Stranica 7 od 383 PrviPrvi ... 567891757107 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 301 do 350 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #301
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Netko vam se ruga ako perete ruke ili se ne rukujete? Mislim to su upute za sada, i brisanje kvaka povremeno i mobitela.

  2. #302
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    apsolutno, jučer je u firmu došao novi kolega na upoznavanje, izbjegla sam rukovanje, i odmah su mu drugi posprdno rekli da ja imam no handshake policy

    Rugaju mi se i kad koristim gel za dezinfekciju za ruke, i kad izbjegavam dirati tipke u liftu ili na aparatu za kavu ..

  3. #303

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ih, mene su neki već otpisali LOL

  4. #304
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Netko vam se ruga ako perete ruke ili se ne rukujete? Mislim to su upute za sada, i brisanje kvaka povremeno i mobitela.
    90 posto ljudi

  5. #305
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja oko sebe uglavnom ne vidim paniku nego denial, i ruganje onima (meni) koji pokušavaju pratiti upute.
    Igzektli.

  6. #306
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa evo ne znam sto bih vam rekla, osim da je to ocito do osbnog iskustva. Moja okolina postuje upute i dapace lako potone u paniku.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #307
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Sasa, vjer si ti u nekim drugim krugovima koji su super osvijesteni. Laici se dijele u dvije medjusobno optuzujuce grupe - korona, haha, ne razumijem, umiru samo starci, pa to je blaze od gripe, ma, meni je samo da ne zapnem, ljube se i rukuju i glavno je pitanje bojis li se korone, ja ne (grupa a, prevladavajuca) i grupa b) 'panicno' slijede upute i 2x dnevno slusaju izvjesca za medije. To je moj dojam.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.03.2020. at 11:12

  8. #308
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    To je samo gripa, gripa je gora, a kogaod vas necjepisa ionako briga za nju stav pomaze npr. i berecki tkati, po mom misljenju. Pa onda malo radi undo s objavama tipa 'perite ruke'.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.03.2020. at 11:16

  9. #309

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ina, puno je i u interpretaciji izgovorenog
    Problem je što gripa stvarno jest užasna za neke pacijente, a kad netko gore kaže "ovo je poput obične gripe" to se protumači "aha, znači ništa strašno, neš ti tjedan dana temperature...."
    Ovo je u nekim aspektima "poput obične gripe", ali velika razlika je u tome što nema cjepiva, plus duga je inkubacija (za vrijeme koje su pacijenti zarazni i all that jazz)

    Ovo za običnu gripu znam kako se percipira, jer svake godine se cijepim, i svake godine doživim da me poneki dušebrižnik odgovara, jer svi "znaju" da je cjepivo za gripu niškoristi, "tko zna kakvih sve kemikalija smućkaju", i tako dalje

    A gledala sam izbliza situaciju s oboljelom osobom koja je završila 25 dana u ICU, 14 dana na respiratoru u induciranoj komi

    Ja sam preživjela gripu jednom prije 20 godina, nisam bila hospitalizirana, ali bilo je prestrašno i od te godine ne propuštam cijepljenje
    Dotad je nijednom nisam pokupila, nisam pojma imala kako strašno može biti.

  10. #310
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne cijepim se protiv gripe.
    Ne paničarim jer znam da ne mogu izbjeći.
    Jučer sam se rukovala triput.
    Da se ruke peru i kiše u maramicu, mi nitko ne mora reći jer tako radim oduvijek.
    Vodim se razumom.
    Ne rugam se nikome jer nemam tri godine, već puno više.
    Poslušala sam prof Rudana i slažem se u potpunosti s njim.
    I dalje mislim da mediji rade paniku.
    I to je to.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #311
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Gripa je, gripa je, e pa sto je, ako gripa nije lav, ne boji se ko je zdrav! Taj stav mi je ful poznat, al gripa mi je, ajmo rec, svladana (moj stav prema gripi i pomasanje u sezoni). Cijepimo se svi za zastitu kron. bolesnog djeteta i bog. Svjedok sam toga da se ogr vecina astmaticara mladjih ne cijepi i mene gledaju kao ludog ekstrmistu, uz ono...ok, vi se cijepite, a valjda ste se raspitali, svako zna za sebe najbolje. Takve skinem statementom da ja vjerujem u farmaciju sto je pandan izjave ne znam.. tipa ja sam na heroinu. Vecina je u modusu pa ja fino ogulim.luk..To m ne zanima jer protiv gripe ipak imamo oruzje za borbu, a broj slucajeva koji ce se zakomplicirat je stoga upravljiv. Za ovo nije.
    I ljudi ne razumiju da je, iz perspektive pobola krda, kljucno smanjit brojku. Pa, ako se kaze ogranicenje na okupljanja veca od xy ljudi razmisljajj bzvz, a yx moze. Razmisljaju iz persp. 'a dobit cu onda il necu dobit', igra srece. Ne kuze da nije 0-1 i da je vec bitna stvar smanjit grupe, smanjit frekvenciju putovanja i time ce se hopefully sustavu ipak olaksat da hendla komplikacije.
    Za sasu...a pretp da se a konto lijrcnickog autoriteta ljudi ipak ne usude otvoreno ismijavat npr. brisanje mobitela i osudit ga ko paranoju i tesko pretjerivanje u lice mislim.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.03.2020. at 11:46

  12. #312
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    I dalje mislim da mediji rade paniku.
    I to je to.
    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Jel mislis da ovi na zaraznoj postupaju panicno s odijelima i s karantenom i time sto pacijenti moraju jest sve s plast. posudjem, sto im se hrana gurne kroz vrata, sto nakon muzde moraju pricekat neko vrijeme pa usut u wc nesto da virus ne dospije u kanalizaciju? Jel mislis da panicare ministr i ravnatelj hzzj zamolbom da apstiniramo od rukovanja?

    Ono sto ja ne mogu povezat je to da ljudi misle da mediji panicare koji to prenose. Jel mislite i da epidemiolozi i zarazna i ministar panicare? Zasto samo medije krivit, fali mi poveznica onda zasto ispustit i javno zdravstvo u toj optuzbi- to mi nije u tom stavu jasno?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.03.2020. at 11:53

  13. #313

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Svjedok sam toga da se ogr vecina astmaticara mladjih ne cijepi i mene gledaju kao ludog ekstrmistu, uz ono...ok, vi se cijepite, a valjda ste se raspitali, svako zna za sebe najbolje. Takve skinem statementom da ja vjerujem u farmaciju sto je pandan izjave ne znam.. tipa ja sam na heroinu. Vecina je u modusu pa ja fino ogulim.luk..
    Da, da, da, točno znam na što misliš!

    I ovo drugo što si napisala stoji.

  14. #314

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Jel mislis da ovi na zaraznoj postupaju panicno s odijelima i s karantenom i time sto pacijenti moraju jest sve s plast. posudjem, sto im se hrana gurne kroz vrata, sto nakon muzde moraju pricekat neko vrijeme pa usut u wc nesto da virus ne dospije u kanalizaciju? Jel mislis da panicare ministr i ravnatelj hzzj zamolbom da apstiniramo od rukovanja?
    Mislim da si nešto krivo citirala, pa ono što je rečenica od Tanči sad izgleda kao da je napisala Mima :D
    Što se tiče percepcije jel se radi panika ili ne, mislim da je to manje bitno
    Ljudi vide što vide i tumače to onako kako doživljavaju
    U svemu je zapravo bitno što radimo da smanjimo rizik od širenja zaraze, dakle pranje ruku na prvom mjestu.
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 03.03.2020. at 11:56

  15. #315
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    nisam ja ovo pisala

    ali, da, ovo je stvarno zanimljiva situacija, jer premda mediji, pa ne bih rekla paničare, nego nastoje zaraditi klikove, što je u ovakvoj situaciji prilično jadno i neodgovorno, mi vidimo da epidemiolozi, državne službe, who, dakle službene institucije zaista provode dosta stroge mjere. Mene isto zanima što ljudi misle, da WHO pretjeruje? Da je reakcija vlasti u Kini pretjerana, da talijanske vlasti pretjeruju jer su stavili gradove u karantenu?

    Mislim, vidim da neki stručnjaci i doktori poznati po internetu isto pišu da je panika nepotrebna, da je ovo virus kao gripa, zanima me kako onda oni objašnjavaju sve mjere koje se poduzimaju?

  16. #316
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Hm, pa poanta je u tome da ne treba sada zazivati zatvaranje granica, otkazivanje svih javnih skupova i putovanja i tomu slicno, nego pratiti situaciju, kada kroz neko vrijeme virus procirkulira kroz populaciju slobodno onda ce svakako biti preporuka da se ljudi samoizoliraju koliko mogu, a osobito oni koji spadaju u ugrozene skupine. Sada to jos nije potrebno.

  17. #317

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    mogu ja mogu ja
    LOL

    Dakle, meni se čini da bolest sama po sebi nije tako strašna: za preko 80% zaraženih klinička slika je blaga
    I to su oni koji su testirani, moguće je da ima slučajeva koji prođu poput obične viroze, blaže od obične gripe, ali to su špekulacije pa neću dalje nagađati

    Ono što je najproblematičnije je mogućnost brzog širenja (zbog duge inkubacije) i to je vjerojatno razlog za ovakve mjere, PLUS naravno činjenica da nema cjepiva, ne postoji još uvijek nikakva imunost stada jer je ove godine prvi puta ovaj virus među ljudima
    Dakle, tih 18% slučajeva s teškom slikom (koja zahtijeva hospitalizaciju) teže će biti hendlati što je broj zaraženih veći
    Zato je važno da se što brže reagira, da se minimizira mogućnost širenja na veliki broj ljudi.

    Tako nekako, ali nije moja ekspertiza samo mi je tema zanimljiva

  18. #318
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ne bi bilo teze nositi se sa tih 18% potencijalno tesko bolesnih nego prakticno-nemoguce.
    Niti jedan sustav nema kapaciteta za takvu situaciju i zato je vazno dobiti na vremenu da se zaraza ne prosiri naglo.

  19. #319
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ah, pa znam ja što je najproblematičnije kod ove situacije, ne znam što misle doktori koji po facebooku pišu da je ovo kao gripa.

  20. #320
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja oko sebe uglavnom ne vidim paniku nego denial, i ruganje onima (meni) koji pokušavaju pratiti upute.
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi bilo teze nositi se sa tih 18% potencijalno tesko bolesnih nego prakticno-nemoguce.
    Niti jedan sustav nema kapaciteta za takvu situaciju i zato je vazno dobiti na vremenu da se zaraza ne prosiri naglo.
    Da.

  21. #321
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja oko sebe uglavnom ne vidim paniku nego denial, i ruganje onima (meni) koji pokušavaju pratiti upute.
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi bilo teze nositi se sa tih 18% potencijalno tesko bolesnih nego prakticno-nemoguce.
    Niti jedan sustav nema kapaciteta za takvu situaciju i zato je vazno dobiti na vremenu da se zaraza ne prosiri naglo.
    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ah, pa znam ja što je najproblematičnije kod ove situacije, ne znam što misle doktori koji po facebooku pišu da je ovo kao gripa.
    Ne znam jel koji epidemiolog pise tako. svak gleda iz svoje struke. Ja sam konzult pulmologa kceri koji je rekao - shvati ozbiljno, izvadi iz bilo cega neobaveznog u ztv prostoru, frka je, a nemamo kapacitet za hendlanje velikog povecanja broja komplikacija. Sasa vidi ono na info nesto. Ostatak ljudi vidi nekonzistentnost - nemojte panicarit poruke vs. nemojte se rukovat i dobar dan, dosli mi u cernobil odijelima, izvolite poci s nama pa se pita brajko ko je tu lud. A zatv granica s it je, po danasnjem izvjescu, nesto o cemu cemo mozda cut u pon.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.03.2020. at 12:26

  22. #322
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ah, pa znam ja što je najproblematičnije kod ove situacije, ne znam što misle doktori koji po facebooku pišu da je ovo kao gripa.
    Ovo je kao gripa ako ne razvijes komplikacije.
    Ako razvijes slicno je kao gripa
    Ali je razlika u tome da postoji red za kisik i respirator jer je guzva. Pa mogu djeliti brojeve.
    ( bilo jucer na "Specijalizantu" dva pacijenta koja trebaju srce-pluca aparat u isto vrijeme, a aparat je samo jedan. I dva medicinara koji izlazu zasto bi koji od njih trebao dobiti aparat, a drugi treba biti prepusten svojoj sudbini. U seriji su se vodili statistikom tko ima bolje sanse na kraju ali nisam sigurna da bi to bilo kod nas ili bilo gdje tako u slucaju velike navale)

  23. #323
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    bilo je smrtonosni(ji)h virusa koji su pobili žive, pokojne i nerođene (zika, sars...) pa ne znam čemu takva gungula oko grip(etinic)e simplex u drugom celofanu. par tisuća mrtvih i cijeli svijet nosi maskice, a aids - milijuni mrtvih i nitko još ne stavlja kondom.
    na nogometnoj utakmici se zaraziti? matematički/statistički to je barem milujun zaraženih za mjesec dana.
    imat ćemo ga svi do svibnja, ali neće se manifestirati kod ljudi jačeg imuniteta.
    to je (bilo) to.

  24. #324
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Mene brine i to sto oni u medijima govore da zarazeni kod nas imaju svi blage simptome, a bas nisam primjetila da se puno govori da su oni svi dobili sve i svasta od lijekova( od lijekova za HIV, gripu...) i jel to sad blagi simptomi tako sami od sebe ili su tu pomogli lijekovi...pa u slucaju veceg broja oboljelih tko ce dobiti ne samo kisik nego i te lijekove...jer nisu svi ti lijekovi nesto sto ima na izvolte
    A i sama situacija da su sad zarazeni zapravo pokusni kunici za te lijekove

  25. #325
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam jel koji epidemiolog pise tako.
    pa Rudan je rekao da u ovom trenutku svi koji se plase vise nego kad je sezona gripe pretjeruju i svi koji se ponasaju drugacije u ovom trenutku pretjeruju.

  26. #326
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pa hvala ti, Ando-gen. Da si se barem ranije javio. Ne bih brasno i, sapun i maske nabavljala.
    Posljednje uređivanje od sirius : 03.03.2020. at 12:50

  27. #327
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    pa Rudan je rekao da u ovom trenutku svi koji se plase vise nego kad je sezona gripe pretjeruju i svi koji se ponasaju drugacije u ovom trenutku pretjeruju.
    Evo mene zanima misli li on kad to kaže na Svjetsku zdravstvenu organizaciju? Jer ona se definitivno ponaša drugačije nego kad je gripa.

  28. #328
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj llella prvotno napisa Vidi poruku
    Mene brine i to sto oni u medijima govore da zarazeni kod nas imaju svi blage simptome, a bas nisam primjetila da se puno govori da su oni svi dobili sve i svasta od lijekova( od lijekova za HIV, gripu...) i jel to sad blagi simptomi tako sami od sebe ili su tu pomogli lijekovi...pa u slucaju veceg broja oboljelih tko ce dobiti ne samo kisik nego i te lijekove...jer nisu svi ti lijekovi nesto sto ima na izvolte
    A i sama situacija da su sad zarazeni zapravo pokusni kunici za te lijekove
    Vjeruj mi , bolje ti je dobiti lijekove nego kisik.
    Ali ako slucajno budes u dilemi lijekove mozes odbiti . Ne vjerujem da ce te netko prisiliti da ih uzmes. Pa kako bude. ( inace, rizicne skupine u Hrvatskoj dobivaju antivirusne lijekove i za obicnu gripu ako je dijagnosticirana)

  29. #329
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja ne razumijem sto je u tome sto je rekao Igor Rudan kontradiktorno onome sto govori WHO.

  30. #330
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    više puta su ponovili da se ponašaju drugačije nego u slučaju 'obične' gripe zato što se virus nov na čovjeku, nepredvidljiv je i nema cjepiva. trudim se to sve popratiti zbog svoje alergičarke i troje staraca.

  31. #331
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne razumijem sto je u tome sto je rekao Igor Rudan kontradiktorno onome sto govori WHO.
    Ok, ako kaže da svi koji se ponašaju drugačije nego kod sezonske gripe pretjeruju, misli li onda da WHO pretjeruje? Jer WHO se ponaša drugačije nego kad je sezonska gripa.

    Mislim, to je samo moj komentar na njega, ne trebaš mi odgovarati. Iskreno, nije mi se dalo niti slušati tog Rudana na telki, pratim ga nekad na facebooku pa više manje znam što priča.

  32. #332
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    U danu operem ruke valjda tridesetak puta sapunom. Nevjerojatno mi je da se sada tolika fama proteže po medijima - "Hej, perite ruke." Pa zar to inače ljudi ne rade?

    S druge strane, iako sam i sama ovdje pisala da je riječ o jačoj gripi evo moram priznati da oklijevam otići zubarici, oklijevam ići u autobus. Imamo tri starije osobe u familiji, ako im prenesem virus hoće li to biti smrtna presuda? Također, računam da ako je devet identificiranih slučajeva onda je moguće da još najmanje dvadeset i devet ljudi s kojima su bili u kontaktu prije identificiranja također mogu imati virus, a poslije njih tko zna koliko još.

  33. #333
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Potpisujem Andro-gena.
    Mene, recimo više sekira HPV.
    Protiv kojeg imamo cjepivo, ali je procijepljenost iznimno niska, a znamo (ili ne?) da HPV izaziva rak vrata maternice pa i grla i godišnje ubije barem 100 žena u RH.
    Alergičar sam i astmaš, unatoč dobrim nalazima i dalje me vode kao onkološkog pacijenta i imam svakih 6 mjeseci kontrole, muž je isto onkološki bolesnik s pogoršanjem u zadnje vrijeme i u visokoj životnoj dobi. Kćer da ne spominjem.
    Svo troje smo idealne mete za koronu, gripu, nešto..
    I? Kaj da radimo?
    Ja moram raditi jer ne možemo živjeti od muževe mirovine. On je danas cijeli dan u bolnici jer mora tako svaki tjedan. Okruženi smo ljudima.
    Doduše on ide autom, ali ja i kći javnim prijevozom. Okružene ljudima.
    Idealno za pokupit svakakve boleštine.
    I kaj da napravimo?
    Kaj da rade svi ostali ljudi koji moraju raditi i putovati?
    Kaj da rade vozači autobusa, medicinsko osoblje, učitelji, prodavači?
    Ajde, recite, što, točno da ti ljudi rade?
    Kako da se zaštite ako moraju raditi, ako moraju putovati javnim prijevozom?
    Da hodaju u “svemirskim odijelima”?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  34. #334
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Ja boravim svakodnevno u istom prostoru s dosta ljudi, u tjednu budem u istoj zatvorenoj prostoriji s cca 300-500 ljudi koje ne poznam. Nikad nisam od njih dobila gripu. Viroze pokupim, ali ne znam gdje. Ne paničarim, ali mi nije svejedno.

    Ono što mi daje malo optimizma je da je u Egiptu prije 2 tjedna bio prvi slučaj virusa, a da je tek sad otkriven drugi, donešen iz Europe. Naravno, nemam pojma je li to dobro praćeno tamo, ali imam osjećaj da su tamo higijenski uvjeti lošiji nego ovdje pa bih očekivala i brže širenje. Slično i Brazil, Filipini, Kambodža, Indija. Malo gledam te tople zemlje. Jesam nešto propustila, neki veliki outbreak? To mi daje optimizam i želim ljeto što prije

  35. #335
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Naivno mislim da kad otvorim prozore da mi uv zrake pobiju klice, ali to ne ide tako, ne? Možda ljetno sunce brže pobije viruse gdje god bili. Meni je značajnija vijest da je virus na nekim lokacijama izvorno tamo. Kako je to moguće? Drugo, da se sprema recesija.

  36. #336
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja oko sebe uglavnom ne vidim paniku nego denial, i ruganje onima (meni) koji pokušavaju pratiti upute.
    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi bilo teze nositi se sa tih 18% potencijalno tesko bolesnih nego prakticno-nemoguce.
    Niti jedan sustav nema kapaciteta za takvu situaciju i zato je vazno dobiti na vremenu da se zaraza ne prosiri naglo.
    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem Andro-gena.
    Mene, recimo više sekira HPV.
    Protiv kojeg imamo cjepivo, ali je procijepljenost iznimno niska, a znamo (ili ne?) da HPV izaziva rak vrata maternice pa i grla i godišnje ubije barem 100 žena u RH.
    Alergičar sam i astmaš, unatoč dobrim nalazima i dalje me vode kao onkološkog pacijenta i imam svakih 6 mjeseci kontrole, muž je isto onkološki bolesnik s pogoršanjem u zadnje vrijeme i u visokoj životnoj dobi. Kćer da ne spominjem.
    Svo troje smo idealne mete za koronu, gripu, nešto..
    I? Kaj da radimo?
    Ja moram raditi jer ne možemo živjeti od muževe mirovine. On je danas cijeli dan u bolnici jer mora tako svaki tjedan. Okruženi smo ljudima.
    Doduše on ide autom, ali ja i kći javnim prijevozom. Okružene ljudima.
    Idealno za pokupit svakakve boleštine.
    I kaj da napravimo?
    Kaj da rade svi ostali ljudi koji moraju raditi i putovati?
    Kaj da rade vozači autobusa, medicinsko osoblje, učitelji, prodavači?
    Ajde, recite, što, točno da ti ljudi rade?
    Kako da se zaštite ako moraju raditi, ako moraju putovati javnim prijevozom?
    Da hodaju u “svemirskim odijelima”?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    A vozaci busa su na rubu da im drzava nalozi sto raditi. Zasad svi radimo kako nam drzava kaze, osim preporuke za nerukovanje i to.

  37. #337
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    više puta su ponovili da se ponašaju drugačije nego u slučaju 'obične' gripe zato što se virus nov na čovjeku, nepredvidljiv je i nema cjepiva. trudim se to sve popratiti zbog svoje alergičarke i troje staraca.
    Da, upravo to je kontradiktorno u izjavama neepidemiologa i neravnatelja hzzhj-a i neministara. Da, jel rudan, berecki itd misle da who pretjeruje? Dalo bi se iscitati da da.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.03.2020. at 14:00

  38. #338
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Pa sto to who preporuca, da rudan i berecki ne preporucaju? Who je glasniji nego kod obicne gripe izmedju ostalog iz edukativnih razloga, potom zato da bi se zemlje sto bolje pripremile za potencijalne scenarije- ali who isto preporuca pranje ruku i ne dizanje panike


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  39. #339
    Andro-gen avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    373

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A vozaci busa su na rubu da im drzava nalozi sto raditi. Zasad svi radimo kako nam drzava kaze, osim preporuke za nerukovanje i to.
    da đ.ina... nažalost, kada spoznaš da su svi protokoli, postupci, zakoni, uzance, sudske odluke itd u vremenskom A I U civilizacijskom raskoraku i vidiš da kad zagrebeš malo - sve je u koliziji i nelogično, dobiješ volju se zezati s tim i dokazivati nešto. ipak, život je prekratak za takav projekt i nastojiš ne govoriti. ok, ovo je preokvirno...

    ne, sad stvarno: paniku su digli kinezi, a po inerciji je ovo vježba NNNI koju su prihvatile zemlje da vide građani kako i šta može sve, a i skrenulo je tekuće probleme podijelivši troškove i gubitak/oportunitetnu dobit zemljama sa zaraženim.
    rado poljubim zaraženoga. svi ćemo imati taj virus i ugasit će se vijesti.
    svašta.

  40. #340
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Berecki:

    Da živimo u vremenu prije 30 godina - onom vremenu bez interneta, mobitela i globalne medijske pokrivenosti žutim tiskom, kao i bez virusološko-genetičarskih metoda identifikacije uzročnika bolesti), te da smo pametni, racionalni i realni (što je većini ljudi nemoguće, no čisto se poigrajmo s tom zamisli), tada bismo ovu situaciju danas i ovdje vidjeli ovako:
    - zimsko je doba, nešto toplija zima
    - stižu epidemijske prehlade
    - ljudi kišu, kašlju, šmrcaju, jer su prehlađeni više i češće nego u ljetnoj sezoni
    - sve su to većinom posve obične prehlade kao što smo ih preboljeli stoput do sada: par dana temperatura (ne baš puno preko 38°C), malo šmrcanja i kašlja, onako za odležati popodne uz čaj
    - kao i kod svake sezone ovakvih prehlada, par starijih i bolesnijih ljudi koji se prekasno jave doktoru dobiju upalu pluća pa završe u bolnici, oni najbolesniji i na aparatima, te neki i umru u svojoj 85. ili 90. godini od dišnih komplikacija koje su prethodno započele kao prehlada koja se "zavukla"
    - ostatak populacije je OK, za par dana zdravi, ili dva tjedna kasnije OPET PREHLADA; PA DOKLE BOGAMU!? koja opet prođe... i dođe proljeće i ljeto... i opet sve isto do iduće zime

    Eto, to je realna situacija, kada nije oslikana apokaliptičkim bojama interneta, televizije i vrištećih novinskih napisa.
    Ali se sada zove koronavirus.
    Inače, oko 90% običnih prehlada - onih koje prebolijevamo cijeloga života - uzrokuju upravo virusi iz skupine koronavirusa.
    Samo kažem.

  41. #341
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Dakle, suprostavite ovaj natpis vs. postupanje s pacijentimana Zaraznoj i cernobilskim odijelima, zatvaranjem Wuhana, danas je Microsoft otkazao svjetski godisnji event u seattleu, otkazan je mobile world congress, otkazan zenevski sajam.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.03.2020. at 14:24

  42. #342
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    ina, pa ja bih rekla da su samo odigrali dvije različite uloge, ništa drugo. who igra svoju u sprječavanju širenja infekcije, a rudan svoju u cilju odagnavanja nepotrebnog straha kod ljudi.
    ne opreza nego straha.

  43. #343
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Beros danas:
    obzirom na porast broja smrtnih slučajeva i pogoršanje epidemiološke situacije s koronavirusom u Italiji, Nacionalni stožer civilne zaštite najavio je u ponedjeljak da će, ako se situacija u Italiji ne smiri, razmotriti uvođenje strožih mjera.

    Ministar Beroš je također kazao da se "apsolutno planiraju" strože mjere na granicama.

  44. #344
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    AM, s obz da sam danas na poslu cula 10 recenica bah to je obicna gripa i cudjenje na mjerei ismijavanje na nerukovanje, mislim da je samoprozvana uloga bereclog ovdje konkretno neproduktivna

  45. #345
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    AM, s obz da sam danas na poslu cula 10 recenica bah to je obicna gripa i cudjenje na mjerei ismijavanje na nerukovanje, mislim da je samoprozvana uloga bereclog ovdje konkretno neproduktivna
    čuj, ne znam što reći. ljudi često nisu svjesni ni da je obična gripa ponekad smrtonosna. meni je prošle godine od gripe umro kolega s posla u srednjim četrdesetima. do tada sam i ja gripu zvala običnom.
    ispada da je tako usporedba sa gripom realna, s tim da cjepiva nema i smrtnost je veća. samo je svijest o ne baš bezazlenoj običnoj gripi takva kakva jest.
    Posljednje uređivanje od AdioMare : 03.03.2020. at 15:18

  46. #346
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    možda ti što govore da je Covid nalik običnoj gripi (koja uopće nije bezopasna) također poduzimaju sve mjere opreza, ali ne žele verbalizirati svoju zabrinutost
    ja isto kažem da je nalik gripi i poduzimam mjere opreza, ali ne želim, dapače, ODBIJAM paničariti do trenutka kada nas ne zadesi sjevernotalijanski scenarij, što se neće dogoditi, nadam se.
    osobno osjećam pritisak medija, ali ne smjeru da se ismijavaju mjerama opreza nego da šire paniku, a da ne govorim o carte blanche na sve moguće rasističke izjave

  47. #347
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Vecina tih koji danas potezu obicna gripa card (ti moji) se smiju na nerukovanje indezinfic mob. S opbz da je min reko da je to uputa, , dakle objektivna i relevantna instanca, za mene su u denialu tj bas ih briga.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.03.2020. at 16:10

  48. #348
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Evo za Ginger ako moze olaksat dilemu dal da mama ide u kazaliste i kino, ako vec mora ic tramvajem, i jel panicarenne ako nr ide il je to oprez, ravnatelj hzjz danas:

    'Stariji i bolesni ne bi trebali ići na javne skupove. Ne bi trebali ići ni u ordinacije i čekaonice, ako nije prijeka potreba. Ne bi trebali prilaziti ljudima na jedan metar, ne bi se trebali rukovati. To je epidemiološka mjera smanjenja rizika te zaštita tih ranjivih skupina. Sva tri žarišta su uvezena iz Italije. Apeliram na sve da se drže mjera. U Italiji je situacija ozbiljna, svi se moramo držati mjera”, rekao je šef HZJZ-a Krunoslav Capak.'
    Posljednje uređivanje od ina33 : 03.03.2020. at 16:53

  49. #349
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    ina hvala, ne ide mama nikud
    obavila doktora, nuzni speceraj dok je bila doma
    sad sam je dopravila sebi - a kod nas prvi slucaj

  50. #350

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Sad joj nemojte prilaziti bliže od jedan metar.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •