Stranica 172 od 383 PrviPrvi ... 72122162170171172173174182222272 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 8,551 do 8,600 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #8551
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Samo ću ponoviti što sam već rekla - svaka čast svima vama koji se ne družite više. Ni mi nismo u proljetnom lockdownu, to je stvarno bio izlazak samo po potrebi, još se i L tek rodio pa me bilo strah. Sad je malo drugačije.

    Pulinka, PCR smo radili pa se nadam da nismo lažno negativni. Njega su testirali i prekjučer u bolnici ponovo, negativan opet. Nismo gubili ni okus ni miris, to je valjda dobar znak, iako znam da nije uvijek slučaj. Ali valjda ne bi dva testa pokazala krivo.. Ja sam se oporavila skroz. I hvala ti.

  2. #8552
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Znam za osobu koja je 3 puta bila neg na pcr sa upalom pluca a kasnije na seroloskom nadena antitjela.

  3. #8553
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mene druženja po stanovima nema od veljače, znači već 10 mjeseci.

    Šetnje po vani ima.
    Preko ljeta kava na otvorenom.
    U kafić/restoran u zatvoreno također nisam ušla 10 mjeseci. Samo otvorene terase dok je vrijeme dozvoljavalo.
    Također. Pazimo se ali pazim i na naše psihičko zdravlje.

  4. #8554
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Mi smo nasli balans izmedju totalnog ludila i ne vidjanja nikog. Nije idealno, ali ok je. Sad ce nam zapravo najgori dio jer postaje prehladno za vanjska druzenja, a u kuci nam nije bio nitko osim jedne obitelji. S njima smo cijelo vrijeme, s obzirom da ni oni, a ni mi, nismo skroz samodostatni. A i volimo se. Sad su svi (osim najmanjeg, nekim cudom) preboljeli koronu (zbog stvarno ruznih lazi u obitelji) pa ce nam neko vrijeme biti prilicno bezopasni.

  5. #8555
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    S druge strane bez obzira sta mi govorili, propisana mjera za boravak u privatnom zatvorenom prostoru je 10 ljudi tako da ljudi zapravo nista ne krse.

    Cisto sumnjam i da ce za NG susjedi prijavljivati jedni druge policiji. I to je blesavo.

    Nekako cemo pregrmit i ove blagdane, koji iako u tmurnom ozracju, meni nikad drazi i srcu blizi
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 13.12.2020. at 20:50

  6. #8556
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Mi se druzimo s dvije obitelji povremeno, djeca nam idu skupa u razred i vide se svaki dan u školi. I jedni drugima smo logistika, drugačije ni bi mogli.
    Mm radi od doma od ožujka, ja radim u smjenama, pod vrlo strogim pravilima . Koji se mi drzimo, aonda dodjem u proizvodni pogon i tjeram ljude da stave masku. Prije svih tehnologe. I onda mi đabe moj vizir, ffp2 i rukavice, kad se njima ne da.
    Nikud ne idemo, osim u duaćn i školu i da nema tih par ljudi, prolupali bi.
    Vidim se sa svojim roditeljima, sa svekijima ne mozemo, oni su u domu. Ja ih nisam vidjela pola godine.
    Trenutno svekar leži na rebru, pao je i kuk slomio, sutra bi gabtrebali operirati. A prije mjesec dana je imao mozdani udar. Ima Alzheimera, prilično uznapredovalog. Tako da da, imam i ljude kojima je zdravlje direktno ugrozeno zbog korone.

    Ali ne mogu se zatvoriti skroz. Jer to će ugroziti naše psihičko zdravlje. A bez toga, žali bože fizičkog.

  7. #8557

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Riri92 prvotno napisa Vidi poruku
    Samo ću ponoviti što sam već rekla - svaka čast svima vama koji se ne družite više. Ni mi nismo u proljetnom lockdownu, to je stvarno bio izlazak samo po potrebi, još se i L tek rodio pa me bilo strah. Sad je malo drugačije.

    Pulinka, PCR smo radili pa se nadam da nismo lažno negativni. Njega su testirali i prekjučer u bolnici ponovo, negativan opet. Nismo gubili ni okus ni miris, to je valjda dobar znak, iako znam da nije uvijek slučaj. Ali valjda ne bi dva testa pokazala krivo.. Ja sam se oporavila skroz. I hvala ti.
    Valjda ne bi dva testa pogrešila... Drago mi je da si se skroz oporavila, to je odlično, nadam se da će i TM-u krenuti nabolje što pre, i da će ga pustiti na kućnu negu . Nadam se i da imaš nekoga da ti pomogne makar povremeno. Nezgodna ti je situacija stvarno, a opet verujem da te L. i razveseli koliko i izmori .

    Mi smo se, dok je vreme dopuštalo, viđali napolju sa najbližom rodbinom i sa vrlo uskim krugom prijatelja par puta u kući. Deca su išla na par rođendana dok je sve bilo mirnije. Poslednjih mesec dana niti nam je neko došao niti smo se družili, osim naravno silnih kontakata po školama. Ali ako ostanemo zdravi prvih 10 dana raspusta, možda ćemo obići rodbinu i prijatelje tako što ćemo ih izvesti u zimsku šetnju . Na kraju krajeva ne poznajem nikoga ko se totalno izolovao od svih na neko duže vreme tipa više nedelja...

  8. #8558
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    I ja se nadam da dva testa ne bi pogriješila.. I to bi trebali pogriješiti i za nas dvoje i za djecu, i oni su testirani. To je onda ukupno 5 lažno negativnih testova, stvarno mi zvuči poprilično nemoguće.

    Nego sigurno netko zna, serološki testovi pokazuju antitijela nakon preboljene bolesti ili? Razmišljam da odem na to za svaki slučaj. Ali ako recimo trenutno imamo virus, onda neće pokazati?

    Pulinka, ma naravno, L uljepša svaki dan.
    Pomogne mi svekrva, dođe biti s njim ako imam sastanak preko kamere. Srećom, spašava me.

  9. #8559
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Riri, da seroloski bi trebao pokazat antitijela.

    Drz se, nije ti lako,al ti znas u svemu naci nesto dobro

    Drzim fige da muzic dodje sto prije doma i oporavi se!

  10. #8560
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    "Uporaba maski obavezna je kod učenika od 5. do 8. razreda i za srednjoškolce i to u situacijama u kojima škole ne mogu osigurati propisanu distancu od 1,5 odnosno dva metra." Zna li se zbog cega maske ne nose svi skolarci? Skroz mi je nejasno zbog cega svi ne bi sjedili u maskama. A i ovo s propisanom distancom, kakve to uopce veze ima, kad sjede u razredu? Ako stoje na dvoristu s metar i pol, dva metra razmaka, ok, onda im valjda maske ne trebaju.

    Kod nas se svasta pricalo prije pocetka skolske godine, kad su maske postale obavezne za sve osobe od pet godina navise, ali ispalo je da su djeca odlicna. Nose maske bez problema, ne bune se, a ni ne prevrcu se od nedostatka kisika.

    Jasno mi je da su neke stvari komplicirane za organizaciju (ukljucujuci i zatvaranje skola, s obzirom da ne postoji rijeseno pitanje zbrinjavanja djece ciji roditelji moraju raditi van kuce, itd.), ali nosenje maski u skolama, u svakom trenutku (osim u vrijeme jela) mi nikako ne spada u tu nemogucu ili tesku kategoriju.

  11. #8561
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    Kaae u maze u razredu ne nose maske, njih je 10 i svak je u svojoj klupi. Ne srecu se sa drugim razredima.
    Meni je to ok

    Starija je nosila u srednjoj ali njih je 30ak i do tamo je stizala javnim prijevozom.

  12. #8562
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nije problem u broju i razmaku, vec u prostoriji u kojoj sjede, s obzirom da aerosolizirani virus ostaje u zraku (i putuje kako vec zrak struji). Znaci to je njih 10 plus svi nastavnici koji udju u prostoriju, plus sva rodbina i prijatelji njih desetoro, itd. Taj razmak, a bez maske, je u pravilu sasvim bezveze. Sve da ti i ne kihne netko direktno u lice, opet je kihnuo u istoj sobi. :/

  13. #8563
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    "Zna li se zbog cega maske ne nose svi skolarci?
    Ne trazi logiku, to je politika. Pretpostavljam kao ustupak roditeljima stava 'jadna nasa djeca', pa da makar nesto 'daju' tim roditeljim, eto...vidite kako smo dobri, ovi ipak ne moraju, al zato pvi drugi moraju. A djeca tih roditelja se onda stvarno i 'guse' i boli ih glava jer 'nemaju kisika'. Ti roditelji nisu u malom broju.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.12.2020. at 08:58

  14. #8564

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    "Uporaba maski obavezna je kod učenika od 5. do 8. razreda i za srednjoškolce i to u situacijama u kojima škole ne mogu osigurati propisanu distancu od 1,5 odnosno dva metra." Zna li se zbog cega maske ne nose svi skolarci?
    Kod nas nose svi školarci, u teoriji.

    U praksi kako im nastavnici i učiteljice dozvole.
    Ja sam se jako ogrešila misleći da učiteljica mlađeg neće baš ozbiljno shvatiti mere- naprotiv, kod nje su maske nosili svi i stalno, prozor je stalno otvoren i zimi makar na kipu, nema divljanja po učionici na odmorima, jedino napolju ih ne opominje za razmak ali moje dete ne skida masku, i to nas je valjda jedino i održalo zdravim.
    Kod starije su nosili masku kako ko, i kako na kom času, i od nastavnika i od učenika.
    U poslednji čas je država za starije prešla online, nekoliko njihovih nastavnika i jedno dete iz razreda su (bili) pozitivni ali izgleda su maske, prozori i distanca odigrali ulogu.

    U prosvetnom sistemu kod nas je sve palo na dva nivoa - prvo, nastavno osoblje se zarazilo mahom u zbornicama, gde svi jedu i pričaju na malom prostoru bez maske, i drugi, suštinski problem je nepostojanje kontrole kontakata i nepropisivanje samozolacije - pa su tako deca i bračni partneri potvrđeno pozitivnih išla u škole i na posao bez problema, osim ako je slučajno oboleli imao dovoljno savesti da decu ostavi kod kuće. Tako se zarazila masa učiteljica.

  15. #8565
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Nije problem u broju i razmaku, vec u prostoriji u kojoj sjede, s obzirom da aerosolizirani virus ostaje u zraku (i putuje kako vec zrak struji). Znaci to je njih 10 plus svi nastavnici koji udju u prostoriju, plus sva rodbina i prijatelji njih desetoro, itd. Taj razmak, a bez maske, je u pravilu sasvim bezveze. Sve da ti i ne kihne netko direktno u lice, opet je kihnuo u istoj sobi. :/
    Koliko znam, i dalje se drži da se virus najviše prenosi kapljično, a aerosolom u nekim uvjetima:
    Current evidence suggests that the main way the virus spreads is by respiratory droplets among people who are in close contact with each other.
    Aerosol transmission can occur in specific settings, particularly in indoor, crowded and inadequately ventilated spaces, where infected person(s) spend long periods of time with others, such as restaurants, choir practices, fitness classes, nightclubs, offices and/or places of worship. More studies are underway to better understand the conditions in which aerosol transmission is occurring outside of medical facilities where specific medical procedures, called aerosol generating procedures, are conducted.
    https://www.who.int/emergencies/dise...it-transmitted
    Tako da ne bih rekla da broj i razmak ne znače ništa, znače puno, za glavni nači prijenosa bolesti, po dosadašnjim saznanjima. Postoji rizik i od prijenosa aerosolom, ali opet znači tj. smanjuje se rizik ako u prostoriji nije gužva i ako se ona prozračuje, što se u kod nas u školama radi (tamo gdje znam).
    Rodbina i prijatelji mislim da ipak ne doprinose aerosolu u učionici.

  16. #8566
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pridonose indirektno jer svaki kontakt s rodbinom i prijateljima povecava krug izlozenosti. Mislim, naravno da mozemo sve to skupa ignorirati, a i ne moramo. S obzirom da ne vidim nikakav problem nosenja maski i kod djece mladje od petog razreda, skroz zagovaram taj pristup i drago mi je da je ovdje tako.

    Razmak je super, naravno, kad se moze provoditi, ali ne bih se samo oslanjala na njega. Vjerujem i da vecina skola u HR nema mogucnost drzati samo desetoro ucenika po prostoriji i to svakog u svojoj klupi, na dva metra razmaka. A cim je nesto otvoreno za interpretaciju, interpretirat ce se onako kako nekome pase (ne samo oko korone, vec opcenito).

    https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/faq.html


    • The virus that causes COVID-19 most commonly spreads between people who are in close contact with one another (within about 6 feet, or 2 arm lengths).
    • It spreads through respiratory droplets or small particles, such as those in aerosols, produced when an infected person coughs, sneezes, sings, talks, or breathes.
      • These particles can be inhaled into the nose, mouth, airways, and lungs and cause infection. This is thought to be the main way the virus spreads.
      • Droplets can also land on surfaces and objects and be transferred by touch. A person may get COVID-19 by touching the surface or object that has the virus on it and then touching their own mouth, nose, or eyes. Spread from touching surfaces is not thought to be the main way the virus spreads.

    • It is possible that COVID-19 may spread through the droplets and airborne particles that are formed when a person who has COVID-19 coughs, sneezes, sings, talks, or breathes. There is growing evidence that droplets and airborne particles can remain suspended in the air and be breathed in by others, and travel distances beyond 6 feet (for example, during choir practice, in restaurants, or in fitness classes). In general, indoor environments without good ventilation increase this risk.



    Cini mi se puno laksim staviti maske na sve koji sjede u zatvorenim prostorima (sa ili bez prozora) nego pokusavati rijesiti misteriju dobre i lose ventilacije, pravilnog razmaka, puhanja zracnih struja i slicnog.


    Prema nasumicnim uvidima u nekakve siroke mase roditelja skolske djece (meni uglavnom nepoznatih ljudi), jasno mi je da je otpor ogroman i da se generalno smatra da ce se djeci dogoditi nesto strasno lose ako nose masku u vrijeme skole. Iz toga proizlazi zakljucak da ce svatko interpretirati preporuke kako god zeli, dok god su one samo preporuke.

  17. #8567
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Cini mi se puno laksim staviti maske na sve koji sjede u zatvorenim prostorima (sa ili bez prozora) nego pokusavati rijesiti misteriju dobre i lose ventilacije, pravilnog razmaka, puhanja zracnih struja i slicnog.
    I meni, pogotovo sada, na ove brojke. Inace, imal sam inf. kod profe glazbenog...oko pjevanja. Mislim da su pjevali bez maski, al smiju imati maske. I tako dalje, loads of fun, razmaci, solo pjevanje, pjevanje u glas, kolilo je otvoren prozor, rokenrol.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.12.2020. at 20:50

  18. #8568
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Da, ministar je rekao da je ok ako pjevaju tako da nisu okrenuti jedan prema drugom...Izucavanje vorteksa zracnih strujanja cestica il kapljica, a Bucevicki se smijem. Aerosol il kapljica, that is the question! Hamlet u skolskoj godini 2020/2021
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.12.2020. at 20:52

  19. #8569
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Inace kod nas (Zg) u firmi tu-i-tamo pošalju neku obavijest koliko ima trenutno zaraženih u firmi. Nakon puna dva mjeseca prvi put je broj manji nego prethodni. Nije puno, možda je čak i mala varaijacija, ali kao da malkice usporava broj, već je čudo da nije veći nego prošli put. Meni je to zanimljiv podatak jer firma je veća a većina radi od doma tako da nemamo (koliko znam) uredskih zaraza kao u mnogim firmama, nego su skoro svi za koje znam se zarazili ili preko bračnog druga ili im dijete donijelo iz škole (u početku je prevladavalo ovo prvo a u zadnje vrijeme drugo - iz čega zaključujem da su prvo firme bile žarišta a sad su škole).

  20. #8570
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Inace kod nas (Zg) u firmi tu-i-tamo pošalju neku obavijest koliko ima trenutno zaraženih u firmi. Nakon puna dva mjeseca prvi put je broj manji nego prethodni. Nije puno, možda je čak i mala varaijacija, ali kao da malkice usporava broj, već je čudo da nije veći nego prošli put. Meni je to zanimljiv podatak jer firma je veća a većina radi od doma tako da nemamo (koliko znam) uredskih zaraza kao u mnogim firmama, nego su skoro svi za koje znam se zarazili ili preko bračnog druga ili im dijete donijelo iz škole (u početku je prevladavalo ovo prvo a u zadnje vrijeme drugo - iz čega zaključujem da su prvo firme bile žarišta a sad su škole).
    Isto i kod nas. Mi imamo tjedne izvještaje. Prvi put ovaj tjedan je bio broj mrvicu manji nego prošli tjedan. Mi smo proizvodna firma, tako da nije lako poslati ljude doma. Neki mogu, ali većina ipak dolazi na posao. Svašta smo pokušavali - dvije smjene, preslaganje radnih mjesta, čišćenje 2x dnevno, ali broj zaraženih se nije smanjivao otkad se prati, sve do sada.

    Potpis na boldano - uglavnom su pozitivni roditelji školske djece. S druge strane, ne bi me iznenadilo da ima prijenosa i unutar firme, iako se ljudi dosta dobro pridržavaju mjera. Neke stvari ne možeš izbjeći. Upravo mi je sobni kolega oteo špricu s dezinficijensom i otišao počistiti službeni auto. Trudimo se da i u vozilima ima te tekućine, ali potroši se... Svima su nam ruke ispucale do krvi od pranja i dezinficiranja.

    S druge strane, susjed u zgradi je izjavio da čemu dezinficirati otirač i zašto uopće ta šprica stoji kod ulaza.. njemu je to bzvz. Eto, ima raznih ljudi i raznih mjesta gdje se može pokupiti zaraza.

  21. #8571
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Pazite kod nas...30.10.djeca bila pozitivna, mlađi bez simptoma, stariji 3 dana temp., muž i ja opcs slabost, bolni mišići i zglobovi, nas nisu testirali. Bili u izolaciji svi. Ja radim test jucer pcr radi odlaska u bolnicu i test pozitivan...nikakve simptome nemam...malo šmrcam što pripisujem sinusima, miris i okus imam... zbunjena sam skroz

  22. #8572
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa to ti je taman, ako su djeca bila rasporedjena tako da su zarazu sirila cijeli 11. mjesec. Nakon toga muz, zatim ti. Vjerojatno si pokupila zadnja i sad si (jos uvijek) pozitivna.

  23. #8573
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Pazite kod nas...30.10.djeca bila pozitivna, mlađi bez simptoma, stariji 3 dana temp., muž i ja opcs slabost, bolni mišići i zglobovi, nas nisu testirali. Bili u izolaciji svi. Ja radim test jucer pcr radi odlaska u bolnicu i test pozitivan...nikakve simptome nemam...malo šmrcam što pripisujem sinusima, miris i okus imam... zbunjena sam skroz
    Nisi jedina... Kolegica je imala istu situaciju.

    A već sam pisala kako je moj mlađi bio gadno bolestan na polugodištu prošle škg - dva tjedna užasa. Ne mogu reći je li izgubio miris i okus tada, jer on ima alergijski rinitis. Ima s tim inače problema, pa ako mu se osjet mirisa i izgubio, nije tome pridavao pažnju. Tek ga je sumamed izvukao. Dijagnoza je bila bronhitis, ali sve je ostalo odgovaralo opisu korone. Iz razreda ih je najmanje trećina bila tako bolesna. Mi ostali iz obitelji isto smo imali simptome viroze, ali ne tako drastično (nitko nije imao visoku temperaturu osim njega, ali on je i inače rizična skupina zbog astme).

    Tko zna - možda smo već i mi prehodali koronu, a da i ne znamo... Kako god, pitala sam neki dan našu doktoricu za cijepljenje. Dobila sam odgovor da se tek sastavljaju liste zainteresiranih. Upisali smo se, pa kako bude... Samo se bojim da to ne ispadne isto kao kod gripe - cijepiš se protiv jednog soja, virus mutira i opet nisi zaštićen. Eh... ne znam ni sama.

  24. #8574
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    I kod nas je ugl pocelo s roditeljima sk djece i ono..bio na sportu pa se zarazio il mora u SI jer trener itd.

  25. #8575
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Samo se bojim da to ne ispadne isto kao kod gripe - cijepiš se protiv jednog soja, virus mutira i opet nisi zaštićen. Eh... ne znam ni sama.
    U zadnjih 10 god koliko se cijepim protiv gripe samo prosle god u drzavno cjepivo nije bio ukljucen soj koji je bio prisutan (privatno se mogla nabavit tetra varijanta), ugl to pogode kod gripe.

  26. #8576
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    S druge strane, susjed u zgradi je izjavio da čemu dezinficirati otirač i zašto uopće ta šprica stoji kod ulaza.. njemu je to bzvz. Eto, ima raznih ljudi i raznih mjesta gdje se može pokupiti zaraza.
    Uz rizik da ispadnem glupa, ja bih pitala isto pitanje.

    Viru se prenosi kapljičnom infekcijom, rijetko aerosolom, navela je Vertex; mislim da će ta opsesivna dezinfekcija svega i svačega donijeti samo dugoročne štete (od alergija preko rezistentnih sojeva bakterija).

    Ruke perem često, ne dezinficiram ništa.

  27. #8577
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim da je dezinfekcija obuce napustena negdje pocetkom pandemije, al znam da neki koriste. Cekam kaae i njen covid-tracking projekt. Sjecam se prvih uputa pokrijte kosu kad izlazite i nosite duge rukave.

  28. #8578
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Ali te upute nisu zapravo davali liječnici, čak sam slušala jednog infektologa iz Dubrave koji je kritizirao europske prakse zasipanja ulica dezinficijensima.

  29. #8579
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Pa to ti je taman, ako su djeca bila rasporedjena tako da su zarazu sirila cijeli 11. mjesec. Nakon toga muz, zatim ti. Vjerojatno si pokupila zadnja i sad si (jos uvijek) pozitivna.
    Pa zar nije napisala da je i ona tad početkom 10.mj. osjećala opću slabost, bol u mišićima...?

    Ja bih prije rekla da je to onaj slučaj kad je test pozitivan jer ne razlikuje “žive od mrtvih stanica”, ali da nije više zarazna. Kao one medicinske sestre koje su i 7 tjedana nakon... na desetom testu bile pozitivne, a testiraju ih jer ne mogu na posao bez negativnog testa.

    Tko zna koliko bi takvih bilo da se svi testiraju još jednom nakon 5-6 tjedana.

    Iako ih nisu testirali, ako su tada Dr. / epidemiološkoj spomenuli ove simptome, oni mašnicu i njezine sigurno vode kao “vjerojatno oboljeli”.

  30. #8580

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Uz rizik da ispadnem glupa, ja bih pitala isto pitanje.

    Viru se prenosi kapljičnom infekcijom, rijetko aerosolom, navela je Vertex; mislim da će ta opsesivna dezinfekcija svega i svačega donijeti samo dugoročne štete (od alergija preko rezistentnih sojeva bakterija).

    Ruke perem često, ne dezinficiram ništa.
    Ajde neka još netko tako misli.
    Grozim se reklama za dezinfekciju svega živog u kućanstvu (učestale su zadnjih tjedana), mislim da ćemo tek platiti za to jednom u budućnosti.
    Normalno da treba često prati ruke, kao i inače kod sličnih infekcija (i prošlih godina su preporučivali redovito pranje ruku kao prevenciju gripe i drugih zimskih viroza). Ali da će me dezinfekcija potplata zaštititi od respiratornog virusa - pa, uopće nisam uvjerena u to.

  31. #8581
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    slazem se s tanjom i Marijom. Ne denzificiram bas nista posebno, sem po radnoj obvezi.
    MM kupuje i ima hrpu onih gelova, non stop s njima ruke cisti. Moj domet u ovome je topla voda i sapun.

  32. #8582
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Ali te upute nisu zapravo davali liječnici, čak sam slušala jednog infektologa iz Dubrave koji je kritizirao europske prakse zasipanja ulica dezinficijensima.
    Ja imam isprint tih tadasnjih uputa s najlegit rh stranice korona.hr, drzim ih na vratima iz psiholoskih razloga (da preduhitrim pitanja majstora 'tribal' maska', da odma znaju di su dosli, da su dosli u "korona-vjernicku" kucu ).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.12.2020. at 10:57

  33. #8583
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    slazem se s tanjom i Marijom. Ne denzificiram bas nista posebno, sem po radnoj obvezi.
    MM kupuje i ima hrpu onih gelova, non stop s njima ruke cisti. Moj domet u ovome je topla voda i sapun.
    Imamo slicne muzeve

  34. #8584
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,413

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam isprint tih tadasnjih uputa s najlegit rh stranice korona.hr, drzim ih na vratima iz psiholoskih razloga (da preduhitrim pitanja majstora 'tribal' maska', da odma znaju di su dosli, da su dosli u "korona-vjernicku" kucu ).

    to su bile tadašnje upute
    isto tako smo na početku slušali neke članove stožera kako nas uvjeravaju da maske ničemu ne služe
    just sayin'

  35. #8585
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    to su bile tadašnje upute
    isto tako smo na početku slušali neke članove stožera kako nas uvjeravaju da maske ničemu ne služe
    just sayin'
    Slazem se. Ja mislim da je uputa dezinf cipela passe, al cekam da kaze kaae. Bitnije je u zatv stalno s maskom i prozracivat

  36. #8586
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa sad, ako zaraženi korona virusom hračne na pod, u to staneš cipelom, uđeš u stan, pa ti žvaka padne na pod a ti ju digneš i pojedeš i nakon toga protrljaš oči prstima vjerojatno i ima neke šanse za prijenos virusa?! Svakako, vjerujem da ima smisla dezinficirati površine koje ljudi često diraju kao što su kvake, gumbi u liftu, prekidači za struju na stubištima itd.

  37. #8587
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se. Ja mislim da je uputa dezinf cipela passe, al cekam da kaze kaae. Bitnije je u zatv stalno s maskom i prozracivat
    Kod mene na oglasnoj ploči još uvijek visii uputa gdje piše da se treba čistiti i pod: https://www.hzjz.hr/wp-content/uploa...-5.3.2020..pdf

    Od viška glava ne boli.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.12.2020. at 13:39

  38. #8588
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Mima ,stvarno netko digne žvaku s poda i pravac
    u ustaa?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 15.12.2020. at 13:50

  39. #8589
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mima ,stvarno netko digne žvaku s poda i pravac
    u ustaa?
    Pa ako imaš trogodišnjaka....

  40. #8590
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    Ha
    Moji dok su bili tak mali nisu ni znali kaj je žvaka
    Klinac zna kaj je,ali je nikad nije okusio
    I da nikad nisam vidla nikoje stranjsko dijete koje je to napravilo

  41. #8591
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ha
    Moji dok su bili tak mali nisu ni znali kaj je žvaka
    Klinac zna kaj je,ali je nikad nije okusio
    I da nikad nisam vidla nikoje stranjsko dijete koje je to napravilo
    Nisu ni moji žvaku, ali jesu orah, keks, grožđicu itd...

    Kod nas se ne hoda u cipelama po kući, ali svejedno - dok su bili predškolske dobi, stalno su se valjali po podu i po predsoblju gdje ostavljamo cipele. Uffff... Stariji je jednom imao salmonelu. Imam ptsp od toga. Tri mjeseca bolovanja.

  42. #8592
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nisu ni moji žvaku, ali jesu orah, keks, grožđicu itd...
    ...opušak, tvrdi kruh koji lik baca golubovima... nastavi niz

  43. #8593
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    ...opušak, tvrdi kruh koji lik baca golubovima... nastavi niz
    ... napol pocuclan kiki koji je nekom ispao iz usta...

  44. #8594
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,500

    Početno

    E bar sam u tom imala sreće

  45. #8595
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je dezinfekcija obuce napustena negdje pocetkom pandemije, al znam da neki koriste. Cekam kaae i njen covid-tracking projekt. Sjecam se prvih uputa pokrijte kosu kad izlazite i nosite duge rukave.


    Mislim da se jos jedino zaposleni na COVID odjelima skidaju pred ulaskom u kucu, ali vjerojatno ni oni jer sad imaju kompletan PPE kojeg ostavljaju u bolnicama gdje rade.

    Napustila se preporuka o dezinfekciji svega i svacega, ali ne daju se ljudi. Mislim, ok, ne smeta mi sto malo cesce prebrisu kolica u ducanima i slicno. Kod nas se u vrticima i dalje nose cipele izvana i nije se preslo na papuce ili pranje cipela i nogu.

    No, ono sto je ocito bitna razlika, kod nas je opcenito uvazeno da se virus lako prenosi aerosolom i da se u zatvorenim prostorijama NE boravi bez propisne maske (nos i usta pokriveni), bez ventila i po mogucnosti da zapravo velicinom i oblikom odgovara onome tko ju nosi. Neka mjesta uvazavaju i one salove za skijanje i sport (gaiter) ili marame, no to nisu zdravstvene ustanove i skole. Kod njih samo propisna maska koju, ako nemas, rado daju na ulazu. I u ducanima koji drze do sebe stoje maske ili osobe koje izdaju maske tako da nema nismo znali.

    S obzirom na pad ukupno pozitivnih s 15% i vise na oko 7-8% u zadnjih 25+ dana novog vala zatvaranja, ne bih rekla da smo u krivu. Skole, same po sebi, uz obavezne maske za sve od pet godina navise, nisu bila izrazita zarista dok su bile otvorene. Srednje skole su bile veci problem, ali zbog druzenja van skolskih klupa, ne zbog nastave.

  46. #8596
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako imaš trogodišnjaka....
    Huh, mozda ako imas.... dijete od godinu dana, godinu i pol.

    Sumnjam da su moji trogodisnjaci (bili) bas tako posebni.


    Dizala, kvake i neke druge tocke bas stalnog (javnog) dirkanja.... naravno, ne vidim razloga zbog cega se to trenutno ne bi cistilo cesce... nego rjedje. Ali ne dezinficiramo nista po kuci, vlastitoj, osim vrlo, vrlo rijetko, ako i tad. Kod mene zapravo sredstva za dezinfekciju jasu samo i jedino kad netko ima crijevne viroze. Ali to je vise do moje glave nego do bilo cega drugog.


    Bubilo, moguce je da je masnica dugotrajno pozitivna, dogadja se nekad. Ali nazalost, kad nema normalnog pristupa testiranju, o svemu se moze samo nagadjati. Osim eventualno o tome da su ljudi imali koronu prije nove godine. Te teorije su odavno odbacene, odnosno nisu nasli nacina za povezati bolesti iz tog perioda s virusom nadjenim u Kini.

  47. #8597
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    E bar sam u tom imala sreće
    I ja.

  48. #8598
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    OK, ja se malo zezam sa žvakama s poda, ali sasvim je realno da se na cipelama u kuću može donijeti virus, tako da ne vidim nikakav razlog da se ne pripazi, iako je ta mogućnost malena. Što se tiče škola i javnih ustanova, mislim da bi se i inače trebale malo bolje čistiti. A što se tiče reklama za dezinficiranje doma, pa to mislim da je usmjereno na pokušaj sprečavanja širenja virusa unutar domaćinstva.

  49. #8599
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,617

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Bubilo, moguce je da je masnica dugotrajno pozitivna, dogadja se nekad. Ali nazalost, kad nema normalnog pristupa testiranju, o svemu se moze samo nagadjati. Osim eventualno o tome da su ljudi imali koronu prije nove godine. Te teorije su odavno odbacene, odnosno nisu nasli nacina za povezati bolesti iz tog perioda s virusom nadjenim u Kini.
    Osim sto su u Italiji nasli pozitivan bris na koronu kod djeteta od 4 godine s kraja studenog 2019. Koji je tad dosao sa simptomima koje sad znamo kao covid, radili mu bris na gripu. I sad naknadno testirali

  50. #8600
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nalazili su i po kanalizacijama. Mislim da svejedno jos nije prihvaceno da je to to i da smo prakticki svi imali koronu prije nego je korona sluzbeno stigla u ostatak svijeta.

    Mislim, ne bih na to racunala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •