Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: Bolovanje dulje od 42 dana

  1. #1
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno Bolovanje dulje od 42 dana

    Ne nalazim sličnu temu pa ako ipak ima, molim da se spoji.
    Pitanje glasi:
    kolika je naknada za bolovanje dulje od 42 dana.
    U kolektivnom ugovoru se ne spominje. Piše samo za bolovanje do 42 dana koje je na teret poslodavca.
    Na netu nalazim podatak da je maksimalni iznos 4200.
    Je li to istina?
    Plaća je inače oko 12000 kn pa mi je nevjerojatno da bi naknada za bolovanje nakon 42 dana pala za tri puta.
    Jel to uistinu moguće?
    Molim samo provjerene informacije.
    Hvala.

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ne nalazim sličnu temu pa ako ipak ima, molim da se spoji.
    Pitanje glasi:
    kolika je naknada za bolovanje dulje od 42 dana.
    U kolektivnom ugovoru se ne spominje. Piše samo za bolovanje do 42 dana koje je na teret poslodavca.
    Na netu nalazim podatak da je maksimalni iznos 4200.
    Je li to istina?
    Plaća je inače oko 12000 kn pa mi je nevjerojatno da bi naknada za bolovanje nakon 42 dana pala za tri puta.
    Jel to uistinu moguće?
    Molim samo provjerene informacije.
    Hvala.
    Bojim se da je moguce.

  3. #3
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    max iznos koji HZZO isplacuje za bolovanja je 4257 kn. Naravno prva tri mjeseca je na trosak poslodavaca.

    Najviši mjesečni iznos naknade plaće, za puno radno vrijeme, kada se ona isplaćuje na teret sredstava HZZO-a, je proračunska osnovica uvećana za 28%, odnosno 4.257,28 kuna.

    https://www.hzzo.hr/obvezno-osiguranje/naknada-place-za-vrijeme-bolovanja/

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Da baš je takva 4257 kn,nakon tri mjeseca bolovanja može se tražiti naknada za dugotrajno bolovanje ako firma to daje.
    Bila je negdje i tema na kojoj sam ja pitala isto pitanje

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Ne kužim kaj spajalica piše ,da je prvih tri mjeseca isplaćuje poslodavac,
    Poslodavac isplaćuje cijelo vrijeme bolovanje ,a nakon 42 dana traži refundaciju od HZZO-a

    S time negdje je pisalo da se naknada za bolovanje nakon nekog vremena smanjuje,osim kod onkoloških pacijenata
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 15.12.2020. at 13:45

  6. #6
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Tocno tako kada ide preko hzza. Ako je poslodavac voljan platiti neku razliku mislim da je moguce ali mora platiti doprinose na istu.
    Nazalost nemam iskustva jer moji ni nemaju tolike place.
    Al citala sam da postoji mogucnost, neki neformalni izvori

  7. #7
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Tocno tako kada ide preko hzza. Ako je poslodavac voljan platiti neku razliku mislim da je moguce ali mora platiti doprinose na istu.
    Nazalost nemam iskustva jer moji ni nemaju tolike place.
    Al citala sam da postoji mogucnost, neki neformalni izvori
    Tako je, nakon 42 dana naknada koju HZZO refundira poslodavcu je limitirana na 4.257,00. Poslodavcu nitko ne brani da isplati više, ali onda na to plaća doprinose. Međutim pravo poslodavca ukoliko kolektivnim ugovorom ili pravilnikom nije određeno drugačije je da isplati 4.257,00

  8. #8
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je, nakon 42 dana naknada koju HZZO refundira poslodavcu je limitirana na 4.257,00. Poslodavcu nitko ne brani da isplati više, ali onda na to plaća doprinose. Međutim pravo poslodavca ukoliko kolektivnim ugovorom ili pravilnikom nije određeno drugačije je da isplati 4.257,00
    Točno tako. Znam mnoge koji su se vraćali na "posao" pa otvarli godišnji da ne padnu na taj iznos. Ja sam se zadnje nakon slomljene kosti vratila na štakama 43. dan. Srećom pa sam mogla...

  9. #9
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Hvala, cure.
    Nema u kolektivnom za bolovanja dulja od 42 dana, tako da je iznos od 4257 kn točan.
    Niš, slijedi prijevremni prekid bolovanja jer ovo nije normalno.
    Plaćaš cijeli život doprinose prema visini plaće i onda kad se razboliš- kažnjavaju te.
    To nikako nije u redu. Oni s manjim plaćama dobijaju 70% svoje plaće, a oni s većim od 4257 kn dobijaju 4257 kn.
    Kao da nije dovoljno da si bolestan, nego još moraš i gladovati.
    Užas!

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Svi Max. Dobe 4267 kn nakon tih 42 dana

    Sad eventualno postoji mogućnost rada od kuće ako je neko sposoban i može raditi

  11. #11
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa ista stvar ko i s porodiljnim odnosno čuvanjem trudnoće - dobiješ rješenje na "100 posto naknade plaće ali ne više od ____" i onda neki iznos koji veze nema s plaćom ako je imalo veća. Naravno kad treba platiti doprinose nikad ne piše "ali ne više od".

  12. #12
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    U stvari mislim da čak i postoji neki limit na doprinos za zdravstvo ali je tako apsurdno visok da ti koji to dosegnu ionako ne ovise o državnim bolnicama i javnom zdravstvu za više-manje bilo što...

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Ko i kod bolovanja za djecu ako slučajno upadneš u priču da imaš dve isplaćene plaće,ako nemaš doboš punih 800 i nešto kn
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 15.12.2020. at 18:12

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ako je čovjek dovoljno dugo bolestan, pada kasnije na još veću bijedu (oko 2000kn). Od tog daljnjeg pada izuzeti su onkološki

  15. #15
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Kad se budeš vraćala na posao, pazi da odradiš najmanje 6 mj. bez bolovanja, jer ti se naknada na novom bolovanju formira prema prosjeku zadnjih 6 mj. (dakle zagarantirani minimum od 800kn )

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Kad nije dvije plače?

    Tanči za tebe stara tema
    http://forum.roda.hr/threads/83253-B...Dlana-obitelji jasams pitanjem uletila oko 60- tog posta

  17. #17
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    ne, gledaju zadnjih 6 mj.

  18. #18
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    https://www.hzzo.hr/wp-content/uploa...1_04122017.pdf
    evo obrasca po kojem se obračunava plaća, moram priznati da ne znam dali obračunato bolovanje ide u prosjek. Svakako provjeriti na hzzo-u kako se radi obračun.

  19. #19
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Kad idete na bolovanje na teret HZZO-a u prosjek odnosno gore navedeni obrazac ide prosjek zadnjih 6 isplaćenih plaća mjesec prije bolovanja. Npr. Na bolovanje ste otišli 15.12. gledaju se isplaćene plaće u razdoblju od 01.06. do 30.11. Odnosno plaće za razdoblje od 5.-10.mjeseca. Bolovanje na teret HZZO-a ne ulazi u prosjek.

  20. #20
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ok, ali u veljači opet slijedi obavezno bolovanje.
    Barem dva tjedna.
    Kako će se to obračunavati?
    Kao onih do 42 dana na teret poslodavca, što je po kolektivnom 95% šestomjesečnog prosjeka ili nekako drukčije?!?

  21. #21
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nije onkološko bolovanje i nije bolovanje za njegu.

  22. #22
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, ali u veljači opet slijedi obavezno bolovanje.
    Barem dva tjedna.
    Kako će se to obračunavati?
    Kao onih do 42 dana na teret poslodavca, što je po kolektivnom 95% šestomjesečnog prosjeka ili nekako drukčije?!?
    Kao bolovanje na teret poslodavca .

  23. #23
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, ali u veljači opet slijedi obavezno bolovanje.
    Barem dva tjedna.
    Kako će se to obračunavati?
    Kao onih do 42 dana na teret poslodavca, što je po kolektivnom 95% šestomjesečnog prosjeka ili nekako drukčije?!?
    Tako je, u veljači ti se ponovo broji prva 42 dana.

  24. #24
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Prosjek je šestomjesečni prije stupanja na bolovanje?
    Konkretno od kolovoza do siječnja i ova bijeda od bolovanja ulazi u taj prosjek?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #25
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Tanči, mislim da nije tako. nazovi hzzo i provjeri
    Koji je prosječni iznos plaće mjerodavan

    Prosječni iznos plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu.
    Što se u tom slučaju smatra plaćom

    Redovna mjesečna plaća osiguranika, te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i privremena nesposobnost za rad) koja se isplaćuje na teret pravne ili fizičke osobe kod koje je osiguranik zaposlen.U naknadu plaće ne uračunavaju se povremeni primitci kao što su regres, bonus, nagrade ili božićnice koji se isplaćuju primjerice jedanput ili više puta godišnje odnosno oni primitci koji se ne isplaćuju redovito svaki mjesec.

  26. #26
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Prosjek je šestomjesečni prije stupanja na bolovanje?
    Konkretno od kolovoza do siječnja i ova bijeda od bolovanja ulazi u taj prosjek?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Novo bolovanje se računa ako je prekid bolovanja duži od 7 dana ako se ne varam (nek me netko ispravi, davno sam se bavila time)
    Novo bolovanje se računa isto kao i staro, pa ako u kolektivnom piše 6-mjesečni prosjek, onda tako; u obračun ulaze samo oni mjeseci gdje postoji plaća, bilo da se radi o redovnom radu, bilo o bolovanju (na teret poslodavca)
    Najčešće se računa 3-mjesečni prosjek, ali to ovisi o internim aktima, kolektivnom itd
    Posljednje uređivanje od betty blue : 16.12.2020. at 09:27

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    novi prosjek ide ako je prekid više od 30 kalendarskih dana

  28. #28
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    nije nevažna ni činjenica otvara li se bolovanje po istoj dijagnozi ili nekoj drugoj.
    Npr. odeš na bolovanje od 41 dana radi bolničkog liječenja i kućnog oporavka od neke upale , a onda se ispostavi da je proces bio maligni i autonatski ti kreću bez ikakve pauze nova 42 dana po drugoj dijagnozi. Dakle, vidi možeš li nekako "premostiti" novom dijagnozom.

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Ima li ko iskustva s dugim bolovanjima,tipa 10-15 mjeseci. Čula sam da se kod cca 11 treba ići na komisiju,koji je pravni ili pravi postupak?

  30. #30
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Da, bolovanje ide na komisiju. Skupis svu dokumentaciju, LOM ti pripremi svoj dio i nosis na mirovinsko. Barem sam ja tako.E da, i LOM je dobila za mm rjesenje da je sposoban za ici raditi izdan taj dan kada je preminuo.
    Tako da budite spremni na svakakva rjesenja.

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Tužno Kosjenka
    Posljednje uređivanje od spajalica : 05.02.2021. at 06:54 Razlog: izbrisala smjalica koji je valjda greskom stavljen

  32. #32
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Negdje sam čitala da poslodavac može a i ne mora (?) Isplatiti jednokr.naknadu za duže bolovanje? Jel zna netko proceduru? Konkretno, na koplikacijama sam. Hvala!

  33. #33
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    to ne vrijedi za komplikacije
    Vrijedi samo za bolovanja A0

  34. #34
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Inače sve naknade i potpore nisu obveze poslodavca osim ukoliko je kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i li ugovorom o radu određeno da mora. Sve ostalo je dobra volja.

  35. #35
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Hvala!

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Ja sam čula ako hoće poslodavac može dat i za komplikacije

    Kod nas se za osobno bolovanje mora tražiti pismeno da isplate,jer oni ne vode brigu o tome kad je kolko ko na bolovanju
    Probaj mašnice i sretno što god bilo
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 10.06.2021. at 14:31

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Mora biti više od 90 dana

  38. #38
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,245

    Početno

    Kod nas se mora tražiti - znači treba predati zahtjev.
    U kolektivnom ugovoru nije precizirano za koje vrste bolovanja, tako da isplaćuju za sva bolovanja (uključivo i komplikacije) koja traju duže od 90 dana u kontinuitetu u istoj kalendarskoj godini.

  39. #39
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Baš ću onda pitati kad prođu ti dani...hvala cure!

  40. #40
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Ali ne mora biti cijeli mjesec u obračunu?
    Recimo netko je radio od 15.12 do 20.3 isplaćene su mu plače u 1,2, znači dobio je dvije plaće prije 1.3.
    Kako se onda isplaćuje bolovanje

  41. #41

    Datum pristupanja
    Apr 2024
    Postovi
    1

    Početno

    Da dignemo temu malo Guglam danima i čini mi se da su curke s ovog foruma vjerojatno najuupućenije oko dužih bolovanja.
    Uglavnom, gotovo sam sigurna da mi poslodavac krivo obračunava bolovanje,a ne znam kome se više obratiti i kako točno ustanoviti iznos. Radi se o bolovanju koje traje od 12mj.bez prekida,( 11.12.2023-31.1.2024) no tokom trajanja promijenila se dijagnoza, te je otvoreno novo bolovanje,sa drugom dijagnozom i jasno na sljedećim doznakama piše početak bolovanja - 01.02.2024.Isto tako sam dostavljala i novu potvrdu o privremenoj nesposobnosti.

    Koliko sam upućena, B.O. od 01.02.24,bi opet trebalo biti na teret poslodavca, a ne voditi se kao b.o.na teret HZZO-a,kao što poslodavac tvrdi.Čak mi za taj mjesec ne želi dostaviti platnu listu kao svih prethodnih mjesec,već neki papir gdje piše obračun naknada,iznos,bez ikakvih podataka na temelju čega je šta obračunato, te tvrdi da kada je b.o. na teret hzzo-a,da se ne dostavljaju klasične platne liste.
    Ima li neka mama da mi točno kaže što se tu dešava Niže citiram info na koji sam naletila sa stranica HZZO.

    --U slučaju neprekidnog ili nastavnog bolovanja osiguraniku se naknada plaće određuje od iste osnovice za naknadu i na teret istog obveznika isplate naknade plaće za vrijeme bolovanja.
    Hvala svima unaprijed!

  42. #42
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Pa bolovanje je bez prekida iako je dijagnoza nova. Neprekidno je bolovanje dulje od 42 dana bez obzira sto je nova dijagnoza. Da si radila koji dan izmedu tada bi bilo novo bolovanje. Najbolje nazovi pravnu sluzbu HZZoa pa pitaj.

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Tebe možda više muči isplate liste, ja sam ih odbijala cijelo vrijeme bolovanja, neovisno jel bolovanje bilo na poslodavca ili na HZZO, a ovo drugo da ako nema prekida u bolovanju onda je nastavno.

  44. #44
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa bolovanje je bez prekida iako je dijagnoza nova. Neprekidno je bolovanje dulje od 42 dana bez obzira sto je nova dijagnoza. Da si radila koji dan izmedu tada bi bilo novo bolovanje. Najbolje nazovi pravnu sluzbu HZZoa pa pitaj.
    Ja sam 2018. s novom dijagnozom dobila i nova 42 dana bez obzira na to što nije bilo prekida u bolovanju. Ne znam je li se nešto otad promijenilo.

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam 2018. s novom dijagnozom dobila i nova 42 dana bez obzira na to što nije bilo prekida u bolovanju. Ne znam je li se nešto otad promijenilo.
    Zato i kazem da je najbolje nazvati pravnu sluzbu. Jer mozda zavisi i koje su dijagnoze u pitanju.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •