Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Novorođence rođeno u drugoj državi

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    2

    Početno Novorođence rođeno u drugoj državi

    Pozdrav. Dakle ja imam državljanstvo Slovenije a muž hrvatsko. Kad se beba rodi živjet čemo u hrvatskoj ali najvjerojatnije če se dijete roditi u Sloveniji. Zanima me kakva je procedura oko papira, kad budemo dijete prijavljivali u hrvatskoj.

    Ako se dijete rodi u hrvatskoj gdi se ga onda prijavi i koje papire moramo odnesti sa sobom? Matični ured tamo gdi če i imati adresu?

    Izgubljena sam u svim tim papirima i još zbog te korone težko prelzimo granicu i sređivamo sve potrebno!!

    Hvala vam na pomoči

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Gle, ovdje imaš neke podatke. Nadam se da će ti pomoći: https://www.roditelji.hr/strucnjaci/...-u-inozemstvu/

    Nadam se da će se javiti i netko s iskustvom.

  3. #3
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    U svakom slucaju trebate ici u konzulat u Sloveniji ili da odnesete potvrdu o rodjenju djeteta na temelju koje cete dobiti putni list i otici u Hrvatsku gdje cete dalje rjesavati papirologiju ili da date nekome punomoc da prijavi dijete umjesto vas pa vam dokumente (izvadak iz maticne knjige rodjenih, domovnica, jmbg...) posalje natrag da mozete zatraziti putovnicu. Vadjenje putovnice konzularnim putem moze potrajati i do 3 mjeseca.
    Mi smo izvadili punomoc i poslali dokumente u Hrvatsku da netko napravi prijavu djeteta umjesto nas. Prijava se moze napraviti u bilo kojem maticnom uredu neovisno o mjestu prebivalista.
    Trebala nam je potvrda o rodjenju djeteta i rodni list drzave u kojoj je rodjen + kopije nasih osobnih, vjencani list (mislim). Buduci da nemate oboje hrvatsko drzavljanstvo, najbolje vam je nazvati konzulat Rh i provjeriti proceduru.

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moja djeca su rodjena u SAD-u, gdje i zive, a "upis cinjenice rodjenja" iliti prijava djecjeg postojanja u Hrvatskoj je isla po ovom postupku:



    UPIS DJETETA ROĐENOG U INOZEMSTVU MLAĐEG OD 18 GODINA U
    MATICU ROĐENIH I KNJIGU DRŽAVLJANA REPUBLIKE HRVATSKE


    Ako je jedan od roditelja, ili oboje, u vrijeme djetetovog rođenja hrvatski državljanin i dijete nije navršilo 18 godina života, može steći hrvatsko državljanstvo rođenjem suglasno odredbama čl. 5. Zakona o hrvatskom državljanstvu (NN 53/91, 28/92, 113/93, i 130/11), na način da se putem generalnog konzulata zatraži upis rođenja djeteta, suglasno odredbama čl. 41. Zakona o državnim maticama (NN 96/93 i 76/13), u maticu rođenih prema mjestu posljednjeg prebivališta roditelja u Republici Hrvatskoj, odnosno u središnju evidenciju hrvatskih državljana Grada Zagreba ukoliko nije niti jedan od roditelja imao prebivalište u Republici Hrvatskoj.


    Za upis je potrebno dostaviti:

    • u cijelosti popunjenu i potpisanu tiskanicu prijave upisa
    • preslika domovnice ili putovnice ili osobne iskaznice roditelja, (ako je samo jedan roditelj hrvatski državljanin tada samo od jednog roditelja)
    • preslika putovnice roditelja koji nije hrvatski državljanin (npr. US passport)
    • original izvatka iz matice rođenih zemlje u kojoj je dijete rođeno

    Ukoliko je dijete rođeno u Americi izvod iz matice rođenih mora biti ovjeren pečatom "Apostille" koji se dobiva kod "Secretary of State, Authentication Office", države koja je izdala izvod iz matice rođenih, a zatim preveden po ovlaštenom tumaču na hrvatski jezik. Prijevod treba ovjeriti Notary Public i nadovjeriti pečatom "Apostille".

    NAPOMENA:
    Izvornici dokumenata se ne vraćaju.


    Ne znam treba li apostil za slovenski rodni list. Svi dokumenti koji nisu na hrvatskom moraju biti prevedeni na hrvatski jezik kod sudskog tumaca (i ovjereni). Mi smo prilozili i vjencani list, opet preveden i ovjeren.


    Jednom djetetu je moja mama (uz punomoc ovjerenu kod javnog biljeznika) rijesila upis u maticnu knjigu rodjenih u Zagrebu (gdje je i bilo moje zadnje prebivaliste u HR) i upis u knjigu drzavljana iliti drzavljanstvo. Drugo dijete cu uskoro rijesiti preko konzulata.

  5. #5
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ako je tebi stalni boravak u sloveniji će se (u slučaju da dijete rodis u sloveniji) beba automatski prijaviti na tvoju adresu, rodni list će ti stići na adresu. S tim rodnim listom ide muž kod hr matičara i tamo riješi sve, ne trebaš ići ti, može on sam sve. To je najelegantini način, ne znam točno koliko dana se čeka taj rodni list u Slo. Napravite osobnu i možete preko granice.

    Ako želiš odmah nakon poroda u Hr mora muž (dok si ti u rodilištu) napraviti na hr ambasadi u Lj jednokratnu putovnicu za bebu (treba fotka bebe i tvoja suglasnost, možda jos nesto, proslo je nesto godina otkako sam ja to radila). S time predjete granicu i onda dalje rješavate sve papire s time. Imate još jednu mogučnost, da bebi odmah napravite slovensku osobnu (brzi postupak) i s time predjete granicu. U rodilištu, kad dodje matičarka joj napomenite da planirate odmah preko granice pa će ona taj upis i sve riješiti brže, barem meni je to bilo tako.
    Posljednje uređivanje od In love : 15.02.2021. at 11:23

  6. #6
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Ako se dijete rodi u hr onda je obrnuti postupak, ti ideš na matični u slo s hrvatskim rodnim listom i tamo sve riješiš. ne trebaš u svom gradu, možeš u najbliži matični urad u sloveniji, umreženi su svi.

  7. #7
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Isto tako možeš sve to riješiti na slo ambasadi u zg ali se nešto plača, u slo je to besplatno. I ta jednokratna putovnica se plača, mislim da je bila nekih 400kn u naše doba pa vidi malo sto ti se više isplati. ako te još nesto zanima javi se, njih troje smo tako vozikali vamo tamo, svašta smo prošli sa hr-slo biriokracijom

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •