Stranica 123 od 383 PrviPrvi ... 2373113121122123124125133173223 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 6,101 do 6,150 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #6101

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Zar ne bi bilo logično reorganizirati posao kad vide kilometarske redove za Štampar pa uvesti još negdje na plaćanje ?
    Ovdje je, osim za Štampar, navedena cijena i za testiranje u Rockefellerovoj i na F. Mihaljević, pa to valjda znači da i tamo rade po osobnom zahtjevu uz plaćanje:

    https://www.koronavirus.hr/svi-testn...-hrvatskoj/763

  2. #6102
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Ovdje je, osim za Štampar, navedena cijena i za testiranje u Rockefellerovoj i na F. Mihaljević, pa to valjda znači da i tamo rade po osobnom zahtjevu uz plaćanje:

    https://www.koronavirus.hr/svi-testn...-hrvatskoj/763
    X
    Moji kolege s posla isprobali su obje adrese. Sve ok.

  3. #6103
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mi smo jučer odradili Pričest. Ljudi su se jako pridržavali... nitko nije ulazio u Crkvu tko nije smio.. Svi držali razmak.. Mi smo bili i na 3 metra od ljudi, svi maske.
    U restoran je išlo nas 6. Restoran poluprazan, veliki razmaci između stolova, konobari cijelo vrijeme propisno imaju maske, paze da gosti kad ustanu od stola imaju maske, gostuma koji su došli bez maski podijelili su jednokratne. Bila sam prezadovoljna kako se pridržavaju mjera.
    Posljednje uređivanje od mitovski : 18.10.2020. at 11:27

  4. #6104
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Sad možda će sutra u biti zastoja na institutu,odgođene su sve operacije ta sutra.
    Za kemoterapije i zračenja neće.
    Ravnatelj je na televiziji rekao da su ti odjeli kao i ginekološki i dječji korona free.

  5. #6105

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Danas malo gledam borojeve. Švedska, Italija, Španjolska,... broj zaraženih i umrlih u prvom valu i sada. Prema podacima koji su dostupni čini se da je broj zaraženih trenutno visok u svim državama, međutim smrtnost je jako pala( uspredila sam graf registriranih zaraženih i broj umrlih).

  6. #6106
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Danas malo gledam borojeve. Švedska, Italija, Španjolska,... broj zaraženih i umrlih u prvom valu i sada. Prema podacima koji su dostupni čini se da je broj zaraženih trenutno visok u svim državama, međutim smrtnost je jako pala( uspredila sam graf registriranih zaraženih i broj umrlih).
    Čitala sam u nekom članku da smrtnost "kasni" oko 3 tjedna za brojkama novozaraženih.

    Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

  7. #6107
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Smrtnost pala u odnosu na što?

  8. #6108

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Pa napisala je, u odnosu na prvi val- proljeće.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #6109

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    X
    Moji kolege s posla isprobali su obje adrese. Sve ok.
    S tim da stići na svaku od te tri adrese autom, treba proći upravo tim putem (ulicom Medveščak prema sjeveru) gdje je slika snimljena...

  10. #6110
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ok, pitanje je kako se računa ta smrtnost, ako se računa u odnosu na broj zaraženih onda je ključno pitanje koliko je zaraženih otkrivano na proljeće a koliko sad, odnosno koliko je ljudi testirano.

  11. #6111
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ili recimo Kantrida kojoj gravitiraju i otoci i Istra, a pretpostavljam i Gorski kotar.
    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    Hahaha Cathy!
    Ne shvaćam što je smiješno u cathy-noj rečenici. To što nam se djrčja bolnica zove: Dječja bolnica Kanntrida? Ili to što je jedina u PGŽ? Što može biti smiješno kada se radi o dječjoj bolnici?

  12. #6112

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Samo sam usporedila grafove.
    Virus je oslabio, bolji je liječnički odgovor, bolje se štite starački domovi, sad se više testira ili ....

  13. #6113
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Kad ste kod plivanja, jedno glupo pitanje, oni griju te prostore unutarnjeg bazena sad, zar ne?
    naravno

  14. #6114
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Nemrem si pomoć. Nisam ni otišla po uputnicu
    ako je problem u odlasku u ambulantu, neka ti pošalje mailom

  15. #6115
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ne šalje se mejlom nego direktno u sistem

  16. #6116

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ili recimo Kantrida kojoj gravitiraju i otoci i Istra, a pretpostavljam i Gorski kotar.
    ajme sorry cure, jq totalno pogresno shvatila!
    ... jedina Kantrida koju ja znam je nogometna pa zakljucila da komentar ide ironicno na skupljanje oko nogometa
    naravno da nije smiješno u pravom kontekstu

    no, ako se nastavila ona prica s proljeca da se dio medicinskog osoblja čuva doma, moralo bi funkcionirati (puno) bolje nego kaj se misli

    nekak mi je teško povjerovati da bi se pustilo da ovak visoki rizik ostavi nepokriven

  17. #6117
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Koliko znam, svi rade. Nema kao na proljeće jedan tim doma, jedan tim na čekanju. Onda je to bilo izvedivo jer se posao reducirao maksimalno. Sada je jednostavno previše posla za poslati bilo koga na stanby.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  18. #6118
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Za sad svi i sve radi.
    Mi smo prosli tjedan imali broj pacijenata kao u vrijeme najvece guzve prije covida.
    Iako nisam sigurna da ce to potrajati i da cemo moci nastaviti tim tempom u ovim okolnostima.
    Ljudi su poceli dolazi u bolnicu na pretrage iako su u samoizolaciji jer imaju vremena. I takvi ulaze u zgradu i cekaju na trijazu ( jer smo ih stavili unuta da im ne bude hladno) medu visoko rizicnim pacijentima.

  19. #6119
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Sutra u podne ravnatelji bolnica i ministar imaju sastanak o prelasku u rad u dvije smjene, po 10 dana. I o stavljanju na čekanje sve što nije hitno. I o pretvaranju još nekih bolnica u covid-centre.
    Kao u proljeće.

  20. #6120
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    S tim da stići na svaku od te tri adrese autom, treba proći upravo tim putem (ulicom Medveščak prema sjeveru) gdje je slika snimljena...
    Upravo sam to htjela komentirat, pa to je ista prometna ruta i naravno da je gužva pa da i idu na različite adrese.

  21. #6121
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam to htjela komentirat, pa to je ista prometna ruta i naravno da je gužva pa da i idu na različite adrese.
    A neki možda idu i na groblje, ipak su Sisvete uskoro.

  22. #6122
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ja sam imala srece, izasli su mi u susret i odradila sam 2 kontrole online, tj mejlom. Jedna prijateljica je isto tako zamolila za svoju kron. bolest, mislim da je bio telefonski poziv i lab nalazi mejlom. Mozda se dio medicine moze prebaciti u tele mode, pogotovo kontrole pacijenata koji se prate vise god, ako su pac. subjektivno ok, a lab nalazi mirni, i to je x-ti put da ih taj dr gleda.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.10.2020. at 19:08

  23. #6123
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam imala srece, izasli su mi u susret i odradila sam 2 kontrole online, tj mejlom. Jedna prijateljica je isto tako zamolila za svoju kron. bolest, mislim da je bio telefonski poziv i lab nalazi mejlom. Mozda se dio medicine moze prebaciti u tele mode, pogotovo kontrole pacijenata koji se prate vise god, ako su pac. subjektivno ok, a lab nalazi mirni, i to je x-ti put da ih taj dr gleda.
    Samo jos nismo smislili vadenje krvi on line.

  24. #6124
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Samo jos nismo smislili vadenje krvi on line.
    kako ne, posaljes pribor, nek si sami izvade krv s "do it yourself" uputom uz napomenu - za probusene zile ne odgovaramo, i posalju krv natrag u lab

  25. #6125
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Samo jos nismo smislili vadenje krvi on line.
    Vadi se privat, frigaj ga. Trijaza 5 min, nalaz na mejl, samo je jedan dolazak. Ovako bi bilo trijaza za vadnenje 20 min, cekanje da te prozove barem pol sata), kupi nalaz 20 min opet se vrtis po ustanovi, pa jos jednom trijaza 20 min, cekanje na pregled 4-5 h, svi insieme, unite, unite virus.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.10.2020. at 20:14

  26. #6126
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Pa se mislim da im makar ja koja zasad to mogu olaksat u smislu da se ne vrtim po bolnici, a malo potrosim, olaksam. Ne fali bolnicama prometa...hopefully.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.10.2020. at 20:15

  27. #6127

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Kako je ovo moguće?
    Italija
    21.3. 6554 zaraženih
    27.3 921 smrtni slučaj

    10.10. 5724 zaraženih
    17.10 47 smrtnih slučajeva

    17.10. 10 925 slučajeva

    Španjolska

    20.3. 10 856 zaraženih
    2.4. 961 smrtnih slučajeva

    1.9. 11 036 zaraženih
    10.9. 73 smrtna slučaja

    16.10. 12. 169 slučajeva


    Hrvatska

    1.4. 96 zaraženih
    19.4. 8 smrtnih slučajeva

    11.8. 140 zaraženih
    19.8. 2 smrtna slučaja

    4.9. 334 zaražena
    12.9. 7 smrtnih slučajeva

    17.10 1096 zaraženih

  28. #6128
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Sto ti je tocno cudno? Ovo kako u it na 11000 manje mrtvih nego na 9? Mozda su se tad karanrenizirali, a starce vec pobio sam pocetak.
    U Svedskoj oko 6000 umrlih, kod susjeda 400, dobro su ih pobili zivljenjem punim plucima, a sad su navodno zakljucili nema imunitetan kolektiva ipak. Sad idu i oni u zesce mjere.
    Ko bi ga znao sto nas sve u evropi ceka.

  29. #6129

  30. #6130
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Nalaz i tak dobiš na mejl

  31. #6131
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Treba znati točno koju je populaciju obuhvatio koji val epidemije.
    U gotovo svim zemljama je ovo što možda možemo zvati drugi val krenulo od mladih ljudi kod kojih je smrtnost puno manja.
    I kod nas je ljetos bio niži prosjek godina oboljelih. Onda se epidemija proširi na starije ljude i povećava se postotak hospitaliziranih i smrtnost.
    Isto bi trebalo znati koliko je ljudi testirano u koje vrijeme. Mislim da se u proljeće nigdje nije ovoliko testiralo kao što se sad testira. Onda ispada da imaš 1000 pozitivnih a 400 od njih uopće nema simptome. A u proljeće si možda otkrio samo 200 pozitivnih a zapravo si ih imao puno više, pa ispada da je smrtnost bila puno viša.
    I jasno, moguće je da je i veće preživljavanje, ipak se valjda naučilo nešto o bolesti. Pa mislim da su neke zemlje imale i u proljeće manju smrtnost od drugih. (Npr. Njemačka)

  32. #6132
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Evo o smrtnosti:

    https://www.jutarnji.hr/life/zdravlj...posto-15024762

    I originalni članak, objavljen u Q1 časopisu, znači trebao bi biti vrlo relevantan:

    https://www.medrxiv.org/content/medr...54361.full.pdf

    Što bi značilo da je smrtnost slična kao kod gripe (ne podcjenjujem gripu, cijepim se od nje). Ali zbog gripe (ako baš nije španjoska) obično svijet ne staje.

    U Švedskoj vjerojatno nije bio problem življenje punim plućima, već činjenica da u domovima uopće nemaju zaposleno stalno osoblje, da se osoblje stalno mijenjalo, nisu ih testirali i nisu im davali maske. A moguće je i da su imali loše protokole liječenja; pisalo se o morfiju; u Italiji su masovno stavljali na respiratore, što se isto nije pokazalo kao optimalno liječenje; nije se ni moglo znati na početku.

    S druge strane, s Italijom su nas najviše plašili, a kod njih postoji neki generalni problem, oni imaju jako visoku smrtnost od gripe i ostalih respiratornih infekcija, bitno višu nego ostatak Europe:

    https://www.sciencedirect.com/scienc...01971219303285

  33. #6133
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Evo pak sto ga od gripe razlikuje i zato nas toliko i zeza (asimptomatski spreaderi i aerosol), dok je gripa simptomatska i kapljicna, ovo iz clanka je horor prica, asimptomatski zarazio pola busa, ukljucivo ekipu skroz udaljenu od njega (klima uredjaj je tako zrak vrtio) tijekom 50 min voznje bez maski.. A propos pitanja jel.bas tako opasan kafic

    https://net.hr/danas/znanost/putnik-...razan-patogen/

  34. #6134
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa ova nasa zaposlenica se zarazila u autu. Vozila je asimptomaticnu osobu (koja nije znala da je zarazena) nekih deset minuta, bez maske. Kad je taj putnik dobio pozitivan test, otisla se i nasa cura testirati i prvi put je bila negativna (petak), a zatim pozitivna (ponedjeljka).

    Mi smo svi negativni. Maska i vizir koje je nosila svih cetiri sata dok je bila s djecom su ocito napravili svoje. Imala je masku i vizir i dan prije, dok je bila s mojim muzem.

  35. #6135
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Na inu
    Nulti pacijent nije znao da ima koronu,nije imao simptome,ni kašalj,moguće da je bilo više njih istih # nultih#,pa razvili koronu par dana iza.a da je štetan cirkulirajući zrak je.

  36. #6136
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Smrtnost bi bio broj umrlih od neke bolesti podijeljen sa brojem oboljelih; onda bi smrtnost u Hrvatskoj bila 1,4%
    Normalno, mi znamo da ovi potvrđeni brojevi umrlih i zaraženih nisu stvarni, nego da je broj zaraženih puno veći, samo ne znamo koliko je veći. Znači, to se može samo procjenjivati na temelju nekih seroloških istraživanja itd. Hoću reći, ima i drugih studija o smrtnosti od korone koje procjenjuju drugačije brojeve od ove Ionnidasove. (isto su vjerojatno objavljene u ozbiljnim časopisima). Korona se događa sad, evo npr. u tom članku iz Jutarnjeg novinar govori o broju umrlih na 100.000 u Hrvatskoj, taj broj se mijenja iz dana u dan, on je ne znam pred par dana bio 8 a sad je 9, a uz ovaj veliki porast slučajeva zadnjih par dana jasno je da će rasti. Onaj švedski epidemiolog je dobro rekao da se mrtvi broje nakon bitke kad su ga prozivali za njegov pristup.

  37. #6137

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Kod nas jedan razred bio u samoizolaciji, trebali se vrariti u školu i druga djeca razvila simptome tek nakon 10 dana.
    Isto tako i osobe za koje znam da su bolesne tek su nakon 10 dana od kontakta razvili simptome (ili početka samoizolacije, dakle kontakt je mogao biti i prije)

    imam i neke koji nemaju simptome,a liječnici su ih poslali na testiranje, dok nekima liječnici ne daju uputnicu jer nemaju simptome
    dakle, praksa je različita kao i u mnogim drugim protokolima ...

    jutros sam mišljenja da uopće nema smisla testirati ako si u samoizolaciji bez simptoma jer test ionako jedan dan može biti pozitivan, a za dva dana negativan...tj. osoba nakon 12 dana može izaći iz samoizolacije i tek tada biti pozitivna i širiti dalje.

  38. #6138
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni najteže pada to što sad ne mogu obaviti nikakve preglede. Ono, mogla bih potezati svoju doktoricu za rukav, ali neću jer je riskantno, a meni nije tako prijeko neophodno, ali ipak. Morala bih obaviti pregled vida, provjeriti uši jer mi se onaj svrbež nikad nije povukao, otići provjeriti dijabetes jer nikad nisam napravila kontrolni pregled, popraviti zube. Sad sve to stoji.

    Kad ste kod plivanja, jedno glupo pitanje, oni griju te prostore unutarnjeg bazena sad, zar ne?
    Možeš se naručiti. Ništa ne stoji.
    Trebaš samo ujutro ili na prijelazu smjene nazvati ili poslati e-mail. Sad i uputnice daju online od 1. listopada, ne moraš ništa hodočastiti u ambulantu.

    Pregled vida - ide bez problema. Eventualno će te dr za uputnicu tražiti da pošalješ zadnji specijalistički nalaz.
    Otorinac - isto ide, moj tata je bio prošli tjedan na pregledu i kontroli sluha. Uputnica je išla online, stare nalaze nije trebalo slati jer ih njegov otorinac ima od ranije.
    Dijabetes - isto će te vjerojatno tražiti taj zadnji nalaz za uputnicu, a onda dobiješ termin za kontrolu.
    Popravak zubi - mi idemo redovno kod svoje zubarice (privatnica s ugovorom s hzzo, poštuju se mjere i sve ide normalno). Samo trebaš nazvati zubnu ambulantu i dogovoriti termin.

    Moj brat je prije desetak dana slomio rame, pa imam friška iskustva - nije bio prije toga kod doktorice godinama, jer mu nije trebalo. Ja sam nazvala ambulantu na Ravnicama gdje mu je karton, doznala njihov e-mail, poslala njegov nalaz s hitne i dalje uputnice ona šalje u sustav, ne treba ambulantu ni vidjeti. Ovaj petak ići će na treću kontrolu, a da ambulantu nije ni vidio. Za svaku iduću uputnicu pošaljemo zadnji specijalistički nalaz i ide ok. Mene su čak pustili s njim u KB Dubrava na prvi pregled, jer mu je u pitanju desna ruka, pa ne može sam navući odjeću. Sestre na ulazu u bolnicu imaju liste i prozivaju svakih pola sata ljude koji su na tom popisu. Uđeš unutra, ima trijaža na ulazu, uzmu ti podatke, izmjere temperaturu, moraš dezinficirati ruke i ulaziš normalno.

    ***
    Za bazen ne znam kako je sada, ali prije su grijali sve.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.10.2020. at 08:27

  39. #6139
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas jedan razred bio u samoizolaciji, trebali se vrariti u školu i druga djeca razvila simptome tek nakon 10 dana.
    Isto tako i osobe za koje znam da su bolesne tek su nakon 10 dana od kontakta razvili simptome (ili početka samoizolacije, dakle kontakt je mogao biti i prije)

    imam i neke koji nemaju simptome,a liječnici su ih poslali na testiranje, dok nekima liječnici ne daju uputnicu jer nemaju simptome
    dakle, praksa je različita kao i u mnogim drugim protokolima ...

    jutros sam mišljenja da uopće nema smisla testirati ako si u samoizolaciji bez simptoma jer test ionako jedan dan može biti pozitivan, a za dva dana negativan...tj. osoba nakon 12 dana može izaći iz samoizolacije i tek tada biti pozitivna i širiti dalje.
    Koliko djece je razvilo simptome? Iz istog razreda?

    Testiranje u samoizolaciji tj. testiranje svih kontakata bi imalo smisla jer bi se onda stavljalo u izolaciju i kontakte kontakata ako su pozitivni, pa kontakte njihovih kontakata ..
    Tako se zaustavlja širenje bolesti. Ali obzirom da se sustav raspao i bez toga, da se čeka na testiranje, pa se čeka na rezultate testiranja, onda to stvarno nema smisla.

  40. #6140
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Za moju imenjakinju http://hr.n1info.com/Svijet/a565708/...crkvenima.html

    Jedna osnovna škola traži da kad dijete dođe iz samoizolacije mora imati negativni test,dijete je kontakt zaraženih roditelja
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 19.10.2020. at 08:42

  41. #6141
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Sustav nam se raspada (odnosno djelomično se već raspao) zbog standardnih HR navika da ne planiraju potrebne kapacitete unaprijed nego ih krenu nabavljati tek kad usfali postojećih bar neko vrijeme... Cirkus je počeo još onda kad nisu koristili onaj uređaj za testiranje u zaraznoj, ako se sjećate, nego su rezultati od 500-ak testova dnevno kasnili danima. Sad uspijevaju odraditi 5000 a već imamo potrebu za valjda bar duplo ili troduplo dnevno. Isto i s evidencijom kontakata za samoizolaciju koja se raspala jer iako je iz avioina bilo jasno da to epidemiolozi ne mogu sami u slučaju porasta zaraženih a imali smo valjda 10 drugih EU zemalja da vidimo što nas čeka za tjedan-dva - i nisu ništa poduzeli da imaju bar još 500 obučenih osoba za taj posao.

    Dodajte na to eksponencijalnu naravu porasta ovih potreba i naše kaskanje kapaciteta da uopće pokrijemo trenutne potrebe dok se one praktično udvostručuju tjedno - i odosmo u 3..

  42. #6142
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Otišla sam doktorici radi bola u križima, ali kad sam vidjela taj oprez i strah od mogućnosti da prenesem virusa i kad su mi objasnili na više strana da ako se virus pojavi u domu zdravlja onda par (desetaka??) tisuća ljudi ostaje bez doktora, nije mi se više dalo ići.
    Poslat ću ti tekst o križobolji i set vježbi na pp, da ne opterećujem ovaj topic s tim.

  43. #6143
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Vidjela sam da nitko nije komentirao da Slovačka planira testirati prakticno sve starije od 10g do 1.11?
    Koliko shvaćam njima nije cilj da su svi testovi 100% tocni nego da uhvate veca zaista i suzbijanje ih koliko ide.
    Kako to oni mogu a kod nas kontakti sa simptomima čekaju po 5 dana na test???

  44. #6144

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Evo o smrtnosti:

    https://www.jutarnji.hr/life/zdravlj...posto-15024762

    I originalni članak, objavljen u Q1 časopisu, znači trebao bi biti vrlo relevantan:

    https://www.medrxiv.org/content/medr...54361.full.pdf

    Što bi značilo da je smrtnost slična kao kod gripe (ne podcjenjujem gripu, cijepim se od nje). Ali zbog gripe (ako baš nije španjoska) obično svijet ne staje.

    Kad vidim da je članak not peer reviewed i da je prihvaćen za preprint negde May 5 2020. , izgubim volju da makar pogledam na kolikom i kakvom je uzorku rađen. Od tada se razbolelo nebrojeno više ljudi, a ja bih volela da vidim taj članak u obliku u kom je prošao peer review.

    Ne tvrdim da procenjena smrtnost nije tačna, samo bih volela da vidim nešto svežije, potvrđeno ispravne metodologije i na što većem uzorku uz uzimanje u obzir specifičnih uslova više država (recimo, kod nas- naš raspadnuti zdravstveni sistem i afere sa prikrivanjem broja umrlih).
    Ipak, da ne bude da samo kritikujem- bila sam na par redovnih zdr. kontrola nevezano za koronu i moram reći da je sve prošlo glatko i organizovano, čak sa puno manje čekanja nego pre korone, valjda baš zato što se većina boji da ide kod lekara.

  45. #6145

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Kad vidim da je članak not peer reviewed i da je prihvaćen za preprint negde May 5 2020. , izgubim volju da makar pogledam na kolikom i kakvom je uzorku rađen. Od tada se razbolelo nebrojeno više ljudi, a ja bih volela da vidim taj članak u obliku u kom je prošao peer review.
    Evo ga

    https://www.sciencedirect.com/scienc...854?via%3Dihub

    (članak ima open access, znači, dostupan je svima, ne samo pretplatnicima)

    Ostaje činjenica da je rad objavljen ljetos, pa je moguće da bi studija sa sada dostupnim podacima dala drukčije brojeve.

  46. #6146
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Zar to nije studija od prije par dana, vidjela sam da ju moji korona twitteraši komentiraju zadnjih dana, ali nisam baš imala snage čitati.

  47. #6147

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Prije par dana ju je Jutarnji citirao, ali članak je u časopisu objavljen 1.7. (nakon što je prošao recenziju).

  48. #6148
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    OK twitteraši ne čitaju Jutarnji to je sigurno Vidim sad u komentaru, kaže revised 13.9. , accepted 15.9. , published online 14.10. - zato se sad komentira.

  49. #6149
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ne znam jeste skužili, ja tek nekidan, da kad u google upišeš coronavirus live daje sve te lijepe grafove. Biraš pojedine zemlje ili cijeli svijet, nove ili smrtne slučajeve, i vremensko razdoblje. Evo tu: https://www.google.com/search?q=coro...hrome&ie=UTF-8

  50. #6150

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ma gdje su ti datumi?
    Na gornjem linku koji sam stavila (ScienceDirect) piše: Received 18 June 2020, Revised 27 June 2020, Accepted 28 June 2020, Available online 1 July 2020.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •