Stranica 129 od 383 PrviPrvi ... 2979119127128129130131139179229 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 6,401 do 6,450 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #6401
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Oko mene je doslovce svugdje, dakle više nema tko mi je ne prijavljuje od kolega s posla, prijatelja iz kvarta, iz kluba, obitelji uže/šire, muževih posl.partnera, obitelji prijatelja od djece...sad sam na stand byu i samo čekam kad ću morat u samoizolaciju.....a do moje dr.je nemoguće doći.

    Morat ću jedan dan proći kraj ambulante da vidim jel ima neki drugi broj tel ili email. Iskreno kod žeme sam bila 1-2x u zadnjih nekoliko godina, tko zna možda je mijenjala i broj tel. Ne znam jer ne idem doktorici. Baš ću danas provjerit.

    Odoh trčat i jačat imunitet
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.10.2020. at 07:54

  2. #6402
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    U Zagrebu je stanje van kontrole.
    Čeka se na termin za uzimanje brisa i čeka se na nalaz a i epidemiolozi ne zovu odmah.
    Od uputnice do nalaza je cca 5-8 dana (osim privatno, onda je drugi dan), a onda se epidemiolog javi za 2 dana. Pošto oboljeli može van iz izolacije nakon 10 dana od pojave simptoma, ispada da ga ne trebaju niti kontaktirati.

  3. #6403
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa na ove brojke svi u ZG imamo nekog poznatog već... i kod mene, netko s posla, netko iz ulice, netko iz škole...

    Lili i kod nas u kvartu se jako teško dođe do Dr, zezamo se i pokazujemo jedni drugima mob s 25 do 45 poziva bez da netko digne slušalicu. Ajde, barem su neki u zadnje vrijeme počeli koristiti mail.
    Jedna pozitivna stvar u 2020.
    Pa obično odšetamo do doma zdravlja i čekamo ispred vani, izlaze sestre i deru se “tko treba Dr xy”.

    Naravno, odšetaj prije, ne u trenutku kad sumnjaš na koronu .

    Inače, jasno mi je da je sustav u kaosu, no treba li sustav baš svima? Ok, jedan dio oboljelih treba bolovanje. No, ako nemaš jake simptome i ne treba ti liječnik, zašto trebaš testiranje? Kod kolegice s posla teta njezinog djeteta u vrtiću pozitivna. Ona ostane raditi od doma, muž i inače radi od doma, dvoje djece oboje vrtićke dobi... nakon 5 dana njih 3 od 4 dobije simptome, ali ništa kritično i ne idu doktoru. Ona ne želi bolovanje jer djelomično radi od doma, djelomično će potrošiti godišnji. On je samozaposlen, neće ni on otvarati bolovanje.
    Zašto njih troje ide na testiranje i opterećuje sustav? Mislim, samo pitam .

    Znaš da si bio u kontaktu, dobio si simptome, ostaješ doma i čekaš da prođe... je l nužno zvati epidemiologe, ići na testiranje... u ovoj fazi bi valjda svi već trebali znati da će javiti svojim kontaktima s kojima su bili. Ionako nije više realno da epidemiolozi vode evidenciju o svemu. Mislim da je i bilo nešto slično u medijima ovih dana.


    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    I dalje brojevi rastu, idemo na 2000 uskoro, a naši ništa. Skoro bih rekla, nit čut ni vidjet
    Zanima me što očekuješ? Što bi htjela da poduzmu?

  4. #6404
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Evo upravo vidjela na fejsu, rade nadstrešnicu ispred doma zdravlja. Jupi! Ne moramo se bojati kiše i snijega dok čekamo ispred doma zdravlja .

  5. #6405
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa idu se testirati jer bez toga (ako nisu službeno kontakt) nemaju rješenje temeljem kojeg ne moraju na posao. Gdje će zaraziti jos ljudi dok napokon ne dobiju potvrdu. Zarazit ce i ukucane koji isto vjerojatno moraju u skolu/na posao a bez potvrde da si zarazen oni ne dobiju samoizolaciju i opet nemaju papir, moraju u kolektiv, tamo opet zaraze druge... takodjer nemaju svi "kamilica" simptome, ne mogu raditi, trebaju bolovanje....

    Druga varijanta je naredba od države da se ide u lockdown i da svi ostaju doma - tako se prestane širiti zaraza po kolektivima, sto smo isprobali proljetos (i vidjeli da funkcionira, a i koja je cijena).

  6. #6406
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Idu na testiranje da vide jel imaju uopće koronu

  7. #6407
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa da, jasno mi je, ako 1 osoba sumnja... ali ovdje imaš mamu, tatu i dvoje male djece koji su isti tren bez potvrda mogli ostati doma. Ok, možda nema takvih slučajeva enormno puno, ali recimo kod njih konkretno ne znam zašto su išli na testiranje - znali su da su bili u kontaktu, dobili su simptome.
    Ne znam je l bi to bila neka značajna stavka, ali možda bi dio ljudi kojima testiranje nije nužno mogao malo rasteretiti sustav.

  8. #6408
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ako je MM bolestan npr. i nema neke opake simptome on će dobiti bolovanje. Sumnjamo npr. na koronu.. kako da ja ispričam sebe i dijete ako on nije testiran?

  9. #6409
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Godišnji

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  10. #6410
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Pa sad većina ih je godišnji potrošila u jeku u proljeće,neki u ljeto,tak da vjerovatno od godišnjeg je ostalo ništa ili skoro ništa
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 24.10.2020. at 10:08

  11. #6411
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Godišnji

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk
    Da, godišnjeg svi imamo na bacanje. Radim kod malog privatnika. Ostalo mi je tjedan dana godišneg, ako ga sad potrošim na samoizolaciju koja to možda i nije trebala biti nema mi slobodnog dana do kolovoza. MM je potrošio godišnji - dio u lockdownu i dio u kolovozu.
    Nekad mi se čini kao da živim u nekom paralelnom svemiru. Ono nemoj se testirati samo ostani doma. Uzmi bolovanje iako nisi bolestan. Uzmi godišnji, imaš ga koliko hoćeš.

  12. #6412
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Nisam ništa loše mislila, jasno je da to svatko ne može.
    Ali kažem, za neke konkretne slučajeve mi se čini da testiranje nije nužno.
    Uostalom zar i nije da neki Dr niti ne šalju na testiranje, samo ti kažu “ostani doma”.

    Kako brojke budu rasle to s testiranjem neće biti održivo.

  13. #6413
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Da, godišnjeg svi imamo na bacanje. Radim kod malog privatnika. Ostalo mi je tjedan dana godišneg, ako ga sad potrošim na samoizolaciju koja to možda i nije trebala biti nema mi slobodnog dana do kolovoza. MM je potrošio godišnji - dio u lockdownu i dio u kolovozu.
    Nekad mi se čini kao da živim u nekom paralelnom svemiru. Ono nemoj se testirati samo ostani doma. Uzmi bolovanje iako nisi bolestan. Uzmi godišnji, imaš ga koliko hoćeš.
    Ako nema pozitivan test nema drugog riješenja nego godišnji ili žicati dr. bolovanje ako ste si dobri.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  14. #6414
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    A kak će imati poz koronu aK uopće ne ide na testiranje?

  15. #6415
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam ništa loše mislila, jasno je da to svatko ne može.
    Ali kažem, za neke konkretne slučajeve mi se čini da testiranje nije nužno.
    Uostalom zar i nije da neki Dr niti ne šalju na testiranje, samo ti kažu “ostani doma”.

    Kako brojke budu rasle to s testiranjem neće biti održivo.
    Da kažu da se ostane doma. Mom klijentu su rekli, ali on živi sam pa onda nije problem jer njegovi ukućani ne moraju u samoizolaciju. Bio je poprilično bolestan. 7 dana nije mogao iz kreveta, liječnica je odmah rekla da je korona i da to odradi doma i ne ide na testiranje. Zvala ga je svaka 2 dana da vidi što se događa. Na kraju kad je ozdravio je radio serološko i ima antitjela. Sve je to ok ako nemap ukućane ili si bio u kintaktu i ti ljudi trebaju papir temeljem kojeg mogu oatati doma.

  16. #6416
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Pa taman i da živim sama i me trebam papir zbog posla, htjela bih znati jel imam antitijela da sam bar neko vrijeme zaštićena, tad bih se usudila posjetit i roditelje. Možda uopće nije bila korona, ima drugih bolesti, tegoba...meni je nepojmljivo sa sigurnošću ne znat jel to bila korona ili nešto drugo. Ono da imam bilo šta takvo definitivno bih išla na testiranje bilo na uputnicu ili privatno.

    Nema šanse da bih samo odmahnula rukom, a nešto je bilo možda korona a možda xy.

    Godinama toliko izdvajam za zdravstveno, nikad nisam kod dr.,e brate mili nek mi naše zdravstveno jednom plati test.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.10.2020. at 11:56

  17. #6417
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa je, al ne možeš doći ni do doktorice, za testiranje su kilometarski redovi i čeka se danima.
    Zašto onda ne imati prioritete nekakve za testiranje?
    Ti odi poslije na serologiju, možda je tamo manja gužva.

  18. #6418
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, jasno mi je, ako 1 osoba sumnja... ali ovdje imaš mamu, tatu i dvoje male djece koji su isti tren bez potvrda mogli ostati doma. Ok, možda nema takvih slučajeva enormno puno, ali recimo kod njih konkretno ne znam zašto su išli na testiranje - znali su da su bili u kontaktu, dobili su simptome.
    Ne znam je l bi to bila neka značajna stavka, ali možda bi dio ljudi kojima testiranje nije nužno mogao malo rasteretiti sustav.
    vazno je da se potvrdi za slucaj da ponovno budu u kontaktu da ih se ne samoizolira bespotrebo

  19. #6419
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Zbog čega se serološki testovi ne mogu koristiti kao naknadna potvrda infekcije?

  20. #6420
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A što s kontaktima, odustalo se?
    Ukućani, kontakti, sve je to razlog za testiranje. Pa i ako se nekome pogorša stanje mislim da je bolje da zna da je pozitivan. Da ne govorim da bi trebao biti pod nadzorom što je sad naravno tlapnja.

  21. #6421
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    vazno je da se potvrdi za slucaj da ponovno budu u kontaktu da ih se ne samoizolira bespotrebo
    Eh da i ovo.
    Upravo to se dogadja mojoj prijateljici, al ona nije tada ni poslije testirala svoju djecu (ona je imala koronu).Sad bi dijete trebalo zbog slučaja u razredu ponovo u samoizolaciju jovo nanovo.

    Ona ne zna jel je može/smije sad u SI vodit na serološko. Inače to dijete je izgubilo tada i baku od
    korone.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.10.2020. at 15:56

  22. #6422
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Znati jesi li prebolio koronu je u ovim okolnostima poprilično važno. Drugo je što sustav nema ni novaca ni ljudi da testira sve one koje bi trebalo testirati, ali u situaciji u kojoj jesmo nekog pitati a zašto ti je važno znati je li bila korona je meni neshvatljivo.

  23. #6423
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    A ne pitam “zašto ti je važno znati” kad već znaš da je to korona (po simptoma i nedavnom bliskom kontaktu s pozitivom osobom), nego pitam zašto je nužno imati tu potvrdu ako je sustav preopterećen. Samo u kontekstu preopterećenog sustava.
    Ali uvjerile ste me, testiranje treba .
    Samo koliko će ga biti moguće provoditi za sve potrebne, vrijeme će valjda pokazati.

  24. #6424
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ali svaki kontakt sa zaraženom i simptomi nisu i dokazana korona

  25. #6425
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    A ne pitam “zašto ti je važno znati” kad već znaš da je to korona (po simptoma i nedavnom bliskom kontaktu s pozitivom osobom), nego pitam zašto je nužno imati tu potvrdu ako je sustav preopterećen. Samo u kontekstu preopterećenog sustava.
    Ali uvjerile ste me, testiranje treba .
    Samo koliko će ga biti moguće provoditi za sve potrebne, vrijeme će valjda pokazati.
    Pa kako možeš biti siguran... Evo u zadnjih 10 dana sam pričala s 4 pozitivne osobe... sve su imale toliko različite simptome da veze nema s vezom. Jedna je imala grlobolju 1 dan i temperaturu 37.3 1 dan. Drugog su boljele noge i malaksalost, respiratorno ništa. Treća je ležala u krevetu danima s temperaturom 39 bez ikakvih respiratornih simptoma, mučninom i povraćanjem i gubitak njuha i okusa. Četvrti je htio poluditi od glavobolje, malaksalost, temperatura 2 dana 37,5. Od njih 4 za jednu se zna od kud se zarazila.

  26. #6426
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Da nadodam. Vjerujem da je ogroman pritisak na zdravstvene djelatnike i da bi se svi pa i oni koji jednom kihnu testirali. Kad sam s J. neki dan bila na hitnoj zbog bronhoopstrukcija, liječnica mi je 3 puta ponovila da nema smisla da ju testira na COVID jer po njoj to nisu simptomi. Rekla saž joj da i ja mislim da nema smisla jer dijete ima astmu i bronhoopstrukciju. Imala sam osjećaj da mi se ispričava i da svi vrše pritisak da se testiraju.
    Sustav je definitivno preopterećen, ali smatram da bi svakog za kog postoji opravdana i ozbiljna sumnja da ima COVID trebalo moći testirati.
    Svi moji klijenti koji imaju novaca testiraju se o svom trošku jer im je to važno i zbog posla. Znam i jednu veliku kompaniju koja ima procjene rizika i testira svoje bolesnike o svom trošku.

  27. #6427
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa recimo ovako... ako imaš jednu osobu koja oboli i dobije test da je pozitivna. I imaš drugu obitelj od 4 ljudi koji su bili par dana u bliskom kontaktu s tom osobom i njih 4 nužno završe u samoizolaciji. Par dana poslije svi 4 dobiju neke, bilo koje od ovih simptoma. Nisi naravno sto posto siguran, ali koja je vjerojatnost da je nešto drugo? Bio si sa zaraženom osobom, pa par dana nisi bio nigdje ni sa kim, i onda odjednom svi 4 u kući bolesni. Što bi drugo bilo?

    Nitko ne treba bolovanje, nitko ne treba ispričnicu, nitko ne treba liječenje od to četvero. Trebaju samo ostati doma x dana.

    Osim da se evidentira da su prebolili pa da drugi put ne moraju u izolaciju, ne vidim nužan razlog za testiranje ovakvih slučajeva u prepterećenom sustavu.

    Ako već znamo da hrpa doktora nije slala na testiranje sve ljude koji su završili u samoizolaciji zbog bliskog kontakta i koji su nakon par dana dobili neke od ovih simptoma, dakle takvi već postoje, zašto bi to bila neprihvatljiva opcija? Da postoji mogućnost i da se nekoga ne testira? Mislim, to je već i praksa, ne samo mogućnost .

  28. #6428

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Zanima me. Napravim serološko testiranje i utvrdi se da imam antitijela. Prođu 2 tjedna od testa i nisam bolesna. Netko me šalje u izolaciju. Je li tri mjeseca test dokaz da izolacija nije potrebna?

  29. #6429
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Meni testiranje ima smisla jer recimo da su ovih 4 koje navodiš bili u kontaktu ili na druženju s 16 osoba dok još nisu znali da trebaju u samoizolaciju (s tempom koji imamo u ZG-u saznaš nakon 7 dana)

    a) testiraju se - pozitivan je test ----> 16 ljudi ide u samoizolaciju
    b) ne testiraju --------------------------> 16 ljudi nije u samoizolaciji a trebali bi biti

    nakon par mjeseci nedovoljnog testiranja, imamo šta imamo
    WHO preporučuje puuuno više testiranja nego što se provodi u RH
    Posljednje uređivanje od kajsa : 24.10.2020. at 19:22

  30. #6430
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Good point kajsa!

    BB, evo ti primjer mog mužića.

    On nakon svakog rizičnog kontakta/sastanka ima "simptome"i doma je već bar 5-6x prebolio koronu No napravio je serološko i nema antitijela pa kako pitamo se mi doma kad ju je već toliko puta imao
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.10.2020. at 19:37

  31. #6431

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Nego, ne znam gde bih pa ću bubnuti ovde.
    Šta je bolje, ne pustiti dete na rođendan uopšte, ili ga pustiti sa maskom?
    Ne pitam sa epidemiološkog aspekta, taj mi je jasan, nego sa socijalno-psihološkog.
    U pitanju je stan, ukupno će ih biti max. 10 sa sve slavljenicom, verovatno i manje. U selu nema još potvrđenih slučajeva, Vojvodina stoji bolje od ostatka Srbije, još smo na cca 700 dnevno, a dete nije bilo ni na kakvom rođendanu mesec dana i teško da će skoro ponovo ići, a drugarica joj je draga i druženje joj nedostaje.
    Međutim, od čitavog njenog razreda i društva, jedna jedina porodica smatra da su maske dobre i poželjne, ostalima su to brnjice a korona ne postoji ili bar maske ne pomažu. Za ovu slavljenicu doduše ne znam pravi stav, u školi se nosi maska a i pozvala je mali br. dece, ali opet, na osnovu nekih prethodnih izjava podozrevam da je sklonija "brnjica" stavu :/.

    Ja pokušavam da nađem neko srednje rešenje, ali ne znam šta uopšte može biti srednje rešenje? Mislim, masku bi svakako skinula dok jede i pije i pretpostavljam da je niko drugi od dece neće nositi, ali nikako ne vidim sebe kako je šaljem bez maske. Do sada je bilo relativno toplo i mahom su se nalazili napolju, a šta sad ?

  32. #6432
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni testiranje ima smisla jer recimo da su ovih 4 koje navodiš bili u kontaktu ili na druženju s 16 osoba dok još nisu znali da trebaju u samoizolaciju (s tempom koji imamo u ZG-u saznaš nakon 7 dana)

    a) testiraju se - pozitivan je test ----> 16 ljudi ide u samoizolaciju
    b) ne testiraju --------------------------> 16 ljudi nije u samoizolaciji a trebali bi biti

    nakon par mjeseci nedovoljnog testiranja, imamo šta imamo
    WHO preporučuje puuuno više testiranja nego što se provodi u RH
    Vise testiranja se sigurni nece dogoditi jer ne postoje resursi. Osim ako se ne pojavi puno jeftniji i jednostavniji test.

  33. #6433
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me. Napravim serološko testiranje i utvrdi se da imam antitijela. Prođu 2 tjedna od testa i nisam bolesna. Netko me šalje u izolaciju. Je li tri mjeseca test dokaz da izolacija nije potrebna?
    Serologija se ne priznaje kao potvrda, ali pricekaj jos malo...moguce da te uskoro nitko nece stavljati u sluzbenu samoizolaciju jer nitko nece moci pratiti kontakte.

  34. #6434
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Serologija se ne priznaje kao potvrda, ali pricekaj jos malo...moguce da te uskoro nitko nece stavljati u sluzbenu samoizolaciju jer nitko nece moci pratiti kontakte.
    https://www.rtl.hr/vijesti-hr/novost...-vaznu-poruku/

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  35. #6435
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Nego, ne znam gde bih pa ću bubnuti ovde.
    Šta je bolje, ne pustiti dete na rođendan uopšte, ili ga pustiti sa maskom?
    Ne pitam sa epidemiološkog aspekta, taj mi je jasan, nego sa socijalno-psihološkog.
    U pitanju je stan, ukupno će ih biti max. 10 sa sve slavljenicom, verovatno i manje. U selu nema još potvrđenih slučajeva, Vojvodina stoji bolje od ostatka Srbije, još smo na cca 700 dnevno, a dete nije bilo ni na kakvom rođendanu mesec dana i teško da će skoro ponovo ići, a drugarica joj je draga i druženje joj nedostaje.
    Međutim, od čitavog njenog razreda i društva, jedna jedina porodica smatra da su maske dobre i poželjne, ostalima su to brnjice a korona ne postoji ili bar maske ne pomažu. Za ovu slavljenicu doduše ne znam pravi stav, u školi se nosi maska a i pozvala je mali br. dece, ali opet, na osnovu nekih prethodnih izjava podozrevam da je sklonija "brnjica" stavu :/.

    Ja pokušavam da nađem neko srednje rešenje, ali ne znam šta uopšte može biti srednje rešenje? Mislim, masku bi svakako skinula dok jede i pije i pretpostavljam da je niko drugi od dece neće nositi, ali nikako ne vidim sebe kako je šaljem bez maske. Do sada je bilo relativno toplo i mahom su se nalazili napolju, a šta sad ?
    Ja bi ju pustila i nadala se najboljem. Tako sam se ja postavila na maturalac. Svi su ostali zdravi.

  36. #6436
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Ja svoje ne puštam na rođendane.
    I treninge sam im ukinula.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

  37. #6437

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bi ju pustila i nadala se najboljem. Tako sam se ja postavila na maturalac. Svi su ostali zdravi.
    Misliš pustila bi bez maske? Ja bih je istog časa pustila sa maskom, ali to će pretpostavljam izazvati samo podsmešljive komentare, a ja bih da se ona oseća dobro.

    Opet, ako je pustim bez maske onda ispadam glupa sama sebi jer zašto onda u školu sa većinom istim društvom ide sa maskom? Pri tome je učionica daleko prostranija od sobe u stanu...

  38. #6438

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj ki ki prvotno napisa Vidi poruku
    Ja svoje ne puštam na rođendane.
    I treninge sam im ukinula.

    Poslano sa mog FIG-LX1 koristeći Tapatalk

    Pretpostavljam da ni ja svoju za par nedelja neću više puštati, tim više mislim da je ovo poslednja šansa na neko duže vreme :/. Moja ne trenira a u muzičkoj nose maske od početka. Na fizičkom je svakako jedina u sali sa maskom, sala je mala i neprovetrena a itekako rade sa zajedničkim rekvizitima. Ne mogu da jurišam na sve vetrenjače, zamara to.

  39. #6439
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Pulinka, ovisi imate li doma rizične osobe. Ako nemate, ja bih je pustila. Ako imate, ne bih.
    Moje su cure davno prihvatile nošenje maske bez obzira na to što će okolina reći. Na veća kućna druženja ne idu, ali sad su i roditelji svjesni da nema smisla ništa organizirati. Ako idu jednoj frendici doma, nose masku. Ako izlaze s više njih van, isto imaju masku. Što god drugi o tome mislili.

  40. #6440
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš pustila bi bez maske? Ja bih je istog časa pustila sa maskom, ali to će pretpostavljam izazvati samo podsmešljive komentare, a ja bih da se ona oseća dobro.

    Opet, ako je pustim bez maske onda ispadam glupa sama sebi jer zašto onda u školu sa većinom istim društvom ide sa maskom? Pri tome je učionica daleko prostranija od sobe u stanu...
    Da, bez maske. I na maturalcu su bile preporuka maske, ali mogu si misliti kako su ih nosili.
    Ili joj reci da ima, a njoj na dušu hoće ili neće.
    Kaj drugo, meni je uopće idiotizam sada organizirati rođendan, ali kako vrtići rade bez maski, a škole sa, više ništa nije normalno.

  41. #6441
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš pustila bi bez maske? Ja bih je istog časa pustila sa maskom, ali to će pretpostavljam izazvati samo podsmešljive komentare, a ja bih da se ona oseća dobro.

    Opet, ako je pustim bez maske onda ispadam glupa sama sebi jer zašto onda u školu sa većinom istim društvom ide sa maskom? Pri tome je učionica daleko prostranija od sobe u stanu...
    Pustila bih u stan bez maske ako bi bio rodendan bliske prijateljice s kojom se inace druzi i ako bi vecina djece bila iz razreda.
    Nisam prosli vikend pustila u kino na rodendan kod curice koja ne ide s njom u razred , a druze se povremeno.
    Na trenige ide ( trenira strelicarstvo) , ali tamo jako postuju epidemioloske mjere ( ali djeca ne nose maske).
    Moja je zapravo rizicna, odnosno rizicnija od zdrave djece, ali ne moze dobro disati pod maskom pa ju onda nosi samo kratko u nekim najrizicnijom okolnostima.

  42. #6442
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj kajsa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni testiranje ima smisla jer recimo da su ovih 4 koje navodiš bili u kontaktu ili na druženju s 16 osoba dok još nisu znali da trebaju u samoizolaciju (s tempom koji imamo u ZG-u saznaš nakon 7 dana)

    a) testiraju se - pozitivan je test ----> 16 ljudi ide u samoizolaciju
    b) ne testiraju --------------------------> 16 ljudi nije u samoizolaciji a trebali bi biti

    nakon par mjeseci nedovoljnog testiranja, imamo šta imamo
    WHO preporučuje puuuno više testiranja nego što se provodi u RH
    Slažem se, to je istina.
    U praksi međutim tih 16 su “kontakt od kontakta” i nitko ih ni ne šalje u samoizolaciju. Dok ovih 4 dobiju simptome i dobiju rezultate testa, ovih 16 je možda zarazilo još 256 njih .

    I u praksi ljudi će lagati i još te moliti da ih ne prijaviš kao kontakt jer im nikako ne odgovara samoizolacija.

    Ma u stvari, nije ni bitno, testirali, ne testirali, u banani smo.

    *****.

    Ja bi dijete pustila na rođendan, ali to sam ja. Ne mogu uci u tvoje cipele, ali vidim da se mučiš jako.

    Meni nije problem što sam se odrekla svega i svačega, npr. nisam bila u kafiću možda i 2 mjeseca, ništa mi ne nedostaje. Idem na posao gdje poštujemo dosta mjera (maske svugdje osim sa svojim cimerjma npr., nema druženja među sobama i sl.), idem jednom tjedno u trgovinu/plac po hranu i za ništa drugo nemam ni potrebe trenutno.

    S druge strane, djeca su mala, vrtic i niži razredi osnovne, maske u kolektivu ne nose i još ih puštam na druženja. Nema toga puno, ali bio je jedan rođendan u kući, jedno kino, na aktivnosti još idu. Nije mi svejedno, nisam opuštena..., ali mislim da je to za njih bolje nego opet neka vrsta lock down-a.

  43. #6443

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Dobro, maturalac je jednom u životu i teško mi je zamislivo da ga kompletno provedu sa maskama, uostalom onda je kod vas bilo puno bolje stanje ako dobro pamtim?

    Ovo je ipak par sati rođendana i nije mojoj problem da ide sa maskom, čak joj nije problem ni da je zezaju, dosta je po tom pitanju izgradila stav i baš sam ponosna na nju, problem je u meni što ne želim da ide negde gde će, umesto da se provede, morati da -opet- vežba rezilijentnost svoje neverovatne različitosti .

    I dodatno, čula sam sad skoro komentar u razgovoru par antimaskera da bi njima bilo uvredljivo da im neko na proslavu dođe sa maskom, pa sad mislim- šta ako ova moja uvredi domaćine jer je bože moj došla sa maskom, pa o čemu sve još čovek treba da razmišlja ovih dana??

    Prespavaću pa ću valjda ujutru biti pametnija. (Mislim i meni je suludo da organizuju rođendane, nijedno od mojih dvoje nije slavilo ove godine jer su baksuzi potrefili sam vrh oba naša talasa, policijski čas od tri dana i svašta nešto, pa pokušavam da im pružim neki minimum normalnosti a da to ne ode u "pravim se da se ništa ne dešava").

  44. #6444

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Pa provjeri s tim roditeljima, nazovi/porazgovaraj pa onda odluči
    Radi se o tvom djetetu, njen ti je interes, tj.
    tvoje obitelji prvi

  45. #6445

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj mama pticica prvotno napisa Vidi poruku
    Pa provjeri s tim roditeljima, nazovi/porazgovaraj pa onda odluči
    Radi se o tvom djetetu, njen ti je interes, tj.
    tvoje obitelji prvi
    Nismo toliko bliski sa tim roditeljima, pa mi je malo blesavo bubnuti samo tako- ono, oćete se vi vređati na dete sa maskom, da je ni ne šaljem, a?
    Mislim da ću nagovoriti dete da ona malo izokola priupita drugaricu u stilu "ne puštaju me bez maske, šta da radim?"
    Mislim generalno ne razumem šta je u tome uvredljivo, šta da ima neko drugo stanje zbog kog bi morala da nosi masku, jel ni onda ne bi trebala nikad da se socijalizuje da ne uvredi druge?

    Ne bih rekla da smo nas četvoro nešto posebno rizična grupa ali ipak bih volela da se što mirnije savesti družim i sa svojim roditeljima, i sa trudnom sestrom, i onako, uopšteno više bih volela da sam deo rešenja a ne problema.

  46. #6446

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Mislim da je strašno zatvarati djecu da bi se bake i djedovi mogli opušteno družiti. Mojoj mami maska’sklizne’. E pa ne smije skliznuti.
    Posljedice izolacije na djecu su nesagledive. Ja bi pustila na rođendan. Dva tjedna poslije ne bih išla rizičnim osobama.

  47. #6447

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je strašno zatvarati djecu da bi se bake i djedovi mogli opušteno družiti. Mojoj mami maska’sklizne’. E pa ne smije skliznuti.
    Posljedice izolacije na djecu su nesagledive. Ja bi pustila na rođendan. Dva tjedna poslije ne bih išla rizičnim osobama.
    I ja isto mislim da bi to bilo strašno, ali niko ne pominje zatvaranje dece.
    Ako ću moje klince ubuduće pustiti na svako moguće rođendansko druženje pa dve nedelje ne ići rizičnim grupama, onda ću čitavu rodbinu videti tek idućeg leta. A ipak deca vole da vide i njih, ne samo vršnjake.
    Zato smo se dogovorili slično kao i ostali- idu kod bliskih prijatelja, na rođendane koji su im važni i kod dece sa kojom se i inače sreću -škola, muzička, komšiluk.
    Jedino je još sporno idu li sa maskom ili bez, do sada su išli bez ali su i rođendani bili više napolju nego unutra a cifre obolelih male.

  48. #6448
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,515

    Početno

    Mi ne vidjamo uopće bake i dede otkako su djeca u školi a mi na poslu s kolegama.Vidjeli se jednom na otvorenom.

    Ja ne bih pustila u ovoj situaciji da idu na rodjendan u zatvoreni prostor i nije mi baš normalno da netko sad organizira takvo nešto.

    Moj sin nije imao proslavu ove godine, big deal, preživjet će. Ima gorih strahota.

    I nije da ne puštamo zbog straha od zaraze isključivo nego se želimo odgovorno ponašat.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.10.2020. at 23:38

  49. #6449

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    I da, čak i ako se epidemija rasplamsa pa stvarno zabranim mojima da idu na sve rođendane, i dalje to meni nije zatvaranje dece dokle god škole rade. Uostalom, ako opet uvedu zabrane okupljanja, ne pada mi na pamet da pustim baš decu da prva krše te zabrane.

  50. #6450

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi ne vidjamo uopće bake i dede otkako su djeca u školi a mi na poslu s kolegama.Vidjeli se jednom na otvorenom.
    I mi ovako, ali nedostaju mi, navikla sam da ih vidim svakog meseca, i sestru isto.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •