Stranica 6 od 7 PrviPrvi ... 4567 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 251 do 300 od 310

Tema: Istinski neinterventni porod po Michelu Odentu

  1. #251

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ti ćeš to da ne budeš niti osjetila ..
    Da odgovorim na tvoje pitanje, a vezano je i na ovaj topic: kaj ako trudovi budu takvi da ih ne osjetiš a ne osjetiš niti učestalost trudova (i ako su relativno bezbolni mislim da bi trebala osjetiti pri kraju njihovu učestalost).
    Ako stvarno ne bih osjetila kad mi trudovi dođu na one 2 ili 5 min. (zaboravila sam na koliko preporučaju da se ide u rodilište), i osjetim tek kad je beba krenula van- pa ništ' rekla bih mužu nek nazove Hitnu i neka kaže da je beba krenula van, da ne stignete više do bolnice i da molite da dođe Hitna. I bila bih presretna ako bih imala takav porod.
    Doktor nam je na Tečaju pričao da su imali jednu trudnicu koja je došla u bolnicu dok je beba već išla van. Ništa, preskočili su sve procedure, i žena se porodila tek što je kročila u rodilište. Našalio se da bi ipak trebalo doći "malo" ranije, ali bilo je rečeno sve u smislu da ne treba paničariti i trčati u bolnicu na prvi trud, osim ...nabrajali su one njihove situacije kada oni smatraju da se odmah treba ići u bolnicu, ali ja sada nakon 2 poroda sigurno ne bih trčala u bolnicu čim mi pukne vodenjak (ovu pouku sam izvukla nakon prvog poroda i njihovog nestrpljenja da pričekaju nakon toga moje trudove).

  2. #252
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    branka koristis li mirise i koji ti pasu?

    drzim ti fige da bude sve kako si zelis...po Odentu bar ...grij se...

  3. #253

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Misliš na parfeme ili eterična ulja? Sve isto kao i prije. Nisam primijetila neku posebnu razliku.

    Danas imam neki slabi crvenkasto-smećkasti iscjedak. Pretpostavljam da je to od amnioskopije. Ionako idem sutra na pregled pa je dr rekao da je moguće da je od amnioskpije, ali da će vidjeti da li je možda početak nečega.
    Jel bi sluzni čep bio jači, obilniji?

    Joj, ja se stvarno nadam da će sve biti kao što je planirano. Iako stalno imam na umu i da može ispasti posve drukčije, da se ne razočaram, ali kako je krenulo sve ide prema tome da bi moglo ispasti ok.
    Nitko me ne forsira s tom indukcijom, ja znam da bi dr mene inducirao već u subotu, ali kako sam ja napomenula da radije ne dokle je sve u redu, stalno ponavlja da to poštuje (a što si misli, tko zna )
    A zasad je stvarno sve u redu

  4. #254

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ako je smečkasti, onda je početak čepa, ali meni je od početka do kada je otišao cijeli prošlo par dana ... zato strpljenja bude to samo polako.
    Ako doc kaže da poštuje, zadovolji se tim, to je već super za jednog ginekologa.

  5. #255

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Potaknuta mailom jednog tate kojem su odvojili majku i bebu poslije poroda (beba je pod lampama), a beba je imala još i frakturu ključne kosti i hematom na glavici - milion pitanja u kojima se dojednom našao, a ne zna odgovore odnosno htio bi čuti iskustva i podršku od konkretnih osoba - javila mi se ideja o postnatalnim doulama u Hrvatskoj.
    To bi trebalo biti sasvim provedivo. Njemu bi trebala ustvari jedna mama koja je sve to već prošla, koja bi s njim razgovarala, možda otišla u bolnicu, tražila da se dijete daje češće majci na podoj, utješila roditelje vezano na te hematome i ključnu kost, pomogla oko njege kad dođu iz bolnice.
    Kaj mislite, Poslid se već javljala kao kandidat za doulu.

  6. #256

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    pa sta nije mama ju vec u procesu edukacije? mislim da se to ovdje i spominjalo...

  7. #257
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Misliš da otvorimo sos telefon za postporođajna stanja (kao za dojenje)? Ali to ne možemo samo tako. Morali bi proći neki seminar. Mislim, može mene netko pitati, ali da li ja znam dobro odgovoriti?

  8. #258

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    pa ne baš. Mislim da su postporođajna stanja stvar patronažne i liječnika.
    Ja sam mislila otvoriti topic gdje bi se prijavile mame koje misle da bi to htjele raditi. Nakon toga bismo oformili radnu grupu koja bi definirala da li treba i kakva obuka.
    Saradadevii je možda negdje opisivala koje su uloge postporođajne doule, ne mogu sada naći, ali moja fikcija je otprilike (koja je možda totalno kriva):

    - da prije poroda kaže majci "da, ako osjećate laganu bol svakih 5 min. iako je 8 dana do termina, vjerojatno je porod počeo"
    - da pomogne tati dok je majka u bolnici, da savjetuje i pomogne kako da se roditelji nose sa tim teškim razdobljem, kako da prevladaju situacije na koje naiđu i u kojima se ne snalaze (npr. ako osoblje razdvoji majku i bebu zbog fototerapije, da ih upozna sa njihovim pravima u tom slučaju i mogućim djelovanjem takvog razdvajanja na bebu)
    - da pomogne majci kad dođe iz bolnice
    - da pomogne prematati bebu
    - da se pobrine da i majka nešto jede u tim danima
    - da joj pomogne otuširati se/ući u kadu
    - da ode po kruh i mlijeko
    - da pomogne majci oko dojenja
    - da joj kaže "draga ovo nije za zafrkanciju, morate zvati patronažnu ili ići liječniku" (npr. visoka temperatura)
    - da je odveze liječniku i pričuva bebu
    - da joj kaže bolne bradavice prvih dana su normalne, ne trebate trčati u bolnicu
    - da joj pomogne razmasirati nastalu kvržicu u dojci i da joj kaže da to definitvno nije razlog za crne misli
    - da joj kaže da 1,5 mjesec ležanja u krevetu definitno nije normalan oporavak od epiziotomije, da porazgovara s njom (možda treba otići ginekologu ili je stvar psihičke prirode)
    - da podigne bebu ako plače, a majka je npr. u wc-u ili se pere kosu
    - da u prvim danima odu zajedno u šetnju, ako majka nije sigurna da se skroz fizički oporavila
    - da pomogne majci nabaviti literaturu iz tema koje je interesiraju
    - da bude na raspolaganju na telefon 24h/7dana
    itd.


    E, možda sam sad nadrobila hrpu bezveze stvari bez podloge, ali pala mi je na pamet ta ideja da bi sa onim tatom možda mogao netko razgovarati ili otići na razgovor u bolnicu, a on sada nema takvu osobu .... ovo mailom ili na forumu nije ista stvar kao uživo.

  9. #259
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ne znam, meni se to čini kao jaaako veliki zalogaj.

  10. #260

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    da istina, nisam niti ja baš sigurna da bi se to moglo raditi besplatno u tom obimu.

  11. #261

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    pa sta nije mama ju vec u procesu edukacije? mislim da se to ovdje i spominjalo...
    Mamma juanita je doula, i za porod, i postnatalno.
    Uloga postnatalne doule je, manje-vise, to sto je Tinna napisala, moze biti jos puno toga, ovisno o tome sto mama i obitelj zele.
    Sve ono sto bi idealna majka radila u kuci i oko kuce, za svoju kci koja je tek rodila (spremati, kuhati, biti druzica, pomoc oko dojenja, bebe, starije djece itd...)
    To se volonterski moze raditi rodbini i prijateljima ili ljudima koji prijeko trebaju pomoc, a nisu u stanju platiti (npr. zene koje radjaju, a u zatvoru su ili su izbjeglice u detention campu)

  12. #262

    Početno

    ja samo citam i topim ase od miline jer mi netko cita misli...
    kad vec ja nakon zadnja dva poroda nisam imala pomoc nego samo onu mm, voljela bi je ja nekom pruzit...samo topla "zenska" rijec ponekad covjeku pomogne da se osjeca bolje

  13. #263

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    idem otvoriti novi topic Skrb doule u Hrvatskoj.
    Tamo ću staviti neku obavijest da je Mamma Juanita prošla obuku za prenatalnu i postnatalnu doulu, i da se žene koje bi to voljele raditi mogu javiti na topicu, za sada potpuno neobavezno.
    I onda ovo dalje što sam napisala u prethodnom postu, moje viđenje doule.
    Možda još pitanje što bi po vama još bila uloga postnatalne doule.

  14. #264

    Početno

    pozuri i pisi me odmah tamo dok ja nahranim dijete...

  15. #265
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Nakon tri mjeseca na forumu sad sam prvi put procitala ova dva topica o M.Odentu i moram priznati da sam jucer bila u totalnom soku, ali danas sam se malo smirila. Ono sto sam odlucila je da cu ici roditi u Osijek jer mi tamo zive mama i sestra pa ce poslije biti samnom, MM ce biti sa mnom na porodu jer mama i seka imaju misljenje (za drip, epi, brijanje, klizmu i naljeganje na trbuh) "mnoge druge zene su to vec prosle, to je skroz normalno pa ces i ti". I trece i najvaznije da cu ostati kod kuce sto duze budem mogla, makar se doma porodila.
    Pitala bi jedino za Odenta koji kaze da je koristan ultrazvuk samo onaj pred porod. Sta ako dijete umre ranije u trudnoci (dogodilo se frendici) i onda majka nema pojma jer nije bila na UZV, pa dobije sepsu i jedva prezivi? Mislim da njegove teorije o fizioloskom produ vrijede samo za potpuno zdrave trudnoce i rodilje.

  16. #266

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    on je ustvari za uzv rekao da je najkorisniji pred kraj trudnoce, u tom slucaju koji se navodi, ne da je samo taj koristan.
    misli da rutinski uzv nije koristan
    u slucaju da dijete umre, majka moze to sama osjetiti jer ne osjeca vise pokrete djeteta.
    Za situaciju u jos ranijoj trudnoci, kada se pokreti jos ne osjecaju, ne znam tocno sto bi rekao.

    Ovdje, u VB, kada dodje do smrti djeteta u ranoj trudnoci, ne nude automatski DiC, nego zena bira hoce li cekati spontani pocetak trudova, izazvani ili ici na DiC.
    Pretpostavljam da u ovom prvom slucaju postoji rizik od sepse.

  17. #267
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj mina30 prvotno napisa
    Pitala bi jedino za Odenta koji kaze da je koristan ultrazvuk samo onaj pred porod. Sta ako dijete umre ranije u trudnoci (dogodilo se frendici) i onda majka nema pojma jer nije bila na UZV, pa dobije sepsu i jedva prezivi? Mislim da njegove teorije o fizioloskom produ vrijede samo za potpuno zdrave trudnoce i rodilje.
    Meni je pri svakom pregledu (jednom mjesecno do sedmog mjeseca trudnoce) moj lijecnik poslusao otkucaje srca bebe, opipom procijenio rast maternice (i velicinu djeteta) i na taj nacin pratio razvoj djeteta. Ja sam kasnije, uz to, obracala paznju na micanje djeteta, kada sam ga pocela osjecati, i to je to. Imala sam jedan ultrazvuk (ne racunam onaj tik pred porod kojeg sam imala zbog preeklampsije), s cca 18 tjedana.

  18. #268
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Sta ako dijete umre ranije u trudnoci (dogodilo se frendici) i onda majka nema pojma jer nije bila na UZV, pa dobije sepsu i jedva prezivi? Mislim da njegove teorije o fizioloskom produ vrijede samo za potpuno zdrave trudnoce i rodilje.
    do dana današnjega nije izumljen takav stroj koji bi spriječio ovakve nesreće kakvu je, mina, doživjela tvoja prijateljica.
    prijateljica moje bivše ginekologice je izgubila dijete par dana nakon uzv pregleda.
    uzv pregled nije nikakva staklena kugla, a na žalost ga žene često tako doživljavaju, pa-ili im često stvara nepotrebni izvor zabrinutosti , ili u manjem broju slučajeva (koji su i i nače srećom rijetki) daje osjećaj lažne sigurnosti.

    u slučaju spontanog u ranoj trudnoći, većina žena toga ionako ne bude svjesna, nego ga dožive kao obilniju ili zakašnjelu menstruaciju.
    ako je žena znala da je bila trudna, mislim da osjeti promjene, grčeve ili doživi krvarenje.

  19. #269
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Eto me sa jos jednim pitanjem. Recimo da se posteljica ne razvija jednako brzo kao i plod i tvoj ginic to vidi na UZV i posalje te u bolnicu i onda ti oni nekako to isprave da ne dobijes spontani. Ne znam detalje desilo se sogorici od moje frendice, a s obzirom da s mojom bebom nemam takvih problema nisam obracala paznju na detalje. Da li i u takvim slucajevima mislite da je ultrazvuk beskorstan prije poroda?

  20. #270

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Te se stvari daju pretpostaviti na običnom pregledu - inače ne bi ni bila poslana na uzv - vjerojatno collor doppler, ako se radi o posteljici, on ne ide rutinski. Ako dijete presporo raste (premali trbuh, mjereno krojačkim metrom) može se posumnjati na te probleme.

  21. #271
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Ma mene moja ginicka narucuje svaki mjesec na pregled i automatski mi radi ultrazvuk, sad sam odlucila da necu ici tri mjeseca, jer je beba zdrava i nema potrebe da je izlazem ultrazvuku, pa se bojim da to nije pogresna odluka.

  22. #272
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno mekonij

    Je li mekonij (bebina prva kakica) pokazatelj da treba inducirati porod i zasto se to dogadja? Ne znam da li da otvorim novi topic ili moze i ovdje, nisam nigdje na pretrazniku nasla odgovor. Ja toliko silno zelim prirodan neinducirani porod, ali se isto tako zelim informirati jer ne zelim nastetiti svom djetetu.

  23. #273

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    nema topic o mekoniju ...
    Ima samo topic Inducirani porod, pa možda da staviš tamo. Mene isto interesiraju različiti pogledi i mišljenja za i protiv indukcije kod mekonijske plodove vode.

  24. #274

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    buduci da je ovo topik o Odentu, mislim da bi on kod bilo kojeg stvarnog problema sa djetetom (npr. stvarna mekonijska voda), savjetovao odmah napraviti carski rez, radje nego ici na indukciju koja predstavlja dodatni stres za dijete koje je vec ionako u stresu.

  25. #275

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    je li on gdje pisao o tome?

  26. #276

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    ako je žena znala da je bila trudna, mislim da osjeti promjene, grčeve ili doživi krvarenje.
    Ne nužno. Nekima je to prvi signal da nešto nije u redu, a s druge strane ima nas koje smo saznale za missed ab. na redovnom kontrolnom pregledu, bez ikakvih naznaka da beba više nije živa, osjećajući se savršeno trudne.

    Ne funkcionira tijelo školski, netko osjeti da nešto nije u redu, a netko doživi takav nagli šok da pomisli da gubi vezu sa razumom.

    Sta ako dijete umre ranije u trudnoci (dogodilo se frendici) i onda majka nema pojma jer nije bila na UZV, pa dobije sepsu i jedva prezivi?
    Ne treba ti rutinski uzv za to. Svaki doktor sa imalo iskustva osjetiti će palpacijom da visina maternice (fundus) nije u redu, da je premali za tu dob trudnoće. I ta sumnja je automatski indikacija za uzv koji potvrđuje missed. Ali nema potrebe da se rutinskim uzv-om provjerava da li je beba živa.

  27. #277

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    je li on gdje pisao o tome?
    ovo se sjecam sa predavanja.
    nesto slicno ima napisano u The Cesarean.

  28. #278

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

  29. #279

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Joj, evo mene opet na ovom dragom topiku. trenutno pokušavam čitati Marsdena, ali uz dvoje djece i ovaj tempo nekako sam opasno zastala. A još mi slijedi i ponavljanje Odenta.
    Nadam se da ću barem malo stići, iako sam plan poroda više manje već prošla. jedino mi je žao što ovaj put vjerojatno neću imati vremena, kao prije prošlog porord kad je MM 4 dana otišao s djetetom na more, a meni je to poslužilo za odmaranje, čitanje tekstova i knjiga o prirodnom porodu i dovođenje sebe u takvo psihičko stanje da sam mislila da upravo sad mogu rodite i doma u krevetu

    Inače, jučer i danas imam nekakve menstualne bolove što kod mene može značiti i otvaranje i lagane trudove. nadam se da i jest tako, ali ipak ne da bude prebrzo. Barem još tjeda dana. A inače, namjeravam prenijeti kao i prošli put

    i opet me malo hvata nervoza, valjda bi tako bilo i da 10 puta rađam. treba mi Marsden i odent da se smirim
    I ovaj topic

  30. #280
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    tu smo

  31. #281
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno


  32. #282
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Branka

  33. #283

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    evo, grčevi se smirili.
    A ja sam se čak uspjela vratiti Marsdenu.
    I opet si isprintati WHO smjernice. ne znam gdje su mi od prošli put, a tak sam si lijepo sve izmarkirala, sad bi samo ponavljala gradivo

    MOram malo obnoviti plan poroda
    Nadam se da će sve biti ok na SD i da neće biti gužva.
    I da ću "prenijeti" i roditi 12, jel tak Felix?

  34. #284

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Video clipovi na you tube

    Michel Odent o “Zasto ne carski za sve zene?”

    http://video.google.com/videosearch?...um=4&ct=title#


    o potrebama zene koja radja

    http://video.google.com/videosearch?...um=4&ct=title#


    o kulturoloskom uznemiravanju poroda

    http://video.google.com/videosearch?...um=4&ct=title#

  35. #285

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    http://www.dailymail.co.uk/femail/ar...rth-child.html

    opet dize prasinu zbog oceva na porodu (iako ne vjerujem da je on ikada rekao nikada...)

  36. #286

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    on si vjerojatno ne može zamisliti situaciju zanzibara poput našeg, da je 99% sigurno da će ti bez muža biti gore nego sa njim, ne što se tiče idealnog omjera osjećaja i hormona, nego što se tiče stava osoblja prema ženi koja nema zaštitu muža i prema onoj koja ima. Pa čak i one koje imaju zaštitu muža, često su u situaciji da samo prisustvo muža nije dovoljno nego muž i odigra svoju konkretnu aktivnu ulogu u nekoj situaciji. U tom kontekstu je veliki korak za "čovječanstvo" (hrvatsko), kad su muževi ušli u rađaone, jer sumnjam da se više čuju vrijeđanja poput "dok je išlo unutra nisi se bunila da boli". Govorim o bolničkim porodima.
    Za one kod kuće već vrijede sasvim druga pravila, i mogla bih se složiti da u idealnoj situaciji, može biti još idealnije uklanjanjem i toga malog djelića muškog adrenalina (koji mi u bolnici nije smetao jer je MM cijelo vrijeme bio iznad moje glave i nisam ga niti vidjela, osjetila sam ga tek na kraju poroda kad se umiješao u cijelu priču).

  37. #287

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    tema je Istinski neinterventni porod u što se bolnički sigurno ne uklapa, pa skrenuh s teme.

  38. #288
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Meni članak nije sjeo. Koliko vidim u članku se spominju i bolnički porodi pa ne mislim da smo van teme, ili onda članak nije na pravoj temi
    U ovom mi je članku Odent gotovo jednako isključiv kao i suprotna struja - otac djeteta na porodu pod svaku cijenu, bez obzira je li u njemu eksplicitno rekao NIKADA ili nije.
    Mislim da je ono što treba zagovarati zaista potpun izbor žene da odluči koga želi na porodu i hoće li to biti otac djeteta, bez raznih pritisaka i utjecaja ove ili one "struje". Jako jako mi je paušalno od Odenta to nabrajanje primjera raspadnutih veza i brakova, iskustveno je svaka od nas vidjela i barem jednu vezu koja je prisustvom tate na porodu ojačala.
    Razumijem teoriju i ono što ga navodi na ovakve zaključke, ok mi je propitivati dogmu oca na porodu, ali istovremeno vrlo "uskoumno" ne priznati kako je nekim ženama i nekim muževima u čisto praktičnim okolnostima partnerstvo u porodu korisno i dobro.

  39. #289

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Razumijem teoriju i ono što ga navodi na ovakve zaključke, ok mi je propitivati dogmu oca na porodu, ali istovremeno vrlo "uskoumno" ne priznati kako je nekim ženama i nekim muževima u čisto praktičnim okolnostima partnerstvo u porodu korisno i dobro.
    Apsolutno se slažem. I ja sam, neki dan, kad sam ga ponovno čitala i došla baš na tu temu, ostala malo zatečena rečenicom da to muževo prisustvo može pokvariti budući seksualni odnos i vezu (otprilike tako). odmah me podsjetilo na maminu prijateljicu koja je par sati nakon mog prošlog poroda otvoreno na neki način ismijala MMa jer je bio na porodu i da ona to svom nikad ne bi dopustila jer je to njena intima

    ja osobno vjerujem da se pored nikave doule ne bih mogla tako opustiti kao pored MMa. I zato nisam ni razmišljala o douli. iako bi mi ona vjerojatno realno više konkretno pomogla. Ali kod mene je tako. Bez obzira na sve njegove hormone i sve. Osim toga, treći mu je put. I drugi put je već sve bilo puno opuštenije

  40. #290

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    U ovom mi je članku Odent gotovo jednako isključiv kao i suprotna struja - otac djeteta na porodu pod svaku cijenu, bez obzira je li u njemu eksplicitno rekao NIKADA ili nije.
    Mislim da je ono što treba zagovarati zaista potpun izbor žene da odluči koga želi na porodu i hoće li to biti otac djeteta, bez raznih pritisaka i utjecaja ove ili one "struje". Jako jako mi je paušalno od Odenta to nabrajanje primjera raspadnutih veza i brakova, iskustveno je svaka od nas vidjela i barem jednu vezu koja je prisustvom tate na porodu ojačala.
    Razumijem teoriju i ono što ga navodi na ovakve zaključke, ok mi je propitivati dogmu oca na porodu, ali istovremeno vrlo "uskoumno" ne priznati kako je nekim ženama i nekim muževima u čisto praktičnim okolnostima partnerstvo u porodu korisno i dobro.
    apsolutno se slažem, jako lijepo rečeno.
    Ja mislim da MM ne bi bio tako savršen i požrtvovan tata, da je propustio učestvovati u tom dijelu. Čak i da zanemarim da u HR uvjetima rodilišta bih ja nadrapala još više bez njega, a za doule tada nisam ni znala, a i sada kad znam ne priželjkujem si nikoga više od MM-a da sam opet u toj situaciji.

  41. #291
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    da ona to svom nikad ne bi dopustila jer je to njena intima

    ka nikad nije bio "tamo"

  42. #292
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Pa u principu ako žena nešto takvo smatra svojom intimom, al ono, zaista, a ne samo kao frazu, onda bi joj vjerojatno prisutnost muža zaista i smetala i u tom slučaju je ok da ga tamo ne bude.
    Ali ono što mi se čini da Odent zanemaruje je da se uloga oca mijenja, možda više od bilo koje obiteljske uloge u zadnjih par stoljeća, i u tom smislu bi s konačnim sudom o prisustvu očeva na porodu bilo mudro pričekati. Ili još bolje, NIKAD ne donositi konačne sudove.

  43. #293
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    maja tako lijepo pise o onome sto ja mislim

    zakljucak: dogma kao takva je losa. da li to bila dogma o prisutnosti oca, ili dogma o udaljavanju oca, losa je. nema crno bijelih rjesenja, obicno bude sivo.

  44. #294
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ponekad nije problem u muškarcu nego u tome da žena ne zna sama prepoznati što hoće, hoće li u duje ili u špade, a ponekad si neće ni priznati da bi joj muž mogao smetati, što priznati...ma ne može si to ni pretpostaviti??? Ima njih sigurno koje bi možda ipak htjele muža u zadnjem momentu...zato je bolje da je muž pred vratima pa da utrči ako ustreba...Na kraju ipak ostaje prokleta mogućnost izbora kroz koju svi prolaze...ili odluči neko drugi za njih...

  45. #295
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    da, problem cesto moze biti kad zena ne razmislja o tome sto sama, iskreno, zeli, nego o tome sto bi muz htio, i onda donese odluku koja zadovoljava njega, ali nju mozda i ne (makar na podsvjesnom nivou). :/

    prva osoba o kojoj bi trebalo razmisljati u porodu je zena - koje su njene stvarne potrebe. a da li se tu uklapa muz ili ne, sporedna je stvar.

  46. #296

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    zakljucak: dogma kao takva je losa. da li to bila dogma o prisutnosti oca, ili dogma o udaljavanju oca, losa je. nema crno bijelih rjesenja, obicno bude sivo.
    Neke stvari su ili crne ili bijele, nisu sive. Na primjer fiziologija poroda.

    Moram ustati u obranu Odenta, on nije dogmatican i ono sto on kaze o ocevima na porodu nije naslov clanka nego to da je potrebno biti oprezan prije nego sto se uvede neka doktrina i pitati se da li je porod u kojem otac sudjeluje (na samo prisustvuje) laksi, brzi i sigurniji.

    Kako se zena osjecala uz muza na porodu, nista ne govori o ovom gore pitanju. Mogla se osjecati dobro, mogli su imati prekrasno iskustvo bondinga i unapredjenja ljubavnog odnosa, moze misliti i da bi joj bilo puno teze ili nemoguce bez njega.
    Sve to ne odgovara na pitanje da li je porod u kojem sudjeluje otac djeteta laksi, brzi i sigurniji.

    prva osoba o kojoj bi trebalo razmisljati u porodu je zena - koje su njene stvarne potrebe. a da li se tu uklapa muz ili ne, sporedna je stvar.
    Mislim da postoje dvije vazne osobe u porodu, a to su dijete i njegova majka.
    Ako majka ima potrebu da prodje kroz porod gledajuci TV i ne osjecajuci nista, jasno je da se potreba majke i istinska potreba djeteta sukobljavaju.

    Ako je istinska potreba majke da rodi sigurno, zdravo i zivo dijete (pretpostavimo da je to isto istinska, bioloska potreba djeteta), tada je ovo gore pitanje jako vazno, tj. odgovor na to pitanje ce dovesti majku (i dijete) do ispunjavanja toga sto oboje istinski zele.

    Dakle, pitanje ostaje, da li je sudjelovanje oceva na porodu cini porod brzim, laksim i sigurnijim.

    Ja mislim da ne.

    Sto ne znaci da svejedno zene uz muza ne moze imati brz, lak i relativno siguran porod. Odent kaze da se to dogadja kada je muskarac toliko emocionalno involviran u porodu, dakle udje u oksitocin radje nego adrenalin, nije vodic, coach, podrska itd.. nego "radja" on sam.
    Tada ovaj adrenalinski ucinak izostane ili je minimalan.
    Ali, vjerojatno je to puno rjedje nego sto bismo mi, koje smo radjale uz muzeve, htjele da bude.

    Pitajte muzeve, ne kako im je bilo pri rodjenju vaseg djeteta (vlicanstveno, jedinstveno, neponovljivo, nesto sto nikako ne bi zeljeli da su propustili itd...) nego kako su se tocno osjecali (koje su emocije bile prisutne)

    I sto je vaznije za dijete, da u prvom susretu s njim majka bude usmjerena na njega ili na oca (ili bilo koga tko se nalazi u blizini)?

    Svi promatraci i sudionici sa strane su drugorazredni i potencijalno "opasn" za najvecu kolicinu zaljubljenosti koju ta majka moze pruziti tom djetetu u tom jedinstvenom trenutku.
    Samo jedna njihova rijec ili recenica upucena majci skrece njezinu paznju, njezine oci s djeteta i zbog toga jedan djelic manje onog ljubavnog hormona kola zilama.
    A otac je u toj situaciji "najopasniji kradljivac paznje" jer je majci najblizi.

    U kontekstu industrijaliziranog porodjaja "uznemiravanje" od strane ocevog adrenalina se cini kao jedna sitnica, kap u oceanu uznemiravanja i intervencija.
    S druge strane, tamo su svi aparati spremni na gotovs, operacijska dvorana je na dohvat ruke pa ako ustreba, dijete se moze roditi zivo i zdravo.

    Kada se radja bez takve zaledjine, mislim da je mudro ici na sigurniju opciju.

  47. #297

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Mislim da je ono što treba zagovarati zaista potpun izbor žene da odluči koga želi na porodu i hoće li to biti otac djeteta, bez raznih pritisaka i utjecaja ove ili one "struje"
    Stvarni izbor nije moguc jer je doktrina vec uspostavljena.

  48. #298
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Kada se radja bez takve zaledjine, mislim da je mudro ici na sigurniju opciju.
    zelis reci, kad se ne radja u bolnici?
    u tome se slazem.

    ali isto tako bih naglasila ovo:
    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    U kontekstu industrijaliziranog porodjaja "uznemiravanje" od strane ocevog adrenalina se cini kao jedna sitnica, kap u oceanu uznemiravanja i intervencija.

  49. #299
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Sto ne znaci da svejedno zene uz muza ne moze imati brz, lak i relativno siguran porod
    mislim da ovo debelo ovisi o karakteru veze majke i oca

    meni ej moj bio nezajmjenjiv: u pozadini, podrška, optimističan, držao me za ruku ... davao mi osječaj sigurnosti

    npr. ja bih ispalila na mozak da je uz mene bila moja mama


    u principu bi trebala uza sebe imati osobu koje te smiruje, koja podnosi pritisak, nikakve paničare

  50. #300

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    npr. ja bih ispalila na mozak da je uz mene bila moja mama
    u principu bi trebala uza sebe imati osobu koje te smiruje, koja podnosi pritisak, nikakve paničare
    :/ i ja, a ne mogu se sjetiti niti jedne kolegice koju bi povela (nemam za većinu živaca niti u šoping povesti, ali sa MM-om rado idem).
    Iako se čini bez veze usporedba, kad odvrtim razloge - paničarka, neodlučna, detaljista, priča u krivom trenutku, nemamo isti ukus, različit pogled na financije itd. - mnogi od tih faktora bi bili odlučujući i za povesti nekoga na porod. Jedini provjereno pouzdan, staložen i na milion načina iskušan i sa srodnim pogledom na većinu stvarni u životu je - MM.
    E sada taj adrenalin ... ali nisam sigurna da bih ionako mužu u bilo kojoj situaciji dopustila da aktivno učestvuje u porodu. Zato bih se uvijek odlučila još i na stručnu osobu uz sebe.

    Moje očekivanje za pratitelja je bilo a i sada je - kud ja okom tud ti skokom, znači prije svega razumijevanje pogledom što onaj drugi osjeća (sluga u prenesenom smislu što doula i znači). Nisam očekivala da zna stručne stvari te da je u tom smislu kompetentan donositi odluke umjesto mene.

Stranica 6 od 7 PrviPrvi ... 4567 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •