Stranica 155 od 383 PrviPrvi ... 55105145153154155156157165205255 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 7,701 do 7,750 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #7701
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,968

    Početno

    Ali, stvarno to ne možemo zvati - jer ko testira studenta u naponu snage, mora imat baš upalu pluća. Testira najslabiju kariku kućanstva - penzića. Ako testira - moj penzići nisu uspjeli doć ni do cjepiva protiv gripe, a ni testa ne bi bilo, da jedan nije išao preko grane.

  2. #7702
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,968

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    JA sam se izgubila, zaboravila sam o čemu se raspravlja.

    Nego ina, ako si ekspert za maske, FFP2 je isto što i KN95, je li to točno?
    Ako prihvaćaš moju površnu ekspertizu - onda sam ekspert, moš mislit. Ja mislim da je FFP2 = KN95, ali i ti proguglaj i provjeri me, ne budi ti lijeno.

  3. #7703
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zapravo mislim da sam htjela reći da mislim da se virus širi i po školama i među studentima, samo ih se ne testira.

  4. #7704
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako prihvaćaš moju površnu ekspertizu - onda sam ekspert, moš mislit. Ja mislim da je FFP2 = KN95, ali i ti proguglaj i provjeri me, ne budi ti lijeno.
    Ma zapravo sam htjela pitati ako znaš zašto ima jako skupih KN95 maski, a i onih puno jeftinijih. Zna li netko?

    Ja sam naručila neke jeftine sa aliexpressa, pa se sad pitam valja li to išta. A čujem da ima i po apotekama maski za tipa 5 kuna i za tipa 15 kuna.

  5. #7705
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Naime, FFP2 maske su skupe.
    jesu li te maske jednokratne ili višekratne?
    mi doma imamo kirurške (koje koristim ako trebam više pričati; u njima mi je lakše disati nego u platnenima, iako mi sve smrde prestrašno) i platnene koje zapravo najčešće koristimo
    ne mogu zamisliti koliko tih skupih jednokratnih maski bi bilo potrebno na mjesečnoj razini za nekoga tko ide na posao i na poslu nosi masku
    možda je to razlog WHO-ovih preporuka da su te skupe namijenjene medicinskom osoblju?

  6. #7706
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    https://www.health-card.com/zastitne...p2-detail.html

    evo ovdje piše da su višekratne
    a što to znači? da se mogu prati? koliko puta se mogu koristiti?

    edit: ipak piše koliko: ako se koristi duže vremena tijekom dana, preporuka proizvođača je zamijeniti masku nakon 5-8 dana. Ukoliko se ista koristi samo povremeno (npr. odlazak u trgovinu) rok korištenja znatno je duži.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 20.11.2020. at 16:15

  7. #7707
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    JA sam se izgubila, zaboravila sam o čemu se raspravlja.

    Nego ina, ako si ekspert za maske, FFP2 je isto što i KN95, je li to točno?
    Da, isto je. N95 je stupanj iznad, ima dvije gume oko glave, a ne oko usiju. Ja koristim obje (kad vec imam priliku i pristup), vise mi se svidje KN model iako boli za usi. Ovaj preko glave me steze. KN95 koju nabavljamo, mislim, ima rejting od 98%, a N95 99%.

    Sto st tice puhanja u plamen, razmislite logicki. Poanta KN i N95 je da su prilijepljene uz kozu lica, savijene pravilno oko nosa i da - ne propustaju. Znaci kad puhnes zrak, izaci ce ravno ispred nosa/ustiju jer je maska slijepljena na drugim mjestima. Kirurska maska nije slijepljena, ima nabore i ne sjedi na licu, a najcesce ne ni na nosu, usprkos zici, zalijepljena uz kozu. Znaci kad puhnes, zrak ide gdje se pruza najmanji otpor (svuda po savu), a najmanje direkt ispred nosta/ustiju, gdje mora probijati papirnatu barijeru.

  8. #7708
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.health-card.com/zastitne...p2-detail.html

    evo ovdje piše da su višekratne
    a što to znači? da se mogu prati? koliko puta se mogu koristiti?

    edit: ipak piše koliko: ako se koristi duže vremena tijekom dana, preporuka proizvođača je zamijeniti masku nakon 5-8 dana. Ukoliko se ista koristi samo povremeno (npr. odlazak u trgovinu) rok korištenja znatno je duži.
    Mozes je ostaviti na direktnom suncu ili ispeci u pecnici na 70C, 30 minuta. (Informacije potvrdjene u Covid Tracking Projectu, koji ih skuplja iz znanstvenih radova i ministarstava zdravstva.)

  9. #7709
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Zapravo mislim da sam htjela reći da mislim da se virus širi i po školama i među studentima, samo ih se ne testira.
    Al bi se trebalo vidjeti na nastavnicima i studentskim službama koji bi morali imati simptome. Kad ih izađe 100 iz predavaone, to je oblak svega. U predavaoni većinom šute pa i ne pljuckaju, a prvi sljedeći za ćakulu im je predaleko.

  10. #7710
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto se tice dobnih skupina, kod nas su identificirali 19 - 35 godina kao najkriticnije prenositelje zaraze. Ima totalno smisla jer je rijec o studentima: zajednicka kucanstva, manji prostori, predavanja (ako ih ima), prehrana u kantini i/ili restoranima, radna mjesta na kojima je ili losija zastita ili su po defaultu izlozeni velikom broju ljudi (ducani, dostava, vrtici, staracki domovi, ponekad tvornice) i mladjim ljudima koji ili imaju malu djecu u vrticima, gdje su opet u dodiru sa studentima, ili i sami rade negdje gdje zastita nije na razini radnih mjesta kasnije u karijeri.

    Zapravo, prema informacijama koje su skupili, Ministarstvo zdravstva Minnesote moli sve gradjane izmedju 19 i 35 godina da naruce besplatni test online (slina) ili da odu na najblizi testni punkt. Savjetuju i ostalima da izlaze na test svaki put kad postoji sumnja da su bili izlozeni (a obavezno uz bilo kakve simptome).

    Od samog pocetka, MN je napravila 3.6 milijuna testova, od kojih je 250,000 bilo pozitivno. Postoji graf, prema dobi: https://www.health.state.mn.us/disea...situation.html

  11. #7711
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Znači brzi je sa slinom i kod nas?

  12. #7712
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Znači brzi je sa slinom i kod nas?
    ovaj u zg ne. ne znam da se radi iz sline negdje, nisam sigurna

  13. #7713
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    A kakav bude taj u ZG?

  14. #7714

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Bris iz nosa.

  15. #7715
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,968

    Početno

    Braca Svedjani poostravaju, ostadosmo sami:

    https://www.google.com/amp/s/nationa...4b043bb1e/amp/
    Posljednje uređivanje od ina33 : 20.11.2020. at 19:02

  16. #7716
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,968

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se tice dobnih skupina, kod nas su identificirali 19 - 35 godina kao najkriticnije prenositelje zaraze. Ima totalno smisla jer je rijec o studentima: zajednicka kucanstva, manji prostori, predavanja (ako ih ima), prehrana u kantini i/ili restoranima, radna mjesta na kojima je ili losija zastita ili su po defaultu izlozeni velikom broju ljudi (ducani, dostava, vrtici, staracki domovi, ponekad tvornice) i mladjim ljudima koji ili imaju malu djecu u vrticima, gdje su opet u dodiru sa studentima, ili i sami rade negdje gdje zastita nije na razini radnih mjesta kasnije u karijeri.

    Zapravo, prema informacijama koje su skupili, Ministarstvo zdravstva Minnesote moli sve gradjane izmedju 19 i 35 godina da naruce besplatni test online (slina) ili da odu na najblizi testni punkt. Savjetuju i ostalima da izlaze na test svaki put kad postoji sumnja da su bili izlozeni (a obavezno uz bilo kakve simptome).

    Od samog pocetka, MN je napravila 3.6 milijuna testova, od kojih je 250,000 bilo pozitivno. Postoji graf, prema dobi: https://www.health.state.mn.us/disea...situation.html
    Ako dobro vidim, najvise slucajeva od 20 - 24 god kod vas.

  17. #7717
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Vjerujem da te sve maske, kakve god bile, djeluju.
    Svaki tjedan sam u kontaktu s 200tinjak četrnaestogodišnjaka.
    U prvoj SI sam završila jer sam 80 min sjedila preko puta (1 m) pozitivnog učenika, test tjedan dana nakon kontakta - negativan. I učenik i ja smo imali maske, nosili ih pravilno.
    Trenutno, u jednom od razreda koji su nam u SI, znam za 4 pozitivna učenika. Sve te učenike sam svaki sat morala opominjati da pravilno nose masku. Maske su im uredno većinu sata bile ispod nosa.
    Šalju cijele razrede u SI, ali nastavnike predmetne nastave više ne šalju. Tak je kod nas.
    Pozitivan nastavnik predmetne nastave - niti jedan od razreda u kojima je predavao 48 sati prije pojave simptoma nije poslan u SI.

  18. #7718
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se tice dobnih skupina, kod nas su identificirali 19 - 35 godina kao najkriticnije prenositelje zaraze. Ima totalno smisla jer je rijec o studentima: zajednicka kucanstva, manji prostori, predavanja (ako ih ima), prehrana u kantini i/ili restoranima, radna mjesta na kojima je ili losija zastita ili su po defaultu izlozeni velikom broju ljudi (ducani, dostava, vrtici, staracki domovi, ponekad tvornice) i mladjim ljudima koji ili imaju malu djecu u vrticima, gdje su opet u dodiru sa studentima, ili i sami rade negdje gdje zastita nije na razini radnih mjesta kasnije u karijeri.

    Zapravo, prema informacijama koje su skupili, Ministarstvo zdravstva Minnesote moli sve gradjane izmedju 19 i 35 godina da naruce besplatni test online (slina) ili da odu na najblizi testni punkt. Savjetuju i ostalima da izlaze na test svaki put kad postoji sumnja da su bili izlozeni (a obavezno uz bilo kakve simptome).

    Od samog pocetka, MN je napravila 3.6 milijuna testova, od kojih je 250,000 bilo pozitivno. Postoji graf, prema dobi: https://www.health.state.mn.us/disea...situation.html
    Kaae, je l znas kakav je odaziv mladjih odraslih? Pogledala sam demografiju Minnesote jer mi apsolutni brojevi zarazenih malo znace, ako ne znam koliko ih ima ukupno te dobi. Pretpostavljam da se i kod vas ipak najvise starce testira jer ih je zapravo jako puno zarazeno, bas me iznenadilo. Ako gledas relativno, ova skupina od 20 do 24 ima 8,9% od ukupne populacije te dobi zarazenih, a staraca oznad 85 god ima 7,4%. Tu sam gledala, ne znam je li relevantna stranica
    https://www.infoplease.com/us/census...hic-statistics

    Ako se gleda ukupni broj stanovnika po razredima, vodi ta skupina 20 do 24 s 8,9%, ali je skupina 25 do 34 "samo" 6,7%, to je manje od staraca iznad 85 godina. Da ne kazem moja skupina 45 do 54 samo 5,4%.

    Ja sam bila uvjerena da staraca ima puno manje zarazenih, samo da je veca smrtnost. Vise se i kod vas testiraju, je l? Moja skupina bi trebala imati djecu u skolama i na faksu, pa bez obzira sto se radi o relativno mirnoj i odgovornoj dobi, opet mi bismo trebali biti vise u kontaktu s mladima od staraca pteko 85 god.

    Bas bih voljela da i mi imamo ovako pregledno. Steta da kod vas nije izrazeno i relativno u odnosu na ukupnu populaciju te dobi. Ili nisam vidjela.

  19. #7719
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Gledam ovaj prvi mladji razred 75 do 84, oni imaju 4,4% od ukupnog broja ljudi te dobi. Mislim, ti preko 85 vjerojatno vise nisu neki veliki prenosioci. Mogu zamisliti da su u početku bili ukljuceni u lanac zaraze preko njegovatelja, al sad se sigurno vise pazi.

  20. #7720
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Sad nitko ne moze dati prave statistike, a kod nas je totalni cirkus s tim.

  21. #7721
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Kaae, sad tek vidim da si napisala da je 3 600 000 testova na ispod 5M stanovnika napravljeno.

  22. #7722
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, je l znas kakav je odaziv mladjih odraslih? Pogledala sam demografiju Minnesote jer mi apsolutni brojevi zarazenih malo znace, ako ne znam koliko ih ima ukupno te dobi. Pretpostavljam da se i kod vas ipak najvise starce testira jer ih je zapravo jako puno zarazeno, bas me iznenadilo. Ako gledas relativno, ova skupina od 20 do 24 ima 8,9% od ukupne populacije te dobi zarazenih, a staraca oznad 85 god ima 7,4%. Tu sam gledala, ne znam je li relevantna stranica
    https://www.infoplease.com/us/census...hic-statistics

    Ako se gleda ukupni broj stanovnika po razredima, vodi ta skupina 20 do 24 s 8,9%, ali je skupina 25 do 34 "samo" 6,7%, to je manje od staraca iznad 85 godina. Da ne kazem moja skupina 45 do 54 samo 5,4%.

    Ja sam bila uvjerena da staraca ima puno manje zarazenih, samo da je veca smrtnost. Vise se i kod vas testiraju, je l? Moja skupina bi trebala imati djecu u skolama i na faksu, pa bez obzira sto se radi o relativno mirnoj i odgovornoj dobi, opet mi bismo trebali biti vise u kontaktu s mladima od staraca pteko 85 god.

    Bas bih voljela da i mi imamo ovako pregledno. Steta da kod vas nije izrazeno i relativno u odnosu na ukupnu populaciju te dobi. Ili nisam vidjela.
    Sigurno postoje statistike svih testiranih, prema raznim demografskim kategorijama, ali mislim da dobne skupine nisu dostupne javnosti. Gledala sam sad u COVID Tracking Projectu, ali nisam nista nasla (uz napomenu da se tamo cesto gubim jer ne radim na statistikama, vec na tech commu).

    Ali vjerujem da ti mogu, bez brojki, ipak prilicno tocno objasniti.

    Skupina od 20-24 (zapravo od 18/19) uglavnom zivi sama, odnosno u grupama te iste dobne skupine. Studentski domovi, 3-5 cimera po stanovima. Rade u fast foodovima, konobare u barovima i restoranima, cuvaju djecu u vrticima i afterschool programima, a i brinu o starcima u starackim domovima. Ovo je sve pod maskama i prijenos na radnom mjestu je relativno minimalan, odnosno viral load je obicno malen, cak i kad se zaraze. ALI.... starcima u domu je to vise nego dovoljno. Starci ne nose maske u svojim sobama/stanovima, itd. Bilo bi grozno prisiljavati ih na to, s obzirom da im je to dom, plus se ovdje ne dijele sobe. Uz sve to, ova dobna skupina u najvecem broju izlazi van u barove i tulumari po kucama, sto je trenutno dokazano najgori/najbrzi nacin za prijenos zaraze. Sto se zaraze na poslu tice, frendicina pokcerka (22 godine) se vise nego vjerojatno zarazila na poslu (fast food; radi sendvice u restoranu u kojem se ne smije jesti) jer skida masku u vrijeme pauze da bi mogla nesto pojesti i popiti.

    Dobna skupina od 45-54, ako su im djeca na faksu, ne zive s njima... ne vide ih uopce. Djeca su na drugom kraju Minnesote ili SAD-a opcenito. Srednjoskolci su isli u skolu do proslog petka, sad su svi doma. U skoli su obavezne maske i relativno nam je malen prijenos. Tu je tablica za nas district (ukljucuje dva okruga od ukupno 100,000 stanovnika, 10 osnovnih, 2 srednje, 2 middle school). Osnovnoskolci su takodjer prilicno ok, svi su u maskama, nema iznimki. U vrticima svo osoblje nosi maske, djeca ne.

    Uglavnom se sve stvarno svodi na neformalna, kucna druzenja i barove i restorane, gdje padaju maske (a i alkohol, pa se dodatno gubi svijest o razmaku), plus se razgovara glasno, ako ne i vikanjem.

    Sto se odaziva tice, mislim da smo prilicno dobro testirani na razini drzave. Na 5.68 milijuna stanovnika, u zadnjih mjesec i pol, testira se 25,000 - 50,000 ljudi na dan. U nekim manjim mjestima je trenutno malo veca frka s testovima i cekanjem od par dana (manje mjesto je tu mjesto od 200 - 3000 ljudi, prakticki), ali uglavnom na test ide tko god zeli, kad god zeli. U nasem gradu je, osim brze i efikasne Mayo Clinic, ponudjeno testiranje i na jos jednoj klinici, preko nekoliko ljekarni i u prostoru bivseg ducana--ta najnovija lokacija je potpuno besplatna i cak ne treba ni najava (organiziralo ju je Ministarstvo zdravstva). Odazivaju se u pravilu svi, osim onih koji vjeruju da se ne bi trebalo testirati jer onda ima vise bolesnih pa nastaju problemi (ono... brainwashed ekipa, jel). Nemamo limite na testiranje clanova obitelji, ne moras biti izlozen nikome, cak stovise, stalno nam govore da se testiramo non stop, bez simptoma, bez znanog kontakta...

    Kapacitet Minnesote je 75,000 testova na dan, no to jos nismo dostigli jer nema toliko kandidata. U starackim domovima/stacionarima (kao i u senior living facilities) se testira rapid testovima na svaki mig, a onda se jos i uzorak salje na obradu. Testiraju se sve trudnice u 38. tjednu, a onda opet na ulazu u bolnicu. Svaka osoba koju zaprima ER se testira, svaki odlazak na rutinske operacije, kao i svi pacijenti kojima medicinsko osoblje mora skidati masku. Zdravstveno osoblje se testira non stop, kao i recimo osobe zaposlene u sektoru (a uz to i savjesne), poput nasih PCA zaposlenika -- njih sestoro recimo odrade 1-2 testa tjedno jer provjeravaju na svaki mig. Zbog jedne od njih, koja je uhvatila covid na relativno rutinskom testu smo i mi odradili testiranje i izolaciju. Testiraju se i studenti na faksu, stalno im stizu mailovi i druge obavijesti. Prosli mjesec (ili kad vec) su imali i dvodnevne standove na faksu za bris na licu mjesta.

    Stvarno je dobro organizirano i izuzetno dostupno (plus uglavnom besplatno). Guverner je odlican, dobra je organizacija... jedino je virtualno nemoguce pratiti te neformalne kucne zabave i slicno, a ima ih uvijek dosta jer, usprkos svemu, puno je nevjernih Toma (odnosno teskih i manje teskih desnicara, pristalica Trumpove "hebes covid" struje).

  23. #7723
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, sad tek vidim da si napisala da je 3 600 000 testova na ispod 5M stanovnika napravljeno.
    Na 5,68 milijuna, da.

  24. #7724
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    mene zanima, ako žarišta nisu vrtići, nisu škole, nisu fakulteti, nisu firme...pa gdje su kvragu ta žarišta i otkud toliko zaraženih?!
    što se tiče studentske populacije, kod moje u domu je bilo korone. na faksu se maske nose, kao i da se ne nose,
    klasika pod nosom pa nakon nekog vremena pod bradom, malo koji profesor upozorava.
    nekako mi je najmrži javni prijevoz i mislim da je jedan od većih problema,
    ali i u tom javnom prijevozu su školarci, studenti i ljudi koji idu s posla i na posao.
    nigdje žarišta, a zaraženih kao u priči.

  25. #7725
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Po meni stvar je jednostavna - ako nemaš informacija o nečemu onda možeš i tvrditi da nečeg nema.
    Npr nitko ne izvještava gdje su se te osobe zarazile po kategorijama (škola, sport, obiteljsko druženje...) nego ili su "kontakt" ili su "nepoznate epidemiološke anamneze". Doslovce jedino i samo iz anegdotalnih izvora (koga znaš i kogoa ti koje znaš znaju) možeš saznati konkretne primjere, ali to opet ne znači ništa bez razmjera na nacionalnom ili županijskom nivou. Pa ostaje samo da vjeruješ ili ne ministru (ja odmah priznajem da mu od prvog dana ne vjerujem niti jednu riječ koju izgovara).

    A što se tiče odgovora na epidemuju - pred mjesec dana smo mi i Slovačka bili slični i po broju zaraženih i po broju umrlih (a imamo i slični broj stanovnika i dost toga). Što su oni odlučili? Izvanredno stanje (da imaju pravnu osnovu za odluke), online nastava za sve osim nižih razreda OŠ (vrtići su otvoreni), masovno testiranje i stavljanje u izolaciju svih pozitivnih... Rezultati? Mjesec dana kasnije mi imamo duplo više umrlih, konstantni rast aktivnih slučajeva, rast novooboljelih... oni imaju upola manje umrlih, pad aktivnih slučajeva, pad novih zaraza...

  26. #7726
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    mene zanima, ako žarišta nisu vrtići, nisu škole, nisu fakulteti, nisu firme...pa gdje su kvragu ta žarišta i otkud toliko zaraženih?!

    nigdje žarišta, a zaraženih kao u priči.
    pa stožer uporno ponavlja da su žarišta obiteljska okupljanja, razne proslave, svadbe, krstitke s puno ljudi isl. i u tom smislu idu sa strožim mjerama
    vidim da su i radna mjesta osumnjičena, jer apeliraju na poslodavce da se što više radi od kuće

    kod moje kćeri u školi su samo jednom bili u samoizolaciji cijeli razred (i to 3 dana), a cijela škola je bila na on-line nastavi jedino onaj tjedan nakon Sisveta (znači samo tri radna dana)
    koliko znam, niti jedan profesor nije bio bolestan. škola nije žarište, barem ne ova.

  27. #7727
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mi nemamo nikakvih podataka da bi mogli tvrditi da škole nisu žarište. Ministar suvereno ponavlja da nema horizontalnog prijenosa virusa u školi, a istovremeno se neformalno i iz druge ruke može čuti sve više priča o zarazama u školi. Liječničke udruge već nekoliko puta traže zatvaranje srednjih škola, a rekla bih da oni ipak imaju malo bolji uvid u stvarnu situaciju od nas. Isto tako, neki dan sam pročitala da je neka liječnička udruga tražila i zabranu misa i vjerskih slavlja je da su i ta mjesta značajni izvori zaraze, a o tome nismo čuli nikad ništa. Stvari koje stožer uporno ponavlja naprosto nisu istina, svatko tko malo prati podatke može vidjeti kako manipuliraju podacima u stilu "imamo manje od 3100 zaraženih", zatim hladno izjavljuju da se svi koji žele testiraju (Capak: testiraju se cijele obitelji), o situaciji koja vlada u zdravstvu se uopće nigdje ne piše. Evo sad čitam o brzim testovima u Zagrebu, pa kaže nadam se da će se sugrađani koji imaju simptome testirati, kao da ne znamo da se ljudi masovno žele testirati a ne mogu

    Tako i ta priča s obiteljskim okupljanjima, koja bez sumnje jesu žarišta zaraze ali nisu jedina, to jednostavno služi svaljivanju odgovornosti na građane, a to je ono što naš stožer, a zapravo ne stožer nego vlast rade mjesecima: ponavljaju mantru o osobnoj odgovornosti i o tome da nikakve mjere ne mogu pomoći jer su ljudi neodgovorni.

  28. #7728
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ne objavljuju žarišta jer sigurno niti ne znaju. Otkud bi za sve znali? Za mene je epidemiološka kad su zvali samo mogla napisati “muž pozitivan”.
    A otkud mi je muž pozitivan? Tko to zna.

    On sumnja na lika s posla koji mu je bio čudan i koji mu je objašnjavao “ako obojica imamo masku ne možeš se zaraziti ako je jedan od nas pozitivan.” I još ga je zvao sljedeći tjedan kad je završio na bolovanju da ga pita kako je (inače nije bas u kontaktu s tim tipom ili da su si dobri).
    Par dana poslije cimerica od mm-a pozitivna.

    Vikend prije nego su nama krenuli simptomi, jedna mama iz razreda pitala može li malac s njima na Jarun. Pustim ga, bili su vani, a ionako su u razredu zajedno pa sam ga pustila. No, “kozavraga” oni ne vrate dijete nama doma nego ga odvedu sebi na još malo igranja.
    MM ode po malog, i umjesto da dijete samo izađe, ovi pozovu MM-a unutra, zadrži se pol sata... ja im u utorak javljam da imamo simptome, ona meni da imaju i oni, paf, u srijedu i oni oboje pozitivni.

    Ne računajući djecu, to je 5 odraslih od tog lika na kojeg sumnjamo.
    A tko zna koliko je još možda od nas 5 ljudi usput dobilo, a da ni ne znamo.

    Recimo, prije nego je mm dobio simptome meni je jedno dijete bilo zbog razreda u samoizolaciji. Da nije, ja bih išla na posao, a djecu bi nam čuvali moji mama i tata koji čuvaju još i nećaka (od buraza i šogorice). Da 2. i 3. 11. nisu bili školski praznici, svi bismo otišli u školu, vrtic, na posao... to bi bila samo takva lavina.
    Dakle da nam dijete nije bilo u samoizolaciji vjerojatno bi se zarazili još i buraz i šogorica i baka i deda.
    A bojim se i pomisliti da su nam djeca 2.11. otišla u institucije.

    Uopće nam trebaju žarišta, svadbe, velika okupljanja i sl. Dovoljno je da jedna pozitivna osoba ode nekud i zarazi još jednog samo se širi.

  29. #7729
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mi nemamo nikakvih podataka da bi mogli tvrditi da škole nisu žarište. Ministar suvereno ponavlja da nema horizontalnog prijenosa virusa u školi, a istovremeno se neformalno i iz druge ruke može čuti sve više priča o zarazama u školi. Liječničke udruge već nekoliko puta traže zatvaranje srednjih škola, a rekla bih da oni ipak imaju malo bolji uvid u stvarnu situaciju od nas. Isto tako, neki dan sam pročitala da je neka liječnička udruga tražila i zabranu misa i vjerskih slavlja je da su i ta mjesta značajni izvori zaraze, a o tome nismo čuli nikad ništa. Stvari koje stožer uporno ponavlja naprosto nisu istina, svatko tko malo prati podatke može vidjeti kako manipuliraju podacima u stilu "imamo manje od 3100 zaraženih", zatim hladno izjavljuju da se svi koji žele testiraju (Capak: testiraju se cijele obitelji), o situaciji koja vlada u zdravstvu se uopće nigdje ne piše. Evo sad čitam o brzim testovima u Zagrebu, pa kaže nadam se da će se sugrađani koji imaju simptome testirati, kao da ne znamo da se ljudi masovno žele testirati a ne mogu

    Tako i ta priča s obiteljskim okupljanjima, koja bez sumnje jesu žarišta zaraze ali nisu jedina, to jednostavno služi svaljivanju odgovornosti na građane, a to je ono što naš stožer, a zapravo ne stožer nego vlast rade mjesecima: ponavljaju mantru o osobnoj odgovornosti i o tome da nikakve mjere ne mogu pomoći jer su ljudi neodgovorni.
    u potpunosti se slažem s tobom.

    Bubilo nije problem što oni ne objavljuju žarišta, nego što za sve kažu da nisu žarišta,
    jednostavno u hrvatskoj ne postoji mjesto gdje se možeš zarazit osim za obiteljskim ručkom.
    glupost da ne može biti veća.

  30. #7730
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Mislim da mi uopce nemamo zarista nego rasprseni prijenos virusa po populaciji koji se moze smanjiti jedino jako radikalnim umanjivanjem kontakata. Da li ce se to postici zatvaranjem kafana, zabranom misa, online skolama je druga stvar. Inace vecina Europe za sada ne zatvara skole, ja osobno mislim da bi skole trebale biti zadnje koje zatvaramo, a da bi kontakte trebalo smanjiti na sve druge nacine- od obaveznog rada od kuce do zabrane okupljanja drugih vrsta. Predstavnica neke od lijecnickih udruga je prekjucer izjavila da su krivi srednjoskolci koji “svuda idu” i sire zarazu, a asimptomatski su i nepotvrdjeni. Mislim namece se pitanje, ako su asimptomatski i netestirani kako znamo da bas oni sire zarazu?
    Mi isto ne znamo gdje se nas zarazio- nije u skoli jer je prije toga imao kirurski zahvat koji se iskomplicirao i svakodnevno smo bili u Klaicevoj. Dakle moja ideja je da je covid pobrao u Klaicevoj- u kojoj nema uvjeta za odrzavanje distance u cekaoni.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  31. #7731
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kako znamo? Pa znamo tako što im se razboli obitelj, to su podaci koje liječnici vjerojatno imaju prilike uočiti.

    Ja isto mislim da je škole trebalo zadnje zatvarati, kao što to rade u Europi, samo je trebalo zatvoriti sve drugo da bi škole mogle raditi.

    Ne treba zaboraviti niti to da se u drugim zemljama u slučaju pozitivnog učenika u razredu cijeli razred testira, a kod nas se izgleda više niti ne šalje u izolaciju.

    Sad je za sve to kasno, preostaje nam jedino full zatvaranje (ili ništa).

  32. #7732
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Hm. Ali opet je preuzetno tvrditi da su upravo srednjoskolci izvor zaraze, osim u slucaju da ostatak obitelji sjedi doma, sto uglavnom nije slucaj. Jedino ako su proveli istrazivanje kojim je dokazano da postoji veca incidencija covida u obiteljima sa srednjoskolcima, no mislim da bi se jasno reklo da je tako.
    Ja svakako mislim da je situacija kriticna, a mjere blago recene nedovoljne, no i dalje mislim da se skole ne bi trebale zatvarati.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  33. #7733
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Naravno, ništa se ne može tvrditi dok ne postoje istraživanja, a istraživanje nisu proveli nikakvo, niti takvo, ali postoje itekako istraživanja o tome koje mjere kako utječu na širenje epidemije, pa zatvaranje škola tu uopće nije zanemarivo.

  34. #7734
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da mi uopce nemamo zarista nego rasprseni prijenos virusa po populaciji koji se moze smanjiti jedino jako radikalnim umanjivanjem kontakata.
    Ja isto ovako mislim. Ne znam gdje sam se ja zarazila, jedina sam imala ikakve simptome u obitelji, moja liječnica je također izjavila da su mi to djeca donijela iz škole - ali to je stvarno vrlo preuzetno zaključiti, jer je to puko nagađanje. Nitko od mojih ukućana nije ni prije ni poslije moje izolacije i svoje samoizolacije pokazao nikakve simptome...

  35. #7735
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    I ja sam protiv zatvaranja škola. A bome i protiv programa B koji je zapao moje dijete.

    Al evo danas dosta rano ujutro odem mami i nabavku u kvartu u širem centru grada. I lokalna birtija je tak u rano jutro prilično krcata.

    A o tome da sam prošlu subotu uletila u veliki Lidl tak negdje oko 11. Dućan je krcat kao da se dijeli. Al ok, ljudi moraju u nabavku. Al unutra je bilo cijelih obitelji: mama, tata i dvoje djece. Pa kaj nemre jedan obavit dućan a drugi biti u susjednom parkiću s djecom?

  36. #7736
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja isto ovako mislim. Ne znam gdje sam se ja zarazila, jedina sam imala ikakve simptome u obitelji, moja liječnica je također izjavila da su mi to djeca donijela iz škole - ali to je stvarno vrlo preuzetno zaključiti, jer je to puko nagađanje. Nitko od mojih ukućana nije ni prije ni poslije moje izolacije i svoje samoizolacije pokazao nikakve simptome...
    .. a pretpostavljam da nije niti testiran

  37. #7737

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Hm. Ali opet je preuzetno tvrditi da su upravo srednjoskolci izvor zaraze, osim u slucaju da ostatak obitelji sjedi doma, sto uglavnom nije slucaj. Jedino ako su proveli istrazivanje kojim je dokazano da postoji veca incidencija covida u obiteljima sa srednjoskolcima, no mislim da bi se jasno reklo da je tako.
    Ja svakako mislim da je situacija kriticna, a mjere blago recene nedovoljne, no i dalje mislim da se skole ne bi trebale zatvarati.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    A kako stoji ruralni deo države sa školama?
    Kod nas je u 7 dana broj obolelih srednjoškolaca otišao od 0 do preko 20 i odbrojava se dalje, broj pozitivnih nastavnika 0-3, onih u SI mislim isto 0-3, i to samo za jednu školu. Druge su slične.
    Još jedna nedelja i nestaće stručnih zamena na izbor, posle toga i nestručnih. Nakon toga možemo poslati nekog sa ulice neka gleda u decu u razredu, onu koja uopšte dođu.
    Mislim, nema potrebe zatvarati škole, uvek će ostati bar jedna čistačica da je otključa i zaključa.

  38. #7738
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    .. a pretpostavljam da nije niti testiran
    Po meni nema ni smisla vise ista nego sve redom i seroloski i antigenski, u istom danu po svim školama. Pa da vidimo brojke. Ovo sve ostalo je sami manjak podataka i nagadjanje.

  39. #7739
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    .. a pretpostavljam da nije niti testiran
    Dobro pretpostavljaš

  40. #7740

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,136

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam protiv zatvaranja škola. A bome i protiv programa B koji je zapao moje dijete.
    Meni se, u ovim okolnostima, taj B program i ne čini tako loš. Ako ništa drugo, škola i nastavnici su spremni uskočiti iz jednog načina rada u drugi bez puno pripremanja unaprijed. I ove godine to puno bolje funkcionira nego prošle.
    Naravno da to ne može biti zamjena za živu nastavu, ali kako je krenulo, bojim se da će pritisak za zatvaranjem škola postati prevelik a u tim okolnostima, i pola tjedna fizički provedeno u pravoj školi je bolje od kompletne online nastave.

  41. #7741
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    .. a pretpostavljam da nije niti testiran
    Da je netko od mojih ukućana zaražen mislim da bi se mi svi testirali. Jer ako imaš potvrdu da si bio zaražen ne moraš u samoizolaciju ako si nečiji kontakt.. Kad pomisliš koliko si problema time riješiš definitivno se isplati. Samo treba pogoditi tren dok je test jos pozitivan...

  42. #7742
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Išli bi se sami privatno testirati?

    Mnogi liječnici uopće ne šalju sve članove obitelji, ako je jedan pozitivan samo proglase i druge.

  43. #7743
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Hm, ne znam baš da sam spremna potrošiti 1500 kuna za testiranje.

  44. #7744
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Je, ali tad je test bio 700 kn, a dr ih nije htjela poslati. 2100 kn za njih troje nam je bilo puno dati.

  45. #7745
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Sad vidim da su i Bubilo i Mima isto napisale.

  46. #7746
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Išli bi se sami privatno testirati?
    Mnogi liječnici uopće ne šalju sve članove obitelji, ako je jedan pozitivan samo proglase i druge.
    Pa da... zamišljam scenarij kad je netko u razredu pozitivan i umjesto da moji zbog toga came 10 dana u kući ovo bi bila “izlaznica” iz zatvora... a i bez brige bi mogli napokon kod bake i sl (naravno sve pod pretpostavkom da su i oni pokupili)

    kad plaćam privatno sistematski, ginekologa, zubara, fizijatra.. mogu i test.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 21.11.2020. at 14:40

  47. #7747
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Navodno je dosta učenika sportaša srednjoškolaca zaraženo. To mi ima smisla. Tako da su neki sportski klubovi sigurno žarišta.
    Taško je kopirati američke ili njemačke modele, kad ne živimo na isti način. Studenti ne žive kod roditelja, djeca imaju svaki svoju sobu, manje se posjećuju i inače, rodbina im je parsto kilometara udaljena, ne idu svaki vikend kod bake i djeda. A kad nemamo od koga prepisati, onda ne znamo. Ili nemamo dovoljno ljudi da to odrade.

    Stvarno je postalo neugodno. Što je netko napisao u kolumni, svaki dan cijeli autobus ljudi umre od covida.

  48. #7748
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Mnogi liječnici uopće ne šalju sve članove obitelji, ako je jedan pozitivan samo proglase i druge.
    Stožer kaže da to nije istina
    Tako da Angie75, ne znam zašto nam muljaš

  49. #7749
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Možda ih proglase ali kažu da ih ne broje u zaražene

  50. #7750
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Nekako sam sve više za 2 tjedna lock downa.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •