Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 85

Tema: hidrocefalus - vodena glava

  1. #1
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno hidrocefalus - vodena glava

    Već sam nešto pisala na temi veliki bpd, ali možda netko tko zna nešto ili ima iskustvo sa hidrocefalusom nije pročitao.

    Naime, prije dva tjedna ginić kod kojeg vodim trudnoću uputio me na Firule na UZV zbog mogućih diletiranih komora, velikog bpd (glavice) kada mi je bilo 28 tjedana.
    Tada su mi rekli da misle da nisu diletirane, ali da nisu sto posto sigurni, pa sam danas bila na ponovnom UZV na Firulama i doc mi je napisao:
    lijeva lateralna komora djeluje blaže diletirano - 1,4 cm)
    Rekao mi je da se više ne da ništa napraviti (misleći na abortus, kao i doktorica na prošlom UZV ), a ja njemu, da i tako to ne bih napravila i da smo prije znali
    Uglavnom, ponovna kontrola za dva tjedna, kada idem i kod svog ginića koji mi vodi trudnoću. Rekli su mi da se mora pratiti i to je to.

    Kopanjem na netu, saznala sam da je to ustvari hidrocefalus (skupljanje vode u komorama mozga), koji se može eventualno riješiti nakon porođaja kirurški i još neke sitnice, čak da se u slučaju opasnosti za bebu, može uraditi carski rez sa 32 tjedna i operirati beba :/

    bpd mi je OK danas - 84 sa 31 tjednom i dobar je prema grafikonu biparijetalnog promjera u trudničkoj

    Iako me tješi da je samo lijeva strana i da je blaže diletirana, ipak me strah šta me sve čeka ako se ipak utvrdi hidrocefalus.

    Hoću li radi toga morati na carski, a ne vaginalni porod, zbog pritiska u bebinoj glavi :?

    Hoće li beba biti mentalno zdrava :?

    Ima li netko iskustva sa ovim :?

    Možda da ovaj topic postavim negdje dalje :?

    Putem tražilice našla sam samo nešto na Zdravlju djece, ali ne znam da li je kod te bebe bio hidrocefalus otkriven prije rođenja ili se pojavio tek kasnije :? Sad, nisam zapamtila nick cure, ali živi u SAD- i čini mi se da su hidrocefalus riješili operacijom u ZG :?

    HELP

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    101

    Početno

    vesnare, nemam odgovore na tvoja pitanja, ali imam jednu pricu...

    Mojim prijateljima je ginekolog na osnovu UZ procenio da beba ima hidrocefalus i predlozio im je da prekinu trudnocu a bila je visoka trudnoca, oko 26-28 nedelje.

    Njima nije padalo na pamet da ''se rese'' svoje bebe, prihvatili su da ce imati bolesno dete i cekali su porodjaj.

    Rodio im se sin, ziv i zdrav, ni traga hidrocefalusu !!! Dete sada ima 8 godina

    bpd mi je OK danas - 84 sa 31 tjednom i dobar je prema grafikonu biparijetalnog promjera u trudničkoj
    Meni ovaj tvoj podatak daje puno, puno nade

  3. #3

    Početno

    vesnare, ni ja nemam odgovor na tvoje pitanje, ali samo ti želim izrazit podršku, makar i virtualnu...
    mislim da je najbolje da se pripremiš koliko god bolje možeš(mislim na literaturu) i da sve dobro proučiš,iako doktori često znaju pogriješiti... prečesto se igraju boga...
    nadam se da će sve bit u redu...
    puse ti najveće šaljem

  4. #4

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    103

    Početno

    evo i ja znam jednu priču...
    prijateljici je također u visokom stupnju trudnoće (ne sjećam se više koji tjedan) dijagnosticiran hidrocefalus :shock:
    bebač se rodio živ i zdrav bez ikakvih problema, jedino što je bio težak 4 i po kile i naravno srazmjerno tome imao nešto veću glavu

    opusti se i uživaj u trudničkim danima i sve će biti u redu

  5. #5
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Hvala vam cure

    Uvijek se nadam najboljem, ali se želim pripremiti i na onu drugu verziju 8)

  6. #6
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga vesnare,
    i ja znam za jednu obitelj čije se dijete rodilo s hidrocefalusom. Po porodu su mu napravili neki zahvat i dijete danas izgleda i ponaša se sasvim OK. Oprosti, ne znam ti detalje, samo ti želim reći da nade ima i da sve može završiti dobro.
    Sretno tebi i bebaču!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    126

    Početno

    Po procjeni doktorice naša Mirta je trebala imati preko 3500 g. A imala je 2670 g kad se rodila. I veliku glavu. I sad ima malo veću glavu (s 4 g obujam 50, a ja imam 55) ali to je normalno.
    Sin od Klička, vlasnika Filip tradea ima hidrocefalus. Nekoliko puta je bio na operacijama, ali je jako veselo i uglavnom zdravo dijete. Danas se jako puno toga da popraviti.
    Ali sigurna sam da će kod tebe biti sve 5. Ma kaj pet, 6. Mazi tibicu i pazi se.

  8. #8
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    Citiraj fiona prvotno napisa
    (s 4 g obujam 50
    hebate, moja lucija ima obujam 50 s 11 mjeseci

    vesnare, drzim fige da sve bude ok. kod mene je bio slican slucaj kao i kod fione, falili su u procjeni porodjajne tezine za 600 g zbog opsega glave, bili na UZV mozga zbog prevelike glave, i nasekirali se do besvjesti. a samo zato jer mene nitko nije slusao kad sam govorila da i tata ima povecu (citaj veeeeliku) glavu. hvala dragom Bogu, sve je ok, i konacno su nam dali dijagnozu "familijarna makrokranija"

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj happy mummy prvotno napisa
    Citiraj fiona prvotno napisa
    (s 4 g obujam 50
    hebate, moja lucija ima obujam 50 s 11 mjeseci

    vesnare, drzim fige da sve bude ok. kod mene je bio slican slucaj kao i kod fione, falili su u procjeni porodjajne tezine za 600 g zbog opsega glave, bili na UZV mozga zbog prevelike glave, i nasekirali se do besvjesti. a samo zato jer mene nitko nije slusao kad sam govorila da i tata ima povecu (citaj veeeeliku) glavu. hvala dragom Bogu, sve je ok, i konacno su nam dali dijagnozu "familijarna makrokranija"
    :D vesna nadam se da će tako biti i tebi!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    slavonski brod
    Postovi
    374

    Početno

    Vesnare, vjerujem da ce sve biti OK. Doktori znaju cesto zaplasiti, a onda, Hvala Bogu ispadne sve OK.
    Tako ce i tvojoj bebici.

  11. #11
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Vesnare imaš pp

  12. #12
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Hvala svim curama na utješnim riječima

    Rvukkovi2

  13. #13
    Mezimica

    Početno

    Draga vesnare!
    Prvo, tvoj nalaz sa velikom verovatnocom govori da ce biti sve u redu (dilatacije nisu velike a i promena je unilateralna tj. jednostrana pa je veca mogucnost da je greska u pitanju)
    drugo, ako se dete i rodi sa hidrocefalusom, budi sretna da radjas u vreme kada se te stvari lako resavaju operativnim putem, To je obolenje koje nastaje zbog otezanog ilisprecenog oticanja vodice iz mozdanih komora i resava se najjednostavnije stavljanjem cevcice (dozivotne ) koja tu prolaznost omogucava. vazno je samo da se dijagnostifikuje na vreme.
    Uzivaj u trudnoci i razmisljaj pozitivno!

  14. #14
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    Citiraj emanuel prvotno napisa
    Vesnare, vjerujem da ce sve biti OK. Doktori znaju cesto zaplasiti, a onda, Hvala Bogu ispadne sve OK.
    Tako ce i tvojoj bebici.
    Neznam što bih ti rekla, osim da moraš biti jaka i za sebe i za svoje dijete. Moraš misliti pozitivno i biti spremna na sve.. Nadovezujem se na ovaj gornji post da doktori griješe. Majci mog kolege, savjetovali su da napravi pobačaj, jer dijete ima hidrocefalus, ali ona je prihvatila sve rizike i odlučila zadržati dijete. Nakraju se ispostavilo da je beba bila veća, pa je normalno imala i veću glavu (rodio se s 5500 g). Danas je to krasan momak i ima 18 god.
    Šaljem ti i budi jaka, doktori često griješe.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    40

    Početno

    Meni su sa 33 tjedna UZV-om utvrdili da je BPD 89 (odgovara 35. tjednu) da bi na UZV sa 37 tjedana BPD bio 90 što je točno u dan odgovaralo 37. tjednu. Na svu sreću moja ginekologica nije radila nikakvu paniku nego je komentirala da dečki često imaju veću glavu, jer bi inače ja vjerovatno totalno pukla na živce (i ovako sam bila nemoguća jer sam se sekirala oko svake sitnice.)
    Epilog priče: rodila sam zdravog dečkića s omjerom glavice 33 cm (mala glavica).

  16. #16
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Vesnare bit će to sve u redu, doktori često pušu i na hladno,
    pusa za malog Antu

  17. #17
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Hvala vam cure
    Da je samo velična glavice, ne bi se ja tako brinula, kao što i nisam nakon prvog UZ, ali sad kad mi piše da je diletacija 1,4 cm, a do 1,0 cm je normalno, a od 1,0-1,5 cm blago diletirano pušem i na hladno
    Samo da se ne poveća do drugog ultrazvuka iznad 1,5 8)

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    slavonski brod
    Postovi
    374

    Početno

    Molit cemo se da sve u bude u redu.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Vesna, ja sam na pocetku 10og tjedna bila na rubu sloma zivaca jer mi je nuhalni bebi bio 2,7mm. Ne mogu ti reci koliko sam plakala tih dana do ponovnog UZ kad je u 12om tjednu ( u doba kad se inuhalni i trebao mjerit a ne u 10). bio 1,8mm. Ma pun mi je kufer vise i mjera i UZ-a i doktora i bolnica i luda sam da ne mogu bit ludja. Tvoja ce beba bit ok i na sljedecem UZ-u to ce sve bit u granicama normale. Pa vidis kako se grijesi sa ovim UZ-om (pola kila po bebi, to je ko da nama pogrijese 15kg). Totalno smo sve sludjene sa ovim informacijama. Bit ce sve super!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    draga, tek sad vidim kao vrijeme leti i kako si nam ti već daleko dugurala s trudnoćom. kad je dragi Bog dao da se dogodi tvoja čudesa beba ona će se roditi i zaista biti čudesna i besprijekorna-savršena. nipta ti ne brjni, samo se ne nerviraj. i meni su za bemba rekli dan prije nego ću roditi da ima 3.650, a imao je 3.080. ma sve ti je to u Božjim rukama. pusa velika i ne brini. bembo i ja se radujemo malome anti. btw, čuva njega njegov parac ante.

  21. #21
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    vesnare, vibriram da bude sve ok. mora biti


  22. #22
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Hvala cure
    U ponedjeljak 02.05. idem ponovo na UZ pa ćemo vidjeti šta će biti. Samo da se dodatno ne proširi. Kada bi ostalo ovako do poroda veće su šanse, po onom što sam iskopala na netu, da nema nikakvih oštećenja i da rodim vaginalno
    Ako prijeđe 1,5 cm onda je definitivno hidrocefalus i tko zna šta nas sve čeka :/
    Držite nam fige

  23. #23

    Početno

    vesna, moje su molitve sa vama, ali kao što je netko već napisao, mali ante u tvojoj buši ima moćnog zaštitnika, koji neće dozvoliti da mu se nešto desi....
    ljubim te

  24. #24
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    mislimo na vas

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    182

    Početno

    Molim se za tebe i maloga, nek sve bude u redu!

  26. #26
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Jako, jako držim fige!!!!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    Citiraj vesnare prvotno napisa

    Da je samo velična glavice, ne bi se ja tako brinula, kao što i nisam nakon prvog UZ, ali sad kad mi piše da je diletacija 1,4 cm, a do 1,0 cm je normalno, a od 1,0-1,5 cm blago diletirano pušem i na hladno
    Samo da se ne poveća do drugog ultrazvuka iznad 1,5 8)
    Meni je u 12-2 tj. na UZV udaljenost tjeme - trtica bila 55 mm (prema grafikonu u trudničkoj Ok, prema grafikonu u knjižici koju sam dobila na UZV na SD 5 mm previše) :? ; BPD je bio 19 mm (u 12 tj., prema mojoj gin., se ne bi niti trebao mjeriti); NT (nuhalni nabor) je imao vrijednost 1,5 mm (što je, prema mojoj gin., Ok)
    ALI - dr. sa SD me uputio na Double test (jer da su vrijednosti ipak malo prevelike/nestandardne - kao sve Ok, ali idemo mi to još provjerit)
    :?
    Uglavnom, sad čekam 15 tj. kad ponovo idem na UZV, i dan nakon toga, na Double test.
    Moram li reći da sam od svega već luda ... ?!
    E da - moja dr. mi veli da taj test vani rade rutinski, kod nas da nema novaca; na forumu sam našla da ga rade svima iznad 25 ... :?

    Ima li tko slični iskustvo ?!

    Thnx, pozdrav

  28. #28
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Na trudničkom tečaju ginić nam je rekao da se prakticira žene iznad 35 godina slati najprije na double test, kako ih se ne bi bespotrebno slalo na amnio, ako je taj test OK

    Sa 12 tjedana mi nije mjeren BPD već CRL, ali sam ti našla u tablici Poliklinike harni, gdje je BPD za 12+2 točno 20, znači da ti je mjera super
    CRL što su ti mjerili za 12+2 je po ovoj tablici 56, znači da ti je i ta mjera super

    Kejt nemoj se brinuti zbog ovih mjera, jer su OK

    Neka te ne zabrinjava ni double test, sigurno će bit sve 5 i od tada pa nadalje moći ćeš bezuvjetno uživati u svojoj trudnoći

    Ah, da - evo link za tablice Poliklinike Harni:
    http://www.poliklinika-harni.hr/teme.../04_tabele.asp

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    Vesnare, hvala, hvala, hvala ...

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    E da, mene je bila uhvatila panika jer su mi se mjere prema trudničkoj činile prosječnima, a i daleko sam od 35 (imam 27) i znam da test nije rutinski - dakle, zaključila sam da ipak neke indicije za taj test postoje ...
    izgleda da su samo jako oprezni, što uostalom nije ni loše

  31. #31
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Evo cure da vas izvijestim da je UZV danas pokazao da se proširenje komore smanjilo sa 1,44 cm na 0,65 cm ( u regresiji) što je super, jer je do 1,0 cm normalno :D
    Van smo opasnosti i neće se više povećati, može se samo smanjiti 8)

    Tako sam sretna što će moja beba biti OK :D , što mogu roditi vaginalno , što se mogu napokon radovati svojoj trudnoći , bez suvišnih strepnji

    Sve ultrazvučne mjere su za točno 33 tjedna (u kojem sam sad), a mališa je težak 2237 grama

    Više ne moram na kontrolu na Firule, već samo redovnu kontrolu kod svog ginića, što smo smanjili na svaka 3 tjedna

    Hvala svim curama koje su me bodrile i držale fige

  32. #32
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    bravoooo, divne vijesti! :D

    a sad ti slijede teški zadaci: kupovanje, kupovanje, kupovanje i iščekivanje...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    :D :D :D Jeeeeeeeeeeeee, znala sam da će sve biti OK! :D :D :D

  34. #34
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    :D :D :D :D i pusa malom Anti..

  35. #35
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    bravo za Antu!!!!


    a ti kejt ne brini ništa. meni su radili taj triple test a imala sam 24 godine. kao oš-oš, neš-neš, radi se rutinski uglavnom ne brini

  36. #36
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ajme kako me vesele ovako dobre vijesti :D

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    132

    Početno

    Savršeno, vesnare, baš se veselim malom Anti!!!
    Jako mi je drago da je sve ok!

  38. #38

    Početno

    :D

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    50

    Početno

    :D

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    :D za vesnare i njezinu bebicu

  41. #41
    Eowyn avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    390

    Početno

    :D :D :D

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Kragujevac
    Postovi
    10

    Početno

    Joj Vesna, kako se veselim :D :D :D

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Divno! :D

  44. #44
    Vodenjak avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    708

    Početno

    :D :D :D BRAVO ZA MALOG ANTU!!! :D :D :D

  45. #45
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    Suuuuper vijesti!!! Baš mi je drago! :D :D :D

  46. #46
    vesnare avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,089

    Početno

    Hvala cure
    strašne ste
    tako je lijepo podijeliti s vama sretnu vijest

  47. #47
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Divno! Tako sam sretna kad ima lijepih vijesti!!!! :D :D

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    182

    Početno

    Hvala Bogu barem jedna dobra vijest! Pusa bebaću!

  49. #49
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    super, super, super :D

    a sad kako kaze ms ivy onaj teski zadatak...KUPOVINA

  50. #50
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    vesnare, strasno mi je drago

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •