Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: dijabetes i vaša iskustva

  1. #1
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno dijabetes i vaša iskustva

    POzdrav! U 28 tt utvrđen mi je gest. dijabetes 9,3 nakon 2 sata prilikom OGTTa. Nakon toga sam na dijeti te je po kontrolama, tj. kućnim profilima sve bilo uredu, a na Vuk vrhovcu, a i moja gin. koja mi je pratila trudnoću su zadovoljni.
    Problem je što sam jučer bila u Vinogradskoj i u petak pod hitno moram k njima na hospitalizaciju na 24 sata da oni vide kako mi raste šećer, jer po njima 4 pikanja na dan nisu dosta i stvar je jako ozbiljna . Trebala bih nakon toga svaki dan na ctg, a spomenula mi je i dovršenje trudnoće prije 40. tjedna.. Ovo mi je 3. trudnoća i oba puta sam rodila potpuno prirodno i brzo. Čemu sada sva ta panika, ako je sve u redu?
    Imate li kakvih iskustava?

  2. #2
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Draga, napravit će ti profil šećera u tih 24 sata, sa pikanjima i davanjem mokraće svakih 4 sata. I ja sam bila na tome u Vinogradskoj ali negdje u 34 tjednu trudnoće. Svi profili su mi bili u redu, poslali su me doma samo da pazim na dijetu i to je bilo to. Beba mi nije bila jako teška prilikom rođenja (svega 3.13 kg) i sve je bilo u najboljem redu. Iz prehrane sam izbacila sve slatkiše, škrobne namirnice i bijelo brašno i rižu te krumpir. Jela sam manje porcije češće na dan i nije bilo nikakvih problema. Nisam se uopće pikala niti kontrolirala više šećer, u trudnoći sam dobila ukupno 11 kg, a u zadnja 3 mjeseca valjda 1 kg mjesečno.
    Jedino što mi pada na pamet je da su možda digli paniku ako ti je beba već sad dosta velika (preko 4 kg recimo), pa da ne bi još do poroda previše dobila ili ako si i ti dobila puno kg u ovoj trudnoći... možda te zbog toga žele sad do poroda jako kontrolirati? Ali ako ideš k njima na porod, onda mislim da i nije ništa čudno... Mene su isto tamo primili na taj profil maltene kao da sam "jako rizična trudnoća" ili kaj ja znam što zbog tog gestacijskog dijabetesa. Nemoj ništa brinuti, samo pripazi na prehranu, drži se dijete i namirnica koje smiješ jesti i sve će biti ok
    Posljednje uređivanje od Nia_Zg : 08.06.2011. at 13:57

  3. #3
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Nia, hvala!
    Ti si rodila normalno ili si išla na dogovoreno i da li si prošla termin?
    Ja sam dosada dobila 9,5 kg, a bebica je po zadnjem uzv manja za par dana.

  4. #4
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Pa po kilaži tebe i bebice zbilja ne vidim zašto su digli paniku... tako da ništa ne brini. I uopće ne kužim čemu bi trebala roditi prije 40.tjedna?!? A da ti odeš nekome drugome na idući pregled tamo? Posurfaj malo pa vidi koga hvale od doktora tamo... Rodila sam prirodno na stolčiću, 10 dana ranije u Varaždinskoj bolnici, puknuo mi je vodenjak.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    VV je referentni centar za dijabetes. Ako su oni zadovoljni, onda je ok. Osim toga, ti nemaš gest. dijabetes nego tzv. graničnu toleranciju glukoze (mislim da je granica za GD 11,5 nakon 2 sata na OGTT-u). Nastavi paziti na prehranu i kontroliraj kao do sada.

  6. #6
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    VV je referentni centar za dijabetes. Ako su oni zadovoljni, onda je ok. Osim toga, ti nemaš gest. dijabetes nego tzv. graničnu toleranciju glukoze (mislim da je granica za GD 11,5 nakon 2 sata na OGTT-u). Nastavi paziti na prehranu i kontroliraj kao do sada.
    Gornja granica nije tako visoka, ako se dobro sjećam otprilike je oko 8,5 obzirom da sam imala mrvicu više (9,2) i rekli su mi da je to već gestacijski dijabetes.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Sorry ako griješim, ali meni je tako objasnila internistica (ja sam u drugoj trudnoći odbila OGTT, pa sam ju išla konzultirati oko samomjerenja GUK-a, moja gin mi tu nije baš bila od pomoći).

  8. #8
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    dr Đelmiš iz Petrove je usko speccijaliziran za gestacijski dijabetes, pa ako imaš pitanja dodatnih obrati se njemu. Znam da radi i privatno , ali ne znam gdje.

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Imala gestacijski, bila na 24 satnom profilu u Vinogradskoj, šećer bio ok. Dalje strogo kontrolirala prehranu, dobila ukupno 9 kg, beba 2810 g, rođen 39+4 vaginalno, bez prethodne hospitalizacije.

  10. #10
    kikica2 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    250

    Početno

    Hvala cure! Tome sam se i nadala, da će nakon tog 24 profila opet sve biti ok. I još se uvijek nadam .

  11. #11
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Ma biti će sve ok
    Ja bi u idućoj trudnoći odbila taj profil (u slučaju ponovnog gestacijskog dijabetesa). Fino bi bila na strogoj dijeti i riješena stvar. Nema šanse da se bespotrebno malteretiram s pregledima u bolnici i vizitama i pikanjima... Išla sam jednom i to je bilo dovoljno

  12. #12

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    76

    Početno

    Vec je netko napisao, al nije na odmet ponoviti: JAVI se dr DJELMISU u Petrovu ili privatno u Pronatal..vjeruj mi nema veceg strucnjaka za dijabetes u trudnoci..Ako trebas jos neke informacije, javi se na pp
    Posljednje uređivanje od Looli : 09.06.2011. at 14:35

  13. #13
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Nia_Zg prvotno napisa Vidi poruku
    Ma biti će sve ok
    Ja bi u idućoj trudnoći odbila taj profil (u slučaju ponovnog gestacijskog dijabetesa). Fino bi bila na strogoj dijeti i riješena stvar. Nema šanse da se bespotrebno malteretiram s pregledima u bolnici i vizitama i pikanjima... Išla sam jednom i to je bilo dovoljno
    Ja ne bih odbila.
    Postoje i teži slučajevi kad šećer divlja s velikim skokovima gore/dolje, što može uzrokovati komplikacije. Takve trudnice se stavljaju na inzulin. Imam u bliskoj okolini slučaj - obje trudnoće gestacijski dijabetes "kontroliran" inzulinom.
    Mislim da 24 sata profil nije neka invazivna pretraga, a ipak razjasni dosta toga. (Druga stvar je što su mišljenja dr. o gestacijskom dijabetesu podijeljena).

  14. #14
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bih odbila.
    Postoje i teži slučajevi kad šećer divlja s velikim skokovima gore/dolje, što može uzrokovati komplikacije. Takve trudnice se stavljaju na inzulin. Imam u bliskoj okolini slučaj - obje trudnoće gestacijski dijabetes "kontroliran" inzulinom.
    Mislim da 24 sata profil nije neka invazivna pretraga, a ipak razjasni dosta toga. (Druga stvar je što su mišljenja dr. o gestacijskom dijabetesu podijeljena).
    Ma da, ja pričam za moj gestaciji dijabetes, koji je bio granični... tada nisam imala dijete i otišla sam na taj profil jer su me preplašili, ali u ovoj situaciji kad imam dijete, ne bih išla zbog tog profila u bolnicu ako bi opet bio granični...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja sam odbila jer nije bilo indikacija za OGTT. Da je išta ukazivalo na moguće probleme, napravila bih ga.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    140

    Početno

    Gestacijski diabetes u trudnoći nije bezazlen i nije baš bezopasan za dijete niti za majku, zato mislim da zaista ne bi to trebalo tako olako shvatiti. Iz mjeseca u mjesec sa graničnog se može pomaknuti u onaj gori a da žena po sebi to uopće niti ne osjeti, zato ne vidim razlog zašto se ne bi kontroliralo. Ja imam gestacijski diabetes koji je na granici i svaki mjesec jednom idem na 24 sata pikanja i uopće mi nije teško jer znam da to radim za dobro svog djeteta. U prošloj trudnoći je sve bilo ok s djetom a sad ćemo vidjeti. Nemojte da zbog neznanja ili nemara nešto krene loše. I ja mogu isto tako savjetovati dr. Đelmiša kao vrhunskog i priznatog doktora u ovom području

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    164

    Početno

    Pozdrav. Molim vas napisite mi koje su vam bile dozvoljene vrijednosti šećera poslije obroka i na taste?
    ja sam dobila aparatic i uz dijetu moram kontrolirati, na taste do 5.4, a poslije obroka 1.5h do 6.6
    Zar nije to malo prestrogo?
    Hvala !!!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •