Stranica 22 od 23 PrviPrvi ... 1220212223 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,051 do 1,100 od 1114

Tema: Potres u Hrvatskoj 2020 :(

  1. #1051
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    https://www.telegram.hr/politika-kri...da-hoda-ovuda/

    evo, ovim putem bih ja trebala svoju osmogodisnjakinju u pon pustiti u skolu

  2. #1052
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Meduliceva i Kaciceva su bas jako stradale u potresu, to su prve ulice kroz koje sam prosla 22. 3. kad smo u 7 ujutro sjeli u autu i te cu slike pamtiti zauvijek.
    Ne znam da li ste upratili, ali u centru je pokrenuta inicijativa roditelja skolske djece da se osiguraju sigurnosni koridori za djecu- jer se ne usudimo pustiti ih do skole. Ulice su ogradjene trakama, a ako dignete glavu smrznete se od pogleda na popucale crijepove i cigle koji samo cekaju da padnu. Dakle zivot u centru je opasan po zivot.
    Mene je isto visestruko zapanjila hladnoca kojom se ljudi odnose prema stradalnicima potresa iz centra grada. Primjerice zgrada moje drage prijateljice, gospodje od 65 godina, stara je skoro 150 g, ona je tamo od rodjenja, svi placaju pricuvu i brinu se za zgardu, kad je lupilo na proljece dobili su crvenu naljepnicu koja je naknadno promijenjena u zutu. Mjesecima su zivjeli bez plina, tople vode, grijanja. Ljudi su pokrpali svoje stanove, da ne zive u krsu, ali obnova popucale zgrade, na to se mora cekati. Birokracija za pocetak, a potom i sve ostalo. Vlada, koja se zakonom obvezala na 60% troskova konstrukcijske obnove u ovom je proracunu osigurala jedva 240 milijuna- na stetu od 40 milijardi. To znaci da Vlada planira obnavljati stetu od potresa 200 godina. Moja prijateljica razmislja o prodaji stana, u kojem je provela cijeli svoj zivot i kojeg voli i za koji brine i kojeg cuva, kao i svoj kvart. Razmislja o tome da ga proda u bescijenje. Lakoca kojom se gradjanima sugerira neka odsele mene stvarno sledi. Zbog izostanka empatije, no i zbog prijetece gentrifikacije centra, protiv koje se gradjani europskih metropola bore rukama i nogama, a Zagrepcani van centra ju zazivaju.
    Tanci, meni isto nije jasno zasto se ne spominje Zapresic, tj. jasno mi je, pao je u drugi plan, a velika je steta. Samo sto argument Zagreb ima Bandica - ne znaci nista. Milana Bandica centar grada ne zanima, jer mu je kristalno jasno da tamo ne zivi njegovo glasacko tijelo, zato je centar i tako devastiran i zaneamren, jos od prije potresa.
    Točno to! Evo ja ti radim u uredu u Kačićevoj. Obnovili smo ured nakon prvog potresa i sad je ponovo sve isto. Jako puno ljudi je iselilo iz Centra. Mene je strah ići na posao. Panika me hvata jer na svakom uglu prijeti nešto sa neke zgrade. Evo, jučer u Hembrangovoj, samo na sreću nije bilo ljudi.
    Strašno mi je kako se krivnja za stradale iz centra Zagreba svalila samo na njih, a faktora je jako puno. Za stradale škole su valjda krivi učenici.
    2-3 dana nakon potresa Milanović je izjavio da je Zagreb pun ko brod i Zagrebu ne treba pomoć jer je Zagreb već sanirao svoje štete ???, a Banovini treba. Činjenica je da je Banovina izuzetno siromašno i zaboravljeno područje ( moj je tata Petrinjac i imam tamo rodbinu), ali ako predsjednik jedne države ovako nešto izjavi nije ni čudo da ljudi smatraju da ljudima u Centru ni ne treba pomoć i minimaliziraju njihovu štetu i grozote koje su proživjeli i proživljavaju.

  3. #1053

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,140

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mene isto jako čudi ta hladnoća prema ljudima kojima su stradali stanovi u Zagrebu, a i nezainteresiranost/neshvaćanje da nije u pitanju "samo" nečija privatna imovina nego je centar grada za sve nas postao opasno mjesto. Nije mi jasno, zar ljudi nemaju potrebu ili običaj ići u centar grada, pa im je svejedno?! Na kraju krajeva, nije u pitanju niti sami strogi centar, pa pogledajmo primjer one Fabrisove zgrade u Vukovarskoj, je li onda i to problem stanara zgrade?
    Izgleda da nemaju otkako se gradski život seli u trgovačke centre na rubu grada. Centar grada je bio zapušten i prije potresa.
    Ali da, ne shvaćam ni ja tu hladnoću i manjak empatije, kao da su svi stanari iz centra Zagreba bogataši? Ili je taj dojam potpomognut medijskim napisima o poznatim ličnostima koje su kupile/adaptirale stanove u centru, pa sad slijedi ona reakcija "evo vam vašeg života u centru" Ne razumijem baš.
    Definitivno centar grada nisu samo privatni stanovi, tu su i muzeji, kazališta, fakulteti, škole, razne institucije. Sve javni prostori o kojima su trebali brinuti Grad ili država. Njih će se isto pustiti da se snalaze kako znaju?

  4. #1054

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Pa nije neka vrsta netrpeljivosti (ili zavisti?) od jučer ...
    kad sam ja bila u srednjoj u osamdesetima bilo je oni iz Centra (klasičari) i mi ostali ...
    oni nas gledali kao dotepence i tamo neke iz NZ ili Dubrava-geto, a mi njih kao "finu" gospodu, nedostižan "stalež"...
    a s druge strane kad smo hodali po stanovima i prodavali bonove za Crveni križ (to smo ima li kao zadatak u srednjoj) nagledali smo se svega i svačega - uglavnom bijede i jada ...

  5. #1055
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije neka vrsta netrpeljivosti (ili zavisti?) od jučer ...
    kad sam ja bila u srednjoj u osamdesetima bilo je oni iz Centra (klasičari) i mi ostali ...
    oni nas gledali kao dotepence i tamo neke iz NZ ili Dubrava-geto, a mi njih kao "finu" gospodu, nedostižan "stalež"...
    a s druge strane kad smo hodali po stanovima i prodavali bonove za Crveni križ (to smo ima li kao zadatak u srednjoj) nagledali smo se svega i svačega - uglavnom bijede i jada ...
    Da, to je istina, u centru Zagreba ima stanova u kojima nisu ispunjeni osnovni uvjeti za normalan život (zajednički wc, nema vode i slično). Ja sam skoro 20 godina bila podstanar u raznim kvartovima i centar definitivno ima najšarolikiju razdiobu stanovnika - od velike sirotinje do velikih bogatuna, ima svega... Ima toga i po drugim kvartovima, ali u centru su definitivno najveće razlike. S druge strane, u centru je i najlošija inforastruktura (od prije potresa) jer je najstarija, ali tu se premalo investira, jer se cijevi i kabeli ispod zemlje ne vide, pa nisu atraktivni za predizbornu

  6. #1056
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ali da, ne shvaćam ni ja tu hladnoću i manjak empatije, kao da su svi stanari iz centra Zagreba bogataši? Ili je taj dojam potpomognut medijskim napisima o poznatim ličnostima koje su kupile/adaptirale stanove u centru, pa sad slijedi ona reakcija "evo vam vašeg života u centru" Ne razumijem baš.
    Mislim da je to to - percepcija u centrima gradova žive samo bogataši/estradno-sportska elita (s kojima nema empatije - tipa "Nina Badrić, "plače" u haljini od x eura, odi kopat krumpire" đir) ili bakice, koje "ionako imaju "komorbiditete" i na čije će mjesto doći špekulant i novi apartman od kojeg se bogati opet nepoznat netko s kojim ne suosjećam". A jednom u prosječan x kad dođu u grad tipa popit preskupo piće i prošetat po Adventu - pa neće valjda baš tad tresnut i njemu po glavi past - ono... nek se neko drugi o tome brine.

    To je tragedija dobrog dijela svih evropskih gradova (minus potres), i neki se protiv toga bune - Venecija je najglasnija. Gradski život as such nestaje, postaje Disniland kulisa za turiste. Možda korona sve to resetira i vrati potrebu za gradskim životom i kulturom, u najširem smislu te riječi.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.01.2021. at 11:59

  7. #1057
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Centar grada je bio zapušten i prije potresa.
    istina!
    Nisam prolazila Medulićevom nakon potresa, ali je i prije toga bila jad i bijeda, za strogi centar grada pretužno je izgledala

  8. #1058
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ja kao punokrvna dotepenka već godinama tvrdim da ne poznajem grad u kojem se više samodeklarira da je netko iz centra, nego što je to Zagreb.
    vrhunac mi je bio kada je u Dobro jutro Hrvatska Mirko Fodor (ako se ne varam) goste glazbenike pitao otkud su:
    -Gospodin za klavirom je iz Portugala, a vi gospođo ste iz Hrvatske, točnije iz Zagreba?
    - Da, ja sam iz CENTRA Zagreba.


    Ok...


    No, svejedno, čak da su stanovnici centra Zagreba najoholiji ljudi na svijetu, navedeno mi nije razlog da se naslađujem i mislim se: e neka im
    Zar je važno koliko se ponose time gdje im je stan u ovakvim trenutcima? Vjerujem da bi i oni oholi sada radije da su iz Novog Zagreba nego iz centra.
    ne znam, imam osjećaj da se konstantno traže izgovori da se ljudima uskrati suosjećanje i pomoć

  9. #1059
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ja kao punokrvna dotepenka već godinama tvrdim da ne poznajem grad u kojem se više samodeklarira da je netko iz centra, nego što je to Zagreb.
    vrhunac mi je bio kada je u Dobro jutro Hrvatska Mirko Fodor (ako se ne varam) goste glazbenike pitao otkud su:
    -Gospodin za klavirom je iz Portugala, a vi gospođo ste iz Hrvatske, točnije iz Zagreba?
    - Da, ja sam iz CENTRA Zagreba.


    Ok...


    No, svejedno, čak da su stanovnici centra Zagreba najoholiji ljudi na svijetu, navedeno mi nije razlog da se naslađujem i mislim se: e neka im
    Zar je važno koliko se ponose time gdje im je stan u ovakvim trenutcima? Vjerujem da bi i oni oholi sada radije da su iz Novog Zagreba nego iz centra.
    ne znam, imam osjećaj da se konstantno traže izgovori da se ljudima uskrati suosjećanje i pomoć
    Je li Fodor rekao odakle je?

  10. #1060
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    istina!
    Nisam prolazila Medulićevom nakon potresa, ali je i prije toga bila jad i bijeda, za strogi centar grada pretužno je izgledala
    Istina, kao što već rekoh, taj dio grada je bio strava i prije potresa. Kačićeva, Medulićeva, tuga i jad.

  11. #1061
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije neka vrsta netrpeljivosti (ili zavisti?) od jučer ...
    kad sam ja bila u srednjoj u osamdesetima bilo je oni iz Centra (klasičari) i mi ostali ...
    oni nas gledali kao dotepence i tamo neke iz NZ ili Dubrava-geto, a mi njih kao "finu" gospodu, nedostižan "stalež"...
    a s druge strane kad smo hodali po stanovima i prodavali bonove za Crveni križ (to smo ima li kao zadatak u srednjoj) nagledali smo se svega i svačega - uglavnom bijede i jada ...
    Upravo tako, ja sam odrasla u Dubravi i sjećam se da me jedan dečko koji je živio na Ribnjaku vrlo omalovažavao u par navrata verbalno. Kao on je bolji jer je iz centra grada, i to u srednjoj školi kada bi trebali biti pametniji. I nije bio jedini, Dubrava je bila ono, koma kvart za reći da živiš tamo.
    I sada se od nas očekuje empatija, ono nadrastite njihova njesra.

  12. #1062
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    U Centru stvarno ima svega....najraznolikije je. Evo tu u našoj zgradi ima stara žena koja živi na rubu siromaštva. Kad otvori vrata to je unutra bože sačuvaj, a ima i vrlo imućnih.

    Mene zanima zašto se radi razlika u krivici. Stanari u Centru su si sami krivi jer nisu održavali zgrade, nisu te stare zgrade dodatno osigurali od potresa itd., a stanovnici Banovine nisu krivi što su živjeli u zgradama i kućama koje nisu bile protupotresno građene i održavane. I jedni i drugi su vlasnici tih nekretnina. Da, u Banovini je poslijeratna obnova bila lakrdija, ali ako gledamo i onaj tko je dobio nepropisno obnovljenu kuću kao i onaj tko je u Centru kupio stan u zgradi koja je stara i nije protupotresno građena je svjesno ili nesvjesno ušao u takvu nekretninu. Ne mogu si jedni biti sami krivi, a drugi ne. Jednima će se pomoći, a drugima ne.

    Inače s obzirom da je MM s otoka, a imam i puno rodbine po cijeloj Hrvatskoj, puno njih smatra da mi u Zagrebu plivamo u lovi i da ju lako zaradimo.

  13. #1063
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Istina, kao što već rekoh, taj dio grada je bio strava i prije potresa. Kačićeva, Medulićeva, tuga i jad.
    Neki dan sam prolazila Martićevom, dio od Šubićeve prema zapadu - na što te zgrade liče
    baš sam razmišljala kako bih radije živjela u Novom Zagrebu npr, nego tu, pa da je stoput centar ...

  14. #1064
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Ja kao netko tko je iz centra mogu reci da stvarno ne dijelim taj dojam da je opci stav stanovnika centra da su bolji od drugih gradjana Zagreba. Kretena ima uvijek i svugdje, kao i ljudi koji manjak samopostovanja i narusenu sliku sebe kompenziraju kroz omalovazavanje drugih po bilo kojem tipu. To nije specificnost centra grada. Kao sto nije specificnost Dubrave da u njoj zive ljudi koji zbog svojih individualnih iskustava iz srednje skole nisu u stanju osjetiti empatiju prema sugradjanima koji mjesecima zive u opasnosti, a mnogi i van svojih domova. Bar se nadam.

  15. #1065
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    između naslađivanja tuđom nevoljom i potpune uskrate empatije i nije tako velika razlika

  16. #1066
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ja kao punokrvna dotepenka već godinama tvrdim da ne poznajem grad u kojem se više samodeklarira da je netko iz centra, nego što je to Zagreb.
    vrhunac mi je bio kada je u Dobro jutro Hrvatska Mirko Fodor (ako se ne varam) goste glazbenike pitao otkud su:
    -Gospodin za klavirom je iz Portugala, a vi gospođo ste iz Hrvatske, točnije iz Zagreba?
    - Da, ja sam iz CENTRA Zagreba.


    Ok...


    No, svejedno, čak da su stanovnici centra Zagreba najoholiji ljudi na svijetu, navedeno mi nije razlog da se naslađujem i mislim se: e neka im
    Zar je važno koliko se ponose time gdje im je stan u ovakvim trenutcima? Vjerujem da bi i oni oholi sada radije da su iz Novog Zagreba nego iz centra.
    ne znam, imam osjećaj da se konstantno traže izgovori da se ljudima uskrati suosjećanje i pomoć
    Ma, isto je svugdje - e, a ja sam fetivi Splićanin, moju u Varošu živili, prezivan se npr.... Marangunić! A ti Vlaju, šta izgovaraš meko đ i meko ć, nisi ti ka ja! Ko da nismo čitali Ferrante - svaka ulica svoja težina, it's Rajon all over - tako bi i oni rekli - eto vam ga sad, na, vi, šta živite na brdašcima s pogledom na onaj otok! Sve je to ljudska psihologija - vaši/naši, pa onda ne možeš sa cijelim svijetom suosjećat, pa eto... e, za ove me baš briga, ko im je kriv. Petrinja je baš baš patnja, sad dolazi na vidjelo sve od prije, pa je ubacivanje tog filtera "baš me briga/nisu to moji" teže.

    Naravno da to ništa nije razlog za ovo i za ono. I da nije "privatan stav" obnavljanja neke ulice u centru i da nam centri trebaju... barem nama, naviklima na Evropu, na gradove, na centre gradova, a ne da iz auta vamo, iz auta namo po mallovima. Kako nam je prije bila nerazumljiva rečenica u onom nekom sitkomu, možda i Bračne vode "Let's go to tha mall" ili je tinedjžerka stalno "in the mall" - umjesto, npr. na Rivi, kog vraga rade u tim mallovima, zašto stalno kupuju???? Zapravo se moramo svjesno opirati tome, ako se želimo opirati. Tome da grad i gradski život as we know it ne nestanu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.01.2021. at 12:26

  17. #1067
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Plus je Petrinja vladajućima - HDZ-u - i poruka koju njom šalju sličnima bitno bitnija od nekog grada, a pogotovo od centra grada Zagreba. Ni njihovo biračko tijelo, ko ni Bandićevo, nisu centri gradova. I pogotovo s obzirom na očiti zez u obnovi Banije u njihovoj režiji. Zato treba političke akcije da se Zagreba i Zaprešić ne ispadnu iz fokusa skroz.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.01.2021. at 12:31

  18. #1068
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Tanči baš mi je žao da je Zaprešić toliko nastradao, a vrlo malo ga uopće spominju.

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    istina!
    Nisam prolazila Medulićevom nakon potresa, ali je i prije toga bila jad i bijeda, za strogi centar grada pretužno je izgledala
    Ja sam prolazila Medulićevom prije i poslije potresa, ona je već godinama tako depresivna nažalost. Meni je onaj pogled u unutarnja dvorišta/veže onako...kao neki drugi svijet (potez oko one fancy pekarnice do Ilice, ta strana).
    Sjećam se u student.doba smo završili na nekom tulumu upravo u nekom "stanu" tamo unutra kad se uđe u taj dvorišni prostor, sve neke potleušice, kućerci, straćare...nikad nisam bila u takvom prostoru, ne znam ga ni opisati riječima. Kao stan je, a nije zapravo stan.

    Totalni nonsens je to vjerovanje da u centru žive samo imućni i bogati i snaći će se oni, ne treba im ništa pomoći.
    Pa mi kroz prozor ureda gledamo svaki dan jednog starca koji živi u tom svom velikom ali vrlo neurednom stanu (ko smetlište izgleda jer drži otvorene prozore kad nisu minusi non stop valjda zbog smrada, moguće skuplje boce), to je baš teška neimaština. Nema on sa čime plaćat obnove i ino.

    A da sam puno puta vidjela i doživjela ovaj stav naglašavanja da je netko "iz centra Zg i to generacijama", neću lagat, jesam. No ne dira me to, čujem, krenem dalje, zaboravim. Ionako to najviše govori o toj osobi.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.01.2021. at 13:17

  19. #1069

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    i opet dođemo do onoga da se mi vežemo previše za "zidove" i u svoju ukupnu financijsku moć ne ubrajamo kvadrate stana ili bilo kakve nekretnine (koju kako brojevi kažu 90% ljudi u HR ima, a ovdje govorimo o npr. stanovima u centru čija vrijednost je uvijek bila puuuno veća od bilo koje kuće na Baniji)

    ako je taj stariji gospodin vlasnik tog prostora, da ga je htio prodati, mogao si je kupiti fini stančić negdje izvan centra i na tom mjestu bi se izgradio neki noviji prostor

  20. #1070

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    previše je tu stavki (od osobnog ne održavanja zajedničkih prostora, života u tuđim nekretninama za malu lovu, suludim konzervatorskim pravilnicima, ne održavanja javne infrastrukture...) i odluke o financiranju nisu lake... ogromne štete, a država siromašna ...
    popravljat će se desetljećima ... i mislim da se nikada neće ni popraviti ...

  21. #1071
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    jedino do čeg opet dolazimo jest da su stanovnici centra zagreba sami krivi

  22. #1072
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    jedino do čeg opet dolazimo jest da su stanovnici centra zagreba sami krivi
    Ne. Nego do toga da trebaju nastavit pritiskat političare i senzibilizirat javnost da postanu vidljiviji od Maje Šuput, Nataše kako se zove crvene kose glumice (Janjić?), Severine, Modnog mačka i takvih koje ljudi vezuju za centar. Kao npr. što je članak koji je sasa linkala - da se vide "normalni ljudi" i njihovi problemi - s kojima se ekipa može poistovjetit. Ne može se poistovjetit sa Seve, s Ninom Badrić i slikama jurenja gliserom po Jadranu kad, eto, nema gaži. Ne izražavam ja nikakav stav prema njoj - nego... to je većinska percepcija i ludo je pravit se da ne postoji.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.01.2021. at 13:58

  23. #1073

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    jedino do čeg opet dolazimo jest da su stanovnici centra zagreba sami krivi
    ne možeš reći da nemaju dio odgovornosti

  24. #1074

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne. Nego do toga da trebaju nastavit pritiskat političare i senzibilizirat javnost da postanu vidljiviji od Maje Šuput, Nataše kako se zove crvene kose glumice (Janjić?), Severine, Modnog mačka i takvih koje ljudi vezuju za centar. Kao npr. što je članak koji je sasa linkala - da se vide "normalni ljudi" i njihovi problemi - s kojima se ekipa može poistovjetit. Ne može se poistovjetit sa Seve, s Ninom Badrić i slikama jurenja gliserom po Jadranu kad, eto, nema gaži. Ne izražavam ja nikakav stav prema njoj - nego... to je većinska percepcija i ludo je pravit se da ne postoji.
    mislim da se dio tih sa špice lijepo snašao ... Dubai, Split, Brač ... na portalima samo vijesti: potres, korona, "teta-sa-špice-na-godišnjem-u-vrijeme-korone-ili-već-prije-otišla-u-drugi-grad"...

  25. #1075

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Svađa između zagrebačkih kvartova postoji otkad je Zagreba, kao što se i dva susjedna sela međusobno često časte. Nije to ništa novo.

    Uostalom kao da u Dubravi nitko nikoga iz Centra nije nazvao maminim sinekom ili se pak jaaako hvalio činjenicom da je baš iz Dubrave, Sopota, Dugava... Pa koliko je samo tučnjava po Zagrebu bilo zato što je netko iz ovog ili onog kvarta.

    I svako selo u Hrvatskoj ima svoju pjesmu zašto je baš ono najljepše, svakome je njegovo najdraže. Zašto bi ljudima iz Centra bilo zabranjeno ponositi se svojim kvartom? Tko je tako odlučio i još ima obraza sada se naslađivati?

    Meni je to najljepši kvart u Zagrebu s posebnom atmosferom, postoji cijeli jedan svijet u kojem se mnogi međusobno poznaju, a što mnogi 'izvana' ne kuže. Ja tamo ne živim, ali volim ga i često sam po Centru. Nema ljepšeg nego prošetati njime ujutro neposredno prije otvaranja dućana po Ilici, navečer otkrivati uličice po Gornjem Gradu, jesen u Zagrebu je posebno lijepa, kestenje, parkovi, muzeji, kazališta, kina.

    Prežalosno je kad ljudi gube sposobnost empatije zbog svojih predrasuda. Nevjerojatno mi je i poražavajuće za nekoga da si je netko svjesno uskratio mogućnost da upozna nekog tko se ne uklapa u sliku kakvu si je sam stvorio i na temelju koje će sad odmahnuti rukom i reći - briga me!

    Zagreb već duže ima problem s time, meni je ovo ljeto u Dalmaciji prijatelj iz djetinjstva kroz razgovor o potresu u ZG (gdje je studirao i živio bar 6 godina) rekao - A ko vam je kriv, nikad nisam volio Zagreb, a sad ga volim još i manje. Jel bih sad ja trebala pretpostaviti da su u Dalmaciji svi kreteni? Naravno da ne.

  26. #1076
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ne možeš reći da nemaju dio odgovornosti
    za razliku od ostalih građana RH kojima nitko ne važe imovinsko stanje i broji im za koliko bi mogli prodati svoj (sada razrušeni) životni prostor i otići živjeti negdje drugdje kada ih pogodi elementarna nepogoda

  27. #1077
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    pače, lonni me sad sjeti, gdje nam je ona tema o predrasudama da se napravi neki cross check upisa na ovoj i na onoj temi

  28. #1078
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    lonni, baš si to lijepo napisla.

    Ja sam paj neki dan bila u šetnji ( vođa šetnje je bio tatek). Od Trešnjevke na zapad. Inače sam dijete Trešnjevke al baš taj sjeverni dio baš i ne poznam. Kroz šta smo mi prolazili! Pa otprilike tako ja zamišljam slamove npr. u Brazilu. Stare kuće, pa poluobnovljene, pa neke čudne novogradnje. Bez ikakvog reda.

    A ovo sve kaj čitam o odnosu "drugih" prema centru Zagreba kod mene ne izaziva ljutnju nego jako jako veliku tugu naprosto ne mogu vjerovati da nema empatije nego baš velike mržnje. Ne znam baš niti jedan dio Hrvatske da bih kod mene izazvao takvu mržnju ili neljubav. Kako god to nazvati

  29. #1079
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Citiraj lonni prvotno napisa Vidi poruku
    Svađa između zagrebačkih kvartova postoji otkad je Zagreba, kao što se i dva susjedna sela međusobno često časte. Nije to ništa novo.

    Uostalom kao da u Dubravi nitko nikoga iz Centra nije nazvao maminim sinekom ili se pak jaaako hvalio činjenicom da je baš iz Dubrave, Sopota, Dugava... Pa koliko je samo tučnjava po Zagrebu bilo zato što je netko iz ovog ili onog kvarta.

    I svako selo u Hrvatskoj ima svoju pjesmu zašto je baš ono najljepše, svakome je njegovo najdraže. Zašto bi ljudima iz Centra bilo zabranjeno ponositi se svojim kvartom? Tko je tako odlučio i još ima obraza sada se naslađivati?

    Meni je to najljepši kvart u Zagrebu s posebnom atmosferom, postoji cijeli jedan svijet u kojem se mnogi međusobno poznaju, a što mnogi 'izvana' ne kuže. Ja tamo ne živim, ali volim ga i često sam po Centru. Nema ljepšeg nego prošetati njime ujutro neposredno prije otvaranja dućana po Ilici, navečer otkrivati uličice po Gornjem Gradu, jesen u Zagrebu je posebno lijepa, kestenje, parkovi, muzeji, kazališta, kina.

    Prežalosno je kad ljudi gube sposobnost empatije zbog svojih predrasuda. Nevjerojatno mi je i poražavajuće za nekoga da si je netko svjesno uskratio mogućnost da upozna nekog tko se ne uklapa u sliku kakvu si je sam stvorio i na temelju koje će sad odmahnuti rukom i reći - briga me!

    Zagreb već duže ima problem s time, meni je ovo ljeto u Dalmaciji prijatelj iz djetinjstva kroz razgovor o potresu u ZG (gdje je studirao i živio bar 6 godina) rekao - A ko vam je kriv, nikad nisam volio Zagreb, a sad ga volim još i manje. Jel bih sad ja trebala pretpostaviti da su u Dalmaciji svi kreteni? Naravno da ne.
    jako lijepo napisano.
    Ne volim ljude koji mi pljuju po Zagrebu, ono ne kužim zbog čega ga ne voliš a došao si živjeti u taj grad. Ima i drugih gradova, ali ti si baš došao u ZG i sada sereš po njemu!

  30. #1080
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    baš sam razmišljala kako bih radije živjela u Novom Zagrebu npr, nego tu, pa da je stoput centar ...
    Neki dan je izasao clanak gdje agent za prodaju nekretnina kaze da jako puno ljudi iz centra upravo u Novom Zagrebu trazi stanove za kupnju ili najam.
    Žele armirano-betonske gradnje građene po standardu nakon potresa u Skopju.
    I gledam tako cijene te starogradnje po N.Zagrebu...bome...starudija u koju treba prvo baciti bombu pa onda sve ostrugati i renovirati -nema ispod 2000eur/m2 (gledala sam N.Z.koji je u zoni tramvaja..ne Klaru, V.Polje , Botinec i sl.).

    Eto..kako se stvari mijenjaju...moguce da je vec sad m2 Sopota skuplji nego m2 Meduliceve ili Hebrangove.

  31. #1081
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Frendica kupila neli dan stan u Travnom za cca 1.550eura, 45m2.

  32. #1082
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Frendica kupila neli dan stan u Travnom za cca 1.550eura, 45m2.
    Moguce, velim, gledala sam tramvajsku zonu.

  33. #1083
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Cijene stanova nakon potresa u N. Zagrebu su otišle strahovito gore. I cijene najma.

    lonni jako si to lijepo napisala.
    Ja sam novozagrebačko dijete. Prije 10g zaposlila sam se u Centru. Moj direktor od rođenja živi u Centru. On je ona stara zagrebačka garda koja je palila 70-tih. Ovo što kažeš, oni se u Centru svi znaju. Imaju tu neku posebnu priču. Često nam priča priče o životu u Centru i događajima i stvarno te priče imaju posebnu čar.
    On sebe ne može zamisliti igdje osim u Centru kao što se ja ne mogu zamialiti da živim u Centru.
    Kad ide u N. Zagreb onda me zna nazvat i zezat kako da se vrati u Zagreb.
    Žalosno je da postoje tolike predrasude i da ljudi razmišljaju na način da nije velika šteta potres ovima iz Centra.

  34. #1084
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Moguce, velim, gledala sam tramvajsku zonu.
    Da ovo nije tramv.zona i treba jos uloziti u stan. Al napravila sam tipfeler cijena po m2 je 1.650 eur.

  35. #1085
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Useljivi stanovi ono dođeš s kuferom u Travnom su pred godinu dana bili 100 i kusur eura niže

  36. #1086
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Druga frendica je danas prodala tetin stan u Sopotu blizu Porezne i tramvaja, al bas, bas starudiju 41m2 za 75.000eura,znaci preko 1.800eur/m2. Kaze ljudi su poludili, a ona to na blef stavila na oglas jer je dvojila da ga renta.

  37. #1087
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    A super da ljudi imaju sto prodati ili da tako nabrzinu imaju s cim nesto i kupiti. Nekako mi se ipak cini da vecina ljudi nema drugu mogucnost nego bas tu u kojoj trenutno zivi, pa bili oni u stanu poput tog prljavog starog muskarca ili sasvim solidne obitelji s djecom koja placa sve sto se placati treba.

    Moji su u zgradi iz 1969., u centru, ali ne u staroj jezgri. Vlasnici su stana, uredno placaju sve sto se placati moze. Zgrada se raspala, na srecu ne staticki (jer Skopje/potres), ali sto sad? Ono sto treba popraviti iz zajednicke pricuve nema se od koga naplatiti jer je rijec o velikoj zgradi u kojoj, zadnjih 10-15 godina, zivi oko 80% podstanara. Predstvnica zgrade nema pojma tko su ti ljudi, a vise ne zna ni tko su vlasnici niti gdje bi ih se moglo pronaci. Svatko preuredjuje sto zeli, kad zeli i placa sto zeli, kad zeli.

    Tko je kome tu kriv, osim recimo nedostatka pravne drzave i ikakvog suvislog uredjenja oko vlasnistva i suvlasnistva?

    Moji razmisljaju u principu o prodaji stanja i bijegu iz te situacije, sto je zapravo suludo.

  38. #1088
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Dok nekom ne smrkne, drugom ne svane.

  39. #1089
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Kao što se već 100x spominjalo - neriješeni vlasnički odnosi i nemogućnost da upravitelj sankcionira neplatiše ili one koji sabotiraju. Užas.
    Centar je zadnjih 30 godina donekle životno izgledao samo od Trga do Frankopanske i to samo zato jer smo pogled fokusirali na kafiće i šarene izloge.

  40. #1090
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    I, naravno, nebriga grada da nađe mehanizme permanentne obnove i održavanja.

  41. #1091
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Čak i nije do Frankopanske. Baš tam blizu nje s južnestrane Ilice je kuća u jako lošem stanju i prije potresa.

    U toj nebrizi oko grada stvarno ima jako puno faktora, stanari su samo jedni od njih. Al kakva država takav i glavni grad.

  42. #1092
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,246

    Početno

    Ne znam je li već netko stavio link na peticiju roditelja - Zahtjev za izradu Statičkog proračuna potresne otpornosti svih školskih i vrtićkih zgrada Grada Zagreba koje su izgrađene prije 1970. godine
    Škole u Zagrebu su samo pokrpane, a potres koji je zadesio Zagreb je bio umjeren. Jači potres bi se mogao dogoditi, a većina škola nije projektirana na potres. Ovom peticijom se traži ojačanje konstrukcije i podizanje seizmičke otpornosti svih škola da izdrže potres jačine 6.5 po Richteru.

    https://docs.google.com/forms/d/e/1F...4XPrA/viewform

  43. #1093

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Nisu sve škole na popisu nego bih morala kliknuti Ostale škole (a OŠ škola ima 700 učenika), a nema ni srednje ...
    Mogli su sve škole popisati ili ostaviti prazno da se nadopiše ime škole

  44. #1094
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,246

    Početno

    Na popisu su škole izgrađene prije 1970
    Škole građene nakon toga su građene protupotresno.

  45. #1095

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    aha, nisam dobro čitala, isprika

    možda jesu građene protupotresno, ali voljela bih vidjeti tu potvrdu (vjerojatno bi se moglo naći negdje dokuemnti o gradnji) jer je škola građena tijekom rata i mislim da nije neka kvaliteta...

  46. #1096
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    aha, nisam dobro čitala, isprika

    možda jesu građene protupotresno, ali voljela bih vidjeti tu potvrdu (vjerojatno bi se moglo naći negdje dokuemnti o gradnji) jer je škola građena tijekom rata i mislim da nije neka kvaliteta...
    Mi smo inzistirali na pregledu statičara obzirom da je jedan dio škole starije gradnje, renoviran čini mi 2004.
    Bila su dvojica, jedan od grada Zagreba, drugi angažiran privatno.
    Oba pregleda zelena naljepnica, ipak smo koliko toliko mirniji.

  47. #1097
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    https://www.google.com/amp/s/m.vecer...jezgre-1467223

    Bas dobar tekst o tome sto se dogadja sa Zagrebom, sto je potres ubrzao i kome to ide na ruku.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  48. #1098

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    Globalni procesi u gradovima - neminovno da se i kod nas događa. Je li to dobro ili loše, ovisi o osobnom pogledu na svijet.

    Zaključkom arhitektice, uz sve ovo što je navela (posebno istaknuto rentijerstvo u RH) vraćamo se na jedan od glavnih problema u centru ZG-a: neriješeni vlasnički odnosi, neodržavanje i neulaganje u privatni i zajednički prostor, i posebno očekivanja da netko drugi snosi trošak tih problema
    "rješenje se nazire tek u promjeni odnosa prema stambenim nekretninama – zaključuje arhitektica"



  49. #1099
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.google.com/amp/s/m.vecer...jezgre-1467223

    Bas dobar tekst o tome sto se dogadja sa Zagrebom, sto je potres ubrzao i kome to ide na ruku.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Evo meni je drago da sam podstanar nakon ovih potresa.
    Škola kojoj trenutno pripadamo i u koju sam upisivala djecu nije među sigurnijima u Zagrebu. Da smo vlasnici stana ne bi imala izbora, ovako za tri godine tj. u sljedeće tri godine imam mogućnost naći neku noviju i sigurniju. Iako to uključuje mijenjanje kvarta.
    A prije potresa nisam niti u jednom trenutku razmišljala o mijenjanju škole. I razmišljali smo o kupnji nekretnine.

  50. #1100
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    I kako ste nakon jučer?
    Dugo ništa.... i sada opet.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •