Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: ja i problemi...

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2021
    Postovi
    1

    Početno ja i problemi...

    Dobar dan, registrirao sam se da vas pitam za savjet u vezi mogućnosti rada iz doma. Imam 18 godina i bavim se programiranjem pa gotovo od sedme godine. Da sada ne opisujem kako i zašto, ali sljedećih barem dvije tri godine iz svog mjesta neću moći nigdje, a mogućnosti zapošljavanja u IT ovdje kod mene su mizerne, na rubu ikakvih mogućnosti. Radim u ugostiteljstvu da skupim nešto novca, ali nemam novca za odlazak na faks i studiranje, nemaju mi ni roditelji i osjecam se kao takav teret njima, a i ne zele da odem na faks jer njima su to gluposti, iako imam sve 5.0 ocjene u gimnaziji i isao sam na pusta drzavna natjecanja, ali uglavnom jako jako jako me zanima programiranje, kojeg stalno učim kad nisam na poslu. Postoji li mogućnost za raditi nešto u vezi programiranja za novac iz doma i što mi preporučate kako bih si povećao šansu za pronaći neki posao iz doma? Što se sada najviše traži? Trebam savjete.

    Hvala na eventualnim odgovorima.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj bookherondale prvotno napisa Vidi poruku
    Dobar dan, registrirao sam se da vas pitam za savjet u vezi mogućnosti rada iz doma. Imam 18 godina i bavim se programiranjem pa gotovo od sedme godine. Da sada ne opisujem kako i zašto, ali sljedećih barem dvije tri godine iz svog mjesta neću moći nigdje, a mogućnosti zapošljavanja u IT ovdje kod mene su mizerne, na rubu ikakvih mogućnosti. Radim u ugostiteljstvu da skupim nešto novca, ali nemam novca za odlazak na faks i studiranje, nemaju mi ni roditelji i osjecam se kao takav teret njima, a i ne zele da odem na faks jer njima su to gluposti, iako imam sve 5.0 ocjene u gimnaziji i isao sam na pusta drzavna natjecanja, ali uglavnom jako jako jako me zanima programiranje, kojeg stalno učim kad nisam na poslu. Postoji li mogućnost za raditi nešto u vezi programiranja za novac iz doma i što mi preporučate kako bih si povećao šansu za pronaći neki posao iz doma? Što se sada najviše traži? Trebam savjete.

    Hvala na eventualnim odgovorima.
    Savjeti - teško je dati savjet bez dovoljno informacija. Što je sa državnom maturom i upisom na studij? Nije to pitanje samo novaca.
    Što se tiče odlaska na fakultet - postoje studentski domovi, stipendije i slično, za djecu branitelja i ljude s ograničenim financijskim mogućnostima. Nije lako, treba imati dobre ocjene i ostale uvjete, ali ne vjerujem da je nemoguće, pogotovo za odlikaša s dobrim rezultatima državne mature.

    Ako baš želiš naći neki posao online, da je to lako - svi bi tako radili. ali prvo sam našla: https://mzo.gov.hr/istaknute-teme/natjecaji-196/3985

    Lakše je naći takav posao ako imaš završenu odgovarajuću srednju školu koja daje takva znanja - ako recimo znaš C# ili JavaScript ili relacijske baze podataka.

    Evo - na ovo sam na brzinu naletjela, ali stvarno ne znam je li to nešto korisno ili udica za lakovjerne:
    https://www.mono.hr/2020/05/19/mono-...QaAtsDEALw_wcB

    Ozbiljne IT firme obično imaju online prvi intervju za posao gdje te ispitaju i provjere kako znaš tehnički dio, pa ako zadovoljiš - ideš dalje, a možda uspiješ dobiti taj posao.

    Ako misliš zaraditi neku siću, to se može naći. Imaš i posao ispunjavanja anketa uz naknadu, ali to nije baš neka velika zarada - više kao džeparac:
    https://xn--najboljeplaeneankete-llc...waArimEALw_wcB

    Osim programiranja, možeš pokušati raditi i nešto drugo. Ovo mi se čini zanimljivo - pisanje tekstova za reklame: https://www.posao.hr/oglasi/pisac-reklama-m-z/345889/


    ***
    Moram napomenuti da kod online zapošljavanja postoje i opasnosti od prijevara i neplaćanja. Nemam iskustva s tim, ali treba pripaziti i osigurati se da ono što radiš bude i plaćeno.

  3. #3
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Meni je teško povjerovati da se baviš programiranjem tako dugo, da imaš 18 g i ne znaš za hrpetine internet servisa koje su namijenjene baš za traženje poslova koji se rade na računalu, pa do servisa na kojima se predstavlja svoje projekte kao github. Kako možeš ne znati za github i linkedin? Tamo složiš profile i predstaviš sebe i počneš se javljati na oglase. Da, naravno da se može programiranje raditi od doma. Možeš tražiti početnu satnicu $20 na Upworku, Fiverru, a ako si jako dobar u programiranju možeš pokušati Toptal. Mislim, ne shvaćam, pa nisi živio ispod kamena bez pristupa internetu zadnjih 10 godina?

    Oprosti ako zvučim grubo.

  4. #4
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ovo je grubo, Žuta.
    Ja ne živim ispod kamena pa za pol stvari koje si spomenula ne znam.
    Dečko je jako mlad. Svega 18 ima.
    Dijete je još.
    I traži pomoć.
    Pomogni mu ako možeš, znaš, hoćeš...


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #5
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Tanči, ne znaš jer (pretpostavljam) ne radiš programiranje. Svatko tko je nešto črčkao pisao linije koda morao je nekad posjetit stackoverflow i github. Nemoguće mi je da dečko ne zna.

    Ako je jednom uzeo bug ili mrežu morao se s tim susresti.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 12.03.2021. at 09:54

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je teško povjerovati da se baviš programiranjem tako dugo, da imaš 18 g i ne znaš za hrpetine internet servisa koje su namijenjene baš za traženje poslova koji se rade na računalu, pa do servisa na kojima se predstavlja svoje projekte kao github. Kako možeš ne znati za github i linkedin? Tamo složiš profile i predstaviš sebe i počneš se javljati na oglase. Da, naravno da se može programiranje raditi od doma. Možeš tražiti početnu satnicu $20 na Upworku, Fiverru, a ako si jako dobar u programiranju možeš pokušati Toptal. Mislim, ne shvaćam, pa nisi živio ispod kamena bez pristupa internetu zadnjih 10 godina?

    Oprosti ako zvučim grubo.
    Eh, prije 10 godina dečko je tek krenuo u osnovnu školu...

  7. #7
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, prije 10 godina dečko je tek krenuo u osnovnu školu...
    Eh da....predvide se neke stvari....

    bookherondale sretno u potrazi!!!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je teško povjerovati da se baviš programiranjem tako dugo, da imaš 18 g i ne znaš za hrpetine internet servisa koje su namijenjene baš za traženje poslova koji se rade na računalu, pa do servisa na kojima se predstavlja svoje projekte kao github. Kako možeš ne znati za github i linkedin? Tamo složiš profile i predstaviš sebe i počneš se javljati na oglase. Da, naravno da se može programiranje raditi od doma. Možeš tražiti početnu satnicu $20 na Upworku, Fiverru, a ako si jako dobar u programiranju možeš pokušati Toptal. Mislim, ne shvaćam, pa nisi živio ispod kamena bez pristupa internetu zadnjih 10 godina?

    Oprosti ako zvučim grubo.
    Da, zvučiš jako grubo prema djetetu od 18 koje tek ulazi u svijet
    ali dobro je da pročita da ga i ovakve situacije čekaju

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Možda bi ti u školi mogli pomoći sa savjetom?
    Postoji na nekim fakultetima i izvanredni studij, on košta, ali možda se može dobiti kakva pomoć. Također po manjim gradovima ima različitih stručnih studija koji ti mogu biti odskočna daska za dalje.


    Vjerojatno bi ti želio odmah krenuti dalje, ali neće se ništa posebno dogoditi ako i pauziraš sa studijem godinu dana i tijekom te godine istražiš različite opcije koje ti se nude.
    Vjerujem da je roditeljima financijski nedostižno platiti ti studij i zbog toga možda imaju i takvo mišljenje (da je studij nevažan).

    Budi uz njih, ali što budeš stariji i odlučniji, imat ćeš više i argumenata za pokazati da želiš nastaviti obrazovanje.

    Što se tiče online poslova, samo znam da sam nedavno gledala emisiju o ljudima koji obavljaju poslove za tvrtke koje se bave razvojem umjetne inteliigencije (označavanje na fotografijama i sl.).
    Potraži takve firme u Hrvatskoj i javi im se.
    Sretno!

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Da, zvučiš jako grubo prema djetetu od 18 koje tek ulazi u svijet
    ali dobro je da pročita da ga i ovakve situacije čekaju
    Istina je. Ja sam to isto napisala na uvijen način, ali možda je bolje nazvati stvari pravim imenom. Online posao za mlade često je lov na neplaćenu radnu snagu. Čak imam vlastito iskustvo od prije ohoho godina kad su te stvari tek počele, nikada mi nisu platili nekakva marketinška istraživanja za turizam.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •