Stranica 94 od 383 PrviPrvi ... 44849293949596104144194 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 4,651 do 4,700 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #4651
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Nije srednja škola zagrebačka banka pa da svi idu na istu lokaciju na posel,kako njima organizirati prevoz,malo prošetataš i evo ti busa koji te vozi do posla
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 30.07.2020. at 16:16

  2. #4652

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Danka, sve je nažalost tačno...Koliko god distopično zvučalo.
    Matematičke analize o kojima tekst piše su i dalje dostupne na pomenutom fb profilu, proverila sam, a od naših epidemiologa dr Radovanović je imao dovoljno integriteta da od početka govori istinu i objektivno prati situaciju, iako je on odavno u penziji sa svoje 84 godine, i svi članovi kriznog štaba su njegovi učenici. Ali, kako je neko rekao, integritet nije nešto što se lako prenosi na učenike. Sam Radovanović odbija da u ovoj situaciji daje bilo kakva rešenja i predloge, jer osnovni podaci nisu istiniti.

    Mima, tako je, nije to neko čudesno rešenje jer bi se mešali učenici raznih škola, postiglo bi se samo smanjenje gužve i razdvajanje starijih i rizičnih od srednjoškolaca - da li je korist dovoljna da bi se uopšte upuštali u tako nešto, to ja ne umem da procenim...

  3. #4653
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Skolski busevi ovdje voze djecu u razne skole, ne samo u jednu. Ali ok, recimo u nasem gradu je manje skola, a i manje djece, naravno. S druge strane, busevi su opcenito nuzno zlo, tko god moze, radije vozi djecu (ali ne moze svatko jer mu radno vrijeme ne dozvoljava taj luksuz). Nuzno zlo su prvenstveno zbog toga sto su izvor bullyinga, nasilja, raznoraznog uzasa i to cak i kod nas, a mi smo prakticki neka oaza gdje se ne dogadja prakticki nista, ne zakljucavaju se kuce itakoto.

    I ni ovdje nema dovoljno mjesta u busevima. Sjedi se po troje na sjedalu za dvoje, ponekad po podu.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 30.07.2020. at 18:38

  4. #4654
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako se nekome cita sto su ovdje izmisliti, cijela odredba je ovdje. To je za Minnesotu.

    Sutra ili pocetkom sljedeceg tjedna ce objaviti kako cemo mi lokalno odradjivati skolu. Sudeci po danasnjim brojevima, bili bismo u hibridnom modelu (nizi razredi u ucionici, stariji kod kuce). Omogucit ce nam distance learning za sve koji ne mogu ili ne zele ici u skolu.

  5. #4655
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Jutros sam ovo čitala,

    https://slobodnadalmacija.hr/dalmaci...-gospu-1035508

    Da citiram vrh članka:
    Dakle, sedam do 10 dana nakon blagdana Gospe Sinjske znat ćemo jesu li se hodočasnici, odnosno svi oni koji su pohodili u Sinj pridržavali mjera. Ako brojka pozitivnih na koronavirus ne bude rasla, što želimo vjerovati, znat ćemo da su svi bili jako odgovorni, no ako brojka novozaraženih bude rasla, znat ćemo da su se olako shvatile upute epidemiologa.

    Dakle, idite, guzvajte se i molite se Gospi da se ne zarazite, pa sta bude.

  6. #4656
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Jutros sam ovo čitala,

    https://slobodnadalmacija.hr/dalmaci...-gospu-1035508

    Da citiram vrh članka:
    Dakle, sedam do 10 dana nakon blagdana Gospe Sinjske znat ćemo jesu li se hodočasnici, odnosno svi oni koji su pohodili u Sinj pridržavali mjera. Ako brojka pozitivnih na koronavirus ne bude rasla, što želimo vjerovati, znat ćemo da su svi bili jako odgovorni, no ako brojka novozaraženih bude rasla, znat ćemo da su se olako shvatile upute epidemiologa.

    Dakle, idite, guzvajte se i molite se Gospi da se ne zarazite, pa sta bude.
    Tako je. Možemo pripaziti jedino sami na sebe i čuvati se sami, ne ići na takva mjesta. A ovo je isti problem s turističkom zajednicom i crkvom. Nema druge nego pojedinačno pamet u glavu i ne ići onamo kamo ne moramo.

  7. #4657
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Jutros sam ovo čitala,

    https://slobodnadalmacija.hr/dalmaci...-gospu-1035508

    Da citiram vrh članka:
    Dakle, sedam do 10 dana nakon blagdana Gospe Sinjske znat ćemo jesu li se hodočasnici, odnosno svi oni koji su pohodili u Sinj pridržavali mjera. Ako brojka pozitivnih na koronavirus ne bude rasla, što želimo vjerovati, znat ćemo da su svi bili jako odgovorni, no ako brojka novozaraženih bude rasla, znat ćemo da su se olako shvatile upute epidemiologa.

    Dakle, idite, guzvajte se i molite se Gospi da se ne zarazite, pa sta bude.

    Čudno kako takve objave nije bilo nakon izborne noći a gle čuda ni zaraženih. Izgleda da naše političare čuva sam Bog.
    Dozvoliti takvo jedno okupljanje pa reći e vidjeti ćemo ako ćete se paziti ako ne sami ste si krivi...budalaština. Naravno da im narod više ne vjeruje. Izgleda da pravila ovise o mjestu, događaju i zanimanju jer virus ne ide svugdje.

  8. #4658
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa ako je istina da tamo bude 100.000 ljudi i to puno bolesnih koji dolaze moliti za ozdravljenje, onda svakako nije ni blizu isto kao na izbornim skupovima. Ni po broju ljudi ni po koncentraciji teško bolesnih.... Ne mislim da su prizori na izborima bili ok ali da je pola izbornog stožera neke stranke se razbolilo vec bi sigurno to znali....

  9. #4659
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako je istina da tamo bude 100.000 ljudi i to puno bolesnih koji dolaze moliti za ozdravljenje, onda svakako nije ni blizu isto kao na izbornim skupovima. Ni po broju ljudi ni po koncentraciji teško bolesnih.... Ne mislim da su prizori na izborima bili ok ali da je pola izbornog stožera neke stranke se razbolilo vec bi sigurno to znali....
    Sve to stoji ali onda dozvoliti okupljanje 100.000 ljudi i očekivati da će držati razmak. Na kojem to prostoru toliki broj ljudi može držati razmak? I onda ako poraste broj zaraženih.. A niste se pridržavali pravila a političari u izbornoj noći su primjerom pokazali kako se pridržavaju.

  10. #4660
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Jutros sam ovo čitala,

    https://slobodnadalmacija.hr/dalmaci...-gospu-1035508

    Da citiram vrh članka:
    Dakle, sedam do 10 dana nakon blagdana Gospe Sinjske znat ćemo jesu li se hodočasnici, odnosno svi oni koji su pohodili u Sinj pridržavali mjera. Ako brojka pozitivnih na koronavirus ne bude rasla, što želimo vjerovati, znat ćemo da su svi bili jako odgovorni, no ako brojka novozaraženih bude rasla, znat ćemo da su se olako shvatile upute epidemiologa.

    Dakle, idite, guzvajte se i molite se Gospi da se ne zarazite, pa sta bude.

    ali nije rečeno dakle idite gužvajte se pa šta bude
    rečeno je da je procesija otkazana, da su planirane mise na otvorenom ili ako su u zatvorenom da trebaju nosit maske
    da su mnogi ljudi već krenuli ranije na hodošašće baš zato da bude manja gužva 15.8. i da to pozdravljaju da i više njih naprave
    da pozivaju bolesne da ne idu
    da se ne bi smjelo ljubit sliku itd itd

    može se i valjda i hoće angažirati neke ljude koji će malo paziti i upozoravati ljude da drže razmak, da se ne zaborave

    znači planirane su brojne stvari da se smanji vjerojatnost širenja zaraze, jedna od njih je i ovaj članak koji apelira na odgovornost ljudi

    baš kako ina kaže, ne treba razmišljati 0-1, postoji cijeli spektar ponašanja između

  11. #4661
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    A diranje kipa? Nije samo ljubljenje bitno

  12. #4662
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Realno prava zabrana bi bila da zabrane 2 tjedna svima osim Sinanjima ulazak u Sinj. Mislim da je jasno da je u to trenutno nije opcija. A ostalo bude po savjesti pojedinaca. Da imam neka velika očekivanja od toga - nemam. Inace nemam pojma kako to izgleda, kad su takve teme na tv samo promijenim program Tako da me ovo o 100.000 prisutnih prilicno iznenadilo....
    Posljednje uređivanje od sillyme : 31.07.2020. at 12:57

  13. #4663
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Možda je to brojka za više dana ,na sam 15.8. nije tolika ,ali desetina te brojke je očekivana.

  14. #4664

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Ja znam za 3 velika vjerska skupa (bila sam na 2) nakon kojih nije bila niti jedna zarazena osoba. Ne sjecam se, je li nakon hvarske procesije bilo zarazenih ?
    Poanta nije u tome da je Bog vjernike sacuvao od zaraze (jer vjernici bi trebali razmisljati u smjeru "neka bude Bozja volja", a ne "Boze daj da se ne zarazim), nego ipak mislim da su ljudi svjesni opasnosti i da su se pazili vise nego inace. Ne vjerujem da ce Sinj postati novo veliko zariste.

  15. #4665
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Na Hvaru je bilo nekoliko grupa po 15 razmaknutih ljudi. Grupe se nisu susretale (kretale su iz različitih mjesta).
    Posljednje uređivanje od čokolada : 31.07.2020. at 16:58

  16. #4666
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Da, Hvarska procesije se isto stalno spominje. Kod nas je bio krizonosa, svećenik, 5 pjevačica i 3, 4 ljudi se samoinicijativno priključilo. Išli po selu, tko je htio pronatrao s vrata ili prozora. Tako da nije isto kao Velika gospa. Bila sam jedne godine kod prije u Sinju na Gospu, vise ljudi na jednom mjestu u zivotu nisam vidila. Hodoćasnici plus oni sto su dosli feštat plus Sinjani.

  17. #4667
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Već 6 dana nitko ništa o koroni
    I proslava u Kninu je prošla. Bez ijedne maske na licu. Rekla bih i doslovno i figurativno.
    Mene je i dalje strah gomila ljudi. Ma, ja sam introvert, uvijek sam se sklanjala od ljudi. Mrzim cestitanja, ono sretneš susjeda na Božić i moraš se ljubiti. Brrr. Fuj. Grinč.

    A život pod koronom? Navikne se i magarac na batine, gdje neće čovjek na restrikcije.
    6 mjeseci. Pomalo zaboravljam život u slobodi. I dalje tražim dobro u svemu, ali uz puno veću zadršku.
    Idem u Lidl, malo trošiti, Školarci-genijalci su od danas

    Škola, ah! Što li će nam jesen donijeti? Najbolje razmišljati kao Krleža: "nigdar ni bilo da ni nekak bilo..."

  18. #4668
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Sad ce iza Vele Gospe Capak zabrinuto da su se ljudi opustili i brojke ce ic na 120 dnevno, treba Oluju i Gospu odradit. Daj boze da nisam u pravu.

  19. #4669
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Mrzim cestitanja, ono sretneš susjeda na Božić i moraš se ljubiti. Brrr. Fuj. Grinč.

    pa onda ti je ovo super došlo, ove godine nećeš biti grinch nego zrela i odgovorna

  20. #4670
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Sad ce iza Vele Gospe Capak zabrinuto da su se ljudi opustili i brojke ce ic na 120 dnevno, treba Oluju i Gospu odradit. Daj boze da nisam u pravu.
    misliš da netko frizira rezultate radi Oluje i Velike Gospe?
    Ja to stvarno ne vjerujem
    Mislim da je rast prije mjesec ipo zaista bio posljedica toga što su se ljudi opustili, maske više nitko nije nosio. I sad kad su vidili što se dogodilo, i kad se nose maske u raznim prigodama i ipak malo više pazi na fizičke kontakte, broj ide dolje.
    Zbog posla sam sudjelovala u dva okupljanja više stotina ljudi, kad upogoniš sve preporuke stožera mislim da se stvarno dosta smanji rizik, nije mi to uopće stvaralo anksioznost, bar ne u smislu zaraze, je malo u smislu puno većeg obima posla.
    Otkad mi je teta skupila koronu jednim nedužnim "ma di si draga otkad te nisam vidila briga me za coronu ja ću tebe poljubit", nema više poljubaca osim djeci i mužu

  21. #4671
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    I sad kad su vidili što se dogodilo, i kad se nose maske u raznim prigodama i ipak malo više pazi na fizičke kontakte, broj ide dolje.
    Ti zaista imaš dojam da se pazi? Ja sam sad s godišnjeg, tri tjedna mora, kombinacija sjevernog i južnog jadrana plus nešto obiteljskih druženja, proslava među prijateljima.... sve je isto ko i lani. Jedina uočljiva stvar koja podsjeti čovjeka na korona-krizu je stavljanje maske za ući u trgovinu. Nemam dojam da se nešto pazi, posebno na dalmatinskim plažama.
    Ako su ove sve manje brojke oboljenih točne, mene to veseli jako jer znači da se ipak virus adaptira na ljude i ljudi na virus.

  22. #4672
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    da li je broj oboljelih krenuo dolje otkad su uveli obavezu nošenja maske u trgovinama i javnim prijevozima i počeli češće kontrolirat javna okupljanja? je.

    mislim da nije svaka aktivnost jednako rizična
    ako ideš po nekoliko manjih obiteljskih druženja, izgleda sve isto, ali kad si na nekom većem razlika je primjetna. Organizirali smo isti sportski događaj prošle godine i ove, to veze nema jedno s drugim skoro.

  23. #4673
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    I ljudi koje ti vidiš s maskama te maske nose ispravno? Moj dojam je da više od polovice onih koji maske nose nose ih reda radi, ne samo ispod nosa već često i ispod usta. To je sve jedno veliko zadovoljavanje forme. Pa ako je čak i to traljavo nošenje maski pomoglo onda stvarno virus i nije toliko zarazan.

  24. #4674
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mislim da je broj oboljelih bar 10x veći, mislim da se premalo testira, a i da se ljudi baš i ne žele testirati.
    No, dok nema povećanja broja hospitaliziranih, to i nema pretjerano veze, osim što odaje dojam da virus ne kola kroz populaciju, a kola.

    Zašto je to tako, je li virus stvarno postao maca ili se ljeti naprosto slabije širi - pojma nemam.

    Kao problem vidim to što ćemo jesen dočekati s razvijenim lokalnim prijenosom virusa, pa ako su teorije o slabijem prijenosu/bolesti ljeti, odnosno težem u jesen točne, onda bi to mogao biti problem, posebno za otvaranje škola.

  25. #4675

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    No zasad gledano HR jako dobro ide!
    Nek nas i dalje tak sreca prati i ja zadovoljna!
    samo nek bude sto manje ljudi u bolnicama i super

  26. #4676

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    A slazem se s komentarom da
    ljeto u Dalmaciji ove god vs prosla god razlika jedino u tome da u ducan nosimo maske
    i bas to komentirala s prijateljicom...mozda bas tak treba biti, a svi koji su na moru napunit ce baterije i dignut imunitet, a to zasigurno moze samo pomoci

    zato skupljajmo pozitivu za dalje i svima sto mirnije more!

  27. #4677
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Ja mislim da se rezultati i te kako friziraju. Pa ne može biti da u Primorsko goranskoj županiji imaš jednog ili nijednog oboljelog dnevno.
    Sezona, je i treba ju iskoristiti.
    Meni je muka izaći iz kuće kada vidim koliko ima stranaca, i stalno se izmjenjuju.A o Slovencima niti ne želim započinjati, mi ne možemo niti proći kroz Sloveniju bez problema ali oni mogu kod nas bez ikakvih restrikcija.Fuj

  28. #4678

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Ja isto mislim da se podaci friziraju. Bilo je dana da je stožer govorio jedne brojke, a službena stranica vlade nešto drugo .

    Ne vjerujem da nakon (pred)izbornih okupljanja broj zaraženih nije porastao.

    Ne vjerujem da ima toliko malo zaraženih među turistima.

    I vjerujem da će brojke prema kraju ljeta početi rasti...

  29. #4679

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Ali kaj imate od toga kaj ne vjerujete brojkama?
    ako nemamo frku u bolnicama, a nemamo, jer bi se vec proculo i mimo medija (i ja imam sestricnu koja radi na Rebru..i frendicu koj radi u Štamparu pa nemam info o zataškavanju..) zar nije bolje da zivimo sto normalnije?

  30. #4680
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ja mislim da se ljudi nisu ni zarazili u dućanima jer su bili bez maski, pa ne vjerujem da je to toliko utjecalo na pad broja zaraženih

    Kao što neki kažu, odeš u noćni klub, tamo se stiskaš s ljudima, bez maske. Mladi piju iz istih boca... a onda ideš u pekaru i za tu minutu moraš staviti masku.
    Nigdje veze

  31. #4681

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Jel bi netko od vas u ovom slucaju kak je sad u RH postrozio mjere?
    i ak da, koje bi vi mjere uvele?
    Posljednje uređivanje od mama pticica : 06.08.2020. at 15:41

  32. #4682
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    Ali kaj imate od toga kaj ne vjerujete brojkama?
    ako nemamo frku u bolnicama, a nemamo, jer bi se vec proculo i mimo medija (i ja imam sestricnu koja radi na Rebru..i frendicu koj radi u Štamparu pa nemam info o zataškavanju..) zar nije bolje da zivimo sto normalnije?
    Nije. Upravo je to i point. Doci ce jesen pa ce bit naslovi 'malo smo podcijenili virus'. Cijela je poanta da trebamo i dalje pazit, ne na nacin maska ispod brade. Ono, tvoj mi je post ala cvrcak i mrav . Treba ga u populaciji bit sto manje da nam jesen ne bude katastrofa. Slazem se s mimom.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.08.2020. at 15:45

  33. #4683

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    sva sreca da mi ljudi razlicito gledamo na stvari
    svima koji se pazimo, i vama koji brinete i nama koji ipak i uzivamo u novom normalnom, zelim dobro i opusteno ljeto
    a svima koji (se) ne paze - na njihovu je vlastitu odgovornost

  34. #4684

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    a svima koji (se) ne paze - na njihovu je vlastitu odgovornost
    Ali time ugrožavaju i one druge ...

  35. #4685
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali time ugrožavaju i one druge ...
    Igzektli.

  36. #4686
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Meni je i dalje nevjerojatno da u jeku turizma i usred onoga sto vidim/cujem/citam u Hrvatskoj ima toliko malo zarazenih. Tu nema jake turisticke sezone, u pravilu nam ne dolaze nikakvi stranci, a na 1.6 miijuna vise stanovnika, imamo 700-800 novozarazenih dnevno (14,000 - 15,000 tisuca testova na dan, u prosjeku) i to se smatra poprilicno losom situacijom. Maske su obavezne na razini drzave i sad ih, izgleda, stvarno svi nose. Vecina ih cak i pravilno drzi na licu.

    Ako stvarno ima tako malo zarazenih uz prakticki nikakve restrikcije, znaci da je virus skroz drugaciji.... ili se ne zna koliko je zapravo bolesnih.

  37. #4687
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je i dalje nevjerojatno da u jeku turizma i usred onoga sto vidim/cujem/citam u Hrvatskoj ima toliko malo zarazenih. Tu nema jake turisticke sezone, u pravilu nam ne dolaze nikakvi stranci, a na 1.6 miijuna vise stanovnika, imamo 700-800 novozarazenih dnevno (14,000 - 15,000 tisuca testova na dan, u prosjeku) i to se smatra poprilicno losom situacijom. Maske su obavezne na razini drzave i sad ih, izgleda, stvarno svi nose. Vecina ih cak i pravilno drzi na licu.

    Ako stvarno ima tako malo zarazenih uz prakticki nikakve restrikcije, znaci da je virus skroz drugaciji.... ili se ne zna koliko je zapravo bolesnih.
    Ne znam.sto bih ti rekla.
    Bolnice svakako nisu pune, da jesu to bi se znalo. Znaci teskih oblika ima malo.
    Sto se tice zarazenih...sigurno ih ima puno vise. Testiraju se samo oni uporni sa simptomima. Ili oni koji rade s rizicnim skupinama. Kontakti pozitvnih ( osim ako nisu rizicne skupine ili rade s njima) vise se ne testiraju ako su bez simptoma nego samo stave u samoizolaciju.
    Koliko pratim ( a nisam vec par dana) testira se dnevno 750-1500 ljudi , tako da nam je postotak pozitivnih nakon testa blizu vasem.
    Mi cemo sigurno testirati sve manje i manje, samo.one koji idu u bolnicu ili rade s rizicnima. Nemamo mi novaca za tolika testiranja.

  38. #4688
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Da, Hrvatska ima među najvećim ili najveći postotak pozitivnih testova (edit: u Evropi), ali Amerika ima još gori od Hrvatske.
    Posljednje uređivanje od Mima : 07.08.2020. at 09:14

  39. #4689
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nisu ni tu, na srecu, bolnice pune. Trenutno ih je hospitalizirano tristotinjak, sto je relativno mali postotak. U ICU je 150-ak. To je sve, naravno, samo za Minnesotu - od broja testova, do pozitivnih i hospitaliziranih. Lokalno ce nam sigurno uskoro biti gore jer se ovih dana vracaju studenti.

  40. #4690
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Da, Hrvatska ima među najvećim ili najveći postotak pozitivnih testova (edit: u Evropi), ali Amerika ima još gori od Hrvatske.
    Rekla bih da su se kod nas potvrdeno pozitivni ( i potencijalno pozitivni bliski kontakti) do sad prilicno poslusno drzali samoizolacije i nisu cirkulirali medu populacijom. Sto se vidim prilicna razlika od drugih demokraticnijih zemalja.

  41. #4691

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Ako sam ja dobro shvatila, virus nije oslabio, nego se manja količina virusa uspije prenijeti s čovjeka na čovjeka, jer više boravimo vani. Valjda su i zato kliničke slike blaže?!
    Ovo oko testiranja ne kužim. Što nam vrijedi da je sveukupno dosad testirano cca. 125 000 ljudi, kad su oni koji su testirani u početku itekako mogli u međuvremenu 'pokupiti' koronu ?

    A i tko zna jel' uopće testiraju onoliko koliko kažu. Možda samo tako nabacuju brojke , mislim tko to može provjeriti...

  42. #4692
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako sam ja dobro shvatila, virus nije oslabio, nego se manja količina virusa uspije prenijeti s čovjeka na čovjeka, jer više boravimo vani. Valjda su i zato kliničke slike blaže?!
    Ovo oko testiranja ne kužim. Što nam vrijedi da je sveukupno dosad testirano cca. 125 000 ljudi, kad su oni koji su testirani u početku itekako mogli u međuvremenu 'pokupiti' koronu ?

    A i tko zna jel' uopće testiraju onoliko koliko kažu. Možda samo tako nabacuju brojke , mislim tko to može provjeriti...
    Cuj , neki na forumu rade u zdravstvu pa su prilicno blizu testiranjima. Nije da netko svaki dan izmisli broj i bubne.

  43. #4693
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    A i tko zna jel' uopće testiraju onoliko koliko kažu. Možda samo tako nabacuju brojke , mislim tko to može provjeriti...
    Obzirom da to plaćaš iz svog džepa, sigurno bi po zakonu o pravu na pristup na pristup informacijama mogla dobiti te podatke.

  44. #4694
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mislim da je jasno da ne testiramo da ne bi postali "crveni" pa svi uveli karantenu nakon povratka iz HR. A za spas sezone. Ali po meni morati će revidirati te granice najesen, ako će klinicke slike biti teže bit ce i vise testiranih pa ce se ovakvim limitima za cas dovesti do toga da su sve zemlje su na crvenoj listi. A ako su svi u crvenom nema smisla karantena jer je ista sansa za zarazu tu i tamo... ili obavezni test nakon povratka (kao u Njemačkoj- samo sto njima naravno to placa zdravstvo, a kod nas si moras sam platiti).

    Inace ne vidim smisla na ljutnju na strane turiste koji dolaze iz npr Slovenije - pa ako cemo pricati o zaštiti lokalnog stanovništva veca im opasnost prijeti od nekog iz ZG ili Slavonije nego iz Slovenije...

  45. #4695
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    ja se osjećam kao prilična manjina što vjerujem da su stvari baš onakve kakve kažu
    da je broj pozitivnih taj koji kažu, da je razlog malom testiranju to što država nema novaca za testove pa su pokušali maksimizirat učinkovitost testiranja
    teorije "nešto se tu krije" koje čujem na svakodnevnoj bazi idu od "friziraju i umanjuju zbog sezone", do "sve je izmišljeno zbog nekog razloga", evo maloprije "ma ja znam ljude koji rade u bolnici i nisu nikad vidjeli ni jednog pacijenta s coronom, ja mislim da su oni to sve izmislili da dobiju neke novce od fondova".
    Da je baš tako lako lažirati podatke Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji i Europskoj komisiji da bi dobio pare..
    Blokirala sam na društvenim mrežama sve Anita Šupe followere sa "plandemijom" da se ne svađam i ne živciram

  46. #4696
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    ja se osjećam kao prilična manjina što vjerujem da su stvari baš onakve kakve kažu
    da je broj pozitivnih taj koji kažu, da je razlog malom testiranju to što država nema novaca za testove pa su pokušali maksimizirat učinkovitost testiranja
    x
    Cijela zemaljska kugla trenutno radi istu ili jako sličnu analitiku.
    Svaki dan na tržištu iskoči na desetke novih testova, brzih, sporih, učinkovitih i manje učinkovitih.
    Ne zavaravajmo se, svi žele dio kolača.
    I to dovodi do nestašica, što reagensa, što potrošnog materijala. Hoće li njemačkoj firmi baš RH biti na listi prioriteta za isporuku?
    Onda cijene... ništa to nije zabadava. Postupke nabave, kao i njihove rezultate možete naći na webu svake ustanove.
    Ne znam jel testiramo dovoljno, mislim da testiramo ciljano jer za sve ostalo mislim da nemamo ni približno novaca.

  47. #4697
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Pa mogli bismo i mi smanjiti postotak pozitivnih, ali za to trebao povećati broj testova i testirati x puta više ljudi koji nemaju simptome i nisu zaraženi. I eto, puno testiranih, malo pozitivnih

  48. #4698
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Teorije zavjere su teorije (i to glupe i neutemeljene), ali to da je Hrvatska evropski top po broju pozitivnih testova, to je činjenica.

    Ja ne znam zašto se kod nas malo testira, je li to namještanje malog broja zaraženih radi izbora/sezone/nečeg trećeg ili nemamo testova/skupi su nam, ali činjenica je da se testira malo.

  49. #4699
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Sori, Rumunjska ima još veći postotak pozitivnih testova https://twitter.com/MaxCRoser/status...882117/photo/1

  50. #4700
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Meni je sasvim logično da se testiraju ljudi sa simptomima koji se poklapaju sa dosad zabilježenim simptomima covida. Testovi nisu jeftini i ne vidim nikakvu svrhu masovnog testiranja jer što bi taj rezultat testa, pozitivan ili negativan, konkretno nekome značio? Ako je većina testiranih ljudi imala neke simptome bolesti i od tisuću testiranih ih bude pozitivnih deset posto ili manje - ja mislim da je to jako dobra brojka.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •