Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Muškarac donor

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    2

    Početno Muškarac donor

    Pozdrav svima!

    Imam pitanje i nisam siguran gdje i kome se obratiti pa se nadam da me netko može uputiti u pravom smjeru.

    Naime muškarac sam od 38 god i htio bih donirati sjeme (bez naknade). Koliko sam upućen kod nas ne postoji banka sjemena pa me zanima da li postoji kakva udruga ili ustanova u Hrvatskoj koja može posredovati pri doniranju? Bilo kakva informacija bila bi dobrodošla.

    Zahvaljujem

  2. #2
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    U Hrvatskoj ne postoji banka spolnih stanica za doniranje, za heterolognu oplodnju.

    Ranije je postojala banka muških spolnih stanica pri Zavodu za humanu reprodukciju KBC Zagreb (Petrova), ali su posljednje donirane muške spolne stanice upotrebljene za fertilizaciju prije više od 20 godina.

    Donori i donorice spolnih stanica u Hrvatskoj, jednog dana kada to bude moguće, trebat će biti informirani o tome da prema sada važećem Zakonu o medicinski pomognutoj oplodnji, dijete začeto doniranim spolnim stanicama ima pravo kad napuni 18 godina sazatni identitet donora/donorice.

    Donor ili donorica spolnih stanica nemaju obiteljsko-pravnih obveza prema djetetu koje je začeto iz donirane spolne stanice.

    Muškarci i žene u reproduktivnoj dobi kojima prijeti neplodnost kao posljedica liječenja kemoterapijom i radioterapijom, prije tih postupaka mogu pohraniti vlastite spolne stanice za kasniji IVF postupak.

    @bravohr, tako sada stoji situacija. Smijem li te pitati, koji su tvoji motivi za razmišljanje o doniranju spolnih stanica?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    2

    Početno

    Hrvatska je nažalost zaostala za drugim zemljama u mnogim pogledima pa i u ovom.

    Iako me čudi da barem ne postoji nekakva udruga koja bi mogla spojiti donora i primaoca, recimo bez zamrzavanja stanica. Više kao posrednik.

    Moja osobna motivacija je činjenica da se nisam oženio i imao vlastitu djecu a htio bih "ostaviti nešto iza sebe". U tom procesu pomogao bih nekom paru koji ne može začeti prirodnim putem.

  4. #4
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Kod izventjelesne oplodnje (IVF) doniranim spolnim stanicama radi se o medicinskom postupku te donor i primatelji donacije nisu u nikakvom osobnom ili privatnom kontaktu. Takvi privatni angažmani i dogovori za IVF postupke čak su izrazito zakonom zabranjeni.

    Zakon prepozaje donora/donoricu isključivo kao darovatelje spolnih stnica - geneteskog materijala.

    Partneri koji su u IVF postupku zakonski su prepoznati kao roditelji djeteta bez obzira što dijete može biti začeto spolnom stanicom ili spolnim stanicama koje su darovane i potječu od drugih ljudi.
    Znači, donori su isključivo biološki doprinositelji i nemaju nikakve veze ni obveze prema začetom djetetu. To područje regulira zakon. Ne postoje udruge koje bi posredovale u tom području.



    U slučaju doniranja (kad bi se takvi postupci u HR provodili) ti si samo biološki donor i nemaš prava ni obveze prema dijetetu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •