Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Tata prekida roditeljski dopust i počinje koristiti rodiljni za sljedeće dijete

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno Tata prekida roditeljski dopust i počinje koristiti rodiljni za sljedeće dijete

    Isprike na otvaranju nove teme, ako slična već postoji.

    Molila bih ako mi netko može pomoći oko ove situacije.
    Pitali smo i u HZZO i sve su uredno odgovarali dok nismo postavili dolje navedena pitanja. Od tada nam ne ne odgovaraju, kao da izbjegavaju dati odgovor.


    Otac koristi roditeljski dopust za treće dijete, s obzirom da ćemo uskoro dobiti četvrto dijete i plan je da se ja vratim raditi nakon cca 90 dana pitali smo u HZZO tri pitanja.

    1) Može li se nakon 90 dana od rođenja četvrtog djeteta prekinuti roditeljski dopust za treće dijete i odmah nastaviti rodiljni dopust za četvrto dijete




    3) U slučaju da je odgovor na pitanje br. 2 potvrdan, bi li u tom slučaju naknada za vrijeme trajanja rodiljnog dopusta za četvrto dijete bila jednaka prosjeku 6 plaća prije odlaska na roditeljski dopust za treće dijete?



    4) ako je odgovor na pitanje br. 3 negativan, molim objašnjenje naknade

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2018
    Postovi
    2

    Početno

    Imala sam nedavno slični slučaj. Nakon što sam iskoristila rodiljni i roditeljski dopust za mlađe dijete, htjela sam odmah u nastavku na to iskoristiti 6 mjeseci roditeljskog dopusta za starije dijete.To je moguće, ali u tom slučaju se prima naknada u visini naknade za nezaposlene majke/očeve.
    Objašnjenje je to da je potrebno donijeti novi prosjek plaća u posljednjih 6 mjeseci (odnosno može i minimalno 2 plaće) kako bi se izračunala visina naknade. Rodiljna i roditeljska naknada se ne smatraju dohotkom te stoga ne predstavljaju osnovu za izračun prosjeka, stoga mi je prosjek bio jednak prosjeku nezaposlenih.
    Ja sam imala još puno godišnjeg pa sam uspjela otvoriti godišnji i dobiti dvije isplate na temelju kojih su mi izračunali onda prosjek.
    Ne čudi me što teško dolaziš do odgovora i ja sam imala neke netipične situacije i na kraju mi je odgovor dala pravnica HZZO-a u Klovićevim dvorima jer službenice nisu znale.
    Nadam se da sam donekle pomogla.

  3. #3
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    1. Mama može, znači da moze i tata.
    2. Nema pitanja br 2
    3. Mami bi bila ta naknada, po listama od prije prethodnog porodiljnog, tako da ne vidim zašto bi tati bila manja.
    4. Zatražite sastanak sa pravnikom u centrali HZZOa u Zagrebu. On ili ona moraju znati odgovore.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 30.01.2021. at 17:39

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    lenkica,
    hvala na odgovoru, nije mi baš drago da je tako....

    više mi se sviđa i ima logike da uzmu prosjek plaće koji je predao kad je pokrenuo roditeljsku nakandu za 3.dijete
    Posljednje uređivanje od freya7 : 01.02.2021. at 11:23

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    1. Mama može, znači da moze i tata.
    2. Nema pitanja br 2
    3. Mami bi bila ta naknada, po listama od prije prethodnog porodiljnog, tako da ne vidim zašto bi tati bila manja.
    4. Zatražite sastanak sa pravnikom u centrali HZZOa u Zagrebu. On ili ona moraju znati odgovore.
    drugog pitanja nema...trebalo je ukupno biti 3

    Hvala puno na odgovorima...

    ja se nadam da je tako što kažeš, ali vidim gore iz lenkičinog odgovora da je njima naravno u interesu što manje love dati....

  6. #6
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Ja sam nakon roditeljskog za 3. (koristila sam ga naknadno, ne odmah po rođenju i donijela prosjek zadnjih 6 plaća), nastavila koristiti roditeljski za 4. dijete. Morala sam ponovo vaditi prosjek zadnjih 6 plaća iz firme iako ih nije bilo.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    I jesi dobila svoj prosjek plaće/odnosno maksimum za roditeljski ako ti je plaća veća od maksimuma?

  8. #8
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Jok! Furt 2300 kn. Dakle, koristila sam roditeljski za 3. i 4. dijete (preostale po 2 god. nakon rodiljnog dopusta).
    Posljednje uređivanje od Nera : 01.02.2021. at 14:16

  9. #9
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Kad je dijete starije od 1 godinu dana, porodiljni je onih 2300 i nešto.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Hvala na odgovorima...oni bi koristio za 4. dijete rodiljni cca 2mj i onda roditeljski za dijete 6mj-1god.


    Ako ikad dobijemo odgovore u pravnoj službi....
    Poslali smo ne znam koliko mailova da nam odgovore

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •