Stranica 85 od 383 PrviPrvi ... 3575838485868795135185 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 4,201 do 4,250 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #4201
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ja sam nastavnik koji se nakom godonu i pol dana vraća s porodiljnog. Upadam u reformu, ne znam vise nikoga skoro nikog od klinaca, novi udžbenici, korona i da ne nabrajam. I molim boga i sve svece da ide normalno skola i vrtić, jer s klincima od 4 i 2 godine radit online 4 nova programa za koja nemam nista spremno, mogu se ceremonijalno bacit s mosta u Neretvu......
    Posljednje uređivanje od VeraM : 15.07.2020. at 16:01

  2. #4202

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Rečeno je danas na presici da će škole biti otvorene sukladno epidemiološkoj situaciji na jesen, te u dogovoru s resornim ministarstvom i školama, ali da se u zemljama koje su otvorile škole prije nas i za sve dobne skupine nije dogodilo ništa loše. To mi se sviđa .

    Uostalom, govorili su da će nove mjere biti donošene selektivno i tamo gdje se pojavi žarište, pa će to možda primijenjivati i na škole.

    Inače, već para dana postoje razlike u brojkama između onoga što se prezentira na presicama i onoga što im piše na službenim stranicama.

    Muljaju . I po onome što su danas rekli, samo je jedan danski turist zaražen i jedna švicarska obitelj od turista... aha, kak da ne...

  3. #4203

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja uopšte nisam razmišljala o novoj šk. godini. Mozak odbija da misli na tako daleko.
    Ali vi ste imali iskustvo povratka u klupe nakon lockdown-a, mi nismo.
    Kako je to izgledalo u praksi, jesu li svi nosili stalno maske, držali distancu, prali ruke, merili temperaturu, prolazili dezo barijere, ili to nije više bilo potrebno zbog malog broja obolelih? Šta mislite, hoće li to biti potrebno najesen?

    Kako je vama epidemiološki ok ta šema: jedne nedelje u školu, druge ne? Nastavnik je uvek isti i može da zarazi obe grupe dece? Šta propuštam?
    I šta ako se pojavi oboleli učenik ili nastavnik, izoluje se ko, ta polovina odeljenja, ili celo odeljenje, ili svi nastavnici kontakti, ili cela škola?
    I kad se razboli nastavnik, šta se dešava- da li zamena dolazi da radi uživo ili online?
    Svi modeli koji se razvijaju polaze od epidemiološki relativno stabilne situacije koja se nekako održava tako stabilnom. Što nije neizvodivo, samo zahteva dosta discipline od svih. Ja ne vidim disciplinu ni u običnih 15min. kupovine, ali opet, ja sam u drugoj državi...

    Meni nije na mestu poređenje prosvetara i medicinskih radnika.
    Zaposleni u medicini rade sa bolesnim ljudima, za to su se školovali i to su rizici te profesije.
    Prosvetni radnici rade sa zdravom decom koja se povremeno razbole i tada bi u idealnom slučaju trebalo da izostanu sa nastave dok ponovo ne budu zdrava.
    Slično kao što sve druge profesije mahom rade sa zdravim, a ne obolelim ljudima, i masa njih je promenila svoj način rada, od onih koji maksimalno obavljaju sve što mogu digitalno i od kuće, do onih koji su nažalost bez posla, i prelazne grupe koja radi pod zaštitnom opremom. Zato mi ne stoji teza da svi koji rade sa ljudima moraju preuzeti rizik- jer očigledno ne moraju.
    Slažem se da je za decu ovo socijalno i mentalno jako teška situacija. Kako se ona rešava, selekcijom naboljih? Jer će samo manji procenat dece morati da nastavi život sa saznanjem da je njihovo školovanje ubilo ili trajno osakatilo jednog ili više članova porodice, pa je to ok jer će to ipak biti samo par nesrećnika po razredu a život svakako nije fer? A nadamo se naravno da se to neće desiti baš nama...Kako se u to udene društvena odgovornost?

  4. #4204
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    A propos juznih polutki i jeseni, jel se zna kad ce o.g. startat cijepljenje protiv gripe? Obicno pocinje pocetkom 11. jer se gripa razmase nakon cmakanja i druzenja za BING, u sijecnju, al znam d Ameri idu ranije, hocemo li i mi startat sad ranije?
    Mislim da kod nas krece negdje u kolovozu. Muz obicno uzme odmah, a mi pocetkom listopada.

    Kod nas je problem (uvjetno receno problem) to sto su preporuke CDC-a, na federalnoj razini, takve da mi se cini da je bolje da djeca ne idu u skolu uopce, nego da stvarno funkcioniraju tako kako preporuke nalazu. Maske (to me ne smeta, jako sam liberalna i otvorena u tom pogledu), ali i sjedenje na daljinu, svi u istom smjeru, boravak samo u razredu, sa smanjenim brojem ucenika, rucak u razredu, izlazak na igraliste samo s tom istom djecom... i uz sve to, i tih desetoro ili koliko vec (umjesto 20-25 sto je neki prosjek tu u selu) se opet ne smiju druziti i odrzavati ono sto bismo smatrali normalnim ljudskim kontaktom.

    Sto se bas tice nase lokalne klime, a to je najbitnije jer su skolski distrikti nezavisni i, van neke vise sile, stvarno odlucuju sami sto ce i kako ce raditi unutar propisanih standarda, najglasniji za povratak u skole su oni koji:

    a) odbijaju nositi trenutno obavezne maske i izvlace kartu invaliditeta (koji nemaju) da bi se izvukli od placanja kazne; zatim i/ili
    b) prakticiraju homeschooling i zapravo nemaju djecu koja fizicki odlaze u skolu (ali imaju pravo glasa jer placaju porez)
    c) opcenito smatraju da koronavirus i COVID stvarno nisu opasni i/ili ni ne postoje
    d) salju djecu u crkvene skole koje, osim u slucaju npr. kompletnog lockdowna, ne moraju raditi ama bas nista sto rade ostali jer su privatne i neovisne na sasvim drugoj razini.

    Dodatni problemi koji mi zapravo nisu pali na pamet (s obzirom da doma prvo pokusavamo rijesiti nas kucni problem, s obzirom na muza i njegov rizik, a i na mene, staru i debelu ink su prilicno dobro sazeti u ovom postu, da ga ne kopiram direktno. Pitanje je razmisljaju li oni koji bi trebali razmisljati i o ovim "sitnicama". Neke stvari stvarno nemaju puno veze s hrvatskom situacijom, ali mislim da su neka generalna pitanja univerzalna, npr. testiranje i karantena za potencijalno i direktno izlozene. Itd.

    Ne znam. Nestrpljivo cekam da se izjasne 27.7. na razini Minnesote, a onda odmah i lokalno. S obzirom da imamo vise izbora, zakonski reguliranih, frendica i ja (odnosno obitelj s kojom smo prakticki prekrsili sve zabrane dok su postojale iz prakticno-mentalnih-i-ostalih-razloga) razmisljamo o opciji distant learning ako ce postojati, da smanjimo izlozenost obje obitelji (ona je sama s djecom i ima kompliciranu astmu, a mi imamo sve sto nekom padne na pamet, u jednoj osobi, osim dijabetesa), ali samo da bismo zadrzali mjesto u skolama (komplicirana situacija na obje strane). S obzirom da je distance learning bio totalni promasaj i da ne vidim kako ce se isti ucitelji, obuceni i istrenirani za predavanje u ucionici, pripremiti za nekakvu drugaciju, kvalitetnu online nastavu u... tek nesto vise od mjesec dana (imali su tri tjedna pripreme prije prosle verzije, zbog lockdowna, i nije se pokazalo bas osobito uspjesnim), razmisljamo o nekoj konkretnoj, establiranoj online skoli gdje, valjda, stvarno znaju sto rade kad rade s djecom na ekranu. Dodatna opcija je homeschooling, ali to sam prilicno svjesna da je preveliki zalogaj za mene prilicno nezainteresiranu za tu razinu sudjelovanja u edukaciji djece.

  5. #4205
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Pulinka, mi smo imali povratak razredne nastave (od 1-4. raz, bez ikakvih mjera - bez maski i bez pogorsanja brojeva ako je vjer. stozeru, s otv. granica i povratkom ljudi u kafice je krenuo kraval), ostali su nastavljali online, s tim da je bilo skola koje su org. pravu online nastavu tipa od 9-13 svi na msteamse, al takvi su rijetki. I nama su sve nepoznanice, al je online nastava za od 5-8. oš i srednje, a stila faksa - proucite to i to i rijesite to i to - izazvala dosta frustracija.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.07.2020. at 18:05

  6. #4206
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Pulinka, kod nas je ovih sest (tj. 4, ovisno kad je tko poceo) tjedana koliko su djeca isla u skolu epidemioloska situacija bila vrlo dobra, s manje od 10 zarazenih dnevno... pred kraj skolske godine se situacija pocela pogorsavati, ali koliko znam, i tih 6 tjedana se nitko nije zarazio u skoli, iako je u bar jednu skolu bar kratko vrijeme isao ucenik koji je bio zarazen.

    U nasoj skoli maske nisu nosili (to nigdje u Hrvatskoj nisu), temperaturu nisu mjerili (mom jesu prva dva tjedna kad je bio sam u skoli), sapun i topla voda su uvedeni (napokon), kao i dezificijensi svuda po skoli.

    Ne znam jesu li unaprijed razradjeni scenariji, sto, ako se razboli ovaj/onaj... pretpostavljam da bi se to rjesavalo pojedinacno za svaku situaciju, isto kako se sad rjesava za svakog zarazenog.

    U slucaju te situacike o kojoj pises (ne dogodila se!), da se moje dijete razboli u skoli i da se netko od njega ozbiljno razboli s posljedicama, nikad to ne bih predstavola djetetu kao nesto za sto je krivo njegovo skolovanje, niti bi meni samoj tako nesto palo na pamet. Al izbjegavala bi maksimalno kontakt djeteta sa svim ugrozenim skupinama.

  7. #4207

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Da, izgubila sam iz vida da su se samo mlađi razredi vratili u klupe, to je epidemiološki kud i kamo savladiva situacija, sa samo jednim učiteljem, (plus veroučitelj i strani jezik, je li tako?), i sa polupraznim školama.
    Ipak, sve se komplikuje ako se u klupe vrate svi učenici, jer ti isti koji idu po danu u srednje škole noću idu u kafiće a u međuvremenu cirkulišu gradskim prevozom, slično važi i za starije osnovnoškolce, uostalom, to je svakako cca tri puta veći broj učenika nego kada idu samo mlađi razredi.
    MM radi u tri škole u tri različita sela, jedna osnovna od 5. do 8. razreda i dve srednje od 1. do 3. raz. On je potencijalni superspreader ako svi krenu u klupe i sve ode kud ne treba.
    Online nastava je kod nas bila mahom katastrofa, i ne mislim da je bolja niti superiornija od "normalne" škole.
    Ja prva žalim za "normalnim", ali razmišljam slično kao Kaae: ako će se poštovati sve mere po PS-u, to znači 5-8 sati dete pod maskom prati nastavnika koji drži nastavu pod maskom, sa samo polovinom drugara gde možda nedostaje većina detetu dragih, većinom nastava, malo socijalizacije i to na distancu - vredi li to jednako kao "normalna" nastava?
    Ako će nastava biti bez ikakvih posebnih mera, osim možda prepolovljenog broja učenika, onda ne vidim kako bi se izbeglo povećanje broja obolelih. Pa ne izbegnu ni sezonu gripa svake godine a uvek ima i imunih i vakcinisanih, kako bi se izbegla korona?

    Realno mi je najgluplja kombinacija ta koju forsiraju trenutno, sa kombinovanom nastavom jedne nedelje idu druge ne. To znači da nastavnik konstantno radi dupli posao Za jednu grupu online a za drugu uživo)- ergo, ne može raditi kvalitetno ni jedan ni drugi jer da može norma bi mu već bila tolika, drugo, to bi značilo opsežne i dubinske promene u strukturi celog školskog plana i programa jer zašto bi npr. neko dete bilo zakinuto za uživo objašnjavanje lekcije a neko drugo za uživo odgovaranje? To je recept za još veći haos od prethodnog jer vremenski se ne može isto gradivo prelaziti dva puta niti se može utvrđivanje protegnuti na dve nedelje ako šk. plan predviđa jednu. Onda je diskutabilan ceo kvalitet nastave jednako kao da je komplet online.

  8. #4208

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    U slucaju te situacike o kojoj pises (ne dogodila se!), da se moje dijete razboli u skoli i da se netko od njega ozbiljno razboli s posljedicama, nikad to ne bih predstavola djetetu kao nesto za sto je krivo njegovo skolovanje, niti bi meni samoj tako nesto palo na pamet. Al izbjegavala bi maksimalno kontakt djeteta sa svim ugrozenim skupinama.
    Ne dogodila se, naravno, nikome od nas! A opet, ako se dogodi, nema onda šta da se detetu predstavlja ili ne, pa nisu deca tako mala, jasno će im biti da su stvari možda mogle biti drugačije. Svakako opet nije baš mentalno i socijalno najnaj situacija izbegavati npr. baku i dedu tokom čitave školske godine, tim je teže ako su u istom domaćinstvu... Još ako su roditelji u rizičnoj grupi, stvar postaje nemoguća.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 15.07.2020. at 19:35

  9. #4209

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Zapravo, izvinjavam se ako sam sada zaspamovala temu, možda ste sve ovo već pisale na drugoj temi, ako je tako, dajte samo link da pročitam, da ne spamujem dalje...

  10. #4210
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Da, svakako ima puno kompliciranih pojedinacnih situacija. No, recimo, mi ne zivimo s bakama i djedovima, i definitivno se krecemo medju ljudima - sto znaci da cemo, ako se pogorsa situacija, bake i djedove ponovo izbjegavat neovisno o tome idu li djeca u skolu ili ne. Pa onda mogu i ici.

  11. #4211

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    jeste vidle članak o razmjerima posljedica po djecu u cijelom svijetu...

    ja sam se baš ražalostila

    da je zbog korone preko 1,5 milijarde djece i mladih prestalo ić u školu u proljeće ...
    a još tužniji je bio zaključak, a to je i u naslovu bilo, da možda preko 10 milijuna djece neće nastaviti školovanje jer će biti presiromašni..
    i naravno da će većina te djece biti djevojčice

    katastrofa!!

  12. #4212
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Pulinka, mislim da je nazalost 'bug'razmisljati 'vrijedi li to kao normalna nastava'. I sto ako ne vrijedi - nije opcija ukinut skolovanje dok se ne razvije cjepivo il ucinkovit lijek koji ce postat siroko dostupni. Vrlo je lako moguce da ce se vecina toga 'normalnog' tijekom iducih par god mijenjati, ukljucivo skola, ovisno o brojevima, zaristima, razvoju lijekova, promjenama virusa, ako ih bude. Morat cemo zivjet s najboljim mogucim u datim okolnostima.

  13. #4213
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Tiruriru tiruriru.... cekamo rezultate testa od prijateljicine kceri. Ako ona ima COVID, potpuno bez simptoma, imam vjerojatno barem svih nas sestoro (cetvoro djece i nas dvije). Znat cemo kroz 24 sata pa ce testirati i sve nas, ako treba.

    Isli su kod zubara i onaj toplomjer za sljepoocnicu je pokazao 100F (37.7) i odmah zatim 37.3, sto nije problem. Prema propisima, odbili su joj zubarske usluge, a otisla je na testiranje zbog svih nas, iako nema simptoma i kucni toplomjer nikako ne pokazuje ama bas nista vise od 36.8 u uhu. Mladjem bratu su pregledali i ocistili zube, nije ih zabrinjavao. Nije ih zabrinjavala ni moja frendica (koja nije ocistila zube jer je morala izaci iz zgrade sa kceri), a zapravo ni ova mala, s obzirom na drugo ocitavanje temperature, ali propisi su propisi.

    Moje iskustvo s ceonim ocitavanjem je takvo da sam vratila toplomjer kad je P bila beba. Pokazivao je, bez problema, 38.5 za posve zdravo novorodjence. Ovoj su danas ocitali temperaturu po ulasku u zgradu, s vrucine.

    :plete:

  14. #4214

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Pulinka, mislim da je nazalost 'bug'razmisljati 'vrijedi li to kao normalna nastava'. I sto ako ne vrijedi - nije opcija ukinut skolovanje dok se ne razvije cjepivo il ucinkovit lijek koji ce postat siroko dostupni.
    Da, ali upravo od tebe sam naučila izraz cost/benefit. Ako ne vredi kao normalna nastava, vredi li više nego online i košta li više, ne nužno u novcu nego npr. u količini neprijatnosti nošenja maske na nastavi, ulaganja energije u pranje ruku, držanje distance, razumevanje nastavnika/ce pod njihovim maskama/vizirima, frustracije zbog stalnog napora socijalne distance, itd, itd... Naravno da nije opcija ukinuti školovanje, nekakvo školovanje je uvek bolje nego nikakvo, ali ovo mi se opet čini kao lutanje naslepo- svakih nekoliko meseci menjati sistem rada dok se ne dođe do optimalnog? Mora postojati nešto bolje od tog, valjda?

  15. #4215
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Pulinka da prostis na recenicu " nismo se skolovali da bi radili s bolesnim ljudima nego sa zdravom djecom" .
    Pa nisam se niti ja skololovala da radim s ljudima koji su zarazni s covidom koji se prenosi socijalnim kontaktom.
    Niti imam dodatak na zarazu iako radim u direktnom kontaktu s ljudima. Nikad ga kao zdravstvenjak nisam niti imala. Imaju samo oni koji rade na infektivnim odjelima i bolnicama.
    Kao sto se za to nisu skolovali niti su placeni teta u ducanu , posti i banci, vozac autobusa, treneri u klubovima...da li da nabrajam.dalje?
    Dakle, ta prica mi se nismo skolovali ne drzi vodu s ovim virusom jer nitko nije. Zanimljivo je da najveci otpor prema promjenama ( u svakom pogledu bila nastava na daljinu ili blizinu u novim okolnostima) imaju bas nastavnici.
    Jedino je njima tesko i nemoguce pricati 3 sata pod maskom.

  16. #4216
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Tiruriru tiruriru.... cekamo rezultate testa od prijateljicine kceri. Ako ona ima COVID, potpuno bez simptoma, imam vjerojatno barem svih nas sestoro (cetvoro djece i nas dvije). Znat cemo kroz 24 sata pa ce testirati i sve nas, ako treba.

    Isli su kod zubara i onaj toplomjer za sljepoocnicu je pokazao 100F (37.7) i odmah zatim 37.3, sto nije problem. Prema propisima, odbili su joj zubarske usluge, a otisla je na testiranje zbog svih nas, iako nema simptoma i kucni toplomjer nikako ne pokazuje ama bas nista vise od 36.8 u uhu. Mladjem bratu su pregledali i ocistili zube, nije ih zabrinjavao. Nije ih zabrinjavala ni moja frendica (koja nije ocistila zube jer je morala izaci iz zgrade sa kceri), a zapravo ni ova mala, s obzirom na drugo ocitavanje temperature, ali propisi su propisi.

    Moje iskustvo s ceonim ocitavanjem je takvo da sam vratila toplomjer kad je P bila beba. Pokazivao je, bez problema, 38.5 za posve zdravo novorodjence. Ovoj su danas ocitali temperaturu po ulasku u zgradu, s vrucine.

    :plete:
    Meni je taj na čelu mjerio proljetos redovito 35.0
    Ni ziva ni mrtva.
    Javi za rezultat. Vjerujem da nije covid djeca uvijek isijavaju na van.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.07.2020. at 07:00

  17. #4217
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Da i meni taj Leonu pokazuje temperaturu u stilu moje majke,koja je bila u groznicu s 36.7

    Moja moralna nije ispod 36.6,sve prikazane su bile max.36.1

  18. #4218
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Da, svakako ima puno kompliciranih pojedinacnih situacija. No, recimo, mi ne zivimo s bakama i djedovima, i definitivno se krecemo medju ljudima - sto znaci da cemo, ako se pogorsa situacija, bake i djedove ponovo izbjegavat neovisno o tome idu li djeca u skolu ili ne. Pa onda mogu i ici.
    E ovo me zanima, koji ti je kriterij za "pogorša situacija"?
    Mi se isto krećemo među ljudima, iako koristimo mjere opreza, vjerojatnost da nešto i asimptomatski nosimo je veća od 0
    A nije mi baš opcija da sljedećih nekoliko godina izbjegavam baku i djeda koji su i ovako usamljeni, i stari i možda u zadnjim godinama. Teško se ne zapitat "što ako? "

  19. #4219
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ne znam. U idealnoj situaciji bi ocekivala da stozer kaze, "sad, odmah, smanjite kontakte s ugrozenima". Bez toga, osjecaj. Ovo mi jos uvijek nije kriterij za dovoljno pogorsanu situaciju... al, ko kaze da je tako. Mozda je vec dovoljno lose.

  20. #4220
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ne znam. U idealnoj situaciji bi ocekivala da stozer kaze, "sad, odmah, smanjite kontakte s ugrozenima". Bez toga, osjecaj. Ovo mi jos uvijek nije kriterij za dovoljno pogorsanu situaciju... al, ko kaze da je tako. Mozda je vec dovoljno lose.

    Ako nece ic u skolu i vrtic, cuvat ce ih teta cuvalica koja ima i brata i muza s kojima zivi, od kojih jedan radi u gradjevini, i koji su svi prilicno skepticni prema korona virusu... Bar taj kontakt nece moc izbjec... dobro, ona ce svakako cuvat mladjega. To mi je slicna opasnost opasnosti od skole... pa i md ce vjerojatno ici na posao u open office... sto je isto opasnost. Hocu reci, da cu u slucaju lose situacije trebati izbjegavati svoje starije isla meni djeca u skolu i vrtic ili ne.

    S tim da za ovog skolarca vjerujem da bi mogao biti ozbiljan i nositi masku i drzati distancu u skolu... vjerujem da bi, s obzirom na ucitelja, svi u njegovom razredu to mogli. Al za ovoga u vrticu, to mi djeluje neizvedivo.

  21. #4221
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Inace, taj dio s nosenjem maske i cestim pranjem/dezinfekcijom ruku kod djece mi ne djeluje kao nesto problematicno i posebno tesko, samo stvar navike. Nosi jedan moj i flaster za okluziju (strabizam) svakodnevno. To je 10 puta neugodnije (meni) pa se isto navikao i nosi ga bez problema... ovaj dio sa izbjegavanjem fizickog kontakta i odrzavanjem distance mi djeluje teze.

  22. #4222
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je taj na čelu mjerio proljetos redovito 35.0
    Ni ziva ni mrtva.
    Javi za rezultat. Vjerujem da nije covid djeca uvijek isijavaju na van.
    Ne ocekujemo ni mi covid, ali tko zna. Nitko kod njih doma nema temperaturu, a ni simptome. Ni blizu. Mi jos manje.

    Nadam se da necemo cekati rezultate dulje od poslijepodnevnih sati.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 16.07.2020. at 08:01

  23. #4223
    Freyja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,920

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku

    Realno mi je najgluplja kombinacija ta koju forsiraju trenutno, sa kombinovanom nastavom jedne nedelje idu druge ne. To znači da nastavnik konstantno radi dupli posao Za jednu grupu online a za drugu uživo)- ergo, ne može raditi kvalitetno ni jedan ni drugi jer da može norma bi mu već bila tolika, drugo, to bi značilo opsežne i dubinske promene u strukturi celog školskog plana i programa jer zašto bi npr. neko dete bilo zakinuto za uživo objašnjavanje lekcije a neko drugo za uživo odgovaranje? To je recept za još veći haos od prethodnog jer vremenski se ne može isto gradivo prelaziti dva puta niti se može utvrđivanje protegnuti na dve nedelje ako šk. plan predviđa jednu. Onda je diskutabilan ceo kvalitet nastave jednako kao da je komplet online.
    Pulinka, ne znam jesam li te dobro shvatila oko te kombinirane nastave - ne znam kako je kod vas, ali kod nas bi to, primjerice, značilo da jedan tjedan idu petaši i sedmaši, a drugi šestaši i osmaši, ne bi se djeca unutar razreda razdvajala. To bi stvarno bilo suludo, a onda tako i za niže razrede i srednjoškolce...
    I to je dovoljan kaos...

  24. #4224

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Freyja prvotno napisa Vidi poruku
    Pulinka, ne znam jesam li te dobro shvatila oko te kombinirane nastave - ne znam kako je kod vas, ali kod nas bi to, primjerice, značilo da jedan tjedan idu petaši i sedmaši, a drugi šestaši i osmaši, ne bi se djeca unutar razreda razdvajala. To bi stvarno bilo suludo, a onda tako i za niže razrede i srednjoškolce...
    I to je dovoljan kaos...
    Ojoj, nama nije to tako preneto...valjda se suština pogubila kroz prenošenje od usta do usta...a priznajem da nisam čitala dalje od obične štampe, čak mislim da ni nema nikakvog zvaničnog dopisa...
    Ali onda, šta je tu epidemiološki rešeno? Sam razred će onda biti toliki koliki je, ili se razdvaja u dve grupe pa nastavnik drži tako nastavu?
    Ako npr. te sedmice idu petaši i sedmaši, ko sprovodi online nastavu onim drugima, isti taj nastavnik? Kada tačno u toku dana on sve to postigne a da jede pije i spava?

  25. #4225
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Pa isti taj nastavnik i u nastavi uživo bi držao nastavu svim tim učenicima, dakle one sate kad bi na rasporedu bili šestaši i osmaši koji su kući mogao bi iz kabineta informatike ili iz zbornice održati nastavu toj djeci online

  26. #4226
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa sve ovisi o tome kakve bi mjere bile propisane, kad su se škole otvorile za niže razrede u Hrvatskoj, bilo je propisano da može biti 10-15 đaka, ne znam je li se to kasnije mijenjalo. Sad su u Hr dozvoljene i svadbe u zatvorenom prostoru, odnosno okupljanja većeg broja ljudi u zatvorenom, pa ne znam kakve bi mjere propisali za škole.

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk

  27. #4227
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    15 đaka je bilo u ona prva dva tjedna, kasnije kad su svi iz razredne krenuli u školu, mogao je cijeli razred, samo su razredi međusobno bili odvojeni unutar škole, bar kod nas bili su na različitim dijelovima škole, svaki razred svoj wc, veliki odmor u različito vrijeme

  28. #4228
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Mislim ta ista djeca mogu ići na treninge, na sportska natjecanja sa 100-200-300.. ljudi, naravno i na vjenčanja i vjerske procesije..

  29. #4229
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mogu, ali ne moraju.

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk

  30. #4230
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sve ovisi o tome kakve bi mjere bile propisane, kad su se škole otvorile za niže razrede u Hrvatskoj, bilo je propisano da može biti 10-15 đaka, ne znam je li se to kasnije mijenjalo. Sad su u Hr dozvoljene i svadbe u zatvorenom prostoru, odnosno okupljanja većeg broja ljudi u zatvorenom, pa ne znam kakve bi mjere propisali za škole.

    Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
    Preporuka stožera je bila organizirati razrede do 9 učenika ako je moguće (što znači, da ako nije moguće, može i više, jer se radi o preporuci a ne dekretu), kasnije su digli na 20 ako se dobro sjećam.
    Djeca su bila iznimno disciplinirana, što me ne iznenađuje.
    Mene osobno izluđuje istovremena dozvoljenost okupljanja većeg broja ljudi (svadbe, koncerti, festivali, restorani, kafići, prosvjedi itd) i potencijalna online nastava. Te dvije činjenice su takvoj koliziji da mi dođe da iz kože iskočim. Ako će biti online nastava, onda nema okupljanja nigdje.
    Posljednje uređivanje od betty blue : 16.07.2020. at 10:03

  31. #4231
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Sad sam i ja zbunjena, kad je rečeno da sva djeca do 4. razreda idu u školu, ja sam zaključila da su svi limiti razreda maknuti
    Naših je bilo 25, naravno da su bili svi u jednoj učionici, ali su ih prebacili u veću učionicu da mogu sjediti razdvojeni


    Meni je isto to dvoje u koliziji , točno je da djeca ne moraju ići ovamo i onamo, ali puno djece ide. I onda ne idu u školu radi corone, a vise s razredom na igralištu.

  32. #4232

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pulinka da prostis na recenicu " nismo se skolovali da bi radili s bolesnim ljudima nego sa zdravom djecom" .
    Pa nisam se niti ja skololovala da radim s ljudima koji su zarazni s covidom koji se prenosi socijalnim kontaktom.
    Niti imam dodatak na zarazu iako radim u direktnom kontaktu s ljudima. Nikad ga kao zdravstvenjak nisam niti imala. Imaju samo oni koji rade na infektivnim odjelima i bolnicama.
    Kao sto se za to nisu skolovali niti su placeni teta u ducanu , posti i banci, vozac autobusa, treneri u klubovima...da li da nabrajam.dalje?
    Dakle, ta prica mi se nismo skolovali ne drzi vodu s ovim virusom jer nitko nije. Zanimljivo je da najveci otpor prema promjenama ( u svakom pogledu bila nastava na daljinu ili blizinu u novim okolnostima) imaju bas nastavnici.
    Jedino je njima tesko i nemoguce pricati 3 sata pod maskom.
    Niko ne traži dodatak na platu, odakle ti to? Kakav dodatak uopšte može platiti zdravlje? (Ili ga kod vas traže???)
    Ova boldovana rečenica je ipak cepidlačenje- medicina po defaultu podrazumeva blizak kontakt sa bolesnim ljudima gde je veća verovatnoća da su neki od njih i zarazni. I tada kada odabereš medicinu za struku si (valjda) svestan toga, ili bi bar trebalo da budeš...

    Treneri u klubovima mahom i nisu radili, kao ni pošte ni banke, vozači od početka epidemije voze poluprazne autobuse, ljudi se u dućanu zadržavaju najkraće što mogu...da nabrajam ja dalje? Mnoge aktivnosti se mogu promeniti i prilagoditi, može i nastava ako za to ima volje i dobrih rešenja. Ako su rešenja besmislena, čemu?

    Ako vaši prosvetari pričaju samo tri sata dnevno, ja im iskreno zavidim. Kod nas tako možda rade učiteljice, nastavnici drže sedam časova i to je punih 6 sati dnevno.
    Ne znam da li si probala da držiš dvadesetominutni monolog pod maskom a da budeš razgovetna i ne zamoriš se, i da pri tome maska ostane suva? Ili konstantan dijalog od 45 minuta?

    Mene pod maskom ne razumeju u prodavnici, iako imam normalnu jačinu, boju glasa i dikciju, i nemam nikakvu govornu manu.

    Jasno je meni da ljudima nema ko da čuva decu dok rade, i jasno mi je da većina prosvetara ima zasluženu lošu reputaciju. Ali verovala ili ne, postoje i oni koji su radili 24h dnevno tokom online nastave i koji su ocenjeni najvišim ocenama u anonimnim učeničkim anketama, koji su se prilagodili i nije im teško da se prilagode nečemu što ima smisla. Ja još nisam pročitala model koji je i ostvariv i ima smisla, što ne znači da on ne postoji.

  33. #4233
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Preporuka
    Djeca su bila iznimno disciplinirana, što me ne iznenađuje.
    Mene osobno izluđuje istovremena dozvoljenost okupljanja većeg broja ljudi (svadbe, koncerti, festivali, restorani, kafići, prosvjedi itd) i potencijalna online nastava. Te dvije činjenice su takvoj koliziji da mi dođe da iz kože iskočim. Ako će biti online nastava, onda nema okupljanja nigdje.
    Da!

  34. #4234
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam i ja zbunjena, kad je rečeno da sva djeca do 4. razreda idu u školu, ja sam zaključila da su svi limiti razreda maknuti
    Naših je bilo 25, naravno da su bili svi u jednoj učionici, ali su ih prebacili u veću učionicu da mogu sjediti razdvojeni
    mislim da su bile tri faze: do 9, do 20 i onda je rečeno da svi idu

  35. #4235
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa, kažem, to kakve su mjere bile propisane u petom mjesecu ne znači da će na jesen biti propisane ili preporučene iste takve. A ne znači niti da će sve ove druge stvari na jesen biti dozvoljene.

  36. #4236

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Pa isti taj nastavnik i u nastavi uživo bi držao nastavu svim tim učenicima, dakle one sate kad bi na rasporedu bili šestaši i osmaši koji su kući mogao bi iz kabineta informatike ili iz zbornice održati nastavu toj djeci online
    Da, to podrazumeva model kada ceo razred ima nastavu zajedno, to mi je jasno kako bi se organizovalo, i sasvim je izvodljivo, ali da li je dobro epidemiološki?
    Kod nas su ideje da se razredi razdvajaju na polovine, u tom slučaju obim posla je veći, vreme boravka nastavnika u školi duže, što je opet mana epidemiološki, jer onda stalno neko boravi u zgradi škole...

  37. #4237
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja moram priznati da u settingu u kojem sve radi, sve su gospodarske aktivnosti dozvoljene, doista ne vidim niti jedan argument za online nastavu. Dozvoljavam da ce biti potrebno osmisliti adekvatan okvir i uloziti dodatam trud no to su savladive prepreke. Dovoditi u pitanje koristi uzivo nastave jer ce ucitelj biti frustriran koristenjem maske, a djeca vidjati mozda samo polovicu prijatelja i sjediti sami u klupi mi se cini promaseno. Ova ce situacija s covidom trajati, kako stvari stoje, citavu narednu skolsku godinu, i dok se u martu mozda i cinilo da je preskupo ( u svakom, ne samo financijskom smislu) prilagodjavati se za dva- tri mjeseca koliko je bilo do kraja skole, sada to ne smije biti argument. Necemo biti zatvoreni u kuce godinu dana, ici cemo u ducane, ici cemo u posjete prijateljima i rodbini, ici cemo na radna mjesta, ici cemo u bolnice. Svakodnevno cemo biti i vec jesmo u opasnosti da se zarazimo i da zarazimo nase bliznje i svi cemo donosti individualne odluke o tome koliki nam je rizik prihvatljiv- hocemo li vidjati stare roditelje, hocemo li otici na svadbu, hocemo li se voziti tramvajem. Ne vidim zasto bi bas djeca trebala biti izuzeta i “najodgovornija” da eto bas oni slucajno ne budu prijenosnici. Pogotovo ako uzmemo u obzir kakvu bi cijenu trebali platiti- u vidu vlastitog mentalnog zdravlja. Sto se tice rizicnih skupina medju nastavnicima, i argumenta da se medicinsko osoblje za ovu vrstu rizika skolovalo, potpisujem Sirius uzduz i poprijeko. Osim sto je hrpa ljudi na hrpi poslova bila izlozena jer moramo jesti, kupovati lijekove i tomu slicno, iritantan je izostanak empatije prema medicinskom- jer su se za to skolovali? Medicinske sestre i lijecnici takodjer sami spadaju u rizicne skupine ili zive s istima, i njih je isto, kao i cijeli svijet zadesio ovaj uzas, i za razliku od vecine nacije su u vrijeme najveceg straha hodali po bolnicama, osobno bih se svaki dan po dolasku s posla skidala maltene pred vratima- kao da dolazim iz Cernobila. Vecina nas nije htijela niti se skolovala da radi s infektivnim bolestima, a postoji realna sansa da cemo morati. Solidranost nam treba biti ispred svega, pa naravno da bismo se trebali truditi zastiti najranjivije medju nama, kako medju medicinskim osobljem tako i medju uciteljima, no postaviti stvar tako da medicinsko osoblje niti ne treba biti zasticeno je bas grubo.

  38. #4238
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa, kažem, to kakve su mjere bile propisane u petom mjesecu ne znači da će na jesen biti propisane ili preporučene iste takve. A ne znači niti da će sve ove druge stvari na jesen biti dozvoljene.
    mene brine to što nastava ne generira nikakav prihod nikome nego je samo trošak, jer mislim da se preporuke formiraju prema potencijalu punjenja blagajni, što državne, što poduzetničke
    pri čemu nemam nikakav problem da se te blagajne pune, neka imamo švedski model i neka se svodi na osobnu odgovornost pojedinaca, ali ne možemo onda biti zakinuti za jedan tako važan javni servis kao što je školstvo.
    Neshvatljivo mi je da su kafići institucije većeg prioriteta od škole. Mozak mi zakuha na tu pomisao.

  39. #4239
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Kod nas u Splitu je taman pred kraj školske godine bio slučaj da je jednom dječaku koji je išao u školu djed otkrio da je zaražen, odmah je cijela obitelj išla u samoizolaciju, kroz dan-dva potvrdili su zarazu i kod tog dječaka. Cijeli je razred prestao ići na nastavu i svi su testirani, i koliko sam skužila u medijima, nitko drugi u razredu se nije zarazio iako je dječak 1-2 dana išao u školu. Tako da ne ide to baš whoooosh u sekundi cijeli razred.
    Takvih će situacija sigurno stalno biti, kad se nekome otkrije zaraza, povlače se kontakti, i nekad će to značit i cijeli razred i nastavnik da idu kući na dva tjedna.

  40. #4240
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Neshvatljivo mi je da su kafići institucije većeg prioriteta od škole. Mozak mi zakuha na tu pomisao.
    ali nemoj to tako gledat, nije stvar u tome da netko neodoljivo voli kafiće, jednostavno spice must flow

  41. #4241
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    Ako će biti online nastava, onda nema okupljanja nigdje.
    Ako se s drzavne razine oduzme pravo na rad odredjenim skupinama, onda im se mora dati neka naknada. Ovako je drzavi puno zgodnije, za svadbe ne znam, ali s 99% festivala i koncerata je odgodjeno- od Motovuna, Pule, svih elektronskih festivala itd... dakle nista se ionako nece odrzati, ali moze, pa nema potrebe za financijskom pomoci.

  42. #4242
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Isto mislim da nije stvar u tome da su kafane veci prioritet, nego da skole generalno uopce nisu prioritet. A za kafane je dobro da rade jer bi ljudi umrli od gladi.

  43. #4243
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ali nemoj to tako gledat, nije stvar u tome da netko neodoljivo voli kafiće, jednostavno spice must flow
    moja promjena perspektive ne znači da navedeno nije istina

  44. #4244
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa svakom je jasno da Hrvatska pokušava nešto zaraditi od turizma, i da se zato otvorilo sve redom (potpuno besmisleno i kontraproduktivno, po mom mišljenju, ali ne znači da sam u pravu, vidjet ćemo)

    Što se tiče škola, trebalo bi imati suvisle podatke o tome koliko su djeca asimptomatski prenositelji, jesu li izvor zaraze za odrasle, i generalno koja je uloga škola u prijenosu virusa u cijeloj zajednici.
    Onda bi se na temelju toga mogle donositi nekakve odluke.

  45. #4245

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ja moram priznati da u settingu u kojem sve radi, sve su gospodarske aktivnosti dozvoljene, doista ne vidim niti jedan argument za online nastavu.
    Sa ovim se potpuno slažem.
    Samo, vidi dokle je takav setting doveo našu državu. I ne samo našu, koliko vidim masa njih je opet trenutak pred novi lockdown.

    Što se tiče medicine, žao mi je, ja sa medicinom imam jednako odvratna iskustva kao sirius sa prosvetarima. Masu puta sam čekala sa visokofebrilnim detetom kod pedijatra na zakazani (!) termin po dva sata dok gospoja pojede burek, ispuši cigaretu, popije čaj i olaje sa pet sestara sve što je zamislila pa posveti mom detetu deset minuta, minut pregledu a devet minuta kucanju isveštaja sa tri prsta. Masu puta sam dala novce privatniku jer taj isti lekar u bolnici "nema termina" za moje dete. Masa ljudi je umrla kod nas jer ih leče mamini i tatini sinovi i ćeri, partijski članovi koji su diplome i radna mesta nabavili na raznorazne načine. Između ostalih ni moj svekar nije živ dočekao hitnu.
    I naravno da se osećaš povređeno kada napišem da prema takvim medicinarima ne osećam ni najmanju mrvu empatije, naprotiv, osećam bes i želim osvetu za sve koje su unesrećili. Jer ti nisi taj medicinar, kao što ni ja nisam prosvetar kakve sirius sa pravom prezire. I ako ja kao savesna osoba pokušavam da uvidim mane i prednosti ovakvog ili onakvog modela "novog normalnog", jako mi je bezveze da me neko ubeđuje da ja samo neću da radim, jednako kao što je bezveze da napišem da prema medicinarima ni ne treba osećati empatiju jer ih 90% nije zaslužilo.

  46. #4246
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Isto mislim da nije stvar u tome da su kafane veci prioritet, nego da skole generalno uopce nisu prioritet. A za kafane je dobro da rade jer bi ljudi umrli od gladi.
    sve stoji, ali je rezultat nepromjenjen
    ako bude online nastava na jesen, meni je nevažno je li to zato škole nisu generalno prioritet, činjenica ostaje da sve ostalo prioritetnije od školstva, skupa s kafićima
    opet, nemam nikakav problem s radom kafića
    imam problem s neradom škola

  47. #4247
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa svakom je jasno da Hrvatska pokušava nešto zaraditi od turizma, i da se zato otvorilo sve redom (potpuno besmisleno i kontraproduktivno, po mom mišljenju, ali ne znači da sam u pravu, vidjet ćemo)

    Što se tiče škola, trebalo bi imati suvisle podatke o tome koliko su djeca asimptomatski prenositelji, jesu li izvor zaraze za odrasle, i generalno koja je uloga škola u prijenosu virusa u cijeloj zajednici.
    Onda bi se na temelju toga mogle donositi nekakve odluke.
    Evo jedno istrazivanje. Sigurno ih ima jos puno. Na stozeru je da sve prouci.

    https://www.nature.com/articles/s41591-020-0962-9


    „Accordingly, we find that interventions aimed at children might have a relatively small impact on reducing SARS-CoV-2 transmission, ...“

  48. #4248
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Sa ovim se potpuno slažem.
    Samo, vidi dokle je takav setting doveo našu državu. I ne samo našu, koliko vidim masa njih je opet trenutak pred novi lockdown.

    Što se tiče medicine, žao mi je, ja sa medicinom imam jednako odvratna iskustva kao sirius sa prosvetarima. Masu puta sam čekala sa visokofebrilnim detetom kod pedijatra na zakazani (!) termin po dva sata dok gospoja pojede burek, ispuši cigaretu, popije čaj i olaje sa pet sestara sve što je zamislila pa posveti mom detetu deset minuta, minut pregledu a devet minuta kucanju isveštaja sa tri prsta. Masu puta sam dala novce privatniku jer taj isti lekar u bolnici "nema termina" za moje dete. Masa ljudi je umrla kod nas jer ih leče mamini i tatini sinovi i ćeri, partijski članovi koji su diplome i radna mesta nabavili na raznorazne načine. Između ostalih ni moj svekar nije živ dočekao hitnu.
    I naravno da se osećaš povređeno kada napišem da prema takvim medicinarima ne osećam ni najmanju mrvu empatije, naprotiv, osećam bes i želim osvetu za sve koje su unesrećili. Jer ti nisi taj medicinar, kao što ni ja nisam prosvetar kakve sirius sa pravom prezire. I ako ja kao savesna osoba pokušavam da uvidim mane i prednosti ovakvog ili onakvog modela "novog normalnog", jako mi je bezveze da me neko ubeđuje da ja samo neću da radim, jednako kao što je bezveze da napišem da prema medicinarima ni ne treba osećati empatiju jer ih 90% nije zaslužilo.
    Osobno uopce ne prezirem prosvjetare.
    Niti imam osobno posebno losa iskustva da bi sad tu radila dramu.
    Samo prezirem taj stav kao da bi nstavnici tebali biti posebno zasticeni i zivjeti u balonu narednih godinajer su u neki rizicnoj skupini. Pa se onda se pod rizik nabraja sve i svasta .
    Zao mi je ali stvatno ne mogu imati razumjevanja za sustav koji ce meni nagrbaciti da odredujem nastavu svom djetetu nakon svog radnog dana i onda to nazivati -nastavom. Ovo sto su moja djeca imala nije nikakva nastava i tesko da to ima veze s pojedincem. Ima itekako veze sa sustavom kojem je to skroz normalno iz razno raznih razloga.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.07.2020. at 11:10

  49. #4249
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ja sam nekako uvjerenja da drzava, nasa i druge ne moze financijski izdrzat novi lockdown. Neće bit politicarima i inim za plaće. Dakle, mora se radit. Ljudi imaju djecu, roditelji rade, djeca u vrtiće i skole. To je moja logika. E sad, kako će bit, bumo videli. Nadam se daće sve radit, ja planiram u skoli nosit platnene maske jer si ne mogu priustit po 3,4 jednokratne dnevno cijelu godinu. Imamo u većini uciona sudoper, nek si peru ruke, ja im kupim sapun za moju učionicu. Srednja su skola, nije problem distance

  50. #4250

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Osobno uopce ne prezirem prosvjetare.
    Niti imam osobno posebno losa iskustva da bi sad tu radila dramu.
    Samo prezirem taj stav kao da bi nstavnici tebali biti posebno zasticeni i zivjeti u balonu narednih godinajer su u neki rizicnoj skupini. Pa se onda se pod rizik nabraja sve i svasta .
    Zao mi je ali stvatno ne mogu imati razumjevanja za sustav koji ce meni nagrbaciti da odredujem nastavu svom djetetu nakon svog radnog dana i onda to nazivati -nastavom. Ovo sto su moja djeca imala nije nkakva nastava i tesko da to ima veze s pojedincem. Ima itekako veze sa sustavom kojem je to skroz normalno iz razno raznih razloga.
    Ja ne poznajem ni jednog prosvetara koji želi ponovo online nastavu, naprotiv, deo njih misli da virus uopšte ne postoji, većina ne misli da je virus uopšte opasan a 90% njih ne poštuje ni jednu od mera prevencije.
    Sa takvim preovlađujućim stavom ne bih rekla da sistem misli da bi nastavnici trebalo da budu posebno zaštićeni, naprotiv, mislim da ćemo svi krenuti u redovnu nastavu i nakon max. dva tri meseca opet završiti u lockdown-u i online nastavi, uz par izgubljenih dečjih i nastavničkih života, i oštećeno zdravlje tu i tamo. Ali s obzirom da je to rizik koji su svi spremni da prihvate, zaista nemam zašto da se bunim, ako samo meni to izgleda kao nepotrebno. Zapravo sam htela da vidim koje su epidemiološke šeme zaštite razrađene, a da su kompatibilne sa nastavom, ali čini se da ih nema :/.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •