Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 310

Tema: Istinski neinterventni porod po Michelu Odentu

  1. #51

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Evo sazetka trece informativke koja nije kronoloska (o ovome je pricao na kraju treceg dana). Na zalost, nije bilo puno vremena pa se nije mogla razviti diskusija i nije bilo vremena za pitanja.
    Ja se sjecam sebe prije cetiri godine kada sam prvi puta saznala da Michel Odent ne odobrava prisustvo oceva na porodu. Nikako mi to nije moglo sjesti pa sam samo stavila na stranu za neka druga vremena (kako to cesto radimo s idejom koja nam nije prihvatljiva , ali dolazi od nekoga cije su nam sve ostale ideje jako prihvatljive...)

    Nakon vlastitog iskustva poroda, ideja o nepotrebnosti oceva na porodu mi je postala puno bliza, a unatrag pola godine, ideja da su ocevi na porodu vrlo cesto ometanje mi je postala jos bliza.
    No dobro, mozemo o tome diskutirati malo poslije; evo sto Michel kaze...

    Prisustvovanje ili sudjelovanje očeva u porodu

    Na pitanje o dobrobitima prisustvovanja očeva pri porodu u visoko medikaliziranoj bolničkoj okolini, Michel je u veljači 2006. odgovorio sljedeće:
    Nije lako odgovoriti na to pitanje u dvije minute...Ostavit ćemo ga za sutra, to je složena stvar. Ali, samo da za sada napomenem (ipak se nije mogao suzdržati od odgovora op.prev.), prošao sam u svojem životu kroz četiri faze u pogledu ove stvari:
    1. do 1970. imao sam iskustvo samo bolničkih porođaja, bez prisustva očeva
    2. 1970-1985 iskustvo bolničkih porođaja uz prisustvo očeva (u tom je razdoblju to postalo moderno)
    3. nakon 1985. (kada se preselio u London, op.prev) do nedavno, imao sam iskustvo samo poroda kod kuće, uz prisutnost očeva
    4. tijekom poslijednjih nekoliko godina, od kada prisustvujem kućnim porodima sa Lilianom (doula), ona je sa ženom, a ja okupiram oca, uglavnom u kuhinji i pronalazim različite teme za razgovor koje su od zajedničkog interesa.

    Tek sada, kada imam sva ova različita iskustva, mogu ih uspoređivati i uvidjeti razlike među njima. (op.prev. kada je ovo rekao, ubacila se Liliana i rekla kako žene vrlo često govore kako su imale predivno iskustvo poroda sa svojim partnerom uz sebe, međutim, postavlja se pitanje s čime žene to mogu uspoređivati...
    A onda je u lipnju 2006. uslijedila informativka o sudjelovanju očeva pri porodu...

    Kada se danas upotrebljava riječ prisustvovanje očeva na porodu, mislim da se pogrešna riječ upotrebljava. Radi se o sudjelovanju (engl. participation) očeva u porodu, a ne samo o njihovom prisustvovanju. (op.prev. u nekoj drugoj prilici govorio je o tome kako se pred očeve postavlja zahtijev da «vode» ženu kroz trudove, podsjećaju na disanje, masiraju i još mnogo toga...dakle, to nije puko prisutsvo, nego puna participacija. Što se tiče uvjerenja da žena treba «znati pravilno disati» i slično da bi rodila, Liliana je ispričala anegdotu s jednog seminara kada je Michela netko upitao:»A što je sa disanjem....?», na što je on odgovorio: «Ah, da, da, svakako, svakako....treba se disati, to je jako važno, treba disati cijelo vrijeme!»)

    Sudjelovanje očeva u porodu je moderni fenomen. U svim prethodnim društvima, porod je bio ženski posao. Vrlo je važno prisjetiti se kako se započelo s ovim novim trendom.
    Negdje početkom sedamdesetih pojavili su se povremeni zahtijevi od strane žena da očevi budu prisutni pri porođaju svoje djece. Ti su zahtjevi bili potpuno razumljivi, jer se porod sve više i više koncentrirao u velikim bolnicama, porodice su sve više i više smanjivale, a babice su gotovo potpuno iščezle, može se sa sigurnošću reći da otac na porodu je izravan rezultat industrijalizacije poroda!
    Vrlo brzo se ustoličila doktrina da otac TREBA biti prisutan / treba sudjelovati u porodu. Doktrine uglavnom uspostavljaju oni koji se bave teorijom, a ne oni koji su uključeni u praksu poroda.
    Pitanja koja se tada (kada se doktrina utemeljila), nisu postavila su sljedeća:


    1. da li sudjelovanje oca u porodu čini porod lakšim ili ne?

    Da bismo odgovorili na to pitanje, trebamo se prisjetiti da ljudi imaju dva jezika; jedan je verbalni, kada se nešto izriče riječima (na primjer žena nakon poroda kaže kako ne može zamisliti da rodi bez prisustva oca svojega djeteta) , a drugi «jezik» je neverbalni (kada na primjer, žena kaže , na različite načine, upravo suprotno. (op.prev. za ilustraciju ovog neverbalnog govora, poslužio se sljedećom situacijom: žena je u trudovima, partner je sa njom, daje joj «podršku», ali trudovi ne napreduju. A onda on izađe van iz kuće sa starijim djetetom u šetnju i žena rodi u roku od desetak minuta. Liliana je dodala da žene često kažu , kada se dogodi nešto tako: «Ah, porod bio divan, ali jedino mi je žao što Johna nije tada bilo!» , ne uviđajući da je upravo Johnovo prisustvo otežavalo porod.)


    Teoretičari koji su u sedamdesetim ustoličili doktrinu sudjelovanja očeva u porodu, nisu razumjeli fiziologiju. Muškarac koji voli svoju ženu je nervozan dok ona rađa, prirodno je da je nervozan (što znači da otpušta adrenalin).


    2. Da li sudjelovanje oca u porodu smanjuje spolnu privlačnost između žene i muškaraca (otklanja misterij i slično...)?


    3. Da li smo sigurni da se svi muškarci mogu jednako dobro nositi sa snažnom emocionalnom reakcijom žene? Moguće je da se javlja nešto što bi se moglo nazvati muška poslijeporođajna depresija. U različitim društvima postoje različiti rituali kojima su očevi okupirani dok žene rađaju Na francuskom se ta okupacija opisuje riječju couvarde, što bi se na engleski prevelo s hatching, (što bi se na hrvatski opet prevelo s op.prev.) Postoji ideja da je potrebno zaštititi muškarca od te jake emocionalne reakcije.

    Trebamo biti oprezni s doktrinama/dogmama. Prije 1970. žene su rađale. Nakon 1970. parovi su počeli rađati (žene često kažu «mi smo rodili....»)

    Fenomen doule treba ponovo razmotriti doktrinu očevog sudjelovanja u porodu i ponovo otkriti autentično primaljstvo.
    U dvadesetom stoljeću porod je postajao sve više i više muški fenomen (op.prev. prvo kroz sve veću medikalizaciju trudnoće i poroda i ukidanje primaljstva kao nezavisne profesije te babica kao primarnih skrbnica tijekom trudnoće i poroda, a zatim (paradoksalno, kroz zahtijeve onih koji su se usprotivili medikalizaciji poroda), kroz sudjelovanje očeva pri porodu i pridavanje važnosti tom sudjelovanju kao neophodnom za dobro iskustvo poroda.
    Priču o maskulinizaciji poroda završio je jednim primjerom iz Rusije. Rekao je da je već dugo bio svjestan tog fenomena (maskulinizacije poroda), ali da je u potpunosti uvidio posljedice toga trenda tek u rujnu 2005. kada je posjetio jedno rodilište bolnici u Petrogradu. Njihove statistike su sljedeće:
    1% indukcija
    ispod 10% carskih
    10% epiduralnih
    99% inicijacije dojenja
    50% dojenje nakon 6 mjeseci
    Ono što je bilo znakovito u tom rodilištu, bilo je to da je predstojnica bila žena, glavna ginekologinja je bila žena, glavna pedijatrica je bila žena....i to žena koja je izgledala kao dobra baka («a female looking like a nice grandmother»). Nadodao je da su izgledale kao dobre bake u svakom pogledu, i stil oblačenja je bio kao kod pravih baka, ne kao kod modernih baka koje nose tenisice.
    Ono što se meni prikazuje između redova, jest to da nije samo ženski faktor u igri, nego je važno i to kakvi su stavovi žena koje su uključene u skrb žena tijekom trudnoće i poroda, bile one babice, liječnice ili doule. «Moderne» ginekologinje, premda mogu biti i majke i bake, mogu biti maskulizirane u svojim pogledima i pristupu (neko istraživanje u Londonu je pokazalo kako bi čak 30 % ginekologinja izabralo elektivni carski bez medicinskih indikacija kao opciju za rođenje svojega djeteta). Na žalost, nije bilo više vremena za raspravu o ovome. Informativku je završio još jednom ilustracijom vezanom za svoje iskustvo iz petrogradskog rodilišta.).

    Tamo je dogodio zaokret iz jako maskulizirane okoline (kakva je obično okolina velikih industrijaliziranih bolnica) u jednu vrlo feminiziranu okolinu.
    Kada sam upitao glavnu ginekologinju kako to da je stupanj induciranih poroda tako nizak, njezin odgovor je bio vrlo netipičan, nešto što bi se jako teško moglo čuti iz usta prosječnog ginekologa na Zapadu: «Savjetujemo ženama da kažu svojim bebama kada dođe vrijeme da se rode.»

  2. #52

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Francuski couvarde, odnosno engleski hatching bi se moglo prevesti kao "lijezenje (na jajima) ili gnijezdjenje. Popularna aktivnost oceva, u razlicitim kulturama, ako su bili u kuci, bila je ta da su zagrijavali vodu na spaheru.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    samaritanko, zanimljivo je to sto pises da ti prijateljica trudnica treba jos dosta toga nauciti...Postoji medju nama vrlo cesto taj stav da se za porod treba pripremiti, oboruzati znanjem, educirati. Ja u posljednje vrijeme sve cesce dovodim u pitanje taj svoj stav (nema sumnje pod cijim utjecajem )
    Anegdota ide ovako: Dobio Michel jednom na recenziju knjigu izvijesne Marjorie Twew, Safer Birth, koja pise o porodu kod kuce kao onome koji je sigurniji, kako se za nj pripremiti i slicno. Napise on recenziju u kojoj kaze kako bi tu knjigu svakome preporucio da procita, svakome osim trudnicama!
    Kaze, trudnice imaju vaznijeg posla za raditi, nego citati knjige o porodu, kao , na primjer, gledati mjesec, slusati glazbu, setati u prirodi....
    I sve mi se vise cini da je vise tu lezi tajna "prirodnog" poroda, nego u svim procitanim knjigama i izobrazbi.

  4. #54
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Saradadevi mislim da je razvo civilizacije uzela danak i u ovom segmentu života. Na koji način? Pa već time što otupljuje intuicija i instinkt, otupljuje osjećaj i vjera u vlastito tijelo. Žena si neke stvari mora dozvoliti i zato kod mnogih korača racijo pred emocijo.
    Duale su izumrle, naše bake (imam 41 godinu) također.
    Da bi povratile vjeru u svoje tijelo ženama su potrebne vodilje, potvrde, argumenti. Duala klasičnih više nema, a i nepovjerenje vlada prema svemu pa i prema njima.
    Knjiga, interenet povezuje srodne duše i istomišljenike. Mislim da žene trebaju potvrdu da se trebaju opustiti i zato im treba knjiga. Dobra knjiga, dobrog autora je sve što možemo učiniti za trudnice.
    Kako se priprema i mjenja tijelo, mjenja se i priprema um. Mi smo navikli dobiti informacije određenim putevima, a to je medijima. Nemamo više baka da nam pričaju.
    Ako je neko rastao pozitivno s trudnoćama i rađanjima u svojoj blizini, on možda i ne treb čitati. Ali koliko je takvih?
    Ako je i gospodin Odent dostigao određene nivoe i širi povjerenje među trudnicama i porodiljama, on nam nije svima dostupan. Ali njegovi stavovi jesu kroz ove načine, Ako ne ništa, onda bar da potvrdi da dobro mislimo jer i to danas treba suvremena žena. Vježbati samopouzdanje da se ONA može poroditi.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Ako je neko rastao pozitivno s trudnoćama i rađanjima u svojoj blizini, on možda i ne treb čitati. Ali koliko je takvih?
    ovo bi (na zalost)potpisala...i to ne samo za radjanje vec i za dojenje,brigu oko djeteta...
    moja generacija majki ,opcenito urbani nacin zivota usmjerava nas dosta na druzenje po starosnoj dobi...djeca s djecom,mladi s mladima,starci sa starcima...tek kod bake na selu sam mogla vidjeti i dozivjeti na svakodnevnoj razini da za istim stolom,u istoj sobi sjede zajedno cetiri generacije i pricaju i zezaju se o zajednickoj temi... naglasavam-na svakodnevnoj razini...
    a ja bebu nikad nisam npr. ni premotala dok luku nisam donijela doma iz rodilista... i nisam nikada UZIVO vidjela da neka mama doji pokraj mene... a kamoli da radja...

  6. #56
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Da, ali ako dobiješ poruku da ti, uključivo i tvoje tijelo, ZNATE i da ćeš ZNATI, i to postane nešto što si prihvatila, postane dio tebe, ostalo nije bitno.

  7. #57
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Vedrana de pojasni ovu recenicu malo. Ja sam tek sad, treci puta uvidjla da je stosta drugo vazno. I da jako utjece bez obzira prihvatila ja nesto ili ne.

  8. #58
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Misliš kad rađaš ili kad?

  9. #59
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Saradadevi i MJ, vi ste zbilja ful angažirane. Rado vas čitam.
    Naježila sam se od uzbuđenja kad sam vidla da je Saradadevii stavila novi post (a tek kad sam ga pročitala..)

    I, samo da se malo pojadam, podijelih oduševljenje s mužem, a ono.. ogroman zid, da kaj si ja mislim, prvo taj seminar puno košta, drugo to je kod nas nemoguće, pa tolko ima stvari koje mogu krenuti krivo.. Ajme užas! Palo mi je na pamet - jel to onaj isti Domagoj koji je za vrijeme naše trudnoće tako gorljivo čitao o prirodnom porodu, istraživao mogućnosti poroda doma i putovao sam u Rijeku na trudnički tečaj

  10. #60
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    sra.e, napisala sam vedrani cijeli post i slucajno ga obrisala...

    vedrana ja nisam nis skuzila sa si htjel areci. :?

    kad sam za treceg poroda, zbrisala od muza i brata u tus, trudovi su mi za 15 minuta dosli sa 11-12 minuta, na 1 minutu. samo sam se maknula da ih ne vidim. muza bih jos i prezivjela al, brata... iako smo vrlo bliski, tako mi je isao na zivce, samim svojim postojanjem u tom trenutku.
    a nije nista radio ni govorio. i on i muz su prilico onako stalozene osobe, ne uznemiravaju ljude oko sebe.
    ali oni su muski i imaju musku energiju.
    drugi je par cipela sto ne znam kog bih drugog povela ako ne muza.
    jer kako go okrenes, koliko god tebi bio adrenalin u nuli, njima je to totalni dozivljaj i skroz ih puca.

  11. #61
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Da, razumijem. Ono što sam ja pisala se odnosilo na knjige i na to koliko netko treba čitati da bi došao do toga da je samouvjeren, vezano na ovo:

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Postoji medju nama vrlo cesto taj stav da se za porod treba pripremiti, oboruzati znanjem, educirati. Ja u posljednje vrijeme sve cesce dovodim u pitanje taj svoj stav (nema sumnje pod cijim utjecajem )

  12. #62
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Znači nisam htjela reći da okolina i atmosfera u kojoj rađaš nije važna, pogotovo nakon svega ovoga što je Saradadevii napisala.

  13. #63
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ok. sad sam skuzila. mal omi je ono prvo cudno zazvuclo, pogotovo iz tvojih usta.

  14. #64
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    E Vedrana kad bi ta tvoja rečenica bila dovoljna...a nije... Danas nitko više nema vremena za ništa, a kamoli da prati trudnicu da je bodri i podržava. Trudnice su manje više zastrašene, a ako nisu postanu.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Saradadevi mislim da je razvo civilizacije uzela danak i u ovom segmentu života. Na koji način? Pa već time što otupljuje intuicija i instinkt, otupljuje osjećaj i vjera u vlastito tijelo. Žena si neke stvari mora dozvoliti i zato kod mnogih korača racijo pred emocijo.

    Da, to je ono sto on zove ljudski hendikep u perinatalnom razdoblju (razvijeni neokorteks koji stalno nesto misli i promislja, a to je zadnja stvar koju treba raditi da se rodi brzo i lako. To jest, moglo bi se reci da zbog razvijenog neokorteksa, ljudi su razvili civilizaciju.

    Da bi povratile vjeru u svoje tijelo ženama su potrebne vodilje, potvrde, argumenti. Duala klasičnih više nema, a i nepovjerenje vlada prema svemu pa i prema njima.
    Knjiga, interenet povezuje srodne duše i istomišljenike. Mislim da žene trebaju potvrdu da se trebaju opustiti i zato im treba knjiga. Dobra knjiga, dobrog autora je sve što možemo učiniti za trudnice.
    Slazem se s time da virtualna plemena istomisljenika pruzaju kakvu takvu zamjenu za realne zajednice (podrska, saznanja itd...) (zato sam ja, izmedju ostaloga, ovdje i u tome je smisao ovakvih razgovora).
    Ono sto pomalo napustam je ideja da zena treba/moze nauciti kako da rodi i da vise znanja o tome ce povecati mogucnost "dobrog iskustva poroda". Netko je jednom spominjao istrazivanja provedena u Hrvatskoj koja pokazuju upravo suprotno (da zene koje se bolje pripreme za porod, educijraju, pohadjaju tecajeve pripreme i slicno), imaju bolje iskustvo poroda nego one koje to ne cine, a to "bolje" se mjeri stupnjem njihovog zadovoljstva porodom, nakon poroda. Ono sto takvo istrazivanje ustvari mjeri, cini mi se, jest stupanj zadovoljstva uzrokovan time koliko su stvari isle po planu i ocekivanju, a ne koliko je porod bio uistinu "dobar". Medjutim, ako zena osjeca da je imala dobar porod, tko je tu pozvan da joj kaze da ustvari nije? Ipak, takva istrazivanja, prema mojem misljenju, zakljucuju pogresne stvari i stavljaju naglasak na pogresne stvari.
    Neke informacije je dobro imati i znati, ali za neuznemireni porod (lak i brz), najvaznija je odgovarajuca mentalna i fizicka okolina.
    Ono za sto mi se informacije cine mocne je kada igraju ulogu generatora promjena. Ako sve vise i vise zena znaju da su , na primjer, vaginalni pregledi tijekom trudnoce nepotrebni, potencijalno stetni, da ultrazvuk dokazano ima odredjene posljedice , da klistir i brijanje su iracionalni rituali koji nemaju veze sa znanoscu itd..., onda ce se jednoga dana stvoriti kriticna masa zena koja se dovesti do toga da se te prakse ili ukinu, ili ucine stvarima osobnog izbora (ultrazvuk, na primjer), a ne rutinskim postupkom.

    Ako je i gospodin Odent dostigao određene nivoe i širi povjerenje među trudnicama i porodiljama, on nam nije svima dostupan. Ali njegovi stavovi jesu kroz ove načine, Ako ne ništa, onda bar da potvrdi da dobro mislimo jer i to danas treba suvremena žena. Vježbati samopouzdanje da se ONA može poroditi.
    Slazem se, s time da on, prema vlastitom priznanju, "dezinformira" , tj. od-informira. Ja bih uvijek svakome preporucila njegovu knjigu, ali vise ne bih preporucivala nikome u trudnoci neke druge knjige (koje su inace jako dobre knjige).

  16. #66

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj aqua prvotno napisa
    I pa tolko ima stvari koje mogu krenuti krivo..
    to je i meni bilo u glavi kada sam skuzila da Liliana zove babice u "zadnji cas", nekada dodju i nakon sto se beba rodila. Stalno sam je htjela pitati kako zna da je sve u redu i na kraju, ne znam je li ju netko to pitao ili je ona sama odgovorila. Uglavnom, rekla je da jednostvno ima unutarnji osjecaj koji joj kaze ovaj porod tece dobro, sve je ok; kaze da ako postoji privatnosti i neuznemirenost, porod ide relativno brzo i glatko i znas da je sve ok. Kaze da se vrlo rijetko dogodi da iz takvog brzog i glatkog poroda ceka neko neugodno iznenadjenje na kraju (nije spomenula nitijedno). Par puta je imala osjecaj da nesto nije u redu puno prije nego sto su to babice detektirale. Meni je super cuti tako nesto, jer potkopava toliko prosireno misljenje da se problemi u porodu otkrivaju mjerenjima, provjeravanjima i slicno, a zanemaruje se kako se zena ponasa, kako se glasa, koje polozaje zauzima i zanemaruje se taj unutarnji osjecaj intuicije smirene osobe koja se ne boji.

    aqua, ako te srce vuce u doule, samo strpljivo, vec ce se prilike otvoriti (a i muz, mozda mu opet treba malo predporodjajnog zanosa ).

  17. #67
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Saradadevii, za podršku

    Kad skupiš vremena i inspiracije, piši nam što ste još zanimljivo čule..

  18. #68
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Mi koje smo imale srecu roditi "vise puta" pa imamo vise toga za usporedjivati mozda lakse mozemo doci do zakljucka koji se tu provlaci.

    Citajuci sve ovo nakon svog cetvrtog poroda sam shvatila da sam sve ovo vec "znala" kad sam radjala svoje prvo dijete. Kasnije sam samo pomalo zabrazdila u neke teorije, ljutila se kad bi netko moje stavove proglasio "modernima" jer sve sto sam zeljela je povratiti vjeru u iskonsko (arhetipsko) znanje.

    Sad mislim da konacno imam kljuc - a to je povjerenje (ovakvo kakvo ima Liliana).

  19. #69
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Cure glavno je da se mi razumijemo.

    Moj recept za vračanje instinktu i intuiciji je ponovno VRAČANJE U PRIRODU. Tamo nam se ponovno izoštravaju "filmovi" pa i razbistre poruke i putevi koje trebamo pratiti. Da li je naše skrovito mjesto negdje na nekoj stijeni pored mora, na putevima i proplancima Medvednice i Sljemena, na brežuljku u Zagorju, NIJE BITNO. Bitno je da nađemo naš put, prvo na recept, a onda se usuditi biti spontan jer odgovor je tamo odakle smo došli IZ PRIRODE. Pobjegnite iz grada i nađite svoje SKROVIŠTE kojem ćete se uvijek vračati kad trebate naći svoj put.
    Ja recimo idem u Njemačkoj u obližnju šumu ili na jezero, a u Zagrebu na nasip i na Jarun. To mi je najbliže i volim kad puše vjetar na nasipu. Nije ful čista priroda, ali pomaže.

    Michel Odent podsjeća me zapravo na ono što si ja danas često mislim. Učimo od 6 pa do 26 godine sve i svašta, a ne vidimo ni jedan porod u stvarnosti. Michel ne bi znao ono što danas zna da nije slijedio ratio, već samim tim što je muško. Međutim njegova veličina je što je ženu stavio kao medicinar na pijedestal i rekao joj: "Ti to možeš sama bez mene." Nije uzdignuo medicinu pred snagom žene buduće majke. Shvatio je poruku poroda i rekao što ja tu zapravo radim: Glumim gljivu! Držim svijeću! E zato mu hvala...
    Znači učimo sve i svašta, a kako da se porodimo bez tuđe pomoći ne učimo, ne znamo.

    I što Dijanam kaže, sve sam znala i kod prvog poroda, ali mi je sjevnulo kasnije da sam to znala.
    Kad gledaš životinju koja prvi put ima mlade uvijek paziš da i će se dobro poroditi i da li če biti dobra mama i prihvatiti mlade na sisu. To nikad ne znaš unaprijed. Promatraš i čekaš.

    Mislim da je poruka današnje edukacije da dođeš na Vedraninu rečenicu i baciš knjige na kraju i uživaš.

    Protivnik sam toga da nekog siluješ podacima, ali smatram ako na vrijeme kreneš s čitanjima poruka bi teoretski mogla ranije sjevnuti u nečijoj glavi.

    Žene danas barataju činjenicama, ali ne i filmovima, ima i toga.

    Babice znaju ocijeniti koja žena to nešto ima i zna se opustiti, a koja nema jer imaju iskustvo.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ja bih prokomentirla dvije stvari. Prvo je educiranje u trudnoći i priprema.
    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Da, razumijem. Ono što sam ja pisala se odnosilo na knjige i na to koliko netko treba čitati da bi došao do toga da je samouvjeren, vezano na ovo:

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Postoji medju nama vrlo cesto taj stav da se za porod treba pripremiti, oboruzati znanjem, educirati. Ja u posljednje vrijeme sve cesce dovodim u pitanje taj svoj stav (nema sumnje pod cijim utjecajem )
    Prije svoga prvog poroda je sam mislila u potpunosti ovako kao Saradadevii i Vedrana, iako to nisam nigdje prije pročitala. Mislila sam: pa ne trebam oko poroda raditi nekakve drame i scenarije, to je prirodno, žene rađaju stoljećima, što ću se više uvlačiti u filzofiranje oko toga, čitanje i proučavanje više ću se uznemiriti, više ću se prestrašiti i više ću biti pod stresom. A logično mi je da bi taj stres mogao negativno utjecati i na moje čedo i na moju trudnoću i na moj porod. O kako sam se gradno prevarila. Sve ono što mi se dogodilo na porodu bila je izravna posljedica manjka prave edukacije i informacija o onome što bi me moglo dočekati u rodilištu. Na sam ishod trudnoće, moje blaženstvo u neznaju nije imalo nekog utjecaja (možda pozitivnog, ne znam).

    Što se tiče očeva: Saradadevii, mi živimo u Hrvatskoj. Ovo što Odent kaže vrijedi za sredine gdje žena može imati neku drugu osobu na porodu pored sebe, ali pod uvjetom da od tih drugih osoba barem u jednu ima potpuno povjerenje. Prema mojim iskustvima, moj MM je bio jedina osoba u koju sam imala potpuno povjerenje da mi neće učiniti ništa nažao A njegovo ponašanje je bilo savršeno, nije progovorio niti jednu rečenicu tijekom mojih poroda, stajao mi je iza glave i držao za ruku. Jedine situacije kada se je uključio su bile kada me je trebao direktno braniti od napasnika ili nasilnih postupaka. Ovo je pogotovo došlo do izražaja u drugom proodu, kada je doktorica prestala raditi nasilje nada mnom tek kada je on progovorio - stanite, čujete li da vam žena govori da stanete.
    U provom porodu smo se također nadali obadvoje da će me on uspjeti zaštiti, međutim nismo se dovoljno informirali, pa nismo stigli na vrijeme uključiti obrambene reflekse. Zato je moj prvi porod prošao nasilno, bitno više od drugoga.

    I treće: drugi puta sam se porodila 3 dana nakon termina, a više od tjedan dana prije termina su me počeli mrcvariti amnioskopijama i pritiskom da pristanem na indukciju. I opet, da nisam znalla ovo što sam znala drugi put - pokorila bih se mišljenju liječnika. Obrazloženje je bilo - predlažemo indukciju jer je plod zreo, plodna voda je zrela i nema razloga da se više čeka.

    Saradadevii, u svjetlu toga postavljam pitanje: da li Odent smatra da nije bitno da li je plodna voda mutna, ili to provjerava na neki drugi način? Sada znam da je u Hrvatskoj jedino što se tada učini da se ide na indukciju, a dalje se porod samo malo jače nadzire nego inače. Ali par tjedana prije poroda to nisam znala, i jedino što sam mogla učiniti je da sam se molila da ne bude mutna plodna voda, i preuzela rizik na sebe da dok god nije mutna ne idemo na indukciju. (Možete misliti pod kojim sam pritiskom bila).

  21. #71

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Prema mojim iskustvima, moj MM je bio jedina osoba u koju sam imala potpuno povjerenje da mi neće učiniti ništa nažao A njegovo ponašanje je bilo savršeno, nije progovorio niti jednu rečenicu tijekom mojih poroda, stajao mi je iza glave i držao za ruku. Jedine situacije kada se je uključio su bile kada me je trebao direktno braniti od napasnika ili nasilnih postupaka.
    E da, još sam htjela dodati: mislim da je ovo skužila i ona manjina medicinskog osoblja u bolnicama, naše dobre vile i vilenjaci koji su među prvima omogućili pristustvo očeva na bolničkim porodima.
    O svrsishodnost prisustva očeva na kućnim porodima, u idealnim uvjetima uz Odenta, Lilianu, našu Eriku, našu Ivu, našu Nasku, Barbaru ili naše buduće doule Saradadevii ili MJ - neću komentirati. Za sada je na žalost, u bolnicama jedina pijateljski nastrojena osoba vrlo često jedino otac.

  22. #72
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    A njegovo ponašanje je bilo savršeno, nije progovorio niti jednu rečenicu tijekom mojih poroda, stajao mi je iza glave i držao za ruku.
    Potpisujem. I ništa mi drugo nije bilo potrebno u tim trenucima.

  23. #73
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    dok ti saradadevii ne odgovori, malo cu ja. mislim da odent, i ne samo on nego i drugi ne pregledavaju pplodnu vodu niti smatraju da je to doista potrebno. beba nece sama od sebe udahnuti vodu, to se dogadja u stresu, a znamo sto uzrokuje stres u beba.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ne znam točno što uzrokuje stres u beba, ali mi nešto govori da drip, prokidanje vodenjaka, nalijeganje na trbuh itd. su postupci koji imaju prilično šanse da djeluju negativno/stresno na bebu a i na majku. A upravo se ti postupci kod nas primjenjuju u slučajevima kada je plodna voda mutna :?, ne znam jel' ja tu sad nekaj ne kužim ili ...

    Za MM-a sam htjela reći, nije doslovno šutio kao riba, naravno da je odgovorio kad sam ga nešto pitala, i da sam ja odgovorila kad je on mene pitao, i da smo tu i tamo komentirali ponešto i slično. Ali nije se ponašao navijački, niti mi je govorio što da radim.

  25. #75
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja mislim da ti sve kuzis dobro

  26. #76
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Mogu li ja (teoretski) biti duala, ako nisam imala ni jedan porod ni blizu prirodnog. Ustvari moji su porodi svi bili carskim rezom.

    I vezno na plodnu vodu.Rahela je udahnula mekonij. Znači patila je. A rodila se 2 dana prije termina i nisu mi uopće gledali plodnu vodu, niti radili neke druge inavzivne preglede. Išla sam na redovite kontorole svaka 4 tjedna, svakih 8 tjedana ultrazvuk i zadnja 2 tjedna 2 puta CTG.
    Ništa nije bilo neobično, samo što sam dan prije poroda dugo čekala ginekologa da me primi, beba je bila jako nemirna i udarci su bili vrlo bolni. Kad sam primljena imala sam dosta povišen tlak i onda su me primili u bolnicu. U noći mi je tlak još jače skočio, trudovi su samoinicijativno počeli pred jutro i bili su veoma bolni, ali ne kao trudovi sami, već me bolio i pekao prethodni rez.
    Rahela je rošena praktički klinički mrtva, a patila je tko zna kako dugo. Kako prepoznati ovakvu situaciju?

  27. #77

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Rahela je rošena praktički klinički mrtva, a patila je tko zna kako dugo. Kako prepoznati ovakvu situaciju?
    Da, i mene ovo interesira. Kako doule prepoznaju ovakve situacije, meni izgleda kao da u svom radu stoje negdje između tužbe i prirodnog poroda. Liječnicima koji nisu raegirali na vrijeme u slučaju Poslid se neće dogoditi ništa, jer ih štiti sustav, ali da se to dogodilo uz skrb doule ....

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Rodila sam samo jednom i to sam putovala iz Zagreba za Rijeku. Bojala sam se da ne rodim putem jer su me svi plasili (osim doktora i sestre iz rijecke bolnice) da cu roditi putem, ali me je svejedno bilo manje strah porodaja na putu uz mm-a, nego u nekoj zagrebackoj bolnici
    Voljela bih da sam mogla roditi kod kuce jer sam potpuno vjerovala da to i mogu, ali sam jako dobro znala da vrijedi ona izreka "Covjek se rodi slobodan, ali je jos uvijek okovan." Bojala sam se sto ce nam uciniti u bolnici, a i zakonski, ako rodim doma. U bolnici je bilo relativno dobro, iako sam izgubila trudove cim sam zakoracila u bolnicu (a iscurila je plodova voda), noc provela razmisljajuci kako cu pobjeci iz bolnice ako mi ne puste muza itd. Jednostavno nigdje ne mogu naci nista o tome kako se pravno zastititi, a i od djelatnika zdravstvene zastite, jer ipak radamo drugu osobu, tj. vise nismo samo mi zene u pitanju. Zanima me kako je ona zena uspjela izbjeci bilo kakvu intervenciju, a proslo joj je mjesec dana nakon termina? Sto bi joj se desilo da je beba slucajno umrla?

    Na mom porodaju je na kraju ipak mm bio uz mene. Jos za vrijeme trudnoce sam mu rekla na nista ne govori, da bude na miru i radi samo ono sto mu ja kazem. I bilo je tako. Znala sam da je sa mnom i nisam ga trebala niti gledati...osjecala sam ga. Prije nego sto sam rodila, imala sam osjecaj da spavam. Oci su mi bile zaklopljene i nisam se trudila ni otvarati ih.

    Ne bih se slozila s tim da muz ne treba ni u kojem slucaju biti na porodu. Cak i kad sam imala uzasne menstruacije koje su bile bolnije od porodaja, bol mi se znala malo ublaziti kada bi mm legnuo ispod mojih nogu dok sam lezala na krevetu. Bio je na miru i tih, i to mi je nekako smanjivalo bolove da budu podnosljivi. To sam htjela na porodu i dobila sam, samo sto, naravno, mm nije lezao ispod mojih nogu.

    Zanima me da li u stranim zemljama postoji neki certifikat za duale i ako postoji, kako ga se moze steci?

  29. #79

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj molly prvotno napisa
    Bojala sam se sto ce nam uciniti u bolnici, a i zakonski, ako rodim doma.
    mozda je malo off topic ali poznajem mladi par koji su se u hr porodili doma... dva puta ... on ju je porodio a bila je prisutna i treca osoba ciji identitet nisu nikome otkrili...
    nakon,mislim,prvog porodjaja su imali birokratskih problema i milsim da su im cak htjeli oduzeti dijete na par dana dok se situacija ne 'razjasni'... nekako su se izborili da do toga ne dodje...mislim da je veliku ulogu u tome igrala njihova pedijatrica koja je 8) ...
    za drugi puta su se bolje pripremili za mogucu 'bitku' i nije bilo problema...
    do tada nisam ni znala da ustvari nije legalno roditi doma kod nas... ustvari, koliko mi je poznato,nije nelegalno ako je doktor uz vas...ali,navodno,nema doktora koji to rade...
    jesam li dobro upoznata ili ne?

    ps. iako ih poznajem nikad direktno nismo pricali o tome... niti oni pricaju bas svakome... znam iz druge ruke...

  30. #80

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    do tada nisam ni znala da ustvari nije legalno roditi doma kod nas...
    Nije namjeran kućni porod ilegalan, nigdje ne pište gdje se dijete mora roditi (uvijek se događa da se poneka beba rodi izvan bolnice, stjecajem raznih okolnosti). Ali je toliko neuobičajen da je vrlo vjerojatno očekivati grubu reakciju zdravstvenog osoblja s primislima da ti roditelji nisu "podobni za odgoj djeteta", odnosno da su neodgovorni. Slična, ako ne i ista stvar s dojenjem djeteta od dvije-tri godine (iako mi se sad čini da to izaziva manji šok nego prije dvije-tri godine).

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Nisam završila misao...

    Kako se neke mame koje doje velikog klinca štite da ih ne uznemiravaju i da im ne proučavaju "podobnost za odgoj": kažu da više ne doje, lažu.

    Kako može mama zaštiti svoj kućni porod: može reći da ju je iznenadio, da se nisu stigli spremiti za bolnicu, lagati.

    Ne mislim reći da itko treba lagati, nego sam samo usporedila svije situacije koje naše društvo često napada i osuđuje.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Minnie, žene koje porod iznenadi doma ne lažu da ih je iznenadio - vjerojatno je stvarno tako. Uostalom, bolnički porodi se prakticiraju tek zadnjih 50 godina, od ukupno 2000 ili više godina koliko se žene porađaju kod svoje kuće. Zašto bi neka žena uopće sumnjala u to da je sposobna poroditi se bez nekakvih silnih pomagala i stručnjaka oko sebe, i da treba trčati u bolnicu čim osjeti prvi trud. A bome, mene su pravi bolni trudovi čopili u drugom porodu sat vremena prije kraja. Mogla sam i ne stići u bolnicu, da me stjecajem okolnosti nisu navukli u nju prije vremena. I sad jedan mali djelić vremena od svih ovih stoljeća prakticiramo porode pred publikom, i još netko tvrdi da je siguran da je tako najsigurnije. Koje li oholosti.
    Ja prije svoga prvog poroda uopće nisam u to sumnjala, stvarno sam bila sigurna da ja to mogu, i da to nije nikakva nauka. Druga stvar je što su mi liječnici dokazali da ja nisam u stanju sama roditi svoje dijete: dripom, epizitomijom, tiskanjem trbuha. To im ne mogu oprostiti, povrijedili su moje samopouzdanje, narušili su moj integritet. I što je najgore, služili su se lažima i prijevarama da bi izveli sve to. Porod i trudnoća su bili sasvim normalni, najnormalniji.
    Mene sada interesira, da li su oni dužni upozoriti rodilju na moguće nuspojave tih postupaka, mislim na povredu ženine psihe (čak i ako je pristala na zahvate, moguće su nuspojave, a ja nisam niti dala svoj pristanak, nego su me navukli da potpišem onu Izjavu) ?

  33. #83

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    žene koje porod iznenadi doma ne lažu da ih je iznenadio
    nisi me razumjela, pisala sam o situaciji: želiš kućni porod, rodiš kući i kasnije, da bi izbjegla negativan pritisak koji ti nametne okolina zbog tvog izbora, lažeš da je to bio tvoj izbor, kažeš da te iznenadio.

    Zašto bi neka žena uopće sumnjala u to da je sposobna poroditi se bez nekakvih silnih pomagala i stručnjaka oko sebe,
    To je naše tehnološko naslijeđe, medicina je generacije uvjeravala i uvjerila da je kućni porod preriskantan. S obzirom na veliki pad smrtnosti rodilja i novorođenčadi u drugoj polovici 20.st nakon što porod ušao u bolničke rađaone, ne moramo se čuditi sumnjama u sposobnost poroda bez tehnologije. Druga je stvar što je na pad smrtnosti utjecalo još hrpu drugih čimbenika, bolja ishranjenost, veći nivo higijene... I kako sad jednostavno, nakon što su ovi drugi čimbenici ispunjeni, uvjeriti društvo da porod mogu vratiti u privatnu, kućnu okolinu, da je doba rizičnog kućnog poroda prošlo?


    beba nece sama od sebe udahnuti vodu
    Zar nije, dok je beba u maternici, plodova voda svugdje oko bebe, u njezinom želucu, u njezinim plućima? U toku poroda, nakon izlaska plodove vode iz pluća ona prvi put udiše zrak. Ako nije sva voda izašla, ako je beba iskašljava iz dušnika, kažemo "da se beba nagutala vode". Onu nagutanu ona popiški, ona u stvari kašlje onu iz pluća.

    I ako je voda mekonijska, kao kod Rahele, ili kod male Karle od Tee, ona je njoj u plućima dan, dva tri, možda i dulje? Porod tehnički nije počeo, nema dripa, majka često ni ne zna što se događa. Kako Odent predviđa ovu situaciju?

  34. #84

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    mnoge su stvari dotaknute...
    Tinna, tvoja razmisljanja o ocevima na porodu...to je isto bilo i moje pitanje Michelu u veljaci ove godine (tj, tocnije receno, mamma ju me zamolila da ga pitam, a to je opet bio njezin argument za oceve na porodu prije otprilike godinu dana)...; zar nije bolje da u medikaliziranom industrijaliziranom sustavu poroda, gdje je zena brojka na porodjajnoj traci , zar nije u tome sustavu bolje da zena moze barem imati muza pored sebe. I on na to nije odgovorio potvrdno. Mislim, nije on apsolutni autoritet, tako da nema veze sto nije odgovorio potvrdno, mozemo mi i dalje misliti da je u uvjetima radjanja kakvi su u Hrvatskoj, bolje imati oca djeteta pored sebe nego nikoga. Ali, ono sto je meni znakovito je to da on nije rekao: "Pa da, bolje je , kada je vec tako.", nego je vrtio glavom i rekao da nema smisla ponavljati pogreske koje su vec negdje drugdje ucinjene, nego da je bolje zaobici te pogreske i ciljati na ono sto je pravilno. Drugim rijecima, na Zapadu su se od 70ih naovamo zalagali za pravo prisustvovanja oceva na porodu, to je pravo postignuto u vecini , recimo, sjeverne Europe (plus ango-saksonske zemlje preko Oceana), ali ono sto zena doista treba jest blizina druge zene koja je radjala i koja zna nesto o znanosti radjanja, a ne blizina svojega partnera ili muza (zbog onih gore navedenih razloga). Sada se iu svim tim zemljama, gdje je otac na porodu norma, treba ponovo zalagati za nesto drugo i to u smislu "preodgajanja" zelja samih zena i njihovih partnera jer je otac na porodu "zakon" pa ako ga nema, kao da se nesto gubi.). Mislim da on zeli reci kako je gubitak vremena slijediti takav put, koji on smatra pogresnim, pa makar se on cinio i kao najbolje rijesenje u datoj situaciji. Na kraju krajeva, mozda je od muza pogodnija bilo koja dobra prijateljica koja je rodila i koja ima pozitivan stav prema radjanju, bila ona doula ili ne, a ako je to tocno, onda nema veze kakva je situacija u Hrvatskoj, dokle god jedna osoba moze biti sa zenom u bolnici (a prije dolaska u bolnicu to moze u svakom slucaju).

    Uvazavajuci sto se vec do sada i inace reklo o dobrim stranama toga da partner ili muz prisustvuju porodu, osobito u uvjetima kakvi su u Hrvatskoj (ukljucujuci i mentalitet zdravstvenog osoblja), samo da ponovo naglasim da Paramanadoula stajaliste je da sama prisutnost oca (koji ne treba pricati, nista posebno raditi), stvara u zeni odredjenju reakciju koja moze usporiti/otezati porod. Mislim da to ne ovisi o tome kakav je odnos muz i zene niti o tome je li muskarac cool ili nije, tj. vjerojatno losiiji odnosi i manje cool muskarac utjece losije nego obrnuto, ali i obrnuto ne utjece bas dobro. Ako imamo iskustvo da nam je upravo prisutnost muza/partnera pomogla tijekom poroda, naravno, ovo je tesko prihvatiti, vjerojatno i razumijeti. Ali, dobro je imati na umu to da nisu uvjeti ti koji cine oceve neophodnim. U istim (hrvatskim) uvijetima, i dobra prijateljica ili doula ili idealna mama ili baka (koje imaju pozitivan stav prema porodu), mogle bi uciniti za nas sve ono sto su dobri muzevi ucinili (stititi, drzati za ruku, pruzati osjecaj sigurnosti, svadjati se sa osobljem itd...).
    Vezano za ovo su nekoliko istrazivanja, koja su bila RCT (randomised controlled trial), a koja su pokazala vaznost "birth companion", uz jednu neocekivanu zanimljivost...

  35. #85

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Fenomen doule i kako se «pojavio»

    1970. godine, u jednoj velikoj bolnici u Guatemali, koja je imala 60ak poroda dnevno i u kojoj nisu postojala babice kao nezavisna profesija, već samo medicinske sestre primaljskog smjera koje su bile pomoćnice ginekolozima, u toj bolnici su dva pedijatra provela istraživanje koje je bilo RCT. Jednoj grupi žena dodijelili su žene laikinje koje su bile uz njih tijekom poroda, a druga grupa žena je bila tijekom poroda sama, bez društva, kako je to inače bio običaj u toj bolnici. Rezultat istraživanja je bio taj da je bolji ishod poroda bio kod žena koje su tijekom poroda bile u društvu druge žene (laikinje).
    1986. godine ponovili su isto istraživanje , opet u Guatemali, rezultati su bili isti, a žene laikinje su po prvi puta bile nazvane doule.
    (op.prev. Doula je grčka riječ koja doslovno znači «robinja (koja se brine za ženu u porodu) i Michel je rekao da oni koji su smislili tu riječ, nisu bas učinili najbolje, tako da je on na prijedlog neke kolegice iz Atene, ubacio ispred paramana što na grčkom znači «sa majkom» i navodno, na grčkom, zvuči bolje od samo doula. Ispričao je priču kako mame polaznica koje su grčkog podrijetla, ne mogu doći k sebi kada čuju na kakav seminar im kćeri idu...doula jednostavno znači robinja....)
    Onda su isto istraživanje napravili u Houstonu, država Texas (ispitanice su bile latinoameričkog podrijetla) i ponovio se prethodni rezultat. Zaključak je bio da je bolji ishod poroda , ako je uz ženu doula koja je od tada počela definirati kao «majka koja je imala barem jedan porod sa dobrim ishodom».
    Tijekom 1990ih, u SAD-u fenomen doule je postao popularan medju bijelkinjama srednje klase (engl. white middle-class).
    Medjutim, kada se isto istraživanje ponovilo na grupi koja je pripadala većinom toj društvenoj i rasnog grupi, rezultati nisu bili isti , nisu se mogli ponoviti (op.prev. istraživanuje je pokazalo da nema razlike u ishodu poroda izmedju grupe koja je imala doule i onih koje nisu imale). Pitanje se postavlja: «Zašto?»
    Doktrina oca na porodu je bila već uspostavljena, a osim toga, doule su bile «istrenirane» i bile su «u modi». (op.prev. drugim riječima, doule više nisu bile samo laikinje, žene koje su same rodile i imale su barem jedan porod «s dobrim ishodom», nego su doule bile profesionalke, neke čak i žene koje nisu nikada rodile, ali su imale «tehničko i teoretsko znanje». Ovaj drugi slučaj se mogao svjedočiti i na seminaru, njemu se prisustvovale dvije cure, jedna iz Californije, a druga iz Canade, Quebec, koje nisu radjale, ali su obje radile kao doule)

    Do 1998. godine mislio sam da su doule pogodne samo za SAD, jer su tamo babice malobrojne. Medjutim, 1998. promijenio sam mišljenje; organiziran je prvi seminar Paramanadoula u Londonu na koji je Liliana došla i poslije mi se pridružila.
    Ovaj seminar zovemo informativnim, a ne treningom; vi sve već imate određeno životno iskustvo, trebate samo informacije. Već imate najbolji mogući trening: rodile ste dijete! Riječ trening u kontekstu doule implicira da je važno što doula čini, ali ono što je za doulu važno jest što ona jest, ne što ona čini. Trebate biti informirane, jer kada ste dobro informirane, tada možete biti vrlo korisne. Ovaj informativni seminar je namijenjen tome da možete brzo pronaći relevantne informacije, kada vam one zatrebaju.
    Osobito je važno postati dvojezičan. Jedan jezik kojim trebate vladati je jezik srca, a drugi jezik je jezik znanosti. Inače , bez dvojezičnosti, nećete biti korisne (op.prev. ustvari, rekao je da ćemo biti «useless»!).

  36. #86
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Dakle, prema ovom ja ne bih mogla biti doula jer su mi porodi bili totalno invazivni i medikalizirani.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Cini mi se da je u Hrvatskoj mozda cak i losije da zena koja je radala bude sa trudnicom na porodaju, nego neka muska osoba Sve zenske osobe oko mene su reagirale zastrasujuce lose na ideju da putujem 2 sata do bolnice u kojoj cu roditi, a jos na izjavu da ne zelim ljekove protiv bolova, episiotomiju i sl., zgrazale su se i napadale me. Napadale su me da je to normalno za porodaj i da tako mora biti. Cak je i moja baka govorila kako je bolje roditi u bolnici, a prvo dijete je rodila kod kuce, dok je drugo dvoje radala u bolnici. Ohrabrivali su me samo mm, jedan doktor tradicionalne kineske i japanske medicine i jedan fizicar. Cast izuzetcima zena koje su radale na ruzan nacin, a jos uvijek imaju potpunu vjeru u ljudsko tijelo. :D

  38. #88

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Moj drugi porod bio je manje invazivan od provoga, a nakon svakog moga poroda sigurnija sam u to da je i ono što je taj puta primijenjeno bilo nepotrebno i da bih sljedeći puta dala sve od sebe da izbjegnem bilo kakvu količinu intervencija. Druga je stvar da što više intervencija izbjegneš, potrebna je veća borba, koja je sama po sebi uznemiravajuća i ometa porod. Ali meni je borba bila manje zlo od pristanka na sve intervencije (nepotrebne).

    Muž mi je bio jedina opcija bliske osobe na porodu, iako je bilo dozvoljeno da bude prisutna bilo koja osoba, ali ja nisam imala niti jednu osobu blisku niti približno kao MM. Majka mi je osoba koja me iziritira u normalnom života nakon druženja od pola sata, a prijateljice su sve imale stav da treba slušati liječnike i da nismo pozvane da imamo svoje mišljenje i svoje želje u svojem porodu.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Vidjela sam neki dan u jednim zagrebačkim novinama, ono kad slikaju bebu kad ide iz bolnice, da je na porodu mami društvo pravila svekrva.

  40. #90
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Tata na porodu.. ne mogu se oteti dojmu da bi se stalno pitala da li mm sad negdje vani sjedi žalostan što ne može biti sa mnom u istoj prostoriji, ne zna kako sam i neće moći vidjeti onaj prvi pogled naše male bebe

  41. #91

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    nocas sam htjela nastaviti, ali bilo je vec kasno, tj. rano....sada ne mogu , ali cim budem mogla, osvrnut cu se na nekoliko stvari koje su se u diskusiji pojavile; o prirodi, indukciji, mekonijskoj vodi, mamama i svekrvama, tko moze biti doula i slicno.

    MIslim da je dobro ne zanemariti mame, iako nam se cini da ih nikada ne bismo izabrale (mozda ni one to nikiada svjesno ne bi same izabrale)...moja prijateljica je na svojem posljednjem porodu imala mamu (nakon prethodna tri puta bivanja s muzem) i mislim da nije bila njome razocarana (prica je na http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...03213192880407)

  42. #92
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Pročitala sam priču.Voljela bih kad bi u nekoj(skoroj )budučnosti i kod nas tako nešto bilo uobičajeno.

    Pratim temu od početka i moram biti iskrena da ja tokom svog poroda (koji je bio vrlo standardan sa dripom i epizotomijom ,a silom prilika bez muža )nisam imala potrebu za muškim društvom.Imala sam ogromnu potrebu da netko bude uz mene ,ali netko tko razumije što prolazim.
    Naravno ,da mi je bilo žao da otac dijeteta ne može vidjeti svoje dijete i biti mu blizu kad se ono rodi ,ali to je već neka druga priča.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Evo i mene.
    Cure, divne ste sto nam ovo sve prenosite .

    Mene je pred par godina strasno pralo da bih ja bila doula, cak sam i neke on line tecajeve razmatrala. Onda me pustilo - do sad .

    Moj porod je bio, manje vise neinterventan ali daaaaleko od onog sto danas znam da zelim (prosli put su mi razlicite stvari bile vazne nego kad razmisljam o drugom porodu).

    U vezi prisustva tate - kod nas je to bila odluka u nedostatku boljeg izbora, kao i kod Marte. I njegova uloga tamo nije bila podrska meni nego obrana od nezeljenih bolnickih procedura. Iako mu je bilo drago sto je bio tamo, sa razumijevanjem je prihvatio moju ideju da na drugi porod sa mnom ide prijateljica .

    Meni je u porodu smetalo sve - muzika koju smo brizno pripremili, mirisnu svjecicu nisam dala ni da izvadi iz torbe, svaka izgovorena rijec me zivcirala (najgori dio je sto nisam primalji koja ih je izgovarala nista rekla jer sam osjecala da je dobronamjerna i da se trudi pa mi je bio bad ), svjetlo je bilo priguseno ali morala sam zmirit jer mi je i takvo smetalo, itd.

    Meni je cijeli koncept pripreme za porod bio sumnjiv od kad sam negdje procitala krititku Lamaze tecajeva za disanje (valjda se tak zovu) gdje je receno da se disanje ne moze naucit i da je bedasto navodit zenu da u trudovima ide razmisljat o tome jel dise dobro ili lose. To je bilo davno i sad mi se ne cini bas revolucionarno ali onda mi je otvorilo oci i sve sto spada pod pripremu za porod gledam kroz tu prizmu.
    Tako da npr. perinealnu masazu nisam radila jer mi nije bilo logicno da mojem tijelu tak nesto treba da ne pukne. O disanju nisam cak ni citala.
    Malo sam vjezbala pred kraj trudnoce samo zato sto sam bila velika i troma i nisam se takva dobro osjecala.
    Ono sto jesam proucavala i o cemu sam se educirala bili su postupci koji mi prijete u bolnici. I pripremala sam se na to da ih izbjegnem.
    I sad mi je zao zbog toga jer mi je jedan dio trudnoce a i poroda prosao u stresu i prilicno nabrijanom raspolozenju.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Saradadevii, u svjetlu toga postavljam pitanje: da li Odent smatra da nije bitno da li je plodna voda mutna, ili to provjerava na neki drugi način? Sada znam da je u Hrvatskoj jedino što se tada učini da se ide na indukciju, a dalje se porod samo malo jače nadzire nego inače. Ali par tjedana prije poroda to nisam znala, i jedino što sam mogla učiniti je da sam se molila da ne bude mutna plodna voda, i preuzela rizik na sebe da dok god nije mutna ne idemo na indukciju. (Možete misliti pod kojim sam pritiskom bila).
    Mislim da on ne provjerava plodnu vodu. Kod "termina" dobro je imati na umu sljedece (citiram podatke dobivene od Liliane)
    10 posto poroda zapocinje prije termina
    2-3 posto poroda zapocinje oko datuma termina
    sve ostalo , dakle dobrih 87 posto poroda, zapocinje nakon termina

    "Prekoracen termin" nije nesto samo po sebi opasno. Kao sto sam rekla, ona sama je prekoracila termin s jednom kceri dobrih mjesec dana.
    Njezin savjet je da zena slusa sebe, ako je zabrinuta ili osjeca da nesto nije u redu, neka napravi ultrazvuk (bolje nego ici na indukciju). Michel je o tom ultrazvuku pred kraj trudnoce rekao da je jedini uzv koji ima neke stvarne koristi. Nisu nista rekli o amnioskopiji, mislim da je to metoda poprilicno invazivna koja sama za sebe moze inducirati porod.

    Michel je naveo neke jednostavne stvari koje zena moze raditi/pratiti, ako trudnoce ide preko 40 tjedana, prevest cu to u sljedecoj informativki.

    Indukcija je nepozeljna, ima nekoliko dobrih razloga , o nekima se vec puno zna (porod je uglavnom tezi i veca je mogucnost daljnjih intervencija, dijete samo ne daje signal da je spremno...), a o nekima se jos uvijek ne zna u javnosti , iako su neka istrazivanja nesto pokazala (npr. vezu izmedju induciranog poroda i autizma)

  45. #95

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Mogu li ja (teoretski) biti duala, ako nisam imala ni jedan porod ni blizu prirodnog. Ustvari moji su porodi svi bili carskim rezom.
    Naravno da mozes! (u SAD ima doula koje nisu radjale uopce). Definicije su jedno, a praksa uvijek moze imati izuzetke. Sto se carskog tice, on smatra da je vazno zbog cega je carski bio napravljen. Drugo razlikovanje koje je vazno, a koje se vrlo cesto zanemaruje, i u istrazivanjima i u pricama , je to je li porod bio "in labour" carski, carski bez trudova ili hitni carski. In labour carski koji nije hitni je bitno drugaciji od carskog koji je planiran i napravljen bez da je dijete dalo signal da je spremno za rodjenje (trudovi) ili carskog koji se radi u zadnji tren.
    Napisao je cijelu knjigu o Carskom, ali knjiga , naravno, nije samo o carskom. Izuzetno je zanimljiva i poucna.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    I vezno na plodnu vodu.Rahela je udahnula mekonij. Znači patila je. A rodila se 2 dana prije termina i nisu mi uopće gledali plodnu vodu, niti radili neke druge inavzivne preglede. Išla sam na redovite kontorole svaka 4 tjedna, svakih 8 tjedana ultrazvuk i zadnja 2 tjedna 2 puta CTG.
    Ništa nije bilo neobično, samo što sam dan prije poroda dugo čekala ginekologa da me primi, beba je bila jako nemirna i udarci su bili vrlo bolni. Kad sam primljena imala sam dosta povišen tlak i onda su me primili u bolnicu. U noći mi je tlak još jače skočio, trudovi su samoinicijativno počeli pred jutro i bili su veoma bolni, ali ne kao trudovi sami, već me bolio i pekao prethodni rez.
    Rahela je rošena praktički klinički mrtva, a patila je tko zna kako dugo. Kako prepoznati ovakvu situaciju?
    Poslid, procitala sam ponovo tvoju pricu da se prisjetim kako se to sve odvijalo i upalo mi je u oci da su svi tvoji porodi bili s dripom, sto nije zanemariva stvar. Ono sto je stvarno cudno je to da su ti dali drip i s drugom i trecom bebom, nakon jednog i drugog carskog. Druga stvar koja mi je cudna je to da su ti s Rahelom rekli da ce ti napraviti ujutro carski, a onda te ujutro stavili na drip.
    Drip nije mala stvar, to je poprilicna intervencija.

    Odent govori o tzv birthing pool testu kao onome koji moze pokazati ima li problema ili nema (to moze biti i obicna kucna kada). O cemu se radi...citat iz The Caesarean
    " Test kade je tipican primjer jednostavne strategije koja se moze sprovoditi u buducnosti (op.prev. u odlucivanju je li moguci vaginalni porod ili je bolje napraviti carski(. temelji se na jednostavnoj cinjenici. Kada zena u dobro utemeljenim trudovima udje u kadu i uroni u vodu koja je tjelesne temperature, spektakularan progres dilatacije bi se trebao dogoditi u roku od sat, dva. ako se to ne dogodi i do otvaranja ne dodje , unatoc uronjenosti u vodu , privatnosti (bez kamere!) i prigusenom svjetlu, moze se zakljuciti da postoji neka prepreka. U tom slucaju ne postoji opravdan razlog za odgadjanje. Najmudrije je odmah uciniti in labour ne hitni (non emergency)carski .

    Nakon ovoga navodi primjer iz prakse doule koja je imala ovakvo iskustvo s jednom zenom u bolnici, na kraju je bio diagnosticiran brow presentation, situacija kada je beba u polozaju tako da je lice prezentirajuci dio i koji zahtijeva carski.

  47. #97

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Rahela je rošena praktički klinički mrtva, a patila je tko zna kako dugo. Kako prepoznati ovakvu situaciju?
    Da, i mene ovo interesira. Kako doule prepoznaju ovakve situacije, meni izgleda kao da u svom radu stoje negdje između tužbe i prirodnog poroda. Liječnicima koji nisu raegirali na vrijeme u slučaju Poslid se neće dogoditi ništa, jer ih štiti sustav, ali da se to dogodilo uz skrb doule ....
    Doule nikada ne mogu dati drip (mozda situacije bez dripa ne bi ni bilo)
    Doula nije zamijena za babice ili lijecnike, ona je laikinja i ima drugu ulogu. Liliana je ulogu doule jenom prilikom ovako sazela "Doula tijekom trudnoce ima zadatak da zeni ulijeva povjerenje (reassure), da je nasmijava i da dedramatizira situaciju (npr, ako joj kazu da je anemicna ili da je posteljica prenisko u sredini trudnoce i slicno , povezano sa nocebo efektom antenatalne skrbi),a tijekom poroda njezina je zadaca da ucini porod sto je moguce laksim. "Jos je nadodala kako je tijekom svojega doularenja jednu stvar jasno naucila- kako je lako uciniti porod teskim...

  48. #98

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj molly prvotno napisa
    Rodila sam samo jednom i to sam putovala iz Zagreba za Rijeku. Bojala sam se da ne rodim putem jer su me svi plasili (osim doktora i sestre iz rijecke bolnice) da cu roditi putem, ali me je svejedno bilo manje strah porodaja na putu uz mm-a, nego u nekoj zagrebackoj bolnici
    Voljela bih da sam mogla roditi kod kuce jer sam potpuno vjerovala da to i mogu, ali sam jako dobro znala da vrijedi ona izreka "Covjek se rodi slobodan, ali je jos uvijek okovan." Bojala sam se sto ce nam uciniti u bolnici, a i zakonski, ako rodim doma. U bolnici je bilo relativno dobro, iako sam izgubila trudove cim sam zakoracila u bolnicu (a iscurila je plodova voda), noc provela razmisljajuci kako cu pobjeci iz bolnice ako mi ne puste muza itd. Jednostavno nigdje ne mogu naci nista o tome kako se pravno zastititi, a i od djelatnika zdravstvene zastite, jer ipak radamo drugu osobu, tj. vise nismo samo mi zene u pitanju. Zanima me kako je ona zena uspjela izbjeci bilo kakvu intervenciju, a proslo joj je mjesec dana nakon termina? Sto bi joj se desilo da je beba slucajno umrla?

    Zanima me da li u stranim zemljama postoji neki certifikat za duale i ako postoji, kako ga se moze steci?

    U Engleskoj postoji nekoliko seminara na kojima se dobivaju svjedodzbe, jedan od njih je Paramanadoula, o kojem ovdje pricamo http://www.paramanadoula.com/.
    Postoje i distance learning tecajevi, jedan koji mi pada na pamet je ALACEov, http://www.alace.org/ca.html
    vidi pod Labour Assistant.

    Sto se zakona i poroda kod kuce tice, vec su neke stvari recene. Roditi kod kuce ne moze biti ilegalno jer zene mogu u svako doba roditi neplanirano , na prepad kod kuce. Ono sto moze biti ilegalno jest to da osoba osposobljena za asistenciju pri porodu dodje kod kuce. Ja jos uvijek nisam posve sigurna kako je to formulirano u hrvatskom zakonu i je li uopce formulirano. Npr. sto bi se dogodilo babici koja se zatekne kod prijateljice u trenutku poroda , kada je porod vec u toj fazi da je odlazak u bolnicu besmislen i otezan (recimo da je prijateljica planirala ostati kod kuce, a babice se tamo neplanirano pojavila". Da li babica ima profesionalnu duznost pomoci, iako je izvan bolnice ili ima duznost ne pomoci nego pozvati hitnu da je prebace u bolnicu pod svaku cijenu.
    Tricky. I ima li zena pravo ostati kod kuce i odbiti bilo kakvu pomoc (mislim, legalno pravo)

    U VB talvp pravo postoji, a babica isto ima duznost doci kuci (iako se to ne propagira na velika zvona, potrebno se je dobro informirati). Ono sto je ilegalno , jesto to da zena nema profesionalnu asistenciju porodu, nego joj asistira netko tko je laik, i sve je to planirano. To navodno nije legalno i onaj tko tako asistira, moze zakonski biti gonjen. Realnost je da ako netko hoce profi neasistirani porod, a laicki asistirani, to moze napraviti pa reci da je bio potpuno neasistirani ili naknadno pozvati babicu i reci da se sve brzo odvijalo itd...
    Mogucnosti su brojne i raznolike, iako ne i u Hrvatskoj.
    U Europi, u razlicitim zemljama postoje zdravi pokreti otpora protiv hospitaliziranog poroda i sustava koji ne pruzaju mogucnost poroda kod kuce (primjer susjede Madjarske, u Moskvi, saznala iz prve ruke, skupi se i 600tinjak babica, lijecnika i laika koji ilegalno rade porode kod kuce na seminaru koje im odrzavaju babice sa Zapada....prava mala partizanska ilegala.... )

    sto se tice pitanja kako je Liliana uspjela izbjeci bilo kakvu intervenciju i "prenijeti" kci mjesec dana, odgovor je jednostavan, nije isla kod doktora (ili je mozda isla, ali nije htjela pristati na indukciju, ne znam tocno).
    Ili kako bi ona rekla, nitko te ne moze odvuci u bolncu i prisiliti na indukciju, ako ti to neces.
    Valjda postoje iznimke, bio je ovdje neki slucaj kada su neku trudnu zenu u zatvoru prisilili na carski, ali to je bio specifican slucaj kada je sloboda vec bitno ogranicena.

    Sto se tice Rousseau-a i slobode i okova....u kontekstu poroda cini mi se da vrijedi pomalo ona uzrecica, Tamo si gdje se stavis...Strah je jedan o zescih okova, ali nas nitko njega osloboditi ne moze osim nas samih.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    smucka, sirius, ovo sto pisete za prisutnost muzeva, zvuci mi tako poznato MM je imao veliku ulogu prije (postavljanje roleta, dvostrukih zavjesa, odlazak na plac da se popune rezerve hrane, montiranje kade i punjenje iste vodom,kuhanje vecere za izgladnjele babice i zenu rodilju...) i poslije (otpustanje vode, odmontiranje bazena, posluzivanje vecere itd...), ali tijekom odlaska na drugu planetu, potpuno sam na nj zaboravila...sve do trenutka kada se pojavio da me pridrzava, sto mi se sada iz ove perspektive cini jednim od faktora koji je zeznuo pravi RIF (a o tome da je htio skociti u bazen na samom izgonu, da ne pricam...

  50. #100

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Ova informativka govori o tri stvari: o pucanju vodenjaka prije uspostavljenih trudova (engl. Premature rupture of membranes ili prelabour ruptures, odsada PRM , o umjetnom prokidanju vodenjaka (engl. Artificial rupture of membranes, odsada ARM) (vezano za ARM, jedna zanimljivost, to je ujedino i kratica za britansku udrugu radikalnih babica, Association of Radical Midwives , vidi http://www.radmid.demon.co.uk/, a nazvale su se tako jer su bile protiv umjetnog prokidanja vodenjaka…) i o indukciji,

    PRM
    Ne znamo kako će porod započeti…to može biti “show” (op.prev.je li se to prevodi u hrv. kao sluzni čep?), kontrakcijama ili PRM (op.prev. pucanjem vodenjaka). Zašto je to važno znati? Važno je znati da je PRM jedan od načina na koji porod počinje i ako se to dogodi, važno je promatrati boju plodne vode.

    U British Journal of Obstretics and Gyn. (BJOG), 1997, objavljeno je švedsko istraživanje koje je bilo RCT, i koje je uspoređivalo ishode poroda koji su započeli s PRM i koji su bili inducirani i onih kod kojih se čekalo do 48 sati na uspostavu prirodnih trudova. Rezultati su pokazali da ne činiti ništa tijekom 48 sati je jednako dobro ili bolje nego inducirati porod (u slučaju kada se dogodi PRM). Ako je plodna voda prozirna (engl. clear) , najbolje ništa ne raditi i čekati do 48 sati (nakon početka otjecanja plodne vode op.prev.). Bilo je i istraživanje koje je pokazalo iste rezultate za čekanje i do 72 sata.
    U slučaju PRM (plus prozirna voda, op.prev.), najbolje je čekati, nastaviti sa svakodnevnim aktivnostima i biti smirena (ne uzbuđivati se) (op.prev. uočite zamijetnu razliku u pristupu u odnosu na savjet da se odmah dođe u bolnicu, induciraju trudovi ili ubrzaju, daju preventivni antibiotici….)
    Vrlo je vjerojatno da će trudovi krenuti unutar 48 sati. Medicinska literatura ništa ne govori o čekanju koje bi bilo duže od 72 sata…Najbolje je slijediti svoju intuiciju (op.prev. čitala sam priču žene kojoj je plodna voda curila nekoliko dana; Lilianin komentar je bio: Nitko te ne može inducirati, ako ne otiđeš u bolnicu pristaneš na indukciju)

    20 posto poroda počinje s PRM. (op.prev. na kraju je nadodao da u onom švedskom istraživanju nisu radili vaginalne preglede I nisu davali antibiotike te kako su antibiotici u perinatalnom razdoblju faktor rizika za pojavu alergija u djeteta).

    INDUKCIJA
    Većina bolnica ima rutinski odnos prema indukciji (induciraju nakon određenog broja tjedana…). Takav je stav lako prihvatljiv unutar konteksta industijaliziranog poroda; standardizacija je važan koncept industijalizacije.
    Suprotni stav bi bio selektivan pristup; nakon određenog tjedna trudnoće, stanje djeteta se redovito provjerava I ako je ono u redu, čeka se. Ali ovakav pristup se sukobljava sa pristupom industrijalizacije porođaja…

    Da bi selektivni pristup bio moguć, potrebno je sljedeće:

    1.znati kada se dogodilo začeće (od tada plus 9 mjeseci je otprilike “termin”)
    2.predložiti ženi da svaki dan (nakon termina) počne brojati koliko se puta tijekom dana beba miče
    3.jedna te ista osoba mjeri svaki dan maternicu (op.prev. time se može otkriti smanjivanje količine plodne vode)
    4.upotreba ultrazvuka; to je najkorisnija upotreba uzv. (da bi se provjerilo je li ima dovoljno plodne vode)
    5.napraviti test na mokraću kojim se mjeri količina hormona posteljice (nije uobičajen test i dosta je skup)

    “Fetal distress” koji se odnosi na “postmaturity” je moguć, ali je rijedak (op.prev. ima li netko lijepi hrvatski prijevod…?)


    nastavak slijedi…

Stranica 2 od 7 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •