Stranica 91 od 383 PrviPrvi ... 41818990919293101141191 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 4,501 do 4,550 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #4501

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    i ovo isto - čini se da ima puno više roditelja i djece koja ne bi natrag u skolu nego sto mislimo
    Koliko vidim oko sebe i po Fb, povratkom u škole nisu oduševljeni roditelji djece s kroničnim bolestima, kao i oni roditelji koji sami spadaju u rizične skupine. Škola je obavezna, pa ako neće biti alternative logično je da osjećaju strah od zaraze. To ne znači da ti ljudi "ne žive", žive tako da se maksimalno štite, u skladu s mogućnostima.

  2. #4502

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Nadovezaću se i na nastavu napolju.
    Kod nas se ona primenjuje od kad se moja deca školuju.
    Dok je lepo vreme, većina učitelja i nastavnika drži svoje časove napolju (tj. ne drži ih).
    Uradi se nešto za 15-20 minuta unutra, ispredaje se nekako lekcija, zada se domaći, ostatak vremena- juriš napolje uz loptu.
    Ili se izjuri odmah napolje, ako je u pitanju građansko/veronauka/muzičko/likovno/fizičko/izborni predmet.
    U proseku, od septembra do ranog novembra napolju su minimalno 1 čas dnevno, većinom dva ili više. Čitav septembar jedva da ulaze u školu.
    Deca su mi vrlo zdrava u poređenju sa vrtićem. Pocrnela, fizički u super kondiciji. Trpe vetar kišicu sunce bez problema.
    Iz tih razloga se nikad nisam bunila niti otrcavala školu po ovom forumu niti igde, jer mi zdrava deca jako odgovaraju.
    Ali reći ću vam, iz sad već bogatog iskustva sa dva deteta, dve učiteljice plus nastavnici jezika i izbornih predmeta, 4 šk. god. starije i dve šk. god mlađe- ta vam je nastava za roditelje skoro što i online nastava.
    Domaćeg ima dosta- jer se ne stigne na času ako si napolju. Čak i ako radiš koncentracija je slabija, grešaka više, ne pregleda se urađeno. Rukopis nečitkiji.
    Ne stigne se do postavljanja pitanja, razjašnjavanja lekcije, sleganja gradiva- jer sve ispari, zajedno sa disciplinom, tog časa kada se prođe kroz školska vrata u dvorište.
    Dakle, na roditeljima je da krpe rupe u znanju, razjašnjavaju domaći, kontrolišu i školski i domaći rad.
    I naravno, stariji učenici su napolju jednako kao i unutra- licem uz ekrane svojih telefona.
    Jedina prednost je što nema tog dela el. dostavljanja urađenog nastavnicima, to priznajem.

  3. #4503
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ako preuzimamo rizik od sirenja epidemije otvarajuci SVE grane gospodarstva, otvarajuci crkve i druga mjesta javnih okupljanja, onda je suludo traziti da djeca budu ta koja ce sprijecavati epidemiju da se razmase i drzati branu od talijanskog scenarija. Osobito jer nema dokaza da su djeca i skole osobito rizicni, a moguce je razraditi modele kojima bi se rizik i dodatno smanjio.

  4. #4504
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    I najkasnije do Nove godine sve će biti zatvorene.
    Nastava će ponovo biti online, a životi i zdravlje će biti izgubljeni.
    Ja stvarno ne bih bila u koži onoga ko će majci umrlog ili invalidnog deteta objasniti da je njeno dete umrlo da druga deca ne bi izgubila svoje osetljivo mentalno zdravlje uz nekoliko meseci online nastave- koja ih i tako i tako čeka, tj. mrtvo je nizašta.
    A gle, samo da se sve promislilo i sačekalo do vakcine, NIJEDAN život nije morao biti izgubljen zaražavanjem u školi.
    Ali ko će čuvati decu??? Iako se realno moraju čuvati samo deca mlađa od 9-10 godina...
    Ako će epidemiološka situacija biti povoljna s malim brojem zaraženih ne vidim nikakav razlog da djeca ne krenu u školu. Oni koji imaju dijagnoze koje povećavaju rizik vjerujem tj. nadam se da će moći birati.

  5. #4505

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ali pulinka piše iz perspektive Srbije, tamo je situacija daleko teža nego u Hrvatskoj trenutno, i šanse da će se značajno popraviti do rujna vrlo su malene. (Nadam se da griješim!)

  6. #4506
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko vidim oko sebe i po Fb, povratkom u škole nisu oduševljeni roditelji djece s kroničnim bolestima, kao i oni roditelji koji sami spadaju u rizične skupine. Škola je obavezna, pa ako neće biti alternative logično je da osjećaju strah od zaraze. To ne znači da ti ljudi "ne žive", žive tako da se maksimalno štite, u skladu s mogućnostima.
    X

  7. #4507

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Sry, ne stigoh u prošlom postu

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Oni koji imaju dijagnoze koje povećavaju rizik vjerujem tj. nadam se da će moći birati.
    To je teško organizirati, ali nadam se da će moći. To svejedno neće riješiti problem za situaciju kada je dijete zdravo a ima kronično bolesne roditelje (kada je bolest takva da se s velikom vjerojatnoćom može pretpostaviti da će doći do težeg oblika bolesti u slučaju zaraze.)

  8. #4508
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ne znam sto puno imaju birati roditelji djece sa kronicnim bolestima.
    Mogu birati da idu u skolu ili da imaju vecinom neadekvatnu skolu na daljinu . Ili jos bolje morati ce pitati kolege iz razreda sto je za zadacu.

  9. #4509

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Fuchs je rekao, ako sam dobro zapamtila, da bi se online nastava - ako do nje dođe - trebala organizirati u realnom vremenu, tj. da djeca imaju strukturiran dan kao kad se ide u klupe. To je bilo teško izvedivo u proljeće (znam za jednu privatnu školu da su tako radili ali oni su platili posebnu platformu da to podržava), ali da on radi na tome da se stvore tehnički uvjeti za to itd.
    Spominjao se i mješoviti model, malo mi je mutno, ali prema njemu bi za djecu koja ne mogu u školu (npr. zbog samoizolacije) bila organizirana paralelna online nastava (također u realnom vremenu)
    Ne znam kako je to izvedivo s obzirom da ionako nedostaje nastavnika (nekih predmeta afaik), ali drago mi je da se spominju bilo kakve alternative onome što smo imali u proljeće.
    Prijateljica koja živi u Njemačkoj kaže mi da će u njenoj pokrajini najesen zaposliti još novih ljudi, da su podijelili privremene licence onima koji inače nisu radili u školstvu ali bi mogli predavati neke predmete. Stvarno ne znam detalje ali eto, dobro je informirati se kako drugi funkcioniraju i kakve planove imaju.
    Pokušavaju izvesti da u jednom razredu sjedi manji broj učenika, bez da se time dodatno opterete već zaposleni učitelji. U Zagrebu još imamo i nedostatak prostora...

  10. #4510
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Ja sam presretna da se spominje opcija povratka u klupe.

  11. #4511
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Problem online nastave u realnom vremenu, što bi u svakom slučaju bila najbolja opcija, je to što ne možeš očekivati da sva djeca imaju opremu i prostor da ju prate. Opremu se još možda i može riješiti, ali prostor ne baš. Naravno svemu treba pristupiti jako fleksibilno, pa bi se sve moglo i snimati, ali onda je tu ooet pitanje je li to pravedno i tako dalje.

  12. #4512
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam sto puno imaju birati roditelji djece sa kronicnim bolestima.
    Mogu birati da idu u skolu ili da imaju vecinom neadekvatnu skolu na daljinu . Ili jos bolje morati ce pitati kolege iz razreda sto je za zadacu.
    Na žalost morati će birati manje zlo jer online nastava i kad je bila za sve nije bila dobra a kamoli za pojedince. Moja J. ima alergijsku astmu koja je dobro kontrolirana ali u sezoni breze joj je teže pa ukoliko bi situacija bila da kašlje i da ne možemo to dobro kontrolirati lijekovima a epidoemiološka situacija ne bi bila sjajna ja ju ne bih slala u školu.
    MM pak ima bronhijalnu astmu i sad da epidemiološki situacija bude loša ja stvarno ne znam što nego se nadati da neće dobiti. Kad je krenula korona njemu je baš bilo loše i stezalo ga u plućima i gušilo i kašljao je ali je morao raditi. Javio se doktorici i dobio hrpu dodatnih lijekova i guraj dalje. Mi si ne možemo priuštiti da on da otkaz i ne radi 3-6-9 mjeseci dok se ne nađe cjepivo.

  13. #4513
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Zanimljivo kod pulinke bio obavezni tjelesni kod nas nije bio pravi sat u rasporedu ali su išli van ,ali je to bilo daleko od pravog loptanja koji je uobičajen na tjelesnom

    Ja ću po potrebi odlučivati što i kako

  14. #4514

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Ako preuzimamo rizik od sirenja epidemije otvarajuci SVE grane gospodarstva, otvarajuci crkve i druga mjesta javnih okupljanja, onda je suludo traziti da djeca budu ta koja ce sprijecavati epidemiju da se razmase i drzati branu od talijanskog scenarija. Osobito jer nema dokaza da su djeca i skole osobito rizicni, a moguce je razraditi modele kojima bi se rizik i dodatno smanjio.
    Nema većeg okupljanja nego što je to sezonsko okupljanje dece u klupe.
    Suludo je rizikovati nešto što se ne mora rizikovati. Da li su škole epidemiološki rizične ili ne, valjda su upravo epidemije gripa najbolji dokaz toga.
    Uostalom, zašto se korona konstantno poredi samo sa gripom? Zar po smrtnosti i broju komplikacija, pa i po zaraznosti, ne bi trebala da bude uporediva sa npr. ospicama pre nego sa gripom? Koliko vidim, većina je u slučaju ospica zagovarala vakcinaciju dece radije nego free sticanje imuniteta? Kako su kriterijumi različiti za koronu, o kojoj čak i ne znamo dugoročne posledice?
    To da se mogu razraditi modeli je nesumnjivo. Mogla se epidemija korone sprečiti i u Kini, i u Evropi, i u Hrvatskoj i Srbiji. Pa eto nije se sprečila. Ljudski faktor.

  15. #4515
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Nema većeg okupljanja nego što je to sezonsko okupljanje dece u klupe.
    Suludo je rizikovati nešto što se ne mora rizikovati. Da li su škole epidemiološki rizične ili ne, valjda su upravo epidemije gripa najbolji dokaz toga.
    Uostalom, zašto se korona konstantno poredi samo sa gripom? Zar po smrtnosti i broju komplikacija, pa i po zaraznosti, ne bi trebala da bude uporediva sa npr. ospicama pre nego sa gripom? Koliko vidim, većina je u slučaju ospica zagovarala vakcinaciju dece radije nego free sticanje imuniteta? Kako su kriterijumi različiti za koronu, o kojoj čak i ne znamo dugoročne posledice?
    To da se mogu razraditi modeli je nesumnjivo. Mogla se epidemija korone sprečiti i u Kini, i u Evropi, i u Hrvatskoj i Srbiji. Pa eto nije se sprečila. Ljudski faktor.
    Korona nema stupanj zaraznisti kao ospice. Zapravo jos ne znaju stupanj zaraznosti, ali svakako je blizi gripi nego ospicama. Isto tako ne siri se u djecoj populaciji najvise za razliku od ospica . Niti je za pretpostaviti da ce imunitet biti dozivotan . Sve pretpostavke govore o tome da nece.
    Isto tako komplikacije u djecjom populaciji nisu tako ceste kao kod ospica. Zapravo puno su manje .
    Sto se tice cjepiva...mogu proci godine dok ono bude usavrseno tako da je ucinkovito za ciljane rizicne populacije. I tada je upitni koliko dugo traje zastita.

    Sto se tice povratka u klupe i epidemioloske bombe.
    Tu imas pravo. Klasican nacin povratka u klupe jest epidemioloska bomba. Zato treba razraditi alternativne nacine povratka. Koji ne ukljucuju samo nastavu na daljinu.

  16. #4516
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Ja se nadam nekom mjestovitom modelu. Svi mi makar po prometu u zg osjetimo koliko je lakse kad zavrsi sk. godina. Masa firmi je presla na neke sisteme kombinacije rada od doma i u uredu da minimizira hrpe i to bi mi bilo realno i pozeljno za skole, jer one jesu hrpe. Argumentacije 'zasto djeca moraju ispastati', a n ispastaju x i y mi ne stoji, jer su to ipak velike mase i sta ima veze da djeca u pravilu nisu tesko bolesna od koronr, donijet ce to doma, pa ce se sirit dalje i eto probpema. Djeca se stvarno jedina i ne mogu drzat fizocke distance, jedan prespavanac i rockas se ne mogu usporrditi s tim masovnim dnevnim migracijama ko sto je skola. Da ih za 40-50 posto dnevno smanje opet su dobro napravili.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.07.2020. at 13:35

  17. #4517
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Danska i svedska...ona neka 2 mlada, svedjanin i norvezanka, organizirali vjencanje u sumi. Mos mislit kako bi to kod nas proslo, kad je drama minimizirat svadbu s 300 na 150, ono smrc. Danci bice ne mogu napeavit svadbu s 300 ljudi da susjede zovu, ne znaju ih toliko valjda. I jos stavljaju bebe spavat na balkone. Dakle, usporedba nas i danaca mi je far fetched jer su drugaciji obicaji. A nek djeca idu u skolu ako vec mogu na mise...nisu mise takvi masseneventovi osim za blagdane, nije isti red velicine.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.07.2020. at 13:42

  18. #4518
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    i ne sjedi se na misi od 8 ujutro do 2 popodne u kvadratima učionice

  19. #4519
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Danska i svedska...ona neka 2 mlada, svedjanin i norvezanka, organizirali vjencanje u sumi. Mos mislit kako bi to kod nas proslo, kad je drama minimizirat svadbu s 300 na 150, ono smrc. Danci bice ne mogu napeavit svadbu s 300 ljudi da susjede zovu, ne znaju ih toliko valjda. I jos stavljaju bebe spavat na balkone. Dakle, usporedba nas i danaca mi je far fetched jer su drugaciji obicaji. A nek djeca idu u skolu ako vec mogu na mise...nisu mise takvi masseneventovi osim za blagdane, nije isti red velicine.
    Ma lako za broj ljudi na svadbi . ( Iako koliko mi je poznato Svedska nema okupljanja veca od 100 ljudi niti danas. Skola ne spada u tu kategoriju.) Nego mi smo drugi mentalitet. Gdje ces Dalmatincu ili Slavoncu reci da ne ljubi i grli svakog gosta na svadbi vlastite kceri?! To bi bio smak svijeta. Meni je jasno da se zeli dio novaca na svadbama okrenuti , ali nema sanse da nasi ljudi idu protiv svog mentaliteta i obicaja. Jedini nacin je ograniciti broj koji ce se ljubiti po svadbama.

  20. #4520
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    i ne sjedi se na misi od 8 ujutro do 2 popodne u kvadratima učionice
    Pa da. Treba svakako smanjiti i broj sati provedeno u zatvorenim prostoru. Treba organizirati nastavu puno efikasnije i pametnije.

  21. #4521
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Mogu mise, mogu utakmice, mogu izbori, mogu fešte, moze se slavit Velika gospa, Oluja, pobjede na izborima. Može se u shopping, moze se putovat, može pirevat, moze mataton lađa, moze cajka klubovi, mogu koncerti, moze svaki belaj, al ne, djeca ne mogu u školu zbog korone..... još bi štošta napisala, al neću.

  22. #4522
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu mise, mogu utakmice, mogu izbori, mogu fešte, moze se slavit Velika gospa, Oluja, pobjede na izborima. Može se u shopping, moze se putovat, može pirevat, moze mataton lađa, moze cajka klubovi, mogu koncerti, moze svaki belaj, al ne, djeca ne mogu u školu zbog korone..... još bi štošta napisala, al neću.
    X
    S time da smo visoko rizični doma, no svjesna sam da ni ovako ne može na duge staze.
    Vidim da puno pišete o profesorima, nastavnicima kojima se ne dano kod mene i oko mene sve neki koji puno pričaju o manama online škole.

  23. #4523

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    A mislite da je dobro što mogu sva ta okupljanja? Mogla su i kod nas i nije dobro ispalo. Kod vas može ispasti bolje jer krećete od puno bolje situacije, ali ja opet ne mislim da je jako dobro što sve to može.

    I opet ću naglasiti razliku između "može" i "mora". Na svaku feštu i put i okupljanje se može i ne mora otići, kako je kome volja i procena, a jednom kad škola krene ona se mora, i gotovo, ne odlučuje ni roditelj ni nastavnik ni dete nego se mora.

    Uz primedbu da jednako ne vidim kako je moguće da sama srž i metodologija nastave na daljinu uskraćuje deci obrazovanje i socijalizaciju.
    To im uskratili nastavnici koji su on line shvatili kao godišnji, a ne kao posao, i roditelji koji na takav pristup nisu reagovali kod nadležnih.
    Sada od takvih ljudi očekujete da uživo urade svoj posao bolje nego na daljinu?
    I još da tako savesno ispoštuju epidemiološke mere kako su savesno radili običan prosvetni deo posla? Zašto bi? Pa u učionici bar može da se radi bez puno nadzora...

    Ako je reč isključivo o čuvanju dece, razumem potrebu ali je onda treba tako i nazvati.

  24. #4524

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Nemam nikakvu ideju kako bi se nastava mogla realizovati a da sve bude podjednako dobro i kvalitetno.
    Ako se poštuju epidemiološke mere, strada prosvetni deo i socijalizacija delom.
    Ako se stavi naglasak na važnost socijalizacije i na bolju i efikasniju komunikaciju i nastavu, narušava se epidemiološka sigurnost.
    Kako god, nastava neće biti ista kao ranije, i uvek će biti nezadovoljnih i roditelja i nastavnika, a jako je teško reći šta je kome optimum.
    Zato i mislim da je i efikasnije i sigurnije unaprediti nastavu na daljinu, kad se silom prilika već praktikovala tri meseca (i verov. će se praktikovati tamo gde izbije žarište), a ne razrađivati u hodu opet neki eksperimentalni model tri meseca pa mu opet analizirati mane i vrline na raspustu.

    Evo recimo Vera, kako ćeš rešiti konkretne probleme predavanja gradiva sa maskom i propitivanja učenika sa maskom? Govorićeš glasnije i razgovetnije - to troši glas i brže umara, ako se preteruje eto promuklosti i onda si završila sa audio prezentovanjem dok se glas ne oporavi. Imaš li među učenicima nagluvih, koji čitaju sa usana? Kod nas ih ima. Vizir daje mnogo manju zaštitu od maske. Nove pojmove, pisaćeš na tabli, pretpostavljam da je to najlakše?
    Učenike ćeš izvoditi pred tablu da odgovaraju ili ne, ima li mesta za distancu? Šta je sa decom koja su stidljiva, ili imaju govornu manu, govore malo nerazgovetno ili vrlo tiho, kako će ići usmeno ispitivanje?
    Kako ćeš rešiti diciplinu na času, koji je pristup onima koji neće da nose maske ili ih uznemirava maska ili skidaju i diraju drugima maske? Kako ćeš kontrolisati socijalnu distancu na času, uz potrebnu dovoljnu tišinu? Deca koja su razmaknuta i pod maskama moraju se došaptavati i generalno komunicirati nešto glasnije nego obično, pa i ako ih bude manje, nivo buke bi lako mogao biti veći jer nema čitanja sa usana.

    *nemoj me, Vera, shvatiti kao da baš tebe prozivam ili baš očekujem odgovor od tebe, naprotiv, slobodno ignoriši, nego je to sve ono što se neki od nastavnika pitaju unapred, samo se retorički obraćam tebi jer si pisala o nastavi.

    To su samo neke sitnice koje će nastavnici rešavati u hodu i bez propisanih standarda i kontrole, a za roditelje u Srbiji je interesantno da naš ministar teži modelu u kome se nastava odvija online a propitivanje uživo. Što nas opet dovodi do roditelja koji rade posao nastavnika, a to je glavna pritužba roditelja na on line. I tako...

  25. #4525
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da otvaranje škola treba ovisiti o epidemiološkoj situaciji, a bojim se da Hr tu ne stoji baš najbolje niti u ovom trenutku. Odnosno, nije da ja to mislim nego čitam rasprave o otvaranju škola u Americi. Znači trebalo bi gledati broj zaraženih na 100.000, i definitivno da se.to može promatrati po regijama. Tko zna što će biti na jesen, naši bi vjerojatno i mogli smanjiti te brojeve, ali baš mi se i ne čini da se trude. Ovakvim pristupom kao sad ih sigurno neće smanjiti do jeseni.
    To je upravo model koji neki dijelovi SAD-a trenutno koriste. Znam za neke okruge u Kaliforniji i par u Michiganu, odnosno neke privatne skole. Mi cemo cuti u cetvrtak u 14h sto nase Ministarstvo edukacije kaze, a zatim ce se oglasiti i lokalni distrikt. Najavili su nam prije desetak dana (lokalno) da ce, neovisno o preporuci ministarstva, omoguciti distance learning u nasim krajevima za one koji ne zele/ne mogu u skolu iz zdravstvenih razloga ili jednostavno zele ostati kod kuce. Detalje jos ne znamo.

    Mi smo zapeli negdje izmedju. Ne mozemo previse riskirati zbog kucne situacije, ali s druge strane, nije nam ni ovo idealno. Inace se druzimo, u zatvorenom prostoru samo s jednom obitelji, na otvorenom s malo vecim krugom.

  26. #4526

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Da se dopunim: tako hvaljeni i promovisani rad u grupama i projektima velikim delom otpada osim opet u online varijanti, eventualni eksperimentalni rad se mora modifikovati (mikroskopiranje npr. otpada na dosadašnji način), fizičko se kompletno treba modifikovati u zatvorenom, šta reći i odlučiti za muzičko?
    Generalno se za većinu predmeta nastava opet svodi na nastavnikov monolog ex katedra ili dijalog, sve drugo zahteva modifikacije a to opet zahteva rad i vreme, što kod mnogih nije bilo uloženo ni u online nastavu...

  27. #4527

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Korona nema stupanj zaraznisti kao ospice. Zapravo jos ne znaju stupanj zaraznosti, ali svakako je blizi gripi nego ospicama. Isto tako ne siri se u djecoj populaciji najvise za razliku od ospica . Niti je za pretpostaviti da ce imunitet biti dozivotan . Sve pretpostavke govore o tome da nece.
    Isto tako komplikacije u djecjom populaciji nisu tako ceste kao kod ospica. Zapravo puno su manje .
    Sto se tice cjepiva...mogu proci godine dok ono bude usavrseno tako da je ucinkovito za ciljane rizicne populacije. I tada je upitni koliko dugo traje zastita.
    Mislila sam na generalnu populaciju, ne samo na decu, ali u pravu si, trebalo je da se držim samo dece.
    Sa druge strane, ja sam našla neke druge i drugačije linkove i brojke, gde je smrtnost upravo dece kod morbila i kod korone u vrlo sličnom rangu (0,08 za koronu i 0,1 za morbile), ali tu bih ipak radije verovala tebi da imaš tačnije podatke nego što ih ja mogu naći pretraživanjem, makar i medicinskih časopisa.

  28. #4528
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu mise, mogu utakmice, mogu izbori, mogu fešte, moze se slavit Velika gospa, Oluja, pobjede na izborima. Može se u shopping, moze se putovat, može pirevat, moze mataton lađa, moze cajka klubovi, mogu koncerti, moze svaki belaj, al ne, djeca ne mogu u školu zbog korone..... još bi štošta napisala, al neću.
    mogu, ali ne moraju, tko neće. razlika je velika
    sad vidim da je pulinka napisala isto
    Posljednje uređivanje od n.grace : 28.07.2020. at 19:22

  29. #4529
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam nikakvu ideju kako bi se nastava mogla realizovati a da sve bude podjednako dobro i kvalitetno.
    Ako se poštuju epidemiološke mere, strada prosvetni deo i socijalizacija delom.
    Ako se stavi naglasak na važnost socijalizacije i na bolju i efikasniju komunikaciju i nastavu, narušava se epidemiološka sigurnost.
    Kako god, nastava neće biti ista kao ranije, i uvek će biti nezadovoljnih i roditelja i nastavnika, a jako je teško reći šta je kome optimum.
    Zato i mislim da je i efikasnije i sigurnije unaprediti nastavu na daljinu, kad se silom prilika već praktikovala tri meseca (i verov. će se praktikovati tamo gde izbije žarište), a ne razrađivati u hodu opet neki eksperimentalni model tri meseca pa mu opet analizirati mane i vrline na raspustu.

    Evo recimo Vera, kako ćeš rešiti konkretne probleme predavanja gradiva sa maskom i propitivanja učenika sa maskom? Govorićeš glasnije i razgovetnije - to troši glas i brže umara, ako se preteruje eto promuklosti i onda si završila sa audio prezentovanjem dok se glas ne oporavi. Imaš li među učenicima nagluvih, koji čitaju sa usana? Kod nas ih ima. Vizir daje mnogo manju zaštitu od maske. Nove pojmove, pisaćeš na tabli, pretpostavljam da je to najlakše?
    Učenike ćeš izvoditi pred tablu da odgovaraju ili ne, ima li mesta za distancu? Šta je sa decom koja su stidljiva, ili imaju govornu manu, govore malo nerazgovetno ili vrlo tiho, kako će ići usmeno ispitivanje?
    Kako ćeš rešiti diciplinu na času, koji je pristup onima koji neće da nose maske ili ih uznemirava maska ili skidaju i diraju drugima maske? Kako ćeš kontrolisati socijalnu distancu na času, uz potrebnu dovoljnu tišinu? Deca koja su razmaknuta i pod maskama moraju se došaptavati i generalno komunicirati nešto glasnije nego obično, pa i ako ih bude manje, nivo buke bi lako mogao biti veći jer nema čitanja sa usana.

    *nemoj me, Vera, shvatiti kao da baš tebe prozivam ili baš očekujem odgovor od tebe, naprotiv, slobodno ignoriši, nego je to sve ono što se neki od nastavnika pitaju unapred, samo se retorički obraćam tebi jer si pisala o nastavi.

    To su samo neke sitnice koje će nastavnici rešavati u hodu i bez propisanih standarda i kontrole, a za roditelje u Srbiji je interesantno da naš ministar teži modelu u kome se nastava odvija online a propitivanje uživo. Što nas opet dovodi do roditelja koji rade posao nastavnika, a to je glavna pritužba roditelja na on line. I tako...
    Mislim.da samo odrasli vide tu dramu oko maski. Moja djeca nisu niti jednom dramatizirala oko toga. Nose ih tamo gdje se to od njih ocekuje . Ako se bude ocekivalo u skoli budu ih nosili. Sto se tice komunikacije postoji problem sa ljudima koji citaju s usana, ali komuniciram cijeli dan , pod maskom mjesecima...na pocetku je ( meni ) bilo malo cudno, ali zaista nema nikakve posebne razlike niti u kolicini trosenja energije niti u razgovjetnosti govora.
    Samo treba paziti vise da nema pozadinske buke.

  30. #4530
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa ja mislim da će se djeca prema maskama ponašati točno onako kako im se ponašaju roditelji, a kako ima jako puno odraslih koji ne žele nositi maske, onda pretpostavljam da će biti i puno djece.
    Normalno ako maske uopće budu o obavezne ili bar preporučene u školi.
    Inače ja nosim masku od početka korone, još dok nije štitila od zaraze [emoji16] ali moram priznati da mi uopće nije ugodna za nošenje.

  31. #4531
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    . Imamo doduse onaj slucaj vrtica u Đakovo, koliko je tamose djece zarazilo? Koliko se sjecam priličan broj...
    Kasnim, ali koliko znam, bila je rijec o 11 djece

  32. #4532
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Vec sam vise puta pisala da nosim medicinsku ( obicnu kirursku ) masku na poslu od veljace. Ima ih raznih, neke su udobnije od drugih. Sad kad stavim onu koja mi je najbolja niti ju ne primjecujem. Osim sto ne mogu piti vodu kad mi padne na pamet.
    Za ducan i do radne sobe imam platnene maske . I tih ima jako razlicitih . Neke su koma neudobne i grube, neke su skroz ok.
    Vizire i zastitne naocale ne nosim ( vise) to mi je koma. Osim sto u kombinaciji pod maskom ima jos manje zraka plastika mi jako smeta vidu jer mi pojacava astigmatizam.

  33. #4533
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    i da dodam, stvarno nisam zen roditelj koji će bez straha slati djecu u školu, pogotovo ovu stariju koja u najboljem slučaju do skole putuje sat vremena u krcatom javnom prijevozu. ne sviđa mi se ideja online nastave u nedogled, ali osjećam nelagodu i brinem se.

  34. #4534

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim.da samo odrasli vide tu dramu oko maski. Moja djeca nisu niti jednom dramatizirala oko toga. Nose ih tamo gdje se to od njih ocekuje . Ako se bude ocekivalo u skoli budu ih nosili. Sto se tice komunikacije postoji problem sa ljudima koji citaju s usana, ali komuniciram cijeli dan , pod maskom mjesecima...na pocetku je ( meni ) bilo malo cudno, ali zaista nema nikakve posebne razlike niti u kolicini trosenja energije niti u razgovjetnosti govora.
    Samo treba paziti vise da nema pozadinske buke.
    A deca kopiraju odrasle tako kako je Mima napisala.
    "Samo treba paziti na pozadinsku buku" je upravo ključna razlika tvog radnog mesta i učionice, koja utiče na nivo trošenja energije i ragovetnosti govora.
    Na temi se stalno zamišlja neka idealna učionica, idealna deca i idealni prosvetar- što sve ne postoji.
    Nisam rekla da nastava nije izvodljiva, nego sam naglasila da će biti mnogo nezadovoljnih kao i za online- jer će biti mnogo nestandardizovanih pristupa. Jer nije dobro razrađena.

  35. #4535
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Eto, a meni maska nije udobna, vruće mi je ispod nje, imam osjećaj da mi je teže disati, i u svakom slučaju sam sretna da ju ne moram nositi duže. Nije mi ovo inače prvi put da nosim masku, dosta često sam ju nosila dok mi je dijete bilo malo. Mislim da svi svuda trebaju nositi maske, i to govorim od početka, ali da mi je super nositi masku, nije.

  36. #4536
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A deca kopiraju odrasle tako kako je Mima napisala.
    "Samo treba paziti na pozadinsku buku" je upravo ključna razlika tvog radnog mesta i učionice, koja utiče na nivo trošenja energije i ragovetnosti govora.
    Na temi se stalno zamišlja neka idealna učionica, idealna deca i idealni prosvetar- što sve ne postoji.
    Nisam rekla da nastava nije izvodljiva, nego sam naglasila da će biti mnogo nezadovoljnih kao i za online- jer će biti mnogo nestandardizovanih pristupa. Jer nije dobro razrađena.
    Na mom radnim mjestu ima pozadinske buke koliko hoces. I jos je takav prostor da sve odzvanja. Plus stotine ljudi koji prolaze i ne cuju dobro.

  37. #4537

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu mise, mogu utakmice, mogu izbori, mogu fešte, moze se slavit Velika gospa, Oluja, pobjede na izborima. Može se u shopping, moze se putovat, može pirevat, moze mataton lađa, moze cajka klubovi, mogu koncerti, moze svaki belaj, al ne, djeca ne mogu u školu zbog korone..... još bi štošta napisala, al neću.
    Mislim da je opet puno lakse kontrolirati odrasle ljude nego malu djecu.
    Druga stvar, kad se netko zarazi u nocnom klubu, svi cemo pomisliti isto - tko mu je kriv sto je isao u nocni klub.
    Ako se dijete zarazi u skoli i u vrticu, bojim se da ce veliki broj roditelja svaliti odgovornost na predavaca i skolu. Ne bi trebalo biti tako ali nazalost...
    U svakom slucaju, ja sam za opciju da svaka skola ide na povratak u skolske klupe dok je epidemioloska situacija u mjestu skole dobra a za ranjive skupine da se organizira nastava kod kuce. Djeca se mogu ukljucivati u online nastavu po potrebi, ako se epidemioloska situacija pocne pogorsavati.

  38. #4538
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    i da dodam, stvarno nisam zen roditelj koji će bez straha slati djecu u školu, pogotovo ovu stariju koja u najboljem slučaju do skole putuje sat vremena u krcatom javnom prijevozu. ne sviđa mi se ideja online nastave u nedogled, ali osjećam nelagodu i brinem se.
    Srednja je zapravo prilicno upitna zbog tih migracija i ucenickih domova.
    Maturanti jesu prioritet , ali za ostale nisam sigurna da ce i kako se vratiti u klupe.

  39. #4539
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je opet puno lakse kontrolirati odrasle ljude nego malu djecu.
    Druga stvar, kad se netko zarazi u nocnom klubu, svi cemo pomisliti isto - tko mu je kriv sto je isao u nocni klub.
    Ako se dijete zarazi u skoli i u vrticu, bojim se da ce veliki broj roditelja svaliti odgovornost na predavaca i skolu. Ne bi trebalo biti tako ali nazalost...
    U svakom slucaju, ja sam za opciju da svaka skola ide na povratak u skolske klupe dok je epidemioloska situacija u mjestu skole dobra a za ranjive skupine da se organizira nastava kod kuce. Djeca se mogu ukljucivati u online nastavu po potrebi, ako se epidemioloska situacija pocne pogorsavati.
    Kako bi ranjivim skupinama organizirala nastavu doma obzirom da cesto imaju i poteskoce u ucenju?
    Ja sam svojoj skoli jasno i glasno rekla da je moje dijete u potpunosti bilo diskriminirano nacinom kako se u nasoj skoli provodila nastavu na daljinu. Iskljucivo pisani materijali i upute za samostalnu obradu na patformi za kronicno bolesno dijete s disleksijom. Bas me zanima da li bi im tako nesto bilo prihvatljivo za slijepo i visoko slabovidni dijete ciji roditelji rade cijeli dan izvan kuce.

  40. #4540

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kako bi ranjivim skupinama organizirala nastavu doma obzirom da cesto imaju i poteskoce u ucenju?
    Ja sam svojoj skoli jasno i glasno rekla da je moje dijete u potpunosti bilo diskriminirano nacinom kako se u nasoj skoli provodila nastavu na daljinu. Iskljucivo pisani materijali i upute za samostalnu obradu na patformi za kronicno bolesno dijete s disleksijom. Bas me zanima da li bi im tako nesto bilo prihvatljivo za slijepo i visoko slabovidni dijete ciji roditelji rade cijeli dan izvan kuce.
    Sirius, programi za djecu s teskocama u razvoju se moraju provoditi individualizirano. Ne moze postojati neki opci plan i program. Nije isto organizirati online nastavu za slabovidno dijete, dijete s autizmom, dijete s inteletualnim teskocama... To zahtijeva dodatni trud, napor, suradnju i organizaciju, kako ucitelja, tako i roditelja.

  41. #4541

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Na mom radnim mjestu ima pozadinske buke koliko hoces. I jos je takav prostor da sve odzvanja. Plus stotine ljudi koji prolaze i ne cuju dobro.
    A dobro, neću se oko toga sa tobom nastavljati, poenta je bila da li je ili ne zamorno govoriti pod maskom, ti si ta koja je pomenula da je ok i razumljivo ako nema pozadinske buke. Ja ne znam učionicu bez makar minimalne pozadinske buke, u krajnjem slučaju bar buke iz okoline.
    I realno nije jednako zamorno za glasne žice dogovarati se nešto sa odraslom osobom i voditi naizmenično dijalog, ili objašnjavati nešto desetominutnim manje- više monologom dok se učenici povremeno uključuju. Prosvetari bi teoretski trebalo da promene bar dve maske na dan, bar pretpostavljam da bi se dosta brzo vlažile. Pod uslovom, naravno, da uopšte budu tražene maske kao zaštita.

    Meni je stvarno žao što si imala tako loša iskustva sa nastavom na daljinu. Za tvoje dete je naravno trebalo, sve što može, da ide u vidu audio poruka, od držanja nastave preko zadavanja zadataka do njene izrade zadatka u većini predmeta. Ali to znaš i sama.
    Mojima ne treba takvo prilagođavanje pa sam opet školi poslala ceo roman sa analizom šta je moglo bolje u nastavi, u kao anonimnoj anketi, nakon koje mi se obe učiteljice vrlo hladno javljaju. Mogu da se nosim sa time da ih mrzi da rade svoj posao, ali nemam želju da oprobam koliko savesno bi radile još i posao koji do tada nisu radile, tj. primenu mera zaštite.

  42. #4542
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, programi za djecu s teskocama u razvoju se moraju provoditi individualizirano. Ne moze postojati neki opci plan i program. Nije isto organizirati online nastavu za slabovidno dijete, dijete s autizmom, dijete s inteletualnim teskocama... To zahtijeva dodatni trud, napor, suradnju i organizaciju, kako ucitelja, tako i roditelja.
    Ne moras mi reci da zahtjeva dodatni trud roditelja. Roditelji djece s poteskocama su vecinom navikli da moraju dodatni raditi sa svojom djecom. Ono na sto ja ne pristajem je odradivati kompleti posao ucitelja jer je nacin na koji oni djetetu drze (?) nastavu pisanim uputama uz : procitaj-napisi nije nastava. Po tome sto ti pises valjda je ok da mi kao roditelji otvaramo virtualni razred i citamo joj sve upute i gradivo jer ona ne cita dobro? Potpuni je jasno da ako je nastava u razredu ona je izlozena usmenim uputama nastavnika i predavanju nastavnika. Dakle nastavnik odraduje svoj posao , a ja pomazem kod kuce sa nejasnocama i zadacom.
    Da ne pricam da je moja kolegica koja ima dijete sa autizmom radila cijelo vrijeme , a cuvanje djeteta je morala organizirati kako zna i umije. Plus sve je morala odradivati nakon posla kad dode doma jer se njihova nastava svodila na poruke sto treba obraditi na WA grupi.
    Posljednje uređivanje od sirius : 28.07.2020. at 21:22

  43. #4543

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    .
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 28.07.2020. at 21:15

  44. #4544

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    I zamislimo da cijela prica potraje 3 godine
    hoce li se nakon 2 godine raspravljati da ne bi trebalo/ bi trebalo djecu staviti u skole?
    ja stvarno smatram da djeca ne trebaju ispastat i bit doma zbog ove krize
    jer nisu rizicna skupina
    jer trebaju biti u svom drustvu
    jer se vec sutra moze pojaviti neka nova pošast,
    jer nisu oni krivi što ima bolesnih i starih ljudi
    jer zivot ide dalje kaj god mi napravili

  45. #4545
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    A dobro, neću se oko toga sa tobom nastavljati, poenta je bila da li je ili ne zamorno govoriti pod maskom, ti si ta koja je pomenula da je ok i razumljivo ako nema pozadinske buke. Ja ne znam učionicu bez makar minimalne pozadinske buke, u krajnjem slučaju bar buke iz okoline.
    I realno nije jednako zamorno za glasne žice dogovarati se nešto sa odraslom osobom i voditi naizmenično dijalog, ili objašnjavati nešto desetominutnim manje- više monologom dok se učenici povremeno uključuju. Prosvetari bi teoretski trebalo da promene bar dve maske na dan, bar pretpostavljam da bi se dosta brzo vlažile. Pod uslovom, naravno, da uopšte budu tražene maske kao zaštita.

    Meni je stvarno žao što si imala tako loša iskustva sa nastavom na daljinu. Za tvoje dete je naravno trebalo, sve što može, da ide u vidu audio poruka, od držanja nastave preko zadavanja zadataka do njene izrade zadatka u većini predmeta. Ali to znaš i sama.
    Mojima ne treba takvo prilagođavanje pa sam opet školi poslala ceo roman sa analizom šta je moglo bolje u nastavi, u kao anonimnoj anketi, nakon koje mi se obe učiteljice vrlo hladno javljaju. Mogu da se nosim sa time da ih mrzi da rade svoj posao, ali nemam želju da oprobam koliko savesno bi radile još i posao koji do tada nisu radile, tj. primenu mera zaštite.
    Pulinka, velik dio osoba sa kojima radim jesu djeca.
    Od beba starih mjesec dana pa navise, koja placu. Plus njihovi roditelji. Ovi odrasli koji ne cuju mi samo dodu kao odmor u pauzi izmedu djece. Tako da prilicno dobro znam kako izgleda rad sa djecjom populacijom i to u losijoj fazi nego sto su u razredu.

    Sto se mene tice mozemo mi.imati cijelu godinu nastavu na daljinu ili jos par godina dok se svi ne imuniziramo, ali nemojmo.se zanositi idejom da je to nastava i da ce djeca
    savladati i 30% ocekivanog.
    Sto se tice primjerenih mjera zastite stvarni ne znam sto bi to zapravo trebalo ukljucivati osim nekih opcih preporuka koje se sad vec primjenjuju u trgovinama .
    Ok, u klubovima i na svadbama nisam bila pa ne znam .
    Organizacija nastave da manje djece bude u skoli.u isto vrijeme, manje djece na hodnicima i kraci boravak u skoli je ono sto mi se cini najzahtjevnije od svega jer zahtjeva potpuno drugaciji nacin razmisljanja i organizaciju nastave.

  46. #4546
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    I zamislimo da cijela prica potraje 3 godine
    hoce li se nakon 2 godine raspravljati da ne bi trebalo/ bi trebalo djecu staviti u skole?
    ja stvarno smatram da djeca ne trebaju ispastat i bit doma zbog ove krize
    jer nisu rizicna skupina
    jer trebaju biti u svom drustvu
    jer se vec sutra moze pojaviti neka nova pošast,
    jer nisu oni krivi što ima bolesnih i starih ljudi
    jer zivot ide dalje kaj god mi napravili
    I jer sve zemlje svijeta imaju razradjen, funkcionalan sustav udomljavanje djece bez roditelja.
    Svi su do sad shvatili kako ce reagirati na zarazu, u kojim razmjerima zaraze se koristi koji plan, kad se skole zatvaraju, kad se salje samo dio (koji dio?) ucenika i nastavnika u karantenu, tko mijenja bolesne ucitelje.....
    U zemljama (ili kod poslodavaca) gdje je bolovanje besplatno i daje se kako tko stigne, ok, nema veze, kad nema skole ili netko kaslje, roditelj ili tri ce ostati doma. Sto je s roditeljima koji nemaju bolovanje takve vrste, jer rade negdje gdje nije moguce izostati s posla svaka tri dana, ili negdje gdje se opcenito ne izostaje jer, eto, to se ne placa iz tudjeg dzepa ili ionako sirote drzavne blagajne.
    Djeca nisu rizicna skupina, osim kad umru, ili se ne zna kakve posljedice COVID ostavlja na organizam. A mogu prosiriti zarazu. Ali ok, mozda djeca zive sama.


    Da napomenem, nisam uopce zagovornik vjecnog zatvaranja, ili opcenitog zatvaranja u ovom trenutku, s obzirom da svijet vidno nekako funkcionira ovako kako je sad. Ali mislim da je sve skupa puno kompleksnije nego ovo navedeno jer, eto, djeca nisu sama na svijetu, izmedju ostalog. I zbog toga sto neki imaju roditelje koje doslovno boli briga za sve, osim za vlastitu guzicu i, eventualno, vlastitu obitelj. Nadam se da ce i tu i tamo i svuda izmisliti nesto sto funkcionira i sto ce pruziti vise-manje jednake prilike svoj djeci.

  47. #4547

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ovakva on line nastava svakako nije nastava i slažem se da će se usvojiti jako malo gradiva. Ali se ne slažem da se ne može poboljšati.

    U mere zaštite ubrajam upravo uredbe koje važe u npr. trgovinama, iako možda nisu sasvim iste, ali evo kod nas se za škole predlažu: pravilno nošenje maske, distanca, redovno pranje ruku, ne dirati lice rukama, manje grupe dece u razredu i hodnicima, redovno provetravati sve prostorije i redovno dezinfikovati wc-e, učionice, hodnike itd. plus kvake i slična mesta.

    U realnosti mislim da će jedina mera biti manji broj učenika, čak ne ni na nivou razreda, nego škole, tj. jedne nedelje npr. 1,3, 5, 7. razred a druge 2,4,6, 8. raz. Eventualno se nadam da će naši ,kao i do sada, imati opravdanje da nastave da budu više napolju nego unutra.
    S obzirom da se do sada škola prala samo običnom vodom, wc školjke su uvek zapušene jer kotlići ne rade, sve smrdi kao štala a sapuna ima samo po učionicama od roditeljskog novca, ne znam kojom čarolijom bi se odjednom dosegao makar neki osnovni nivo obične čistoće, a ne dezinfekcije.
    Eto, ne znam koje mere zaštite se kod vas podrazumevaju, kod nas se recimo uopšte ne pominju skraćeni časovi ni nešto slično tome.
    Edit- odgovaram sirius.
    Posljednje uređivanje od pulinka : 28.07.2020. at 21:47

  48. #4548
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Kod nas se nista jos ne spominje. Skraceni satovi i blok nastava su samo ideje koje nabacujem , a mogle bi se primjenjivati.
    ( koliko me pamcenje sluzi jednu skolsku godinu u srednjoj sam i imala satove od 30 minuta )

  49. #4549
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    je, ti satovi od 30 minuta su bili prve ratne godine u zg

  50. #4550

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    I zamislimo da cijela prica potraje 3 godine
    hoce li se nakon 2 godine raspravljati da ne bi trebalo/ bi trebalo djecu staviti u skole?
    ja stvarno smatram da djeca ne trebaju ispastat i bit doma zbog ove krize
    jer nisu rizicna skupina
    jer trebaju biti u svom drustvu
    jer se vec sutra moze pojaviti neka nova pošast,
    jer nisu oni krivi što ima bolesnih i starih ljudi
    jer zivot ide dalje kaj god mi napravili
    I zamislimo da cela priča potraje 3 godine: sa karantinom ili bez, brže ili sporije, u državama sa tako malim brojem stanovnika kao što su naše, dobar deo stanovništva bi se već verovatno ili zarazio ili vakcinisao ako hoće i može - nešto od toga će se svakako i desiti jer nisam sigurna da će korona nestati u tri godine.
    Pa bi ta većina sa ovakvim ili onakvim imunitetom svakako išla u školu a manjina bi bili oni koji se igrom slučaja nisu zarazili niti vakcinisali.
    Ne znam kako tačno deca ispaštaju kad pišete da se sve može- zašto nisu u svom društvu?
    Kod nas se mladi druže, neki na otvorenom neki u zatvorenom.
    Oni čine trenutno i dobar deo hospitalizovanih- ok, mahom su u pitanju srednjoškolci i studenti, manje mala deca.
    A škole će biti ovako ili onako.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •