Dragi roditelji i forumasi ovog podforuma,

dopustite da vam svima najprije zahvalim na vasim pricama, savjetima, idejama i iskustvima. Mogu reci da sam ovdje mnogo toga naucila i jako mi je drago da postoji ovakav kutak svemira.

Ne ulazeci trenutno u svoju pricu, imam pitanje za sve vas koji ste imali tu srecu da postanete roditelji posvajanjem djeteta. Procitala sam mnogo postova ovdje i primijetila da se, unatoc cinjenici da se (s pravom!) mnogo osobnih detalja izostavlja, cesto spominje vjera i pripadnost crkvi. U smislu da autor/autorica posta koristi izraze tipa "hvala Bogu", "onaj gore nam je podario dijete" (ovako prvo sto mi je palo na pamet, ne citiram), etc.; ili da se spominju neke zgode s mise, sakramenata, posvecivanja stana i slicno. Sukladno tome, zakljucujem da velik broj vas roditelja pripada nekoj crkvenoj/vjerskoj zajednici, u vecoj ili manjoj mjeri.

Moje je pitanje otprilike sljedece: mislite li da vam je to pomoglo u postupku posvajanja? Ili mozda: mislite li da bi vam bilo odmoglo da niste iskazali svoju pripadnost crkvi?

Voljela bih cuti vase price, misljenja i stavove o gore navedenom. Sto se tice iskazivanja pripadnosti vjeri, mozda se neki nisu jasno izrazili u razgovorima, ali na primjer socijalni radnici su jasno mogli vidjeti neke vjerske simbole (krizic oko vrata, tetovaza, raspelo na zidu, menora u staklenom regalu, etc.).

Rekla sam da necu ulaziti u svoju pricu, ali evo ukratko - moj partner i ja nismo pripadnici nijedne vjerske zajednice i ne namjeravamo postati. Nemojte me krivo shvatiti, nista i nikoga ne osudujem, ali obzirom na stanje u apsolutno nesekularnoj drzavi u kojoj zivimo gdje su vjerska obiljezja sveprisutna u javnom prostoru i obzirom na neke predrasude koje postoje zato sto je velika vecina hrvatskog naroda rimokatolicke vjeroispovijesti (samim time i dio aparata koji procjenjuje podobnost posvojitelja), strah me da bi nam nasa situacija mogla zasmetati u mogucem buducem postupku posvajanja.

Malo sam se mozda preraspisala za prvi post, ali evo vec je kasno i dugo mozgam o tome, nemojte zamjeriti. Unaprijed hvala na svim vasim odgovorima.