Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Povećanje količine mlijeka, molim vas pomoć

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    4

    Početno Povećanje količine mlijeka, molim vas pomoć

    Pozdrav svima..

    Imam bebu staru tjedan dana, rođena s 3650, otpusna težina 3300.
    U bolnici je prvi dan samo spavala. Dobila sam je u sobu tek 10h nakon poroda, spavala je idućih par sati, malo cicala i zaspivala na cici. Tu prvu noć, kad se konačno probudila, počela je neutješno plakati na cici i odbijati je. Ja sam bila u šoku, ovo mi je drugo dijete, i s prvim što god bi bilo, cica je bila pomoć i utjeha.
    Ugl nisam tad registrirala mogući nedolazak mlijeka i/ili slabi let down.
    Tri dana bolnice smo nekako preživjele uz malo cicanja i zaspivanja, nešto dohrane i puno plača.

    Kući smo 5 dana. Stanje je svaki dan drugačije. Bude dobar, cica i spava, pa taj isti dan predvečer krene divljati, neutješno plakati, odbija cicu, lupa je rukama, okreće glavu.. Pa bude ok noć, a ujutro kaos. Tada dajem AD. Par dana je bilo 100ml kroz dan, sad je već 150.

    Jučer je recimo ujutro dobila AD (40ml), spavala 3h, nakon čega je provela dan uz mene, cicajući aktivno svako sat vremena i spavajući. Ja sam se ponadala da sve kreće na dobro, ali onda je u 20.30 krenuo plač. Davala sam joj naizmjence cicu i nosila je, sve je bilo ok, do negdje 23 kad je krenulo grozno plakanje kad sam joj dana 20ml AD-a. Umirila se i kakala (čak sam mislila da je možda muči probava, a ne glad), tijekom oblačenja se raspizdila i plakala do 2 ujutro, kad sam joj dala još 30ml AD-a. Spavala je do 6.30, odbila cicu, opet plač, opet 25ml AD-a, dok je spavala sam izdojila 30 ml koje sam joj dala kad se probudila u 9.45.
    U 11.45 sam joj opet dala izdojeno (25ml), ali i dodatnih 30ml AD-a i cicu. To je sve skupa trajalo do 13h, od kad spava.

    Inače je u 4 dana kod kuće dobila 200g (jučer je vagana).


    Ja ne znam što misliti. Brine me da uopće nemam mlijeka, da ga imam jako malo (dakle ujutro nakon x sati nedojenja izdojim na OBJE cice smiješnih 30ml.. Ponavljam si da ni s prvim nisam mogla izdojiti, ali sad se baš trudim i danas sam izvukla 30 pa 25 pa 15 ml ), probala sam sve položaje, znam da moje raspoloženje utječe na nju (jučer sam bila opuštena i cicala je, dans nisam i nije praktički uzela cicu u usta), naručila sam onaj Medela set za relaktaciju ali ne stiže.

    Za razliku od prvog djeteta, koje je pomalo cicalo i spavalo na dojci čitav dan, i tako si navukao mlijeka i dobio preko kg u mjesec dana, ona je nestrpljiva, hoće veću količinu i onda spava po 2-3 h, noću i 4h.


    Što da radim? Trenutno mi se čini da mi je greška što spavam kad i ona noću, po svemu što čitam, trebala bih i tada izdajati ili idealno nju probuditi da cica. Da li da izdajam nakon svakog podoja, pa bar na prazno?

    Je li netko imao ovakvu situaciju, nestrpljivo gladno dijete i slabi let down, i uspio dojiti?

  2. #2
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moras prvo odluciti sto i kako zelis. Bebe ne placu samo od gladi. Isto tako, neke bebe se brze i lakse smire sisajuci, a neke prvo treba smiriti, a onda dojiti. Kod ovako male bebe, ako spava tri sata, ili vise, vise je nego vjerojatno da ce se probuditi jako gladna i da ce neutjesno plakati.

    Novorodjence treba 10-12 ili vise podoja u 24h i mora sisati nocu. Ne bi trebalo spavati dulje od 3 sata u komadu. Svaki put kad odlucis dati AD, morala bi izdajati kako bi nadomjestila tu kolicinu koju je dijete pojelo - u suprotnom, tijelo ne zna da je dijete bilo gladno i nece registrirati da treba proizvoditi mlijeko (za taj i svaki takav obrok).

    Znaci, pokusaj se fokusirati na dojenje svakih sat, dva, svih 24 sata u danu. Budi bebu ili nudi podoje u snu.

    Ako sad dajes 150ml AD-a rasporedjeno u jednom danu, stani na toj kolicini i nemoj dodavati vise. Raspodijeli tih 150 u recimo 5 obroka po 30ml i uvijek ih nudi u isto vrijeme, obavezno nakon podoja (osim ako je beba izuzetno nervozna i bas nikako se ne moze smiriti, tad prvo daj tih 30ml). Pazi da nudis podoje na svaki mig, a ne tek kad se beba razbudi i pocne jako plakati.

    Probaj izdajati nakon podoja i zamjenjivati taj AD izdojenim mlijekom. Uz sve ovo, bilo bi dobro da ne nudis dohranu (AD ili izdojeno) u bocici, vec da odaberes neku alternativnu metodu hranjenja, npr. zlicu ili spricu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    4

    Početno

    Prvo, hvala na odgovoru.. Nisam se tad više javljala jer sam se posvetila dojenju, i činilo se da sve fukcionira.. U par dana riješili smo se AD-a, i na pregledu s mjesec dana mala je dobila 1kg i narasla 3.5 cm.
    Sve je bilo super.

    Drugi je mjesec išao svojim tijekom, mala je predraga, ima trenutke budnosti kad prati pogledom, smije se, plazi jezik. Napreduje i motorički. Cica, međutim nakon prva dva tjedan drugog mjeseca, nakon što sam mislila da smo uspješno odradile skok sa 6 tjedana, sve se češće buni na dojci. Ja mislim da je muči probava ili da joj se spava, pa je uspavljujem u marami. Ne mogu je ostaviti nikome, jer se odmah rasplače. Cica svako malo, jedino su nam noći ok (dojenje svako 2-3 h). Prestaje kakati svakodnevno, no i za to mislim da je normalno.

    I onda vaganje sa 2 mjeseca i šok. Dobila samo 280g i narasla 1.5 cm. Nisam nikad čula da je netko tako malo dobio. Realno, na svo cicanje i danju i noću, onda je mjesec dana doslovno ostala na životu i mrvicu narasla. Najgori udarac mi je što nisam uopće primjetila


    Iako je pedijatrica čak smatrala da mogu nastaviti ovako i da će "biti sitna beba", ja sam krenula s AD-om. Dijete je prvi mjesec pratilo svoju percentilu, ovo je totalni pad i nisam htjela podrediti dijete dojenju. AD joj dajem Medelnim setom za dohranjivanje, dakle ona "cica" to dodatno mlijeko i trebala bi tako stimulirati i moje dojke.

    Međutim, ono što ja trenutno registriram kao (najveći) problem, je njezin loš hvat dojke. Zahvati bradavicu i dio areole (velike su), međutim ona nikad ne otvori usta kako treba, više ja ubacujem dojku, pa nekad joj usne budu ok, nekad ne (pa ih ispravljam tj izvrćem), međutim jezik ne isplazi i on nije između dojke i bradavice.
    Ima li itko savjet kako to postići, i je li to uopće moguće nakon 2 mjeseca?

    Ono što me dalje muči, što mi se čini da umjesto da upotrebom ovog seta povećavam proizvodnju, meni se ona smanjuje. Prestala je i noću cicati (noćas prvi put, probudila se 2x ali samo je malo cuclala cicu i spavala od 22 do 8 bez da je praktički jela...). Dojke se uopće nisu prepunile, pa napunile.

    Naručila sam sad i Medelinu dvostruku izdajalicu. Planiram izdajati nakon svakog dojenja i noću, pa možda navučem mlijeka.

    Trebao bi mi savjet za ispravljanje hvata, i ako netko ima iskustva s Medelinim setom za dojenje i izdajanjem, da li da nakon svakog podoja izdajam obje dojke ili kako?
    Ona nakon samo 4 ovakva dana više gotovo uopće neće dojku bez da je i cjevčica u igri. Čini mi se kao da je ono malo mog mlijeko što je bilo presušilo.

  4. #4
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Uvijek mozes popravljati hvat; bebina dob nema veze s tim. Mozes, odnosno mozda bi i trebala, provjeriti frenulume usne i jezika. Pogledaj ovu sliku za hvat i pokusaj tako stavljati bebu na dojku, korak po korak: https://i.pinimg.com/originals/37/6a...e3f3bc66f6.jpg

    Za povecanje mlijeka je uvijek bitno dojenje, a cesto i izdajanje. Ako ti se cini da dijete ne prazni dojku dovoljno uspjesno, svakako bi bilo dobro izdajati. Mozes nakon svakog podoja ili nekoliko puta na dan.

    Je li dijete mjereno na istoj vagi?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    4

    Početno

    Da, vaga je ista.

    Od danas sam počela sa češćim podojima, svako 2h. Dakle doji obje dojke, dam joj i nadohranu setom za relaktaciju, zatim spava sat-sat i pol, pa je budim za dojenje.
    Ne znam radim li dobro, ona je dakle oko sat vremena na dojci, pa sat-sat i pol sna, pa opet dojka.
    Ako ubacim i izdajalicu, to će nakon sat vremena dojenja biti još 15min izdajanja.
    Je li to sve previše, bojim se da ne bude kontraproduktivno.

    Popravljam hvat, dojim je ležeći i držim je tako da je čitavim tijelom prema meni.

    Sve skupa me iskreno baca u očaj. Bude trenutka da mi se čini da sve ide na bolje, npr jučer je iz jedne dojke špricnulo dok je dojila na drugu (do sad ne bi ni kapalo osim u vrlo rijetkim slučajevima), a onda me ubija u pojam noć, jer ne osjećam puninu dojki.. Ona se probudi pa doji na obje, pa zna odspavati sat-dva-tri, ali mi ni to spavanje od 3h ništa ne znači, kad je tako spavala i dobila ništa na težini.

    Na sve to, kad sam prošlu srijedu krenula s dohranom, počela je imati svakodnevnu obilnu lijepu senf žutu stolicu, da bi zadnja 2 dana bila bez stolice i onda jutros pokakala punu pelenu kao pasta guste svjetlo zelene stolice. Nikad nisam nešto tako vidjela.

    iskreno, bojim se vaganja koje je za 3 dana. Od kontrole ne radimo ništa osim dojimo, a ne osjećam nikakav napredak u količini mlijeka. Dohrane dajem 240ml dnevno raspoređeno u manje obroke, nakon kontrole ću vidjeti je li i to premalo.
    Ne znam uopće reći kakve je volje, jer osim što se malo podružimo tijekom prematanja i eventualno na kauču 10ak min, sve drugo dok je budna je cicanje.

  6. #6
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moras li je buditi za sisanje? Moze li jesti u snu, barem nekad? U ovom trenutku ti je dodatno izdajanje bitno i dobro, ako si u mogucnosti ugurati ga u raspored.

    Nemoj se stalno zamarati spricanjem mlijeka iz dojki ili ocekivati prepunjenost. Ako si tek nedavno pocela s dodatnim sisanjem, tek ces ubaciti izdajanje, itd., tijelo jos nije uspjelo pokrenuti dodatnu proizvodnju mlijeka. Prepunjene dojke ionako daju tijelu znak da prestane proizvoditi mlijeko jer taj "visak" nikome ne treba (jer nije uklonjen iz dojki).

    Zelena stolica moze biti od dohrane, a i od progutanog zraka. Nije razlog za brigu.

    Vidjet ces na vaganju kakav je napredak.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    4

    Početno

    Po danu spava u marami (tako je navikla prvih dana i nikako da krenem u prebacivanje u krevet, iskreno mobilnija sam ovako pa odgađam prebacivanje), kad se počne meškoljiti vadim je van da doji (prije bih je malo nunala i ona bi odvalila još sat vremena), lijepo vuče, iako ne dulje od 15ak min, onda kad je gotova dam i na onaj Medelin set. Nikad ne pojede svih 60ml. Kako sam jučer očajavala, u jednom sam trenutku prebacila ostatak u bočicu i pokušala joj tako uvaliti, ali osim što je gurala bočicu iz usta, ispljuvavala je van i mlijeko koje se izlijevalo, tako da sam onda osvjestila da je šopam i da ovo nema smisla i pustila je na miru.

    Sinoć sam pročitala neki tekst na portalu koji me malo smirio, i odlučila da neću gledati na sat osim ako se baš uopće ne budi. Kako je polu prehlađena, puno je bila na cici, nešto aktivno jela, nešto cucala. Probudile smo se u 8, bila je super volje, isakala je prepunu pelenu (ovaj put žuto-zeleno, zadnji dio koji je pokakala na prematalici kad sam joj digla noge žut ). Prehlada se nije pojačala tj bolje je.
    Dala sam joj kasnije još jesti, bila je odlične volje čitavo vrijeme i sad spava.

    Uskoro mi stiže izdajalica i nastojat ću izdajati i da povećam produkciju i da zamijenim AD (trenutno ga kroz dan popije 270ml u manjim o obrocima).
    Stižu mi i neke kapsule za mlijeko, da mi je to netko rekao da ću naručiti, smijala bih se, ali eto, sad je tako kako je

    Važem je na kućnoj vazi i čini mi se da nije dobila više od 100g, ali pustiti ću da pedijatrica prosudi, smirila sam se i neću više paničariti.
    Jedino joj još mogu uvaljivati AD i noću dok doji, to mi jedino preostaje, i eventualno da danju ne dajem na set za relaktaciju nego na bocu pa da to lakše i brže iscuri u nju, jer trenutno više od ovog što pojede danju ne mogu u nju uvaliti.

    Motorički lijepo napreduje, sada već čvrsto visoko drži glavu i po 2-3 min, okreće se s leđa na bok i trudi dalje, izuzetno je komunikativna i vesela kad ima društvo.
    Eto, sve je ok jedino se ne deblja. Mali je bio grintav i plačljiv, ali je zato lijepo rastao.
    Valjda kod nas ne može i ovce i novce

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •