Pokazuje rezultate 1 do 47 od 47

Tema: Odgoj u duhu slobodne misli (okrugli stol: vjernici, nevjernici i svi između)

  1. #1
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno Odgoj u duhu slobodne misli (okrugli stol: vjernici, nevjernici i svi između)

    Nastavak na misli iz ove teme...

    Većina nedjeljnih propovjedi je podsjećanje i jamranje vjernicima kako su inertni i ne rade dovoljno za svoje pitanje. U principu, razlog zašto Crkva već nije ostvarila neke od svojih ciljeva, vezano za pobačaj, mpo, lgbt, je što su im srezana krila sve dok su vjernici nezainteresirani.

    To je ta strana, a sada krivnje da je Katolička crkva duboko netolerantna dok joj pastvu čine u debeloj mjeri pomirljivi i tolerantni vjernici, vrijeđa osjećaje tih istih vjernika koji se deklariraju katolicima. Dakle, kako vi vjernici objašnjavate tu dihotomiju i zbog čega se ne odazivate na pozive crkvene klike (Markić, Batarelo) ili oni jednostavno nisu predstavnici Katoličke crkve, te ako nisu tko je?

    Svi su pozvani dati svojih pet centa, a ako vam nije napeto dajte si inspiracije.

  2. #2
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne mozes slobodno misliti ako si vjernik katolik.
    Tj, ne u pitanjima o kojima kc ima svoj stav.

  3. #3
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Dosta ljudi voli reći da su ti neki najgori primjeri katolika predstavnici svih vjernika samo da bi opravdali svoje nepodnošenje vjernika. To bi bilo isto kao da kažemo da je Andrej Plenković predstavnik svih Hrvata. Ma je, malo sutra.

    Predstavnik vjere za mene nije nitko. Nema te osobe, čovjeka, koji bi meni mogao predstavljati neku vezu sa Bogom. To je moja osobna stvar. Vodim se svojim unutarnjim osjećajem kad nešto trebam napraviti, odlučiti. Ne vjerujem u nikakve popratne likove i sadržaje raznih religija. Samo u Boga. A njemu se mogu obratiti i sama. Ne treba mi druga obična osoba kao što sam i ja da to radi umjesto mene.

    E sad, kako baš pravi katolici, koji žive katoličkim načinom života gledaju na to, ne znam. Nadam se da ima netko ovdje na forumu i da će se javiti pa da pričamo o tome. Iz mog razgovora sa svojim vršnjacima i prijateljima, mogu primjetiti da jako puno ljudi gleda na način na koji ja gledam. Samo vjera u Boga i to je to. Nema sporednih likova. Tako da bih ja rekla da katolika zapravo ima jako malo. Pravih katolika. Pretpostavljam da se ljudi deklariraju kao katolici iz neke navike ili možda iz razloga što ne znaju kako bi drugačije objasnili svoju vjeru.

    S druge strane, možda i nisam u pravu, možda ti ljudi žele biti pravi katolici, ali ne žele doživljavati Boga onako kako ga Crkva doživljava. Što isto nije loše. Crkva je svakako mijenjala neke svoje stavove, nije baš ni za očekivati da će neka organizacija ostati identična stoljećima. Možda oni to očekuju, ne znam.

  4. #4
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    "Tako da bih ja rekla da katolika zapravo ima jako malo. Pravih katolika. Pretpostavljam da se ljudi deklariraju kao katolici iz neke navike ili možda iz razloga što ne znaju kako bi drugačije objasnili svoju vjeru."
    Ne mogu drugacije citirati.
    Ali Riri, to i je srž problema. Jer ih onda oni s kojima se ne slazu koriste kao masu u nametanju svoje istine kao jedine i koja cesto u rh kroji zakone i vjernicima i poluvjernicima i nevjernicima.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da se ljudi deklariraju kao katolici iz neke navike ili možda iz razloga što ne znaju kako bi drugačije objasnili svoju vjeru.
    Jel nekog ovo podsjetilo na ovo ili to samo mene?
    Posljednje uređivanje od spajalica : 21.02.2020. at 07:28 Razlog: spajalica obrisala dio posta jer nije u skladu s pravilima foruma.

  6. #6
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Jeste, slažem se. Ali mislim da se i to mijenja. Jako sporo, ali mijenja se. Ako usporedim neka sjećanja na te crkvene običaje od prije 20ak godina kad sam ja bila dijete, i kad ih pogledam sad, stvarno vidim veliku razliku. Neke stvari koje su katolicima prije bile nezamislive, sad su itekako zamislive. Barem ako gledam svoj rodni grad, obitelj, susjede i tako.

    Možda se to ne čini kao nešto bitno sve dok se oni i dalje deklariraju kao katolici, ali ja mislim da je bitno. Jer ako oni samo govore da jesu katolici, a praktički ne žive ni blizu katoličkim životom, Crkva ih nikad neće moći iskoristiti za provođenje neke svoje volje. Ne možeš uvjeriti u svoju istinu nekoga tko radi po svom, a samo govori da je dio tvoje mase. Sad koliko je to u redu.. Meni nije jer mi je to lažni život, kao što smo spominjali na onoj temi. Ali opet, mislim da od takvih nema neke velike štete ako se pogleda njihovo djelovanje na cjelokupnu zajednicu. Pa mi se čini da je cilj da takvih i bude što više unutar Crkve.

  7. #7
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku

    Većina nedjeljnih propovjedi je podsjećanje i jamranje vjernicima kako su inertni i ne rade dovoljno za svoje pitanje. U principu, razlog zašto Crkva već nije ostvarila neke od svojih ciljeva, vezano za pobačaj, mpo, lgbt, je što su im srezana krila sve dok su vjernici nezainteresirani.


    zutaminuta, očito ne idemo u istu crkvu na misu

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Da prebacim loptu na svoj teren: naizgled benigni primer netolerancije, sezonski: Sveti Sava, školska slava.
    Relativno skorašnji mit koji forsira SPC, i koji nadmašuje sebe svake godine.
    Zbog inertnih vernika kojima je sve svejedno, trenutno smo na tome da je Sveti Sava u svakom planu i programu skoro svakog predmeta svake školske godine čitavog njihovog školovanja
    Ikona visi u svakoj učionici i hodniku škole. Moja deca ne mogu da odbiju da boje i crtaju Sv. Savu na likovnom - jer je u programu. Ne mogu da ne pevaju himnu Sv. Savi - u programu je. Ne mogu da odbiju čitanje odlomka iz neke opskurne knjige o SS na času maternjeg jezika. Pravljenje plakata o SS na času PID. Priredbu u čast Svetog Save. Anegdote o Svetom Savi. Slike Svetog Save. Do iduće godine možda na fizičkom uvedu mlaćenje motkama u čast Svetog Save koji je tako izgonio vukove i đavole kojekuda. A možda i prepevaju himnu na engleski da je i tamo pevaju jer jedino ga još tamo nikako nisu udenuli.
    A među decom ima ateista, katolika, protestanata, muslimana, pripadnika nekih manjih hrišćanskih zajednica. Ali svi uskliču Svetom Savi. Jer su svi slegali ramenima kada se to guralo u plan i program.
    I zbog neverovatnih razmera indoktrinacije, po dečjem mišljenju Sveti Sava je uradio apsolutno sve: osnovao škole, osnovao Srbiju, izgnao Turke iz Srbije, pronašao točak, vatru, mobilni telefon i nema šta sve ne.
    A to nije smešno jer u opštem zaglupljivanju niko ne spominje istinski doprinos istorijskog lika Rastka Nemanjića i niko više nema pojma o nizu drugih istorijskih ličnosti koji jesu uradili ono što se mitu pripisuje.
    Ja za to krivim upravo spregu crkva-inertni vernici ili "vernici". I eto nije mi zabavno niti svejedno što će mi deca biti manje obrazovana od roditelja. Niti mi je super što se cela jedna nastavna nedelja svake školske godine žrtvuje mitomaniji.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 20.02.2020. at 20:12

  9. #9
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,495

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku

    A među decom ima ateista, katolika, protestanata, muslimana, pripadnika nekih manjih hrišćanskih zajednica. Ali svi uskliču Svetom Savi. Jer su svi slegali ramenima kada se to guralo u plan i program.
    I zbog neverovatnih razmera indoktrinacije, po dečjem mišljenju Sveti Sava je uradio apsolutno sve: osnovao škole, osnovao Srbiju, izgnao Turke iz Srbije, pronašao točak, vatru, mobilni telefon i nema šta sve ne.
    Ajme pulinka ovako kad napišeš je smiješno, iako zapravo to nije uopće.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme pulinka ovako kad napišeš je smiješno, iako zapravo to nije uopće.
    Tačno tako... kad nije tužno bude i smešno. Ali znaš šta je strašno? To što ne smeš reći da je smešno... jer zvuči isto kao i plitko

  11. #11
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Tačno tako... kad nije tužno bude i smešno. Ali znaš šta je strašno? To što ne smeš reći da je smešno... jer zvuči isto kao i plitko
    isto je i kod nas :/

  12. #12
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    isto je i kod nas :/
    U kojoj školi je isto tako kako Pulinka opisuje?
    U našoj školi ne stoje slike svetaca po zidu. Nisu tema u Hrvatskom jeziku ni PiD. Ne rade im se priredbe u čast. Ne misle djeca da je neki svetac ili Isus izumio struju, telefon i sl. Ne crtaju na likovnom Isusa.
    Ja sam vjernik i smatram da vjeronauku nije mjesto u školi ali reći da je kod nas isto ovako kao kod Pulinke je pretjerivanje.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    U jednom od najgorih peroioda u mom životu pomogli su mi časna sestra i svećenik, a nisam vjernica. I sad kad usporedim njihov postupak prema meni i postupke ljudi s kojima dijelim svjetonazor, dobro se i debelo zapitam.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    U kojoj školi je isto tako kako Pulinka opisuje?
    U našoj školi ne stoje slike svetaca po zidu. Nisu tema u Hrvatskom jeziku ni PiD. Ne rade im se priredbe u čast. Ne misle djeca da je neki svetac ili Isus izumio struju, telefon i sl. Ne crtaju na likovnom Isusa.
    Ja sam vjernik i smatram da vjeronauku nije mjesto u školi ali reći da je kod nas isto ovako kao kod Pulinke je pretjerivanje.
    Dobro, "mobilni telefon" je bio karikiranje, ali zaista se sve i svašta neopravdano pripisuje Svetom Savi.

  15. #15
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    U kojoj školi je isto tako kako Pulinka opisuje?
    U našoj školi ne stoje slike svetaca po zidu. Nisu tema u Hrvatskom jeziku ni PiD. Ne rade im se priredbe u čast. Ne misle djeca da je neki svetac ili Isus izumio struju, telefon i sl. Ne crtaju na likovnom Isusa.
    Ja sam vjernik i smatram da vjeronauku nije mjesto u školi ali reći da je kod nas isto ovako kao kod Pulinke je pretjerivanje.
    kod nas nije sveti sava, ali je kriz i crkva

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    U jednom od najgorih peroioda u mom životu pomogli su mi časna sestra i svećenik, a nisam vjernica. I sad kad usporedim njihov postupak prema meni i postupke ljudi s kojima dijelim svjetonazor, dobro se i debelo zapitam.
    I dođeš do zaključka da? Su svi ateisti celog tvog života nesposobni ili nezainteresovani da pomognu drugima, ili im čak odmažu u teškim trenucima?
    Ili zaključiš da si imala ružne predrasude prema religioznim ljudima do momenta kada su ti dve religiozne a plemenite osobe pomogle?
    Moje ograničeno poimanje me navodi na ove, verovatno pogrešne zaključke.

  17. #17
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    U kojoj školi je isto tako kako Pulinka opisuje?
    U našoj školi ne stoje slike svetaca po zidu. Nisu tema u Hrvatskom jeziku ni PiD. Ne rade im se priredbe u čast. Ne misle djeca da je neki svetac ili Isus izumio struju, telefon i sl. Ne crtaju na likovnom Isusa.
    Ja sam vjernik i smatram da vjeronauku nije mjesto u školi ali reći da je kod nas isto ovako kao kod Pulinke je pretjerivanje.
    U našoj osnovnoj je križ u svakoj učionici, ponegdje i Isusove slike. Crta se na likovnom, radi se Božićna priredba svake godine sa kompletno vjerskim sadržajem (sudjeluju sva djeca nižih razreda), posvećuje se kruh, u gradivu HJ provlači se katoličanstvo od prvog do osmog.
    Moj dojam je da je baš isto ovako kao što pulinka opisuje.
    No ono što zaista cijenim je trud i volja škole da se djeci koja ne idu na vjeronauk olakša različitost. Kad se moj sin upisivao u osnovnu prije 11 godina rekli su mi na upisu da je to prvi slučaj u školi da dijete neće pohađati vjeronauk. Međutim, bilo ih je više već u njegovom razredu tako da smo očito probili led.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Kod nas nema Božićne priredbe, tj. ako je ima prave je deca sa veronauke, a priredba za kraj polugodišta je prilično sekularna - novogodišnja.
    Božić i Uskrs se obrađuju u šk. programu manje-više sa običajne strane, pre nego sa religiozne, ali kao i u svemu, ima tu puno razlika od škole do škole, recimo da je naša u relativno umerenoj zoni indoktrinacije, uostalom, problem i jeste u tome što su religiozne teme inkorporirane u plan i program i škola ih ne može izbeći, a data je dosta velika sloboda u tome kako će svaki pojedini nastavnik temu obraditi.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ali poenta je bila u tome da i religiozni i nereligiozni, i roditelji i deca, mahom smatraju Svetog Savu nezanimljivim praznikom, deci je ta tema sasvim apstraktna i daleka, niko nije preterano oduševljen ni priredbom ni ostalim aktivnostima, ali eto svi to odradimo jer je sad tu u programu.
    I šta ja imam od toga što će 70-80% vernika da se složi da bi školovanje bilo sasvim ok i bez Svetog Save ili uz simbolično pominjanje (apropo priče sa druge teme da vernici često ne misle isto što i zvanični religijski autoriteti), kad niko nikad nije zauzeo nikakav stav povodom opšteg cirkusa.
    Jedan od argumenata protiv premise da "inertni vernici ne štete zajednici", bar sa moje tačke gledišta.

  20. #20
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Da, razumijem što si htjela reći i slažem se.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ali poenta je bila u tome da i religiozni i nereligiozni, i roditelji i deca, mahom smatraju Svetog Savu nezanimljivim praznikom, deci je ta tema sasvim apstraktna i daleka, niko nije preterano oduševljen ni priredbom ni ostalim aktivnostima, ali eto svi to odradimo jer je sad tu u programu.
    I šta ja imam od toga što će 70-80% vernika da se složi da bi školovanje bilo sasvim ok i bez Svetog Save ili uz simbolično pominjanje (apropo priče sa druge teme da vernici često ne misle isto što i zvanični religijski autoriteti), kad niko nikad nije zauzeo nikakav stav povodom opšteg cirkusa.
    Jedan od argumenata protiv premise da "inertni vernici ne štete zajednici", bar sa moje tačke gledišta.
    U vrijeme dok su moja djeca bila u osnovnoj školi, ja sam se pitala imaju li takve teme u programu svrhu... Zaključila sam (iako ne tvrdim da je i u ovom slučaju tako) da je skriveni razlog potreba za štampanjem novih i novih udžbenika, ali to ovdje nije tema.

    I meni je išlo na živce uvođenje vjerskih tema u predmete koji nisu vjeronauk (npr. povijest i naročito jezik), ali ne čudi me to, obzirom na način kako se odabiru ljudi koji u ministarstvima donose takve odluke (po ključu podobnosti, a ne stručnosti). Sorry na offt.

    Da razjasnim - mi se tu prepucavamo oko religije, a za mnoge stvari postoje razlozi koji s tim nemaju nikakve veze, nego su u pitanju financijski interesi.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 21.02.2020. at 10:31

  22. #22
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Pa da, bilo bi školovanje skroz okej i bez sv. Save, i ja se slažem. Pulinka, meni je to što pišeš stvarno tragikomično, nisam uopće nikad razmišljala o sv. Savi i školstvu, sad vidim što me sve čeka. Znam samo da krene još u vrtiću. Prošle godine nas je teta obavijestila da je T. na pitanje jel znaju oni tko je sv. Sava, rekla da je to komšija njenog tate. Razlog je što naš balkon gleda na hram sv. Save, a jadnom djetetu nikad nitko nije objasnio tko je on kad se spominje taj hram.

    Ona sudjeluje u tim priredbama za praznik u vrtiću. Nismo nikad vidjeli nešto posebno korisno u tome, ali ni loše. Ne znam, ne doživljavam ja to kao neki opći cirkus, nego samo kao neki praznik koji me se ne tiče. Možda sam prekratko u Srbiji.. Možda još nisam sve vidjela haha.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Prošle godine nas je teta obavijestila da je T. na pitanje jel znaju oni tko je sv. Sava, rekla da je to komšija njenog tate. Razlog je što naš balkon gleda na hram sv. Save, a jadnom djetetu nikad nitko nije objasnio tko je on kad se spominje taj hram.
    Ahahahaha deca su neprocenjiva stvarno !
    Moja deca su valjda do predškolskog svaku crkvu (isto nam je katolička u komšiluku) zvala "Čika -Bogina kuća" (MM jednom provalio u svom etno-stilu i ostade tako ). Moram li reći da smo dobijali čudne poglede od neupućenih ?
    Posljednje uređivanje od pulinka : 21.02.2020. at 11:02

  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Ona sudjeluje u tim priredbama za praznik u vrtiću. Nismo nikad vidjeli nešto posebno korisno u tome, ali ni loše. Ne znam, ne doživljavam ja to kao neki opći cirkus, nego samo kao neki praznik koji me se ne tiče. Možda sam prekratko u Srbiji.. Možda još nisam sve vidjela haha.
    Nisi sve ni videla, a i ticaće te se više što dete bude angažovanije. Mislim, škola je sama po sebi oličenje stvari koje dete radije ne bi radilo ali eto mora, samo je motivacija za neke lakša za neke teža.
    Meni dođe jako teško kada mi dete (koje inače nit je plačljivo nit je malodušno) kod kuće plače jer eto nikako ne zna da nacrta Savi "onaj žuti tanjir iza glave, i šta će mu uopšte tanjir na glavi mama?" Mislim, neke stvari su vredne frustracije ali eto meni ova nije... I nekad mi dopi.zdi to "jačanje karaktera deteta" na gluposti.

    Peterlin, ne spominji mi nove udžbenike, reforme i finansijsku stranu. To mi je jaaako bolna tačka na više nivoa, ne smem ni da počnem na tim temama da pišem jer neću stati na vreme...

  25. #25
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Hahaha u etno-stilu

    Da, slažem se za ovo crtanje. Stvarno je glupost. Pogotovo kad je djetetu izvor frustracije.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    pulinka, ajde me preskoči. nisam ti se niti jednom svojim upisom obratila .

    nemaš pojma kroz što sam prolazila i prolazim , ali moraš pljucnuti.

    nadam se da si sad ispunjena .
    Posljednje uređivanje od maria71 : 21.02.2020. at 20:13

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    pulinka, ajde me preskoči. nisam ti se niti jednom svojim upisom obratila .

    nemaš pojma kroz što sam prolazila i prolazim , ali moraš pljucnuti.

    nadam se da si sad ispunjena .
    Maria71, ajde preskoči temu na kojoj ne možeš da podneseš debatu vezanu za svoj komentar.
    Prestani da me vređaš i promeni ton kojim mi se obraćaš.

    Svi mi pretpostavljamo da je osoba koja piše post dovoljno psihofizički zdrava da iza svojih reči stane, i apsolutno niko nije obavezan da pretpostavlja suprotno.
    Svoje obraćanje tebi na ovoj temi sam pročitala više puta i vidljivo je svima. Napisano je u obliku dva pitanja i jedne pretpostavke, i ne sadrži nijednu uvredu ka tvojoj ličnosti. Ton mu je puno pristojniji od tvog.
    Ako ga ti vidiš i čitaš drugačije od mene, slobodna si da ga prijaviš, a istu slobodu ću i sebi priuštiti na svaki tvoj sledeći komentar sličan citiranom.
    Nisi dužna da odgovaraš meni, ali jesi dužna da to saopštiš bez uvreda.

    U međuvremenu ću poslušati tvoju naredbu i pridružiti se ostatku forumašica koje te odavno potpuno preskaču. Uživaj u tišini i prostoru.

    Baš konstruktivan dijalog...

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nije baš vezano uz temu, ali mi se ne otvara nova. Parna i neparna godina? Je li to neki katolički termin? Znam samo za prijestupne godine. Imala sam keca iz vjeronauka na testu pred krizmu pa me nemojte osuđivati.

  29. #29
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nije baš vezano uz temu, ali mi se ne otvara nova. Parna i neparna godina? Je li to neki katolički termin? Znam samo za prijestupne godine. Imala sam keca iz vjeronauka na testu pred krizmu pa me nemojte osuđivati.
    Kaj? Nikada čula, od kuda ti to?

  30. #30
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ispunjavam obrazac plana skrbništva pa imaju primjer gdje piše "svake neparne godine"... pa ne kopčam.

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Vjerojatno se misli slično kao kad se spominju parni i neparni datumi, npr. "radno vrijeme liječničke ordinacije, parnim datumima prije podne, neparnim popodne".

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    112

    Početno

    To je da djeca npr za svaki Božić i sl. ne budu kod jednog roditelja već da se izmjenjuju

  33. #33
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ispunjavam obrazac plana skrbništva pa imaju primjer gdje piše "svake neparne godine"... pa ne kopčam.
    Pa nema nikakve veze s katoličkim nego jednostavno matematički parne i neparne godine.

  34. #34
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ali koje su godine parne? Koji k mi je s mozgom? Niš ne kužim.
    Edit: o joj, 2020 parna. :lupa se po čelu:
    ja sam sebi u glavi zbrajala broj dana, 365 dana...
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 07.10.2020. at 18:41

  35. #35
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,495

    Početno

    Žuta ajme

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Parni i neparni dani u tjednu

  37. #37
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ali koje su godine parne? Koji k mi je s mozgom? Niš ne kužim.
    Edit: o joj, 2020 parna. :lupa se po čelu:
    ja sam sebi u glavi zbrajala broj dana, 365 dana...

  38. #38
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas nije sveti sava, ali je kriz i crkva
    U kakve škole vaša djeca idu?? Nemoguće je živjeti u "katoličkijem" mjestu od mog, pa baš nedavno je sin na vjeronauku učio što Bog jest stvorio (Zemlju, čovjeka..), a što nije (ne znam napamet, neke materijalne stvari tipa auto, telefon). Baš tom rečenicom piše u udžbeniku.

  39. #39
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Koji je to razred mamice?
    Moji idu u državne škole

  40. #40
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    U kakve škole vaša djeca idu?? Nemoguće je živjeti u "katoličkijem" mjestu od mog, pa baš nedavno je sin na vjeronauku učio što Bog jest stvorio (Zemlju, čovjeka..), a što nije (ne znam napamet, neke materijalne stvari tipa auto, telefon). Baš tom rečenicom piše u udžbeniku.
    I kod J. su nedavno o tome pisali. 4.r.

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,499

    Početno

    Pa i u trećem je bila slična ili ista tema

  42. #42
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    U kakve škole vaša djeca idu?? Nemoguće je živjeti u "katoličkijem" mjestu od mog, pa baš nedavno je sin na vjeronauku učio što Bog jest stvorio (Zemlju, čovjeka..), a što nije (ne znam napamet, neke materijalne stvari tipa auto, telefon). Baš tom rečenicom piše u udžbeniku.
    a kako bi drugacije na vjerunauku trebali uciti? problem je kad tako uce na prirodi ili hrvatskom

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    U kakve škole vaša djeca idu?? Nemoguće je živjeti u "katoličkijem" mjestu od mog, pa baš nedavno je sin na vjeronauku učio što Bog jest stvorio (Zemlju, čovjeka..), a što nije (ne znam napamet, neke materijalne stvari tipa auto, telefon). Baš tom rečenicom piše u udžbeniku.
    Uzmi to zdravo za gotovo, ionako će to djeca zaboraviti prije nego upišu srednju školu.

    Moji su obojica odradili katolički vjeronauk. Bilo je tu puno potpitanja i propitivanja, a na kraju su obojica odabrali etiku u srednjoj školi, jer smo im rekli da je to njihov izbor. Moj mlađi je lijepo rekao: ja sam odradio sve što katolička crkva od mene traži, imam sakrament krizme, što još o tome trebam učiti u srednjoj školi kad me priznaju za punopravnog člana?

    A da su udžbenici vjeronauka u osnovnoj školi neprikladni - to je istina. Nisu ih pisali učitelji razredne nastave nego svećenici i to se vidi. U pokušaju da se djeci približi materija, totalno se izgubi kompas (ovo što si i sama primijetila). S druge strane, može biti i gore ako je vjeroučitelj/ica loš i nadobudan. U razredu mog starijeg s vjeronauka su se ispisala i djeca pravih odanih vjernika baš negdje u ovoj dobi, jer ih je vjeroučiteljica plašila paklom. Klinci su imali noćne more. Bolje da se ne prisjećam. S druge strane, vjeroučitelj koji je došao nakon nje bio je odličan - topao i s ljudskim pristupom. Njega su odabrali za nastavnika godine. Taj se nije opterećivao onim što piše u udžbeniku, nego je s djecom razgovarao. Cijenili su ga. Eto - tako je zapravo sa svim predmetima. Dobar nastavnik zaobići će nedostatke udžbenika, a lošem ni dragi Bog ne može pomoći.

    Da te utješim - brzo to prođe... ne opterećuj se.

  44. #44
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    mislim da ste krivo shvatili mamicin post, da se ona referirala na (stari) pulinkin komentar "po dečjem mišljenju Sveti Sava je uradio apsolutno sve: osnovao škole, osnovao Srbiju, izgnao Turke iz Srbije, pronašao točak, vatru, mobilni telefon i nema šta sve ne." i reakcije nakon toga da je isto tako i kod nas

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da ste krivo shvatili mamicin post, da se ona referirala na (stari) pulinkin komentar "po dečjem mišljenju Sveti Sava je uradio apsolutno sve: osnovao škole, osnovao Srbiju, izgnao Turke iz Srbije, pronašao točak, vatru, mobilni telefon i nema šta sve ne." i reakcije nakon toga da je isto tako i kod nas
    Aaaa, može biti... Fala!

  46. #46
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    a kako bi drugacije na vjerunauku trebali uciti? problem je kad tako uce na prirodi ili hrvatskom
    Ne znam, mi smo drugi osnovne, nisam jos primijetila nekakav neprikladan sadrzaj. Ne znam sto si uocila, pjesme Nikole Sopa?

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, mi smo drugi osnovne, nisam jos primijetila nekakav neprikladan sadrzaj. Ne znam sto si uocila, pjesme Nikole Sopa?
    Evo, na brzinu sam našla ovaj primjer: https://net.hr/danas/hrvatska/minist...-stvarno-lice/

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •