Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 78

Tema: Nakon dojenja na koje ste mlijeko prešli?

  1. #1
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno Nakon dojenja na koje ste mlijeko prešli?

    Moja mala ima godinu dana, još sisa. Ali me zanima na koje mlijeko dati kad prestane sisat? Te kravlje verzije mi se ne sviđaju...

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj bublica3 prvotno napisa Vidi poruku
    Moja mala ima godinu dana, još sisa. Ali me zanima na koje mlijeko dati kad prestane sisat? Te kravlje verzije mi se ne sviđaju...
    Samo verzije od sisavaca su mlijeko ( kravlja među njima). Riza, soja, zob i ostalo nisu mlijeko pa ih ja ne bih niti stavljati u skupinu mlijeka .
    Dok dijete doji ima majcino.
    Moji su pili adaptirano do druge godine (nakon sto su prestali dojiti), a za kasice , pudinge ili u kuhinju sam koristila kravlje kao i za nas ostale.

  3. #3
    diči avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    557

    Početno

    A ja mislila početi sa kravljim sad sa prvim rođendanom! Zar bi to bilo prerano?

  4. #4
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj diči prvotno napisa Vidi poruku
    A ja mislila početi sa kravljim sad sa prvim rođendanom! Zar bi to bilo prerano?
    Nutricionisti kažu da je to ok. Moji su u hrani dobivali kravlje iz dućana i prije prve godine , ali su pili adaptirano na bocu do druge. Da sam dojila, dojila bih i dalje nakon prve godine , a u hrani davala kravlje iz trgovine.

  5. #5
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    rižino, kravlje ne konzumiraju djeca, ( sir, jogurt da) a kad kupujem kravlje onda je to bio

  6. #6
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Kako misliš da djeca ne konzumiraju kravlje mlijeko? Pa AD je kravlje mlijeko, samo adaptirano.

    Kravlje mlijeko se može slobodno dati djetetu, samo početi sa manjim količinama, ako nikad nije ništa od kravljeg mlijeka prije uzimalo. Ako je pilo AD ili jogurt, može normalno piti željenu količinu kravljeg mlijeka.

  7. #7
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    ne piju kravlje mlijeko, a dojene su ukupno 45 mj, nisam uvodila ad nikad, ne vjerujem u kalcijiz mlijeka niti u benefit od kravljeg mlijeka naročito punog koječega što kravama stimulira laktaciju.
    Domaće kravlje mlijeko je kratkog roka, a sir i vrhnje dobivam domaće na tjednoj bazi.
    Djeca su (uvijek) zdrava kuc kuc kuc, krv izvrsna. ima kalcija i iz drugih izvora

  8. #8
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    ja dajem obicno mlijeko, koje i mi pijemo, al to je u tolko malim količinama da je zanemarivo. Al zato vindijin čvrsti jogurt iz kantice svakodnevno tamani

  9. #9
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    e da mlađa je dobila 5 ml adaptiranog u rodilištu, ali nije bilo na bazi kravljih proteina, to je bio moj uvjet

  10. #10
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    ...i ja sam razmišljala o rižinom. Jogurt i moja jede, isključivo bijeli, kozji ili kravlji. Probala sam joj dat da proba rižino, ali apriori odbija bilo koju vrstu tekućine osim mog mlijeka za sad. Jedino koji put koji gutljaj vode. Probala sam sa skom od jabuke, naranče iz sokovnika, ali ništa, lagani čaj, ma ništa.

  11. #11
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Moj dok je god dojio odbijao je druga mlijeka, kad smo prestali s 18 mj pio je adaptirano s okusom vanilije do druge godine. Nakon druge godine pije kravlje, cca 2 dcl na dan.

  12. #12
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    najsličnije majčinom je navodno magareće, ali to nije opcija (skupooo i za lijek se koristi zbog blagotvornosti na kašalj) a onda je rižino najneutralnije po okusu

  13. #13
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    bublica3, ako je dojiš ne treba joj drugo mlijeko, odu joj nudi, za sva drga pića ima vremena

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    najsličnije majčinom je navodno magareće, ali to nije opcija (skupooo i za lijek se koristi zbog blagotvornosti na kašalj) a onda je rižino najneutralnije po okusu
    Ali po sastavu rizino mlijeko nema veze sa mlijekom nego vise sa rizom , samo da ne bi bilo zabune.

  15. #15
    Idnom avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    756

    Početno

    Moj ce najvjerojatnije s godinu dana krenuti u jaslice i tamo ce na svakodnevnom meniju biti kravlje mlijeko u razlicitim vrrzijama-kakao, bijela kava, griz, cokolino... Ja ga dojim za sada, adapt. je probao od 3 proizvodjaca u 3 navrata iz razloga sto sam morala piti neke ljekove i svaki puta je zavrsilo cjelodnevnim povracanjem iako je vrlo malo popio. Trebam li ja njemu nekih tjedan, dva prije polaska u jaslice (znaci s njegovih 11,5mjeseci) poceti davati kravlje mlijeko da se nauci na njega? Ili imate neki bolji savjet sto da napravim?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    na nijedno

    sisala je do 17 mjeseci, u iduće 2 godine je popila sve skupa možda 2 dcl kravljeg mlijeka. neće nikakvo mlijeko i ne forsiram ju.

  17. #17
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Mi smo skoro 1god! U kasice kravlje,a cisto ne pije, jos doji! Kad prestanemo dojiti,prijeci cu na kravlje ako ce ga htjeti piti! Stariji popije kakaoi to samo ujutro,naime uopce nije ljubitelj mlijeka,i stvari poput pudinga,griza...! Njemu samo da je meseka Par puta se mladi zaletio na bracin kakao i takodjer mu nije pasalo cistog ga piti! Priznam da mi pase tako! Dobe kroz hranu,lijepo papaju i super! Tako da AD necu kupovati,jer ga nisam ni do sada!

  18. #18
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    Moja je negdje iza prve godine počela pit kravlje mlijeko. ne sjećam se točno kad. Malo po malo. Dojena je do druge.

  19. #19
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    rižino, kravlje ne konzumiraju djeca, ( sir, jogurt da) a kad kupujem kravlje onda je to bio
    Nisam iz tvog posta shvatila da misliš na svoju djecu, nego da misliš kako djeca općenito ne piju kravlje mlijeko.

    I naravno da se može živjeti bez mlijeka. Ja nikad nisam pila nikakvo . Jogurte i sireve da.

    Ali, djeca mi vole mlijeko. I neka piju. Bolje mlijeko nego Coca-Cola...

    Nisam nikada davala AD. Nakon dojenja, prešla bih na kravlje. Oko godine dana, ili malo kasnije. Ionako jedu i ostalu hranu tada i mlijeko nije više najbitnije.

  20. #20
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Citiraj Idnom prvotno napisa Vidi poruku
    Moj ce najvjerojatnije s godinu dana krenuti u jaslice i tamo ce na svakodnevnom meniju biti kravlje mlijeko u razlicitim vrrzijama-kakao, bijela kava, griz, cokolino... Ja ga dojim za sada, adapt. je probao od 3 proizvodjaca u 3 navrata iz razloga sto sam morala piti neke ljekove i svaki puta je zavrsilo cjelodnevnim povracanjem iako je vrlo malo popio. Trebam li ja njemu nekih tjedan, dva prije polaska u jaslice (znaci s njegovih 11,5mjeseci) poceti davati kravlje mlijeko da se nauci na njega? Ili imate neki bolji savjet sto da napravim?
    moja djeca idu vrtic, ali ne piju kravlje, napišeš to i odgojitelji poštuju. Grozim se kakaa, čokolina zbog šećera itd. jednostavno to ne jedu, ako imaš mogućnost da dijete doručkuje doma, super. Ako ti ne želiš dati nešto djetetu, poštovat će se. Ja sam u početku nosila rižino mlijeko kad je starija još spavala u vrtiću ( voljela je popiti da se umiri) a onda su zamolili da ne i prihvatila je to bez problema. Mlađa ne pije ni rižino, ako je žedna, vodu i to je to ( nekad traži limunadu pa joj cijedim jer vidi od nas, samo limun i malo vode, bez zaslađivanja)

  21. #21
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam iz tvog posta shvatila da misliš na svoju djecu, nego da misliš kako djeca općenito ne piju kravlje mlijeko.

    I naravno da se može živjeti bez mlijeka. Ja nikad nisam pila nikakvo . Jogurte i sireve da.

    Ali, djeca mi vole mlijeko. I neka piju. Bolje mlijeko nego Coca-Cola...

    Nisam nikada davala AD. Nakon dojenja, prešla bih na kravlje. Oko godine dana, ili malo kasnije. Ionako jedu i ostalu hranu tada i mlijeko nije više najbitnije.
    moja djeca, pišem vlastito iskustvo

  22. #22
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Moja jos nije provala kravlje (pa ni u hrani),jede sireve,jogurt i kefir te cca 250ml AD-a dnevno....
    Planiram joj ga nastavit davat i iza 2ge god.....

  23. #23
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    e da mlađa je dobila 5 ml adaptiranog u rodilištu, ali nije bilo na bazi kravljih proteina, to je bio moj uvjet

    koje je to AD bez kravljih proteina?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Primorje <3
    Postovi
    1,258

    Početno

    NIJEDNO ne pije dan- danas!

    Nakon dojenja (14.5mj.) nismo našli mlijeko koje joj se sviđa , ali obožava jogurte i sir tako da se ne opterečujem to što ne pije mlijeko..... ali je meni teže jer joj uvijek moram pripremat obrok.... nema boca mlijeka u našem slučaju kao obrok ili međuobrok :D

  25. #25
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    J tu i tamo popije malo kravljeg mlijeka, uglavnom kad vidi mene da pijem, svidja mu se, al drazi mu je jogurt. U zadnje vrijeme mu znam napraviti i griz na mlijeku. Inace, jos uvijek vrlo intenzivno sise.

    Jel tko zna kakvo je ono bio mlijeko od dukata? Sta im znaci to BIO?
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 17.02.2013. at 09:31

  26. #26
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Citiraj bublica3 prvotno napisa Vidi poruku
    koje je to AD bez kravljih proteina?
    bilo je od Hxxx proizvođača koje krši kod, ali bez kravljih proteina jer je preporuka ne davati kravlje do 12 mj dobi djeteta, donijeli su mi deklaracije i specifikacije i breastfeeding set za hranjenje na dojci jer nisam pristala na davanje ad ( a je dijete imalo temp, od dehidracije a meni mlijeko nije došlo). Pedijatar je bio pored mene cijelo vrijeme i hrabrio me da se neće niš dogoditi od 5 ml ( promjena ph želuca) ali ja mislim da to nije isto kao isključivo dojenje, što smo kasnije nastavili.
    Posljednje uređivanje od mama_jos_malo : 17.02.2013. at 09:39

  27. #27
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    mama još malo Hvala!
    Ma moja malecka još sisa i to mi je super,.. samo razmišljam malo unaprijed.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Moji su od prestanka dojenja (oko godine dana) do cca godinu i pol bili na adaptiranom, onda prešli na kravlje. Sin je imao malo problema s kravljim u početku pa smo se vraćali na formulu, malo ga je štopalo, a cura nije imala nikakvih problema.

    Formule bez kravljeg mlijeka su za djecu sa alegijama/intolerancijom, idu na recept, skupe su i užasnog okusa.

    Moje mišljenje je da za zdravo dijete ne treba dramiti oko KM. Nakon godine - godine i pol može se pokušati uvesti (ako dijete doji i nema nužne potrebe), ako dijete prihvaća i dobro podnosi onda je sve ok.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 17.02.2013. at 10:27

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    e da mlađa je dobila 5 ml adaptiranog u rodilištu, ali nije bilo na bazi kravljih proteina, to je bio moj uvjet
    kak znaš koji je dobila, mislim da nemaju posebna mlijeka u rodilištima. vidim da si odgovorila, ali pitanje je kolko to djece može dobiti i u kojim rodilištima
    Posljednje uređivanje od puntica : 17.02.2013. at 14:47

  30. #30
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    I mene to zanima s obzirom na to da mi ne konzumiramo kravlje mlijeko tj. za nas hormone u tetrapaku. Izdajat ću se koliko me živci, cice i vrijeme posluže, a onda ćemo na nezaslađeno rižino/zobeno/štogod. Čisto radi spravljanja jela tipa griza i sl. a ne toliko razvikanog gospodina kalcija. Kalcij i mlijeko više su mit nego istina, pogotovo današnje tzv. mlijeko. Malo poprženih i mljevenih sjemenki sezama i rješeno pitanje kalcija. Ni u široj obitelji nismo štovatelji km, adaptirano mi smrdi za poluditi. Možda počne cicati ako ništa sa dvije godine.

  31. #31
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    kak znaš koji je dobila, mislim da nemaju posebna mlijeka u rodilištimat. vidim da si odgovorila, ali pitanje je kolko to djece može dobiti i u kojim rodilištima
    rodila sam u Austriji ( Feldbach), tamo majke same spravljaju ad, tj same daju ad ako žele odn. ako ne žele dojiti (ima i toga). Dijete je nasisavalo cijelo noć doslovno ali nije bilo mog mlijeka, dobila je temp. od dehidracije kako je rekao pedijatar i tražili su da joj dam ad. Meni je bilo koma, onda je cijeli liječnički tim došao razgovarati sa mnom i tatom bebe. Tražila sam set koji ima malu ultra tanku cjevčicu koja se zajedno s bradavicom stavi bebi u usta i mlijeko ide iz nekakve "pljoske" a dijete sisa bradavicu zapravo pa nema konfuzije zbog dude. Nisam htjela špricom davat jer ne znam koliko bih joj brzo istisnula. Drugi uvjet je bio da nema kravljih proteina zbog mogućih alergijskih reakcija pa su mi rekli da oni u rodilištu no nemaju drukčije. ( kod nas se to ad dobiva na recept kad postoji nužda) . Sjećam še da je ambalaža bila staklena mala bočica ( kao oni (kršitelj koda)i sokovi ) i da nisam htjela grijat u mikrovalnoj nego u vreloj vodi sam tražila da grijem. Ma ja sam malo komplicirana, ali postoji jedan tekst "Posišite ovo" koji uvijek imam na umu
    Posljednje uređivanje od puntica : 17.02.2013. at 14:48

  32. #32
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    i moj najmanji je dobio jednu dozu nekog mlijeka ujutro prije nego ( znači nakon skoro 18 sati od poroda) je došao prvi put k meni ( k meni je došo oko 13sati) jer je carski rođen, sjećam se da se tu noć toliko derao, mislila sam da je možda od mješanja mlijeka, to sam i komentirala, mali je alergičar ko i klinka prije njega.

  33. #33
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    evo tog seta http://vid795.photobucket.com/albums...tation_aid.mp4
    samo da kažem da sam, nakon što je popila 5 ml ad stavljena na električnu izdajalicu i da je beba bila sa mnom i svirala je opuštajuća glazba pa je mlijeko nadošlo, to je bilo 2. dan od poroda. Nakon rođenja je odmah sisala i dobila kolostrum. i stalno je visila na sisi, prvi dan života cijelu noć, jer sam pustila da dozove mlijeko.

  34. #34
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Ne znam kako je u našem rodilištu s caricama, treba pitat Mojcu, kako je s dojenjem bilo.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    na nijedno

    sisala je do 17 mjeseci, u iduće 2 godine je popila sve skupa možda 2 dcl kravljeg mlijeka. neće nikakvo mlijeko i ne forsiram ju.

    Citiraj mravak prvotno napisa Vidi poruku
    NIJEDNO ne pije dan- danas!

    Nakon dojenja (14.5mj.) nismo našli mlijeko koje joj se sviđa , ali obožava jogurte i sir tako da se ne opterečujem to što ne pije mlijeko...



    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    I mene to zanima s obzirom na to da mi ne konzumiramo kravlje mlijeko...

    Bas i ja razmisljam o tome da li je uopce potrebno da dijete nakon godine dana pije mlijeko (kravlje ili adaptirano i naravno pod pretpostavkom da vise ne doji)?

    Ni mi ne pijemo mlijeko pa sam mislila da ga mozda ne moram nuditi ni dijetetu...

    Ako je mlijeko bitno samo zbog kalcija, zanima me moze li se potrebna kolicina kalcija dobiti vec i na primjer iz jednog jogurta dnevno?

  36. #36
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Aurora* prvotno napisa Vidi poruku
    Bas i ja razmisljam o tome da li je uopce potrebno da dijete nakon godine dana pije mlijeko (kravlje ili adaptirano i naravno pod pretpostavkom da vise ne doji)?

    Ni mi ne pijemo mlijeko pa sam mislila da ga mozda ne moram nuditi ni dijetetu...

    Ako je mlijeko bitno samo zbog kalcija, zanima me moze li se potrebna kolicina kalcija dobiti vec i na primjer iz jednog jogurta dnevno?
    ne moraš ga davati
    a kalcij iz mlijeka i onako nije baš nešto, ima puno boljih izvora

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    slažem se, pa što ima u kupovnom mlijeku? apsolutno ništa korisno
    ja sam nabavljala domaće, davala sam djeci dok su htjeli piti kao što bi dala i bilo što drugo iz domaćeg izvora
    kad su prestali više nisam ni nudila, sad povremeno piju svježe iz dućana
    vole jogurte
    ali uopće ne razmišljam na način - nešto ne konzumiraju, pa će im nečega faliti 100%, pa u svakoj namirnici ima svega pomalo, dobit će već što trebaju ako se normalno hrane

  38. #38
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj mama_jos_malo prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako je u našem rodilištu s caricama, treba pitat Mojcu, kako je s dojenjem bilo.
    U Feldbachu su mi odmah po buđenju iz opće nakon CR htjeli bebu staviti na prsa, ja sam to odbila jer sam se luđački tresla, pa nisam htjela da joj to bude prvi kontakt sa mnom. Ona je bila u skin to skin s tatom, pa sam procijenila da to vrijeme dok ja dođem sebe neće napraviti neku razliku.
    Nakon sat i po po rođenju, odnosno nekih 45 min po mom buđenju iz opće, stavili su mi je na prsa i mudrica je odmah počela sisati, mlijeko je odmah došlo.

    Tamo prakticiraju rooming in, ali kako se ja nisam mogla pomaknuti, tražila sam da mi ju stave u krevet, što su i učinili i zagradili ju kinderbetom, pa je još nekoliko puta te prve noći sisala. I sve ostale dane u rodilištu smo spavale zajedno.

  39. #39
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Postoji li bilo koja druga zivuca vrsta osim coveka koji nakon dojenacke faze trazi mlijeko i ide cak za mlijekom drugih zivotinjskih vrsta? Zasto je to tako uopce ne razumijem! Imas cicu i dok te cica sluzi koristi je. Kad cica ode u penziju ocito vise mlijeko nije potrebno!

  40. #40
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Tiziana znači li to da ne jedete ni jogurt? Sir? Jaja?
    Inače, meni je ovo s usporedbom ljudske i životinjske vrste bezveze argument..jer čovjek je jedina živuća vrsta koja kuha i peče svoju hranu, nosi odjeću, grije se..da ne nabrajam dalje

  41. #41
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Mislim da je za odraslu jedinku dnevna količina potrebnog kalcija svega u dvije male žlice (obavezno samljevenih) sjemenki sezama....no, ima ga i u drugoj hrani, jel, hranjivost kravljeg mlijeka je prerazvikana i precijenjena. Također mislim da mlijeko nije nužno, ali eto, i sama volim tapioku, volim griz od pira i sl. - nekako to mislim poslije i djetetu spravljati pa bi mi u tom slučaju bilo potrebno neko mlijeko.

  42. #42
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Ja iskreno ne kuzim to ovezvrijedjivanje km za djecu i nudjenje supstituta ala rizino koja to nisu. Da, normalno je da dijete doji, no isto tako je evolucijski vjerojatno normalno dojiti do 4, 5 godina pa to gotovo nitko ne cini. Godinu dana sigurno nije prirodna granica dojenja, a bogami ni dvije. S druge strane nudimo jogurte sireve i sl. sto su preradjevine km nastale iz potrebe duljeg cuvanja i eliminacije laktoze na koju su odrasli ( ne djeca ) ponekad netolerantni jer nemaju vise enzim za probavu iste. Djeca ga imaju do tih 4-5-6 godina... znaci da bi bilo ocekivano da piju mlijeko.
    Uglavnom, da skratim - ako je dijete alergicno na proteine iz km logicno mi je da ne jede ni jogurt, sir i ino. Ako pak nije alergicno na proteine iz km ne vidim po cemu bi mlijeko kao takvo bilo ista manje zdravo i korisno od mlijecnih proizvoda. A sto se tice iskoristivosti kalcija iz mlijeka, valjda zadnjih 200 milijuna godina evolucije i mlijeka kao izvora kalcija za mladuncad ipak govori nesto vise u prilog tome od puke kvantifikacije kolicine Ca u nekoj namirnici, jer ista mora biti i iskoristiva.

    No eto moje dijete nakon dojenja nije nikad "uhvatilo" obicaj pijenja mlijeka, i ja iskreno radim na tome ponekad da je peobratim da ipak pocne piti km, a ne samo sa zgancima ili u vrticu u cokolinu. I mislim da bi bila puno mirnija da hoce piti mlijeko. Ovako to kompenzira jogurtom i sirom, sto je isto ok no da hoce mlijeko ne bi se brinula, dapace.

  43. #43
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Citiraj LolaMo prvotno napisa Vidi poruku
    Tiziana znači li to da ne jedete ni jogurt? Sir? Jaja?
    Inače, meni je ovo s usporedbom ljudske i životinjske vrste bezveze argument..jer čovjek je jedina živuća vrsta koja kuha i peče svoju hranu, nosi odjeću, grije se..da ne nabrajam dalje
    Ne ja to nisam govorila u tom kvazi-vegetarijaskom tonu jer istom ne pripadam nego mi je interesantna cinjenica da je covjek jedina vrsa koja i nakon dojenacke dobi jede mlijeko. Rijec je o namrnici koju je priroda predodredila za mladuncad.

    Ja jedem sve i nemam te neke filozofske filmove u glavi, al sam rodila vec drugog alergicara na tudja mlijeka pa mi je ta tema interesantna. Inace, dojila bih dok god mi to dijete zeli cak i da nije alergicno. Cinjenica je da je to medju djecom najzasatupljenija alergija pa valjda tome ima neki razlog

  44. #44
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Ne ja to nisam govorila u tom kvazi-vegetarijaskom tonu jer istom ne pripadam nego mi je interesantna cinjenica da je covjek jedina vrsa koja i nakon dojenacke dobi jede mlijeko. Rijec je o namrnici koju je priroda predodredila za mladuncad.

    Ja jedem sve i nemam te neke filozofske filmove u glavi, al sam rodila vec drugog alergicara na tudja mlijeka pa mi je ta tema interesantna. Inace, dojila bih dok god mi to dijete zeli cak i da nije alergicno. Cinjenica je da je to medju djecom najzasatupljenija alergija pa valjda tome ima neki razlog
    Sto se prvog tice - to je u stvari dosta dobro istrazena i dokumentirana mutacija (produzeno lucenje laktaze i u odrasloj dobi) koja se javila u drustvima koja su uzgajala stoku. Znaci, u populacijama bliskog istoka, europe, afrike... za razliku od tih populacija npr. populacije Kine, Japana i sl. nisu uzgajale stoku i kod njih te mutacije nema - zato odrasli Kinezi su gotovo uvijek netolerantni na laktozu i ne piju mlijeko. Biti u mogucnosti piti nepreradjeno mlijeko je ocito bila vrlo velika evolucijska prednost koja se brzo prosirila.

    Sto se drugog tice - mislim da je problem u precestom davanju km (u vidu AD) u najranijoj dobi (rodiliste) i mozda se tada desi to nesto sto potakne alergiju? Osobno nemam alergije u obitelji na hranu pa nisam nesto posebno istrazivala tu temu (ovo o laktazi jesam jer mi je zanimljivo). Bilo bi zgodno napraviti istrazivanje medjuovisnosti pojave alergije na km kod male djece (do 3 godine) sa povijesti dobivanja/nedobivanja AD u rodilistu i prvim tjednima zivota, no sumnjam da ce itko to htjeti financirati

  45. #45
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se, pa što ima u kupovnom mlijeku? apsolutno ništa korisno
    ja sam nabavljala domaće, davala sam djeci dok su htjeli piti kao što bi dala i bilo što drugo iz domaćeg izvora
    kad su prestali više nisam ni nudila, sad povremeno piju svježe iz dućana
    vole jogurte
    ali uopće ne razmišljam na način - nešto ne konzumiraju, pa će im nečega faliti 100%, pa u svakoj namirnici ima svega pomalo, dobit će već što trebaju ako se normalno hrane
    Evo bas sad bio krasan primjer u novinama kako je mlijeko kontaminirano alfatoksinima koji su rezultat prehrane krava pljesnivim sijenom. Naravno, za potrebe industrije koja ima propisane limite takvih toksina se to kontrolira laboratorijski (jer se drugacije ne moze utvrditi) a za potrebe proizvodnje "domaceg mlijeka" koje nitko ne kontrolira se naravno nikad i ni na koji nacin ne moze utvrditi. Onda se samo konzumira.

    A sto se tice ideje da "u svakoj namirnici ima svega pomalo" - je li to stvarno ozbiljna tvrdnja? Da je to stvarno tako ne bi danasnji vegetarijanci i vegani imali detaljno razradjene taktike i pravila jedenja ovih ili onih namirnica bas zato sto nekih sastojaka nema u svakoj namirnici vec samo u nekima...

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    - mislim da je problem u precestom davanju km (u vidu AD) u najranijoj dobi (rodiliste) i mozda se tada desi to nesto sto potakne alergiju? Osobno nemam alergije u obitelji na hranu pa nisam nesto posebno istrazivala tu temu (ovo o laktazi jesam jer mi je zanimljivo). Bilo bi zgodno napraviti istrazivanje medjuovisnosti pojave alergije na km kod male djece (do 3 godine) sa povijesti dobivanja/nedobivanja AD u rodilistu i prvim tjednima zivota, no sumnjam da ce itko to htjeti financirati
    ovo kaj si rekla može i nemora biti tak, recimo moj najstariji koji nije alergičan na km, iako carski došao je cicati tek s 5 dana starosti, klinka alergičarka došla cicati s 3 dana carska, mali alergičar issto carek došao cicati s malo više od dan starosti, s time da je popio samo jedu dozu nekog ad

  47. #47
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ovo kaj si rekla može i nemora biti tak, recimo moj najstariji koji nije alergičan na km, iako carski došao je cicati tek s 5 dana starosti, klinka alergičarka došla cicati s 3 dana carska, mali alergičar issto carek došao cicati s malo više od dan starosti, s time da je popio samo jedu dozu nekog ad
    Pa ne mislim ja dobiti AD jednako alergija na KM. Mislim da postotak nedojene djece u RH to sasvim jasno demantira. Ja samo mislim da mozda postoji korelacija, tj. da zbog ucestale izlozenosti proteinima iz km u najranijoj dobi je i alergija na km najcesca u male djece. Nema niti jedne druge alergene namirnice koja se maloj djeci daje u najranijoj dobi osim km.

    Inace, moji su oboje u rodilistu dobili AD i nisu nimalo alergicni, ja isto nisam alergicna na km ni agurme a odrasla sam na km+secer+limun+banana+petit beure keksi mjesavini (mama je pocela raditi s mojih 2 mjeseca, nije bilo AD a dojenje joj nije funkcioniralo uz upute iz bolnice da me smije dojiti svakih cetiri sata, nikako ranije - zivjela Petrova....)

  48. #48
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Uuu vidis vidis kako ima svoje povjesno evolucijski odgovor! Priznajem pojima nisam imala, a fakat ima mi logike.
    Ovo s daanjem ad u rodilistu sam ja dugo tvrdila i radila tragediju oko toga jer sam bila uvjerena da mi je stariji postao alergican zato sto je uslijed visoke temperature drugi i treci dan dobio ad u rodilistu da ne bi dehidrirao a ja sam imala jos samo kolostrum. I onda sam rodila jos jednu curicu koja nikad nije bila ni blizu ad niti bilo cemu drugom, samo cica, i lijepo jedan dan oko njenog treceg mjeseca jedem sir, primim ju u narucje a ona se ospe svuda gdje ju dotaknem. Alergicna i ona. Pa sam si bar umirila savjest za starijeg.

  49. #49
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    silly-zanimljivo je to sa narodima, nesto sam citala davno o tome... da jedino vecina skandinavaca (i nesjecam se koji jos) imaju normalnu toleranciju na km
    dok mi vec slabije podnosimo laktozu ...
    i stavrno mi nije jasno zasto se toliko forsira ...navikli smo i neznamo drugacije
    ja sam malome pocela davati ono prijelazno mlijeko (ko ad u tetrapaku) nakon 1 godine cisto zato jer neznam napraviti griz na vodi, spinat ili pire bez k mlijeka, dok mi se sojino i rizino npr cine pre slatkima za kuhanje, (ps.dojili smo 1.8god), al brzo smo nastavili upotrebu km, sad ga popije samo tu i tamo kad se zazeli kakaa

  50. #50
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    mi smo imali istu situaciju i u pitanju je bila alergija na km i sve proizvode na bazi km

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •