Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: RODITELJSKI DOPUST i vrtic

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    4

    Početno RODITELJSKI DOPUST i vrtic

    Pozdrav svima, htjela bi koristiti roditeljski dopust za starije dijete (5.godina) koji nisam koristila odmah nakon rodiljnog dopusta a imam na njega pravo do 8. godine djetetovog zivota. Zanima me da li ako sad to otvorim moram ispisati dijete iz vrtica ili smijem biti na roditeljskom dopustu a da i dijete i dalje redovno pohada vrtic?
    Jel imao tko slicnu situaciju?
    Hvala unaprijed

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Dijete ide sad u vrtić fizički?
    U vrijeme kad ne vlada korona može dijete ići u vrtić a ti niti na tom drugom dijelu.
    Sad teško da ćeš i moći predati zahtjev,čekaj dok se smiri situacija

    Mada je bolja solucija da napraviš polovično radno vrijeme
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 02.04.2020. at 19:46

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    4

    Početno

    Nisam bas shvatila

    Dijete neide sad za vrijeme korone u vrtic naravno ali ja bi na roditeljskom bila do 10. mjeseca pa ako ovo prode za par mjeseci dijete bi nastavilo ici u vrtic a ja bi nastavila radit ne prekidajuci roditeljski dopust (volontirala bi) no ne znam hoce li dijete moci nastaviti pohadati program ako sam u meduvremenu ja otvorila roditeljski dopust.

    Sada je to lakse uciniti nego ikada, sve preko maila.

  4. #4
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Na roditeljski ides da bi bila sa svojim djetetom.
    Imas na to pravo.
    To nije zamisljeno kao period da ti drzava placa da se ti bavis svojim poslovima/hobijima i sl. A za to vrijeme dijete boravi u ustanovi.
    No to je teroija.
    Praksa je drugo.
    Ako ti je dijete upisano u vritic nece ga ispisati zbog toga.

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ali ako se odlučiš na tu soluciju nije ok da dijete bude u vrtiću od ve do ve

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    4

    Početno

    Pa tehnicki gledano i ne bas. Jer roditeljski dopust mozes koristiti do djetetove 8 godine zivota, a dijete vec krene u skolu u koju ne moze ne ici zato da se nas dvoje druzimo. Sigurno u vrticu nece biti od ve do ve ali ja moram nastaviti voditi firmu kako bi i nakon roditeljskog imali sta jesti...

  7. #7
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj Tricape prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam bas shvatila
    Imaš pravo koristiti roditeljski dopust kao rad na pola radnog vremena i to u duplom trajanju. Npr. ako ti je ostalo 4 mjeseca, imaš pravo raditi 8 mjeseci na 4 sata.
    Svo to vrijeme dobivaš cijelu porodiljnu naknadu i pola svoje plaće. I naravno cijeli topli obrok i prijevoz, ako imaš pravo.
    Dijete može u vrtić, naravno.

  8. #8
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    U vezi skole. Pandan vrticu u skoli je produzeni boravak.
    Tako da dijete ide normalno u skolu ali ne i u broavak.
    Ja sam samo napisala.faktografski cinjenice.
    Sto ce ko napraviti u svom zivotu je odluka pojedinca.

  9. #9
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Bdti u slucaju koji si ti navela dijete moze u vrtic. Ali poludnevni.

  10. #10
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Na roditeljski ides da bi bila sa svojim djetetom.
    Imas na to pravo.
    To nije zamisljeno kao period da ti drzava placa da se ti bavis svojim poslovima/hobijima i sl. A za to vrijeme dijete boravi u ustanovi.
    No to je teroija.
    Praksa je drugo.
    Ako ti je dijete upisano u vritic nece ga ispisati zbog toga.
    Ne pričam sad ovom slučaju, nego općenito... a je li to negdje stvarno i na papiru regulirano? Ne znam da je, a ako nije, ostavlja puno prostora raznim kombinacijama... a ljudi ponekad imaju i više djece i možeš tu svašta onda kombinirati je l se može ili ne.

    Npr. najmlađa je u jaslicama, i odlučim sad koristiti preostale 2 godine koje imam za nju kao treće dijete. Je l se ona ispisuje iz vrtića, ako da, je l to zbilja negdje piše? Meni se ne čini da piše. I onda ako ju recimo ispišem je l mi se garantira natrag upis nakon 2 godine?

    Srednja je predškolarac. Je l nju moram prebaciti u malu školu?

    Najstariji je 3. razred, upisan u boravak. Dakle i on ne smije ići više u boravak?

    I to je sve negdje razrađeno i napisano?

    Mislim da nije. Ako si majka odgojiteljica je . Ali za roditeljski nije. Ja sam npr. mogla ostati sve tri godine odmah u komadu doma, nitko me ništa ne bi pitao za dvoje starijih, da ih moram ispisati iz vrtića ili iz boravka.

    Tako da zvuči neobično da je nešto propisano... a i da je, to bi se vjerojatno odnosilo samo na dijete na koje otvaraš roditeljski.

    Hoću reći, dzaba teorija ako nigdje ne piše ništa .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 03.04.2020. at 10:44

  11. #11
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ja se slažem sa Spajkom, ali mislim da to nigdje nije zakonski regulirano tako da roditelji mogu što god hoće.
    Uostalom i "majke odgajateljice" šalju djecu u privatne vrtiće jer to nitko ne kontrolira.
    Tako da svakome na njegovu savjest.

  12. #12
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Pa gle. Ti ispunjavas formulare. Pa koliko ja znam djeca ciji roditelji rade imaju prednost.
    E sad to dijete je vec u vrticu. Majka ce koristiti roditeljski neko vrijeme. Pa ce sve se vratiti na svoje mjesto.

    Sad za pravilnik i sl. ne znam. Nisma proucavala jer nisam koristila.

    Sta ce biti nakon ovog svega ko zna. Mislim da ce se dosta stvari promijeniti. Ako je rijec o gradu Zagrebu s obzirom na ispunjenost blagajne i trenutnim problemima nastlim potresom bit ce tu svega.

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Nije ništa propisano
    Ujedno pred tjedan tri sam dobila takvu čitani kad sam rekla da dijete s kašljem nema kaj raditi u vrtiću napose ako je doma mama na porodiljnom ,dosta ljudi koji su se javili na ovu temu javili su se i na tu za koju sam dobila čitabu

  14. #14
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ah, cure drage pa sve je jasno.
    Tko god hoće, lovit će u mutnom.
    Poštenje se nikad nije isplatilo kod nas.
    Djeca i njihova dobrobit bi trebala biti ispred svega, ali nekima nisu.
    Ja se isto nadam da će konačno doći do promjena na bolje.
    Neki bi, čitam, Beroša za gradonačelnika.
    Tko zna, možda i bude tako pa uvede reda u kaos koji traje zadnjih dvadeset godina u Zagrebu.

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Uvijek pišete da je vrtić neophodan za razvoj djece, a sada odjednom da se ne smije dijete upisati u vrtić dok je mama na roditeljskom.
    Trebate se dogovoriti kako je pravilno

    Zar npr. trogodišnjaku onemogućiti pohađanje vrtića sve do 6.rođendana jer mu je mama rodila mlađu sestru, a ima i stariju.
    To bi bilo i tužno i smiješno.

    Mogu djeca u vrtić.
    I ako je mama na porodiljnom. I ako ne radi.
    Pravo je svakog djeteta da pohađa vrtić ako može.
    Izuzimam grad Zagreb i majke odgojiteljice čijoj djeci je to onemogućeno. No nije grad Zagreb cijela Hrvatska.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 03.04.2020. at 11:20

  16. #16
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    zena je pitala. ja samo joj odgovorila faktografski.
    i da mislim da djeci treba vrtic.

  17. #17
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    moje starije su isle u vrtic dok sam ja bila na porodiljnom sa mladjim sekama, ali ne i dok sam bila na “njihovom” porodiljnom
    i ja tu nemam nikakvih moralnih dvojbi
    one su isle u vrtic i prije nego sam ja ostala trudna i nisam ih htjela ispisivati
    jer su obozavale vrtic i jer im je koristio
    i kod nas u vrtic redovno dolaze mame s bebama po svoju malo vecu djecu, nista neobicno
    stvarno ne bi imalo smisla ispisivati svako dijete kad im se rodi stariji brat/seka
    i onda opet upisivati kad mama pocne raditi
    da ne velim da su neki prosli teze onaj period adaptacije (moja prva, npr)

  18. #18
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Pa da... nitko to ne radi sa starijim djetetom, da ga ispiše iz vrtića kad se rodi nova beba i mama je na novom porodiljnom...

    Zato je i malo nezgodno npr. dijete od 4 ili 5 godina ispisati iz vrtića ako se roditelj tek tada odluči iskoristiti taj ostatak roditeljskog, na koji ima pravo bas za to dijete od 4 ili 5 godina. I to dijete je naviklo i možda voli vrtic... da ne pričam o predškolcima... da ih zadnju godinu odvajaš od prijatelja.

    Neovisno sto piše ili ne piše o papirima, a složili smo se da nigdje ne piše da se to dijete za koje koristiš roditeljski (a kamoli neko drugo starije dijete) treba ispisati iz vrtića i boravka... konceptualno je to meni zapravo nedorečeno...

    Ti imaš te (najviše recimo 2,5 godine) i odlučiš iz iskoristiti iz ko zna kojih razloga kad dijete ima 5.5 godina. I onda bi ga trebao iščupati iz vrtića? Zašto?

    Pa možeš dijete voditi u vrtic na primjer od 9 do 13h, umjesto od 7 do 17, i opet ti ostane dovoljno vremena da “budeš sa svojim djetetom dok koristiš roditeljski dopust.

    Kažem, u jednu ruku razumijem da roditeljski služi da si sa svojim djetetom. Ali ako ga koristiš između njegove 5. i 8. godine nema bas previše smisla da je dijete samo doma s tobom.

    Ili npr. boravak - ne treba mu možda u prvom razredu jer si na roditeljskom dopustu. Ali trebat će mu u 2. razredu jer počinješ raditi. I onda dijete mora mijenjati razred...

    Tako da meni ni teorija bas tu nije previše precizna. A tko zna zapravo u praksi koliko ljudi se odluči to i koristiti kad dijete ima 5 ili 6 godina. To su zapravo bas sad i te generacije djece, jer je to mjera od 2013. Bilo bi mi zanimljivo vidjeti koliko zapravo roditelja to koristi sada za djecu rođenu npr. između 2013. i 2015.

  19. #19
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Ja sam kraju roditeljskog od mlađe, sad cu koristit 2 i po mjeseca roditeljskog od starije, imam 6 mjeseci ostalo. Da vrtić radi, išla bi starija u vrtić bez obzira što sam ja doma. Al to nije poanta. Ugl. Ako djete već ide u vrtić, a majka ode na roditeljski, neće sad uprava na silu ispisivat djete. Majka može, ne mora. A ako je upis u novu pedag.godinu, prednost imaju djeca kojima oba roditelja rade u vrijeme predaju zahtjeva. Onda oni kojima jedan roditelj ne radi iz bilo kijeg razloga, ako ima mjeseta se upisuju.
    Posljednje uređivanje od VeraM : 03.04.2020. at 15:46

  20. #20
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Može ići u vrtić, i neće ga zbog toga ispisati.

    Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

  21. #21
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    I nigdje nije uvjetovano da to bude poludnevni program.
    Ako je naravno sada upisano u desetosatni program.

    Poslano sa mog Mi 9T koristeći Tapatalk

  22. #22
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Ja znam doata roditelja koni koroste roditeljsli preko ljeta. Nemaju gdje s djecom. Pogotovo ako imaju straije dijete u skoli.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Poanta je da ide u desetodnevni kojeg plaća,ali to ne znači da dete bude deset sati u njemu

  24. #24
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja znam doata roditelja koni koroste roditeljsli preko ljeta. Nemaju gdje s djecom. Pogotovo ako imaju straije dijete u skoli.
    To je super primjer iz prakse. Ako imaš poslodavca kojem ne smeta da te svako ljeto nema 10-11 tjedana .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 03.04.2020. at 18:49

  25. #25
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Rodiljni ne plaća država (bar ne bi trebala) nego je pravo iz zdravstvenog osiguranja na koje imaš pravo TI kao roditelj neovisno o tome da li dijete ide u vrtić ili ne, a stekao si ga (više)godišnjim uplatama premija osiguranja. Jednom kad ti je dijete upisano nitko ne pita i ne provjerava da li si otvorila neki stari neiskorišteni rodiljni ili ne, bar ne u zg. Znači možeš bez problema otvoriti rodiljni i iskoristiti ga dok ti dijete ide u vrtić.

    Pohađanje u vrtić se plaća (za razliku od OŠ), a s obzirom da se radi o predškolskoj ustanovi od općedruštvenog značaja obično je trošak sufinanciran, ali i opet to je pravo djeteta da ima sufinanciran vrtić i ne bi smjelo imati nikakve veze s nečijim pravom na roditeljski.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •