Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 310

Tema: Istinski neinterventni porod po Michelu Odentu

  1. #101

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    73

    Početno

    Ovo su isto hvalevrijedne informacije..A test na mokraću za izmjeru hormona posteljice se uopće radi tu kod nas u Hr?

  2. #102
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Ne stignem sad više (uskoro se nadam više uključiti u topic), za sada samo u vezi ovih par dvojbi u prevođenju :
    Ne znamo kako će porod započeti…to može biti “show” (op.prev.je li se to prevodi u hrv. kao sluzni čep?),
    Da, "show " bi se mogao prevesti s "odlazak sluzavog čepa" ili nešto sl.

    “Fetal distress” koji se odnosi na “postmaturity” je moguć, ali je rijedak (op.prev. ima li netko lijepi hrvatski prijevod…?)
    Opasnost za fetus uzrokovana (stvarnom) prenešenošću je moguća (i realna, ne izmišljena opasnost), ali rijetka.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj Tamchi prvotno napisa
    Ovo su isto hvalevrijedne informacije..A test na mokraću za izmjeru hormona posteljice se uopće radi tu kod nas u Hr?
    vjerojatno se radi, jer nismo mi tehnički nešto posebno zaostali, samo se volimo praviti jako moderni i primjenjivati tehnologiju daleko preko mjere, jer je to kao "in" ... a kaskamo za ostalima i ne kužimo da su oni počeli shvaćati da ono što je "in" ne znači i dobro ....

  4. #104
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    TinnaZ, nisam baš sigurna.
    Ne mora biti da se radi, često neke druge "popularne" u praksi metode zamijene one koje bi zaista mogle biti korisne.
    Evo ti primjer UZV pregleda koji se rade tokom trudnoće, a često se ne rade upravo onda kad bi mogli biti najkorisniji (kod prenešenosti), nego se automatski razmišlja o indukciji.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    krivo sam se izrazila, nisam mislila da se radi i koristi uobičajeno, nego da se vjerojtano može napraviti ako netko traži.

  6. #106

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Uzv-om se vidi količina plodove vode, ali se ne vidi da li mekonijska ili ne.

    Je li po Odentu rizik mekonijske plodove vode koja može ugroziti zdravlje/život bebe ako je predugo u njoj toliko malen da ipak ne preporuča amnioskopiju, iako bi jedino ona mogla dati odgovor na to pitanje?

    Doživjela sam amnioskopiju od više liječnika, nakon jedne jedva sam hodala, a neke koje su radili drugi liječnici nisam ni osjetila. Hoću reći, ona može biti invazivna i vjerojatno inducirati porod onoliko koliko je pažljivo izvodi liječnik? Valjda se i teška probava može smatrati prijetećom za početak poroda? Koliko je stvarno amnioskopija inducirala poroda, a koliko je beba bilo spašeno od sepse? Ima li igdje takav podatak pa da se onda može promatrati svrha amnioskopije. Probala sam indukciju poroda na trenutku kad tijelu i bebi nije vrijeme poroda, to ide tako teško. Ako i nakon amniosk. počnu trudovi, pa postoji mogućnost da se to poklopilo? Česti su lažni, pripremni trudnovi, i što ako takvi počnu upravo nakon te pretrage, mnogi liječnici će inercijom (radi toga što je "prošao termin") započeti s dripom. Takav porod će vjerojatno ući u statistiku da ga je izazvala amnioskopija, a u stvari nije.

    Ovo sve što pišete o Odentovom pogledu na fiziološki porod mi je fascinantno i prekrasno, ali mi pitanje mekonijske plodove vode nije riješeno, dapače, čak me njegovo ignoriranje tog rizika uznemirilo.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    sto bi on rekao o mekonijskoj plodnoj vodi (koja ne istice), tj. kako bi se to moglo detektirati, to ne znam; mozda ga mogu pitati...
    Dakle, nista nije rekao o takvom slucaju, govorio je samo sto ciniti kada je beba "prenesena" (ne volim taj naziv jer implicira da je nesto proslo rok upotrebe...zato mi prenesenost za postmaturity ne odgovara, ali kad neme bolje rijeci,,,) i ponudio tih nekoliko stvari kao moguci pristup umjesto indukcije. Koliko se sjecam (neka me MJ ispravi, ako sam zaboravila), nije govorio o amnioskopiji, nije ju uopce spomenuo u ovom kontekstu, pa pretpostavljam da ima nesto protiv nje kao nacina da se sazna stanje plodne vode. Ali mogu ga pitati i saznati sto o tome misli.
    Ono sto je vazno jest to da plodna voda mora biti prozirna, ako je vec pocela otjecati prije pocetka trudova, da bi se samo cekalo. Ako nije prozirna, ako je zelena, smedja itdl...tada se nema sto cekati. Mislim (a tu nisam opet sto posto sigurna, MJ pomoc...) da tada on zagovara ne indukciju, nego odmah carski. Medjutim, sto je to mekonijska plodna voda, moze biti predmet rasprave. Netko je spominjao blago zelenu mekonijsku vodu koja nije znak za uzbunu (mislim Liliana), ali kako se tocno ne sijecam tijeka razgovora, necu prepricavati.
    Odentov je princip, pusti stvari da idu svojim tokom i ne mijesaj se. Ako se pojavi neki jasan problem, (a privatnosti i neuznemirenost je zagarantirana), tada bolje carski , nego indukcija, epiduralna, derivati morfija, forceps, vakum itd...
    Moje najvece otkrice citajuci njegovu knjigu The Caesarean je bilo to koliko on ustvari nije protiv carskog reza i danas, u eri "sigurnog" carskog, kako kaze (the age of safe Csection), bolje je uciniti ga, nego koristiti ove gore metode. To je naravno opet toliko provokativno, osobito medju onima koji su zagovornici prirodnog poroda, ali nije da ne drzi vodu. Ali, naravno, u uvjetima privatnosti i neuznemirenosti, vecina zena ne bi trebala nista od ovog gore navedenog.

  8. #108
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Neki dan sam se vozila u autu i razmišljala što se to dogodilo s našim doktorima, zašto tolike intervencije i invazije pri porodu. A u mislima mi se pojavila, velikim slovima ispisana, riječ MAKIJAVELIZAM. Do cilja, bez obzira na sredstvo. (naravno, cilj je da se u papire upiše: beba rođena.)

  9. #109

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    kad si vec spomenula makijavelizam, a ja carsk....ovdje u Engleskoj je vlada u neko doba zakljucila kako su carski preskupi u odnosu na vaginalne porode (osim troskova operacije, zena ostaje u bolnici tri-cetiri dana, a kada je vaginalni porod, onda ide doma isti dan, ako je sve u redu, dakle, dulje se zauzimaju bolnicki kreveti), osim toga, sve se vise prica o povecanim rizicima za bebino buduce zdravlje ako je rodjena carskim, a to ce onda isto (u buducnosti) biti veci trosak itd...pa su stoga donijeli direktivu da se u sljedecih, ne znam koliko godina, smanji stupanj carskog za ne znam koliko....I onda se dogadja to da se ide na izbjegavanje carskog, gotovo pod svaku cijenu; u takvome pristupu neophodni carski mogu lako promaknuti. Naravno, istovremeno se ne poklanja puno paznje na to da uvjeti radjanja budu neuznemirujuci, privatni itd... Recept za katastrofu!

  10. #110

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    moja frendica koja je rodila 2 djece u Engleskoj ima identično mišljenje kao Saradadevii

  11. #111

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ono sto je vazno jest to da plodna voda mora biti prozirna, ako je vec pocela otjecati prije pocetka trudova, da bi se samo cekalo. Ako nije prozirna, ako je zelena, smedja itdl...tada se nema sto cekati. Mislim (a tu nisam opet sto posto sigurna, MJ pomoc...) da tada on zagovara ne indukciju, nego odmah carski.
    baš sam si razmišljala što je ispravno u takvoj situaciji, i logično mi je bilo ovo što si ti napisala, tako logično, a tako suprotno praksi kod nas .... pa sam sam zanemarila svoju logiku i pokušala se uvjeriti da je moj pogled vjerojatno krivi i sa previše opreza. Poslid je jednom napisala negdje što bi ona učinila nakon svoga poroda sa mekonijskom plodnom vodom, mekonijska plodna voda - carski.

    A opisati ću sad kako su kod mene postupile doktorica D. i doktorica Š. u Varaždinu. Prije termina su mi gledali plodnu vodu svaka 2 dana i inzistirali na indukciji. Jedan jedini liječnik nije ismijavao moju odluku da ne idem na indukciju dok god je sve u redu, i dok god mi nitko ne zna reći bolji razlog od "plodna voda je zrela, nema razloga da se čeka s porodom". Nakon termina, nije napravljena niti jedna amnioskopija, jer je bila subota, pa nedjelja, a u ponedjeljak mi je krenuo porod prirodno, pa je doktorica usred pregleda predviđenog za amnioskopiju zaključila da neće gledati plodnu vodu jer je porod počeo (bila sam na stolu,a ona je imala u rukama onu spravicu). Nakon toga dr. Š. je imala namjeru savršen tijek normalnog poroda poremetiti dripom i prokidanjem vodenjaka, ne znajući da li je plodan voda u redu kad je nisu niti pogledali, i usprkos tome što bi trebala znati koji su rizici takvog prčkanja. Loš ishod u takvom scenariju je povećavala i izrazito velika beba od 4550 gr., međutim kako nitko nije znao da je beba tako velika uopće nisu obraćali pažnju na to i željeli su savršen porod požurivati, ne znajući kakva je plodana voda.
    Sreća i kako je jedna primalja rekla poslije "sreća da nas ponekad i Bog čuva osim nas samih", je da sam ja odbila sve moguće što se odbiti dalo, tako da je porod protekao relativno bez intervencija, i beba se porodila bez komplikacija.
    Uhvati me tjeskoba kad se sjetim mogućnosti da je plodna voda mogla biti mekonijska (čime su me stalno plašili), nitko to ne bi znao, nitko nije znao kako je beba velika, i na sve to oni bi išli raditi indukciju prije termina, ili u boljoj varijatni išli bi remetiti prirodno započeti porod koji je krenuo 3 dana nakon termina.

  12. #112
    aqua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    889

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Naravno, istovremeno se ne poklanja puno paznje na to da uvjeti radjanja budu neuznemirujuci, privatni itd... Recept za katastrofu!
    Za vrijeme moje trudnoće je mm-u najveće čuđenje bilo kako se medicinska saznanja koriste za nevjerojatne gluposti. Umjesto da vrijeme provode tako da se npr pokušaju dovinuti što zapravo pokrene porod, i da sa zadovoljstvom konstatiraju kako njihova pomoć većinom nije potrebna, oni udri brže bolje koristiti sve prednosti moderne medicine, di treba i di ne treba. (zašto bi, npr, konci za šivanje stajali u ladici neiskorišteni, kada bi se svaku rodilju lijepo moglo malo recnuti pa učiti šivati.. a za učenje je, naravno, bolje da je rez ravan nego da je popucalo samo pa je neuredno..). Pretjerujem, znam, ali..

  13. #113

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Umjesto da vrijeme provode tako da se npr pokušaju dovinuti što zapravo pokrene porod, i da sa zadovoljstvom konstatiraju kako njihova pomoć većinom nije potrebna
    kljuc je u standardizaciji, kako rece Michel, to je kljucni princip industrijalizacije opcenito , pa tako i poroda. U njegovoj knjizi Farmer and Obstetrician, usporedjuje kako se to nacelo provlaci kroz modero poljodjelstvo i modernu obstetriciju, i kakve su posljedice takvog pristupa i u jednom (masovna proizvodnja lose hrane zatrovane pesticidima, zagadjena zemlja, voda itd...)i u drugom (radjanje djece kao na industrijskoj traci, bez prirodnog koktela hormona, ali uz umjetne hormone; svojevrstan pandan umjetnim gnojivima).U takvom sustavu sve se moze predvidjeti, proracunati i efikasno dovesti do cilja (rodjeno djete). U takvom sustavu drip je spas s neba , jer moze ubrzati ono sto bi,tko zna koliko, prirodno se odugovlacilo (kao sto odredjeno umjetno gnojivo moze ubrzati sazrijevanje biljke).
    S druge strane, promicuci takav sustav, bolje se zaradjuje, jer umjetna gnojiva kao i umjetni oksitocin, treba prodati, nije besplatan.

  14. #114

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    moja frendica koja je rodila 2 djece u Engleskoj ima identično mišljenje kao Saradadevii
    samo da malo rehabilitiram Engleze po ovom pitanju...ako nesto stvarno neces u domeni poroda, legalno te nitko na to ne moze prisiliti; cak imaju i to da zena mora dati svoj pristanak (verbalni) da je vaginalno pregledaju kada dodje u bolnicu ili kada joj dodju doma. Kakva je stvarna situacija na terenu, ovisi o regiji, dijelu grada (tzv post code lottery); jug je po tom pitanju bolji od sjevera Engleske ili Skotske ili sj. Irske.
    Organizirani pokret otpora protiv medikaliziranog pristupa porodu ovdje je poceo negdje pocetkom osamdesetih i nije islo tako brzo; bilo je nekoliko snaznih organizacija koje su gurale promjene, lobirale ministre, demonstrirale, radjale kod kuce itd...mislim da su promjene nastupile tek nakon desetak godina takvoga djelovanja. Procelnica odsjeka za primaljstvo, fakulteta u Sheffildu, rekla je da su promjene nastupale uglavnom zbog "stroppy women", to bi bile zene koje stalno sistemu rade probleme i bune se protiv njega, problematicne zene od kojih se medikaliziranima dize kosa na glavi. Mislim Tinna da bi tebe tvoja doktorica K. nazvala stroppy

  15. #115

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    (op.prev. evo nastavka prethodne informativke o selektivnom pristupu u tretiranju "prenešenosti" i nešto o metodama indukcije)

    Svrha selektivnog pristupa je ilustrirana naslovom jedne francuske knjige, koji u doslovnom prijevodu s francuskog, znači “drvo i plodovi”. U toj knjizi se dijete koje se treba roditi uspoređuje sa plodom jabuke na drvetu. Neke jabuke trebaju duže vremena da sazriju, nek trebaju manje…Ako se jabuka prerano ubere, dok još nije potpuno zrela, tada nema dobar okus. Nažalost, američki izdavači knjige naslov su preveli malo drugačije “Povijest porođaja u ruralnoj Europi” (op.prev. što je ustvari tema knjige).


    Različite metode indukcije


    Medicinske metode indukcije

    1. ušće maternice (cerviks) se “obradi” prostagladinima (gel, na usta, pomoću mysoprostola itd…), nakon čega slijedi oksitocinski drip

    2. membrane se prstima razmaknu (engl. sweeping the membranes”); time se odjeljuju od ušća maternice, što stimulira lučenje prostagladina.
    Vrlo često liječnik to diskretno učini dok radi vaginalni pregled. Ako se želi to izbjegnuti, važno mu je reći, ako radi vaginalni pregled, da ne dira membrane.

    3. Amniotomija ili umjetno pucanje vodenjaka (engl. ARM, artificial ruptures of membranes, ono što se na hrvatskom kaže prokidanje vodenjaka). (op.prev. spomenuo je da je amnio+tomia “rezanje, pucanje” vodenjaka, a amnio+skopija, “gledanje, pregled” vodenjaka, tj. plodne vode, malo latinskog u kontinentalnom stilu…)

    Prirodne metode indukcije

    Ne postoji niti jedna prirodna metoda indukcije; koja god metoda da se koristi, preduhitri se signal djeteta kojim ono daje znak da je spremno za rođenje.


    Ne-prirodne nemedicinske metode indukcije

    1. akupunktura, metoda koja je vjerojatno učinkovita (op.prev. pričao je o svojem prvom susretu u Kini s nekim liječnicima kineske medicine i kako oni nisu uopće spominjali akupunkturu u kontekstu porođaja. To mu je bilo čudno; kako to da je ne spominju, znači li to da je uopće ne koriste i slično, dok ih na kraju nije upitao. Odgovor je bio da se akupunktura koristi za bolesti, a porod nije bolesno stanje, čemu onda upotrebljavati akupunkturu…)

    2.ricinusovo ulje, također vjerojatno učinkovito, ali vjerojatno najopasnija metoda neprirodne nemedicinske indukcije. I vrlo neugodna.

    3.ovu metodu u Italiji zovu “francuski način”, u Francuskoj je zovu “talijanski način”; bez obzira kako se nazvala, nije prirodan način. Postoje dobri razlozi da bude učinkovita, ali nije prirodna.

  16. #116
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    cure super pisete, zao mi je sto ne stignem sve u miru procitati. budem, obecajem!

    samo da velim da je babica u grazu kod koje sam rodila znala cekati i po mjesec dana nakon sluzbenog termina. osnovna 'mjera' je da beba najbolje zna koliko je zrela i kada je spremna za porod, i ako se mama osjeca dobro, plodne vode ima dovoljno i bebini otkucaji su u redu, nema razloga za indukciju.

    ako je plodna voda lagano obojena, mama se osjeca dobro i porod protice normalno, te je beba ok, ne dize paniku i pusta da porod ide svojim tokom.

    pricale smo i o elektivnom carskom rezu, jako je protiv takvih trendova.

    btw dotaknuli smo i cijepljenje. uzasnula se sto je kod nas cijepljenje prakticki obavezno i pricala nam o njegovoj stetnosti...

  17. #117
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    naravno, obojenost plodne vode vidi tek kad vodenjak spontano pukne, nema amnioskopije ni amniotomije...

    meni je bilo drago da je muz bio uz mene, imala sam se po kome vjesati u trudu iduci put bih ipak voljela uz sebe prijateljicu kao podrsku, i to onu koja je vec prirodno rodila. muz mi je ok, ali prije svega zbog njega samoga, da prisustvuje rodjenju svog djeteta (ovim je porodom totalno odusevljen i svima prica kako mu je to naj-naj-vaznije i najintenzivnije iskustvo u zivotu koje se ne moze ni s cim mjeriti).

    mada mi je pasalo da je oko mene sto manje ljudi, da me ne diraju, ne pricaju sa mnom, da samo sjede i sute. nikakva masaza, nikakve tehnike disanja, nikakva uputstva sto da radim, to mi je sve samo smetalo i razbijalo unutarnju ravnotezu i stanje u koje sam upala.

    sjecam se da je odent u preporodu radjanja napisao da po njegovom iskustvu, sto vise ljudi na porodu, to ce biti duzi i tezi porod. ima neceg u tome, zena koja je rodila isti taj dan radjala je 20 sati a uz nju su bili muz, sestra i prijateljica.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    3.ovu metodu u Italiji zovu “francuski način”, u Francuskoj je zovu “talijanski način”; bez obzira kako se nazvala, nije prirodan način. Postoje dobri razlozi da bude učinkovita, ali nije prirodna.
    Jesi li mislila na ricinusovo ulje ili na nešto drugo?

  19. #119

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno


    nesto puno ugodnije
    Kaze Lilaiana kako je njezina baka njoj uvjek govorila o porodu "They (babies) get easy out as they got in."

  20. #120

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    da su se (bake) ovako mučile kao mi u Hrvatskoj, ne bi imela po 8-ero djece, znači stvarno bi trebalo biti malo više easy nego je sad nama

  21. #121
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa

    nesto puno ugodnije
    Kaze Lilaiana kako je njezina baka njoj uvjek govorila o porodu "They (babies) get easy out as they got in."
    Sex? Stimulacija brdavica?

    Pa reci, ženo!

  22. #122
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Citiraj Saradadevii prvotno napisa

    nesto puno ugodnije
    Kaze Lilaiana kako je njezina baka njoj uvjek govorila o porodu "They (babies) get easy out as they got in."
    Sex? Stimulacija brdavica?

    Pa reci, ženo!
    Da, odnosi se na seksualni odnos, jer prostangladin u spermi može utjecati na omekšavanje grlića maternice i potaknuti trudnove, ali čak i samo lučenje oksitocina maženjem, a pogotovo u orgazmu.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    mamma Juanita, ti si meni ostala dužna onaj jedan prijevod detaljni o dripu, odnosno razlici između umjetnog oksitocina i i prirodnog. Odnosno kako sam ja shvatila i dala sebi odgovor zašto sam se kod prirodnih trudova osjećala blaženo i sretno, i dijete je jedan pravi mali smješko; za razliku od jada, očaja i najcrnjih misli kad sam dobila drip u prvom porodu.... Htjela sam točni, precizni prijevod, topic se zove drip.
    Ako je to isti hormon koji se luči kod orgazma ... otvaraju mi se neka pitanja ... koliko umjetni oksitocin može biti savršen, on možda odradi glavnu funkciju trudova, ali ove popratne pojave sreće, blaženstva, ushićenja što rađam svoje čedo i što ću ga konačno vidjeti ...

  24. #124

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Upravo tako, Tinna, umjetni oksitocin djeluje na maternicu, ali ne djeluje na mozak (ima neke veze s time da se veze ili ne veze na odredjene receptore)

  25. #125
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Evo Tinna da se malo iskupim, neću prevoditi onaj tekst (možda kasnije kad nađem vremena), nego ću prepisat iz moje "informativke" što kaže Michel.
    Umjetni oksitocin djeluje drugačije od prirodnog jer ne dopire(za razliku od prirodnog) do mozga.
    Sintetski oksitocin ne dolazi do mozga ako ga se ubrizga IV, ali kad su djevicama štakora ga ubrizgali direktno u mozak, izazvali su kod njih reakciju majčinske ljubavi.

    Do ne tako davno se znalo samo za mehanički dio utjecaja oksitocina, a on se odnosi na to da kontrahira maternicu, da kontrahira rodnicu kod ženskog orgazma pa time doprinosi lakšem putovanju spermija do jajašca, da uzrokuje refleks otpuštanja mlijeka pri dojenju, etc.
    Ono što se danas zna je da oksitocin ima i bihevioralni efekt, tj. utjecaj na ponašanje i naziva se zbog toga hormonom ljubavi.
    Odent je napisao i cijelu jednu knjigu o tome, jedna od dviju prevedenih na hrvatski, a zove se "Ljubav očima znanosti" i praktički elaborira utjecaj prisutnosti/odsutnosti oksitocina na ponašanje.

  26. #126
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    i praktički elaborira utjecaj prisutnosti/odsutnosti oksitocina u porodu na ponašanje.

  27. #127

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ono što se danas zna je da oksitocin ima i bihevioralni efekt, tj. utjecaj na ponašanje i naziva se zbog toga hormonom ljubavi.
    joj mamma Juanita, pa kako je moguće da naši porodničari i primalje ovo ne znaju, pa to je zločin ... mislim uskraćivati majkama tako olako taj osjećaj ... nevjerojatno šibaju me trudovi, a ja se osjećam blaženo i sretno i od ushićenja bih najradije svima vikala upravo ću donijeti na svijet moje djetešce .... Vedrana bi rekla oprosti im Bože jer ne znaju, ali ja ne mogu to reći, ne mogu oprostiti što mi je netko u prvom porodu to uskratio, i što se trsio da mi to uskrati opet i u drugom porodu.
    Čitam neki dan na našem portalu, bebe ne treba prati sapunom/šamponom svaki dan ... dovoljno je dnevno pranje običnom vodom ... majkama je miris njihove bebe neodoljiv ... i to je točno, kad pomirišem svoga malca, njegov miris (ne parfema ili šampona), osjetim neodoljivu potrebu da ga ljubim unedogled .... to su sve neke stvari našeg mozga koje zanemarujemo, otuđujući se nesvjesno od našeg potomstva.

  28. #128

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    pa to je zločin
    Upravo je to rijec koju je Liliana upotrijebila za indukciju. Svaki drip nije indukcija, ali nije ni daleko od indukcije.

    Buduci da je tesko povjerovati da ce se praksa promijeniti preko noci (godina), mislim da nam treba biti jasno sto nam preostaje da ucinimo.[/quote]

  29. #129
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Znam Tinna što misliš, meni se tokom ovog tečaja stalno miješao osjećaj oduševljenja i frustracije i žalosti kad vidim kako stvari funkcioniraju u realnim situacijama.
    Baš sam pod dojmom jednog friškog primjer (i moje prvo iskustvo najbliže doularenju) gdje su ženu plašili i okrivljavali da ugrožava dijete time što ne želi drip, a zapravo je prava istina da oni ugrožavaju dijete dripom.
    Jedna najobičnija činjenica-da svaka intervencija nosi svoje rizike i da je najsigurniji porod onaj bez intervencija, se u eri industrijaliziranog poroda konstantno ignorira i opravdava nužnošću tih intervencija.
    A istraživanja govore nešto sasvim drugo.

    Zato ih Michel Odent naziva politički nekorektnim istraživanjima ili "cul-de sac"-istraživanjima(cul de sac=jednosmjerna ulica, jer se nakon takvih istraživanja ne mijenja praksa i ne vrše daljnja istraživanja, nego se ignoriraju, čak i kad se radi o RCS objavljenima u Lancetu, British MJ, etc).

  30. #130
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ...što on opet objašnjava time da bi se stvarnim priznavanjem rezultata tih studija trebala naglavačke preokrenuti kompletna uobičajena praksa u periodu trudnoće i poroda, a to mnogi ne žele.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Dugoročne posljedice načina na koji se djete rađa
    ( i svega onoga što se zbivalo u perinatalnom razdoblju)

    (op.prev. istraživanja navedena u ovoj informativci su iz baze podataka Primal Health Research, koja se može naći na http://www.birthworks.org/primalhealth/keywords.html


    Zdravlje odraslog čovjeka je oblikovano u maternici, ali sada ćemo promatrati zdravlje u jednom širem smislu, zdravlje kao sposobnost da se voli sebe i sposobnost da se vole drugi. U suprotnosti s time postoji narušena sposobnost voljenja sebe i narušena sposobnost voljenja drugih (eng. impaired capacity to love oneself and impaired capacity to love others). Obući ćemo šešir epidemiologa (op.prev. time misli da nećemo promatrati pojedinačne slučajeve i pojedinačna iskustva, nego kroz prizmu statističkih vjerojatnosti).

    Ključne teme kada se govori o narušenoj sposobnosti voljenja sebe i/li drugih:

    Samoubojstvo, osobito samoubojstvo tinajdžera, je narušena sposobnost voljenja sebe.
    Postoji istraživanje koje je pokazalo da je faktor rizika za uspješno samoubojstvo to da je osoba kao novorođenče bila umjetno reanimirana.
    U British Medical Journal, 1999, objavljeni su rezultati istraživanja koje je provedeno u Švedskoj (Jacobson), a koje je ispitivalo različite metode koje ljudi koriste da bi počinili samoubojstvo. Rezultati istraživanja su pokazali sljedeće: oni ljudi koji su imali teško rođenje (npr. s vakumom), izabrali su nasilan način samoubojstva. Oni koji su imali pri rođenju neki oblik asfiksije (nedostatak kisika), izabrali su samoubojstvo koje je uključivalo neki oblik asfiksije (op.prev. radi se sve o statističkim vjerojatnostima, tj. statistički značajnim korelacijama, ne o nekom apsolutnom zakonu, vidi na
    http://www.birthworks.org/primalheal....phtml?study=9

    Također, čini se da postoji korelacija između toga kako je žena sama bila rođena i načina na koji će ona rađati svoju djecu, ali postoje i drugi faktori koji na to utječu.

    Epidemiolozi nam pružaju ovakve podatke, ali oni ih ne interpretiraju. Nije njihov posao da ih interpretiraju. Ali, važno je doći do tih podataka; nije dobro graditi teorije pa tek nakon toga prikupiti podatke.

    Epidemiologija je zaživjela prvi puta ovdje, u Londonu, sredinom 19. stoljeća (1850. epidemija kolere u Londonu), kada je John Snow pokušao pronaći faktore rizika za dobijanje kolere. Nakon ispitivanja je zaključio da je pijenje vode iz određenog bunara u četvrti Soho, faktor rizika za dobijanje kolere. Kada su zatvorili taj bunar, završila se epidemija kolere. Njegov posao nije bio taj da objasni zašto.
    Danas je vrijeme da se prikupe podaci, a teorije će se već pojaviti.

    Suptilni oblik samodestruktivnog ponašanja (narušena sposobnost voljenja sebe) jest ovisnost o drogama.
    Nekoliko švedskih istraživanja pokazalo je korelaciju između majke koja je u porodu dobijala lijekove za ublažavanje boli (osobito one iz skupine morfija) i buduće djetetove ovisnosti o drogama. (op.prev. vidi sljedeće linkove: )

    http://www.birthworks.org/primalheal...html?study=295
    http://www.birthworks.org/primalheal....phtml?study=6
    http://www.birthworks.org/primalheal....phtml?study=5
    http://www.birthworks.org/primalheal....phtml?study=7
    http://www.birthworks.org/primalheal....phtml?study=8


    Anoreksija nervosa je također oblik samodestruktivnog ponašanja. U Primal Health Research bazi podataka (http://www.birthworks.org/primalhealth/keywords.html ), postoje dva istraživanja koja su se time bavila.
    Najvažnije je švedsko istraživanje u kojem su istraživači imali pristup popisu svih švedskih djevojčica koje su rođene u razdoblju 1974-1983 i imali su na uvid medicinske bilješke djevojka u dobi 10-21 godine koje su imale dijagnozu anoreksije, te je postojala i kontrolna grupa. Rezultati istrživanja su pokazali da je najznačajniji faktor rizika za razvoj anoreksije, cephalhaematoma pri rodjenju (op.prev. to je hematom na glavi, koji nije obična kvrga, nego nakupina krvi u kostima lubanje), što znači da je, iz mehaničkog kuta gledanja, porod bio težak (npr. vakum, forceps). (op.prev. abstrakt istraživanja je na http://www.birthworks.org/primalheal...html?study=262, a na ovom linku http://www.birthworks.org/primalheal...html?study=580 , ima nešto o bulimiji)

    Autizam se može prezentirati kao narušena sposobnost voljenja drugih. Autizam me zainteresirao kada sam se 1982. susreo s Nikom Tinbergenom, jednim od utemeljitelja etologije (op.prev. znanost koja proučava ponašanje životinja), a koji je podijelio Nobelovu nagradu 1973. godine s Konradom Lorenzom i Karlom von Frischom. On je proučavao neverbalno ponašanje djece koja imaju autizam, i to u njihovom kućnom okruženju. Ne samo da je mogao pružiti detaljne opise svojih zapažanja, već je istovremeno naveo faktore koji predisponiraju za autizam ili one koji mogu pojačati simptome. Neki od tih faktora, koje je identificirao, bili su indukcija poroda, «duboki forceps» porod, porod pod anestezijom i umjetna reanimacija nakon poroda. Kada sam ga susret, upravo je istraživao moguću povezanost između problema uspostavljanja kontakta očima kod djece s autizmom i odsutstva kontakta očima između majke i djeteta odmah nakon rođenja (vidi http://www.birthworks.org/primalheal...phtml?study=33)


    1991. godine u Lancetu, objavljeno je istraživanje japanske psihijatrice Ryoko Hattori. Ona je istraživala faktore rizika da se razvije autizam i mjesta rođenja. Rezultati njezinog istraživanja pokazali su da djeca rođena u određenoj bolnici imaju znatno veći rizik da razviju autizam, od djece rođene u drugoj bolnici. U ovoj prvoj bolnici, postojala je bolnička rutina da se porod inducira jedan tjedan prije očekivanog termina i da se koristi mješavina sedativa, anestezija i analgetika tijekom poroda ( vidi http://www.birthworks.org/primalheal...phtml?study=12 ).

    Najopsežnije istraživanje koje je provedeno ispitujući perinatalne faktore rizika za autizam je objavljeno u srpnju 2002. Istraživači su imali na raspolaganju podatke o rođenju sve djece u Švedskoj, u razdoblju od dvadeset godina (1974-1993). Osim toga, imali su podatke 408 djece oba spola kojima je dijagnosticiran autizam. Za svako dijete izabrano je pet kontrolnih slučajeva (ukupan brouj djece u kontrolnog grupi bio je 2040). Rizik za razvoj autizma bio je povezan sa carskim rezom, Apgarom nakon 5 min koji je manji od 7, majkom rođenom izvan Europe ili Sj. Amerike, krvarenjem u trudnoći, svakodnevnim pušenjem u ranoj trudnoći, malom težinom za gastacijsku dob i urođenim malformacijama. Varijabla «indukcija poroda», nije, na žalost, bila sastavni dio istraživanja, jer se nije bilježila u Nacionalnom registru poroda sve do 1991. godine.

    (op. prev. ostala istraživanja o perinatalnim faktorima rizika za autistični spektar poremećaja nalaze se na http://www.birthworks.org/primalheal...tml?kw=*autism )

    Postoji nekoliko razloga zbog čega su daljnja istraživanja u ovom smjeru nužna. Prvi razlog je taj što najstarija istraživanja u ovom smjeru su identificirale indukciju poroda kao faktor rizika, a novija istraživanja to nisu uzela u obzir. Indukcija poroda se eksplicitno treba uzeti u obzir, jer ona može biti povezana i s vaginalnim porodom (uz ili bez intervencija, poput forcepsa) i sa carskim rezom. Drugi razlog leži u tome što se epidemija autizma pojavila istovremeno kada se pojavila epidemija induciranih poroda.Treći razlog, možda i najvažniji, je taj da djeca sa autističnim poremećajem, prema novim istraživanjima, imaju drugačiji «sustav oksitocina» od normalnog.
    Prve naznake u ovome smjeru pojavile su se nakon istraživanja uzorka krvi 29 djece sa autizmom i 30 neautistične djece iste dobi. Pokazalo se da autistična djeca imaju značajno nižu razinu oksitocina u krvi. Oksitocin se povećavao starenjem u normalnoj grupi, ali ne i u atuističnoj. Ovi rezultati su potaknuli daljnja detaljna istraživanja o oksitocinskom sistemu djece sa autizmom. Došlo se do saznanja da se oksitocin u mozgu može pojaviti u nekoliko oblika. Postoji nepeptidni oksitocin (OT) i «C-terminal extended peptides», koji se zajedno označavaju kao OT-X. OT-X predstavlja međustadij sinteze oksitocina koji se nakuplja u krvi , ako postoji neki poremećaj u sustavu procesiranja oksitocina (engl. «due to incomplete processing machinery). 28 dječaka s dijagnozom autizma su uspoređena s 31 dječakom iz kontrolne grupe (iste dobi, bez dijagnoze autizma) i rezultat je bio: autistična grupa je imala nižu razinu OT, povećanu razinu OT-X i povećani omjer OT-X/OT , u odnosu na kontrolnu grupu.
    Drugim riječima, djeca s autizmom pokazuju alteraciju u oksitocinskom sustavu:postoje nedostaci u nacinu stvaranja oksitocina.

    Zašto ova (gore navedena) istraživanja nisu bolje poznata i zašto ih se ne uzima u obzir?
    Radi se o temama koje su popularne (ovisnosti, autizam, delikvencija...), o istraživanjima koja su objavljena u ozbiljnim stručnim časopisima...zašto ih mediji nisu «otkrili» i promovirali u javnosti?
    Ne samo to da nisu postala poznata, nego istraživači koji su ih sproveli, imali su silne neprilike (Japanka Hattori je otpuštena s posla nakon što je objavila svoj rad). Zašto?

    Ovakva vrsta istraživanja nije «politički korektna», previše potresa medikalizirani način rađanja.
    (op.prev. Michel je izmislio pojam «cirkularna epidemiologija» koji se odnosi na situaciju koja, prema njegovom mišljenju, postoji danas u perinatalnim istraživanjima, kada se stalno jedne te ista istraživanja ponavljaju i kada se dokazuje i pokazuje ono što se već puno puta dokazalo i pokazalo. Dobra ilustracija za ovo je posjet Pubmed.com , to je najveca virtualna medicinska knjižnica. Pobala sam ukucati «induction, PRM» ne bi li pronašla istraživanje koje je ispitivalo čekanje do 48 sati versus indukcija kod PRM. Ono što sam dobila su silna istraživanja koja ispituju jedne te iste stvari, je li efikasnije inducirati mioprostolom ili oksitocinskim dripom, je li bolje mioprostol oralno ili vaginalno, je li oksitocinski drip bolji uz ARM ili ne itd..par tema koje se ponavljaju , a izbacilo mi stotinjak istraživanja...)

    Cirkularna epidemiologija je današnja norma. S druge strane postoje istraživanja koja su potpuno ignorirana, koja se ne ponavljaju, ne provjeravaju, koja nikuda ne vode...cul-de-sac epidemiologija (fran. «dno vreće» ili ćorsokak epidemiologija).
    Kada je istraživanje politički korektno, tada postoji cirkularna epidemiologija, a kada nije, tada se završi u ćorsokaku.

    Ponekad je moguće izvući se iz tog ćorsokaka i otvoriti aleju...zato trebamo tragati za epidemiologijom koja će otvoriti nove vidike (engl. breakthrough epidemiology)!

  32. #132

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Uf, uf ... a za dlaku sam izbjegla indukciju u drugom porodu.
    Ono što me muči, je prvi porod u kojem su mi na prijevaru dali drip, a mislim i gel nakon što mi je puknuo vodenjak. Razlike u ponašanju između moje dvoje djece su drastične .... svi to pripisuju slučajnosti i genima. Srećom oboje su zdravi, ali curica se vrlo često ne obazire na vanjske podražaje (može joj se pričati, vikati, moliti, ljubiti) ali ona se ne da skrenuti sa onog u što se trenutno udubila. Da li je to samo jaka koncentracija, namjerno ignoriranje svijeta oko sebe kad joj odgovara ... ili nešto treće, u biti ne želim znati. Uz to se još uvijek prilikom buđenja bori sa navidljivim protivnikom, vrišti, i kao da se brani od nekoga tko želi nešto od nje a ona ne želi (da se probudi). A s pogleda nježnosti, uvijek malo prejako stisne, malo prejako gurne, malo prejako doda, malo prejako skoči na nekoga ... i iako mi to pokušavmo korigirati kao da joj fali neka finesa da može sama osjetiti gdje će drugoga zaboljeti (kad taj drugi počene vikati onda stane, jer u biti nije namjerno). Za razliku od Jana koji se širom smije kad se budi, kad ga se uzme na ruke, kad mu se priča, kada ga se mazi, zna kad me grize koja je granica ... .
    Sve nekakve stvari na koje nitko ne obraća pažnju jer ustvari sve ostalo savršeno funkcionira, i takvi detalji nikome ne predstavljaju problem.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    a teško je ići protiv struje (iako maožda time riskiraš zdravlje svoje djece), jer ti se onda dogodi ovo:
    LONDON - Engleski doktor koji je raširio svjetski strah od povezanosti autizma i trostrukog cjepiva protiv ospica, mumpsa i rubeole (MMR) danas se našao na sudu optužen za teški profesionalni propust.

    Dr. Andrew Wakefield objavio je 1998. godine rad koji je doveo do ozbiljnog smanjenja broja britanske djece koja su cijepljena protiv MMR-a, jer su roditelji povjerovali da to cjepivo može dovesti do autizma, bolesti koja zagorčava život brojnim obiteljima, a kojoj se još ne zna uzrok.

    Dr. Wakefield svoj je rad objavio u žurnalu Lancet, koji se u međuvremenu ogradio od tog istraživanja ne samo zato što nije bilo provedeno dovoljno znanstveno nego i zbog toga što je otkriveno da je, tijekom pisanja Lancet rada, Wakefield primio novac od odvjetnika roditelja koji su tvrdili da je MMR oštetio zdravlje njihove djece. Wakefield je za taj novac trebao tražiti dokaze koji bi poduprli tezu tužitelja.

    Danas ga je na sud dalo britansko Opće medicinsko vijeće koje se nada da će time konačno staviti točku na i cijeloj priči i vratiti povjerenje roditelja u sigurnost MMR-a, cjepiva čiju su nepovezanost s autizmom nakon više od desetljeća ispitivanja na nekoliko desetaka tisuća djece potvrdili Finci. Ako 50-godišnji Wakefield na suđenju, koje se očekuje iduće godine, bude proglašen krivim, bit će izbrisan s liste liječnika. U pet godina nakon što je Wakefield objavio svoj rad, stopa imuniziranosti britanske djece pala je na svega 78,9 posto djece, što je daleko od standarda Svjetske zdravstvene organizacije koja kaže da 95 posto djece mora biti cijepljeno da bi se izbjegla epidemija.

    Taj postotak je u dijelovima Londona bio niži i od 60 posto, a kao izravna posljedica pojavio se povećan broj djece koja su oboljela od sve tri bolesti. Broj slučajeva mumpsa je, primjerice, 2003. narastao sa 4204 na vrtoglavih 56.390 prošle godine. Wakefield od 2001. godine živi u Americi.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Izvor?

  35. #135
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Wakefield je žrtveno janje.
    Da ne skrećem puno s teme, ima na ovom http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=15954
    topicu detaljno o tome tko je bio u komisiji koja ga je diskreditirala (ljudi koji su dioničari u tvrtkama koja proizvode cjepiva i koji se bez obzira na to usuđuju Wakefieldu spočitavati "sukob inreresa"...hm...)

  36. #136

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ne znam, to mi je kolegica poslala, mislim da s Iskona ....

  37. #137

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    ovo je vise tema za VOPove, ali ne mogu odoljeti (tim vise sto je trebala biti jedna informativka o dugorocnim posljedicama i medjudjelovanju cjepiva na zdravlje , ali nije bilo vremena za nju na seminaru).

    Citam prije tjedan - dva jedan drugi clanak s naslovom "Istrazivanje potvrdilo da postoji veza MMRa i autizma" (preneseno iz novina Sunday Expres, 28/05/2006, napisala Lucy Johnson, urednica za zdravlje:
    Znanstvenici su potvrdili da postoji kontroverzna veza izmedju MMR i autizma. Rezultati istrazivanja slazu se (corroborate) sa istrazivanjem Dr Andrew Wakefielda, koje je diskreditirano od strane Ministarstva zdravstva, a koje sugerira da je moguce da je kombinirano cjepivo za ospice, mumps i rubeolu doprinijelo povecanju broja slucajeva autizma.
    Novo istrazivanje, koje predvodi Dr. Arthur Krigsman, djecji gastroenterolog iz New York University School of Medicine, pozvao je na hitno temeljito preispitivanje britanskog programa cijepljenja za djecu.
    Istrazivanje, koje treba biti predstavljeno na Medjunarodnoj konferenciji istrazivanja na podrucju autizma u Montrealu sljedeceg tjedan, je jos uvijek u tijeku, ali su rezultati rane faze svejedno objavljeni, jer se radi o znacajnoj stvari. Istrazivanje ....je pronaslo da autisticna djeca imaju ozbiljne crijevne upale, identicne onima koje je Dr. Wakefield opisao prije 8 godina. Biopsija tkiva ....je potvrdila da 85 posto ispitanika (s autizmom) ima virus ospica u svojem (upaljenom) crijevnom traktu ...
    Ministarstvo zdravlja ce se neugodno iznenaditi kada cuje ovu vijest, jer su iskritiziraali Wakefielda da ono sto on radi je nepotvrdjena (od drugih istrazivanja) "losa znanost". ..(koja, eto sada, dobiva mozda potvrdu, op.prev)

    i tako dalje...Mozemo o tome nastaviti na VOPu, mislim da cu prevesti cijeli clanak i staviti tamo.

    Michel Odent misli da cijela stvar s MMR i autizmom je medijski napuhana. Za njega je osumljicena strana indukcija poroda, ne MMR, iako njegov stav o rutinskom cijepljenju je , najblaze receno, podozriv. Misli da uopce ne postoje istrazivanja koja bi pokazala kako svi ti kokteli cjepiva djeluju medjusobno i kako utjecu dugorocno na zdravlje.
    Prvo njegovo predavanje kojemu sam prisustvovala prije nekoliko godina, je bilo na tu temu i kroz cijelo predavanje se povlacilo pitanje nedostatka istrazivanja na podrucju cijepljenja. On, sam , je napravio neka istrazivanja, vidi http://www.birthworks.org/primalheal...l?study=124ala,
    http://www.birthworks.org/primalheal...html?study=126

    Inace, Britansko medicinsko vijece, koje se spominje u ovom clanku, je prije mjesec i pol pobunilo se protiv toga da se iz drzavnog proracuna financira homeopatska bolnica u Londonu (mislim da je jedina takva uopce u Engleskoj i da je jedina koja je sufinancirana (sva homeopatija je privatna), tj. rekli su kako to trosi prijekopotreban novac za zdravstvo, a uopce nije znanstveno dokazano da djeluje (problem je sto su se kasno sjetili za lov na vjestice....navodno, vec oko 50 posto Engleza koristi homeopatiju...)

  38. #138

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Tinna, ovo sto razmisljas na glas o svojoj djeci...mozda ima puno veze s porodom, a mozda ima puno veze s necim drugim. Ona istrazivanja govore o vjerojatnostima, faktorima rizika, ne predstavljaju dokaz za nekakav apsolutni zakon.
    Problem je sto se takav faktor rizika u praksi potpuno zanemaruje i ne uzima u obzir, ignorira. U svim onim silnim istrazivanjima o indukciji koje sam procitala ovih dana, stalno se raspreda sto je efikasnije (u smislu sto dovodi do najbrzeg otvaranja usca maternice i onda porodjaja djeteta; ima jedan super pojam za usce koje se dobro ne otvara....zovu ga "unfavourable cervix" !), a nitko se ne bavi time kako taj oksitocinski drip utjece na dijete, njegov hormonalnu reakciju i sl. I naravno, ne istrazuju kako oksitocinski drip djeluje, tj. uopce ne djeluje na majcin mozak, kako se blokira lucenje njezinog oksitocina (a ako je to hormon ljubavi, onda valjda ima to neke veze i s time kako ce voljeti svoje dijete i ono nju). Ugavnom, jedan mehanicki pristup, vrlo jednostran.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    da, znam da može imati ili ne imati veze tko zna s čim ....

    I slažem se da taj hladni, nacistički pristup totalno zanemaruje dobrobit djece i roditelja u kasnijem životu, što je ponavljam zločin jer posljedice mogu biti nešto što će nas pratiti cijeli život, a to ustvari nikoga nije briga, jer prestajemo biti briga zdravstvenog sustava čim prekoračimo prag bolnice.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Evo prijevoda jednog sazetka kojeg sam danas dobila. Nije od Michela, ali pusu u isti rog...

    Kako strah utječe na trdove i porod
    (sažetak čalnka objavljenog u američkom časopisu Midwifery Today, http://www.midwiferytoday.com/default.asp ;autorica je Coleen Bak, a članak se zove «Uloga straha u procesu rađanja u SAD»)

    Strah može imati negativan učinak na napredovanje trudova žene koja rađa i na sveukupni doživljaj poroda. …Kod životinja se može uočiti fenomen usporavanja trudova ili potpuni prestanak trudova kao fiziološkog odgovora organizma na emocionalno stanje u kojemu dominira strah. …Isti se (fiziološki ) odgovor uočava u žena kada dođu u trudovima u bolnicu…Pokazalo se da emocionalne promjene utječu na fiziološko stanje žene koja rađa…..To je koncept koji se teško prihvaćva i teško uvodi u postojeći sustav rađanja u SAD-u, gdje je odvojenost uma I tijela univerzalno prihvaćena pod prizmom kartezijanskog dualizma…..Suvremena američka biomedicinska znanost je duboko ušančena u ovaj koncept I rijetko usmjerava svoju skrb o mentalnu razinu čovjeka.

    … Međutim, znanstvena istraživanja… pokazuju kako se događajau određene hormonalne promjene kada postoji strah, stres i tjeskoba….Adrenalin se navodi kao antiteza oksitocina, hormona koji se prirodno proizvodi u tijelu i koji stimulira kontrakcije uterusa (Gaskin 2003). Za drugu grupu hormona, koji se nazivaju katekolamini, (a koji uključuju endorfine, norepinefrine i dopamine), dokazano je drugim istraživanjima da su uzročni čimbenici za uznemirenost djeteta (eng. “fetal distress”,) I težak porođa. .Katekolamini …..su u krvotoku kada je trudna žena tjeskobna ili prestrašena (i tada ih kroz posteljicu prenosi na dijete….) (U tim uvjetima, rizici da dijete postane uzneimreno (fetal distress) tijekom trudova i poroda se povećavaju , a time se povećava i mogućnost medicinskih intervencija.
    Razina straha koju žene doživljavaju u današnje vrijeme može biti djelomično uzrokovana i time što porođaj više nije ženska domena (ženski posao)….Medikalizacija poroda djelomično uzrokuje strah, a taj strah onda uzrokuje povećanu razinu (nepoželjnih, ometajućih) hormona čija povećana razina opet uzrokuje komplikacije koje vode medicinskoj intervenciji. Ta cirkularna logika utemeljuje kao normu.medicinski interventni porođaj.
    Reference:

    • Kitzinger, S. 2000. Rediscovering Birth. New York: Pocket Books.
    •Klaus, M., J. Kennel and P. Klaus. 1993. Mothering the Mother: How a Doula Can Help You Have a shorter, Easier, and Healthier Birth. Cambridge, MA: Perseus Books.

    ps. obratite paznju na drugu referencu

  41. #141

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    zanimljivo mi je ovo o endorfinima...
    Za drugu grupu hormona, koji se nazivaju katekolamini, (a koji uključuju endorfine, norepinefrine i dopamine), dokazano je drugim istraživanjima da su uzročni čimbenici za uznemirenost djeteta
    sto mislite, je li to znaci da u velikoj koncentraciji uzrokuju fetal distress , a u manjoj koncentraciji samo ublazavanu bol i stvaraju osjecaj blayenstva (i posljedicno, da se u ekstaticnom porodu, buduci da nema boli, uopce ne luce pa se time jos vise umanjuje mogucnost fetal distressa...ili je to pretendeciozna interpretacija...?)

  42. #142
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Tko zna...

    Nego, na stranicama udruge primalja je izašao onaj tekst "Ribe ne vide vodu". Meni najjači dio je ovaj:

    Liječnici su zamijenili primalje u nerizičnim porođajima, a zatim je znanost dokazala da su primalje sigurnije. Bolnica je zamijenila dom u nerizičnim porođajima, a zatim je znanost potvrdila da je rađanje kod kuće sigurnije, s mnogo manje nepotrebnih intervencija. Bolničko osoblje zamijenilo je obitelj pri porođaju, a zatim je znanost potvrdila da je porođaj sigurniji ako su prisutni članovi obitelji. Rađanje u ležećem položaju zamijenilo je rađanje u okomitom položaju, a zatim je znanost dokazala da je okomiti položaj sigurniji. Odvajanje novorođenčadi od majke zbog pregleda u prvih 20 minuta nakon rođenja zamijenilo je ostavljanje beba s majkama, a zatim je znanost dokazala važnost kontakta s majkom u tom razdoblju. Mlijeko koje je proizveo čovjek zamijenilo je mlijeko koje stvara žensko tijelo, a zatim je znanost dokazala da je majčino mlijeko kvalitetnije. Dječja soba za novorođenčad u bolnici zamijenila je majku, a zatim je znanost dokazala da je ostanak s majkom bolji za dijete. Inkubator je zamijenio majčino tijelo pri skrbi za novorođenčad niske porođajne težine, a zatim je znanost dokazala da je u mnogim slučajevima bolja klokan-metoda. Kada bi više liječnika doživjelo potres ili erupciju vulkana, shvatili bi da su njihove ideje o kontroliranju prirode tek priče za prikrivanje ljudske beznačajnosti.
    A jedan dio govori o sličnom kao i Odent:

    Iako se opstetrička skrb postupno sve više temelji na dokazima, postoji sklonost da se ne procjenjuju blaži i/ili dugoročni rizici opstetričkih intervencija. Na primjer, dokazi pokazuju da raste broj slučajeva određenih neuroloških problema kao što su poremećaj smanjene pažnje, disleksija i autizam. Iako se nastoji naći uzrok tim problemima, ne znam ni za jedan slučaj da se pokušala pronaći bilo kakva povezanost s opstetričkim intervencijama koje su istodobno u porastu, kao što je ultrazvuk u trudnoći, farmakološko induciranje porođaja, epiduralni blok za normalne porođajne bolove i elektivni carski rez.
    Link je http://www.udrugaprimalja.hr/content/view/78/43/

  43. #143

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Međutim, humanizirani porođaj danas nije moguć na mnogim mjestima, uključujući Australiju. Zašto? Zato što ribe ne vide vodu u kojoj plivaju. Osobe koje prate porođaj – liječnici, primalje ili medicinske sestre – imaju iskustvo bolničkih, visokointerventnih medikaliziranih porođaja pa ne mogu vidjeti duboke posljedice koje njihove intervencije imaju na proces rađanja. Oni nemaju pojma kako izgleda porođaj bez ikakvih intervencija, porođaj koji nije dehumaniziran. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) sažeto je opisala tu vrlo raširenu nemogućnost uviđanja što je normalan, humaniziran porođaj
    Ovaj dio mi je toliko vazan (sto se tice plana djelovanja), s time da bih u ovo prvo boldano dodala, ne samo da oni ne vide posljedice svojih intervencija, nego ne mogu vidjeti kakav porod moze biti bez intervencija, kako moze biti dobar, lagan, uzivajuci. To mi se cini jos vaznijim. M. Odent je rekao da je istinski spoznao fiziologiju poroda i kakav porod moze biti kada je fizioloski, tek kada je poceo prisustvovati porodima kod kuce. U bolnickom okruzenju ili okruzenju osoblja koje radi u bolnickom okruzenju i istrenirano je u takvom sistemu (premda porod moze biti i kod kuce), tesko...
    Druga stvar...ne znam tko je izmislio taj naziv humanizacija radjanja ili porda, ali cini mi se da nije dobro smisljeno. Fizioloski porod je porod iz starog mozga koji dijelimo sa ostalim sisavcima i bilo bi tocnije reci animalizacija poroda. Humanizacija se, znam , poziva na to da se zena ne tretira kao nekakav predmet na pokretnoj industrijskoj traci radjanja uz masinu koja kaze piiiiing, ali bas zamagljuje bit problema tog pristupa. I bez tehnologije, porod moze biti jako interventan, a kad je interventan, tada postaje i opasan (sto bez tehnologije moze onda biti jos opasnije)


    [

  44. #144
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    off topik: kako se izgovara doula?

    Spojeno o i u (kao zagorci)
    Samo dula ili baš doula?

  45. #145

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    samo "dula"
    pise se doula jer se tako pise na grckom (doula =robinja, doulos=rob,
    paramana=sa majkom
    ustvari, pitanje i nije bas off topic, ovo je topik o doulama. Prevest cemo uskoro neke razgovore s doulom Lilianom, sto ona radi, koja je njezina uloga kod poroda kod kuce, koja kod poroda u bolnici, koja je uloga tijekom trudnoce, a koja poslije poroda.
    Ukratko, postoje doule koje su doule za porod (birth doula) i one koje su doule za poslijeporodjajno razdoblje (postnatal doula), a vecina doula je i jedno i drugo.

  46. #146
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Saradadevii, stalno te hoću pitati: Kako ti vodiš te zabilješke? Snimaš ili pišeš? I koja je tvoja motivacija?
    Motivacija za sto? Za seminar ili za ovaj topik?
    Mislila sam na motivaciju za seminar, istraživanja, čitanja knjiga... Jesi ti već sad doula ili ćeš tek postati? Ili si se za sve to zainteresirala iz nekih drugih razloga?
    Kako se u stvari počinje biti doula? Ne mislim u HR, nego tamo gdje stvarno doule djeluju. Moraš li imati neki certifikat? I kako se stječe prva praksa? Budeš prisutna na porodu svojih prijateljica ili ideš s drugom doulom? Moraš li imati neki certifikat?

    Miljon pitanja, znam :?

  47. #147

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Kako se u stvari počinje biti doula? Ne mislim u HR, nego tamo gdje stvarno doule djeluju. Moraš li imati neki certifikat? I kako se stječe prva praksa? Budeš prisutna na porodu svojih prijateljica ili ideš s drugom doulom? Moraš li imati neki certifikat?
    U VB stvari stoje ovako:
    ako zelis biti doula priznata od profesionalne organizacije koja je, kao nekakav doularski ceh, tada trebas imati certifikat nekog od priznatih tecaja/seminara (kako god da se to nazvalo)
    Jedna od takvih cehovsih udruzenja je doula.uk, mozes pogledati na http://www.doula.org.uk
    Na tim stranicama, pod rubrikom Find a doula, moze se vidjeti koji tecajevi se priznaju kao profesionalna kvalifikacija

    Birth Consultancy
    http://www.birthconsultancy.org
    Demestia
    http://www.demestia.birthcreation.co...?page_id=index
    Early Nurture (za postnatalne doule)
    http://www.pamlacey.me.uk/6719.html
    Nurturing Birth
    http://www.nurturingbirth.co.uk/

    i najbolji!
    Paramana Doula
    http://www.paramanadoula.com/index.html

    Tecajevi se ponesto razlikuju, npr. ovaj prvi (znakovitog naziva) ima tri puta po tri dana rezidencijalene seminare, esej i jos nesto.
    Ovi drugi su kraci. Paramanadoula traje tri dana, nema pisanja eseja (iako bih bas to voljela, pa da mi ga Michel Odent procita i da feedback ), nema "provjere znanja". Njegova je filozofija da svaka zena koja rodi, vec puno zna, pa uz ponesto korisnih informacija i nesto intuicije moze krenuti u praksu, a u praksi se onda dalje uci.
    Naravno, mozes doulariti i bez certifikata, ali ne mozes biti priznata doula unutar ceha. Pocne se tako da si prvo "doula pripravnica" (trainee doula), i to mozes biti za porod i(li) za poslije poroda. Kada prisustvujes cetirima porodima u svojstvu doule (placeno ili neplaceno), tada se mozes prijaviti za status "priznate doule" (recognized), priznate od strane krovne organizacije, npr. doula.uk. Postoji procedura kako da postanes priznata (imas preporuke zene kojima si bila na porodu ili si im pomagala kao postnatalna doula, prodjes neki razgovor sa svojom tutoricom , mislim da postoji i neki pisani rad...). Uglavnom, razlika izmedju TD (trainee doula, pripravnice) i RD (recognized, priznate doule) je u cijeni koju ona, ako naplacuje, moze naplacivati (150 funti za porod i 10 funti na sat za poslijeporodjajno doularenje za pripravnice; za iskusne doule cijena jza porod (u Londonu, koji je vraski skup) je 500-800 funti, za poslije poroda moze biti 20-50 funti, ovisno o kvartu.)

    Mamma Ju i ja smo zavrsitle Paramanadoulu i dobile ceritifikat. Ja sam se uclanila u ceh doula.uk i cekam posao , a mamma Ju treba osnovati ceh u Hrvatskoj

    Bez ceha se , naravno, moze. Ovdje se to prosirilo kao posao, no ne treba biti tako. U Hrvatskoj bi se moglo poceti na razne nacine; zene su oduvijek pomagale jedna drugoj u mnogim vidovima majcinstva, ukljucujuci i porodjaj. Problem je u bolnicama koje ne dopustaju stalnu prisutnost takve osobe (predradjaona, kako sam nedavno saznala, je neosvojiva bolnicka utvrda), ali opet, moze se ostati i kod kuce, umjesto u predradjaoni.
    Biti poslijeporodjajna doula je puno jednostavnije, sto se borbe sa sistemom tice (mozda bi se samo patronazne nasle tu ugrozene); pomaze se novoj mami oko svege u kuci i sire (sve ono sto bi radila idealna baka ili mama: kuhanje, ciscenje, briga da mama jede i pije, ohrabrivanje , masaza , opustanje mame, podrska u dojenju, odgovaranje na nepozeljne trlefonske pozive, pravljenje drustva, briga o starijoj djeci itd...sve ono sto mami treba da netko drugi obavi kako bi ona bila posvecena bebi)

    Ah, gdje su vremna kada se za to nije trebalo placati, nego je bilo sastavni dio svakodnevnog zivota....

  48. #148

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Ovo je prijevod s Paramanadoula stranica

    Zasto postoji potreba za doulama?

    “U periodu oko porođaja, žene se trebaju osjećati sigurnima”, objašnjava Dr. Odent. “Trebaju vrstu zaštite koju može pružiti blizina majke. Ali, zbog mnogobrojnih razloga koji su specifični vremenu u kojem živimo, mnoge žene se ne mogu osloniti na svoje majke, a otac djeteta ne može biti majčinski lik. Zato trebaju doulu.

    (Seminar je namijenjen) majkama ili bakama koje privlaci pomagati drugim ženama u svojstvu doule. Kao prvo i najvažnije, doula je sama imala pozitivno iskustvo rađanja i poslijeporođajne brige o djetetu.

    Paramanadoula seminar sastoji se od tri dana tijekom kojih se govori o tome što doule trebaju znati o trudnoći, dojenju i fiziologiji poroda, a što se nadograđuje na praktično znanje koje su stekle vlastitim porođajnim iskustvom. Seminar će isto razmatrati kontroverzne teme, kao što su: upotreba ultrazvuka u trudnoći, mnogobrojna cijepljenja u ranoj dobi i prehrana u trudnoći.

  49. #149

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Danas su relativno rijetke zene koje bi pozvale majku ili baku na porod.
    Znaci li to da mi kao majke trebamo teziti tome da nam nase kceri toliko vjeruju da nas zele uz sebe u trenucima kad budu radjale svoju djecu?
    I kako uopce to postici kad bi ja prva imala nekakav osjecaj "srama" pred svojom vlastitom majkom? :?
    Mozda nije bas za ovu temu, ali posto je Saradadevii spomenula ulogu doule...znaci idealno bilo radjati, ko iz onih starih filmova, zena okruzena majkom, babom, sestre promatraju iz daljine. I seoska doula koja sa strane priprema hladne obloke, ljekovito bilje itd. 8)

    Nastavak topica na:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=26307

    edit mamazika

  50. #150
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno Istinski neinterventni porod po Michelu Odentu 2. dio

    Nastavak sa http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=25493&start=0
    edit mamazika

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Mamma Ju i ja smo zavrsitle Paramanadoulu i dobile ceritifikat. Ja sam se uclanila u ceh doula.uk i cekam posao , a mamma Ju treba osnovati ceh u Hrvatskoj
    Ovo mi je stvarno fantastično, još kad bi mama Ju to i uspjela...

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Problem je u bolnicama koje ne dopustaju stalnu prisutnost takve osobe (predradjaona, kako sam nedavno saznala, je neosvojiva bolnicka utvrda), ali opet, moze se ostati i kod kuce, umjesto u predradjaoni.
    Nažalost tako je, ali ja vidim skoro najveću potrebu za doulom u prijemu. Jer kod nas te u prijemu ispituju skoro pola sata sve i svašta: do prve menstruacije, udaje, zaposlenja, godina, kile, o trudovima, o vodenjaku, o posjetima ginekologu, koliko je bilo ultrazvuka.... A zamisli ženu u trudovima koja mora na to odgovarati. Onda još ide vaganje, mjerenje, pregled, mjerenje tlaka, davanje mokraće, bijenje i klizma.
    Netko tko bi mogao na sva ta pitanja odgovoriti i izbjeći neke od tih postupaka bio bi doslovno aqnđeo s neba.

    A što se tiče posporodnih doula - kod nas rodilje ostaju najmanje 3 do 10 dana(carski) u bolnici. Naravno, još uvijek je potrebna pomoć, ali ona primarna psihološka potreba za mirom i upoznavanjem je već izgubljena.[/quote]

Stranica 3 od 7 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •