Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Kako dalje?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    3

    Početno Kako dalje?

    Blizi se kraj mog srednjoskolskog obrazovanja i da budem iskrena, ja ne znam sto bi sa samom sobom. Svi moji iz razreda imaju neke zacrtane planove, a ja imam osjecaj da od toliko svojih ambicija ne znam sto bi kud bi gdje bi. U slobodno vrijeme obozovam cutati knjige, igrati igrice, crtati (pravim vlastite animacije i kratke videe), jako volim programirati i informatiku ko predmet (bila sam na puno natjecanja) , znam par programskih jezika i sama u slobodno vrijeme izdradujem programe i igrice i to mi je tako zabavno, imam certifikate iz engleskog, njemackog, nizozemskog, talijanskog i spanjolskog (da, jako volim uciti jezike i imam par prijatelja iz drugih drzava koji su mi pomogli) i pisem fantasy roman na engleskom koji bi jako, jako, jako htjela objaviti jednog dana.rnrnE sad, od svega toga, nekako sam nervozna. Ne znam koji faks da upisem, ne znam hocu li biti dovoljno dobra za taj faks, ne znam nekako imam osjecaj da puno toga radim, a da nekako necu imati vremena za sve to i da cu se nekako u buducnosti izgubiti u svemu tome, neznam kako dalje, a da to bude pravi put, bojim se da nesto ne uprskam sada. Molim savjet. (ocjene su mi vecinom petice pokoju dobijem cetvorku)

  2. #2

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    1. Ne brini, normalno je da s 18 godina nemaš zacrtani životni plan. Normalno je i da počneš studirati jedno pa se kasnije predomisliš i upišeš nešto drugo. Mnogi su tek naknadno shvatili što žele i to je sasvim u redu. Da znaš koliko je samo ljudi tek u kasnim dvadesetima upisalo drugi faks koji je bio baš njihova želja, a na projekcija njihovih roditelja. I ništa im ne fali, dapače.

    2. Kad opisuješ svoje interese i školski uspjeh čini mi se da nema faksa na kojem se ne bi snašla, a kamoli da ne bi bila dobra za njega. Nemoj se bojati studiranja, nije ti to neki bauk ili okruženje u kojem se vode previše pametni razgovori. Svi ste na istoj razini kad krenete i odabereš si prijatelje koji ti pašu. Čini mi se da bi, po ovom što si opisivala, za tebe bila super Akademija likovnih umjetnosti - smjer Novi mediji.

    3. S obzirom na afinitet prema jezicima, Filozofski fakultet ti daje pun izbora - dakle neki od ovih jezika + komparativna književnost - voliš čitati i pisati.

    4. Još jednom - ne možeš sada uprskati i ne moraš se sada opterećivati hoćeš li se jednog dana u svemu tome izgubiti.
    Faks traje, vidjet ćeš s vremenom što ti se sviđa i u kojem smjeru ideš. Ne znam jel vas nabrijavaju na paniku zbog faksa u školi - nemoj slušati ni profesore ni školske kolege ako je tako. Ljudi su ti često puni velikih priča iza kojih ništa ne stoji, a samo se osjetljivi za njih uhvate.

  3. #3
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Na tvom mjestu birala bi između FER - ajmo reć tradicionalni izbor, sigurno zaposlenje kasnije ali dost tradicionalni faks, iako se može kombinirati s radom i Algebre (smjer programiranje) nakon koje isto možeš računati na posao bez problema, ali misilm da ostavlja više slobode i fleksibilnija je prema studentima. S tim da se ovaj drugi plaća, ne znamo kako si s financijama.

    Jezici, pisanje, animacije - sve je to super i može ti jedan dan jako dobro doći u daljnjem životu ali ovo gore ti danas omogućava siguran posao i pristojne prihode i mogućnost da biraš gdje želiš raditi i van Hrvatske. Filozofski - puno puno teže...

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj lightsweaver prvotno napisa Vidi poruku
    Blizi se kraj mog srednjoskolskog obrazovanja i da budem iskrena, ja ne znam sto bi sa samom sobom. Svi moji iz razreda imaju neke zacrtane planove, a ja imam osjecaj da od toliko svojih ambicija ne znam sto bi kud bi gdje bi. U slobodno vrijeme obozovam cutati knjige, igrati igrice, crtati (pravim vlastite animacije i kratke videe), jako volim programirati i informatiku ko predmet (bila sam na puno natjecanja) , znam par programskih jezika i sama u slobodno vrijeme izdradujem programe i igrice i to mi je tako zabavno, imam certifikate iz engleskog, njemackog, nizozemskog, talijanskog i spanjolskog (da, jako volim uciti jezike i imam par prijatelja iz drugih drzava koji su mi pomogli) i pisem fantasy roman na engleskom koji bi jako, jako, jako htjela objaviti jednog dana.rnrnE sad, od svega toga, nekako sam nervozna. Ne znam koji faks da upisem, ne znam hocu li biti dovoljno dobra za taj faks, ne znam nekako imam osjecaj da puno toga radim, a da nekako necu imati vremena za sve to i da cu se nekako u buducnosti izgubiti u svemu tome, ne znam kako dalje, a da to bude pravi put, bojim se da nesto ne uprskam sada. Molim savjet. (ocjene su mi vecinom petice pokoju dobijem cetvorku)
    Evo malo roditeljskog iskustva...

    Ja imam dva sina - jedan je na drugoj godini FER-a, a drugi na prvoj godini TVZ-a (računalni smjer). Ne mogu se požaliti - dobro im ide. Programske jezike su isto savladali u srednjoj školi, što im je puno pomoglo na studiju.

    Što se tiče odabira studija - nudi se deset mogućnosti, tako da svaki maturant može odabrati dovoljan broj raznovrsnih smjerova/ustanova. Moj mlađi sin je osim elektrotehnike i informatike na listu stavio i promet, geodeziju, ali i neke jezične smjerove sa Filozofskog fakulteta, koji su se meni činili egzotičnima. Rekao je: Vidjet ćemo gdje ću imati najviše bodova... Nije se opterećivao odabirom unaprijed, ali je na kraju zadovoljan odabranim studijem. Počistio je cijeli semestar prije nego su rokovi uopće počeli.

    Što se tiče upisa na studij - jedan je način: treba što napisati državnu maturu (sad je krajnje vrijeme za pripreme i učenje, treba dobro zagrijati stolac), jer to osim upisa na željeni faks često donese i bodove za STEM stipendiju.

    Što se tiče ostalih aktivnosti - za njih ostaje vremena jedino ako se čovjek dobro organizira i rješava sve obveze iz škole i studija na vrijeme. Moji sinovi su nalazili (i još uvijek nalaze) vremena i za volontiranje, uglavnom u području multimedije, ali i s djecom s pp.

    Organizacija vremena ključna je u ovoj dobi, da bi se postigla efikasnost učenja. Moji sinovi imaju afinitete slične tvojima - vole multimedijske sadržaje vrsta raznih, ali nisu to odabrali (za sada) kao osnovno zanimanje, nego se s tim bave u slobodno vrijeme. Tijekom osnovne i srednje škole educirali su se iz multimedije na ljetnim radionicama Hrvatskog filmskog saveza - ovo:

    http://www.hfs.hr/smk_detail.aspx#.YC96xehKjHg
    http://www.hfs.hr/radkralj_detail.as...2#.YC99oOhKjHg
    http://www.hfs.hr/skola_u_kinu.aspx#.YC997-hKjHg

    Danas ljeta provode na takvim aktivnostima i filmskim festivalima (malo je sad to smanjeno zbog korone, ali svejedno). Da bi to mogli, moraju očistiti sve ispite na faksu, a nakon toga su slobodni raditi što žele, volonterski ili na ugovor student servisa - kako se god uspiju dogovoriti. Što se mene kao roditelja tiče - nemam primjedbi. Oni odavno znaju da su im obveze su na prvom mjestu, a kad se sve počisti, slobodni su navaliti na sve druge stvari koje ih zanimaju... Jednostavno - ako ne polože ispite prije ljeta, morali bi učiti, pa ne bi mogli otići na školu medijske kulture u Varaždin i tamo se dobro zabavljati.

    Sretno i vjerujem da ćeš odabrati studij koji ti odgovara i uz to naći vremena za sve ostale aktivnosti.

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Na tvom mjestu razgovarala bih sa roditeljima o svojim potencijalnim izborima i mogucnistima.
    Osim toga postoje mjesta i ljudi kod kojih mozes otici na razgovor oko savjetovanja i testiranja o mkgucim izbirima obzirom na sklonosti i jake strane .
    Ovo je tipicna dlika naseg skolstva koje potice ucenje, a radi minimalno da dijete razumije svoje potencijale i skolonosti.
    I jos nesto...sto god odlucila nisu to nikakve konacne odluke. U danasnje vrijeme ocekuje se da promjenis smjer u zivotu puta u zivotu nekoliko puta do svoje mirovine.
    Zato opusteni, i biraj nesto u cemu se vidis slijedecih 10 godina.

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Imaš testiranja i na netu recimo- Cisok

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    3

    Početno

    Hvala svima, mislim da ce na kraju to biti FER i racunalstvo. FER mi je uvijek nekako bio u glavi i jako mi se svidao jos od pocetka srednje i bas sam to htjela, ali sam bila dosta nesamouvjerena i govorila sebi da necu uspjeti jer je to bas super faks i bas, bas mi se svida. Nadam se da cu uspjeti, pripremam se za maturu svaki dan. Ako nesto pode po zlu, imam b plan i TVZ ili FOI.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ma svaka čast testiranjima, ali brate - treba misliti o tome gdje se u današnje vrijeme može naći posao. Informatika ili bilo kakva tehnika je odličan izbor za osnovno zanimanje za ovakvu mladu osobu kojoj to ide, a sve ostalo može pod hobije, koji kasnije mogu donijeti i zadovoljstvo i novac.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    718

    Početno

    Zanimljivo mi je pročitati različita mišljenja, upravo sam osvijestila koji sam idealist koji vjeruje da čovjek treba raditi ono što voli. Može li netko raditi nešto dobro ako to ne voli, npr. netko zna da će lako naći posao ako postane liječnik, ali gade mu se ljudi. Ne znam.

    U pravu ste, treba misliti na to kako što lakše pronaći posao, ali onda si opet mislim - pa netko mora biti i društvenjak, ne očekuje li nas valjda svijet bez kreativaca? Netko mora pisati i prevoditi knjige, filmove, proizvoditi 'hranu za dušu'. Pa mora i tu muku netko raditi .

    Premda mislim da animacija i novi mediji imaju perspektivu, danas je cijeli život na internetu, u reklamama, medijskom sadržaju koji je dominantno - malo teksta puno slike.

    A za jezike - nas iz 20. stoljeća su uvjeravali - vrijediš koliko jezika znaš. Izgleda da to više nije tako?

  10. #10
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ne otkako postoji google translate :D

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Vjerojatno može raditi solidno, ali teško da može vrhunski. Tako da - da, čovjek bi zaista trebao raditi ono što voli, jedino što ako baš nikako od toga ne može živjeti onda bi se moglo dogoditi i da to zamrzi. Osim toga jasno je da živimo u STEM teroru . Nažalost znam nekolicinu mladih ljudi koji biraju studije iz STEM područja, premda zapravo vole nešto potpuno drugo.

    A inače moram reći da se meni kombinacija talenta za programiranje i talenta za likovno čini kao jako dobra kombinacija u današnje vrijeme.
    Jedino ne znam može li se negdje formalno studirati nešto takvo ?!

  12. #12
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ionni, ja bih ti preporučila neku proesionalnu orijentaciju, možda pri zavodu za zapošljavanje možeš i osobno doći napraviti psihotestiranje
    Međutim, lako je moguće da ćeš dobiti odgovor: možeš gdje hoćeš
    Barem su takav dobivali moji poznanici koji su tako kako ti kažeš: odlične ocjene, odlične intelektualne sposobnosti, puno različitih interesa..

    Ja isto stojim iza toga da treba raditi što voliš i voljeti što radiš, samo što je to malo složenije, ja sam sa 12 i 18 "znala što volim", a kasnije je bilo trenutaka kad sam se pitala di mi je pamet bila
    Ali ako imaš puno različitih znanja i interesa, vjerojatno ćeš s vremenom naći način da te svoje interese spojiš
    Možda nije nužno da razmišljaš "što želim raditi cijeli život", nego "što želim studirati sljedećih 5 godina", pa ćeš s vremenom isprofilirati dio toga što studiraš, s drugim stvarima koje te vuku

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    3

    Početno

    Hvala svima, mislim da ce na kraju to biti FER i racunalstvo, jos od pocetka srednje mi je taj faks bio nekako uvijek u glavi, ali sam se bojala uvijek i nisam imala samopouzdanja, mislila bi to je super faks i bas jako mi se svida, ali sam se uvijek bojala da necu upasti. Za maturu se pripremam jos odavno, svaki dan, i mislim da ce to dobro proci. Plan B su mi TVZ ili FOI. Dio mene bi htio studirati negdje vani gdje bi mogla vise toga odjednom, ali probat cu se samostalno ovako nekako snaci.

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Vjerojatno može raditi solidno, ali teško da može vrhunski. Tako da - da, čovjek bi zaista trebao raditi ono što voli, jedino što ako baš nikako od toga ne može živjeti onda bi se moglo dogoditi i da to zamrzi. Osim toga jasno je da živimo u STEM teroru . Nažalost znam nekolicinu mladih ljudi koji biraju studije iz STEM područja, premda zapravo vole nešto potpuno drugo.

    A inače moram reći da se meni kombinacija talenta za programiranje i talenta za likovno čini kao jako dobra kombinacija u današnje vrijeme.
    Jedino ne znam može li se negdje formalno studirati nešto takvo ?!
    Krajobraznu arhitekturu

  15. #15
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    slažem se da treba voljeti svoj posao, ne mogu zamisliti da iz dana u dan radim posao koji ne volim
    naravno da uvijek postoji mogućnost da se ne pronađe posao u struci, ali u startu se usmjeravati samo prema mogućnostima kasnijeg zapošljavanja, to svojoj djeci ne bih preporučila.

  16. #16
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Rekla bih da je super ideja razlomiti cijelu pricu na manje segmente.

    Da sigurno znas (pa makar i uvjetno receno) sto zelis raditi cijeli zivot, vjerojatno se ne bi pitala koji faks je pravi potez. Dakle.. manji segmenti zvuce super. Tangerina je dobro rekla, sto zelis raditi sljedecih 5 godina, sto te zanima? Kreni s tim. Nakon toga mozes dalje nastaviti studij u detaljnijem smjeru ili nesto promijeniti. A mozes i u medjuvremenu, ako se bas ispostavi da si skroz pogrijesila u odabiru.

    Mene je bilo svuda, a s oko 35 godina sam se nasla otprilike u onome sto sam htjela s 14, ali nisam sigurna da bi bila dobra ideja pa sam odustala. S 42 sam zavrsila magisterij i zaokruzila "dodatak" na ono cime se bavim. I sad se svadjam sama sa sobom je li to to ili da nastavim dalje.


    Tako da, stvarno, probaj se odmaknuti od toga da s 18-ak donosis odluke za cijeli zivot.

  17. #17
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Ja sam uvjerena da ne mozes bit dobar strucnjak u nekom podrucju ako taj posao ne volis.

    Apsolutno sam za to da se treba voditi nasim interesima i zeljama.

    Zapravo je strasno provoditi svaki dan 8-9h radeci nesto sto ne volis. To je fakat kazna.

    Pretvoriti svoj hobi u posao, to su sretnici

    A danas ljudi promijene po nekoliko profesija u svojoj karijeri i meni je to super.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 20.02.2021. at 08:34

  18. #18
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Moj muž koji radi u području grafičkog i web dizajna misli da je najbolje upisati FER da solidno naučiš tu struku, a likovnost u tebi neće propasti kad imaš talent i ljubav za nju

  19. #19
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Pa nitko nije curi koja je rekla da je zanima programiranje i ide na natjecanja iz informatike rekao da ide na stomatologiju jer je tamo sigurna plaća.
    Ali ako ima 3 tipa interesea (jezike, video, programiranje) onda je valjda logično da ode od tog troje odabere ono gdje su joj najbolje perspektive za imati pristojan život kasnije. Plus video i programiranje se danas jako dobro slažu, kao i npr grafika i programiranje, grafika i igrice i programiranje itd...

  20. #20
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Sve ovisi kakva vrsta kreativnosti je vise privlaci u zivotu.
    Ja sam shvatila da je takodjer privlaci pisanje jer pise fantasy roman.

    Isto tako ako zavrsi jezike a voli ih, pa to barem danas ne znaci da ce raditi samo kao profesor u skoli.

    Isto tako ovisi jesu joj preferencija komunikacija uzivo s ljudima i minglanje ili pretezno visesatno sjedenje na kompu.

    Ima tu dosta detalja.

    Naravno ukoliko joj je programiranje no.1 tada nema sumnje da je FER pravi izbor, no da joj je posve jasan smjer kojim ide, vjerujem da ne bi postavila ovaj upit.

  21. #21
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Ja sam recimo do zadnje dvojila da upisem arhitekturu,a sad kad vidim svog supruga kako i sto radi, mislim da je 1 arhitekt u obitelji sasvim dovoljan

    Hocu reci da nekad nemamo tocnu percepciju neke profesije i da se ipak trebamo voditi nasim interesima.

  22. #22
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Iz moje perspektive, studij jezika nema smisla, osim ako cilj nisu nastavnistvo ili profesura. Ja ga nisam studirala, a zapravo sad imam magisterij s katedre za engleski jezik i dio onoga sto radim ima veze s lekturom (siroko rastegnut pojam jer, koliko znam, ne postoji ekvivalent tech commu u Hrvatskoj). Uz neke druge konkretnije interese, pisanje romana bih ostavila kao hobi i razvijala druge interese (s obzirom da se moze pisati u vrijeme studija neceg drugog, ali tesko se, na primjer, moze prakticirati medicina dok se studira creative writing).

  23. #23
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Tko je studirao jezike može raditi npr u području međunarodne suradnje, europskih poslova, raznim projektima koji zahtijevaju poznavanje jezika (npr. njemački, francuski, kineski, ruski, talijanski ovisno o tržištu)

    Isto tako imam prijateljicu, koja je završila kroatistiku i komparativnu, naizgled besperspektivno..mo ona radi sve ono što voli.
    Ostala je raditi na faksu, doktorirala,u medjuvremenu napisala knjigu, što joj je bila dugogodišnja želja.

    Znam more ekonomista koji rade bezvezne i dosadne poslove.

    Moja poanta je samo da nema pravila i da ne trebamp dozvolit strahovima da nas u životu koče.

    Nema ljepšeg kad vas vaši interesi i strast vode u životu znam da zvuči kao utopija, ali čvrsto vjerujem u to.

    Meni bi bila "patnja" cijeli radni vijek provesti radeći nešto što me ne ispunjava, pišem općenito jer je tema otišla u te vode.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 21.02.2021. at 22:54

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Moj muž koji radi u području grafičkog i web dizajna misli da je najbolje upisati FER da solidno naučiš tu struku, a likovnost u tebi neće propasti kad imaš talent i ljubav za nju
    Debeli potpis!

    Moj stariji sin je tako izabrao FER, iako mu je dvojba bila upisati montažu na Akademiji dramskih umjetnosti ili neku tehniku... Poslušao je savjet prijatelja (jer teško da bi poslušao mene). Čovjek koji je to završio rekao mu je kako je već par godina bez stalnog zaposlenja, jer u toj struci nema stalnih poslova - to ne postoji. Rekao mu je "drž' se ti neke obične tehnike", a kasnije se eventualno može razmisliti o nastavku školovanja ili stručnom usavršavanju na ADU, ako se pokaže potrebnim.

    Kako je završilo - sin je upisao FER, ide mu sasvim dobro, redovno daje ispite, očisti ih na brzinu da bi ljeta i slobodno vrijeme mogao posvetiti onom što voli - multimediji i kulturi, a tu često uspije dogovoriti i plaćene kombinacije (studentske ugovore).

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    za takve poslove je bolje početi s nekim općenitim studijem (npr. FER) pa tijekom studija pronalaziti studentsku praksu, poslove vezane uz kreativni dio.
    Primjerice ima puno firmi koje se bave virtualnom stvarnošću - u tome ima programiranja, crtanja ...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •