Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 189 od 189

Tema: Božićni kolači 2020.

  1. #151
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Angie, za red velvet sam pekla jedan biskvit, a još sam radila dozu i po (u kalupu od 28 cm), nije bilo problema. Ali produžila sam vrijeme pečenja podosta.
    Meni ne mogu stati dva kalupa odjednom u pećnicu. Zadnji put kad sam radila, bila sam podijelila tijesto napola i pekla jedan kalup za drugim, ali sam sodu s octom dodavala tik pred pečenje. To je bilo dobro, ali kako je i sve skupa pečeno dobro ispalo, mislim da ću se držati toga.
    Rezala sam ovaj put na tri dijela, ali moglo se i na četiri, dobro se reže nakon odmaranja u frižideru.
    Posljednje uređivanje od vertex : 22.12.2020. at 23:19

  2. #152
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ok speculaas zvjezdice umočene u bijelu čokoladu su divne, pojele su se sve, zamijesila sam tijesto za nove

  3. #153
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    tang , a recept?

  4. #154
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Tražim recept za raspucance i nema šanse da nađem, previše postova a nikad ih nisam radila. Molim vas jedan provjereni, hvala.

  5. #155
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Tražim recept za raspucance i nema šanse da nađem, previše postova a nikad ih nisam radila. Molim vas jedan provjereni, hvala.
    Raspucance s kavom ili raspucane kifle s orasima?

    Raspucanci s kavom na ovom forumu se zovu budnići - evo recepta: http://forum.roda.hr/threads/37730-%...talni-cookies-)

    Ja radim raspucane kifle od oraha. Mogu se raditi i u obliku pusrla (okrugli).
    Jednostavno je:
    2 jaja
    250 g kristal šećera
    250 g mljevenih oraha
    12 dag oštrog brašna
    + kristal šećer u koje ih treba uvaljati

    Smjesa se zamijesi (ja istučem jaja i šećer da pobijeli, dodam orahe i brašno, pa oblikujem u duuugačku kobasicu, koju onda razrezujem na kolutiće. Od svakog kolutića formiram kiflić, uvaljam u kristal šećer i stavim na pek papirom obložen pleh. Izađe oko 80 komada od ove količine.

    Pečem 10-12 min i to 5 min na donjem grijaču i ventilatoru na 150 oC i još 5-7 min na oba grijača i ventilatoru. Moraju biti još mekani dok su gotovi. Ako ih pečem na višoj temperaturi (u klasičnoj pećnici bez ventilatora to je 175 oC) često budu tvrdi. Ovako izgledaju https://coolinarika.azureedge.net/im...view_l.jpg?v=0

  6. #156
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

  7. #157
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Beti, ja sam radila po ovakvom receptu ( isti omjeri). Fini su

  8. #158
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ima li netko ideju koji bi se keksi mogli formirati da budu pogodni istovremeno za vegana i dijabetičara? Možda paprenjaci, a umjesto maslaca kokosova mast??

  9. #159
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Može margarin.
    Crno bijeli keksi. 30dkg margarina, 15 dkg šećera u prahu, 40dkg brašna. Zamijesiti. U pola dodati 4 dkg kakaa .
    Razvaljati i raditi roladu, rezati na oko pola cm i peći.
    Ili rezati tijesto na trake i slagati kao šahovsku ploču.

  10. #160
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Smiju li vegani marcipan? Imam kekse od toga.
    Ps, jadni vegani, svega se odriču. Oni ne mogu ni jaja, zar ne? Kakao valjda mogu.

  11. #161
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Da, zašto ne bi smjeli kakao? Hahaha, pa rade ga od biljke...
    Mislim da je 15 dag šećera na 40 dag brašna previše za dijabetičare.

  12. #162
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Vidjela sam samo vegan, dijabetičar nisam ni zamijetila. Za to nemam nikakve ideje.

  13. #163
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    tang , a recept?
    Evo ovaj recept
    vidim da neki rade isto ovo tijesto, ali samo cimet stavljaju od začina
    ispečeš zvjezdice
    u zdjelici otopiš 200g bijele čokolade, pustiš da se malo prohladi da bude gusto
    i umačeš gornju plohu zvjezdice u bijelu čokoladu i stavljaš na tanjur da se hlade

    baš se super nadopunjuju okusi

  14. #164
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Raspucance s kavom ili raspucane kifle s orasima?

    Raspucanci s kavom na ovom forumu se zovu budnići - evo recepta: http://forum.roda.hr/threads/37730-%...talni-cookies-)

    Ja r3/c/3c6258937ea52d843e1edda8900e28c9_view_l.jpg?v=0[/url]
    Malo su mi spljosteni, malo se rastopi šećer, ali kako su finiiii!
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 25.12.2020. at 12:24

  15. #165
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Moj stariji ih je skoro sve pojeo, pa moram uskoro ispeći još. Drago mi je da su ti fini.

  16. #166
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,509

    Početno

    Moja djeca su radila raspucance, pojeli su se doslovce u 2 dana. Fino su se bili i raspucali. Mala je nasla neki video, pretipkala recept, isprintali i udri.

    Djeca (9 i 11god) su potpuno sama napravila 3 vrste kolača, baš sam sretnica, isplatilo mi se ulaganje u njihovoj ranijoj dobi da ih uključim u kulinarstvo, sada uživam u plodovima svog angažmana

    A kako su glazurom ukrasili gingerbreade, majke mi nema sanse da bih ja tako znala, ko iz casopisa.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 25.12.2020. at 19:26

  17. #167
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,509

    Početno

    Ja nisam naviknuta na secer i vec sad mi je ne dosta nego mi je muka pri pomisli na nesto slatko. Bas fizicki mi je muka.

    Jedva cekam da se to pojede ili razdijeli.

  18. #168
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Lili, uživaj u ovoj fazi dok klinci žele i stignu kuhati i peći kolače. Moji sad to puno manje rade nego prije par godina... Tješi me misao da dosta toga znaju.

  19. #169
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,509

    Početno

    A sve nosi svoje, sto su stariji vise obaveza, al upravo to jednom kad nauce, vjerujem da se uvijek lakse ponovno prime toga, pogotovo sko im zatreba.

    Posebno mi je bitno da i sin svasta nauci, a ne samo ona kao djevojcica, on vec sad ponavlja kako ce jednog dana biti dobar muz
    Al da nema NJE glavne organizatorice i inicijatorice, slepao bi se on negdje sa strane ovako oni sve to zajedno.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 25.12.2020. at 23:15

  20. #170
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam još na rođendanima, 16. slave dvoje mlađih. Radit ću red velvet cake, samo što je ja ne bojam (boja je divna, ali ja se ne mogu odlučit obojat kolač - iako rado jedem tuđe obojane), po ovom receptu: https://www.joyofbaking.com/RedVelvetCake.html
    Vertex hvala ti na ovom receptu. Torta je bila fenomenalna, s tim da sam našla pravi buttermilk (od Veronike) i radila sve kako jest u izvornom receptu. Ukusna, sočna, predivna. Jedino što nije bila - crvena
    ne znam kako, ali očito je boja kakaa bila prejaka i nadmašila je ovu crvenu farbu koju sam imala (Dr. Oetker). Razmišljam da sljedeći put koristim onaj bljedunjavi kakao tipa Nesquicka, ali možda bi to onda išlo nauštrb okusa, i još bilo preslatko... Ne znam, ali ću malo eksperimentirati, sigurno nisam radila ovu tortu zadnji put.

  21. #171
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    angie, koju točno boju si koristila?
    ne znam ima li dr. Oetker neke nove, ali ako su one u tubicama 4 boje, s njima i u bijeloj podlozi možeš postić samo pastelne nijanse
    ima više tih vrsta boja za jake nijanse, mislim u gelu i u prahu da su najbolje, uzmeš u specijaliziranim trgovinama za te slastičarske stvari (ne znam za Zagreb, kod nas je to Zenit), ili web shopovima tipa https://www.sveisvasta.hr/kategorija...hrambene-boje/

  22. #172
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Nisu te u tubicama, nego tekuće, stavila sam pune dvije žlice.... ali kakao koji ide u biskvit je pretaman sam po sebi, ne mogu zamisliti kakva bi boja trebala biti da ga nadjača

  23. #173
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Rekapitulacija: 13 vrsta, od čega sam tri morala ponoviti. Zvuči puno,ali zapravo nije strašno, jer je razvučeno na 3 tjedna, a dosta ih ne zahtijeva pećnicu (breskve od piškota, pišingeri, kolači s keksima, salame s bademima...) Drugi su jednostavni, kao banana nut bread u kalupu za kuglof ili starinska mazanica sa sirom... Imam dobre jelce, a i pomogli su oko pripreme.

    Inače, uspjela sam jedan temeljito pokvariti. U biskvit za karlbadsku pitu zaboravila sam staviti brašno, pa je ispalo tanko kao pogača, ali pojelo se i to.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.01.2021. at 08:55

  24. #174
    chris blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Ja sam radila paprenjake, pitu od jabuka, cokoladne kocke, islere i husare. I tortu od malina.

  25. #175
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ja sam napravila na kraju te tri vrste raspucanaca, tj djeca su, i moram reć da to meni uopće nije spektakl. Grozno slatko. Ali njima je gušt.

    Starinske oblatne ( u njih ide pol kile šwćwra a manje su mi slatke od raspucnaca !)
    Pola mjere bajadermađaricu i bijelu pitu
    Vanilin kiflice i spojene puding kekse
    Djeca su napravila i lješnjak gnijezda i lješnjakovu salamu, od iste smjese za gnijezda kad im je dojadilo valjanje kuglica

    Do nove godine se sve to pojelo/podjelilo. Pa sam naprvaila klasični cheese cake, palo princes krafni (dvadesetak, to su pojeli njih četvoeica na novu godinu kad su ustali) i čak tri poluizmišljena kolača. Za doček smo išli do prijatelja s kojima živimo u balončiću od mjera ( samo se s njima i vidimo već mjesecima), a kako ona ne smije gluten, napravila sam kombinaciju crnca bez jaja i bečkih kocki ali sa bezglutenskim brašnom. Drugi je biskvit sa kokosovim brašnom, žele od jagoda i vanilin krema. A kako mi je ostalo kreme od princeza i tog želea, a imala sam rozen kore njih sam nagilala s te dvije kreme, stavila čokoladu i krokant od lješnjaka iz lidla..

    Eto. Nisam napravila ništa po planu s početka mjeseca,a li ni mjesec mi nije bio po planu...

    Bar mjesec dana nakon što pojedemo zadnji ne pečem ništa.

  26. #176
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    Vertex hvala ti na ovom receptu. Torta je bila fenomenalna, s tim da sam našla pravi buttermilk (od Veronike) i radila sve kako jest u izvornom receptu. Ukusna, sočna, predivna. Jedino što nije bila - crvena
    ne znam kako, ali očito je boja kakaa bila prejaka i nadmašila je ovu crvenu farbu koju sam imala (Dr. Oetker). Razmišljam da sljedeći put koristim onaj bljedunjavi kakao tipa Nesquicka, ali možda bi to onda išlo nauštrb okusa, i još bilo preslatko... Ne znam, ali ću malo eksperimentirati, sigurno nisam radila ovu tortu zadnji put.
    Baš mi je drago, Angie. Ja je na kraju nisam uopće radila (a bila sam napisla "Božića mi" - i sad shvaćam zašto sam imala totalni peh sa svim božićnim kolačima, a novogodišnji su bili savršeno uspješni ).
    Mislim da bi instant kakao dosta utjecao na okus :/. Moguće je da su američke boje jače, oni su malo mašala sa aditivima...
    Posljednje uređivanje od vertex : 04.01.2021. at 10:40

  27. #177
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Vertex, ja sam za NG radila tvoje Slatke karpate što si stavljala recept na ovoj temi, i baš je fino, stavljala sam maline i onda i šlag na kremu od vanilije
    Nestao je brzinom svjetlosti, to ćemo još radit. Jedino, ako radiš u velikoj tepsiji, onda ona mjera za tijesto nije dovoljna za dva sloja, meni je bila taman za jedan.

    Osim toga radila sam lemun curd tart
    i napravila prhko tijesto za pitu kakvo sam dosad napravila već tisuću puta
    ispalo je nekako čudno gumasto, i tijesto s krajeva (ono što ide prema gore) se spustilo, tako da je dolje ispalo predebelo i čudno nekako
    nemam blage veze zašto se to sad dogodilo
    pojeo se i on, ali svatko je morao komentirat da je tijesto čudno

  28. #178
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    tang možda si i ti rekla "Božića mi"

  29. #179
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ajde super za Karpate! Definitivno ću ih probat onda. I sama sam mislila dodat maline.
    Ja sam napravila one limun fete koje sam spominjala, one su bile odlične (dok ih nismo drugi put ispekli zagrijavajući pećnicu za pečenje mesa).

  30. #180
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa Vidi poruku
    tang možda si i ti rekla "Božića mi"

    kod mene je Božić prošao u redu, ali ima bit da se negdje potkralo "tako mi Nove Godine!"

    vertex umirem na ponovno pečenje

  31. #181
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    e al u receptu ima jedan zanimljiv detalj
    krema se kuha od mlijeka, gustina, šećera i arome vanilije
    i onda piše: možete postupak pojednostavniti tako da jednostavno skuhate pudinge od vanilije
    ne znam kako smo s time išta pojednostavnili, postupak je isti, a koliko znam i sastav

    uglavnom sad sam se sjetila, ja sam i tu kremu poduplala, kuhala sam u litri mlijeka 3 pudinga, dakle ukratko sve x2

  32. #182
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Tangerina, prhka tijesta mogu biti gumasta ako se previse mijese i/ili putar nije hladan.

  33. #183
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Tangerina, prhka tijesta mogu biti gumasta ako se previse mijese i/ili putar nije hladan.
    hvala
    ne znam da sam ga mijesila duže nego inače, tj mijesim samo dok se ne formira kompaktna smjesa, ali maslac je bio sobne temperature kad sam krenula, možda je onda to

  34. #184
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Vertex, ja sam za NG radila tvoje Slatke karpate što si stavljala recept na ovoj temi, i baš je fino, stavljala sam maline i onda i šlag na kremu od vanilije
    Nestao je brzinom svjetlosti, to ćemo još radit. Jedino, ako radiš u velikoj tepsiji, onda ona mjera za tijesto nije dovoljna za dva sloja, meni je bila taman za jedan.

    Osim toga radila sam lemun curd tart
    i napravila prhko tijesto za pitu kakvo sam dosad napravila već tisuću puta
    ispalo je nekako čudno gumasto, i tijesto s krajeva (ono što ide prema gore) se spustilo, tako da je dolje ispalo predebelo i čudno nekako
    nemam blage veze zašto se to sad dogodilo

    pojeo se i on, ali svatko je morao komentirat da je tijesto čudno
    Meni se obično za blagdane dogode takve greške.... Kad pečem samo pitu, a ne i druge kolače, u miru sve pripremim i ostavim sastojke da mi budu na istoj temperaturi. Ako se žurim, nešto izvučem iz špajze, nešto iz frižidera, a nešto iz kuhinjskog ormarića. Tada se sastojci ne mogu lijepo sjediniti, pa obično miksam dulje i eto - tijesto se pretvori u gumu.
    Još jedno pitanje - jesi li koru ispekla do pola prije nego si stavila nadjev? Ako nisi, povukla je vlagu od nadjeva i ispalo je kako je ispalo.

    Btw. ove godine napravila sam drugu grešku - prhko tijesto za karlbadsku pitu ispalo je ok, ali u biskvit koji ide gore zaboravila sam staviti brašno. Užaaaaas...


    ***
    Još ću sutra ispeći neki kolač s germom ili fritule, da imamo za Tri kralja, a nakon toga proglašavam pauzu. Od kolača s kremom i sitnih kolača odustajem do daljnjega. Ove godine pojeli su baš puno kolača Sve je otišlo...

  35. #185

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Jel prhka tijesta miješate mikserom ili isključivo rukama ? Jel generalno nužno da odstoje u frižideru prije valjanja ili ovisi od recepta do recepta ?

  36. #186
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Jel prhka tijesta miješate mikserom ili isključivo rukama ? Jel generalno nužno da odstoje u frižideru prije valjanja ili ovisi od recepta do recepta ?
    Prhka tijesta ja ne mijesim rukama baš zato da njima dodatno ne grijem tijesto. Mijesim mikserom (svrdlima za tijesto) da bude brže gotovo i samo završno kratko obradim rukama kad formiram kuglu.

    Nužno je da odstoji prije valjanja ako ne želiš da se tijesto raspada. To stajanje omogućava da gluten umreži, pa ga je puuuno lakše razvući valjkom. Za klasičnu pitu od jabuka ja uvijek ostavim tijesto da se odmori sat-dva. Ne stavljam u frižider, nego u špajzu na pod, da mi se previše ne okameni, a da ipak umreži. Ako valjam tijesto koje nije odstajalo, kore mi se drapaju i raspadaju. Ako odstoji, lijepo se razvuče i mogu ga valjkom prebaciti u pleh u jednom komadu.

    Ako npr. izrezuješ oblike ili utiskuješ u košarice ili radiš medvjeđe šape, stajanje je manje bitno.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.01.2021. at 13:35

  37. #187

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Radila sam tirolske išlere za Božić, mikserom i nisu odstajali, nikako se nisu dali valjati niti utiskivati modle..Jedva sam 1 protvan spekla, ostalo sam stavljala kuglice ko za medenjake...Ne znam u čemu je kvaka, ali okusom su prefini pa ću morat ponovit, možda čisto početnička loša sreća )
    Možda mi je maslac bio premekan jer sam ga malo stavila uz radijator pošto sam ga zaboravila izvadit ranije...

  38. #188
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Radila sam tirolske išlere za Božić, mikserom i nisu odstajali, nikako se nisu dali valjati niti utiskivati modle..Jedva sam 1 protvan spekla, ostalo sam stavljala kuglice ko za medenjake...Ne znam u čemu je kvaka, ali okusom su prefini pa ću morat ponovit, možda čisto početnička loša sreća )
    Možda mi je maslac bio premekan jer sam ga malo stavila uz radijator pošto sam ga zaboravila izvadit ranije...
    Idući put ih ostavi da odstoje.

    Inače, to tijesto za išlere je baš zeznuto, treba umrviti maslac/margarin u brašno. Ja to radim isključivo mikserom, ali isto često imam ovaj problem koji si opisala.

    Davno sam se dosjetila jadu i tijesto ubacila u špricu. Tako je išlo lakše. To možeš pokušati ako ti se tijesto opet bude raspadalo. Ispečeš "špric kekse" bez rupa od tog tijesta, pa kremom spojiš po dva.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 04.01.2021. at 14:03

  39. #189
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Evo, našla sam na računalu recept za te brze išlere koji se rade špricom, tako da možeš usporediti sastojke i omjere:

    IŠLERI za lijenčine (brzo su gotovi)

    Tijesto:
    40 dag oštrog brašna
    25 dag maslaca ili margarina (preporuka: pola-pola)
    7 dag šećera
    3 jušne žlice čokolade u prahu
    prstohvat soli ako je margarin neslan
    prstohvat sode bikarbone ili praška za pecivo
    1 jaje

    Brašno prosijati u zdjelu i dodati suhe sastojke, pa promiješati viljuškom.
    Ubaciti jaje.
    Margarin omekšati (ne otopiti, samo omekšati) na sobnoj temperaturi ili u mikrovalnoj.
    Umijesiti tijesto koje je dosta mekano, jer je namijenjeno za špricu.

    Ugrijati pećnicu na 180 oC.
    Tijesto ubaciti u špricu i istiskivati oblike BEZ rupe u sredini na pleh. (Odabrala sam ružicu koja ima 10 rupica u vjenčiću i jednu u sredini, radila pola količine s 2 potiska pa su ispali veći keksi, a pola količine s 1 potiskom, pa je ispalo šareno... Idući put radit ću sve male, pazeći da mi kolačići nemaju previše rupa.)
    Peći desetak min, pa odmah izvaditi van.

    Krema
    1 vrećica pudinga od vanilije
    1 jušna žlica oštrog brašna (ravna)
    3 jušne žlice šećera
    2,5 dl mlijeka
    12,5 dag margarina

    Sve sastojke osim margarina skuhati u gustu kremu po pravilima za kuhanje pudinga (na vrećici). Kad se zgusne, ohladiti uz povremeno miješanje dok ne bude mlačno. U posudi izmiksati margarin i postepeno dodavati kremu dok se sve ne pretvori u glatku smjesu.
    Puniti išlere pripremljenom kremom i poklopiti.

    Odozgo staviti ČOKOLADNU GLAZURU:
    12,5 dag čokolade za kuhanje
    2 jušne žlice mlijeka ili vrhnja za kuhanje
    1 žlica margarina
    nekoliko kapi uljne arome ruma

    Čokoladu otopiti s mlijekom/vrhnjem na najslabijoj vatri ili u mikrovalnoj pećnici, dodati margarin i aromu ruma pa dobro izmiješati u glatku smjesu. Mora biti dosta gusta, a ipak tekuća.
    Meni je najlakše išlere premazivati kistom iliti "peMzlom" koji umočim u čokoladu. Lijepi su, ali nisu onakvi kakve moja mama radi po starom bečkom receptu. Znam ih i ja napraviti i imam taj recept, ali ne da se meni valjati tijesto, čekati da odstoji, pa rezuckati keksiće. Ove godine nabavila sam špricu za tijesto, babyboys i kosjenka su mi dale recepte, a ja sam ideju iskoristila za ove jako fine, ali zahtjevne kolačiće...

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •