Stranica 5 od 7 PrviPrvi ... 34567 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 310

Tema: Istinski neinterventni porod po Michelu Odentu

  1. #201

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    ne znam o kome se radi. vjerujem da bolnice imaju takve podatke, pitanje je da li su obavezne ici s njima u javnost. Mozemo razmisliti o pisanju pisma, do jeseni.

  2. #202
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    da li ga je netko pitao odakle pretpostavka da ce zena u dualu imati povjerenje vece nego povjerenje u nekog svoga npr. muza... zapravo zbog cega u cijeli taj intimni cin uvoditi neku stranu osobu - ona nije moja - nije mi ni rod, niti prijatelj, niti dio moje zajednice?

  3. #203

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    oni nikada ne pricaju o doulama prvenstveno kao osobama od povjerenja. Ono sto je za doulu, prema paramanadouli, vazno je da ima vlastito iskustvo i poznaje fiziologiju poroda sto vodi do spoznaje o vaznosti privatnosti i neuznemirenosti. Ja ulogu doule vidi prvenstveno u zastiti privatnog prostora zene, ulogu koju bi mogla obavljati i babica i bilo koja zenska osoba, koja poznaje ovo gore. Sada, sigurno je da ce neka zena bolje odgovarati nekome od neke druge zene ili ako imas prijateljicu koja ima znanja o ovome gore i koja ti je bliska, vjerojatno ti ne treba doula koja ima isto znanja, a koja ti je nepoznata osoba.
    Odent kaze da su doule pokusaj stvaranja mosta prema autenticnim babicama, jer najbolje je ustvari imati samo jednu osobu uz sebe dok radjas. Prava babica (kao neka dobra baka ili ona koja je sa zenom, izvorni staroengleski midwife, a ne puka tehnicaraka kojoj je zadaca "primiti" dijete) je uz zenu da bi omogucila da porod bude siguran i sto je vise moguce, lak. Buduci da su prave babice, ako ih je i bilo, izumrle ili postale zatocenice protokola (uvijek , naravno, moze se biti vise ili manje zatocenik, ovo je vrlo generalizirano), fenomen doule ima ulogu da to premosti. Hoce li uspjeti, tko zna. Ono sto Liliana radi, zvuci poprilicno uspjesno.

    porod je intimni cin, ali je u kontekstu bolnickog porodjaja vec toliko pod invazijom stranih osoba za koje je izvijesnije da ce slijediti bolnicki protokol, radje nego nacela privatnosti, neuznemiravanja itd...
    O muzevima, zna se sto o misli, zato muzevi nisu podobni, ali , recimo , da to i ne misli, ostaje pitanje je li korisnije imati dobro informiranu zensku osobu koja je to isto prosla, pa makar i ne bila bliska kao muz ili muskarca koji je vrlo cesto poluinformira, bez osobnog iskustva.
    Partner na porodu je odgovor na industrijalizaciju porodjaja, a doula na porodu bi mogla biti bolji odgovor na isti problem plus problem postojanja tehnologiziranih babica, koje u industrijaliziranom porodjaju, ne mogu obnasati jedan dio svoje funkcije

    ima nesto sto ulijeva sigurnost u predodzbi o starijoj zeni koja je nekoliko puta rodila (sto vise, to je jace) i koja je uz tebe dok radjas. Prvo, zna o cemu se radi, ako ona nije u panici, valjda je sve u redu, zena zna. Ako si ti u panici, ona te razuvjeri, sve je to normalno, sve je ok itd...Prisustvo muskarca nikada to ne moze stvoriti, ma koliko znanja on imao.
    Kci moje susjede, koja je doula, kaze da je vrlo cesto potrebno samo kimnuti glavom da se ulije to povjerenje, samo sapnuti, sve je u redu, to je normalno (cesce partnerima nego zenama), a Liliana kaze da je kod velikog broja poroda dovoljna samo njezina prisutnost, i to ne nuzno u istoj prostoriji (ako se radi o porodu kod kuce).

    Problem je ako zena ima najvise povjerenja u ginekologa, zbog bilo kojeg razloga. Tada joj doula nije potrebna.

  4. #204

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    nitko ga to nije pitao. Mislim da je tu presudan i background polaznica, koji je bio razlicit, ali opet, nitko osim nas dvije, nije bio iz ex soc. zemalja.

  5. #205
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    da li ga je netko pitao odakle pretpostavka da ce zena u dualu imati povjerenje vece nego povjerenje u nekog svoga npr. muza... zapravo zbog cega u cijeli taj intimni cin uvoditi neku stranu osobu - ona nije moja - nije mi ni rod, niti prijatelj, niti dio moje zajednice?
    S doulom se, mislim, zbližiš tijekom trudnoće.

  6. #206

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    da, ali nije, cini mi se presudno, jer , koliko sam cula o tome, ovdje se vecina doula obavezno susretne sa zenom dva puta tijekom trudnoce. Svi ostali susreti, ako ih bude, ovise o zeni, tj. ako ona hoce, treba itd.... I oni su cesto samo preko telefona, a ne uzivo. Dakle, i nije bas neki prostor za zblizavanje u klasicnom smislu.

  7. #207
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Kci moje susjede, koja je doula, kaze da je vrlo cesto potrebno samo kimnuti glavom da se ulije to povjerenje, samo sapnuti, sve je u redu, to je normalno (cesce partnerima nego zenama), a Liliana kaze da je kod velikog broja poroda dovoljna samo njezina prisutnost, i to ne nuzno u istoj prostoriji (ako se radi o porodu kod kuce).
    kad sam se pozalila babici da me jako boli, ona je odgovorila jednostavno: znam! i to mi je bilo sasvim dovoljno. znala sam da je sve u redu i da tako treba biti, odmah sam se lakse nosila s trudovima.

    da sam bila u rodilistu i pozalila se doktoru (ili babici), dobila bih dolantin ili epiduralnu u roku keks.

  8. #208
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    meni se namece zakljucak da je zeni potreban netko u kojeg ima povjerenja - on nudi dualu, netko bi izabrao svoju primalju, netko treci svoju prijateljicu i sl. Ja znam da sam izabrala mm-a i da je njegov primarni zadatak bio da me stiti od stvari koje ne zelim, uz babicu kojoj sam jako vjerovala (i mm je) osjecala sam se jako ok - opusteno, cak sam i spavala i imala trudove - ma koliko to neobicno bilo

    nisam sigurna da bih osobno izabrala dualu...

  9. #209

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    meni se namece zakljucak da je zeni potreban netko u kojeg ima povjerenja - on nudi dualu, netko bi izabrao svoju primalju, netko treci svoju prijateljicu
    da, to je nekako bit, da uz tebe bude netko kome vjerujes, uz napomenu da povjerenje nije povezano s tim koliko ti je ta osoba bliska (koliko je dobro, dugo poznajes). Druga osobina koja je vazna za osobu koja je uz zenu u porodu ili poslije, bez obzira je li ona prijateljica, babica, doula , je da zna o fiziologiji poroda, sto se zbiva, sto joj pomaze, sto odmaze itd..
    Recimo, da nemas nijedne takve prijateljice, ne znas na koju ces babicu neletjeti u bolnici, a muz nije bas za to da ide s tobom, ili se osjeca nekompetetntno, tada uskace doula. I opet, ne kao povjesno trajno rijesenje; idealno bi bilo da tu ulogu ponovno preuzmu babice.

  10. #210

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    idealno bi bilo da tu ulogu ponovno preuzmu babice.
    , da, a ne da moraš razmišljati tko će te tamo i kako dočekati. Kada bi žena mogla biti sigurna da će je u bolnici dočekati prijateljski raspoložena babica, majčinski dobronamjerna, i dobro educirana ... manje bi bilo i dogovora oko naručenih induciranih poroda (samo da bi bio neki liječnik za kojeg žena misli da može imati povjerenja i da je neće vrijeđati), manje bi bilo komlikacija, manje carskih ... manje drž-ne daj, horuk situacija ....

  11. #211
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    onda bi mozda njegov zakljucak bio (za nas u HR) upoznajte svoju babicu i imajte u nju povjerenja, a i povedite nekog kome vjerujete? ili ?

  12. #212

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    al ne možeš je upoznat, kad je kod nas čudna praksa da dolaziš babici koja je slučajno u smjeni taj dan, a i one se izredaju na tebi 2,3 kako koja dolazi/odlazi. Zato i požuruju da se porod privede kraju dok ta smjena završava iako se ne govori o tome javno.

  13. #213

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Evo, ja konačno u miru pročitah cijeli topic (bilo je i vrijeme ). pa imam nekoliko komentara i pitanja.

    1.) što Michelu znači ne kretati se u trudovi? Znam, Saradadevii, da si to objašnjavala, ali nisam sigurna jesam li dobro shvatila. on smatra da se ne bi trebalo kretati samo onih par trudova pred izgon ili i prije?

    2.) povezano s 1. pitanjem: skakanje na lopti za vrijeme trudova koje nam kao olakšava trudove je fizička aktivnost radi koje se luči adrenalin i treba nam energija za to - znači u direktnoj suprotnosti s potrebom lučenja oksitocina u tom trenutku - kako to uskladiti?

    3.) razmišljaljući u zadnje vrijeme o planu poroda, imala sam na umu i neku opuštajuću glazbu. ali je li i to stimulcija neokorteksa koja bi mi više štetila, nego koristila?

    4.) Lamazeova metoda - koliko sam skužila MO ne zagovara ikakve naučene tehnike disanja ( s jedne strane i to može, po meni, stimulirati neokorteks jer moraš razmišljati o disanju) ili je bolje disati onako kako ti u tom trenutku paše; imam dojam da mi je prošli put pomoglo, ali........

    5.) što ako osjetim nagon za tiskanjem prije nego što se skroz otvorim i svi mi počnu vikati da još ne smijem tiskati?

    6.) Ja smatram, kao i TinnaZ, da se u našim uvjetima za porod, ako želiš imalo prirodniji ili fiziološkiji, treba itekako pripremiti jer nema šanse da u našim uvjetima dobijemo išta osim medikaliziranog, interventnog poroda

    7.) ali s druge strane, koliko je opet i taj plan poroda "štetan" u tom trenutku, dok si u rađaoni? Je li i ta borba protiv intervencija i nadgledanje hoće li se plan ispoštovati ili ne isto stimulacija neokorteksa koja je štetna za tijek poroda? Jedino ako tako dobro istreniraš partnera, a doule su još budućnost.

    Kopiram svoj post s topica Plan poroda jer mi tamo nitko nije odgovorio

    "Druga stvar koju sam željela podijeliti s vama - čitam Žensko tijelo, ženska mudrost i nađem unutra ovo: (dobro, ovdje se prvenstveno govori o ženama koje su preživjele zlostavljanje, ali ostatak me asocira na plan poroda):

    "Druge žene koje su preživjele zlostavljanje, koriste nadziranje kao mehanizam preživljavanja. Tijekom trudnoće one često dolaze u liječničku ordinaciju s podužim popisom zahtjeva: ne žele dopustiti uporabu monitora, ne žele nazočnost studenata medicine, žele samo ograničen broj pretraga i ne žele klistiranje i brijanje (unatoč činjenici da to ne provodimo već čitavo desetljeće). Mnogi ginekolozi osjećaju da žene koje imaju potrebu nadzirati proces rađanja najčešće završe s najvećim brojem intervencija. Svatko tko pomaže pri porođaju reći će vam da što je duži popis, to je veća šansa za neku neplaniranu intervenciju kao što je carski rez. Razlog je u tome da je takav popis često simptom ženine iluzije intelektualnog nadzora, njezin pokušaj da nadzire situaciju zbog koje je potpuno zastrašena i koja je izvan njezinog nadzora. Nastojeći nadzirati sve povezano s procesom rađanjaona misli da nekako može izbjeći užas koji povezuje sa svojim tijelom, s osjećanjem svoga tijela općenito i s procesom rađanja. Što više žena funkcionira s razine intelektualnog nadzora, manje je vjerojatno da će se prepustiti procesu svog tijela i vjerojatnije je da će neka intervencija biti potrebna".

    e sad, znam da je ovaj tekst iz perspektive ginekologa, ali muči me to što ja ili mogu vjerovati ginekologu na riječ da će ispoštivati sve iz plana i onda se probati opustiti i "otići na drugu planetu" ili ako nisam sigurna da će tako biti mogu ih držati stalno na oku da ne naprave nešto što ja ne bih htjela, ali onda je tu stalno uključen intelektualni nadzor, neokorteks je stalo aktivan i ne mogu se prepustiti. I onda mi je čak i logično da to dovede do intervencija.

    Što vi mislite o tome?"

    8.) kako to mislite da svaki drip nije indukcija? Jel to znači da ako već imam svoje trudove pa mi daju drip nije indukcija, a ako tako započinju porod onda jest?

    9.) Mislim da većina naših mama ima iskustvo medikaliziranih, interventnih poroda i da stoga, u našem okruženju i trenutnoj situaciji možda ne bi bile dobre doule. Barem ne moja mama jer bi se ona prva uspaničarila i nagovarala me da vjerujem doktoru. i ona i ja smo iste struke, farmaceutske, ali ja za razliku od nje pravim puno razlike u nekim stvarima i puno stvari dovodim u pitanje ne vjerujući slijepo svemu što je iznjedrila med. struka. Svaka čast na napretku tehnologije, ali sve treba uzeti sa zrnom soli.
    A vidim i sad kad joj pričam o tome kakav bih porod željela, uglavnom ništa puno ne komentira, a znam što to znači

    10.) danas sam se slučajno s jednom svojom prijateljicom dotakla svog poroda, kako ga zamišljam, ona počela o Postojni, kako bi ona tamo rodila i tako malo po malo ona mene pita - jel ti znaš za onog Francuza, a ja :shock: - pa naravno, Michel Odent. Ona kaže, da, da, bila sam na njegovom predavanju u Zgb prije par godina. uglavnom, i ona je oduševeljan njime. ja sam ostala šokirana, uopće nisam znala da zna za njega, ja znam od prije par mjeseci, a ona još uopće nije u tom điru, djeca i to. Uglavnom, i ona je oduševljena njime i tako smo malo počele raspravu oko toga i na kraju mi je rekla da jednog dana kad će ona rađati želi da ja budem s njom na porodu . Rastopila sam se. Evo vam još jedne doule, ali ja već imam jedan zagarantiran posao
    i tako mi je super da o ovoj temi sad mogu pričati i s nekim tko nije iz ovog našeg malog virtualnog svijeta

    11.) danas vidim na jednom topicu Čestitamo ovaj citat


    [/quote]Rodila je carskim rezom jer joj je naglo skočio tlak i bebini otkucaji srca su opali[quote]

    Eto, to je nocebo efekt visokog tlaka, zar ne? a i zar nisam negdje pročitala kako svi rade paniku kad djetetu kod izgona padnu otkucaji, ali da je to zapravo normalno?
    Iako ovdje ne znamo u kojem trenutku su mu pali otkucaji.

    Eto, ja se malo istresla. Nadam se da će netko imati živaca ovo pročitati i barem na dio pitanja i odgovoriti

  14. #214
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    1.) što Michelu znači ne kretati se u trudovi? Znam, Saradadevii, da si to objašnjavala, ali nisam sigurna jesam li dobro shvatila. on smatra da se ne bi trebalo kretati samo onih par trudova pred izgon ili i prije?

    2.) povezano s 1. pitanjem: skakanje na lopti za vrijeme trudova koje nam kao olakšava trudove je fizička aktivnost radi koje se luči adrenalin i treba nam energija za to - znači u direktnoj suprotnosti s potrebom lučenja oksitocina u tom trenutku - kako to uskladiti?
    Mislim da je fora samo u tome da kretanje ne znaci nuzno ugodu za rodilju. Znaci ako ti se krece, kreci se. Ja sam u trecem porodjaju pocetni dio lezala na kaucu i spavala izmedju trudova. Malo sam plesala jer mi je valjda trebalo nesto takvo i onda sam bila neko vrijeme u tus kabini. Uglavnom nije tu bilo nekog posebnog kretanja. Nije mi trebalo.


    Citiraj branka1 prvotno napisa
    3.) razmišljaljući u zadnje vrijeme o planu poroda, imala sam na umu i neku opuštajuću glazbu. ali je li i to stimulcija neokorteksa koja bi mi više štetila, nego koristila?
    Mislim da glazba nece smetati dok god ti nije iritantna.

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    4.) Lamazeova metoda - koliko sam skužila MO ne zagovara ikakve naučene tehnike disanja ( s jedne strane i to može, po meni, stimulirati neokorteks jer moraš razmišljati o disanju) ili je bolje disati onako kako ti u tom trenutku paše; imam dojam da mi je prošli put pomoglo, ali........
    Na sva tri poroda sam drugacije disala. Nemoj se apriori uhvatiti nekakve metode disanja.


    Citiraj branka1 prvotno napisa
    5.) što ako osjetim nagon za tiskanjem prije nego što se skroz otvorim i svi mi počnu vikati da još ne smijem tiskati?
    Mislim da se to bas i ne dogadja jako cesto i da je povezano s radjanjem na ledjima.


    I jos nesto u vezi otkucaja srca, normalno je da padaju u trudovima, to je isto fizioloski, medjutim neke intervencije, tipa namjestanje bebe, stiskanje trbuha, mogu izazvati npr. ukljestenje pupcane vrpce (to se recimo meni dogodilo s prvim djetetom), a to onda nije fiziolosko nego zahtjeva nekakvu intervenciju. To ti je veliki pad otkucaja srca. Ispravite me ako grijesim, bebe pri porodu imaju otkucaje 120-140 u minuti. Normalno je da se ti otkucaji uspore pa opet ubrzaju, medjutim ako odu ispod 100 i ostanu tako, onda to vise nije ok. Ali opet mislim da se to pri neinterventrnim porodjajima gotovo niti ne moze dogoditi.

  15. #215

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Branka, ovo o padu otkucaja u izgonu (izlazna bradikardija), imaš tu:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=19015

    I da, fiziološki je, osim naravno ako taj pad otkucaja ne traje dugo.
    Meni su digli strku i prvi i drugi put: a rezultat je onda obično epiziotomija i nalijeganje na trbuh.

  16. #216
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Ali opet mislim da se to pri neinterventrnim porodjajima gotovo niti ne moze dogoditi.
    Tako nekako. Anji su otkucaji počeli padati nakon dripa.

    A Rahelin porod? Čim su počeli trudovi, imala sam grozan osjećaj da nešto nije u redu i govorila sam im. Trebali su me bolje slušati

  17. #217

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Super, branka da si uspjela procitati!
    ne stignem sada odgovoriti na sve, marta je vec nesto odgovorila, evo od mene za sada samo na ovo
    5.) što ako osjetim nagon za tiskanjem prije nego što se skroz otvorim i svi mi počnu vikati da još ne smijem tiskati?
    Problem je sto oni stalno provjeravaju i prckaju....odakle bi inace znali da se grlic jos nije otvorio.
    MO kaze da se istinski RIF javlja nesto prije nego potpuno otvaranje grlica. Ako se RIF omete, izgon postaje interventan.
    Ako je moguce, probaj ignorirati sto ti govore i , ako si sigurna , pustiti da te poruke vlastitog tijela vode.
    Vjerojatno bi dobro bilo biti u polozaju koji im teze omogucava ceprkanja (recimo cuceci polozaj, koji je u vodi vrlo moguc i udoban)
    Druga stvar koja mi pada na pamet ako te uznemiravaju i navigavaju, je zatvoriti oci i usredotociti se na neku ideju tipa "moje dijete silazi u svijet". Mislim, nije idealno, ali kada se uznemiruje, ako ne mozes potpuno otkaciti, bolje je odvratiti um na nesto drugo.

    Najbolje bi bilo potpuno otkaciti sve oko sebe, prolupati u doslovnom smislu, na odredjeno vrijeme, Liliana kaze da "caknute" zene najlakse radjaju

  18. #218

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    2.) povezano s 1. pitanjem: skakanje na lopti za vrijeme trudova koje nam kao olakšava trudove je fizička aktivnost radi koje se luči adrenalin i treba nam energija za to - znači u direktnoj suprotnosti s potrebom lučenja oksitocina u tom trenutku - kako to uskladiti?
    lopta, setnje, ples, voda su za predtrudove, kada bujica krene, mislim da kretanje postaje suvisno. MO kaze da se izuzetak tome javlja neposredno prije samog izgona (zelja za uspravljanjem na primjer...), kada adrenalin naraste.

  19. #219

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Ako je moguce, probaj ignorirati sto ti govore i , ako si sigurna , pustiti da te poruke vlastitog tijela vode.
    Ovako nešto sam ja uspjela, djelomično zato što su imali hrpu carskih pa nisu stizali biti kod mene, i bila sam im naporna pa su digli ruke od mene i ostavili me na miru. Evo kupujem si jučer hlače br. 36 i pitam se kako sam uspjela tako lagano roditi dijete od 4550 gr. Mislim da sam se prepustila laganom tiskanju kod svakog izdisaja kod onih zadnjih trudova (bila sam na boku i kao prodisavala), a da je netko bio pored mene vjerojatno bi mi govorio da ne tiskam jer nisam otvorena do kraja (ako bi skužio da se prepuštam tiskanju, jer se nisam glasala kao da tiskam). Zato je glavica već bila na pomolu skoro vani kad su primalje došle, i to ih je iznenadilo.
    Traži nekakakav pokrivač, ne daj da te prčkaju non stop, i prepusti se svojem tijelu.

  20. #220

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Traži nekakakav pokrivač
    to je dobra ideja, jos bolje, ponesi sa sobom pokrivac (vjerojatno vunena deka nije potrebna ako nemaju klimu u radjaoni, pamucni prekrivac ili plahta u ovo doba godine, bi trebali biti dovoljni)

  21. #221

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    drugo što bih ja sada rekla je "dozvoljavam ukupno 2 vaginalna pregleda tijekom poroda"; prema mojem iskustvu svatko tko prođe pored tebe malo pročeprka, pa na kraju ispadne 5,6 ili više bezveznih pregleda samo iz razloga da bi svatko od znao koliko si otvorena i naravno da to ometa.

  22. #222

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Hvala vam

    Upravo sam se vratila s pregleda. Jučer mi je prošao termin, Bila sam na pregledu u srijedu, otvorena 3 cm, naručio me za danas i rekao da me možda ostave. Ja sam ponovila da neću indukciju, onda je rekao - onda samo pregled.
    Danas sam došla, nije me ni pregledao jer kaže da zna kakav je nalaz, da samo izmjerimo tlak i ctg. To je sve super, rekao je da poštuje odluku da neću indukciju i da dođem u utorak. Samo bih voljela znati jesam li se još otvorila. ovaj vikend sam samo na lopti i u šetnji
    Zasad sam zadovoljna

  23. #223

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    :D bravo Branka ... ti se budeš na kraju otvorila do 5cm da ne budeš ništa osjetila, sljedeća 3cm te bude kao nešto malo boljelo, a za ona zadnja 2cm budeš rekla bilo je kratko mogla bih opet
    I glede dužine poroda nešto interesantno što bi vjerojatno jako teško prošlo da sam bila u bolnici cijelo vrijeme: do 5 cm sam se otvorila od 24h prethodni dan do 17h sljedeći dan (ništa nije boljelo, samo neki čudni osjećaj u križima), od 5-8 cm sam se otvorila od 17h-20h, a zadnja 2cm od negdje 21h do 22,30h ... rekli bi pobornici uprosječivanja totalno neregularno, nepravilo, treba se tu umiješati. Ali meni su moji trudovi bili super, iako nisu bili prosjek i ideal medicinskog osoblja od 1cm na 1sat.

  24. #224

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Već sam možda napisala, prošli put kad sam došla u predrađaonu pitaju me - imate trudove - ja kažem - ne (jer je to bila kao lagana menstrualna bol koju nije vrijedilo spominjati) - a kad tamo ja otvorena 5 cm.

    Tješim se da ću možda tako i ovaj put. a koliko mogu biti otvorena kad tek počnem osjećati trudove? Znam da je to individualno, ali možda ima neki podatak

  25. #225

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

  26. #226

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    koliko mogu biti otvorena kad tek počnem osjećati trudove? Znam da je to individualno, ali možda ima neki podatak
    najbolje je zaboraviti na centimetre.
    Kako kazes, to je individualno. Neke zene rode a da gotovo nisu imale "trudove".

  27. #227

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Pa svi mi govore da nema šanse da se skroz otvorim , a da ne osjetim trudove. Čak sam ispala i smiješna kad sam rekla - pa neću se valjda otvoriti tak puno, a da ništa ne osjetim.

    evo, danas je 3. dan preko termina, a kod mene ništa značajno. nadam se da je sve ok. Bebu normalno osjećam, ali nadam se da je i plodna voda ok. utješite me malo. ne može se ništa dogoditi, jel tak? Ionako mislim da nisam zanijela točno na sredini ciklusa

  28. #228
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Misliš li da bi se stvarno nešto moglo desiti, a da ti to ne osjetiš? Samo slušaj svoje tijelo i svoju intuiciju i sve će biti u redu.

  29. #229

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ma ne mislim da bi se moglo dogoditi nešto strašno, a da ja to ne osjetim, jedino čega se bojim je ono što se tebi dogodilo s plodnom vodom.

    A o tome je bilo ovdje govora i ispalo da to stvarno ni doule ni MO ne mogu znati. Kako bi onda ja

  30. #230
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Ma ne mislim da bi se moglo dogoditi nešto strašno, a da ja to ne osjetim, jedino čega se bojim je ono što se tebi dogodilo s plodnom vodom.

    A o tome je bilo ovdje govora i ispalo da to stvarno ni doule ni MO ne mogu znati. Kako bi onda ja
    Kod mene je stvar bila u tome da su pokazatelji bili vidljivi i jasni, samo ih nitko nije htio "slušati"

  31. #231

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Pa svi mi govore da nema šanse da se skroz otvorim , a da ne osjetim trudove.
    nemaju dovoljno iskustva kada tako govore

    Poslid, zar se tebi to nije dogodilo nakon dripa?

  32. #232
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Poslid, zar se tebi to nije dogodilo nakon dripa?
    Ajde da malo naširoko opišem:

    Prvi porod:
    Pukao mi vodenjak, voda izašla u mlazu. Prema uputama s tečaja ODMAH sam otišla u bolnicu. Trudovi 0. U bolnici pregled, brijanje i klizma, položaj na bok na stolu u rađaoni i konstantni CTG. 8 sati nepomičnog položaja, uzbuđenja i straha: trudovi normalno 0. Cerviks skroz zatvoren. Nakon 9 sati uveden drip. Počeli trudovi, otkucaji djetata pali. Hitni carski rez. - mislim da je svakome jasno što sve tu nije bilo u redu i da je ishod bio vrlo predvidljiv

    Drugi porod:
    Trudnoća prenešena za 3dana. Od dana termina sam u bolnici. Cerviks skroz zatvoren, trudovi 0. Doktor predlaže indukciju (o usputnim događajima u bolnici sad neću pisati). U 6 ujutro priprema, klizma i brijanje, uvodi se drip. Trudovi počinju. Položaj na boku, prikopčana na CTG. Cerviks i dalje potpuno zatvoren. Sa stola uspijevam "pobjeći" jedino kad idem na WC, pa pokušavam to izmoliti štop češće. Shvaćam da mi je u stojećem položaju lakše podnositi trudove, ali mi ne dozvoljavaju jer moram imati CTG, a i drip mi ne teče kako treba dok stojim. Tako prolazi punih 18 sati. Cerviks i dalje zatvoren. U pola noći, doktor se ipak odlučuje za carski rez. CTG nije pokazivao patnju djeteta - ali svi znamo što je djete proživlajvalo

    Treći porod:
    Kao treći porod nakon dva carska reza, to je trebao biti "hladni carski rez" i to tjedan dana prije termina (takva je praksa u našim bolnicama). Nije bilo tako iz razloga, koje također sad neću ponovno pisati. Uglavnom, ja sam dolazila na preglede prije termina, ali me doktor samo odgađao za par dana.
    Dan prije službenog termina naručena sam na pregled. Stojim u čekaoni i čekam doktora 2,5 sata. Udarci bebe su vrlo jaki i vrlo bolni (lagano me peče u trbuhu). Uzbuđena sam jer mislim da ću ostati u bolnici i da će me operirati danas ili sutra. Doktor dolazi (sad mu je već pola sata do kraja njegove smjene). Pregled: trudovi 0, cerviks skroz zatovren, tlak 160/100. Sestra konstatira da je to od uzbuđenja, ali ipak odlučuju da će me ostaviti u predrađaoni i poroditi sutradan ujutro.
    Smještam se u predrađaonu, udarci bebe se smiruju, osjećam se dobro, smireno (napokon se počelo nešto dešavati). To je bilo negdje oko 4 popodne. Tlak kasno navečer skače na 180/110. Daju mi inekciju za sniženje tlaka, a meni pozli. Povraćam i lako mi je loše. Uvode infuziju za snižavanje tlaka sa smanjenom dozom lijeka. Pred jutro (oko pola 5) počinjem osjećati vlastite trudove. Bol je vrlo oštra, peče me rez od prethodnog carskog. Tlak još uvijek jako visok 160/100. U 6 dolazi sestra i krene me pripremat za porod. Brijanje, klizma. Još se nisam do kraja očistila a već me zovu u rađaonu. Došla je anesteziologinja. Dok me doktorica ispituje o mojoj med. povijesti, sestra mi pokuša uvesti drip. Kažem joj da mi drip ne treba jer imam svoje trudove. Ona veli "ali doktor je zapisao" (navodno mi je trebalo dati malo dripa jer je cerviks bio skroz zatvoren a maternica tvrda, pa da se omekša) Uspijem ju odgovoriti od nauma. Usput govorim sestri i anesteziologinji da me jako peče rez i da je bol kod truda oštra. Nekako znam da to nije u redu, ali one me uvjeravaju da je sve normalno. Sestra mi stavlja CTG, počinje učitavati otkucaje i... najednom panika... otukaciji su jaaaako niski, ne dižu se, nešto nije u redu... hitni carski rez. - priču dalje znate...

  33. #233

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ajoj :/

    ali ja još uvijek ne kužim potpuno koje bi ja to simptome trebala imati i kako bih se trebala osjećati pa da zaključim da dijete pati, da plodna voda nije u redu, da je dijete ispustilo mekonij?

    Saradadevii, pa što se onda može dogoditi? Teoretski, otvorim se skroz bez trudova i onda? rodim doma? Ne kužim?

  34. #234

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Joj Poslid, svaki puta pono pažljivo pročitam ono što ti pišeš o svojim porodima .... tako uh, ne znam kako bih uopće prokomentirala, ne mogu reći nebriga, da kažem nisu odmah reagirali a zalažem se za čekanje i smanjivanje nepotrebnih intervencija, najbolje bi bilo reći nisu surađivali sa tobom i nisu te dovoljno pažljivo slušali.

    Kako sam ja skužila dosad:
    - mutna plodna voda je opasna ako je dijete "udahne"
    - udahnuti će je ako je u stresu
    - veća vjerojatnost je da će i dijete i majka biti u stresu kod induciranog poroda nego kod spontanog

    Kod mutne plodne vode u našim bolnicama se uglavnom i jedino napravi indukcija i nakon toga se samo malo jače prati ctg nego inače (tako je u Varaždinu). Ako krenu veće komplikacije onda se ide na carski.

    Odent je, ako se ne varam rekao da jedini korisni ultrazvuk smatra onaj na kraju trudnoće, a tada se vidi stanje djeteta; ako je dijete u stresu (a porod nije počeo prirodno) mislim da je on spominjao carski. A upravo taj zadnji ultrazvuk (od svih 10 ili koliko ih je već bilo) meni nisu napravili, ali su mi zato preporučivali indukciju kao preventivu. Također, moja beba se 3 puta tijekom trudnoće okretala zadak/glavica, ali mjesec dana prije poroda nije više rađen ultrazvuk, znači nije se znalo niti stanje djeteta, niti veličina bebe a za položaj se pretpostavljalo da je glavica jer je tako bilo na zadnjem ultrazvuku. Također mi nisu napravili niti zadnju amnioskopiju. Ali su mi zato široke ruke preporučivali indukciju kao potpuno bezopasan preventivni postupak, a nitko nije spominjao niti obraćao pažnju na moguće komplikacije i posljedice indukcije niti u slučaju mutne plodne vode niti u slučaju tako velike bebe niti općenito.

    Meni tu ima toliko nelogičnosti.

    Edit mamazika na molbu TinneZ

  35. #235

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Sad ćete reći da sam totalno skrenula , ali...

    neki dan sam sanjala jedn san, penjala sam se na jedno brdo jednim, poznatim putem. Vraćajući se otišla sam totalno drugim, daljim, ali sam cijelo vrijeme bila okružena zelenilom, suncem, bilo mi je lijepo (onaj drugi put je kraći, ali brdovit i šumovit), išla sam, nisam bila sigurna kamo, ali znala sam da je sve u redu, da se neću izgubiti i da ću na kraju doći na isto mjesto kao i onim drugim putem. Nisam se bojala. I tako je i bilo.

    Poslije sam malo razmišljala o tom snu i nakon nekog vremena zaključila da bi takav mogao biti i moj prirodni porod (ako bude prirodan)
    Duljim, ali ljepšim i manje stresnim putem do istog cilja.

    Pa sad recite vi što je psiha, ha?
    Možda je ovo više tema za topic Prirodan ili dirigiran porod.

    A trenutno slušam Balaševića i opet u pjesmi Remorker pronađem svoj porod (luda žena , ali to stalno u zadnje vrijeme radim):

    "Otkači šlepove
    nanišani jutro i pusti tu lađu da klizi
    pronašli su Ameri šifru za to - take it easy
    lutko lepa,
    zrela se breskva lepo cepa

    Spusti svetla, oduzmi gas
    smešnih stvari se bojimo
    misliš da netko pita za nas
    kao da ne postojimo
    stavi misli u prazan hod, stresi zvezde ko dudove
    i polako nasuči brod na te plišane sprudove i sanjaj"

  36. #236

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    otkači sve dušo, uključujući i nas s ovog foruma i uskoro ćeš nunati svoje malo zlato ....

  37. #237

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ah, kad nikako ne mogu riješit ovog foruma
    A vjerujem da bi možda i to dobro došlo
    Šalim se, svaki dan saznam nešto novo

  38. #238

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    da, da, stavi misli u prazan hod...strikaj, heklaj, zavrsi onaj goblen...

    i nemoj dalje citati ovaj moj post, nista relevantno za tebe ne slijedi


    Poslid, oni ti nikako nisu smjeli davati drip drugi i treci put (na kraju nisu, ali su namjeravali, koliko sam skuzila). Prijasnji carski je kontraindikacija za drip.

    Visoki tlak je mozda bio zbog tvojeg uzbudjenja, ali ako postoji i ugrozava bebu, onda nema vise veze sto mu je uzrok.

    Mislim da se jos na pocetku ovog topika spomenulo da stres bebe moze biti uzrokovan intervencijama (npr lijek za snizavanje tlaka) i stresom majke (neizvjesnost i strah).

    Jos uvijek mi nije jasno, jesu li oni namjeravali dan prije nego su se trudovi pojavili, napraviti carski ili ne. (Meni "poroditi" zvuci kao to)?

  39. #239
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Jos uvijek mi nije jasno, jesu li oni namjeravali dan prije nego su se trudovi pojavili, napraviti carski ili ne. (Meni "poroditi" zvuci kao to)?
    Misliš na treći puta? Taj carski je trebao biti napravljen PRIJE nego se pojave trudovi, jer su kao trudovi nakon dva carska rizični, zato mi nije jasan taj drip.

  40. #240
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    A onaj drip u drugom porodu im niako ne mogu oprostiti. A najbolje od svega je bilo to što me doktor poslije uvjeravao da je carski rez veći rizik za mene i bebu, nego - pazi sad ovo - prirodni porod. Ono 18 satno mučenje na dripu je njemu ekvivalent prirodnog poroda.

  41. #241

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Da, on je sigurno negdje pročitao da je prirodan porod sigurniji nego carski i to je vjerojatno točno. Ali to što on povlači paralelu između poroda pod dripom i prirodnog poroda samo govori o tome koliko su današnji ginekolozi izopačili svoj pogled na pojam prirodnog poroda

    Opet čitam detaljnije tvoju priču, kaj su oni ustvari htjeli - pokušati svaki puta ipak prirodni porod. Samo su pobrkali pojmove prirodan porod i inducirani porod. Saradadevii je prenijela stajalište (čije?) da je prethodni carski kontraindikacija za drip. Ali meni nekako i logika govori da je indukcija, drip itd. rizik ne samo nakon carskog nego i kod ovako velike bebe kao moja, kod izuzetno sitnih žena, kod .... i asocira me na indukcija=patnja i majke i djeteta.

  42. #242
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Opet čitam detaljnije tvoju priču, kaj su oni ustvari htjeli...?
    Lovu Tina, lovu.

    Ali, dosta sad o mojim porodima! Priča je završena i zaključana. Idemo se okrenuti pravim, istinskim, fiziološkim porodima

  43. #243

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Poslid prvotno napisa
    Lovu Tina, lovu.
    Zar zaista? :shock:
    Jedno je previd, nemar, gužva... ali tražit LOVU?!

  44. #244

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    lovu ???? - otvorila mi se usta do poda, nema takvog smajlića.
    Ovo stvarno nije za ovaj topic, ali zar nisi imala nakon toga svega argumente za tužbu? Gdje je link na tvoju priču s poroda, da nastavimo tamo.

    Ja silno želim poslati upit i u Čakovec i Varaždin zašto drip, zašto epiziotomija, zašto nalijeganje na trbuh u mom slučaju. Zašto drip 1h nakon puknuća vodenjaka, a drugi puta isto tako inzistiranje na dripu (naravno da bi mi spomenuta gospođa i prokinula vodenjak bez pitanja samo da nisam čim mi se netko približio govorila "možemo li još malo pričekati s tim" što je strašno svima išlo na živce - koja nepokorna rodilja) i to nakon što sam bila otvorena već 5cm i sve je išlo super bezbolno samo za poželjeti.

  45. #245

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Evo, samo da vas i ovdje obavijestim. Mi smo super. Jučer bili na pregledu. Tlak, ctg, protoci, plodna voda - sve ok. Glavica angažirana, lagano se utiskuje. Beba raste - 3400. Zasad sve po planu Danas 5. dan preko termina

  46. #246
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    lovu ???? - otvorila mi se usta do poda, nema takvog smajlića.
    Ovo stvarno nije za ovaj topic, ali zar nisi imala nakon toga svega argumente za tužbu? Gdje je link na tvoju priču s poroda, da nastavimo tamo.
    Evo linka:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=22914

    A ovo za lovu. Pa kaj se čudiš? Kao da ne znaš da doktori imaju svoje "tarife" da ti budu na porodu. Samo kaj sam ja bila jako naivna i milila sam da su polagali hipokratovu zakletvu te da im je to posao koji im se ne mora posebno plaćati

  47. #247
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    A pisala sam i jako davno, kako sam napisala provjedno pismo ginekologu i ravnatelju i bila na razgovoru. Možeš se fučkati s tužbom, jer nemaš svjedoka u svoju korist, a sva dokumentacija je kod njih i vrlo lako nestane. Sjeti se samo slučaja Karle Benko ili one Splićanke s oštećenim blizancima.

  48. #248
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ali sad se stvarno moramo skinuti s ovog topika

    Oprosti Saradadevii!

  49. #249

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Zaboravila sam napisati da sam otvorena 4 cm .

    I, da, sorry i od mene za uzurpiranje topica. Neću više

  50. #250
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ne, branka1, tebi je tu i mjesto.

    Samo se ti interesiraj, a moje i postove od TinneZ, molim te, ignoriraj.

Stranica 5 od 7 PrviPrvi ... 34567 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •