasli)
    Ne želim da itko zlostavlja moje dijete, ali isto tako ne želim da moje dijete bude dio onih koji zlostavljaju drugu djecu.

  10. #10
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    Citiraj broculla prvotno napisa Vidi poruku
    Moje iskustvo je da psihičko zlostavljanje i izloliranje dovode do velikih povreda kod djece.
    Mene su u osnovnoj školi zvali masna i svinjogojstvo. U vrtiću su mi se rugali zbog naočala i specifičnog oblika prstiju.
    Mojoj djeci nisu dali da peru ruke s njima jer su vegetarijanci. (to su mi sada priznali, kao odrasli)
    Ne želim da itko zlostavlja moje dijete, ali isto tako ne želim da moje dijete bude dio onih koji zlostavljaju drugu djecu.
    oprosti ne razumijem ovaj dio, ako možeš pojasniti.

  11. #11
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj broculla prvotno napisa Vidi poruku
    Moje iskustvo je da psihičko zlostavljanje i izloliranje dovode do velikih povreda kod djece.
    Mene su u osnovnoj školi zvali masna i svinjogojstvo. U vrtiću su mi se rugali zbog naočala i specifičnog oblika prstiju.
    Mojoj djeci nisu dali da peru ruke s njima jer su vegetarijanci. (to su mi sada priznali, kao odrasli)
    Ne želim da itko zlostavlja moje dijete, ali isto tako ne želim da moje dijete bude dio onih koji zlostavljaju drugu djecu.
    Ok, razumijem
    Ali nemoj niti ti zlostavljati vlastito dijete da bi mu prenjela neku poruku. Posebno ako dijete nije dobro razumjelo znacenje svojih uzjava koje je " prepisalo" od prijateljice.

  12. #12
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,504

    Početno

    sad kužim, ti imaš možda više djece i to neke koji su sad već odrasli jel?

  13. #13
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Batinom. Stavi malu na koljena pa udri bičem i onda zaključi: "E, tako su crnce dva stoljeća."

    Šalim se.

    Uzmi dječju enciklopediju i pokaži kakvih sve ima ljudi, crnih, smeđih, žutih, crvenih, bijelih i superbijelih. Ne drži je u mraku neznanja. Haha. :D

  14. #14
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Tko će znati djecu, gdje to čuju i kako to da prihvate; sjećam se kad su neki prijatelji bili kod nas sa malom kćeri, i mala vidjela onaj Baby Book od Searsa gdje na naslovnici sjede bebe, između ostalog crna, i izjavila da je ta beba jako ružna jer je crna. I još se točno sjećam, kad smo mi odrasli jasno reagirali da beba nije ružna itd., mala nas je gledala u nevjerici, onako kao da ju namjerno zezamo.
    Uglavnom, roditeljima je bilo užasno neugodno

  15. #15
    broculla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    151

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, razumijem
    Ali nemoj niti ti zlostavljati vlastito dijete da bi mu prenjela neku poruku. Posebno ako dijete nije dobro razumjelo znacenje svojih uzjava koje je " prepisalo" od prijateljice.
    Ne znam odakle ti ideja da bih zlostavljala svoje dijete. Uopće ne. Samo ću morati obratiti pažnju u njezinom odgovju na nešto što sam mislila da je razumljivo samo po sebi.

  16. #16
    broculla avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    151

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    sad kužim, ti imaš možda više djece i to neke koji su sad već odrasli jel?
    Da, ona je puno mlađa, starijih troje su odrasli manje više.

  17. #17
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Imas na rtl kockici neke australske emisije. Prije su to bili Mali znanstvenici, sad je Lovci na povijest. Prva je bolja, al tu se dosta pazi na zastupljenost djece svih rasa, bez neke poruke u smislu antirasizma. Moj sin misli kad vidi druge rase da su to znanstvenici i voli ih

    Pokusaj nametnuti neki program s djecom razlicitih rasa koji bi joj se svidio pa ce mozda prihvatiti kao normalno.

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ili samo pustiti crne izvođače na jutubu. Ima ih dosta. Dobri su.

  19. #19
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,965

    Početno

    Da, Mali znanstvenici su super. Nista nije samorazumljivo, vremena se mijenjaju, i ovo je vjer jedan malko drugaciji svijet od onog u kojem si odgajala svoju djecu (migranti, desnicarski odgovori, ISIL, terorizam svih vrsta). Dok sam studirala zalijetanje avionima u tornjeve je bio (neuvjerljiv) scenarij filma, a ne stvarnost. Svako doba ima svoje izazove
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.02.2020. at 19:32

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Putuj s djecom . U Hrvatskoj teško da ćeš naići na dovoljan broj ljudi s različitom bojom kože ili drugim materinjim jezikom. Ne moraš ić ni daleko ako ne želiš, Graz je vrlo multikulti.
    Posljednje uređivanje od annie84 : 20.02.2020. at 20:53

  21. #21
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Nikako ne bih 6-godišnjakinji pričala o rasizmu, nije ona još za "Čiča Tominu kolibu"

    Jednostavno bih inzistirala da prema svima bude ljubazna, da nikoga ne smije vrijeđati, ne bih uopće tu stavljala fokus na crne/bijele. Predškolarci nisu fokusirani na takve razlike ako im odrasli ne objasne (u pozitivnom ili negativnom smislu) da se na to trebaju fokusirati, mislim da je bitno da jedni druge doživljavaju kao djecu, kao ekipu za igru, i da se djeca uglavnom tako spontano i ponašaju.

    Tamnu kožu sam svojima (kad su svjesno uočili različite boje puti) objasnila čisto preko fiziologije.

    Oni koji su crne puti imaju pretke iz Afrike. Tamo jes unce jako jako i u njihovoj koži ima puno melanina (tamne boje) da im kožu zaštiti od jakog sunca, da ne izgore.
    Šveđani su svijetle kože i kose jer kod njih nema puno sunca pa im ne treba puno zaštitne boje. Kad smo mi na suncu, isto potamnimo, jer se u koži stvori zaštitna boja; ali mi nismo naslijedili tamnu kožu, pa nam se tamna boja ne zadrži po zimi.

    E da, osim malih znanstvenika i doktorica Pliško je tamnoputa.

  22. #22
    Konfuzija avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1,422

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Nikako ne bih 6-godišnjakinji pričala o rasizmu, nije ona još za "Čiča Tominu kolibu"

    Jednostavno bih inzistirala da prema svima bude ljubazna, da nikoga ne smije vrijeđati, ne bih uopće tu stavljala fokus na crne/bijele. Predškolarci nisu fokusirani na takve razlike ako im odrasli ne objasne (u pozitivnom ili negativnom smislu) da se na to trebaju fokusirati, mislim da je bitno da jedni druge doživljavaju kao djecu, kao ekipu za igru, i da se djeca uglavnom tako spontano i ponašaju.

    Tamnu kožu sam svojima (kad su svjesno uočili različite boje puti) objasnila čisto preko fiziologije.

    Oni koji su crne puti imaju pretke iz Afrike. Tamo jes unce jako jako i u njihovoj koži ima puno melanina (tamne boje) da im kožu zaštiti od jakog sunca, da ne izgore.
    Šveđani su svijetle kože i kose jer kod njih nema puno sunca pa im ne treba puno zaštitne boje. Kad smo mi na suncu, isto potamnimo, jer se u koži stvori zaštitna boja; ali mi nismo naslijedili tamnu kožu, pa nam se tamna boja ne zadrži po zimi.

    E da, osim malih znanstvenika i doktorica Pliško je tamnoputa.
    Tako smo i mi nekako razgovarali.

    Nego, ovo me je sjetilo jedne prilike kad je dijete pricalo o "zutoj" teti koja im je nesto pripovijedala. Zatekla me, znam da kod kuce nije cula takav izraz, pa je pitam koja je to teta, kako se zove. "Pa nisam jos svima zapamtila imena, nosila je zutu majicu." Istina, tek je bila krenula u vrtic.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Baš me ovo prije nasmijalo
    Inače i crnci itekako mogu izboriti,a i imati ružni dermatitis ko i bijelci,koji je kod njih baš jako roze boje,kao kad su moji imali

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ne bih uopce to nazivala rasizmom niti bih stvarala neku dramu od toga. Djecu uvijek ucim da prema svakom djetetu budu dobri, ljubazni i da je svako dijete jednako vrijedno. Naravno da se u svom zivotnom putu susrecu sa raznom djecom koja su "drugacija", pocev od nekih malih razlicitosti, tipa da nose naocale ili nekih vecih razlicitosti, npr. djeca s posebnim potrebama. Zakljucak je uvijek isti - ruganje i odbacivanje ne dolaze u obzir.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •