Stranica 339 od 383 PrviPrvi ... 239289329337338339340341349 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 16,901 do 16,950 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #16901
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Meni isto nije jasno ovo da postoje ljudi koji poštuju mjere, ali ne žele dozvoliti da ih strah paralizira. Nasuprot njima vjerojatno bi, onda, trebali stajati oni koji poštuju mjere, ali ih strah paralizira.
    Koji su simptomi te paralize?

    Jesam li ja paralizirana, ako kao turborizična odlazim javnim prijevozom ili ponekad taksijem na posao (iako bih mogla biti na legalnom bolovanju), ako smo se doma svi cijepili uključujući i dvoje školaraca, ako od djece (i svoje, i školske) zahtijevam da u zatvorenim prostorima ispravno nose maske i ako tu i tamo glasno prigovorim ljudima oko sebe da drže distancu?
    Jer ja sebe doživljavam kao strogog poštivatelja mjera, pa je li to onda ta paraliza?
    Posljednje uređivanje od čokolada : 17.10.2021. at 12:03

  2. #16902
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I da, radujem se životu, dapače, svakom njegovom danu!

  3. #16903
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Pa nisi ti coksa paralizirana od straha. To su oni koji jos uvijek ne idu uopce medju ljude, ne odlaze u ducane kupit hranu nego im drugi nabavljaju, ni u ludilu ne bi usli u tram ili bus, otisli negdje na otvoreno gdje ima ljudi npr na Trg ili plazu na kojoj ima ljudi, niti pod razno ne bi usli u haustor zgrade bez maske na licu iako nema nijednog covjeka oko njih, jos uvijek drze obucu ispred vrata na haustoru da ne unesu koronu u stan preko djonova

  4. #16904
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Edut sam radila pa nije ulovio.
    Ovo je post.

    Pa nisi ti coksa paralizirana od straha.

    To su oni koji jos uvijek ne idu uopce medju ljude (rade od doma ili su u mirovini), ne odlaze u ducane kupit hranu nego im drugi nabavljaju (ili iskljucivo preko weba), ni u ludilu ne bi usli u tram ili bus, otisli negdje na otvoreno gdje ima ljudi npr na Trg ili plazu na kojoj ima ljudi, dan pocinju s pregledanjem portala i proucavanjem brojki, niti pod razno ne bi usli u haustor zgrade bez maske na licu iako nema nijednog covjeka oko njih, jos uvijek drze obucu ispred vrata na haustoru da ne unesu koronu u stan preko djonova i jedina i obavezna tema za pricu s drugima im je korona to je cak vise od straha, to je opsjednutost.

  5. #16905

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Beti 3, ne znam zašto si se ti prepoznala u onome 'malo istrpiti', tvoje iskustvo definitivno ne spada u tu kategoriju i žao mi je što si ga doživjela. Kad sam rekla da treba prihvatiti realnost mislila sam na to da postoji nešto što treba shvatiti ozbiljno, na preventivu - nošenje maske, prevladavanje straha od cijepljenja, suzdržavanje od masovnih partijanja uz odmahivanje rukom na znanstveno dokazane činjenice.
    Da nije bilo svega toga možda bismo bili puno bliže zemljama u kojima se mjere ukidaju. Kod nas je drugačije i netko vjerojatno upravo sada prolazi kroz ono kroz što si ti prošla ili će tek prolaziti. Isto tako, dosad je skoro 9 tisuća ljudi u Hrvatskoj umrlo od korone, sigurno većina njih nisu imali posljednji pozdrav, a možda bi imali šansu za to da nije bilo svih tih teorija zavjere.

  6. #16906
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Edut sam radila pa nije ulovio.
    Ovo je post.

    Pa nisi ti coksa paralizirana od straha.

    To su oni koji jos uvijek ne idu uopce medju ljude (rade od doma ili su u mirovini), ne odlaze u ducane kupit hranu nego im drugi nabavljaju (ili iskljucivo preko weba), ni u ludilu ne bi usli u tram ili bus, otisli negdje na otvoreno gdje ima ljudi npr na Trg ili plazu na kojoj ima ljudi, dan pocinju s pregledanjem portala i proucavanjem brojki, niti pod razno ne bi usli u haustor zgrade bez maske na licu iako nema nijednog covjeka oko njih, jos uvijek drze obucu ispred vrata na haustoru da ne unesu koronu u stan preko djonova i jedina i obavezna tema za pricu s drugima im je korona to je cak vise od straha, to je opsjednutost.

    Ne poznajem nikoga tko tako živi, to sve kaj si pobrojila
    Vidim doduše ljude koji nose maske kad ja vjv ne bi....mislim vani i sl, haustor prazan... a kajjaznam di ide i otkud dolazi, meni se dogodi da si zaboravim skinuti masku kad izađem iz dućkasa pa kaj sad, sjetim se nakon par min pa skinem
    Ovo drugo kaj nabrajaš npr da si netko ne nabablja sam hranu engo mu drugi donose, to ionako ne mre nitko tko radi i ima djecu... dakle uglavnom penzići
    Pa nek se oni tak čuvaju, kaj te to ždere
    Posljednje uređivanje od Francesca85 : 17.10.2021. at 13:15

  7. #16907

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Edut sam radila pa nije ulovio.
    Ovo je post.

    Pa nisi ti coksa paralizirana od straha.

    To su oni koji jos uvijek ne idu uopce medju ljude (rade od doma ili su u mirovini), ne odlaze u ducane kupit hranu nego im drugi nabavljaju (ili iskljucivo preko weba), ni u ludilu ne bi usli u tram ili bus, otisli negdje na otvoreno gdje ima ljudi npr na Trg ili plazu na kojoj ima ljudi, dan pocinju s pregledanjem portala i proucavanjem brojki, niti pod razno ne bi usli u haustor zgrade bez maske na licu iako nema nijednog covjeka oko njih, jos uvijek drze obucu ispred vrata na haustoru da ne unesu koronu u stan preko djonova i jedina i obavezna tema za pricu s drugima im je korona to je cak vise od straha, to je opsjednutost.
    Ovo je vjerojatno jako mali broj ljudi, ja ne znam nikoga tko se ovako ponaša, to je sada već zabrinjavajuće, osobito ako su zdravi.

    U Zagrebu jako često vidim ljude bez maski i u tramvaju i po dućanima, štoviše neki tako ponosno hodaju kao da samo čekaju da im netko nešto kaže. Sigurna sam da to i žele i da imaju spremnu salvu uvreda. Žalim trgovkinje koje se svakodnevno moraju nositi s takvim likovima i ne smiju im ništa reći iako se možda boje ili imaju doma nekoga kome nikako ne žele prenijeti zarazu. To je vrhunac nepoštivanja drugog čovjeka.

  8. #16908
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Dobro, a koliko ljudi s takvim patološkim strahom poznaješ? Ja sam posredno čula (među gomilom FB frendovlja) za takvu priču o samo jednoj osobi iz nečije obitelji.
    Od pandemije jako puno ljudi radi od kuće jer je tako firma odredila i jako puno njih namirnice naručuje on line jer se pokazalo praktičnim.
    Ja mrzim dućane i shopping centre oduvijek, šaljem MMa u nabavke.

  9. #16909
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Lauc je uveo tu frazu (kao i mnoge druge piarovski skovane) u javni diskurs jer je pročitao na webu CDC-a da je paralizirajući strah uz pretilost najveći faktor rizika.
    Paralizirajući PATOLOŠKI VIŠEGODIŠNJI strah od nečega zaista može loše djelovati na opći imunitet, ali nemojmo pretjerivati i ljude koji se strogo drže mjera i paze nazivati paraliziranima. Po tome je svaka zdravstvena ustanova paralizirana skupa s osobljem i pacijentima.

  10. #16910
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ne mislim ovdje na tebe, Lili75, pišem općenito.

  11. #16911
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Koja je razlika ako uopće postoji između testa iz ljekarne i brzog testa?

  12. #16912
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Ma znam coksa da pises opcenito. Sve 5.

    Ja poznajem 2 takve obitelji i trecu preko jednih poznatih.
    Dakle, to nije pridrzavanje mjera Stozera nego mjera koje su puno strozije i sami sebi su ih nametnuli.

    Jedni su me ljubazno zamolili iako im dolazim u stan (svi smo cijepljeni) da obavezno stavim masku dok prolazim haustorom i u liftu, i to telefonski i jos jednom gore direkt s balkona, cisto za svaki slucaj katastrofa. A sjedit cu im u stanu.
    No opasnije je proci haustorom. Meni to nema nikakve logike i kad sam vidjela obucu ispred vrata na haustoru dzizuuus....Sta to jos uvijek neki rade ?! Onako nabacaju na hrpu (smrdljive) cipele, pa kad susjed vrata do ulazi u svoj stan uziva u toj ljepoti.

    Al oni su i inace hipohondri i svega ih je strah.
    U nacelu mislim da te reakcije ekstremnog (kako rece patoloskog) straha imaju u pandemiji vise ljudi koji su i inace hipohondri ili strasljivi. Logicno je.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.10.2021. at 15:16

  13. #16913
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Lili u čem je problem?
    I ja kao kad prvi put uđem u tuđi prostor imam obavezno masku,ok ne haustor ,stepenice ,nego baš stan.

  14. #16914
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Upravo tako sve suprotno i nelogicno
    Ne traze masku u stanu nego u haustoru i liftu.

  15. #16915
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo tako sve suprotno i nelogicno
    Ne traze masku u stanu nego u haustoru i liftu.
    To nam je inace sira obitelj

  16. #16916
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A kako se to ponašaju ljudi koje strahovi paraliziraju?
    Ne poznajem niti jednu osobu na bilo kojoj strani svijeta, a da je paralizirana strahom od pandemije, korone kao takve, da "ne zivi". Jedino sto se stalno provlaci kroz pandemiju jest da su takve osobe nekakva mitska stvorenja u ocima onih koji kroz pandemiju hodaju uglavnom negirajuci mjere, a najvise zbog vlastitog uzasa. Iliti drugim rijecima, kad bi prihvatili situaciju takvom kakva jest, preuzeli bi dio odgovornosti za ovo u cemu se nalazimo. A to ne mogu, zbog uzasa tj. straha koji ih paralizira. Lakse je kao cvrcak iz basne, samo svirati.

  17. #16917
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Koja je razlika ako uopće postoji između testa iz ljekarne i brzog testa?
    Mislim da nikakva

  18. #16918
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ne poznajem niti jednu osobu na bilo kojoj strani svijeta, a da je paralizirana strahom od pandemije, korone kao takve, da "ne zivi". Jedino sto se stalno provlaci kroz pandemiju jest da su takve osobe nekakva mitska stvorenja u ocima onih koji kroz pandemiju hodaju uglavnom negirajuci mjere, a najvise zbog vlastitog uzasa. Iliti drugim rijecima, kad bi prihvatili situaciju takvom kakva jest, preuzeli bi dio odgovornosti za ovo u cemu se nalazimo. A to ne mogu, zbog uzasa tj. straha koji ih paralizira. Lakse je kao cvrcak iz basne, samo svirati.

    Tocno ovo i ja mislim.

    Apsolutno mi je jasno da je lift od 2 kubna metra opasniji od stana, sta tu nije jasno stvarno ne razumijem. A nema ga sanse prozracit, a sto ljudi po njemu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.10.2021. at 19:42

  19. #16919
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mali zatvoreni prostori s velikom izmjenom ljudi, a malom mogucnoscu zracenja bi mi logicno bili najopasniji - tipa tram, lift, avion. Kod nas na poslu je ogrwnicenje po 2 u liftu, razmak i maska, iz preporuku da se ipak koriste radje stepenice (of kors svi liftove, al su maskirani).

  20. #16920
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo smrti kod nas i u Izraleu, bome se lijepo vidi koliko ih manje umire i visoka procijepljenost i booster lijepo djeluju zasad se cini:

    https://ourworldindata.org/explorers...ountry=ISR~HRV
    Posljednje uređivanje od ina33 : 17.10.2021. at 19:50

  21. #16921
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Cekaj ina tebi je normalno hodat vlastitom zgradom haustorom potpuno sama bez ljudi oko tebe s maskom na licu? Isto tako u praznom liftu bez ljudi bit sam s maskom? Jer tako to ovi moji rade sad u listopadu 2021.a ne 2020.

    To mi kao kad vidim one ljude s maskom na licu sami se u autu voze s maskom na licu a bome takvih sve vise vidjam, odose ljudi na kvasinu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.10.2021. at 23:06

  22. #16922
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Cekaj ina tebi je normalno hodat vlastitom zgradom haustorom potpuno sama bez ljudi oko tebe s maskom na licu? Isto tako u praznom liftu bez ljudi bit sam s maskom? Jer tako to ovi moji rade sad u listopadu 2021.a ne 2020.

    To mi kao kad vidim one ljude s maskom na licu sami se u autu voze s maskom na licu a bome takvih sve vise vidjam, odose ljudi na kvasinu.
    Odnos takvih koji se voze sami u autu u odnosu na one koji ne nose maske ni kada bi trebali ili bi bilo pozeljno zaista uopce nije za usporedbu.
    Blago tebi da je u tvojoj firmi takva politika da se maske ne nose. U mojoj firmi ce se maske nositi sigurno jos nekoliko godina. Tako da je malo uvredljivo ljude koji nose maske u liftu ( gdje zapravo svaki cas netko moze uci i stati na 30 cm od tebe) proglasiti ih da su otisli na kvasinu.
    Sto se mene tice mogla bih i ja svoju masku na poslu ritualno spaliti. Meni zastita ne treba, maska me ne veseli , a sto me briga za one na 30 cm od mene.

  23. #16923
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Odnos takvih koji se voze sami u autu u odnosu na one koji ne nose maske ni kada bi trebali ili bi bilo pozeljno zaista uopce nije za usporedbu.
    Blago tebi da je u tvojoj firmi takva politika da se maske ne nose. U mojoj firmi ce se maske nositi sigurno jos nekoliko godina. Tako da je malo uvredljivo ljude koji nose maske u liftu ( gdje zapravo svaki cas netko moze uci i stati na 30 cm od tebe) proglasiti ih da su otisli na kvasinu.
    Sto se mene tice mogla bih i ja svoju masku na poslu ritualno spaliti. Meni zastita ne treba, maska me ne veseli , a sto me briga za one na 30 cm od mene.
    Tko je ovo dvoje boldano rekao?




  24. #16924
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    sirius, nema potrebe za izvrtanjem tuđih riječi.
    Ništa od toga nije točno.

    Kod nas na poslu su maske obvezne na hodnicima i wc-u. U uredu samo ako nisi sam.
    Zgrada o kojoj sam pričala ima više liftova i izričito su se dogovorili, tako piše kraj lifta kad je netko unutra da drugi ne ulaze samo članovi iste obitelji. Imaju dovoljno liftova i potpuno sami su u liftu s maskom.

    Nepobitna je činjenica da se na cesti u Zg itekako može vidjet ljude koji sami sebe voze u autu s maskom na licu.
    Meni to jednostavno nije normalno ponašanje i da za mene su takvi otišli na kvasinu. ko i oni sta su sa maaskama na licu ulazili u more, takvih je bilo fakat malo, al eto i njih je bilo.

    Nosim masku tamo gdje je propisana službenim mjerama.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.10.2021. at 23:42

  25. #16925
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Ja isto nosim masku u autu sama. Sad kužim da ljudi vjerojatno misle da sam luda, ali radim to da je ne namještam prljavim rukama kad dođe trenutak da moram staviti. A dođe, jer gdje god idem autom, idem na neko mjesto, ne idem se vozati bezveze.

    Iznimka je ako idem kod nekoga kući pa ni ne ponesem masku, ali u biti svaki dan barem jednom idem negdje u autu s maskom. Svaki dan vodim djecu po vježbama kojekakvim. I onda dirati ogradu na stubištu, pa vrata od zgrade, pa vrata od dvorišta, pa vrata od auta, pa još pomogućnosti neku ogradu u okolini bolnice, pa bla bla.. i onda si masku namještati. Ma neka, radije je stavim kući pa nek izgledam ko da sam skrenula.

    Tako da vjerujem da je i kod većine tih ljudi tako nešto u pitanju. Prije to nego da se boje korone koja ih vreba u vlastitom autu.

  26. #16926
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    čekaj Riri namjestiš je onako iza ušiju, ali ti stoji na bradi ili je staviš odmah skroz preko lica i tako se voziš 30-40 min u autu? jer ovo su ljudi koji se voze ZG autoputem prilikom odlaska na posao, to su guzve neviđene ne voze se 10ak min.

    i ja ako žurim npr na vlak do kojeg mi je autom 5 min,odmah u autu zakačim za usi al ne stavljam preko cijelog lica dok ne uđem u vlak.
    a da je duža vožnja nema šanse da bi se vozila s maskom na licu, ne vidim potrebe, sama sam sa sobom.

  27. #16927
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    čekaj Riri namjestiš je onako iza ušiju, ali ti stoji na bradi ili je staviš odmah skroz preko lica i tako se voziš 30-40 min u autu? jer ovo su ljudi koji se voze ZG autoputem prilikom odlaska na posao, to su guzve neviđene ne voze se 10ak min.

    i ja ako žurim npr na vlak do kojeg mi je autom 5 min,odmah u autu zakačim za usi al ne stavljam preko cijelog lica dok ne uđem u vlak.
    a da je duža vožnja nema šanse da bi se vozila s maskom na licu, ne vidim potrebe, sama sam sa sobom.
    Stavim je skroz.
    I da je stavim samo na bradu, opet je moram dirati rukama. I ne samo masku nego i lice, jer ja ne znam nabaciti masku u sekundu ipo nego je moram namjestiti. Ne želim ni lice dirati prljavim rukama, još da dobijem nešto po koži, fuj, tko zna tko je sve dirao bilo što prije mene, a ja onda po svom licu. Ali takva sam bila i prije korone, nema šanse da bih dirala nešto po vani i onda po licu sebi, ma nikakve šanse.

    Dok sam radila, trebalo mi je 30-35 min do posla, isto sam nosila od stana cijelo vrijeme. I na poslu isto konstantno, pa mi tih pola sata prije posla i nije nešto značilo.

  28. #16928
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Meni isto nije jasno ovo da postoje ljudi koji poštuju mjere, ali ne žele dozvoliti da ih strah paralizira. Nasuprot njima vjerojatno bi, onda, trebali stajati oni koji poštuju mjere, ali ih strah paralizira.
    Koji su simptomi te paralize?
    Oko sebe većinom vidim ljude koji se pridržavaju mjera u zatvorenom prostoru. Neki se više, neki manje boje, no svima život ide, i mora ići dalje. No znam osobu koja se dvije godine nije ljudskom biću približila više od 2-3 metra, ne skida dvije maske, i više manje misli da bi i drugi trebali tako (što je naravno nemmoguće kod svih koji imaju obitelj); rekla bih da je to simptom paralize, a osoba je inače bila druželjubiva, nije usamljeni introvert. No Mimin komentar me ponukao da razmislim, i da, znam i osobu koja negira epidemiju, odbija nositi masku i užasno si komplicira život zbog toga i uskraćuje događaje i mjesta koja su je veselila, a koja su bez maske sad nedostupna. Moguće da je i to simptom straha.

    Sebe ne smatram ni hrabrom ni uplašenom osobom, no odrasla sam u obitlelji koja je bila topla, ali se stalno, za sve, postavljalo pitanje "što ako...?"
    Iza "ako" je slijedio neugodan, a ponekad i katastrofičan scenarij, pa je meni trebalo dosta vremena i truda da odviknem od strahovanja i nesigurnosti i da prihvatim da se loše stvari u životu događaju brinula ja o njima ili ne, a brigama si samo zagorčavam život.
    Zato mi je u ovoj pandemiji jedna od ružnijih stvari svakodnevno nabrajanje crnih prognoza i umrlih osoba, jer ne vidim tome drugu svrhu osim zastrašivanja. Očito je da mi možemo tek donekle utjecati (razbolijevaju se i cijepljeni i odgovorni i oni s maskama) i mislim da je to stalno zastrašivanje cijele nacije vrlo nezdravo. Jer kao što imamo porast zaraženih, imamo i ozbiljan porast psihičkih bolesti, posebno među mladima.

  29. #16929
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Lift je mali zatvoreni prostor koji se ne zrači, a korona je virus koji se prenosi aerosolno, znači može se udahnuti iz zraka. Prije tebe se u liftu mogao iskašljati netko zaražen. Ja stvarno ne vidim ništa suludo u tome da netko stavi masku u liftu. Posebno što se radi o stavi-masku-u-liftu, znači radnji koja traje 20 sekundi i potpuno je jednostavna i ne predstavlja nikakav problem. Što se mene tiče, ne vozim se liftom

  30. #16930
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Osim ako je lift u mojoj kuci (gdje zivimo moja obitelj i ja), ne bi mi palo na pamet uci u lift bez maske. Lift se ne zraci, ima jedva koji kvadrat, a aerosolizirani koronavirus u njemu ostaje poduze vrijeme.

    Inace nisam u strahu i zivim sasvim fajn. Rijetko nosim masku sama u autu, ali dogodi se sa zaboravim.

  31. #16931
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa Vidi poruku
    Neki se više, neki manje boje, no svima život ide, i mora ići dalje.
    Evo, za sad smo tu na forumu ustanovili da znamo samo jednu osobu kojoj ocito treba psiholoska pomoc jer zivot ide dalje, a njima je ocigledno tesko, ako stvarno zbog straha od pandemije vise ne komuniciraju kao prije i skroz im se promijenio zivot, na lose. Ako je stvarno tako.

    Mislim, znam puno ljudi koji su djelovali jako drustveni, ali zapravo su se preporodili kad ulazenje u osobni prostor prestalo biti "normalno".

  32. #16932
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Sviđa mi se to što nema ulaženja u "moj" prostor.
    Ne sviđa mi se to što više "ne mogu" čitati knjige iz knjižnice. Ne mogu se prisiliti da odem i uzmem knjigu koju je netko, možda, bolestan drzao u ruci. Svjesna sam iracionalnosti svoga straha, ali prihvatila sam ga.
    Skidanje i stavljanje maske mi ne predstavlja problem, nikad ju nemam u svom autu. Dezinficijens imam i lako ruke dezinficiram prije stavljanja maske. Liftom se ne vozim, osim ako ne mogu drugačije, tada s maskom i papirnatom maramicom da nista ne diram rukama.
    Promijenila je korona mnogo svakodnevnih stvari.
    Neke na bolje, a neke baš suprotno.
    Srećom pa je ljudski rod prilagodljiv.

  33. #16933
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja recimo nikad nisam obozavala knjige iz knjiznice i oduvijek posudjujem samo nove. Grozim se knjiga s ostacima hrane, tisucu otisaka prstiju, flekova. Cak ni ne mislim da je iracionalno, vec mi je bas gadljivo. Tim vise sto knjigu obicno citam u nekom opustenom prostoru, u krevetu, stajaznam. Ne spava mi se s necijim ostacima vecere, na primjer.

    Djeca posudjuju knjige redovito i u skolskoj knjiznici i u gradskima, ali mislim da je i na njih preslo ovo s posudjivanjem novih, cistih knjiga.

  34. #16934
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, za sad smo tu na forumu ustanovili da znamo samo jednu osobu kojoj ocito treba psiholoska pomoc jer zivot ide dalje, a njima je ocigledno tesko, ako stvarno zbog straha od pandemije vise ne komuniciraju kao prije i skroz im se promijenio zivot, na lose. Ako je stvarno tako.

    Mislim, znam puno ljudi koji su djelovali jako drustveni, ali zapravo su se preporodili kad ulazenje u osobni prostor prestalo biti "normalno".
    Pa i ovo mi je isto jedna vrsta negiranja i poricanja kao i negiranje pandemije koje ina spominje
    Čemu svoditi ovo pitanje na jedan primjer od Marije, kada su stručnjaci za mentalno zdravlje više puta isticali da je vidljiv porast tegoba iz anksioznog i depresivnog spektra? Psihoterapeuti su pretrpani.
    Tako da i ovo inzistiranje na nekog pojmu paralizirajuceg straha, gdje zamišljamo katatonicnu osobu, mi je bezveze, postoji priličan broj ljudi kojima je strah narušio kvalitetu života

  35. #16935
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Bome svasta je nekima gadljivo i nehigijenaki bilo i prije korone. Razliciti smo.

    Eto ja bez problema i inace diram knjige iz knjiznica, dotaknem se i po licu dok sam vani, pocesem bez problema
    A za podici masku s vanjske strane ispod brade na nos za sto mi treba 1-2sek, cak ni ne diram lice uopce

    Mima, nije stvar lifta nego svega sto sam pobrojala za te obitelji par postova gore, ima dosta bulleta.
    Jer trebam reci, ne trebam al reci cu da mi je osoba bez pitanja krajnje nepristojno i nekulturno, dok smo bili vani na terasu restorana eeej bez pitanja uzela svoj defificijens i poprsakala mi ruke prije jela,i meni i djeci i jos nekima :shock: moje svjeze oprane ruke sapunom. Ma nemam komentara.Ostala sam u soku sta si neki dozvoljavaju.Imam suhu kozu jako i bas izbjegavam dezificijens i kad god mogu radije sapun i vodu.

    To je cista paraliza strahom.
    Potjece iz ovakve obitelji kao Marija i nije se nikad otrgnula od tig crnih scenarija.
    Totalni patoloski strah.Nema tu pomoci osim da osoba sama odluci nesto promijeniti i potrazi strucnu pomoc.

  36. #16936
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i ovo mi je isto jedna vrsta negiranja i poricanja kao i negiranje pandemije koje ina spominje
    Čemu svoditi ovo pitanje na jedan primjer od Marije, kada su stručnjaci za mentalno zdravlje više puta isticali da je vidljiv porast tegoba iz anksioznog i depresivnog spektra? Psihoterapeuti su pretrpani.
    Tako da i ovo inzistiranje na nekog pojmu paralizirajuceg straha, gdje zamišljamo katatonicnu osobu, mi je bezveze, postoji priličan broj ljudi kojima je strah narušio kvalitetu života
    Tako je.Potpuno urusavanje kvalitete zivota zbog straha.

    I ja sam navela 3 obitelji, a to je 11 ljudi u mom okruzenju.

  37. #16937
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Pa i ovo mi je isto jedna vrsta negiranja i poricanja kao i negiranje pandemije koje ina spominje
    Čemu svoditi ovo pitanje na jedan primjer od Marije, kada su stručnjaci za mentalno zdravlje više puta isticali da je vidljiv porast tegoba iz anksioznog i depresivnog spektra? Psihoterapeuti su pretrpani.
    Tako da i ovo inzistiranje na nekog pojmu paralizirajuceg straha, gdje zamišljamo katatonicnu osobu, mi je bezveze, postoji priličan broj ljudi kojima je strah narušio kvalitetu života
    Nisam niti u jednom trenutku nigdje napisala da mislim da pandemija nije uzrokovala psihicke i psiholoske poremecaj, niti to ikako ignoriram ili poricem. Naprotiv.

    Ali smijesno mi je da psiholoska pomoc treba osobama koje zaborave skinuti masku u autu ili je stave za ulazak u lift. (Vjerojatno i meni treba jer mi se par puta dogodilo da udjem u auto u papucama i slicno.)

  38. #16938
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Paralizirajući strah, a idu po restoranima i primaju goste u kuću. Dobar strah.

  39. #16939
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bas sam to htjela napisati, ali omela me macka.

  40. #16940
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Eh kad biste jos napisale ostalo sto ste procitale

    "Morali" su na terasu restorana usred ljeta zbog proslave rockasa, najosamljeniii moguci stol je odabran. Inace veliki no no za bit bilo gdje ima ljudskih bica, mogucih izvora zaraze.
    Hrana se ne nabavlja u ducanu.
    Obuca je ispred ulaznih vrata. Na plazu neku osamljenu gdje je minimalan broj ljudi na plazi, naravno na najudaljeniju tocku.
    Na otvorenom negdje gdje ima ljudi park, trg no way samo huda sila. Dezinficiranje ruku drugim ljudima u blizini da ih se ne pita.

    Je da, sve to u paketu. Full normalno.

  41. #16941
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zašto radi svog paralizirajućeg straha dezinficiraju ruke drugim ljudima? Sve mi ovo zvuči kao neka druga dijagnoza.

  42. #16942
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Kako god to nazvali nije bas normalno i potrebna je pomoc.

  43. #16943
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa ako to sve rade ocito im strah nije paralizirajuci jer kad je paralizirati nista od toga ne bi mogli. Rekla bih da su samo jako jako oprezni i fokusirani na izbjegavanje virusa koliko god mogu.

    Da li je to opravdana količina truda ili ne je u očima promatrača- ne postoji neka vanjski definirana "ispravna" mjera.

    Inace koristim lift pod normalno, ponekad bez maske, budem ponekad pqr sati u sobi s ljudima bez maske (ali su svi cijepljeni) i ne brinem previse jer smatram da se treba pod svaku cijenu izbjegavati izlagati se virusu relativno brzo nakon cijepljenja dok je zaštita najjača da se malo prirodno boosta imunitet.

    A sto se tice teorije "utjerivanje straha" informacijama i vijestima, meni ne utjeruje strah nego me potiču na razmišljanje. I promišljanje gdje smo i što dalje.

  44. #16944
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Naravno dezinficiranje drugima ruku bez pitanja je tip ponašanja koji je neprihvatljivo i to im treba jasno reći.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 18.10.2021. at 08:51

  45. #16945
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja recimo ne shvaćam kako činjenice mogu biti zastrašivanje, broj oboljelih dnevno jest činjenica, a nije niti nevažno znati koliko ima slučajeva. Isto, ako netko kaže da će biti n mrtvih do nekog datuma to nije crna prognoza nego je to gola činjenica. Evo ja mislim da ljude smeta što takve stvari pišu u novinama radi straha, ne žele na to misliti, žele se praviti da ne postoji. Potpuno razumijem taj osjećaj jer sam i sama takva oko nekih tipova vijesti. Valjda su te maske takve crvene krpe iz istog razloga, pa ljude smeta kad ih vide jer ih to podsjeća na situaciju. Jučer sam vidjela status neke osobe s facebooka o maskama, pa slična priča kao ovdje, biciklist nosi masku, ljudi sami u autu nose masku .. ne znam, misli li netko stvarno da se ljudi boje da će dobiti koronu od svog auta?!

  46. #16946
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa biciklisti nose maske da im je manje hladni zrak. Moji su znali zimi isto nositi maske vani jer im ugrije zrak Ja isto ponekad zato nosim vani.

    A to s utjerivanje "straha" vijestima i protivljenje istima je najobicnija želja da da se o cinjenicama ne priča jer daleko od očiju, daleko od srca, kako već ono ide... kome god se nešto ne svidja voli da se o tom ne priča.

  47. #16947
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Jednom jako davno Lauc je napisao da je najvažnije brinuti o mukoznoj barijeri i stalno si osiguravati vlažnost zraka, pa je u kontekstu toga spomenuo da maske u zimskim hladnim danima smanjuju isušivanje sluznice. Ne znam gdje mu je u međuvremenu nestala ta teorija .

  48. #16948
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Pa ja mislim da tu ima puno nijansi i da se ima o čemu pričati na temu koliko i kako se izvještava o pandemiji i kako to sve utječe na mentalno zdravlje ljudi
    Kad je pandemija počela, stožer je imao nekoliko pressica dnevno, pa su psiholozi reagirali da se drži jedne dnevne pressice, da se malo smanji stres, iako su činjenice ostale iste.
    Mediji zarađuju od zastrašujućih vijesti jer se oslanjaju na naše evolucijom stvorene mehanizme da nas takve vijesti privlače
    ali naš mozak nije stvoren za to da živi u tako velikom selu, i da toliko puno loših i opasnih vijesti stigne

    Ja sam od tih koji još uvijek gotovo svakodnevno prate brojke, ali meni to ne predstavlja nekakav teret. Ali mnogim ljudima itekako predstavlja, i prirodno je da žele pobjeći od toga. A zaista ne znam koliko je opravdana potreba da se u medijima baš svakodnevno izvještavaju brojevi, a ne npr tjedni prosjek. Možda je u pozadini strah da će se ljudi onda još više opustiti i praviti da pandemija ne postoji, pa su možda ove svakodnevne izvještaje zamislili kao one grozne slike na kutijama cigareta, ali ni za njih nisam baš sigurna da su učinkovite, većina ljudi je samo kupila šarene pokrivke.
    Tako da je sasvim legitimno pitanje kolika količina straha će dovest do promjene ponašanja, a kolika do izbjegavanja.

  49. #16949
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Lauc ima posebno mjesto u mom srcu nakon ovih godinu i kusur, jednostavno mu se divim kako bez imalo zastajkivanja ide dalje i dalje... kao i onaj Bakic... moja profa iz povijesti je to zvala dzon-obraz.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 18.10.2021. at 09:39

  50. #16950
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,488

    Početno

    Joj koju smo mi imali sreću ovo ljeto u lipnju na plaži svega Max 10 ljudi, u kolovozu promjena plaže u naselju s puuuni turista, naša plaža em jako blizu smještaja em ljudi tek toliko, otišli jedan dan na staru plažu tek toliko za promjenu kad ono kaos,a ne bi bilo ništ čudno da između njih nema manje od 509 m,ta oprebukirana plaža mrvicu dalje u drugom smjeru od ove puste. Zabava samo za moje,gradili i gradili, čak tri dana nitko im nije razbacivao pijesak i skulpture,a nisu bili jedini graditelji.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •